De kolen in ons land. Steenkolenboring bij Groenlo. Bij Groenlo is aan den Ruurloschen weg de eerste kolenlaag van ruim een meter dikte aan geboord, nadat eerst een laag zout van 400 me ter was doorboord. Een steenkoollaag aangeboord. Vrijdag is door den boortoren, geplaatst in de Beemden, op ongeveer 100 M. van de grens bij Kerkrade de eerste steenkoollaag aangeboord. Ze had een dikte van 1.60 M. en bevond zich op 70 M. diepte. Onze gezant te Berlijn. Naar wij vernemen, heeft Hr. Ms. gezant te Berlijn, baron Gevers, het voornemen te kennen gegeven, binnenkort, in verband met zijn leef tijd, zijn ambt neder te leggen en den diploma- tieken dienst te verlaten. Frankrijks ontwerp inzake tariefsverhooging. In verband met het in Frankrijk bestaande voornemen om de invoerrechten te verhoogen, Wordt van welingelichte zijde vernomen, dat onze regeering daaraan ernstige aandacht schenkt omdat door deze tariefsverhooging ook Neder- landsche artikelen, waaronder landbouwproduc ten zouden worden getroffen. Het voorloopige ontwerp van deze tariefs verhooging wordt op het oogenblik in regee- ringskringen bestudeerd, zoodat nader overwo gen zal worden wat in deze aangelegenheid van Nederlandsche zijde zal kunnen worden gedaan, om de nadeelen van de eventueele verhooging van het Fransche tarief want een besilssing is nog niet genomen af te wenden of te ver zachten. Een eigen gebouw. Zaterdag heeft de R. K. Handelsreizigersver- eeniging ,,St. Christoffel" haar nieuw eigen ge bouw te Utrecht geopend. De afgifte van Vacantie-kaarten. De vacantie-kaarten zullen dit jaar afgegeven worden van 15 tot en met 26 April (Paschen) van 3 tot en met 8 Juni (Pinksteren); van 1 Juli tot en met 15 September.. De prijzen bedragen le kl. 9, 2e kl. 7 en 3e kl. 5. Na het conflict der Z. E. Naar wordt vernomen is de Ned. Ver. van Sp. en Tramwegpersoneel voornemens de Ver- eeniging van Werkgevers op Tramgebied een proces aan te doen wegens niet nakoming van de voorwaarden waarop het conflict bij de tram Zut- phen-Emmerik is opgeheven. Hedenavond vergaderen de ex-stakers hier van met het hoofdbestuur. Het voorspel? Hangt er iets tegen prof. van Embden in de Vrijzinnig-democratische lucht Een incident Vrijdag in de Tweede Kamer zou een eerste symptoom kunnen zijn, dat er wat loskomt. Tijdens de behandeling van het voorstel ontwapeningswet van de S.D.A.P. gebeurde, blijkens het overzicht van de „Tel." het volgende „De heer Boon viel daarop mr. Marchant aan, wien hijnu en dan onder rumoerige in terrupties, uitlatingen van vroeger voorhield, waarbij, zoo zeide hij, niets op ontwapening bleek. Ook kwam de heer Boon terug op de uitlating van prof. Van Embden te Zwolle, die nationale ontwapening beloofd had als de V.-D. aan het bewind zouden komen. De heer Marchant (V.D.) Dat moet Van Emb den weten (rumoer). De heer Boon Ja, maar Van Embden is de man geweest, die met dit onderwerp het land doortrok en dan gaat het niet aan dat de V.-D. leider hier zegt dat kan me niet sche len. (Interrupties bij de S.-D. en V.-D.). Ten slotte oefende mr. Boon critiek op hetgeen mr. Marchant geschreven had in het „Geroeenebesi n.l. dat de gekozenen slechts dan een kabinet kunnen steunen, in welks program de punten voorkomen, waarop zij zijn gekozen, terwijl in mr. Marchant's program, toen hij tot kabinets formateur geroepen was, niet de nationale ont wapening voorkwam." Is dit misschien het voorspel („Tijd.") Stads- en Gewestelijk Nieuws. Scheepvaart. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 307 schepen, waar van 57 Nederlandsche, 78 Engelsche, 28 Noor- sche, 21 Zweedsche, 6 Deensche, 49 Duitsche, 27 Fransche, 4 Amerikaansche, 3 Belgische^ 13 Itahaansche, 3 Grieksche, 2 Japansche, 9 Spaansche, 2 Finsche, 1 Portugeesch, 1 Pool 1 Peruviaansch. Waarvan 291 stoomschepen, 1 zeelichter, 1 vreemde sleepboot, 1 proefstoomer, 13 stoom schepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor: Rotterdam 260, Schiedam 7, Vlaardingen 14, Hoek van Holland 6, Pernis 3, Zwijndrecht 2, Capelle a./d. IJsel 2 en bovendien voor Schie dam 3, Vlaardingen 2 en Vondelingenplaat 8 stoomschepen om te bunkeren. Van Vlaardingen vertrok 1, Schiedam 2 en Poortershaven 1 schip naar Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1926 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 264 schepen, waar van 232 stoomschepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voorRotterdam 200, Schiedam 6, Vlaardingen 12, Capelle a.d. IJssel 3, Zwijndrecht 2, Hoek van Holland 7, Pernis 3 schepen en bovendien voor Schiedam 5, Vlaardingen 23, Poortershaven 3 stoomschepen om te bunkeren. Van Schiedam en Pernis vertrok elk 1 schip naar Rotterdam. Schouw. Zooals onder de officieele berichten in dit blad vermeld, zal op Woensdag 23 Maart a.s. te 9 uur een schouw gedreven worden over de slooten om de landen en erven liggende in de gemeente Schiedam, tussclien den Rotterd. dijk, den pol der Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam. Aanrijding. Zaterdagmorgen heeft er in de Dwarsstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een auto van de Gem. gasfabrek en een met paard be spannen wagen.De auto,d'e U't de V sschersstraat kwam, reed den wagen in den flank aan waar door de lemoen werd ontzet en de schulp werd stukgereden. Het paard kreeg en onbeduidende hoofdwonde. Goed afgeloopen. Zaterdagmorgen om 9 uur viel het 1-jarig meisje, M. D., Broersvest 87b, uit een raam ter hoogte van 2 M. boven den beganen grond, het geen wonder boven wonder goed afliep, daar het kind geen letsel heeft bekomen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle Werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags dameshandschoen, sleutel, rozenkrans in étui, kinderhandschoen, glacé handschoen, rijwiel plaatje, actetasch met inh., ring met 6 sleutels, portemonnaie inh. 6 cent. Bij vinders ringetje, T. Alberts, Brugmanstr. 56c. zilveren armbandje, G. J. Blok, Villastr. 90 rijwielplaatje, L. Weeda, Hellevoetschestr. 5 damcshandtasch, N. Bijl, St. Liduinastraat 13b rijwielplaatje, G. de Sterke, Havendijk 182a smoushondje, A. van Hattem, Noordvest 153 ring, Tvan Deventer, Breedstr. 30 broche J. v. d. Gaag, Hoofdstr. 195 rozenkrans, B. de Man, Zijlstr. 64 sleutel, K. de Haan, Noord- vestlaan 4 fabriekspenning, C. van Loenen, Steenstr. 21 damesportemonnaie met inh., C. Verkade, Groenelaan 8kindermuts, C. van Aken, Huysmanstr. 12b ring, R. P. Reenus, Klem Visscherijstr. 11a, Rotterdam; heeren handschoen, A. Meijer, Vriendschapstr. 4b pet, A.Sprong, Brugmanstr. 23b; bril, C. v. d. Vel dt n,Schie 32 heerenhandschoen, J. Vaandrager, Villastr. 24 hondje, van Gils, Oosterstr. 93 postduif, J. Kruithof, Havendijk 178b rozen krans, N. van Apeldoorn, Hoogstr. 120 wollen kindermuts, J. Meijdam, Hofje van Belois 19; handraschje met inh., W. Oostrum, Rotterdam- schedijk 150 afbetalingsboekje, M. Nagelkerke, Gordonstr. 25a. Mej. P. C. van S., w o n e n d e te Rot terdam, heeft Zaterdag bij de politie alhier aan gifte gedaan van diefstal van een parapluie uit een autobus van de fa. v. Leeuwen- Volgens den chauffeur is op den Coolsingel te R'dam een passagier uitgestapt, die de parapluie onder zijn jas had gestopt. De politie stelt een onderzoek in. UIT DELFT. Begrafenis Mr. L. W. C. van den Berg. Onder groote belangstelling werd Zaterdag middag op de begraafplaats Jaffa ter aarde be steld het stoffelijk overschot van mr. L. W. C. van den Berg, oud-burgemeester van Delft, oud- l'd der Eerste Kamer en oud-lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland. UIT OVERSCHIE. Burgemeester en secretaris. Naar aanleiding van het bekende conflict te Overschie schrijft de „Msb." Wel h«bben de burgemeester en de secretaris van deze gemeente eem'gen tijd geleden onder ling moeilijkheden gehad, doch deze waren slechts van dien aard, dat, nadat in geheime