Op in iedere iedere Tafel Keuken dat er zooiets van 50 adressen in zake het verdrag waren binnengekomen, die ongelezen in de prul- lenmand werden gedeponeerd, tenzij dat de kof fiekamer er nog wat mee kar doen. len slotte deelde de voorzitter, Baron van oorst tot, oorst, nog mede, dat liet zijn beaoe- ling is de Kamer iederen dag te laten vergaderen van 11 5 uur, met een half uur pauze, en als deze week de discussies niet aflopen Dinsdag middag 2 uur ermee voort te gaan. De vergadering wordt verdaagd tot heden morgen elf uur, wanneer het Nederlandsch-Bel- giscli tractaat in openbare behandeling zal ko men. De voigende 23 sprekers zijn reeds ingeschre ven Polak, de Muralt, Blomjous, Van der Hoe ven, Lohman, Briet, Rink, Van der Lande, Van Wassenaar, Koster, Westerdijk, Van den Bergh, Michiels van Kessenich, Van Embden, \erkouteren, Dobbelmann, De Zeeuw, Heerhens, Thiisse, Wibaut, Janssen, Lindeyer, Hermans en Colijn. Het tractaat met Belgie. Een adres van 639 advocaten. Naar Wordt vernomen is aan de Eerste Kamer der Staten-Generaai heden door 639 advocaten het verzoek gericht om de goedkeuring aan het Nederlandsch-Belgische Verdrag te onthouden. Reeds vroeger Werd door 117 andere advoca ten aan de Eerste en aan de Tweede Kamer in denzelfden zin gerequestreerd. In het algemeen zijn alleen de advocaten, die in de grootere plaatsen der verschillende arrondissementen gevestigd zijn, in de gelegen heid gesteld het verzoekschrift te teekenen. Nog een adres. Het Nationaal Comité van Actie tegen het Verdrag met België heeft een adres in deze ge richt tot de Eerste Kamer. Samenvoeging van Oorlog en Marine. Mede namens zijn ambtgenooten heeft de Mi nister van Oorlog, Minister van Marine a.i., den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat dezerzijds prijs wordt gesteld op een zoo het kan spoedige behandeling van het ontwerp van wet tot het treffen van wettelijke voorzieningen naar aanleiding tvan de opheffing van de Depar tementen Marine en van Oorlog en van de in- ste hng van een Departement, van Defensie, het welk aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raai ter overweging werd aangeboden bij Ko ninklijke boodschap van 15 November 1920. Braat en de zomertijd. Blijkens het verslag van de commissie van rapporteurs inzake het wetsvoorstel-Braat tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 enz. tot tijdelijke afwijking van den wettelijker tijd keurde men het algemeen af, dat een Wetsvoor stel van deze strekking betreffende een onder werp, waarover de Kamer in de laatste jaren reeds zoo herhaaldelijk een uitspraak heeft gegeven, opnieuw was ingediend, te meer om dat m de memorie van toelichting geen enkel nieuw gezichtspunt wordt geopend. Men Was van oordeel, dat er ten deze eens rust moest intreden. Aanleiding werd dan ook niet gevonden op den inhoud van het wetsvoorstel nader m te gaan. bereikt wordt, dan steeg het ledental der bij de R. K. Vakcentrale aangesloten vakbonden m 1926 met rond 6800. Het ledental per 1 Januari 1926 bedroeg n.l. 92.962. De kwartaal-cijfers van 1926 waren aldus 1 Januari 1926, 92.962 1 April 1926, 94.590 1 Juli 1926, 96.870 1 October 1926, 97.469 Ja nuari 1927 geschat op 99.800. Het laatste kwartaal van 1926 gaf dus een wmst van ruim 2300. Onder de vakbonden, die in het vierde kwartaal in ledental meer of min der vooruitgingen, kunnen we noemen de or ganisaties der Bakkersgezellen. Landarbeiders Houtbewerkers, van het Overheidspersoneel,' „St. Raphael iechnici, Transportarbeiders, Werkmeesters, Bouwvakarbeiders, Fabrieksar beiders, typografen, Metaalbewerkers, Mijnwer kers, Kleermakers, Sagersgezellen, Steenfabrieks- beiders, Tabaksbewerkers, Textielarbeiders en van het Marinepersoneel. Hieruit valt wel reeds af te leiden, dat het meerendeel der R. K. vakbonden gedurende 't laatste kwartaal in ledental vooruitging Onder de bonden, die over 1926 hun leden tal zagen stijgen, zijn te noemen