spreekt het bericht uit Kofno tegen over Pool- sche versterkingen aan de Litausche grens. Uit Berlijn Naar uit Boekarest wordt ge meld, zal er binnenkort een concordaat tusschen Roemenië en het Vaticaan worden gesloten. Staten-Generaal EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 16 Maarl. Het Netlcrlandseh-Belgische verdraf/. De heer Van den Bergh (V. B.) zet zijn gisteren afgebroken rede voort. Hij zegt, dat de Belgische desiderata van 1919 verre uitgingen boven de noodzakelijkheid, en de minister veel te veel heeft toegegeven. Nederland wordt door dit tractaat gekneveld als een misdadiger. Spreker zet vervolgens zijn ernstige bezwaren tegen het ontworpen Moerdijkkanaal uiteen. De heer Michiels van Kessenich (R. K.) oppert ook bezwaren tegen het ontwor pen Moerdijkkanaal verder tegen het beginsel dat de Schelde te allen tijde aan de hoogste ei- schen moet voldoen, en tegen de vergaande be- bevoegdheid van de internationale commissie. Ook kan hij zich niet vereenigen met de Schclde- reserve en het rechtsvacuüm. Is in de vergade ring van 23 Maar.t 1920 de Scheldereserve be sproken Spreker meent, dat wij na verwerping van het verdrag spoedig kunnen komen tot nieuwe on derhandelingen die ook in hef belang van Bel gië zijn. De heer Van Embden (V. D.) verdedigt het verdrag. Hij gelooft niet aan een annexio- nistischen grondslag daarvan en meent, dat er nooit serieus gevaar van den kant van België heeft gedreigd. Hij is het met vele te berde gebrachte bezwaren eens, maar gelooft niet, dat deze tot verwer ping van het verdrag dwingen. De strekking van het Sehelderegiem acht hij volkomen rede lijk. Aan de reserve voor oorlogsschepen hecht hij geen waarde het verdrag kent België geen recht tot doortocht toe. Spreker acht misplaatst het argument, dat de verbinding Antwerpen-Moerdijk kunstmatig zou zijn. Antwerpen heeft recht op een goede Rijn verbinding. Vele tegenstanders van het verdrag zijn door nationalisme aangegrepen, door de leus Neder land voor de Nederlanders. Do; heer Polak zal door mee te huilen met de wolven nooit zijn so cialistisch ideaal bereiken. De heer De ZeeüWjS, D.) Die wolven zijn nationaal. De heer van Embde ri (V. D.) is verbaasd dat een deel der soc. dem. nu botaf wil weigeren nu het gaat om bezitsvoorrechten van Neder land gaat, terwijl de soc. dem. altijd beweren dergelijke voorrechten te willen weren. Nu ver dedigen ze echter de grondrente van 't nationaal bezit. De desknnigen, die gevaren voor onze wel vaart vreezen, kunnen zich vergissen. Het ver leden heeft dit tekens geleerd, getuige de spoor brug in Rotterdam, en het Suezkanaal. Ze heb ben overdreven of onjuiste voorlichting gegeven. De beladings-quotient van Rotten am's schepen is grooter an van Antwerpen, van ongelijke be lastingheffing door België aan Hollandsehe en Belgische schippers is geen sprake. De Hollanders betalen 4 per jaar bedrijfsbelasting, meer niet. Mocht de verhouding tusschen ons en Beigië vastloopen, dan zullen we onweerstaanbaren druk van zedelijke krachten op ons krijgen en de stemming tegen ors vinden. Een ongunstiger voorwaarde bijv. ten opzich te van de Schelde moeten vervullen dan We nu kunnen verkrijgen. Dit is geen bedreiging," maar de wereld is nu een tijd ingetreden dat nationale voorrechten in zekere mate in internationale regelingen moe ten worden ingevoegd. Nationaal, belang en plicht vorderen aanne ming van het verdrag (Gelukwensclien van eeni- ge zijde en door den minister). De heer Verkouteren (C. H.) bestrijdt dat we moeten opofferen onze beproefde poii- tiek, nu België en Frankrijk zoo nauw militair verbonden zijn. We zijn voistrekt niet verpacht Belgische en dus alle oorlogsschepen op onze Schelde toe Le laten. Een régime oe faveur mo gen we niet toestaan. Willen de Belgen dit niet, dan mist elk woord in het verdrag over deze zaak zijn bestaan. Een bron van nieuwe ge ch i 11 en. De heer Dubbelman (R. K.) wijst er op, dat we bij aanneming van het wetsontwerp, dat onopzegbaar is, de zeggenschap uit handen ge ven. De Tweede Kamer heeft met slechts een kleine toevallige meerderheid het verdrag aan vaard, terwijl toch een dergelijk onherroepelijk verdrag met groote meerderheid dient te wór den aangenomen. Hij zou willen-, dat de Grond wet bepaalde, dat dergelijke verdragen slechts met een meerderheid van 2/3 der stemmen kunnen worden aangenomen. Het gewijzigde Schelderégime gaat te ver, de beloodsing wordt zeer in ons nadeel geregeld We scheppen een gevaarlijk rechtsvacuüm, ge ven een deel onzer souvereiniteit prijs