VOOR SCHIEDAMEJV OMSTW££€EM, WEEK-REVUE. DITJES EN DATJES. 50ste Jaargang. Zaterdag 12 Maart 1927. No. 14808 Bureau K ft F M A R KT4. - Telefoon Intercommunaal C8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, p* week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbcrieht 10 ets. - Postcheque- en girodienst No. 81440 Gratis-Ongevallenverzekering 50U Hr V tFi reeek 1.75. elke reerel d< Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 12 maal berekend. Ingezonden 'mededeelingen 75 cent, per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advert eeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beiekond. -i- en girocicnsto.r .>i,nkïï verlies van een hand, voet of oog I 20U bij dood 100 bij verlies van een Gratis-Ongevallenverzekering: t 500 bij levenslange gehee e inva t 1 „Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam duim;t eo bij verlies van een wiisvipaei 15 bij verlies van elke- anderen vmger.ne Verzekenn,, worai Be TWEEDE BLAD. Binnenland. t Kan zijn, dat de Haagsche politie in haar opsporingspogingen sterk door het noodlot Wordt dwars gezeten, maar een bijzonder gun- stigen indruk krijgt men toch niet van haar, nu Jen laatsten tijd na elke ernstige misdaad posi tieve resultaten uitblijvende jongste drie moorden de Riemerstraat, Engelenburgstraat en Bezuidenhout zijn, raadselen gebleven en Je met ophef meegedeelde arrestatie van twee Nederlanders in Brussel, verdacht van den moord op het Bezuidenhout, is blijkens de vrij- lating dezer personen ook weer op niets uitge lopen. We hadden dat trouwens al voorspeld, Want de motieven der aanhouding leken uiterst zwak. Na al deze tegenslagen is nu weer het geval- bheresiastraat de aandacht komen vragen. Een brutale ladelichter ontkomt, na aanvan kelijk door burgers gegrepen te zijn, aan zijn achtervolgers, geholpen door een handlanger °P een motorfiets. Hij wordt weer gepakt door een agent van politie, die hem, omstuwd door vele nieuwsgierigen, naar een politiebureau geleidt. Op een gegeven moment echter rukt Je misdadiger zich los, trekt een revolver, schiet Jen agent in het hoofd en gaat er op diens rij wiel vandoor. Wonder boven wonder leeft de agent nog, maar ofschoon hij den man eenige straten ver begeleid beeft, is er slechts een zeer onvolkomen signale ment van den onverlaat vast te stellen en loopt Jeze op het oogenblik nog op vrije voeten. Er wordt tegenwoordig veel aan poststempel- reclame gedaan. Voor Den Haag geven We de v°igende tekst in overweging H.H. Misdadi gers, vestigt u in de Residentie Zorg voor de Politie onnoodig Voor burgerlijke begrippen is de wijze, waarop Je politie met delinquenten van allerlei aard omspringt, niet altijd even logisch. Toen boven bedoelde ladelichter gepakt was, Werd hij naar een bureau „geleid daarmee gelegenheid ont- vangende om weer te ontkomen, welke kans hem toch ontgaan zou zijn, als hij direct geboeid was. Heel anders behandelt men blijkbaar mis- Jad.gers van kleiner proportie. In Amsterdam begmg zoo iemand de onvergeeflijke slordigheid Vah te rijden op een fiets, waaraan 'n belletje ontbrak. Hij Werd deswege veroordeeld tot 3 gulden of 3 dagen. De termijn,'binnen welken Je misdaad door boete moest worden uitge- Wischt, was al verstreken, maar de man had zooveel vertrouwen op het gezond verstand Jer politieautoriteiten, dat hij naar het politie bureau ging om met het oog op het feit, dat hij zonder Werk was, uitstel van betaling te vragen. Ten politiebureele echter meende men, dat wet en recht geen mededogen mochten kennen en men hield er den gevaarlijken man meteen vast. Een celwagen Werd ontboden en daarin opgeborgen werd de misdadiger, die zonder bel letje had durven fietsen, naar