Bakkersgezellen 64 Landarbeiders 736 Kan toorbedienden 24 Houtbewerkers 244 ,,St. Pau lus" 118; Transportarbeiders 474; Werkmees ters 47 Bouwvakarbeiders 1349; Fabrieksar beiders 526 Grafische bond 147 MetaalbeWer- kersbond 199; Mijnwerkers 1194; Kleermakers J lagersgezellen 568 Steenfabrieksarbeiders 217 Tabaksbewerkers 566 Textielarbeiders 538 Marinepersoneel 9. DELFTS ROEM In alle goede zaken vt frkrijgbaar. Postpakketten voor het buitenland. Binnenkort zal het maximum-gewicht van de postpakketten voor het buitenland van 5 tot 10 K. G worden verhoogd, in zooverre de be trokken landen van bestemming postpakkette tot dit gewicht toelaten. en Bijzetting oud-gouverneur generaal van Heutsz. In de Memorie van Antwoord op het Voorloo- pig \erslag der Eerste Kamer in zake de Indi sche begrooting voor 1927 zegt de Minister van Koloniën, dat hem het denkbeeld om bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van den oud-Gouverneur-Generaal van Heutsz te Amsterdam ook Inlandsche militairen tegen woordig te doen zijn, is den minister wel sym- pathiek. Van de directies der Stoomvaart Mijen Nederland en Rotterdamsche Lloyd, is het zeer gewaardeerd aanbod ontvangen om c.q. voor dit doel een detachement inlandsche militairen van de vereischte sterkte kosteloos over te bren gen naar Nederland en terug. De minister vertrouwt, dat het met den gou verneur-generaal ter zake gepleegd overleg lot uitvoering van het denkbeeld zal leiden. Uit Bandoeng seint Aneta Het legerbestuur seinde naar Nederland dat er geen bezwaar bestaat voor uitzending' van een detachement inlandsche militairen ter bij woning van de bijzetting van het stoffelijk over schot van generaal van Heutsz. De arbeidsduur in den landbouw. De besturen der landarbeidersbonden hebben bij den Minister een voorste] ingediend in zake een wettelijke regeling can den arbeidsduur voor volwassen mannen in den landbouw. Minister Lambooy is nogal „aardig". In een beschouwing over het ontwapenings debat der Tweede Kamer, iaat de redactie van „Het Voik" zich ais vo.gt uit over den Minister van Ooriog, die ais beiangsteuende ai.e discus sies heeft gevolgd „Er is nog een militarist, dien wij eigenlijk wel mogen lijden. Dat is Minister Lambooy. Hij woont alle Ontwapenings-zittingen bij, van begin tot eind. Hij werkt niet ondertusschen hij teek ent zelfs geen stukken. De regeeringstafel is groen als een weiland. Hij zit er achter en luistert. Het is, meenen wij, regel, dat de Re geering bij een initiatiefwetsvoorstel niet het woord voert, zij beïnvloed de beslissing niet, die de Kamer nemen moet over een uit haar midden ingediend wetsontwerp. Minister Lam booy zwijgt, althans in het openbaar. Doch er is bijna geen ontwapenaar, die spreekt of de heer Lambooy gaat, nadat de rede geëin digd is naar hem toe en praat met hem. Wat hem op s harten grond leit, dat welt hem naar de keel. Een redevoering mag hij niet houden. In. een particulier gesprek wil hij den ontwa penaar overtuigen, hoe verschrikkelijk deze dwaalt. O, wij zullen nog dikwijls tegen den Mi- nister vechten, met alle kracht van onze ziel, met alle liefde voor wat wij goed recht achten. Iocli, als het niet zoo oneerbiedig was jegens een raadsman van de Kroon, zouden Wij zeggen een aardige kerel Staten-Generaai Het militaire personeel der Zeemacht. Verschenen is het Verslag der commissie tot regeling van den rechtstoestand van hef mili taire personeel der Zeemacht. Naar het 100.000ste lid. i olkskr," gaat het ledental van de R K. Vakbeweging nog in stijgende lijn. Het totaalaantal leden van de bij het R. K. Werk liedenverbond aangesloten vakbonden zal naar verwacht wordt per 1 Januari 1927 een cijfer aangeven dat de honderdduizend zeer dicht, nabij komt. Het mag een paar honderd schelen meer niet. Nemen we aan, dat een ledental van 99.800 tweede kamer. Vergadering van Dinsdag 8 Maari. Voortgezet worden de beraadslagingen over het voorstel ontwapeningswet