UBOH SCHIEDAM EN OMSTREMZEM* FEUILLETON Een geheim. grimmig 50ste Jaargang. Woensdag 9 Maart 1927. No. 14805 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 08085 Postbus.39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, banco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zatcrdagavcndnummer met Officieel Kerkbericlit regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 Postbus": 39. Advertent iën: 15 regels ƒ1.75, elke regel daarboven 3b cent, 3 maal franco per plaatsen wordt 2| maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. 1 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag 10 ets. Postehèque- en girodienst No. 81440. toegezonden. Incassokosten worden berekond. Gïatis Ongevallenverzekering t 5ÜÜ bij levenslange yeüeele invaliditeitI 2üü bij verlies van een hand, voet of oog 2ÜÜ b« dood 1 UUbij verliesvaneen duim;f 60'bij verliesvaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.AIgem.Verz^kbchied^ -- terroristische Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofi'icieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de VEREENIGDE GLASFABRIEKEN (Uni ted Glassworks) om ter vervanging van alle haar terzake verleende vergunningen, met uit zondering van die van 29 October 1925, tot plaatsing van een electrische transportinrich ting haar een nieuwe vergunning te verleenen tot oprichting van 3 glasfabrieken voor het handbedrijf, 2 glasfabrieken voor het machinaal bedrijf, een gemengkamer, een smederij, een bankwerkerij en draaierij en ondergrondsche bewaarplaatsen van stookolie aan den Buiten havenweg 146, kadaster sectie L. no. 2607, met 70 electromotoren van totaal 1146.95 P.K., drijvende diverse dynamo's, flesschenmachin.es, compressoren, va: uumpompen, arbeidsmachi- nes, ventilatoren, oliepompen, waterpompen, gemengmachines, elevatoren, alsmede werk tuigen voor gelijksoortige doeleinden en met 2 stoomketels van elk 90 M2. verwarmingsopper vlak. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 23 Maart 1927, des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het- toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis Worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn verschenen teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 9 Maart 1927. klaarde Poincaré, dat de regeering haar houding niet wijzigde, dat zij verdaging der bespreking eischt en alle Verantwoordelijkheid op zich neemt. Poincaré verklaarde, dat Frankrijk thans, dank zij den financieelen toestand en zonder gevaar voor de schatkist, 6 millioen pd. st. aan Engeland en 10 millioen dollar aan Amerika kan betalen. Poincaré herhaalde, dat het op dit oogenblik gevaarlijk wezen zou een debat te openen, waar van het eenige doel zou zijn om aan eenigen toe te staan een politieke en zelfs een Verkiezings houding aan te nemen en dat onwillekeurig schade zou berokkenen aan de financieele en politieke belangen van Frankrijk. Poincaré besloot met aan de Kamer vol komen en hartelijk vertrouwen te vragen, het geen hem zal toestaan om het financieele Werk voort te zetten. (Toejuichingen rechts, in het centrum en op verschillende banken van links) Ruitenlandseh Nieuws. FRANKRIJK. De veroordeeling der ,,A ctioji Francaise" door den Paus. Uit Brussel wordt berichtDe kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen van Frankrijk zeggen in een verklaring aangaande de jongste beslissingen van den H. Stoel betreffende de „Action Franchise", dat de politieke hartstocht een verkeerde voorstelling heeft willen geven van de feiten en de bedoelingen van den H. Vader, wiens gezag in dit verband feitelijk verloochend Werd. Zij verklaren, dat zij de waarheid willen herstellen en de gedachte van den Paus verdedigen tegen lasterlijke inter pretaties. Na de redenen te hebben aangehaald, die de veroordeeling der „Action Francaise" teweeggebracht hebben, zegt de verklaring, dat zij, die protesteeren tegen het vonnis van den Paus of Weigeren er zich aan te onderwerpen, openlijk iu verzet komen tegen de rechtmatige uitoefening van de wettige souvereiniteit van den H. Vader. De voorloopige schuldovereenkomsten. Uit Parijs Wordt gemeld Nadat de socialist Vincent Auriol de bespreking