het station over gebracht en vandaar per trein naar de straf gevangenis te Alkmaar vervoerd om zijn drie dagen uit te zitten. Terwijl er in Amsterdam een gevangenis is en de man in zoo n luttele aangelegenheid er natuurlijk niet aan gedacht zou hebben om te ontsnappen, als hij door een of anderen rechercheur gemoedelijk was weggeleid. De politie maakt zich zeer onpopulair door zoo onhandig met werkelijke misdadigers om te springen en simpele overtreders van eenige bepaling van het motor- en rijwielreglement als boeven te behandelen. We staan steeds méér verbaasd over de wijze, waarop men tot oplossing van het Werkloosheids vraagstuk wil meewerken, n.l. door uit de groote steden werkloozen naar Drentsche ontginningen te zenden. We noemden vroeger reeds eenige bezwaren, als de onwaarschijnlijkheid, dat een stedeling zich zou kunnen aanpassen aan het leven op de Drentsche heide, het feit, dat Dren the zelf zooveel werkloozen telt enz. Thans zu len We eens op de gedachte „salarisregeling wijzen. Een huisvader, naar Drenthe uitgezonden, zal per week ontvangen 15 gulden van het rijk, 15 gulden van de gemeente en 4,50 per week reisgeld, Waarmee de man ééns per 14 dagen naar huis kan gaan voor familiebezoek deze regeling zou voor Amsterdam gelden. Men rekent dan uit, dat de man in Drenthe 7 gu Iden per Week kostgeld moet geven, een paar gulden voor zich zeiven noodig heeft en dus 20 gulden aan. zijn gezin kan sturen. Om een gezin met 20 gulden te ondersteunen, geeft men dus ƒ34.50 uit. Maar waarom dan maar niet die 20 gulden gegeven en den man in Amsterdam gelaten 1 Dan behoeft ook het gezin niet uiteen gescheurd te worden. Drenthe is met die Amsterdammers tóch niet gebaat, want nimmer zullen ze landbouwers Worden. Zoo lang de nood drmgt zullen ze den Drentschen grond met een onwdlig gebaar omspitten, maar zoo gauw ze kans krijgen om m hun Mokum arbeid te vmden, zullen ze met een zucht van ver lichting de Drentsche Woestenijen verlaten. Buitenland. In China blijven de Zuidelijken successen behalen, militaire successen tenminste. Sjanghai Wordt ernstig bedreigd en het heet zelfs,- dat de Kantonneezen er al baas zijn, door dat de nieuWe bevelhebber der stad naar Chinee- sche wijze, naar de overwinnende partij zou zijn overgeloopen. Het gevaar voor de internationale O r d e-k reet. Wij Nederlanders, zijn een ordelievend volk bij Uitstek. Wanneer er al eens een onstuimige motie Wordt ingediend door iemand met een van woede, barmozijn-beloopen gezicht, dan eindigt hij zijn gloeiende wensehen immer met een stemmig »en gaat over tot de orde van den dag." Gaat het op een vergadering rumoerig toe, Jan schreeuwt de voorzitter, hoewel hij zelf met zijn hamer 't meeste lawaai maakt, ieder tot de orde. De spontaan opgesprongen burgerwachten Verrieden welke gezworen vijanden We van orde- Verstorende rebellie zijn de schoonmaaktijd van ieder jaar leert hoe de huisvrouwen de slordig heden verfoeien, maar boven elke andere orde beminnen we de orde die in den vorm van ster, kruis, kroon, ja wat al niet aan ons buitenste kleedingstuk gehecht wordt. Ge moet maar eens dien blij moedigen trots zien, waarmee onze nationale helden, die aan veel officieele maaltijden en ontvangsten meege werkt hebben, hun vrachtje decoraties torsen en had „t hoofd van Jut", dat op onze kermissen stond, niet zijn enormen opgang te danken aan het feit, dat de beheerder zoo kwistig omspiong met blikken en vetlederen medailles Vooral nu gelijk met de kermissen dat hoofd van Jut verdwijnen ging moest men aan t hof in den Haag wat meer met deze neiging reke ning houden. Behalve dan de gelukkigen, die we hierbo ven noemden, Je dichtst bij het vuur zitten- den worden te