OMGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Vrijdag 11 Maart 1927. No. 14807 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 680115 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkberieht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. Gratis-OnoevallenverzekeriDq I 50U bij levenlange geheele invaliditeit721)0 bij verlies van een nana, voet ot oot, I 2(lü bij dood f100 bij verlies van een duimtf 60 Miver Pes van een «ijsvinqer; 115 bi) verlies van eiken anderen vinger-De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. HolLAlgem. Verz.bankSchiedam Sultenlandsöh Nieuws. Uit nemen loopig DUITSCHLAND. De Duitse h-F ransche handelsbesprekingen. Berlijn wordt bericht De bladen ver van bevoegde zijde Er is een voor- protocol van de besprekingen tusschen de Duitsche en Fransche onderhandelaars op gemaakt, dat op drie belangrijke punten een vooruitgang tegenover de tot nu toe door Frank rijk ingenomen houding beteekent en wel de werking van het verdrag zal onmiddellijk met de meest begunstigingsclausule beginnen. Frankrijk wilde tot nu toe niet hooren van eenige concessie op het punt van de beginselen van zijn minimum-tarieven. Deze moeilijkheid is nu uit den weg geruimd. Ten derde weigert Frankrijk niet langer op grond van deze minimum-tariefrechten verder te onderhandelen. Het eindresultaat is wel nog niet volkomen verzekerd, omdat nog een groote massa detail werk verricht moet worden, maar het protocol is aan beide regeeringen overhandigd en bij de Duitsche regeering reeds in onderzoek. Het eenige punt waarop de onderhandelingen nog niet tot overeenstemming hebben geleid is, dat Frankrijk voor April en Mei een wijn-con tingent. wil hebben en Duitschland daartoe wel geneigd is mits tegen belangrijke tegen-prestaties Besprekingen tusschen Stresemann en Chamberlain.- Uit Parijn meldt men De Berlijnsche be richtgever van de „Journaal" deelt mede, dat in Duitsche politieke kringen de opvatting heerscht, dat bij het laatste onderhoud tusschen Stresemann en Chamberlain buitengewoon be langrijke vraagstukken zijn behandeld, die niet alleen voor Engeland, maar ook voor Duitsch land en Frankrijk van groote draagwijdte zijn. Voor het geval, dat de Duitsche regeermg politiek en economisch onder bepaalde moda liteiten de politiek \an Engeland tegen Rusland zou willen steunen, gelooft men, dat Chamber lain minister Stresemann zekere compensatie- mogelijkheden in uitzicht heeft gesteld, zoo o.m. de teruggave van de Duitsche koloniën en ook de oplossing van het vraagstuk betreffende bet Rijnland. ENGELAND. Het vlootprogram 192 7. Uit Londen meldt men De vlootcredieten voor het komende jaar bedragen 58 millioen pd. st.., dat is een vermindering van 100.000. Het effectief bedraagt 102.275 man, 400 man minder dan verleden jaar. De toelichtende memorie der vlootbegrooting zegt, dat het program voor 1927 een bepaling bevat tot, het op stapel zetten van drie kruisers, 8 torpedojagers, G duikbooten en 2 mijnvegers. De bestellingen voor alle schepen van het pro gramma van 1926 met inbegrip van het dok van Singapore zijn ondergebracht. collega en hij zouden hebben overwogen, welke stappen België zou kunnen doen ingeval van verwerping van het verdrag. Daartoe heb ik nog te minder reden, aldus Vandervelde, omdat ik nog steeds, het volle vertrouwen koester, dat minister Van Karnebeek met zijn toewijding en energie, waarvoor ik groote bewondering heb, er in zal slagen het verdrag ook door de Eerste Kamer te doen aannemen. Evenmin is van Belgische zijde geinförmeerd naar het standpunt, dat men aan den Quai d'Orsay ten aanzien van het Neder- landsch-Belgiseh verdrag inneemt. Wanneer het verdrag tusschen Vandervelde en Chamberlain is besproken, is dit geschied in het kader der gebruikelijke gedachten wisse ling, die hier telkens als de Volkenbondsraad vergadert tusschen de diverse ministers van Buitenlandsche Zaken plaats vindt en waarbij alle actueele vragen, welke het internationale leven raken min of meer uitvoerig de revue passeeren. Elke andere interpretatie van deze bespreking is bezijden de waarheid. De heer De Brouckére, wien, onafhankelijk