raadszitting een en ander is besproken, alle raadsleden de kwestie als afgedaan, hebben be schouwd, door zich met het beleid van den se cretaris accoord te verklaren, nadat deze excuus had aangeboden over enkele gedragingen zij nerzijds. Sprake van fraude, op welke wijze dan ook, is er niet, trouwens dit Was a priori een uitgemaakte zaak, doordat het verificatie- bureau der Ned. Vereeniging van Gemeenten de boeken der gemeente Overschie geheel in orde had bevonden. Daar er dus slechts gesproken kan worden over een reeds uitgemaakte interne kwestie van zeer weinig importantie, meenden wij geen ruchtbaarheid te hoeven geven aan het feit, dat op Woensdagavond j.l. te Rotterdam een aantal gemeentenaren van Oversell je buiten burgemeester en secretatis om, een vergadering hebben belegd, waarop becritiseerd werd, dat de kwestie tusschen de beide ambtenaren niet in een openbare raadszitting is behandeld. Het gevolg van deze vergadering is geweest, dat een commissie is benoemd, die over deze zaak een rapport zou moeten samenstellen. Vermoe delijk zal dit rapport onmiddellijk gereed zijn als, - naar wij reeds Donderdag j.l. vernamen de oude kwestie in een openbare raadszitting wordt uiteengezet. Waarom er over een interne aangelegenheid als deze thans nog stof behoeft te worden op gewaaid, is ons inmiddels niet recht duidelijk, temeer, daar zoowel de heer E. G. Konings, de burgemeester, als de heer van de Water,' de gemeente-secretaris, die thans met ziekteverlof is, ons persoonlijk verzekerd hebben, dat de zaak door hen als afgedaan wordt beschouwd UIT ROTTERDAM. „De Fianona." Het botert niet bijster met de werkzaamheden. Zaterdagmorgen waren de berichten van Smit Co's Internationalen Sleepdienst aan gaande de bekisting van de „Fianona" en de versterking ervan zeer hoopvol. Alle bergings werken aan boord hadden een gunstig verloop en met goeden moed begon men aan het leeg pompen \an het schip, teneinde het tegen den middag vlot te brengen. Met een drietal pom pen was dan ook Zaterdagmiddag de machine kamer reeds zoo goed als leeggepompt. Het water zakte ongeveer 40 c.M. per uur. Uit voorzorg bad men echter op het ruim, waarte gen de bekisting is aangebracht, zoo min moge lijk gepompt, om zoodoende den druk van bui ten af niet te groot te doen worden. Doch ge zien de sterke kracht van het water meenden de aanwezige experts het toch beter om er nog schoren bij te zetten teneinde zoo groot mogelijke zekerheid te verkrijgen. De bekisting hield zich uitstekend en men nam aan, dat de „Fianona" nu spoedig zou op te sleepen zijn naar een der dokken van Wilton. De zee-sleepboot „Zwarte Zee" lag reeds in de nabijheid, om, zoo het noo- dig was, met de vier andere havensleepbooten van L. Smit Co. het sleepen te beginnen. Doch plotseling, men was nog met pompen bezig, zag men de bekisting doorbuigen, de naden gingen open staan en het water stroom de weer met evenveel snelheid naar binnen. Onmiddellijk liet men alle andere ruimen weer onder water zetten, zoodat het werk van een week geheel vergeefsch was geweest. Nu zal men heden weer een nieuwe bekisting moeten aanbrengen, die nu geheel uit ijzer zal bestaan. Het zal intusschen nog wel een week duren, voor men de „Fianona" vlot zal hebben. De gefingeerde straatroof. Zooals bekend, deed op 16 Januari de 50-jari- ge wissellooper J. W. v. V. bij de politie aangif te, dat hij was bestolen van een portefeuille, met 12 mille, toen hij uit het kantoor der Amster- damsche Bank komende de St. Laurensstraat door en de Hoogstraat op liep. Het geld zou hem ontstolen zijn in een porte feuille, doordat men zijn jas eenvoudig had open gesneden. Men stelde dezen man, daar men het vermoeden had, dat deze diefstal wel eens ver zonnen kon zijn, in verzekerde bewaring. Thans is v. V. nog steeds in het Huis van Bewaring ingesloten. Een onderzoek door des kundigen ingesteld heeft het vermoeden gewekt, dat hier van straatroof geen