en het schip overigens niet lekt, zal men het leeg kunnen pompen. Hiermede zullen dan nog eenige dagen gemoeid zijn. Als de Fianona is viotgebracht, zal het schip eveneens naar de Wilton-werf te Schiedam worden overgebracht om te repareeren. LIT DELFT. Mr. W. C. v. d. Berg overleden. In den ouderdom van 81 jaar is hedennacht te Delft overleden Mr. W. C. v. d. Berg, oud- burgemeeste;1 van Delft en oud-lid van de Eer ste Kamer. Doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg 't Haantje bij Delft. Hedennacht om half één is de 44-jarige café houder K. K. op den onbewaakten overweg ,,'t Haantje" door een trein aangereden en gedood. Gemengd Nieuw». De ontploffing te Amsterdam. Nadat in het opruimingswerk eenige stagnatie was geweest er was verschil van meening over het dragen van de kosten, wat de assuran tie per saldo voor haar rekening nam werd gistermiddag in tegenwoordigheid van deskundi gen voortgegaan. Opnieuw bleek, hoe het met selwerk door de explosie heeft geleden, want er waren brokken muur bij, die men met een stok uiteen kon duwen. Er blijkt verschil van meening te zijn over hetgeen eerst was de uitslaande brand of de explosie. Bewoners van de overzijde verklaren, dat zij eerst rook hebben waargenomen, die uit het sous-terrein puilde, daarna zagen zij een vlam uit het onderhuis slaan, waarna vlak daar op de explosie plaats vond. Anderen zeggen weer, dat er vóór de explosie geen vuurverschijnselen te constateeren vielen. Men heeft ons -medegedeeld, dat het zoo lang duurde alvorens de brandweer arriveerde. Dit moet op een vergissing berusten toen de brand per telefoon Was aangezegd en wel na de eerste maal, waren binnen één minuut op weg de mo torspuit en ladderwagen van de hoofdwacht Prin sengracht en de koolzuurspuit van den post Rozengracht. Een minuut later rukte reeds de manschappen- wagen van de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht en zulks vóór het nader onderzoek om assis tentie van den bevelvoerder was binnengeko men naar den brand uit. Dat voor het publiek dat een felle vuurzee ziet, minuten uren lijken, is intusschen begrijpelijk. Naar de oorzaak is door vele deskundigen o.a. de heeren van Ledden Hulsebosch, Moll en Kruger, deze laatste namens de brandweer, een onderzoek ingesteld. Bepaalde aanwijzingen, die tot een definitieve oplossing kunnen leiden, zijn niet gevonden. Met dat al is men er meer en meer van teruggekomen dat de explosie het directe gevolg zou zijn van het zich verzamelen van gas, ontwikkeld door de brandende films. Waar schijnlijker zou zijn een explosie door gas, doch er zijn nog meer mogelijkheden. Bij het ruimen zijn boeken van de administra tie gevonden, die gedeeltelijk vernield waren. Deze zijn in beslag genomen. De ingedrukte muur is waarschijnlijk het ge volg van het feit, dat de luchtdruk door de ex plosie het gangetje naast het huis heeft gevolgd en den daar achter liggenden muur heeft in gedrukt. den wil eener particuliere maatschappij, die een contract heeft met de gemeente, reeds een halve Dit contract liep Maandag af en is niet eeuw. Dierenmishandeling. Tegen iemand uit Anna Jacobapolder (Zeeland), die een paard, dat niet wilde loopen, een. strop om den tong legde en een stuk van den tong aftrok, is proces verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. geprolongeerd. Dies zette de maatschappij het geheele pneumatische klokkenstelsel stop, zeer ten ongerieve van het publiek. Maar zaken zijn zaken Waarschijnlijk zal men er binnen enkele dagen in slagen, de klokken nu electrisch