mMGBLMB WO&R SCHIBBMM FEUTT1 ETON Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Maandag 7 Maart 1927. No. 14803 Gratis-Ongevallenverzekering 509 bij levenslange gelieele invaliditeit1 2UÜ bij verlies van een hand, voet oï oog 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; if 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de NHoll. Algem1Verz:bankSchiedam Buitenlandse!) Nieuws. Voorzorgsmaatregelen voor Britse he ingezetenen. Binnenland. EDAMSCHE COURANT Bureau* KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus": 39. Advertent ijfën: 15 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclmgen 75 cent per regel. post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkberieht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. 3 toegezonden. Incassokosten worden berekond. Bij of krachtcRs wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. SCHOUW. Ter algerneene kennis wordt gebracht, dat op Woensdag 23 Maart a.s., des voormiddags ten negen ure, een schouw zal gedreven worden over de slooten om de landen en erven, liggende in de Gemeente Schiedam tusschen dem Rotter- damschen dijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam. Schiedam, 7 Maart 1927. CHINA. De taak der Ned. mariniers in Sjanghai. Uit Londen meldt men De verschillende con sulaire autoriteiten te Sjanghai, zoo deelt de diplomatieke correspondent van de „Daily Tele graph" mede, evenals de vertegenwoordigers van de verschillende mogendheden in den ge meenteraad, zijn thans tot volkomen overeen stemming gekomen over de wijze van verdedi ging van de internationale nederzetting en het plaatsen der troepen. De Nederlandsche mariniers zullen den Oostelijken sector van het cordon bezetten, samen met de Japansche troepen. Wordt Sjanghai door "S oen prijsgegeven? Uit Sjanghai bericht menTot heden is de militaire situatie ongewijzigd. Er loopen echter hardnekkige, doch tot dusverre iet bevestigde geruchten in kringen van het Kwo- mintang, volgens welke Soen-Tsjoean-fang met den opperbevelhebber der Cantonneesche strijd krachten zou zijn overeengekomen, dat Sjanghai door de Cantonneezen zal worden bezet zonder dat de troepen van Soen zich daartegen zullen verzetten. ENGELAND. Baldwin over het part ij wezen. Baldwin heeft op de jaarlijksche vergadering van conservatieve studenten te Cambridge, over het partijwezen in Engeland gesproken. Hij verklaarde, dat de liberale partij opgehou den heeft te bestaan, zoodat men voortaan in Engeland nog slechts rekening zal hebben te houden met de conservatieve en de arbeiders partij De arbeiderspartij is echter verdeeld en wordt door inwendige twisten verscheurd. Het is de taak der conservatieven er voor te zorgen, dat de weg tot de regeering gedurende de eerstvol gende jaren voor de arbeiderspartij gesloten blijft. BELGIE. Ned. Kamer van Koophandel Men schrijft ons uit Brussel Op Zaterdag 5 Maart, hield de Ned. Kamer van Koophandel in België te Brussel, hare jaarlijksche algerneene vergadering. De aftredende bestuursleden werden bij acclama tie herkozen, terwijl Jhr. van Vredenburch werd uitgeroepen tot eere-lid der kamer. De heer W. Rijgersberg, directeur van Lips' Brandkasten- fabriek te Brussel, welke gedurende vele jaren als secretaris werkzaam was, legde zijn functie als zoodanig neder en werd hierbij opgevolgd door den heer W. Zeegers, directeur van het verkoop bureau der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Brussel. In zijn jaarverslag besprak de secretaris in korte woorden de handelsrelaties tusschen Ne derland en België, welke, ondanks de veel be wogen dagen welke achter ons liggen, toch nog gunstig genoemd mogen worden- Aan het einde der vergadering hield baron J. W. J. van Haersolte, directeur van het Scheep vaartkundig Instituut en Museum te Rotterdam, een lezmg over „De Ned. scheepsbouw voorheen en thans", welke verlicht Werd door lantaarn plaatjes en door de aanwezigen onder groole aandacht gevolgd werd. Het aftreden van den heer Rijgersberg, aan wiens werkzaamheid de Kamer zeer veel dankt, Was oorzaak, dat na afloop der vergadering een spontane huldiging plaats vond van deze, door een ieder gewaardeerde persoonlijkheid, waarbij hem