I hun tenslotte verbood verder te spreken en ben wegvoeren liet. Het aantal menschen, dat deze misdadigers ten offer viel is nog niet nauwkeurig vast te stellen. Twaalf personen, wier verdwijnen tot nog toe raadselachtig was, zijn thans geïdenti ficeerd. Het waren voor het grootste deel smok kelaars, die door de zigeuners gedood werden, omdat zij begrepen, dat hun verdwijnen niet zoo spoedig opvallen zou. De verrader van de bende was hun doofstomme genoot Rybar, de eer.ige van den troep, die lezen en schijven kon. Hij richtte tot de overheid een brief, Waarin hij mededeelde, dat de bende menschenjacht uit oefende. In het eerst hield men deze verklaring voor onwaar, maar de onderzoekingen wezen belaas uit, dat de verdachtmakingen met de waarheid overeenstemden. De fabrieksbrand te Enschede. Van brandstichting verdacht Omtrent den fabrieksbrand bij de firma H. Serphos aan den Hengeloscheweg te Enschede kunnen wij nog het volgende melden. De eer ste brand 111 deze fabriek van katoen-afval brak uit op 17 Oct. 1925. Toen brandde het voorste gedeelte geheel uit. Ongeveer drie maanden later ging de achtergelegen opslag plaats geheel in vlammen op, en nu is het laat ste gedeelte van de oude fabriek, daar waar de machines enz. stonden, een prooi der vlammen geworden. Juist eenige maanden geleden zijn de nieuwe gebouwen, die na den tweeden brand op een gedeelte van het terrein Waren opge trokken, in gebruik genomen. Deze konden gespaard blijven, doch van de oude werkplaats is nu nog alleen de ruïne over. Door een ingezetene werd medegedeeld, dat hij des avonds te ongeveer 10 uur twee man nen van het fabrieksterrein had zien komen. Door de politie Werden deze beide mannen aangehouden. Een van hen, een 60-jarig Werk man, die reeds meer dan 40 jaar bij de firma werkzaam is, verklaarde, dat hij te ongeveer 9 uur met zijn zoon in de fabriek was geweest om de centrale verwarming aan te steken, zoo als hij dit gewoonlijk Zondagsavonds doet. Om 10 uur was hij weggegaan, doch was in het 'gedeelte van de fabriek waar de brand was ontstaan, niet geweest. Ook heeft hij evenmin als zijn zoon gerookt. Hoe het ook zij drie groote branden in ruim 1 jaar tijds, blijft een verdacht verschijnsel. Een uitgebreid onder zoek van politiewege is dan ook aan den gang. De schade, die zeker wel 60.000 bedraagt, is op beurspolis verzekerd. Een verkeer sdrama. Gisteravond 7 uur is in de Birktstraat tusschen Amersfoort en Soest een man dood aan den Weg gevonden. Bij onderzoek bleek dat deze persoon door een auto was overreden. Spoedig was de politie ter plaat se, alsmede dr. Rupert van Soest. De ongelukkige bleek te zijn de heer W. de Kruiyf pl.m. 50 jaren oud en ongehuwd, inwoner der gemeente Soest. Tot op heden is niet bekend door welken auto mobilist de man is aangereden. De politie ver moedt dat hij is overreden door een vrachtauto. Door haar wordt een streng onderzoek ingesteld. Het lijk, dat naar het politiebureau vervoerd is, is rechts van den weg op bet fietspad gevonden. De man, die op weg was naar Amersfoort, moet dus geloopen hebben aan den juisten kant van den weg. Ontploffing in een Westfaal- sche fabriek. Naar uit Hagen wordt ge meld, heeft een ontploffing plaats gehad in een fabriek te Winz bij Ilattingen. De ontploffing was zoo hevig, dat stukken van den oven door het dak in de lucht werden geslingerd. Twee ar beiders Werden zwaar gewond. Herhaalde aanvallen op een ker k. Uit San Francisco meldt men Een bom menwerper werd eergisteren gedood en een twee de ernstig gewond bij een poging om te ontsnap pen aan het vuur van een detachement politie, nadat een bom was neergelegd op ue trappen van de St. Peter en Paulkerk in de Latijnsche wijk. Sedert Januari 1926 zijn er