te ma ken, met als centrale het Parijsche observatorium Een vorstel ij ke gift. Edward Bar ron, de Engelsche tabaksmagnaat heeft na de 20.000 die hij onlangs gegeven heeft voor den bouw van een nieuwen vleugel aan het Londen- sche ziekenhuis, gisteren een nieuw bedrag van £25.000 gestort voor de inrichting en instandhou ding. Een éénarmige autobestuur der. Edward Riley, een man met één arm te Leeds, verdient een daggeldje met het oppoetsen van auto's die door hun eigenaars tijdelijk in de buurt van Dyerstreet worden neergezet. Gisteren was hij in een auto bezig eenige onder, deelen op te wrijven, toen het vehikel er plot seling van door ging. De man had vermoedelijk met zijn elleboog op de self-starter" gedrukt. Hij werd door den schok op de bank gewor pen en daar zat hij in een auto, die er met een aardig gangetje van door ging en die hij met tot stilstand kon brengen- Hij pakte het stuur beet en laveerde zoo goed als hij kon door de vrij drükke straten, totdat hij een pony aanreed en tegen een lantarenpaal botste. Hij sloeg met hoofd tegen de voorruit, doch kwam er af. met het verlies van een paar tanden Onderweg had hij ook nog een man aangereden doch niet ernstig. Het- was zijn eerste autorit geweest, ver telde hij later. Electriscfee centrale afge brand. Te Nieuw-Amsterdam brandde de particuliere Electrische Centrale beboorende aan den heer Vitkamp te Erica door onbekende oorzaak af. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. B e n z i n e-1 a m p ontploft. In de werk plaats der gemeentefasfabriek te Alphen ont plofte eergistermiddag een benzinelamp. De bedrijfsleider M. en een leerling-monteur uit Sassenheim werden door de brandende benzine getroffen, waardoor hun kleeren vlamvatten. Door spoedig toegeschoten personeel werden de vlammen gedoofd, doch beide slacbtojffers bekwamen zeer ernstige brandwonden. De be drijfsleider M. was er het meest ernstig aan toe hoewel geen direct levensgevaar aanwezig is. Een begin van brand in de werkplaats werd met brandbluschapparaten gebluscht. Sterfgevallen aan alcohol in Amerika. De gerechtelijke scheikundige van Cook County heeft medegedeeld, dat in 1926 328 sterfgevallen ten gevolge van misbruik van al cohol zijn voorgekomen, tegen 243 gevallen in 1925 en 251 in 1924. Evenals door den genees kundigen ambtenaar van New-York werd ook hier vastgesteld, dat de dood eerder aan de groote hoeveelheid dan aan den aard van den alcohol was te wijten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. De s c h e d el, wandelend over den kerkhofmuur. De doodgraver van Ber- trange bij Thionville (Lotharingen) verrichtte dezer dagen een lugubere karwei, het oprui men van oude graven Daarbij wierp hij, niet on gelijk aan zijn ambtgenoot in „Hamlet", een schedel op. Hij legde dezen op den kerkhofmuur neer en zette zijn werk voort. Opeens, toen hij toevallig het hoofd ophief, zag hij iets afschuwelijks. De schedel bewoog de schedel wandelde kalmpjes zoetjesaan, over den muur 1 In minder dan geen tijd had de doodgraver de beenen genomen en holde hij naar het dorp om er zijn griezelige ervaring te vertellen. Niemand dorst meegaan, behalve één dorpeling, die moediger was dan de anderen. Doch ook deze vond het geraden een zware ijze ren staaf mee te nemen eerst toen vergezelde hij den doodgraver naar het oord der vreeze. En zoowaar, daar wandelde de schedel, on verstoord, nog steeds over den kerkhofmuur. De man met de ijzeren staaf die blijkbaar niet aan spoken geloofde verzamelde al zijn kracht, en. pang daar vloog