weinig goede vaderlanders van zoo'n vurig begeerde onderscheiding voorzien- Vooral moest men breken met de gewoonte, om 65- en 70-jarige mensehen te ridderen. Daar door heeft het kleurige lintje iets van een ouder- doms-aanduiding gekregen en is het een hoffe lijk minister bijkans onmogelijk, aan een dame zooiets uit te reiken. Er. is nu een prachtige gelegenheid om niet nederzetting in Sjanghai en daarmee het gevaar voor verwikkelingen wordt mede grooter. In politieken zin gaat het den Kantonneezen niet zoo goed. Er dreigt scheuring in hun gelederen, doordat een groot deel der nationalisten de partij van bolsjewistische invloeden wil zuive- Het naburige Japan is voor de zooveelste maal wreed geteisterd door een aardbeving, die vijf ste den verwoestte en ruim 2000 dooden kostte. Hoe is het toch mogelijk, dat de menschen zich zoo druk maken om elkaar te vernietigen, terwijl we alle energie en geest noodig hebben om elkaar te beschermen in het leven, dat op zoovele wij zen voortdurend bereigd wordt door machten, die veel geweldiger zijn dan de menschelijke scheppingen Staten Generaal. In deze rubriek zullen we in den vervolge met. een enkel woord het parlementaire gebeuren beschouwen. Het ontwapeningsvoorstel. Het ontwapeningsvoorstel der sociaal-demo craten heeft minder de algemeene belangstelling getrokken dan verwacht was vermoedelijk vindt dat oorzaak in het feit, dat het lot van het ontwerp te voren reeds vast stond. De so ciaal-democraten hebben dan ook zeli niet aan een gunstige uitkomst geloofd, maar de behan deling als een nuttige vredesagitatie aangewend. Zóó tenminste zeggen zij zelve, terwijl hun politieke tegenstanders beweren, dat het meer om verkiezingsagitatie ging. Voor den vrede werken tenslotte alle partijen in ons land, maar ze verschillen in haar middelen, 't Is de meer derheid der afgevaardigden, die meent, dat een eenzijdige ontwapening den algemeenen wereldvrede niet bevorderen kan, nóch ons land buiten een eventueelen oorlog kan houden. Op die gronden kelderde het ontwerp met 53 tegen 32 stemmen. Tijdens het. afstemmen, ontstond er nog een kleinen oorlog (hoe is dat mogelijk tusschen den socialistische afgevaar digden en den vertegenwoordiger van Moskou, die, door overmacht gedwongen, naar eigen linie retireerde. Een voorstel van de geslagen partij aan zijn tegenstanders, om 't op een accoordje te gooien en een eenheidsfront te formeeren tegen andere vijanden, werd van de hand gewezen. Het Bel g.-N e d. tractaat. De Eerste Kamer is aan het kluiven gegaan op het Ne der lari dsch-B elgiseh Verdrag. Vijf en twintig leden hebben reeds het woord gevraagd. Aller oogen zijn nu op onzen Senaat gericht, die zijn beteekenis weer eens in vollen omvang gevoelt, nu van alle kanten de verzoeken, al of niet met bedreigingen vergezeld, binnenkomen om. het Verdrag te verwerpen. Het buitenland begint zich nu ook voor de zaak te interesseeren. Van den uitslag valt nog niet veel te voorspellen, maar ons lijken de kansen van het Verdrag én van den heer van Karnebeek niet ongunstig. Minister Lambooy heeft een aanvang ge maakt met de uitvoering zijner plannen tot vereeniging van Oorlog en Marine tot één De partement van Defensie. FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEEETi N. Een gemeentelijk vereveningsfonds De regeling daarvan berust, volgens den schrijver van het hier volgend artikel, op onaantastbaren grondslag. Een voorloopige, partieele regeling in de richting van de definitieve kan reeds in 1928 worden ingevoerd. Zij zou van het Rijk geen zware offers vra gen. Zij zou o.a. afschaffing van de forensen- belasting mogelijk maken. Het voordeel door de gemeenten te bestem men voor belasting- of