mMOBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang Zaterdag 5 Maart 1927. No. 14802 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Inlercommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkberieht 10 ets. Postclièque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. - Incassokosten worden berekond. Gratis-Onuevallen verzekering t 500 bij levenslange geüeele invaliditeit20U bij verlies van een hand, voet oï oog f 20U bq dood f 100 bij verlies van een duioi:f 60 bij verlies van een wijsvinger; 'f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de NHollAlgem. Verz.bankbchiedam EERSTE BLAD. of krachteas uetteu of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 28 Februari 1927 het verzoek van DE STEARINEKAARSENFABRIEK „APOL LO" om vergunning tot uitbreiding van haar fabriekscomplex aan de Voorhavenkade, ka daster Sectie L no. 2282, met een fabriek voor het splitsen van vetten in vetzuren en glycerine en het distilleeren van eerstgenoemde vetzuren, met een stoomketel van 100 M2. verwarmings oppervlak, een heetwateroven, een oververhitter van stoom en een electromotor van 30 P.K. drijvende diverse pompen, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëin digd. Schiedam, 3 Maart 1927. Buiteuiandstth Nieuws. DUITSCHLAND. De ontwapening van Duitschland. Teneinde een onderzoek in te stéllen in hoe verre Duitschland zich gehóuden heeft aan de laatste bepalingen inzake de ontwapening te land, benoemde Italië als militair deskundige overste Rossi, Groot-Brittannië benoemde Gos- sel en België majoor Perlinx. Deze deskundi gen zullen dan dienaangaande een rapport uit brengen aan de regeering, van de door hen vertegenwoordigde landen. Japan heeft van de benoeming van een deskundige afgezien. de „Indische Courant", dat het bestuur com munistische verschijnselen zou hebben gecon stateerd onder het personeel van het krank zinnigengesticht te LaWang, wordt van zeer gezaghebbende zijde tegengesproken. Nieuwe veroordeelingen- Uit Bat avia De Landraad te Meester Cor nells veroordeelde 5 leiders van den aanval op de gevangenis te Tjipinang, één tot vijftien, twee tot veertien, één tot twaalf en één tot tien jaar gevangenisstraf. Onder deze 5 veroordeelden zijn drie oud-rechercheurs en één desapolitie man. DE VOLKENBOND. G r i e p-b u 1 1 e 11 n. Uit Genève meldt men De hygiënische af deelmg van den Volkenbond deelt mede, dat de gnep-epidenue m Engeland snel toeneemt, vooral in Lancashire en Yorkshire. In de derde Week van Februari kwamen in Bulgarije 925 sterfgevallen voor. In Joegoslavië, Litauen, Zweden en Finland breidt de griep zich uit, doch de ziekte heeft een zachtaardig karakter. De epidemie is geëindigd m Zwitserland, Frank rijk, België, Nederland en Spanje. Overal elders neemt de ziekte af. RUSLAND. Verzoening tusschen Trotski en Stalin. Naar de „Roel" verneemt, is in den loop der vorige week een verzoening tot stand ge komen tusschen Trotski en Stalin, die nog steeds ernstig ziek is. Ingevolge deze verzoening heeft Trotski Weder het recht verkregen, om zonder voorafgaande toestemming op openbare ver gaderingen het Woord te voeren over elk wille keurig onderwerp, mits niet over partijkwesties. In deze laatste voorwaarde heeft Trotski nu een bevoorrechie posiLie boven Zinowjef en an dere oppositie-leiders, die een dergelijke vrijheid van optreden nog niet bezitten. MEXICO. De V. S. en Mexico. De Amerikaansche bladen melden, dat in- verband met de wisseling van nota's tusschen Washington en Mexico-City de Mexicaansche gezant uit Washington is vertrokken en wellicht niet. meer zal terugkeeren. De bladen vreezen, dat het tot een afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen zal komen. Volgens een bericht van de New-York Times" uit Mexico-City houdt men aldaar rekening met de mogelijkheid van een terugroepen van den Amerikaanschen ge zant. zaak als het Traktaat, voor het oor van het