het bekkeneel in duizend stukken, en op den muur bleef alleen liggeneen doodelijk gewonde, bloedige pad De doodgraver had den schedel onbewust op den rug van het dier gezet, dat dien al voortkrui pend had meegenomen als een slak haar huis. Laatste Berichten. Een actief verslaggever. Charles Maisha, de negentienjarige verslaggever van een plaatselijk blad, heeft gister voor het politie hof bekend, dat hij zich schuldig gemaakt had aan brandstichting. Hij kwam er voor uit dat hij een gebouw in brand gestoken had teneinde met het bericht erover een concurreerend blad vlieg af te vangenl een Een gift van Mussolini. Uit Rome wordt gemeld Te Milaan heeft dezer dagen een zekere arbeider Francesco een mislukte poging tot zelfmoord gedaan, omdat hij geruimen tijd werkloos was. De prefect van Milaan heeft thans namens Mussolini Francesco tweeduizend lire ter hand gesteld, om hem en zijn gezin te helpen. De openbare klokken van Par ij s staan stil. Maandagavond om 12 uur ston den opeens alle openbare klokken in de goede stad Parijs stil. Zij staan nog stil. Dat is het triest gevolg van het feit, dat hoe „openbaar" die klokken ook mogen zijn, het loopen ervan niet van publiek beheer afhangt, maar van den goe- 2 Maart Londen/12.117/a Berlijn 59 20 Parijs9.77l/2 België-34.73*^ Zwitserland--48.04 Amerika 2.493/1 Weenen35.15 Kopenhagen- 66.56 Stockholm - 66.70 Oslo-64.73'^ Madrid - 41.94 Milaan10.90 Va 3 Maart 12 ll7/, 59.191/, 9.77 34 73 - 48 04 2.493/ -35.15 - 66.56 66 71 - 64.821/, 41 93 V - 10.93 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 2 Maart 12.II7/g 59.20l/a - 9.771/2 - 34 74 - 48.041/, - 35 20 - 66.60 -66 72V, - 64.82*/» - 2.4913/u 3 Meart 12.11 "/i, - 59 20 9.77 - 34.731/, -48 04 35.20 66.57Va - 66.721/, - 64 85 -2.4918/lc Telegrammen. Weerbericht. VerwachtingStormachtige tot krachtige, tijdelijke afnemende Westelijke tot Zuidelijke wind zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaringen later opnieuw regenbuien weinig verandering in temperatuur. Storm waarschuwingsdienst. Aan alle posten wordt verwachtStorm uit het N.W. Roodvonk. Men meldt ons uit Apeldoorn: Wegens het lieerschen van roodvonk zijn de lessen aan de rijkskweekschool voor onder wijzeressen tijdelijk gestaakt. Verdronken. Men meldt ons uit R'dam Hedennacht is de 50-jarige machinist T. C. Karsman in de Leuvehaven te water geraakt en verdronken. Na een uur dreggen werd zijn lijk opgehaald. Het is de politie niet bekend waar de man thuisbehoorde. De broeiraamlijsten-diefstal. De daders aangehouden. Men meldt ons uit Delft In de maanden November en December wer den bij verschillende tuinders in Pijnacker en 't Westland talrijke broeiraamlijsten gestolen. De politie van Pijnacker stelde met de Delft- sche recherche een uitgebreid onderzoek in, hetgeen geleid heeft tot de aanhouding van de daders van deze diefstallen. Zij zijn ter beschikking van den burgemeester van Delft gesteld. Opheffing van de staking te Berkel. De staking in het tuinbouwbedrijf te Berke* (Z.-H.) is na 2 dagen te hebben geduurd opge heven. De troepen worden opgesteld op ongeveer 25 mijl ten Zuiden van Shanghai, waar de strijd met de Cantonneezen verwacht wordt. EEN DORP DOOR EEN AARDVERSCHUIVING VERWOEST. PARIJS, 3 Maart (draadloos) De „Matin' meldt uit Marseille, dat tengevolge van een aardverschuiving het dorp Bisin chi op Corsica is verwoest. Het dorp telde 600 inwoners. Ge vreesd wordt, dat er vele dooden zijn. Kerknieuws. Mgr. A. J. Callier. Eemgen tijd reeds heeft liet gerucht de ronde gedaan dat wegens den hoogen leeftijd van mgr. A. J. Callier, de benoeming van een bis schop-coadjutor ter assistentie van Haarlem's Kerkvoogd kon worden tegemoet gezien. Nu gisteravond dit gerucht een uitweg vond m een der Zuidelijke bladen, meenen we goed te doen, ten einde dit verzinsel u.t de wereld te helpen, na informatie ter bevoegder plaatse, mede te deelen, dat het bericht allen grond van waarheid mist en dus op de meest besliste wijze dient te worden tegengesproken. SPORT. 