tariefverlaging. De wijziging van de personeele belasting door te voeren ook voor de gemeentelijke opcentenregelingen. Mr. V. Sickenga, gemeente-secretaris van Schiedam, schrijft ons In de in het hoofd dezes aangeduide kwestie heeft men tot heden eenzijdig gezien naar het Rijk en daardoor moeten zoeken naar beperken de onderscheidingen ten aanzien van de voor vergoeding door het Rijk in aanmerking ko mende onderwerpen, omdat men gevoelde, dat het Rijk, met het oog op haar geldmiddelen, niet te veel kon worden bezwaard met uitkee- ringen aan de gemeenten. De kwestie draait echter niet om de verhou ding tot het Rijk, daar het vinden van de gelden voor uitkeeringen aan de gemeenten tiil uniform over hei geheele rijk geldende belastingen en daarop komt het aan evengoed kan worden bereikt door omslag dier gelden op die basis over de gemeenten door een gemeentelijk fonds, hetgeen zou omgaan buiten het gemeentelijk belastingstelsel, dat intact kan blijven. Waar het Rijk en gemeente samen het over- groote deel van de algemeene overheidstaak uitoefenen, zonder dat beider gebied is te schei den, zoodat het Rijk de zorg, die de wet nu, terecht, aan de gemeenten overlaat of opdraagt, ook door zijn ambtenaren kan laten uitoefenen, in welk geval de lasten zouden worden bestreden uit uniform over het geheele Rijk geldende be lastingen, mag dit niet anders zijn, nu de ge meenten die taak uitoefenen. Bovenhedoelde vergoeding van de daaruit voortvloeiende lasten en omslag daarvan over de gemeenten door het fonds op genoemde basis, rust dus op onaantastbaren grondslag. naar ouderdom maar naar verdiensten te be- loonen. Wij vernamen dat er bij de Eerste Kamer on geveer 15 millioen Hollandsche handteekeningen tegen het Belgisch Verdrag binnenkwamen. AI die namen zijn gezet door handen die trilden van nationale liefde.'t Is dus heel billijk wanneer voor iedere onderteekening een lintje worat geschon ken. Ook voordeelig Indien b.v. 40 per stuk wordt berekend, geeft het een bate van 600 millioen. Evenzoo zeer politiek I Wie de couranten de laatste dagen gelezen heeft, zal bespeurd hebben hoe vorstelijk mild de Belgische Leopold-orde uitgestrooid wordt en wie de teekenen verstaat, begrijpt welk gevaar daar uit kan voortvloeien. Tegenwicht is er noodig of wij worden vreed zaam overweldigd door den nabuur. Nederland let op uw saeck Laat het „leeuwtjes", „eikenkronen" en „Oranje Nassau's" regenen voor het te laat is Het Nederlandsche schaap. Een zekér Amsterdamsch professor heeft onlangs de Nederlandsche natie met een schaap vergeleken. Hoewel onder ons gezegd, die professor, bui ten zijn terrein, niet een der snuggersten is, en zijn meening meer op zelfkennis dan op menschen kennis gegrond was, stemmen We volkomen met zijn aanduiding in, voor zoover het 't Nederland der handelspolitiek geldt. Er gaat bijna geen dag voorbij of men hoort noodkreten van industrieën, die door den aan beden Moloch-vrijhandel verslonden worden- 't Nederlandsche schaap hoort het niet. Onlangs werd in Limburg een cementfabriek opgericht, die haar product heel wat voordeell- ger leverde dan de buitenlandsche en aan heel wat menschen werk gaf. Zoodra het Duitsche cement-syndicaatdie concurrentie echter in de ga ten kreeg, verlaagde het de prijzen, de Duitsche regeering gaf voor iedere zak Duitsch cement, die onze grens overging een belangrijke premie aan de Duitsche fabriek en door deze dumping- politiek, door geen flink Nederlandsch invoerta rief verhinderd, wordt de Limburgsche fabriek doodgedrukt. Is dit geheel en al gelukt, dan, schroeft het syndicaat het natuurlijk de prijzen weer op. De Maastrichtsclie glas-industrie vergaat het niet beter. Langzaam maar zeker weet het