gevraagd had van zijn voorstel betreffende de schulden, ver- BELG IE. Financieele politiek. Uit Brussel meldt men De Belgische Senaat heeft gistermiddag met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin alle maatregelen Worden goedgekeurd, die de regeering heeft genomen, nadat het parlement haar zes maan den geleden volmachten had verleend voor de financieele en monetaire kwesties. ENGELAND. Het a c coord van Washington over den werkt, ij d. Uit Londen bericht men Naar verluidt, is Lord Robert Cecil benoemd tot voorzitter van de kabinetscommissie, die zich met de conventie van Washington inzake den arbeidstijd zal bezighouden. Men rekent spoedig na den terug keer van Lord Cecil uit Genéve op de beslissing der regeering over de ratificatie van de conven tie. Algemeen is men in welingelichte Lager huiskringen van meening, dat de regeering zich voor ratificatie zal uitspreken. DE VOLKENBOND. De ontruiming van Rijnland. Naar verluidt, bestaat de mogelijkheid, dat de kwestie aangaande de ontruiming van Rijn land bij de huidige besprekingen van de minis ters te Genéve, niet tot een definitieve oplos sing zal kunnen worden gebracht, niettegen staande het feit, dat, zooals men meent te mogen constateeren, het recht van Duitschland, om aanspraak te mogen maken op een vroegtijdiger ontruiming, door niemand meer wordt bestre den. De Duitsche politiek zal zich er dus op moeten voorbereiden, het tijdstip te kiezen, waarop zij, zich beroepende op het desbetreffende ar tikel in het vredesverdrag, de uitvoering daar van verlangt, nadat intusschen de trolekwestie zal zijn opgelost en eisch inzake de ontwapening zal laatste con- de laatste zijn vervuld. 25 „Hertog," sprak ik met dringenden nadruk, het. is volslagen onmogelijk, dat een mensch lou ter om een vastenavond-grap uit te halen, uw koetsier uit uw stal lokt, uwwaakhond vermoordt en een boodschap verzint om uw huisknecht naar de kamer te zenden, Waar uw brandkast staat „Wat komt u er toch altijd op terug op mijn brandkast?" Hij schraapte zijn keel en hij sid derde als een blad Nu zette k onbarmhartig het mes op de gevoe lige plaats „William is onschuld'g, dat heb ik Sheffold ook reeds bewezen, de misdadiger is de man, die uw brandkast forceerde en u bent aan u zelf ver plicht d en schavuit te helpen ontdekken, Her tog „Waaromdeed hij angstig-verward. „Omdat u anders u zelf onder verder.k'ng brengt ets te verbergen, Flertog of een rechtmati ge wraak te duchten. U bent er de man niet naar voor een onrechtmatige vervolging te beven Een oogenblik weifelde hij, in zijn oogen dans- ITALIE. Fascistische „tien gebod e n." Door de fascistische militie is een boekwerk „De tien geboden" in het licht gegeven, be helzende „reglementen inzake gedragingen van den volmaakten militieman." Dit boek, dat in alle kazernes der vrijwilli gerskorpsen zal worden gedistribueerd, ontwik kelt de volgende stellingen le. Denkt er aan, dat de fascisten en inzon derheid de leden der militie niet in den eeuwigen vrede mogen gelooven. 2e. Indien gij gestraft wordt, denkt er dan aan, dat gij het verdiend hebt. 3e. Uw vaderland moet door een goed uitgerust leger gediend worden. 4e. Uw kamera den moeten uw broeders zijn, want zij wonen met u <?n denken als gij. 5e. Uw geweer en uw uniform zijn u niet gegeven om ze in alle ij del heid te dragen, maar om ze gereed te houden voor den oorlog. 6e. Zegt nimmer „het kan mij niet schelen de regeering betaalt toch wel", want gij zijt degene, die betaalt en de regeering is de regeering, waaraan gij u gegeven hebt en wier uniform gij draagt. 7e. De discipline is de zon der legers, zonder welke er geen soldaten kunnen bestaan, doch slechts verwarring en nederlagen. 8e. Mussolini heeft steeds gelijk. 