der sociaal-demo craten De heer K t e r L a a n (S. D.) hervat de ver dediging van het voorstel. Spr. ontkent, dat het voorstel niet volledig zou zijn uitgewerkt, ves tigt er echter den nadruk op, dat het alleen gaat om het algemeene karakter der ontwapening, met om de uitwerking in onderdeelen. Dit zou pas aan de orde komen, als het voorstel zou zijn aangenomen. De bedoeling van het voorstel is, het vechtleger af te schaffen en het militairisme aan te tasten. Het ontwerp zal 85 millioen be oparing brengen. Spr. zet eerder uiteen, dat reeds in 1914 de sociaal-democraten zagen, dat geld verspild werd, en van toen af hebben zij tegen de oorlogscredieten gestemd. Ons land is onmachtig zich te verdedigen het leger is voor ons doelloos. Spr houdt dan een uitvoerige cntische be schouwing over technische uitrusting van ons le ger, waarin z i., alles ontbreekt. De heer L. L. H. de V i s s e r (C. P.) replb ceerend, verdedigde zijn motie om de vreemde militairen uit Indië terug te trekken en diende een tweede motie in om te voorkomen, dat de weermacht wordt aangewend in politieke of economische conflicten. Beide moties worden verworpen met 82 stem men tegen 1 stem. De heer De Visser (C. P.) verklaart, dat hij, ondanks alle onvolkomenheden en valsche voorstellingen, die het ontwerp biedt, het in zijn feitelijke beteekenis alleen zal beschouwen en liet zal steunen omdat het het militairisme aantast. j beer D u y s Wat laf, wat ongelooflijk De heer De Visser: Wie is hier laf Jij. Jij nam de kuiten, toen je met mij moest debat- teereriWe zullen eens zien wie hier laf is el lendeling Geroep van alle sociaal-democraten Jij Er ontstaat een hevige ruzie tusschen de sociaal-democraten en den heer de Visser, waar bij de heer Stenhuis den communist dreigt met een klap. Ook de heer De Visser dreigt, maar gaat ten slotte zitten. Het voorste] wordt verworpen met 53 tegen >1- stemmen. De heer Arts was afwezig Hierna werden nog verschillende punten z.h.st. aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. Stads- en Gewestelijk Nieuws „Recht, plicht en orde." Langzaam, maar zeker, nadert de tijd der verkiezingen. Een ernstige voorbereiding voor deze gewich tige en ingrijpende gebeurtenissen behoeft zeker niet ongegrond te heeten. De besturen der kiesverenigingen, propa- gandaclubs en kieskringen zijn reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden om te geraken tot een over de geheele linie zich uit spreidende vruchtbare actie. Dat ieder voor zich, zich een actieve plaats verovere in het uitgebreide en omvangrijke propagandawerk, waarbij de medewerking van een ieder, zonder Uitzondering, hoog op prijs wordt gesteld. Een betere voorbereiding, een meer intense propaganda-actie dan de H. Missie, die thans m onze parochiekerken wordt gehouden, is niet denkbaar. De H. Missie met haar heilzamen invloed op ons katholiek geloofsleven, waardoor wij, ge sterkt door Gods genade, fierder op ons katho liek-zijn, naar voren zullen treden en mede daar door pal zullen staan tegen de aanvallen gericht op onze geloofsbeleving de H. Missie, die aan grijpt de kern van ons bestaan, de ziel, tot wier zaligmaking wij vele middelen van God hebben ontvangen de H. Missie, zij zal ons doen zien, wat wij hebben gewonnen, wat wij kunnen winnen, wat wij kunnen, verliezen. Zoo bezien mogen we aannemen, dat de wel dadige uitwerking ook haar invloed zal doen gelden op de gebeurtenissen, die ons te wachten staan. Immers de uitslag der verkiezingen is van niet gering belang en oefent een daadwerkelijken invloed uit op het katholieke geloofs- en sociale leven. In verband met het bovenstaande meenen wij te mogen vaststellen, dat thans de H. Missie Wat de moreele zijde van het propagandavraag- stuk betreft, voor een groot deel ons werk heeft verlicht en dat de kiesvereenigingen en propa- gandaclubs de technische zijde, als we het zoo noemen mogen, zullen aanpakken. Zoo zal, naar we