van Vandervelde naar deze kwestie werd ge vraagd, liet zich in denzelfden zin uit. FRANKRIJK. Painlevé over de defensie. Uit Parijs wordt bericht Het „Journal" publiceert een intervieuw met Painlevé, waarin deze, na gewezen te hebben op de belangrijkheid van de komende debatten in het parlement over de nieuwe militaire wetten, verklaart, dat hij het volkomen eens is met den Hoogen, Oorlogsraad, die de mcening is toegedaan, dat het zeer goed mogelijk is de nationale verde diging te verzekeren met een diensttijd van een jaar. Voorwaarde is echter, dat de nationale verdediging gesteund wordt door 106.000 be roepssoldaten. Ten slotte verklaarde de minister, dat de eenjarige diensttijd in 1930 in werking zou kun nen treden. strooming. Er ligt in het voornemen een „zuive ring" van de Oekrajiensche communistische partij, met. Welke taak Zatonski, de secretaris dezer partij, tevens volkscommissaris der ar beiders- en boercninspectie zal worden belast. Zatonski schijnt een uitgebreide volmacht te bezitten, zoodat hij min of meer als Oekrajiensch dictator kan worden beschouwd, op dezelfde wijze als Stalin dictator mag heeten te Moskou. CHINA. Aanval op Nanking verwacht. Uit Sjanghai meldt men Er is een uitgebreide campagne ontdekt, onder de Britsch-Indische soldaten o.a. door het verspreiden van strooi biljetten, waarin wordt verzocht niet op de Ghineezen, te schieten en niet de imperialistische aanmatiging en de machtsontplooiing tegen China te stéUrien. De eerstvolgende aanvallen der nationalis ten zullen zich waarschijnlijk richten tegen \ier punten, terwijl tegelijk Nanking zal wor den aangevallen om de legers van Tsjang- Tsjoeng-tsjang in de omgeving van Sjanghai af te snijden. van van mi- GRIEKENLAND Transportstaking in Athene. Uit Athene wordt bericht De vakvereeni- gingen van de verkeersbedrijven hebben de algemeene staking uitgevaardigd met het doel de regeering te dwingen een moratorium voor huishuren uit te vaardigen en faciliteiten le verleenen voor het betalen vap de belastingen. De autobestuurders hebben zich bij de stakers aangesloten. BELGIE. Minister Vandervelde over het verdrag. De correspondent van de „Tel." meldt uit Genéve Naar aanleiding van het onderhoud dat minister Vandervelde, naar wij reeds melden, te Genéve had met. Chamberlain over het Neder- landsch-Belgisch verdrag, hebben wij ons tot eerstgenoemde gewend. Minister Vandervelde machtigde ons cate gorisch tegen te spreken, dat zijn Engelsche 27 Wat zou ik den Hertog nog moeten zeggen nu King terug is Daar bedacht hij zich toch „Ja," wierp hij zijn eigen theorie omver „Wil liam zat opgesloten, valt me daar in hij kan het paard niet hebben teruggebrachtmaar zijn koppigheid deed hem in het ongerijmde doorloopen „Hij had dan zeker een handlan ger besloot hij gewichtig. „Ja, stellig," bevestigde Harry doodbedaard. „En daarom is ook daar straks onder tafel de Hertog bijna van zichzelf gevallen van schrik en liep Miss Allendry daareven verwezen door het kasteel en is de man met de gelapte schoen zool hier komen spoken en is Harrison uit den stal gelokt en William met een opiumsigaar een uur onschadelijk gemaakt en is er ingebroken in 's Hertog's brandkast en staat er nu op den nek van King een C gebrand met een kroon erboven Een reiziger in de Alpen, die plotseling een sneeuwlawine op zijn hoofd en lichaam voelt neervallen, kan niet angstiger-verbïjsterd, doo- delijker-verward zijn dan Sheffold, toen Harry hem aldus onbarmhartig overstelpte Hij stond POLEN. Zwenking in de Engelsche politiek tegenover Polen. Uit Warschau bericht men In den Senaat verklaarde, bij de bespreking der begrooting van buitenlandsche zaken, de christen-demo craat Senator Makarewicz, dat Engeland m den laatsten tijd tegenover Polen van front veranderd is en een neiging aan den dag legt om Polen financieel te ondersteunen. Engeland stelt belang in de oplossing van het geschil tusschen Polen en Duitschland en Polen Litauen. OOST-INDIE. De communistische ledenlijst. Uit Magelang meldt men Een nader onder zoek heeft uitgewezen, dat de ledenlijst de communistische partij geen namen Iitairen bevat, doch wel die van