sprake kan zijn ge weest, daar de wijze, waarop de snede in de jas is aangebracht, dit onaannemelijk maakt. In middels is van het verdwenen geld nog niets te recht. Het onderzoek in deze zaak waarin mr. G. C. B. Suringar als rech ter-commissaris fun geert, zal een dezer dagen gesloten worden De eventueele behandeling voor de rechtbank is spoedig t.e verwachten. Gemengd Nieuws. EEN BRUTALE OVERVAL. Een agent wordt beschoten. Een sensationeele achtervolging, die doet denken aan Chicagosche bandietenstreken,bracht Zaterdagavond het Bezuidenhout te 's-Graven- hage in opschudding. In t. filiaal der manufacturenzaak Iserief en Co., Theresiastraat 65, vervoegde zich 's avonds omstreeks halfacht een als heer ge kleed persoon, die de winkeljuffrouw vier rol letjes zijde vroeg. Bij de betaling bood hij een bankbiljet aan, dat de juffrouw aannam en wilde wisselen in het kasregister. Toen zij de lade opentrok, ontving het meisje van den klant plotseling een duw, waardoor zij achter over viel. Hiervan maakte haar belager ge- brui v en deed een greep in de kas, waaruit hij, behalve zijn eigen bankbiljet, nog f 90 wist te nemen. Hoewel de dader zich snel uit de voeten maakte, werd hij spoedig nagezet, terwijl een agent van politie de vervolging voortzette, die hem wist te grijpen. In de Francois Valentijnstraat rukte de ar restant zich echter eensklaps los en trok plotse- mg een revolver. Hij loste bout portant en kele schoten op het hoofd van den agent, waar van één achter het oor doel trof en den agent ter aarde deed storten. Van dit moment maak te de dader gebruik om zich van de fiets van den agent meester te maken en zich snel te verwijderen, waarbij hij gevolgd werd door zijn handlanger op een rooden Indian motor. Later op den avond werd de fiets van den agent in de Hooge Nieuwstraat onbeheerd te rug gevonden. Intusschen was de agent bijgekomen. Hij werd door hulpvaardige omstanders naar het huis van dr. Klein in de Juliana v. Stolberg laan 11 gebracht. De dokter bracht een nood verband aan. De agent werd daarop per auto van den E.H.D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar de hoofdcommis saris de heer Van 't Sant, hem later een bezoek bracht. Hoewel de kogel nog in zijn hoofd zit, is de toestand van den agent niet direct levens gevaarlijk, daar de wond zich achter het linker oor bevindt. Gisteren was de politie er no niet in geslaagd den onverlaat, te arresteeren. Dat zij echter alle pogingen in het werk stelt, blijkt wel hieruit, dat Zaterdagavond overal in de stad en ook op alle toegangswegen tot de gemeente, ver sterkte politieposten uitgezet waren, die in ver band met het feit, dat de handlanger van den dader in het bezit van een motor was, alle motor rijders ter contröle aanhielden. Naar wij vernemen, is de toestand van het slachtoffer op het oogenblik naar omstandig heden gunstig te noemen. Hevige cycloon op Madagascar. Uit Kaapstad wordt bericht Het eiland Mada gascar is Dinsdag j.l. door een hevigen cycloon geteisterd, waardoor de stad Tamatave met den grond gelijk is gemaakt. Alleen in deze stad zijn reeds vijfhonderd menschenlevens te betreuren, terwijl de schade op niet minder dan 100 millioen francs wordt geraamd. Tevens zijn, voor zoover thans bekend, zes stoomschepen in den cycloon vergaan, namelijk de Fransche schepen „Catinat", „Sainte Anna", „Ville de Marseilles" en .