bui tenland door vecht- en beschermende tarieven onze industrie van de wereldmarkt te dringen ja zelfs op eigen terrein te verslaan. De Limburgsche Liga heeft den ministerraad aangeschreven, wat oudergewoonte zonder re sultaat zal blijven. In Brabant is de ellende al even groot. De tectiel-nijverheid sukkelt en kwijnt en zelis een financieel sterk bedlijf als vhn Philips moest zijn gloeilampen-fabncage hier inkrimpen, omdaL o.iii. door de hooge invoerrechten van. België en Spanje, de voorziening in de behoefte van die rijken, binnen het vreemde lajid zelf moest Wor den ter hand genomen. Hoeveel nieuwe industrieën zouden hier met verrijzen, hoeveel oude zouden zich niet kunnen uitbreiden, wanneer men hier in Holland eens naar rede wilde luisteren Het Nederlandsche schaap denkt echter met na. Zoolang 't nog een plokje gras voor den neus heeft, maakt 't zich niet bezorgd. Geduldig laat het zich de wol afscheren en eerst als het ter slachtbank geleid wordt, zal het misschien een zwakken kreet blaten. Als het te laat is O Nederlandsche Leeuw, wat zijt ge verwor- Welpen. Aan de verschillende titels, uie ons huidig tijdvak verleend zijn, kan men, met een gerust hart, de eeuw van het dier toevoegen. Niet dat we de zedenverwildering met verdier- lïjking willen aanduiden, (We achten dit een groo te onrechtvaardigheid tegenover die redelooze wezens) maar we doelen dan bijzonder op e ziekelijke neiging van geestelijk ontredderden, om het beest boven den mensch te plaatsen. De moderne dame, die liever een mormelach tig keffertje koestert dan een kind de lieer met den rashond, die zou kunnen vermoorden ie dereen die een vinger naar zijn viervoeter uit steekt de honden- en kattenkerklioven met marmeren monumenten en snikkende rouwdra gende bezoeksters 't zijn de overbekende symp- tonen van een euvel dat tot het idiootste in staat is Toch stonden we eenigszins vreemd te kijken toen een der gewestelijke bladen, deze week het bericht bracht, dat te denHaag een welpen-avond was gehouden. In de eerste verrassing dachten we werkelijk, dat er in onze goede provincie reeds zooveel dol leman-eigenaars van basterd-leeuwen, tijger- katten, wolfshonden, bruine beeren en vossen waren dat de abnormale bezitters een soort van baby-tentoonstelling op touw gezet hadden. Toen we echter lazen, dat 'n voorzitter van n padvinders-organisatie den avond leidde en de vergadering meedeelde, dat de bijeenkomst op aandrang van de welpen zelf was uitgeschreven, toen we kennis namen van 'n padvmderstnjkje met romances en welpen, die het tooneel beste gen om een horde te vormen en een strijdkreet aan te heffen, toen snapten we pas, dal de welpen niets anders waren dan padvindertjes in den dop doodgewone broekies van Haagsche jochies. Dat noemt men dan welpen-avond Voor de ouders, wien het aangaat, is het alles behalve vleiend een kind te bezitten, dat den ionge-roofdierennaam van welp draagtspreekt men niet over appeltj es die niet ver van den boom rollen? En wat te denken van dat wooid hor de, dat tot nu toe in onze taal doorging voor de bestempeling van een wildwoeste, ongeregelde 'n Hoogen dunk van de padvinderij krijgt men op deze manier niet. Mogelijk bevoelden de menschen het zoo kwaad niet, maar als 'n vereeniging, die zicli bij voorkeur als opboedkundig uitvent, deed ze toch beter wat fatsoenlijker woorden te kiezen. De naam welpen past uitstekend voor candi- daat-leden van de beruchte Duitsche moord- organisatie Weerwolf voor frissche jongens van J»» d"Wit' ver"n|?m we maaslandus. SCHIEDAMSCHE COUR -- i m 1""ll 1^.4- „nvonr \T QT\ cl OTl lllfclciO' -vmlf Tïi~\Cr TllAf 1"P VrtTtrftTiPl 1PT1 deïl i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5