9e. De vrijwilliger der militia kan geen verzach tende omstandigheden aanvoeren, wanneer hij ongehoorzaam is. 10e. Er is één ding, dat gij boven alles in acht moet nemen. Dat is Musso lini is leven. LITAUEN. De regeeringsverklaring- Uit Kowno meldt men Na het debat over de regeeringsverklaring van Waldemaras hebben de twee socialistische partijen een motie van wantrouwen ingediend, die door 36 namen on derteekend was. Daar, volgens het reglement van orde voor de indiening 1/3 der aanwezige land dagleden benoodigd zijn en aan dit aantal 7 stemmen ontbraken, *s de motie niet m behan deling gekomen en geldt als verworpen. POLEN. Overloopers. Volgens Poolsche bladen heeft een majoor van het 75ste Poolsche regiment infanterie de Poolsch-Duitsche grens m uniform over schreden en den Duitschen autoriteiten zijn diensten aangeboden- Een Poolsch kapitein, die op de spionageafdeeling van het departe ment van oorlog werkzaam was, had reeds enkele dagen eerder hetzelfde gedaan. Het arbeidsconflict te Lodz. Uit Warschau bericht men De vakvereeni- ging der Poolsche textiel-arbeiders te Lodz heeft den anderen vakvereenigingen te Bielitz eh Bialystock verzocht zich solidair te verkla ren met de arbeiders te Lodz en vandaag het werk neer te leggen. Men gelooft, dat vandaag 180.000 textiel-arbeiders het werk neergelegd hebben. M ten schuwe beelden, dan zag hij mij van terzijde grijnzend aan en barstte uit in een gekunstelden schaterlach „U bent vermakelijk," riep hij, „kom, we gaan aan tafel 1" Ziedaar het angstwekkend verhaal dat Harry mij dien avond deed Ik werd er koud van Terwijl hij langzaam naast den Hertog nader bij kwam, beiden zwijgend, verdiept in eigen gedachten, hoor, daar doften hoefstappen in het zand, dan knersten snerpend de slaande paardenhoeven in het grint, ik hoorde snuivend briesclien en hijgen en als een vogel vloog Miss Allendry op haar volbloed, Blanche, rechts langs het huis den Hertog en Harry voorbijHaar man tel wapperde in den wind, de hooge blos deed de jonge kracht stralen uit haar bekoorlijk wezen Ja, zij was mooi -. verbazend mooi en 't flitste even door mijn brein, wat ik den vorigen dag aan Harry gezegd had Jij hebt geld, jij hebt den leeftijd, waarom trouw je niet Ik wenschte hem dat meisje toe Bezadigd teruggetrokken trad Harry de hal binnen, het was of de Hertog hem volkomen on verschillig was. Op mijn verwonderden blik ging hij niet in hij zweeg zelfs op de trap, toen wij naar onze kamers gingen, om ons Le klee- den. Het was bijna acht uur toen wij, bijna een OOST-INDIE. it aire n, lid der communis tische p a r t ij Uit Magelang meldt men Onder de in beslag genomen papieren van de communistische partij is een ledenlijst gevonden, waarop o.a. de namen voorkomen van zeventig militairen. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Wapenhandel door de politie te Padang ontdekt. Uit Padang bericht men De politie ontdekte, dat een Europeesche wapenhandel alhier sedert geruimen tijd revolvers verkocht naar het Si- loengkangsche en het Priamansche. Het aantal verkochte wapens wordt geschat op 260. Spoorbaan Singkara k—So1o k over 1400 M. weggespoeld. Uit Padang wordt gemeld Tusschen Singka- rak en Solok is ten gevolge van een bandjir de spoorbaan over 1400 meter weggespoeld. Flet verkeer zal een week gestremd zijn. CHINA. Terrorisme te Sjanghai. Uit Sjanghai meldt men De vakvereeniging- leiders zetten met kracht hun methoden voort om zich geheel van de macht over de arbeiders te verzekeren. Een opzichter van de Sjanghai-Dock-Company, die niet in staking was gegaan, is vermoord, terwijl een opzichter van een spinnerij ernstig door revol verschoten werd gewond. De misdaden worden begaan door moordenaars in dienst van de extremisten. Een bijeenkomst van arbeiders heeft eergiste ren een motie aangenomen, waarin wordt voor gesteld de werklieden te wapenen om de politie posten aan te vallen. Soetsjau ingenomen. Volgens berichten uit Sjanghai hebben de Kantonneezen de stad Soetsjau aan de spoor- Weglijn NankingSjanghai ingenomen. Verder wordt gemeld, dat in de militaire operaties een rust is ingetreden en dat beide partijen zich op een nieuwen strijd voorbereiden. ALLERLEI. Uit Parijs Toen Poincaré de kwestie van vertrouwen gesteld had, verdaagde de Kamer met 353 stemmen tegen 180 de bespreking van het voorstel van Vincent Auriol. Uit Calcutta De vakvereenigingen hebben besloten een einde te maken aan de staking op de spoorlijn BengalenNagpoer, waarbij 1500 arbeiders betrokken zijn en die 14 Febr. ingegaan is. Volgens een Wolff-telegram heeft Cham berlain tegenover de pers verklaard dat niet Engeland Italië heeft aangezet om de overeen komst over Bessarabië te onderteekenen. Uit Berlijn De bladen melden, dat voor de regeering geen aanleiding bestaat om het ontwerp van de noodwet op den arbeidstijd in te trekken. Heden zullen de commissies van den Rijksraad en de interfractioneele commissie zich met het ontwerp bezig houden. Uit Washington De Vereenigde Staten hebben aan Engeland en Japan wei-omschreven voorstellen gedaan om een conferentie te hou den tot beperking der bewapening ter zee te Genéve, niet vroeger dan 1 Juni. Binnenland. Hel ontwapeningsvoorstel verworpen. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is na vrij heftige discussies, art. 1 van het ontwapeningsvoorstel, waarin de lichting voor de veiligheidswacht op 3200 man en voor de zeemacht op 200 man wordt vastgesteld, verworpen met 53 tegen 32 ste m- m e n. (Voor stemden de s.d., de v.d. en de heer De Visser, comm.) Het wetsvoorstel werd daarop ingetrokken, omdat met deze stemming feitelijk over het geheele ontwerp beslist half uur te laat, aan tafel gingen. In de sombere ziet u het zelf 1" eetzaal heerschte nu niet de vroolijkheid, die anders ons tafeluur kenmerkte. Met de lieve onbeschaamdheid der jeugd verdedigde Miss Allendry zich ongevraagd over haar ongewoon langdurige afwezigheid. „Blanche was koppig. Ik heb haar een fermlesje moeten geven, ze heeft geducht er van langs ge had vanmiddag En dan moet je volhouden en de kuur breken," sprak zij gewild vroolijk maar zij kon niet verheelen, dat zij zenuwachtig bang was voor iets. „U hebt een uitmuntende paedagogie," deed ik lachend om haar een houding te geven. Maar de Hertog bewaarde zijn pijnlijk-strak zwijgen. Met bevende hand schonk hij Harry en mij, eenige oogenblikken later, den wijn in en wat hem nog nooit gebeurd was, hij stiet tegen Harrys glas, dat zijn evenwicht verloor en den wijn over het tafellaken deed storten. Miss Allendry stond haastig op. „Dat komt er nu van, oom, deed ze gemelijk, omdat altijd dat zware pluche kleed met die hooggeborduurde ornamenten op de tafel moet liggen Als u daar zoo met alle geweld op staat, laten wij dan een kartonnen deksel laten maken om er overheen te kappen, als wij de tafel voor het diner gebruiken het zeil is niet zwaar ge noeg bij den minsten stoot valt het glas om, nu Eerste Kamer. Reeds 23 sprekers. Aan den vooravond van het groote politieke steekspel op het Binnenhof kwam onze senaat nog even bijeen. De mise en scène, zoo schrijft de „Tel." was gereed gekomen alle hoeken en gaatjes bleken met stoelen gevuld en de schilde rijen op de tribune waren met groote doeken af geschoten vanwege de vrees, dat bij het gedrang of al te luidruchtige discussies deze kostbare stukken beschadigd zoude kunnen worden. De Kamer was reeds gisteravond bijna vol tallig, en gaf door ongewone luidruchtige dis cussies blijk van een ietwat terveuse stemming. Bij de voorlezing der ingekomen stukken bleek, Somber antwoordde de Hertog„Je Weet, Alice, dat ik over dat kleed niet wil gesproken hebben, doe verder wat je goeddunkt." Het Was werkelijk een der onnaspeurlijke grilligheden van den Hertog, dat de tafel der eetzaal overanderlijk met hetzelfde zeer zware, rijk-geborduurde kleed moest gedekt blijven het was zelfs aan den binnenkant met stevige banden om de tafelpooten vastgenaaid Ik had me hierover vroeger wel eens verwonderd doch ieder mensch heeft recht min of meer op dwaze grillen Ik merkte op, dat Harry den Hertog verwon derd bestudeerde, toen deze over die luttele zaak zoo barsch tegen z'n nichtje uitviel. Ik had meelij met haar doch mijn vriend leek on- verbiddeliijk. Zij had hem als uitgedaagd met haar luchthartig verhaal over haar middagritje en het zou haar berouwen, vreesde ik Den speelsch-ondeugenden spot las ik in zijn oogen, toen hij zich tot haar richtte hij was blijkbaar niet van zins Miss Allendry volkomen in haar idyllische rust te laten spelemeien ,,U hebt zeker vernomen van King, Miss Allendry deed hij kalm. „Waarom roert u dat onderwerp aan, mijn heer Gould viel de Hertog nijdig, met onheil spellende verwondering, uit. (Wordt vervolgd). NIEUWE IEDAMSCHE COURA AÖ was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1