door de instelling van de bestuurscommissie, water staats- en handelsbelangen in het land worden ge schaad. Ook het Moerdijkkanaal bestrijdt spr. als niet in 's lands belang. Het voordeel van Antwerpen kan echter komen ten nadeele van onze eigen havens. De waterweg door de Zeeuwsche stroo men voldoet volkomen aan de bepalingen van het verdrag van 1839. Het Moerdijkkanaal zal een nieuwe, zeer dure, ounoodige Waterweg zijn. Tegen het Ruhrortkanaal heeft hij geen be zwaar. Spreker breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. Binnenland. Opium-verdrag. Het ministerie van Buitenlandsehe Zaken maakt, bekend, dat op 1 Maart 1927 op "het Sec retariaat van den Volkenbond te Geneve is nedergelegd de Nederlandsche akte van bekrach tiging van de op 11 Februari 1925 te Geneve ge- teekende overeenkomst, met bijbehoorend pro tocol, nopens hef gebruik van bereid opium. Onze gezant te Relgie. Thans is bij Koninklijk besluit jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, werkzaam aan het de partement van Buitenlandsehe Zaken, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Brussel. Na den watersnood. Na de 17e verantwoording van giften van he- Ned. R. K. Huisvestings-Comité, welke in tot taal 760.394.891- beliep, zijn door genoemd Co mité nog de volgende giften ontvangen Comité Tilburg nagekomen 148.11, Boeren leenbank, Overloon 100 E. R. K. Levensver- zek., Maatschappij Nijmegen 1000, Comité Oss nagekomen 25. Boerenleenbank Baarle-Nassau 200. Comité Nijmegen nagekomen 226.58. Boerenleenbank Chaam f 50, id. Epe 100, di versen 51.27, waardoor het totaal der door het, Comité ontvangen giften is gestegen tot 762.295.85| Hiermede wordt de lijst gesloten. lot dusver was aan de Alg. Watersnood-Com missie te Amsterdam afgedragen en verantwoord een bedrag van 750.000. Eene nieuwe afreke ning van 4418.39 is thans gedaan, een bedrag van 1200 is door verschillende schenkers ter eigen verdeeling door het R. K. Huisv.-Comité, zoodat dan nog met de Alg. Watersnood-Com missie een bedrag van 6677.46j zal te verreke nen zijn. Naar wij vernemen zal dezer dagen in druk verschijnen een uitgebreid overzicht van de hulpyerleeningsaetie van het Ned. R. K. Huisv.- Comité, samengesteld door den heer J. Pastoor te 's-Hertogenbosch, lid van het hoofdbestuur van genoemd comité. Het Chr. Hist, beginsel. Het „Algemeen Handelsblad" (liberaal)schrijft onder meer het volgende Wij vestigden Vrijdagavond de aandacht op een orakelachtige uitlating van mr. Schokking ter vergadering van de Christelijk-Hist,. Unie. Hij gewaagde van „een der eerste artikelen" van het program der Unie, zonder nadere aan duiding. Uit een artikel in de „Nederlander" blijkt nu evenwel, dat mr. Schokking met zijn Delphisch klinkende uitlating doelde op een ander artikel van het program „Onomwonden werd verklaard, dat de Cliris- telijk-historischen mocht., langs natuurlijken weg, de vorming van een parlementair Kabinet aan de orde komen zich zeker niet aan hunne verantwoordelijkheid zouden onttrekken zon der echter ooit daartoe in de eene of andere rich ting te drijven, gedachtig aan de woorden van artikel van hun Beginselprogram. Waarom op ditpunt niet verder werd ingegaan,werd door dr. Schokking toegelicht met een herinnering aan een der Chriütelijk-historische grondbeginselen dat nimmer een politieke partij zeggenschap toe komt over de vorming van het Kabinet," Wat behelst dit artikel „Het doel der Chr. Hist. Unie, is de door haar beleden beginselen tot, erkenning - niet om de regeeringmacht in handen van met zekere chris telijke beginselen instemmende personen te brengen. „Het is dus niet zoo zeer te doen om de majo riteit (de meerderheid der kiesgerechtigden) als wel om autoriteit (gezag van het woord Gods) niet om het succes van de partij, maar om de macht van het beginsel. „Hierop dient zoowel bij de organisatie der partij als bij de samenwerking met andere par tijen in de eerste plaats te worden gelet." De „Ned." erkent, dat voor niet-partijgenoo- ten dit „wellicht duister" klinkt. Inderdaad. Er is geen touw aan vasl te knoo- pen. De a.s. voorzitter der S. D. A. P. De Opr. ITaarl. Courant meldt dat door de afdeeling den Haag op het binnenkort te houden congres candidaat gesteld zal worden voor het voorzitterschap der S. D. A. P. de heer R. Sten huis, thans voorzitter van het N. V. V. De garantie voor de A. C. B. De commissie van Rapporteurs der Fierste Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van hoofdstuk VII B (departement van Financiën) der Staatsbegrobting voor 1927 heeft, nadat het voorloopig verslag aan de Regeering was medegedeeld, van haar de Me morie van Antwoord ontvangen, waaraan, wat de garantie voor de A.C.B. betreft, het volgende is ontleend. 