namens de leden der kamer een prachtig bronzen kunstvoorwerp, getiteld „Au But" van den bekenden beeldhouwer A. Bouchef werd aangeboden en namens het personeel een mooie ets van Kurt Peiser, „Le long du Port." FRANKRIJK. Het nationale charter in de Kamer. Met 500 tegen 30 stemmen heeft de Fransche Kamer bij de behandeling van het Wetsontwerp betreffende de organisatie van de natie in oor logstijd een amendement van de communisten verworpen, waarvan de strekking was het eerste artikel van het ontwerp te schrappen. De Kamer schijnt het ontwerp met bekwamen spoed te willen afdoen wat samenhangt met het vertrek van Paul Boncour, den rapporteur, naar Geneve, waar deze socialistische afgevaar digde Frankrijk bij den Volkenbond vertegen woordigt. De eerste tien artikelen zijn aange nomen, niettegenstaande de obstructie van de communisten, die van elk artikel schrapping vragen en verder amendementen indienen Over artikel tien is vrij lang van gedachten gewisseld. Het bepaalt, dat de hulpmiddelen, noodig om de verdediging der natie te verzekc,- ren, verkregen zullen worden, 't zij bij minnelijke overeenkomst, 't zij door opvordering, met uit sluiting in beide gevallen van het betalen van winst. Men verwacht, dat de Kamer het ontwerp morgen zal hebben aangenomen. Woensdag vertrekt Boncour dan naar Genève. 23 „Nu dat verandert," deed Sheffold achteloos en zag Harry even aan op diens gelaat was niets te lezen, het geleek een eikenhouten plank. Ik ging dus langs het hekje achter, het park uit. „Stond het open verbaasde zich de Hertog. „Ja, mijnheer,, antwoordde Sheffold. Ik liep dus den weg over, daar ik dan, rechts af slaande, met een bocht doorloopend, het spoe digst bij Nelson zou komen. De Wei was ik over gestoken, het eikenbosch was ik doorgestapt toen liep ik om het groote kreupelbosch heen en kwam in het plataanbosch door de boommen zag ik reeds in de verte Nelson's woning aan den straatweg liggen. Verbeeldt u mijn verbazing toen ik, toevallig mijn hoofd links Wendend, op een afstand van een paar honderd schreden King zich zag te goed doen aan het lekkere gras, dat daar tusschen de hooge boomen staat. Ik bedacht me geen oogenblik -zijn oog straalde van zege vierenden moed - doch ging recht op het dier af. Het hief het edele hoofd op, hinnikte mij tegen en scheen blij een mensch te zienVooruit King, sprak ik, we gaan naar huis en gedwee als DE VOLKENBOND. Algerneene verkeersconfe- rentiedn Augustus. Uit Genève bericht men De verkeerscommis- sie van den Volkenbond heeft haar werkzaam heden beëindigd en besloten den Volkenbonds raad voor te stellen de derde algerneene ver- keersconferentie in Augustus a.s. bijeen te roe pen. PORTUGAL. Bolschewistische actie. De president van Portugal, generaal Carmo- na, heeft aan een vertegenwoordiger der „Chi cago Tribune" verklaard, dat er reden Was, aan te nemen, dat de jongste revolutie door den voor- maligen Portugeeschen gezant te Parijs, Costa, met medewerking van den vroegeren president Machado, was georganiseerd. Bovendien beschuldigde Carmona de sovjets aan de revolutionnaire beweging, die slechts door 800 man der marine en 600 soldaten van het Potugeesche landleger gesteund Werd, te hebben deelgenomen. Van de gevangen genomen opstandelingen zijn er reeds 1000 naar de Afrikaansche koloniën gedeporteerd. OOSTENRIJK. De wapen vondst te Weenen. Uit Weenen wordt berichtHet christelijk- sociaal partijorgaan „de Reichspost" brengt eene onthulling over de wapenvondst in het arsenaal te Weenen. Het blad verklaart, dat de wapens toebehooren aan den Bond ter be scherming van de republiek, die ze bij de om wenteling, om zoo te zeggen heeft „buitge maakt." Sindsdien heeft de Bond de wapens in het arsenaal bewaard. Het blad deelt mede in het bezit te zijn van de copie van een stuk, dat in handen is van de leiders van den Bond ter bescherming van de Republiek en waarin de plaatsen zijn opgetee- kend, die nog groote wapenvoorraden bevatten. De tot heden gevonden wapens waren vol doende, om een sterk corps uit te rusten. RUSLAND. De Engelse h-R ussische betrekkingen. Uit Moskou wordt gemeld, dat door de Rus sische publieke opinie geen geloof wordt ge hecht aan een vermeende