„Beriziky", het Noor- sche schip „Amanpa" en de Britsche schoener „Elizabeth". Het is waarschijnlijk, dat bij deze scheepsrampen ook een aantal personen het leven heeft verloren. Aardschokken in Hongarije. Uit Boedapest meldt men Te Varpalota zijn Vrijdagavond en in den daarop volgenden nacht tweemaal schokken waargenomen. De laatste schok werd om halféén in den nacht gevoeld. Te Varpalota is geen enkel huis onbescha- digd gebleven. De bevolking der plaats kampeert dag en nacht in de open lucht. Daar de schokken uitsluitend te Varpalota werden gevoeld, neemt men aan met een onder- grondsche aardverschuiving te doen te hebben. Ook reeds in het jaar 1914 werden dergelijke schokken waargenomen, die eveneens slechts een plaatselijk karakter droegen. Familiedrama. In een huis aan de Jacob v. d. Doesstraat te 's-Gravenhage be woond door de familie v. V. heeft zich gister avond een familiedrama afgespeeld. Bij den heer en mevrouw v. V. woont de 73- jarige vader van de vrouw des huizes in, deze kreeg om een kleinigheid ruzie met zijn schoon zoon. Hij werd driftig wond zich zeer op en Voor dat de heer v. V. er op bedacht was, had de oude man plotselig een revolver getrokken en loste drie schoten op zijn schoonzoon. Een daarvan trof hem in den schouder. Op het lawaai drongen eenige buren de woning- binnen en toen deze zagen wat er gebeurd was, waarschuwden zij oogenblikkelijk de politie. Deze was spoedig ter plaatse en de commissaris der afdeeling gaf last den dader te arresteeren. De heer V. is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Onvoorzichtig. Tengevolge van het in den slaap doorslikken van een gedeelte kunst gebit is te Bergambacht overleden de heer C. V. Doodgetrapt. Zaterdagochtend heeft op de paardenmarkt te Gorichem een 36-jarige paardendrijver uit Utrecht een zoodanigen slag van een paard tegen de hartstreek gekregen, dat hij terstond dood neerviel. Het lijk is naar het ziekenhuis gebracht. Voor 4500 benadeeld. Naar „Het Volk" meldt, houdt de Amsterdamsche politie zich bezig met het onderzoek naar een onlangs te Amsterdam gepleegde oplichting. Bij een bankinstelling werd n.l. een valsche quitantie op naam van een groote firma aange boden, waarop de aanbieders zich een bedrag van 4500 wisten te laten uitbetalenEr verliepen dagen voordat de onrechtmatige uitbetaling werd ontdekt. De kwitantie was voorzien van een nagemaakt stempel der firma, alsmede van de valschelijk nagemaakte handteekening van een der firmanten. Twintig menschen gestikt. De „Petit Journal" verneemt uit Ratibor, dat er aldaar 20 personen gestikt zijn ten gevolge van het breken eener gasleiding. Vijf anderen heeft men naar het ziekenhuis moeten trans porteeren. M a s s a-v e r g i f t i g i n g i n P o 1 e n. Te Nolosiniece, in de Karpathen, zijn tachtig per sonen na het gebruik van methyl-alcohol, die in, ae plaats van brandewijn was verkocht, ziek geworden. Zeven personen zijn ten gevolge van de vergiftiging overleden. Diamant-diefstal te Londen Uit Londen wordt bericht Door een groot gat te boren in een brandkast hebben dieven bij een diamanthandelaar in het Zuid-Oosten van Lon den een rijken buit bemachtigd. Zoo wisten zij 17 zakjes onbewerkte diamant mede te nemen, bijna 300 ringen en eenige cigarettenkokers, al les ter waarde van ongeveer 11.000 pond ster ling. Militiezwendel te Napels. Te Napels is eenige dagen geleden een, zonderlinge zwendel ontdekt. Er bleek daar een bende te bestaan, die het er op toelegde, personen, die niet veel lust in den militairen dienst hadden, daar van te bevrijden. Wilde een gezond persoon, die voor den dienst in aanmerking kwam, daar aan ontkomen, dan ging hij naar de bende verstrekte alle vereischte inlichtingen en docu menten, betaalde de gewenschte vergoeding meestal 6000 lire en de bende zorgde voor de rest. In plaats van den gezonden jongen man Werd dan een evident ziek persoon naar de keu ringsautoriteiten gezonden, voorzien van de documenten van den gezonde. Op die wijze zou het aan de bende gelukt zijn eenige honderden personen van den dienst vrij te krijgen. Noodlottig ongel|uk. Uit Londen meldt men Het dorpje Cwm wordt in de laat ste dagen wel zwaar door het lot getroffen. Zaterdag zou de begrafenis plaats hebben van twintig der om het leven gekomen mijnwerkers. Deze plechtigheid, indrukwekkend door haar grooten eenvoud, is oorzaak geweest vair een ongeluk met een autobus, waarbij twee personen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2