DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OM&TREKEM, FEUTT T ,ETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang Vrijdag 4 Maart 1927, No. 14801 A regels f 1.75, Bureau i KOEMARKT i Telefeon IntegesmmuBau! G8085 Poatboi s 39. Abonnement#» per 3 maanden 2.70, per week '20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 cte. Poslchèque- en girodienst No. 81440 Advsrteatiln: 1--5 regels f 1.75, sik» ra**! <i:uirfe><ma 30 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 75 Speciale conditiën voor herhaaldelijk «dvert#»r#o. toegezonden. incassokosten worden berekend. Tarieven worden f ut, 3 anaal (t par regel, op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheel© invaliditeit120® Hj verlies van een Mand, voet ot oog t 2M bj doodf 100 feij verlies van «e» duim; i 60 hij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken «nderenvinger» 1 >c ■^zekering^Mt^waarborffd dgoM^,M«U.AIg6m.vwra. b«nfc bciMeaat Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. De werkt ij d en de rechtspositie der ambtenaren. Uit Berlijn wordt gemeld De Duitsche amb tenarenbond verklaarde in den strijd om den achturendag naast de andere vakvereenigingen te staan de kwestie der indeeling van den dienst kan echter slechts langs den weg der rechtspositie van de ambtenaren worden uit gemaakt. Gisteren ontving de minister van binnen- landsche zaken de ambtenaren-organisaties om met haar de kwesties van de rechtspositie te bespreken. Daarbij werd ook gewezen op de moeilijkheid van een gelijkvormigen diensttijd. ENGELAND. De Engelsche begrooting. Uit Londen wordt gemeld Baldwin kondigde in het Lagerhuis aan, dat de begrooting ingediend zal worden op 11 April. De uitgaven voor het leger voor het a.s. financieele jaar worden ge schat op 51.565 duizend pd. st., d.i. 935.000 minder dan het vorige jaar. De supplementaire legercredieten, vereischt door de zending van troepen naar China, bedragen 950.000 pd. st. BELGIE. De salarissen van het Belgisch staatspersoneel. In den „Moniteur Beige" van gister ver schijnt, het koninklijk besluit betreffende de „voorloopige stabilisatie" van de salarissen van het staatspersoneel. In afwachting van de de finitieve stabilisatie wordt aan al de leden van dit personeel, waarvan de bezoldiging bij de wetten van 6 Maart 1925 niet is geregeld, een speciale vergoeding toegekend ten bedrage van 20 pCt. van het vaste maandloon. Deze regeling gaat in sedert 1 Maart 1927 terwijl verder de ge- zins-vergoeding, voor het tweede kind, met ingang van denzelfden datum, van 30 op 50 francs is gebracht. De speciale vergoeding mag in ieder geval, niet meer dan 5700 frank per jaar bedragen. Deze maatregel zal 12 millioen kosten aan den' staat. van FRANKRIJK. De legerorganisatie. Uit Parijs meldt men Bij de bespreking het voorste] betreffende de algemeene or ganisatie van de natie in tijd van oorlog, stelde de rapporteur Paul Boncour vast, dat de toe stand van Frankrijk buitengewoon verbeterd is door de onderteekening der overeenkomsten van Locarno, waardoor zijn natuurlijke grens en de demilitarisatie van den linker Rijnoever verzekerd zijn. Tal van ministers en de meerderheid der Kamer juichten Boncour toe. De politieke toestand in F r a n k r ij k. Uit Parijs wordt gemeld In regeerings- kringen wordt verwacht, dat Poincaré het in de Kamer met betrekking tot de schuldenrege lingen met de Vereenigde Staten en Engeland en de in verband daarmede gedane voorstellen door den socialistischen afgevaardigde Vincent Auriol zal winnen. Verwacht wordt, dat door de stemming over de motie van vertrouwen de politieke toestand zeer zal verbeteren. Uit POLEN. De Landdag. Warschau meldt men De landdagcom missie heeft een voorstel der sociaal-demo craten aangenomen, volgens hetwelk de land dag het recht zal hebben, om, mits daaitoe een voorstel door ten minste één derde der leden wordt gedaan, zich ontbonden te verklaren. Nieuwe douane-tarieven. Naar uit Kattowitz wordt gemeld, heeft de commissie voor douane-tai ieven besloten tot, een algemeene verhooging der douane-rechten met 40 procent. Deze maatregel