Land toe te lichten. De Hooge raad van Arbeid. De Alg. R. K. Werkgeversvereniging, de Chr. Werkgeversvereniging en het Verbond van Ned. Werkgevers hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer in verband met het wets ontwerp tot wettelijke regeling van den Hoogen Raad van Arbeid. CHINA. De strijd verplaatst zich naar het Westen. Uit Sjanghai bericht men Tsjang Tsoeng- tsjang versterkt thans het garnizoen van Soetsjau ten einde een even'tueele poging der Canton- neezen te voorkomen, omS de verbindingslijn langs den spoorweg SjanghaiNanking te ver breken. De vervanging der gedemoraliseerde troepen van Soen Tsjoean-fang door Sjantoeng- troepen duurt voort. Verschillende afdeelingen van Soen's leger verspreiden zich over de pro vincie Kiangsoe. De Pekingsche minister van Marine afgetreden. Uit Londen wordt bericht De Cliiueesche minister va.n Marine, Toe, is afgetreden. Zijn aftreden staat in verband met het beschieten van Sjanghai. ALLERLEI. Uit Washington Het. Huis van Afgevaar digden heeft de in den Senaat reeds aangenomen motie tot uitstel met een jaar van de herziening der immigratiewetten op. zijn beurt goedge keurd. Uit Berlijn Volgens, een bericht uit Can ton aan het te Berlijn gevestigde Chineesche persagentschap, is Soeng-kiang door de Canton troepen ingenomen Uit Londen De Lord Mayor van Londen heeft een inschrijving opengesteld tot steun verleening aan de nagelaten betrekkingen van de bij de mijnrampen van deze week om het leven gekomen arbeiders. OOST-INDIE. Geen communistische verschijnselen. Uit Bataviameldt men Het bericht van 22 „Neen, mijnheer, ik heb hem maar half op gerookt, het Was zware tabak, ik kreeg er buik pijn van." „Je bent een heele beste jongen, hoor William ik dank je voor je inlichtingen," sprak Harry met tegemoetkomende Waardeering. „De Miss zal er toch geen narigheid van hebben, mijnheer, dat ik u dat allemaal ver teld heb „Maar William 1 Geen gedachte van Hier heb je een paar betere sigaren van mij daar zit geen opium in." vOpium en William's oogen rolden wild in hun kassen. „Ja, William, opium 1 En het was ook dezelfde witkiel, hoor 1" „Wat zegt u nu - Neen mijnheer no. 16 en no. 4." „Je vergist je hij had twee petten bij zich. Hij is ook de paardendief en heeft je aan den vijver in slaap gerookt, opdat je hem niet zou zien wegrijden Rook de mijne maar met smaak 1" En hij ging heen en liet William stom Verbaasd achter. Binnenland. Voor plaatselijke keuze. Onder voorzitterschap van den heer P. van der Meulen heeft de Nationale bond voor plaat selijke keuze Donderdagnamiddag zijn algemee- ne vergadering gehouden te Utrecht. Uit het goedgekeurde verslag bleek, dat het aantal.collectieve leden en begunstigers tezamen 1276 bedraagt. De begrooting voor 1927 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 5402. Over 1926 hebben de ontvangsten bedragen 2510 en de uitgaven 1680. Tot leden in den raad van vijftig Werden ge kozen de heeren ds. A. v. d. Heide, A. Don, H. A- melink en dr. C. D. Cramer. Na behandeling van enkele huishoudelijke aan gelegenheden hielden de heeren P. v. d. Meulen en H. Ploeg Jr. te Utrecht, inleidingen over plaatselijke keuze in andere landen en de ko mende actie voor plaatselijke keuze in verband met het ontwerp-Drankwet. rekening houden met alle wenschen, die ons worden kenbaar gemaakt en daarom zullen we in het vervolg in onze lijsten de ontvangen giften publiceeren. terwijl dan ook nog wel nieuwe toezeggingen kunnen worden vermeld. Wat dus in 't vervolg in de gewone lijst wordt gepubliceerd, is reeds door ons ontvangen. Zooals bekend mag worden verondersteld is er ongeveer een 11.000 gulden toegezegd hiervan was tot 1 Maart ontvangen ƒ5854.44 Uit de schoolbussen over Januari Van de familie v. K V.-. Van de 62 inwoonsters van het Liduina-Gestieht Van de 46 inwoners Van het Liduina-Gestieht Nog nagekomen uit een wijk van de Frankel. par In navolging een tweede gift 90.80 20.