reeds vier bom aanslagen op de kerkgepleegd.Politieambtenaren zagen den man de bom plaatsen en terwijl ee nige hun revolvers afvuurden, rende een ander naar de kerk en sneed de brandende lont van de bom. De overstroomingen in de Krim De Krim wordt den laatsten tijd weder ernstig geteisterd door overstroomingen. De oorzaak hiervan schijnt gelegen in het feit, dat de laat ste twee jaren, tengevolge van geldgebrek, niets meer is gedaan aan het onderhoud der dijken en zeeweringen. In sommige streken, o.m. bij Jaffa en Sebastopol is de grond door de herbaalde overstroomingen zoozeer doorweekt, dat de wegen aan bet verzakken zijn. Niettegenstaande dit geldgebrek dat zelfs door de officieele Iswestia als de bron der ellende Wordt gesignaleerd bestaan er groote plannen tot electrificatie van de spoorwegen in de Krim en den bouw van een groote hydro-electrische centrale, waarvan de kosten in de millioenen beloopen. De zonneblusschers. Ten eeuwigen dage zullen de bewoners van de brave stad Meclielen den naam dragen van de maan-blus- schers. Een van de bewoners meende namelijk, dat de uit de 12de eeuw dateerende St. Romboud in brand stond. Hij alarmeerde de stad en alle bewoners kwamen met emmers aangesneld en begonnen met water te gooien, tot zij merkten, dat het „vuur" ontstaan was door het o olijk maantje, dat door de ramen scheen. De bewoners van Mussiéges in Haute-Sa- voie loopen gevaar, een dergelijke reputatie te krijgen. Onlangs werd namelijk met man en macht de brandklok geluid en de spuitgasten snelden toe, om te vernemen, dat. het dorpje Moisy geheel in brand stond. Direct toog men daarheen, maar hoe dichter men bij kwam, hoe minder de vuurgloed, tot bleek, dat men met een optisch bedrog te doen had en de zonne stralen op de daken der huizen uit de verte het effect hadden gemaakt van een brand. Het is niet tot blusschen gekomen. Telegrammen. CANADA EN DUITSCHLAND. NBW-YORK, 9 Maart (draadloos): Naar uit Montreal gemeld wordt, houdt de Canadee- sche regeering ziek bezig met de kwestie der sluiting van een handelsverdrag met Duitsch- land. j Het jaarverslag van de departementen wijst op een toeneming van den handel op beide landen. De export bedroeg in het afgeloopen jaar 31 millioen dollar. De import uit Duitschjand 14 millioen dollar. DE DIAMANT „RUSHES". JOHANNESBURG, 9 Maart (draadloos) Verwacht wordt de indiening van een regeerings- ontwerp, waarbij de z.g. diamant-,,rushes" ver boden worden. Zij zouden vervangen worden door een systeem van toewijzing der cleams bij loting. EEN PLECHTIGHEID OP ZEE. HAMBURG, 9 Maart (draadloos) De kruiser Emden zal den 14en Maart van Padang ver trekken en tijdens haar reis zal bij de Cocos- eilanden een dienst worden gehouden, ter her denking van de op 9 November 1914 gesneu velde bemanning van den ouden kruiser Emden. MUSSOLINI OVER DEN ITALIAANSCHEN TOESTAND. ROME, 9 Maart, (draadloos) De ministerraad heeft een lang rapport van Mussolini aange hoord, waarin deze den nadruk legde op bet feit, dat sedert 1 December van het vorig jaar, de toestand zeer bevredigend is, dank zij de heerschcnde discipline over de bevolking. Hij stelde verder in het licht, dat maatregelen ge nomen zijn om de kath. arbeiders bij de fascisti sche vakorganisaties in te lijven. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting meest matige Z.- tot W.wind be trokken of zwaar bewolkt, met tijdelijke opkla ringen waarschijnlijk eenige regenbuien weinig verandering in temperatuur. Storm waarschuwingsdienst. 