beteekent, indien de regeering althans toestemt, een heropleving van den ta- rievenoorlog met het buitenland. RUSLAND. Stalin over de betrekkingen met Engeland. Uit Moskou bericht, men In een vergadering van spoorwegarbeiders verklaarde Stalin, dat er in dit jaar voor Sovjet-Rusland geen oorlogs gevaar bestaat, daar de tegenstanders niet voor bereid zijn en de arbeiders van West-Europa geen oorlog met Rusland goedkeuren. Een ver breking der Engelsch-Russische betrekkingen acht hij niet uitgesloten, doch weinig waarschijn lijk. d e CHINA. Opruiende plakkaten in concessies. Uit Sjanghai meldt men Agitatoren blijven pogingen in het werk stellen, een algemeene staking te Sjanghai uit te lokken en het beheer van de internationale concessie onmogelijk te maken, zooals te Hankau. De autoriteiten mee- nen, dat deze actie door Russen wordt gesteund. Biljetten, die in den afgeloopen nacht in de concessie zijn aangeplakt, noodigen de jeugd van Sjanghai uit, zich aan te sluiten bij de Chi- neesche Communistische Jeugdliga. Voorts be velen de biljetten de algemeene staking aan, benevens een conferentie ter verkiezing van een bewind der ingezetenen. OOST-INDIE. De invloed der communisten. Uit Batavia bericht men De „Javabode" meldt, dat men in bevoegde kringen den voor- loopigen indruk heeft gekregen, dat het com munisme aan de Westkust diep is ingevreten. Het succes der communisten in de Beneden- landen wordt geweten aan het feit, dat zij de bevolking intimideerden. In de Bovenlanden heeft het op de bevolking vat gekregen door de vermeende achterstelling van den Penghoe- loe-stand. De berechting der gevangenen. Uit Padang 1300 Siloengkangsche communis ten zijn tijdens het vooronderzoek in de gevan genis te Sawahloento opgesloten. In April zal vermoedelijk een aanvang worden gemaakt met de berechting van de daders van den moord op de onderwijzers en den goudsmid te Siloeng- kang en de aanvallen op de politiekazerne te Moeraklaban en te Padang Si Boesoek. Nieuwe arrestaties. Uit Padang De Kota Lawa zijn 22 bommen in beslag genomen. In kampong Pisang in het Fort-de-Kocksche werden 41 personen gearresteerd. Erkenning voor bewezen diensten. Uit BandoengDe legercommandant heeft in een dagorder zijn bijzondere waardeering en tevredenheid betuigd aan alle onderdeden van het leger voor de tijdens de onlusten ver richte inspannende diensten. De oorzaken der q,n lusten. Üit Batavia wordt gemeldHet officieele onderzoek naar de oorzaken van de onlusten aan de Westkust van Sumatra zal niet vóór ultimo Maart kunnen aanvangen in verband met de afwezigheid van den resident, die cle paleisconferentie bijwoont. Prof. dr. B. J. O. Schrieke is eerst begin April beschikbaar. Zware aardschok. Uit Makassar meldt men Alhier werd een zware aardschok gevoeld. De menschen vlucht ten uit de zwaaiende gebouwen de straat op. ALLERLEI. Uit Londen De debatten in het Lagerhuis over de Engelsch-Russische betrekkingen wer den besloten met de verwerping met 271 tegen 146 stemmen van hel liberale amendement om het honorarium van Chamberlain te verla- gen. De 'aanneming van de wet in de Vereenigde Staten betreffende de vrijgave van de vroegere vijandelijke eigendommen is zeer twijfelachtig geworden. Het lot van de wet, berust in de ban den van enkele senatoren en het is de vraag, of deze zich voor een compromis zullen laten vinden. - Uit Athene De aankomst van Thomas was de aanleiding voor een vijandige betooging der communisten, die door de politie uiteengedre ven werden. De president van het storting heeft, voor gesteld de salarissen van de leden van het stor ting te verminderen van 7000 tot 6000 Noor- sche kronen. Verwacht wordt, dat het voorstel met groote meerderheid zal worden aangenomen. 