hebben vernomen op Vrijdag 18 Maart a.s. in de zaal van den R. K. Volksbond een ledenvergadering worden gehouden voor de leden van de R. K. Kiesvereeniging „Recht, plicht en orde waar o.m. ter sprake zal worden gebracht het verloop der onderhandelingen van deze vereeniging met den Rijkskieskring Delft. Hieromtrent zullen nog nadere mede- deelingen worden verstrekt. Vervolgens kunnen wij met zekerheid melden, dat op Dinsdag 29 Maart a.s. een groote propagandavergadc-ring zal worden gehouden, Waar als spreker zal op treden de heer M. Mooyman, uit den Haag, nummer twee van de lijst der Prov. Staten van den kieskring Delft. De Koemarktbrug. Aan de Koemarktbrug wordt nog steeds met man en macht gewerkt. Er begint danook al aardig teekenmg in den bouw te komen. Aan het noordelijk iandhoofd is men bezig met het stellen van de machines, die zullen dienen voor de beweging van de brug. Ook is men be gonnen met het optrekken van het brugwach- ershmsje en met de zar.daanvulling achter het noordelijk Iandhoofd. Op het Zuidelijk Iandhoofd is men nu met de geheide fundeering gereed gekomen, zoodat daar is aangevangen met het stellen van het ijzer werk en het storten van beton. Zooals bekend, zal, met het oog op de nieuwe Jrug, de Gernt Verboonstraat verbreed worden ten koste van de Plantage, waarvan een smalle strook grond zal worden afgenomen. Ook aan Plan 18 ^en met de tenuitvoerbrenging begonnen. 6 6 prefect van politie te Kioto meldt, dat er alleen in Minyama 1000 dooden zijn te betreuren, terwijl 4000 dorpen in den omtrek totaal zijn verwoest. Vliegtuigen, die uitgestuurd waren, om de verwoestingen op te nemen, konden waar nemen, hoe tallooze vluchtelingen langs de spoorlijnen liepen. Uit het feit, dat de beurzen zich rustig houden, neemt men aan, dat de scha de, van economisch standpunt gezien, niet zoo groot is. Het staat thans vast, dat geen enkele vreemdeling in Osaka en Kobe gewond is. Er zijn inzamelingen geopend ten bate van de slachtoffers en naar de geteisterde gebieden is hulp gezonden. In sommige districten zijn de wegen geheel gespleten. Overal vindt men de pumhoopen van ineengestorte huizen, terwijl de geheele weg met lijken is bezaaid Nog wordt gemeld Volgens de berichten, die slechts langzaam binnenkomen, daar tal van telefoon- en telegraaflijnen vernield zijn, is het mogelijk, dat bij de aardbeving in Japan niet mmder dan vijfduizend personen om het leven zijn gekomen. Dit cijfer berust echter nog slechts op veronderstellingen; het departement van Bmnenlandsche Zaken verklaart, dat het tot "ogtoe slechts kennis heeft gekregen van veertig dooden en 67 gewonden. Het totaal aantal slachtoffers in de provincie ango wordt geschat op meer dan duizend. Ook slachtoffers in.Tajima en Korea? Uit, Londen bericht men Volgens de berich ten uit Japan is de beroemde Amarubes-spoor- brug ingestort. In Centraal-Japan werden on- te bare huizen en bruggen beschadigd. Het aan- i t0°len 111 0saka werd op ten minste 100 ge- S{ ]S i GIl ?10°k aantal personen, waaronder ook vele buitenlanders, werden gewond. talrijke branden zijn uitgebroken. In andere deelen van het door de aardbeving geteisterde gebied staan heele steden in brand Men vreest, dat ook in Tajima en in Korea menschenlevens te betreuren zijn. Eerste steenlegging. Hedenmiddag te 3 uur is de eerste steen gelegd van het te bouwen café-restaurant, naast de Koemarktbrug, in opdracht van den heer A v d. Most. De bouw van dit pand is opgedragen aan gebr. Smits, Hugo de Grootstraat 118 Rdam onder leiding van den architect A. btahlie. UIT DELFT. Uilbreidingswcrkzaamheden. en W. stellen den gemeenteraad voor om voor 't jaar 1927 voor algemeene uitbrei dingswerken een crediet beschikbaar te stellen InnnA75-000 VOOr het eIectrici(eitsbedrijf, ou.OiJO voor de gasfabriek en f 40.000 voor de waterleiding. Jeugdig boefje. Alhier is aangehouden de-loopjongen de Z. die kwitanties, welke hij voor zijn patroon