8 Maart, 9.25 v.m. Stormsein neergehaald. Hel kantongerecht Zalt Rommel. Men meldt ons uit Zalt Bommel Door het. gemeentebestuur van Zalt Bommel is een adres aan deit officier van justitie en aan de leden der Staten-Generaal verzonden tot behoud van het kantongerecht aldaar. Tengevolge van een wetsontwerp zal het kan tongerecht Zalt Bommel gedeeltelijk worden gevoegd bij het kantongerecht Gelderinalsen en gedeeltelijk bij het kantongerecht 's-Her- togenbosch. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 8 Maart 9 Maart Londen 12 12 12.12'/» Berlijn 59 27V, 59 26 V, Parijs 9.78 - 9.77V, België 34 75 - 34 74 Zwitserland 48 08 48 09 Amerika 2.4915/1C -2.4915/lc Weenen -35.20 35 20 - 66.56V2 Kopenhagen - 66 59 Stockholm - 66 7 7 66.771/, Oslo - 64.90 - 04.89 M adrid 42 59 42.57 Milaan - 11 08 - 11.661/2 Kerknieuws. Pater Borromaeus de Greeve O. F. M. 25 jaar priester. Zooals gemeld is, is het heden 25 jaar geleden, dat pater Borromaeus de Greeve priester gewijd werd. Zijn brandende ijver voor het Godsrijk schit tert wel uit, evenzeer als zijn talent, maar zijn eenvoud wil niet van dat woord weten laten we daarom liever zeggen, dat zijn machtig Woord ontzaglijk veel goeds heeft gewerkt in die 25 jaar, schrijft de „Resb. Het feest wordt pas gevierd op 2en Paaschdag, zoodat tegen dien tijd een flume som bijeen kan zijn, waarvoor de jubilaris, zooals reeds is mede gedeeld, een mooie bestemming bedacht heeft. Wie niet aan het geldelijk cadeau kan meedoen zal hem nog meer pleizier doen door hem in 't gebed te gedenken. Priesterfeest Pater dr. Caecilianus Huigens O.F.M. Heden is het 25 jaar geleden, dat pater dr. Caecilianus Huigens, directeur der Ned. R. K. Kerkmuziekschool „St. Caecilia", te Utrecht, de H. Priesterwijding ontving, welk feit den lOen dezer in lmiselijken kring in de Kerkelijke Muziekschool zal worden herdacht Er is op dien dag Donderdag 10 Maart van 1 tot 3 uur n.m. gelegenheid den jubilaris te compli menteeren in het gebouw der Kerkelijke Mu ziekschool, Plompetorengracht 3, Utrecht Badio-nicuvts. De zendvergunning aan den R. K. O. en de N. C. R. V. In antwoord op de vragen van den heer Droog- leever Fortuyn over verleende zendvergunningen voor radio-omroep, deelt de minister van Wa terstaat mede, dat aan de vereenigde stichting „Katholieke Radio-omroep" (K. R. O.) te Am sterdam en de „Nederlandsche Christelijke Ra- diovereeniging" (N. C. R. V.) te Utrecht, ge zamenlijk in afwachting van de definitieve regeling van den nationalen omroep in Neder land machtiging verleend is voor den aan leg en het gebruik van een gemeenscbappelij- ken radio-telefoonzender, welke zal worden ge vestigd in een nader door de houdster van de machtiging aan te duiden plaats en perceel. Omtrent de plaats waar het station zal worden gevestigd, wordt nog met de machtigingshou ders overleg gepleegd. Uit dé voorwaarden waarop de machtiging is verleend, blijkt a. dat de houdsters van de machtiging ver plicht zijn, op door den minister van Waterstaat goed te keuren c.q. vast te stellen voorwaarden de zendinrichting gedurende een avond per week ten gebruike af te staan aan de vereeniging Vrijzinnig Protestantsche Radio-omroep b. dat op verzoek van den mi nister van Wa terstaat overdag of 'savonds een beschikking over de zendinrichting gegeven wordt ten be hoeve van andere groepen of doeleinden op door dien minister goed te keuren of vast te stellen voorwaarden. Een verzoek van gelijke strekking dat door een andere uitzendorganisatie was ingediend, is op advies van de commissie tot regeling van den radio-omroep in Nederland afgewezen, om dat deze organisatie door haar contract met de Nederlandsche Seintoestellenfabriek prac.