Engelsch-Poolsche Alliantie. Men houdt evenwel rekening met de mogelijkheid hiervan als Engeland, gelijk ver wacht wordt, alle zeilen zal bijzetten om een anti-Russisch bloc in het leven te roepen. NICARAGUA. Naar uit Kingston gemeld wordt, beefL een tweede Britsch oorlogsschip bevel gekregen, naar Nicaragua te vertrekken. Voorts heeft de regeering van Jamaica last gegeven, eenige schepen in gereedheid te houden voor het ver voeren der Britsche ingezetenen uit Nicaragua. ALLERLEI. Uit Parijs Naar de „Petit Journal" meldt, zal Stresemann te Genève besprekingen voeren niet alleen met Briand, maar ook met Cham berlain, Zaleski, Benesj en vermoedelijk ook met, Masaryck. Uit Berlijn Het Rijkskabinet besloot aan den Rijksdag voor te stellen den geldig heidsduur voor de verminderde belasting op het graan tot 31 Mei a.s. te verlengen. Uit Berlijn De democraten in den Rijks dag hebBen den minister van buitenlandsche zaken dringend verzocht diplomatieke stappen te ondernemen in Rome tegen de onderdrukking der Duitschers in Zuid-Tirol. Het parlement van Zweden heeft dezer dagen een wet aangenomen, strekkende tot de afschaffing van alle officieele decoraties en ridderorden. Uit Londen Naar uit Tanger bericht wordt, is in het gebied van Djebala weer een sterke strijdbare bedrijvigheid waar te nemen. Volgens een te Belgrado uit Tirana ont vangen bericht is binnenkort de kroning van Achmed Zogoe Bey tot koning van Albanië te wachten. De R. K. Staatspartij. Het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij zend ons het volgende communiqué een lam liet hij zich naar stal brengen. Meer dan 15 minuten ver was hij stellig niet van het kas teel afgedwaald." Intusschen was de sombere schuwheid op Harrison's gelaat weergekeerd en had hij weer zwijgend den stal opgezocht Nelson betastte den renner overal en bestu deerde hem met kennersblik. Zwijgend wees hij dan op twee striemen, die duidelijk op het li chaam van het fraaie dier zichtbaar waren „Hij heeft slaag gehad, „Hertog 1" riep hij nijdig uit, slaag met een stok Het is kaffer- werk 1" Ik zag Harry aan en dacht aan het spoor van een met sprongen weghollend paard, achter het hekje maar Harry's gelaat bleef eikenhout „Breng hem naar den stal, Nelson, en laat den veearts komen, ik wil,dat het dier zeer nauw keurig onderzocht wordt,-■• beval Hertog Robert. Bij deze woorden keerde hij zich om en liep den grooten stal in. Nelson bracht King naar het afgezonderd stalgedeelte, waar de renner verblijf hield. „Wat beteekende dat nu Waarom trapte Harry mij eensklaps geweldig op mijn voet, zoodat ik dadelijk op één voet opsprong en op dien éénen voet dwaze cirkelbewegingen maakte, zooals alle menschen, in zulke alleron aangenaamste gevallen, tot een pijnlijken dans worden gedrongen Aan de besturen der R. KR ij k s k i e s- kringorganisaties. Het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspar tij heeft in zijn vergadering van 12 Februari j.l. besloten, aan uwe besturen te verzoeken, eeni ge mededeeling te willen doen toekomen aan genoemd bestuur omlreni het verloop der candi- daatsstellingen voor de Provinciale Slaien in de onder uwe besturen ressorteerende kieskringen. In zijne circulaire No. 1 d.d. 22 November 1926 richtte het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij tot u -en door u aan allen, die bij dit verkiezingswerk betrokken zijn, de aan sporing, om bij deze candidaatsstellingen (en bij die voor de gemeenteraden) zich te laten lei den door den geest., die ook de geheele reorgani satie der R. K. Staatspartij heeft bezield. Deze aansporing is geen schoon gebaar zon der meer geweest, maar was werkelijk een uiting van belangstelling voor den goeden gang van dit geenszins onbelangrijk stuk politiek werk. Ook is uit den gang van dit eerste practische verkiezingswerk, dat. na de reorganisatie der partij plaats vond, materiaal te putten voor de beoordeeling van den geest en van de gezindheid onder onze partijleden. Deze overweging bracht er het dagelijksch bestuur toe, zonder de minste bedoeling in uwe competentie te treden, uw besturen te verzoeken de boven omschreven mededeelingen te willen verstrekken. Het. kan niet anders dan nuttig zijn, het