—. 5.— 36.50 27.— 58.85 10.— Prof. dr. J. Poels Prof. dr. J. Poels, oud buitengewoon hoog leeraar en oud-directeur der Rijksserummrich- ting, is gisternacht te Utrecht overleden. Koloniaal Instituut. Oud-minister Westerveld is benoemd tot al gemeen secretaris van dp Kon. vereeniging Koloniaal Instituut. Studs- en Gewestelijk Nieuws. Het Nederlandscli-Belgiscli traetaat. Naar het „Vad" verneemt, is de belangstelling voor de spreektribune van de Eerste Kamer ter gelegenheid van de behandeling van het Trak taat buitengewoon groot. Er zijn reeds zooveel sprekers ingeschreven, dat men denkt tot 50 procent van de leden, en niet verder, te komen. Blijkbaar bestaat er dus groote behoefte bij de leden hun stem in een zoo hoogst gewichtige Wij daalden de trap afHarry stond een oogenblik in gedachte voor de bruine kamer schoorvoetend trad hij het vertrek binnen, waar ik hem volgde door het open raam lag hét droomende park klaar uitgespreid voor onze oogen. Plotseling omvatte Harry met de lin kerhand mijn arm in een krampachtigen greep en wees met de rechterhand, in starre ontzetting het raam uit. Buiten klonk rumoer van opge wonden-verwarde stemmen, wij hoorden, onder ons, driftig de bibliotheekdeur dichtslaan, de zware stem van Hertog Robert door de hal dreunen in onbestemde klanken, dan de huis deur dichtsmakken we zagen den Hertog het park indraven over het gazon heen. Wat was daar in de verte Ik staroogde. Daar daar Harry Wees er nog altijd spra keloos, als in doffe verwezenheid heen daar kwam King aangestapt, op het pad achter den stal en Sheffold liep bij het hoofd van het paard en leidde het fraaie dier plechtig aan den halster voortKing was terug Er was geen paardedief Heel de misdaad waasde weg als een dwaze droom. Harry stond versteend. HOOFDSTUK VII. Ondoordringbare nevelen. Een normaal mensch heeft een onweerstaan- R. K. Ziekenhuis. Dat was toch wel een heel goede opmerking, toen 1.1. Zaterdag onze „Nieuwe Schiedamsche Courant" in een redactioneel artikel de aandacht er op vestigde, dat er nu zoo'n gunstige tijd aan breekt, om ook financieel onze mooie, grootsche katholieke ondernemingen in onze stad eens heel extra te steunen. De Vastentijd, met zijn onafgebroken aan sporing tot boetvaardigheid en heel bijzonder de heilige Missie met haar geestelijke hernieu wing. We mogen dan ook wél hopen, dat die enke lingen, die hun gaven voor ons Roomsch Zie kenhuis nog niet deponeerden in onze kas, dit in deze dagen zullen willen doen, terwijl an deren, die dit zeer loffelijk reeds deden, in de komende dagen aanleiding zullen vinden nog eens een tweede gave in te zenden. Er zijn er ook nog, dié een afzonderlijk bezoek hebben gevraagd van een der comité-leden. We vragen hen een beetje geduld te willen oefe nen, we zullen dit gevraagde bezoek niet ver geten. In 't vervolg zullen we ook een nieuwe wijze van verantwoording volgen. Tot nog toe ver antwoordden we giften en toezeggingen bijeenge- teld meer dan eens werd ons de opmerking gemaakt, dat de toezeggingen nog geen genoeg zame zekerheid geven voor een werkelijke ont vangst. Al staat het comité niet zoo sceptisch tegenover die beloofde giften, toch willen we Totaal 6102.59 Dit. zijn dus onze werkelijke ontvangsten tot op heden. Zoo kan nu een ieder nagaan, wat we voortdurend zullen ontvangen. Er is maar één nadeel aan deze wijze van verantwoording het deed zoo aardig aan onze lijst voortdurend te zien sluiten met een bedrag Van tien mille. Zoo'n 10.000 gulden, dat staat wel. Wie dit ook zoo aanvoelt, wordt beleefd verzocht, zoo hard mo gelijk mede te werken, dat zoo spoedig mogelijk het bedrag van onze ontvangsten ook weer de tienduizend overschrijdt. N. B. Giften en toezeggingen worden gaar ne ontvangen door kap. Beune, door de dames van het comité en door de redactie van onzen Courant. Het Comité. E. Schenking aan het Stedelijk Museurii. Door