vijftig burgers. Aalmoezenier. Uit Batavia wordt bericht: De heer F. W. M. J. Fleerakkers, vlootaaimoezenier te Soe- rabaja, is aangesteld als aalmoezenier voor het leger en wordt in eerstgenoemde functie op gevolgd door pastoor Litjens. Wapenhande 1. Uit Padang Thans is vastgesteld, dat een Euro pees.? he wapenhandelaar clandestien 160 revolvers en mausers leverde aan een handelaar te Siloengkang. Militaire actie in de Ommelanden. Uit Padang meldt men Het resultaat van de militaire actie in de Ommelanden is, dat in totaal zestien verzetslieden zijn neergelegd, 800 personen werden gearresteerd, waarvan 500 betrokken zijn bij zware misdrijven. Beslag gelegd werd op 430 geweren, 535 vuistvuur wapens en 175 bommen. Een stranding. Uit Padang De kustvaarder Sumatra van de Handel- en Industrie-Maatschappij strandde bij zwaar weer op de kust van het Priamansche De passagiers werden gered. ratificatie van het verdrag betreffende Bessara- bië. Uit Washington De Engelsche regeéring heeft aan haar gezant instructie gegeven om het voorstel eener driemogendheden-conferentie be treffende de ontwapening ter zee te aanvaarden.» Staten-Generaal EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 10 Maart. Nederlandsch-Belg iscli verdrag Voortgezet wordt met de behandeling van het verdrag met België. De heer Van der Hoe ven (C. H.) vervolgt zijn rede. Hij wijst erop, dat m Rotterdam bijna 1 op de 5 inwoners van het verkeer leeft. Wxe voedt deze menschen, als de schepen met meer in Rotterdam komen Spr. erkent, dat de gevolgen kunnen meevallen, doch spr. wil met spelen met het lot van een groot gedeelte van ons volk. Spr. verwerpt het argument, dat internationale verbroedering aan neming van het verdrag eischt. Dit zou alleen opgaan als Antwerpen arm was, en wij rijk. Doch het tegenovergestelde is het geval. Wie Nedér- landsche belangen ondergeschikt maakt aan Belgische, bevordert m plaats van pac f.sme, verwijdering en haat. Spr. vreest de gevolgen van verwerping met. Deze zaak is te sterk, te eerlijk en te billijk om die niet met volkomen ge rust geweten te kunnen verdedigen. De heer de Savornin Lohman(C.H.) verwacht van het tractaat verzwakking onzer internationale positie, bestrijdt ailereest de his torische premisse van den minister. Hij ontkent met stelligheid, dat de geest van de scheidings regeling principieel eenzijdigheid van het ver drag meebrengt. De grondwettige bezwaren tegen de Schelde- regeling laat spr. daar er bestaat twijfel en dat zou al reden genoeg zijn om zich te onthouden Maar hij verzet zich tegen souvereiniteitsbeper- king zonder dat een als hooger erkend belang een gemeen geworden rechtsovertuiging dit eischt. Stemde spreker voor het Verdrag dan zou hij de tradities van het voorgeslacht te schande ma ken en de belangen voor het nageslacht schaden. De mogendheden hebben vaak met een beroep op Europa iets gevraagd, wat ze zelf eigenlijk niet durfden vragen. Maar wie van Nederland- sche zijde het Verdrag verdedigt met een beroep op de Europeesche gedachte, dien antwoordt hij met Bismarcks woorden Qui 'parle europe a t.ort. (Wie Europeesch spreekt, heeft ongelijk). Verder voert nog het woord de heer Briët (A. R.). en OEKRAJINE. Zatonski tot dictator benoe m d. Naar. de „Roel" verneemt, heeft de sovjet- regeering, opgeschrikt door de groote activiteit der Oekrajiensche separatisten, besloten tot krachtige maatregelen ter onderdrukking dezer als aan den grond genageld bij ons aan den vijver, waar hij zich bij ons had gevoegd wij waren na het opgebroken middagmaal het park ingegaan en zaten op een bank bij het in 't maan licht droomende water. Miss Allendry had haar half ontzielden oom naar zijn bibliotheek gebracht en ons niet' ver gezeld. „Wat bedoelt u Wat wilt u dan hakkelden de magere kaken van Sheffold en zijn zenuwachtige vingers stroefden krakend over elkander van opwinding. „Dat gij een eind maakt aan de misdadige voorbarigheid, waarmee gij u op William hebt geworpen als den eenig mogelijken misdadiger en u zelf belet hebt iets van het drama te be grijpen, dat zich hier afspeelt dat ge u houdt aan de feiten en niet met uw