moest mnen, heeft vervalscbt hij veranderde de cij fers van het bedrag en behield het meer ontvan gen geld voor zich. Gemengd Nieuws, De aardbeving in Japan. Volgens een officieele meld ing 2000 dooden. Officieel wordt uit Kioto gemeld, dat bij de aardbeving 2000 personen zijn omgekomen. De DE MENSCHENETERS IN EUROPA Men schrijft ons uit Praag van de mï'jkl berichte« ovw het kanibalisme van de m Kaschau gevangen genomen, zigeuner troep zijn thans van ambtswege bevestigd ge- scl"M nu niet meer aan Iwiffel onderhevig te moeten zijn, dat de Zigeunertroep Filko gedurende verscheidene jaren menschen- Twaabf t0t Zich genomen hebben, waal mannen, veertien vrouwen en kinderen bevinden zich m gevangenschap en bekennen hun gruwelijke handelwijzen zonder het minste teeken van berouw. Hun bekentenissen stem- nen tot dusver met de onderzoekingen van de politie overeen. Twaalf moorden, die tot op heden m een sluier gehuld waren, zijn op deze wijze aan het daglicht getreden. Gedurende den zomer van 1926 hebben deze kanibalen de meeste moorden gepleegd zij overvielen op de landwegen en straten menschen, vermoord den ze en aten ze later op. Mannen, vrouwen en kinderen zijn op deze vreeselijke manier om h Vmg, T" 011 hunue hjken werden toebereid tot gulasch en met aardappelen en mais sis lekkernij verorberd. Een van de menscheneters, Josef Hudak, een jonge kerel, gaf een uitvoerige beschrijving v an een der gepleegde moorden voor den rechter van instructie en vertelde het volgende Eens toen we uit een dorp kwamen, ontmoetten we een vrouw. Een van onze mannen sprong, zonder vooraf overleg met de anderen gepleegd te heb- u'/u Sl°eg haar met een bijl op het hoofd, zoodat ze dadelijk dood was en sneed vervolgens haar lichaam in twee deelen. Een der deelen hebben we toen ter plaatse dadelijk gekookt en met aardappelsoep opgegeten. De andere helft hebben wij bewaard en den vol genden morgen bij het ontbijt verorberd. Mij persoonlijk was het vleesch der vrouw te zoet. en ander der kanibalen, de zigeuner Rybar, verklaarde voor den rechter Waaneer wij op eenzame plaatsen menschen tegenkwamen, die alleen waren, brachten wij ze om het leven en de vrouwen kookten dan hun vleesch. Het meest sensationeel was wel het verhoor van den aanvoerder der troep, Alexander Filko. blij werd zwaar geboeid voor den rechter Mar- tinek geleid. Zijn haar is pikzwart, zijn oogen donkerbruin, zijne blikken schaamteloos en ste kend, terwijl zijn geheele wezen van een mee slepende vroolijke onbezorgde natuur gAuigt. Als b'j over de vvreede en ontzettende misdaden spreekt, die hij met zijn bende heeft begaan acht zijn gansche gezicht. Zijns inziens is de heele zaak nauwlijks de moeite waard zooveel stof op te waaien. Hij verklaart koft en bondig, dat de troep één man en vier vrouwen opge geten heeft. Het vleesch was goed. Berouw heeft hij hoegenaamd niet en vreezen doet hij ook mets. Zelfs den rechter van instructie en nog veel meer den aanwezigen ging een rilling 'van ontzetting door het lichaam bij het geen ze gedurende dit verhoor Vernamen. Toen hij Weggeleid werd, groette Filko lachend. Ook de andere leden van de bende bekennen met de grootste blijmoedigheid zoowel de moor den als het kanibalisme. De jongere broer van Rybar gaf bij het verhoor als zijne meening te kennen, dat menschenvleesch zeer goed smaakt, maar merkte erbij op, dat het vrouwenvleesch beter en. sappiger is dan dat van mannen. Dit werd met de grootste gemoedelijkheid te berde gebracht, alsof zoo eene verklaring de natuur lijkste zaak van de wereld was. Twee zigeuner vrouwen bereidden het menschenvleesch toe. Onze kleine jongens, zeide Rybar, kregen de menschenhersens te eten, in de hoop dat ze daardoor knapper zouden worden. De ver schillende bekentenissen van deze menschelijke roofdieren waren zoo ontzettend en verfoeilijk in hun wreedheid, dat de officier van justitie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2