11 COMMUNISTEN VEROORDEELD. BOEKAREST, 3 Maart (draadloos) De rechtbank veroordeelde 4 communisten tot gevangenisstraffen van 1 tot 12 maanden en uitwijzing voor den tijd van 6 jaar. DE RECHTSVERVOLGING VAN OUD-PREMIER BERGE. OSLO 3 Maart (draadloos) De vervolging van het Hooge Rijks Gerechtshof van de vroe- geren premier Berge en eenige van zijn collega's heeft een onverwachte wending genomen. De president van het Hof stelde gister den vraag of de beklaagden niet worden beschermd door het tijdsverloop overeenkomstig het wet boek van strafrecht. Het Hof zal binnenkort uitspraak over deze vraag doen. VERLAGING SALARISSEN DER STORTING-LEDEN. OSLO, 3 Maart (draadloos) De president van het Sorting heeft voorgesteld de salarissen van de leden van het Storting te verminderen van 7000 tot 6000 Noorsche kronen. Verwacht wordt dat het voorstel met groote meerderheid zal Worden aangenomen. DE MIJNRAMP TE EBBWALE. LONDEN, 3 Maart (draadloos) De reddings werkzaamheden in de mijn Ebbwale werden tot gisteravond laat voortgezet. Tot nu toe zijn nog 19 lijken naar boven gebracht. Negen per sonen worden nog vermist.' OPSLAGPLAATS VAN WAPENEN ONTDEKT. WEENEN, 3 Maart (draadloos) Gisteravond heeft de politie een inval gedaan in het arsenaal te Weenen en heeft daar een aantal geweren revolvers en machinegeweren in beslag genomen. Het arsenaal was niet meer in gebruik en was destijds geheel ontruimd. Vermoed wordt, dat geheime vereenigingen het arsenaal hebben kunnen gebruiken om wapens te verbergen. Een onderzoek wordt ingesteld. DE VRIJSTAD DANZIG EN DE VOLKENBOND. BERLIJN, 3 Maart (draadloos) Gemeld wordt, dat de delegatie van Danzig bij den Vol kenbond den secr.-generaal van den Volkenbond een schrijven heeft doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de vrijstad Danzig, wegens het mislukken van de onderhandelingen met Polen, niet in staat is de verplichtingen voor het verkrijgen van een leening van den Volkenbond na te komen. De senaat van Danzig is evenwel bereid de onderhandelingen voort te zetten om alsnog tot een regeling te komen. BRUTALE ROOFOVERVAL. BERLIJN, 3 Maart (draadloos) Gisteravond heeft nabij Dietersbach een brutale overval plaats gehad. Een auto waarin 2 bankiers zaten moest mid den op den weg stoppen omdat er boomen dwars over den weg lagen. Toen de auto stilstond, kwamen 3 jonge mannen met revolvers gewapend uit het dichte bosch, langs den weg. Zij dwongen de bankiers al hun geld af te geven. Daarna namen zij de vlucht in het woud. De daders zijn, nadat de politie den geheelen nacht een onderzoek had ingesteld, gearresteerd. DE TOESTAND TE SHANGHAI. LONDEN, 3 Maart (draadloos) In de intern, concessie te Shanghay blijft het rustig en de voorzorgsmaatregelen Worden voldoende en vol ledig geacht. De verdedigingswerken zijn nog grootendeels door Chineesche arbeiders aan gelegd. EEN MANIFEST TEGEN DE VER. STATEN. NEW-YORK, 3 Maart (draadloos)De Unie van Centraal- en Zuid-Amerika en de Antillen heeft een manifest het licht doen zien, waarin wordt aangedrongen op een boycot van de