21 „Inderdaad, jij, William. En nu zeg je me de waarheid, de volle waarheid, versta je Er lag in zijn stem een onverzettelijke meerderheid William boog het hoofd. Vooreerst vervolgde zijn onverbiddellijke rechter, waarom heb je ons ver zwegen, dat jij den brief van den Hertog aan Harrison bracht, waarin hij verzocht, hem dade lijk bij den Markies van Lenty te komen afhalen met het rijtuig „Omdatomdatja, mijnheer „William,'... deed Harry, denk nu ziet dat ik je vijand ben Een man, die zoo dom is, zoo'n duidelijk spoor achter te laten, als jij achterliet naar het raam van den stal heen en terug, kan geen groot misdadiger zijn. Wees niet bang, zeg mij alles „De witkiel „Welke witkiel Dezelfde, die je de boodschap bracht om naar de bruine kamer te gaan „Neen mijnheer, dat was no. 16 en die andere no. 4., en die ééne had blond haar en een blonden baard, en de andere een zwarten snor en een bril op." Harry schaterde het uit„Edward de kerel is subliem," deed hij vroolijk. „William, ga verder. Wat was er dan met dien witkiel, je bent allervermakelijkst „Zoo mijnheer, dat wist ik niet. Nu dan, die zei me William, ik heb hier een brief van Hertog Weston voor Harrison, den koetsier, maar ik breng hem liever niet zelf, ik heb hommeles met hem gehad en hij is zoo kortaf en kan zoo driftig worden toe, breng jij hem even, dan krijg je een lekkere sigaar van me. Nu, dat nam ik aan, dat is alles. Maar hij vroeg me, het niet te verklappen, want, hij moest zelf de boodschap doen, had de Hertog gezegd. Da's nou alles, mijnheer." „Zoo William", deed Harry met een knikje van aanmoedigende goedkeuring. Het is mooi van je, dat je me dat zoo eerlijk zegt. En waar vond die wittriel je, William Was je toen al in den boomgaard De gemoedelijke vriendelijkheid van Hary deed het straf fanatisme, dat William blijkbaar had doen wanhopen aan zijn behoud, ontspannen en met een zwak glimlachje keek hij zijn rechter nu aan." „Mijnheer weet immers wel beter," deed hij goedig. „Waarom spelde je ons dat boomgaardfabeltje op den mouw Omdat ik dat beloofd had, mijnheer." „En aan wien William zweeg. Ik werd gespannen. Een ver- Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag3 Maart. Na afdoening van eenige kleine ontwerpen, die zonder beraadslaging of stemming worden aan genomen, betoogt de heer Marchant bij de voort zetting van de behandeling van het ontwape ningsvoorstel, dat voor velen een beroep op in ternationale ontwapening geldt als een uitvlucht om aan nationale ontwapening te ontkomen. Voor een tweeledig dojl, n.l. voor optreden tegenover het buitenland en het handhaven van de binnenlandsche orde, is ons leger eenerzijds niet opgewassen, anderszijds ondoelmatig. Spreker betoogt verder, dat het oorlogsrecht vervallen is en dat de volgende oorlog in metho de en middelen alles wat tot nu toe gezien werd, ver achter zich zal laten. Vliegtuigen zullen met stikgassen ons land verdelgen. Het op vangen van den eersten stoot is onmogelijk geworden. Hoe meer betoogd kan worden, dat er oorlogs gevaar is, hoe urgenter de ontwapening wordt. Bovendien houden de bewapenaars te weinig rekening met de totaal veranderde internationale positie van ons land. Neutraliteit is in het kader van den Volkenbond voortaan onbestaan baar. Binnenland verantwoordelijkheid overeen te brengen acht, van zins is gebleken het gemeen overleg te eeren, ook wat verhouding tegenover de aan genomen moties aangaat.. Met name wordt hier gedacht aan de onderwijsmotie. Na het herstel van het zevende leerjaar zal binnen enkele jaren dat van den 7-jarigen leerplicht, ook volgens de bestaande wet, moeten volgen. Zoodra de middelen het toelaten, zal het laatst bedoeld herstel met voorrang boven andere maat regelen worden vervroegd. Financieele beschouwingen. Bij de financieele beschouwingen staat de minister uitvoerig stil bij de vraag, welke factoren samenwerkten om een in September 1923 geraamd te kort van f 98.000.000 te maken tot een overschot van 2.600.000. De factoren, die tot het verschil van 98 mil lioen tekort en 2| millioen overschot hebben samengewerkt, zijn (in afgeronde cijfers) de volgende hoogere opbrengst van de middelen 62 millioen uitstel bijdrage aan het Invalidi- teitsfonds 18.5 millioen voorloopig toegepaste korting op de wedden 14 millioen overige be sparing 6 millioen. Te zamen 100| millioen. Met betrekking tot het dienstjaar 1926 wordt er aan herinnerd, dat wel is waar de raming der middelen in 1926 aanzienlijk is overschreden, maar dat, die