ge heele terrein ten deze eens te overzien en daaruit wellicht leering te trekken voor de toekomst. Bovenomschreven verzoek betreft alléén de candidaatstellingen voor de Provinciale Staten. Omtrent de gemeenteraadsverkiezingen zou een soortgelijke mededeeling vrij moeilijk zijn te verstrekken van wege den grooten omvang dezer werkzaamheden en het gecompliceerde der ver schillende factoren, die daarbij een rol (kunnen) spelen. Het dagelijksch bestuur vertrouwt, dat door uwe besturen aan bovenomschreven verzoek, in beknopten vorm, en binnen niet al te langen tijd, bereidwillig zal worden voldaan. Koninklijke gift voor Drente. Door het Oranje-Comité 1926, gevestigd te Utrecht, is alsnog ter beschikking van H. M. de Koningin en Z.K.H. den Prins gesteld een bedrag van 5006 als deel van het huldebli jk bij gelegen heid van het. zilveren huwelijksfeest van het koninklijk Echtpaar aangeboden. In overleg met het Oranje-Comité hebben IT. M. en Z. K. H. dit bedrag bestemd tot leni ging van den nood in de veenstreken der pro vincie Drente. Het ontwerp-Ziektewet. Naar uit goede bron wordt vernomen, be staat bij de regeering het stellige voornemen, om het ontwcrp-Ziektewet nog gedurende dit zit tingsjaar bij de Tweede Kamer in te dienen. Hét stadium van voorbereiding is echter nog niet ten einde. Naar wij reeds hebben medegedeeld, zal het desbetreffend voorontwerp binnenkort behan deld worden in den Hoogen Raad van Arbeid, waarna het dan in te dienen ontwerp, zooals ge bruikelijk, nog den Raad van State moet pas- seeren. Harry greep me van voren vast aan de twee schouders tegelijk „Arme kerel, sprak hij luid met den rug naarSheffold staande, „neem me niet kwalijk ik hoop dat ik je niet te veel pijn heb gedaan, dan fluisterde hij snel;: „Neem Shef fold mee naar huis, ik moet dadelijk achter den stal zijn, alléén vooruit hou je dapper." Wat een rare kerel Was hij toch Het was wer kelijk een voorrecht zijn vriend te zijn Hij liet me, los en ging den hond bezien op de mestvaalt recht voor den stalWij beston den niet meer voor hem „Mijnheer Sheffold," kreunde ik nu, mijn pijn met huichelachtige berekening overdrijvend, het is verschrikkelijk Toe, geef u mij een arm en leid me naar huis Kaffer, schold ik Harry uit, kan je niet uit je oogen kijken I-Iarry leek doof, keerde den hond om, be studeerde diens lijk met zijn vergrootglas ik hinkte aan Sheffolds arm naar huis toe. Om in deze ingewikkelde geschiedenis eenig verband te behouden, wil ik aanstonds te boek stellen, wat Harry mij des avonds meedeelde over zijn bezoek aan den achterkant van den stal, en over 't geen daarop volgde, tot hij zich weer bij mij voegde op een der steenen banken naast het bordes van het kasteel Zoo verhaalde hij „De houding van Harrison was hem, reeds gisteren, bij ons eerste bezoek aan den stal, verdacht voorgekomen diens som- Het 25-jarig bestaan der staatsmijnen. Het 25-jarig bestaan der Staatsmijnen zal in de maanden .April en Mei feestelijk herdacht worden. bere gedruktheid, welke geleek op bitter nabe rouw en Wroeging, hadden hem scherper getrof fen dan hij mij had laten bemerken. Daarom had hij hem scherp bespied bij den terugkeer van King. Duidelijk had hij bemerkt, dat eerst het gelaat van den koetsier op heel onevenredige wijze opklaarde, zoodra hij King terug zag het was of er een steen van zijn hart was weggeno men, en gelijk Harry toen opmerkte, dat was nog vreemder Eensklaps echter verviel hij Weer in zijn hopelooze verslagenheid... Die kerel prikkelde mij, zeide Harry. Toen nu de Hertog den grooten stal inging, blijkbaar om met Harrison te spreken, werd de geheimzinnigheid voor hem nog verlokkender, verhaalde Harry mij en kon hij de bekoring niet weerstaan, te weten te komen, wat de Hertog op dit oogenblik met zijn koetsier voor belang rijks te behandelen had. „Het was toch veel natuurlijker geweest, als de Hertog Nelson en King was gevolgd, of zich thuis op het diner was gaan voorbereiden, niet Waar Maar zijn gang Was onbegrijpelijkerwijze naar Harrison „Toen jij met Sheffold mij den rug had ge keerd, liep ik snel rechts om den stal, en vatte aan de achterdeur post. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1