onzen stadgenoot notaris H. B. Blaisse werd aan het Stedelijk Museum een tuinzonnewijzer geschonken van hardsteen met marmer ingelegd en uit zijn schilderijen-collectie in bruikleen afgestaan een fraai voluit gesigneerd 17e eeuwsch schilderij van Adam Pijnacker, die in het jaar 1658 te Schiedam leefde en werk zaam was. Het schilderij stelt voor een bergachtig land schap met figuren en vee gestoffeerd, in rijke barokke lijst geëncadreerd. Adam Pijnacker werd 13 Februari 1622 te Pijnacker bij Delft geboren en overleed 28 Maart 1673 te Amsterdam. In de voornaamste binnen- en buitenland- sche musea bevinden zich schilderijen van dezen meester. Autobusdiensten. Ged. Staten van Z.-Holland hebben vergun ning verleend aan de N. V. Vlaardingsche Auto-Omnibus Maat schappij, gevestigd te Vlaardingen, diensten 1. Vlaardingen (Iloflaan) via Schiedam naar Rotterdam (Coolsingel) en 2. Maasland-Maas sluis (Stationsweg) Schiedam naar Rotter dam (Coolsingel) zulks in vereeniging met de N. Y. Eerste Vlaardingsche Autogarage te Vlaardingen te rijden met 7 wagens voor 29 reizigers, 1 voor 29 reizigers en 1 voor 29 reizi gers aan de N. V. Eerste Vlaardingsche Auto- garage, gevestigd te Vlaardingen, voor diensten van 1. Vlaardingen (Hoflaan) via Schiedam naar Rotterdam (Coolsingel) en 2. Maasland- Maassluis (Stationsweg) S c li i e d a m naar Rot terdam (Coolsingel) zulks in vereeniging met. de N. V. Vlaardingsche Auto-Omnibus Maatschap pij te Vlaardingen te rijden met 11 wagens. bare neiging om den duur van zijn gemoeds aandoeningen te overdrijven het is echter met terdaad ongelooflijk veel, als men elkaar meer dan twee minuten ononderbroken, al maar verwezen aan blijft staren. En dit was nu toch werkelijk bij Harry en mij het geval Was dit een sprookje uit duizend en één nacht Was het een daverende grap Was de heele theorie van Harry waanzin en zuiver idiotisme Was Zeno, de wachthond, niet ver moord Was de man met de gelapte schoenzool een spookbeeld van koortsige hersenen Was er geen verloofde van Miss Allendry in het spel daar er hoegenaamd niets was voorgevallen Geen opium-sigaar Geen witkiel Geen val- sche boodschap van William aan Harrison Geen sluw beraamde inbraak in de brandkast Was ook de Hertog krankzinnig in zijn angstige verbijstering over 't geen hij in zijn brandkast ontdekt had en wat hem zóó had ontsteld, dat hij de deur der bibliotheek voor onzen neus had dichtgeslagen, geweigerd had ons te ont vangen, gesmeekt had het onderzoek te staken Langs deze lijnen bewoog zich mijn geschokte geest, terwijl ik Harry aangaapte. De wereld van vragen, die in mijn oogen scheen te liggen peilde hij blijkbaar, toen hij mij met zijn helde ren schitterblik aanzag en de tanden op elkaar klemde Dan legde hij zijn gespierde vuist op tafel, wendde het gelaat even van me af, keerde het plotseling naar mij toe en zeide „Neen, ik heb mij niet vergist! En, bij God, nu zal ik tot het uiterste gaan. Die man is ver schrikkelijk Geloof mij, Edward.... geloof mij het is een geweldig drama Kom, ga mee En snel verliet hij de bruine kamer, wipte de trappen af, stapte door de hal, over het bordes, den tuin in Zelfs het keuken personeel was giegelend naar buiten gekomen, om te kijken naar den statig stand-houdenden King en den triom- fantelijken Sheffold heel Rose-Castle was in opschudding. Harrison stond met de handen in de zakken prettig glimlachend den renner te bewonderen, de Hertog klopte hem liefkozend op den nek. Daar kwam Nelson ons langsge- fietst, was reeds bij zijn lieveling Sheffold deed het volgende verhaal „Het is ongehoord, mijnheer de Hertog Met mijnheer Harry Gould overlegde ik, dat ik den jockey Nelson, die op onverklaarbare wijze afwezig was „Vraag je wel excuus," onderbrak Nelson, „mijnheer de Hertog wist er alles van." „Vervolg je verhaal, Sheffold sprak de Hertog. Wordt veruolyd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1