overschrijding reeds beduidend is verdisconteerd, doordat le. de raming voor 1927 ruim 14 millioen hooger is gesteld van voor 1926 2e. een belastingverlaging ad 16i millioen is aangebracht, hoewel het overschot op de begrooting 1927 -- op de basis van die 14 mil lioen hoogere raming slechts 8 millioen bedroeg. De overschrijding der middelenraming in 1926 is dus voor 1927 reeds voor 14 8|, d.w.z. 22£ millioen verdisconteerd. De conclusie van een en ander is, dat wel is waar sedert de Millioenennota van Septem ber j.l. de toestand zich gunstig heeft ontwik keld, maar dat, dit. op dit oogenblik nog tot geen andere conclusie mag leiden dan dat de hotel belasting uit zicht raakt. Tot nieuwe belastingverlaging of tot andere maatregelen geeft de budgetaire toestand nog niet de vrijheid. Verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Het is de Regeering vooralsnog onbekend, welke offers van 's Rijks schatkist zullen worden gevergd voor een doeltreffende regeling van de financieele verhouding tusschen het Rjjk en de gemeenten. Dat de regeering een wetsontwerp zou hebben in uitzicht gesteld vóór het jaar 1928, is onjuist. Wel is de verwachting uitge sproken, dat de Staatscommissie vóór dat jaar haar rapport zou indienen. In afwachting van dat rapport meent de regeering de zaak het best te dienen door zich thans niet over een mogelijke toekomstige regeling en de voorbe reiding daarvan uit te laten. Algemeen Staatsbesluit. De 7-jarige leerplicht. In de Mem. v. Antwoord wijst de minister er op, dat de regeering voor zoover zij dit met haar wachting-volle stemming teekende zich af op Harry's gelaat „Nu aan wien, William." „Zij is altijd zoo goed voor me," fluisterde hij met angstige onbeholpenheid. „Je meisje vroeg Harry. „Wat blieft u verbaasde zich de ander. Harry keerde zich om, zag het raam uit dacht na. „Gaf ze jou dan verlof in den vijver te visschen tegen het verbod van den Hertog in vroeg ik eensklaps met klem. William knikte zwijgend. Weer zweeg Harry even. Dan legde hij zijn hand op William's schouder en sprak „William, ik zal haar geen leed berokkenen, biecht nu op William knikte nogmaals en zweeg. „Vroeg je haar verlof Hoe durfde je dat „Neen, mijnheer zij vroeg het mij", stotterde William. „Wat vroeg ze je „Met een stropj., met brood, anders zouden ze gekwetst worden, zei ze, die zwart-gevlekte zilveren goudvischjes, in den vijver te vangen er zijn er maar enkele in zij heeft die zoo graag in haar kom. „Vroeg zij jou dat Regrijp ik je goed, William Miss Allendry Maar met een stropje met brood kun je geen goudvisschen vangen, jongen De zomertijd in 1927. In antwoord op de vragen van het Kamerlid Braat betreffende het door de regeering voor de bekendmaking van den duur van den zomertijd gekozen tijdstip, zegt de minister v. Binnenland sche Zaken en Landbouw, dat evenals ten vori- gen jare de tijdsduur van den zomertijd tijdig is vastgesteld, omdat de directie der Nederlandsche Spoorwegen daarop prijs stelt en er geen enkele redenen was langer te wachten. Waarom tijdige publicatie van de data van aanvang en einde van den zomertijd de belangen van land- en „Neen, mijnheer, 't is ook nooit gelukt," be vestigde de vernuftige huisknecht. Nu proestten Harry en ik het onbedwongen uit de tranen liepen ons over de wangen „Je hebt er dus al meer naar gehengeld vroeg Harry, toen hij bedaarde. „Ja, mijnheer, bijna iederen middag den laat- sten tijd van 2 uur af een paar uur lang. Maar 't haalt niets uit." En als iemand je had vermist, moest je zeker zeggen, dat je in den boomgaard was geweest deed hij met vroolijke verwonde ring. „Juist, mijnheer." „Zoo zoo En hoe komt het, dat je King niet zag wegrijden langs het pad, dat open voor je lag, van het punt af, waar je stond aan den vijver „Ik weet het niet, mijnheer. Dat is misschien gebeurd terwijl ik sliep." „Wel, wel sliep je,William glimlachte Har ry- „Ja, mijnheer, dat gebeurt me anders nooit. Toen ik wakker werd was het drie uur. Ik had zeker een half uur geslapen als een os." „En was die sigaar van den witkiel lekker Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1