- tisch over de aan deze fabriek verleende zend vergunning beschikt. Nog deelt de minister mede, dat o.m. ter vermijding van gecompliceerde regelingen, wel ke met het oog op de weinige beschikbare golf lengten niet zouden zijn te ontgaan, in de pe riode voorafgaande aan de definitieve regeling van den nationalen omroep in Nederland, zeer waarschijnlijk andere aanvragen om machti ging niet kunnen worden ingewilligd. Dit be hoeft evenwel niet te verhinderen dat nieuwe radio-uitzendvereenigingen in de gelegenheid worden gesteld om zich voor den microfoon te uiten. In dergelijke gevallen is voorzien door de bepalingen waaronder de machtiging aan den K. R. O. en de N. C. R. V. verleend is. Boekbesprekingen. T ij d schrift voor R K ouders en opvoeders De aanvang der jaarlijkscbe periode, „die als voorbereiding tol. het blijde Paaschfeest, den mensch moet louteren door de beoefening van een meer dan gewonen geest van ernstig na denken over den plicht van boetvaardigheid" is den heer J. Uijlings aanleiding in nummer 5 te schrijven over „Onze kinderen en de vasten tijd." Met een drietal voorbeelden toont Mevr. Berkvens—Hulsmans in „Kinderziel" aan, hoe betrekkelijk jonge kinderen het verscheiden hunner moeder kunnen beseffen. H. C. spreekt in „Over meisjesopvoeding VIII" over de meisjesschool. Hij vindt het te betreuren, dat deze school het systeem en de inwendige structuur van den leergang automa tisch van de jongensachool heeft overgenomen zonder rekening te houden met. het vrouwelijk karakter en de eischen der meisjesopvoeding. „Er is in de sfeer van de school niets veranderd, er i0 geen echte vrouwelijke geest gekomen alles is hetzelfde gebleven, alleen zitten er nu inplaats van jongens meisjes in de banken." De geest wordt overladen en het verstand, misschien nog nieer het geheugen, overmatig geoefend, juist in den tijd waarin, volgens de psychologie, het meisje zoo'n geweldige opleving van het gevoel ïneeinaakt en zoo'n behoefte heeft om objecten te vinden, waarop ze dien stroom zou kunnen richten. En deze geweldige strooming, sprankelend van levenskracht, laat de koude intellectualistische school onbenut. Hij wil dan ook een meisjesschool, die tot doel heeft, „de harmonische vorming van de geheele vrouwelijke persoonlijkheid en het on derricht hieraan ondergeschikt maakt en een deel ervan en die hierbij gaat langs den weg van het hart en beoogt belangstelling te wekken liefde en weet-lust, inplaats van onverschillig heid, afkeer en weet-moeheid." De toekomst van het meisje moet in het oog gehouden wor den en dat onderwezen, wat haar eigen leven en dat van allen rondom haar, beter en schooner kan maken. Sommige leerstof, b.v. mechanica, kan vervallen, andere, zooals zielkunde, kinder kennis, opvoedkunde, muziek en zang, moet worden opgenomen. Kunst en Letteren. Dr. lloyaarcls naar Amsterdam. Dr. Royaards is in zooverre hersteld, dat hij gistermiddag om 4 uur naar Amsterdam is kunnen terugkeeren Mengelberg te Amsterdam. Gisteravond 9.34 is met den Duitsehen trein Willem Mengelberg, die eenige weken voor gezondheid te Frankfurt vertoefde, te Amster dam aangekomen. Hij zal heden zijn werkzaamheden bij het Cgncertgebouworkest hervatten Het „Giddo-Gczellc-jaar." De „N. R. C."-correspondent te Brussel meldt In aansluiting met wat reeds vroeger is mede gedeeld omtrent het plan tot het organiseeren van een grootsche Guido Gezelle-hulde in het jaar 1930, hetwelk het „Gezelle-jaar" moei worden, kan nog medegedeeld worden, dat het hoogtepunt der viering van dit Vlaamsche eeuw feest de driedaagsche plechtigheid te Brugge, den Zondag, Maandag en Dinsdag na 15 Augus tus zal zijn. Voorzien wordt het houden van academische vergaderingen, feest- en kunst avonden. tentoonstellingen, het onthullen van het standbeeld van den priester-dichter, de opening van een „vrije Gezelliaansche Acade mie" onder de benaming van „Guido-Gezelle Taaivroedschap", met zetel te Brugge, enz. Het algemeen hulde-comité zal, voor de or