goederen uit de Ver. Staten in de Latijnsch Amerikaansche Staten. ITet manifest is in de eerste plaats gericht tot de vrouwen. De boycot zal zoo lang duren, als de Amerikaansche strijd krachten staan op de gronden van de zuster natie. DE STRIJD OM SHANGHAI. LONDEN, 3 Maart (draadloos) Sir Perciva Phillip meldt uit Shanghai aan de „Daily Mail", dat de troepen van generaal Shang Shung Shang geleidelijk in dé plaats komen van de troepen van den verslagen maarschalk Chun Chang Fang. Laatstgenoemde kan niet meester blijven over zijn troepen, wegens gebrek aan officieren. Springer slaat Fabre. Uit Parijs meldt men Springer won gisteren de achtste en laatste partij van zijn match tegen den Wereldkampioen Fabre. Onze land genoot won dus deze match met 53. E e n n-a rmige zwem m e r. Een jeugdige Amerikaan, George Lowery, die slechts beschikt over één arm, heeft dezer dagen is ijskoud water, tijdens een sneeuwstorm, een wedstrijd gewonnen tegen zes concurrenten, meldt het „Hbld." Er werd gezwommen m het Manayunk-Ka- naal. Meer dan duizend kijkers hadden zich aan den oever verzameld en zagen Lowery de 150 yards wmnen m water met een temperatuur van 22 graden Fahrenheit. RadïG-Dieuws. Pastoor L. II. Perquin. Alleen in dienst van den R. K. R a d i o-o m r o e p. Naar wij vernemen, zal de zeereerw. Pater L. H. Perquin, O.P. met mgang van 8 Maart a.s. door zijn geestelijke overheid ontheven worden van zijn functie als pastoor der St. Dominicus- kerk te Amsterdam. Pater Perqum zal zich namelijk geheel gaan wijden aan het werk van den R. K. Radio- Omroep. Een radio-zendinstallatie in beslag genomen. In overleg met ambtenaren van den teclini- schen dienst van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie beeft de politie proces-verbaal op gemaakt tegen een bewoner van den Hoogewal in Den Haag terzake van fat hebben van een radio-zendinstallatie zonder de vereischte toe stemming van den minister van waterstaat. Toestel en toebehooren zijn in beslag genomen. Gebleken is, dat men hier te doen had met amateurswerk van den zoon des huizes. Burgerlijke Stand. Geboren: Maart 1 Mirjam en Anna ds.v. W. A. Nieuwenburg en D. Knegt, Oosterstraat. Overleden Maart 1, A. Leest, oud 68 j. Nassaulaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 3 Maart v.m. 1.59 n.m. 2.08. 4 Maart v.m. 2.40 n.m. 2.50. 5 Maart v.m. 3.20 n.m. 3.32. Gem. Hoogwater 87 c.M. N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 3 Maart. Aangekomen Eng. s.s, Alchymist, kapt. A. Hödlow, met olie van Har burg voor N. V. Schieveem aan de Wilhelmina- haven. Eng. s.s. Agility, kapt. K. U. Winkel, met olie van Huil voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminahaven- SCHIEDAM, 2 Maart. Aangekomen s.s Djambi, Rott. JLloyd, ledig van Rotterdam. s.s. Deli, Rott. Lloyd, ledig van Rotterdam, beiden om hier te dokken in de Wiltonhaven. Handelsberichten. voor de notecring JANSEN. Men noteert voor Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 3 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15. Namens de commissie II. J. Spiritus. SCHIEDAM, 3 Maart. Spiritus 100 31. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging' Heden 2.per ketel. DELFT,3 Mrt. Boter/ 2.272.30 7/8 140 K.G. Vette koeien 180365; kalfkoeien ƒ210 390 vaarskoeien 140—250 magere varkens 15—56 nuchtere kalveren 5—15 biggen 815 paarden 100-250 rundvleescli 90 74—60. Aanvoer232 runderen, 9 paarden, 278 magere kalveren, 40 schapen, 565 varkens, 553 biggen, 4 geiten. zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3