wildemans-men- schen-ontleding de tastbare feiten wringt naar uw vooropgezette meening, maar de menschen schift door de zaken en de zaken door de men schen dat gij uw verantwoordelijkheidsge voel en uw rechtvaardigheidszin laat spre ken en niet met een bijl in het rond slaat, op gevaar af onscbuldigen de hersens te verplette ren, dat verlang ik, Commissaris, omdat uw eer en uw plicht dat van u vorderen. Daarvoor staat gij over menschen Houd u aan de feiten En het feit is, dat de Hertog radeloos is, der wanhoop nabij dat hij weet, dat er in zijn br nd- kast is ingebroken doch niet door William en ALLERLEI. Uit Berlijn De Duitsche Rijksraad heeft heden met 47 tegen 19 stemmen de verordening der rijksregeering aangenomen, krachtens welke de huren op 1 April a.s. met 10 procent en op 1 October d.a.v. wederom met 10 procent mogen worden verhoogd. Uit Glogau Uit het officieele onderzoek, dat ingesteld is naar het ontstaan van de t.yphus- epidemie te Glogau, is gebleken, dat de epidemie verspreid door melk en melkproducten uit het district Glogau. Op het oogenblik bedraagt het aantal patiënten 97. Uit Londen Het Lagerhuis heeft de begrooting voor de luchtvaart aangenomen met 225 stemmen tegen 112. Uit RomeDe Kamer heeft met 200 stemmen tegen 1 het ontwerp aangenomen tot dat hij het onderzoek naar den schuldige met doodelijke bezorgdheid ontwijkt, ja, verbiedt. Dat feit moet gij ophelderen dan hebt ge veel gedaan, méér nog dan toen ge gestaan hebt in de beukenlaan, bij den dertienden boom achter den vijver." Ik had Harry nog nooit zoo welsprekend gezien, heel zijn gestalte trilde van onweer- houden ontroering. „Het is goed, mijnheer Gould," stamelde Sheffold gedwee-gedienstig, „zeker ja stellig ik za mijn best doen U hebt gelijk." „Je bent toch een eerlijke kerel, Sheffold. God moge je moeilijken arbeid zegenen." Shef fold verliet ons. „Je hebt hem geducht op zijn voorman ge nomen," glimlachte ik. „Het was noodig. God sta hem bij," deed Harry gelaten en stond op. „God sta ons allen bij, mijnheer Gould," klonk het parelend gejiuid van Miss Allendry, van achter het kreupelhosclije. Wij keerden ons snel om. Zij naderde ons met berekende zelfbeheer- sching en sprak „Ik voelde mij te eenzaam en zocht uw ge zelschap." Wat was zij lief in haar zenuwachtige bedremmeling en aandoenlijke hulpeloosheid „God moge ons allen zeker bijstaan Miss, antwoordde Harry ernstig. „Hoe is het met TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 10 Maart. De motie-O u d inzahe voorbereiding van een nieuwe wettelijke regeling omtrent steun aan mobilisatie-slachtoffers is verworpen met 41- 29 stemmen. Bij het ontwerp houdende steunverleemng aan mobilisatie-slachtoffers verdedigt de heer K. t e r L a a n (S. D.) zijn gisteren aangekon digd amendement. De minister zegt dat de re geering bij aanneming van amendement het wetsontwérp zal terugnemen. De heer L. de Visser (C. P.), verdedigt het amendement dat door den heer Deckers ontraden w°rc*t- Het amendement wordt verworpen met 4/ tegen 31 stemmen. Bij artikel 3 licht de heer K. t e r L a a n een amendement toe om in buitengewone ge\ a en ook steun te verleenen aan hen, die dit na Fataal, mijnheer Gould hij heeft, me bijna gedwongen een verzoek tot u te richten, maar ik heb het vlakweg geweigerd." omstandigheden dienen hem; ik had willen vertrekken, daar ik een dat mij dwingt mijn aan breken." De toch morgen telegram ontving, genaam verblijf op Rose-Castle op e U raadt zijn verlangen, sprak Miss Al lendrv rustig. „Willen wij wat door het park wandelen? Het is een Bprachtige maanlicht aVCW(i' hekje reeds gesloten?' het deed vroeg „Hebt Harry onschuldig. „Waarom zeide u aan tafel uw hekje Z1J Omdat u toch stellig over de opening en Miss en niet iedereen toestaat méér," sprak ze nieuwsgierig sluiting gaat, het te openen. „U bedoelde Wat zou ik bedoelen deed hij onschuldig. "Wat weet u van havana-asch vroeg zij. 'Even veel als u en mogelijk méér.' "Wat vraag ik u? beefde haar stem. ',Weet u mogelijk, dat deze óók lag m de bruine kamer vóór de brandkast sprak Harry zonder h&cir te ^ien. zou (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1