ganisatie der viering over het heele Dietsche stamgebied en in alle streken en plaatsen waar de Nederlandscbsprekenden gegroepeerd zijn, in zijn werk bijgestaan worden door plaatse lijke commisies in Vlaanderen, Noord-Nederland, Fransch-Vlaand eren (Rijsel), Amerika (Detroit), Zuid-Afrika, Indië, Engeland (Londen)en elders. Rechtzaken. Overtrediilg der drankwet. De rechtbank veroordeelde gisteren W. K., slijter te Overschie, wegens het in voorraad heb ben van ongedekt gedistilleerd en het niet vol doen aan de vordering van de rijksambtenaren om zijn voorraad te toonen, tot 14 dagen gevan genisstraf en 100 boete subs. 10 dagen hechte nis. SPORT. R. K. S. V. Excelsior. Aan de laatste onderlinge turnwedstrijden van bovengenoemde sportvereeniging is door 113 leden deelgenomen. Er waren totaal 44 prijzen beschikbaar gesteld. De jury bestond uit de heeren M. Bak. alhier, en L. Simons, P. Si mons, A. Kraan, J. Hofmans en J. de Smit uit R'dam. Als secretaris was aan de jury toegevoegd E. A. Leenderts. Het hoogst aantal punten, 27£, in alle afdeelingen behaalde mej. Tony Hersbach, die hiermede voor de le maal beslag legde op den fraaien zilveren wisselbeker. Er is in alle afdeelingen zonder uitzondering schitterend gewerkt en er bleek in vergelijking met het vorig concours goede vooruitgang te zijn gemaakt. De jury was over het vertoonde werk zeer tevreden. Handel en Nijverheid. Een succes voor de Nederlandsche industrie. In November 1925 zond de Russische regeering een commissie, bestaande uit 5 ingenieurs, met het doel een grondige studie te maken van al wat betreft de bakkerij en met de speciale op dracht de bestudeering van ovens, in staat zijnde op de meest economische wijze 30,000 zakken meel per week te verbakken tot'prima brood. De reis dezer commissie duurde ruim een jaar en de commissie bezocht de grootste en de best ingerichte bakkerijen in Duitschland, Oosten rijk, Frankrijk, België, Engeland, Amerika Canada en Nederland. Het- resultaat van deze studie was, dat de keus viel op de Rijskast- Kettingovens van de N.V. Bakovenbouw v.h. H.' P. den Boer te Dordrecht, zoodat deze op dracht ontving tot het bouwen te St. Petersburg van automatische ovens Welke een gezamenlijke capaciteit hebben van 134,400 K.G. brood per dag. Verscheidene automatische RijskastrKetting- ovens zijn reeds door genoemde Bakovenfabriek in Nederland geplaatst, terwijl in haar fabriek een oven met koeler gereed staat met bestem ming voor Engeland. Burgerlijke Stand. Geboren: Maart 7. Ida, d.v. A. J. de Waart en E. Michel, Parallelweg. Jozina, d.v. A. L. van Leeuwen en J. van de Dood,Bakkers- straat. 8. Frederika Josepha Erna, d.v. F. W. O. Hub en J. P. Polfliet, Overschiescliestr. Overleden: Maart 7. J. L. 1Brillenburg 86jBroersvest. Scheepvaart. Iloog water te llock van Holland. 9 Maart v.m. 6.17 n.m. 6.39. 10 Maart v.m. 7.03 n.m. 7.35. 11 Maart v.m. 8.03 n.m. 8.52. Gem. Hoogwater 87 c.M. N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. GIBRALTAR, 7 Maart. Gepasseerd': s.s. Gemma, met olie van Oost-Azië naar Schiedam. COLOMBO, 8jMaart. Vertrokken s.s. Matsuye Maru, met olie van Japan naargSchiedam. SCHIEDAM, 8 Maart. Vertrokken Deensch s.s. Aase, naar Hamburg. Noorsch s.s. Ingunn, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 8 Maart. Aangekomen Eng. s.s. Christales, ledig van Bremerhaven om hier te dokken in de Wilhelminahaven. ltaliaansch s.s. Giglio, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 9 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 9 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 31. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoeling vereeniging' Heden 2.— per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3