1 en aanzien van den post voor garantie Alg. Centrale Bankvereeniging voor den Midden stand, wordt het volgende opgemerkt In December 1925, het tijdstip waarop de overeenkomst werd afgesloten, waarbij aan de Ned. Bank de garantie is verleend voor een aan de Alg. Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand te openen extra-crediet, was de toestand deze, dat zonder dezen bijzonderen maatregel de vroeger gegarandeerde 1.5 mil- lioen voor den Staat dreigden verloren te gaan, terwijl die maatregel, gepaard aan deugdelijke reorganisatie, vermoedelijk ten gevolge zou heb ben, dat alle verlies zoowel voor den Staat als voor de Ned. Bank kan vermeden worden. In die omstandigheden was een spoedige tot standkoming dezer overeenkomst geboden. Dat overigens de Staat zich van dergelijke garanties in het algemeen behoort te onthouden, is ook de stellige meening van den Minister. Omtrent het afloopen der garantie zal de Minister eerst in staat zijn nadere mededec- lingen te doen, nadat hem het Rapport der Commissie zal hebben bereikt, dat een betere organisatie van het Middenstandscrediet in voor bereiding heeft. Het is den Minister bekend, dat dit rapport binnenkort gereed zal komen. De vraag of onder de garantie ook nieuw te sluiten credieten vallen, wordt bevestigend beantwoord. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Tot agent van politie is met ingang van 1 April a.s. alhier door den burge meester benoemd P. Mol, marechaussee te Wil lemstad. De gisteren door B. en W. ge houden verhuring van een vijftal perceelen wei en hooiland heeft in totaal opgebracht 517. tegen 356.vorig jaar. „Reelit, plicht en orde." Wij vestigen er de aandacht van de leden der vereeniging „Recht, plicht en orde op, den avond van morgen disponibel te houden tot het bijwonen van de vergadering, die gehouden zal worden te half negen in den R. K. Volksbond. In verband met de a.s. verkiezingen is aller opkomst dringend gewea^cht. Het nieuwe R. K. Ziekenhuis. Wat de scholen deden in de maand Februari. Onderstaand verslag, het tweede, van wat de meisjes en jongens op de scholen bijeen brachten voor de kinderzaal in ons Roomsch Ziekenhuis, doet zien, hoe er een ware concur rentie gevoerd wordt Lusschen de verschillende scholen^ om in de hulpvaardigheid voor deze mooie zaak de eerste te zijn. Het eindbedrag van dit verslag is zelfs weer een beetje mooier dan dat van de eerste maand. Een hooge pluim voor de trouwe verzamelaars en verzamelaarsters. St. Catharina-meisjesschool 15.524 St. Liduina-meisjesschool - 15.07" St. Janschool van de meisjes - 12.064 St. Thomas-jongensschool - 9.43~ De meisjesschool van de Gorzen - 7.734 St. Joseph-jongensschool- 7.2.9" St. Catharina-bewaarschool - 6.45 St. Maria-meisjesschool - 6.184 St. Henricusschool - 6.03" St. Aloysius-jongensschool - 3.01 St. Vincentius-jongensschool - 2.80 Totaal over Februari - 91.59 Het totaal over Jan. was - 90.80 Zoo is dus het geheele bedrag 182.39 Door omstandigheden is er nog geen opgave van de Singelbewaarschool. De volgende uit slag van het gespaarde zal worden bekend gemaakt in de Paaschvacantie. Dat zal een hoog bedrag worden we hebben er zeer groote verwachting van, want dit loopt dan over an derhalve maand en bovendien de echte Room- sche meisjes en jongens snoepen niet in de vas ten menigeen zal dus de gelegenheid hebben zijn snoepcenlje geheel in de bus voor het Zie kenhuis te slopj)en Hot comité. He Stille Omgang. De secretaris van vriendenkring schrijft ons Nog enkele dagen en wij zullen ons weer aan sluiten bij die duizenden en duizenden katholie ken uit alle oorden des lands, die opgaan ter heilige stede, om het plechtig en grootsch gebeu ren van de Stille Omgang weer te beleven. Wij Schiedammers zullen niet achter blijven evenmin als vorige jaren. Maar een kleine op wekking om niet tot het laatste oogenblik te wachten kan voor onze Schiedammers geen kwaad. Nu heeft het bestuur van den Vrienden kring gerekend op minstens 200 deelnemers het geen dan weer een kleine vooruitgang geeft. Daarom zoo spoedig mogelijk naar de Katho lieke Kring Leeszaal Lange Haven om kaartjes en reisprogramma's te halen. Reisbureau Lindeman houdt nog slechts zit ting Vrijdagavond 18 Maart yan 7-9 uur. Retourkaarten 3.35. Gecombineerde vergadering Oranjevereeniging. Op de hedenavond te houden vergadering uitgeschreven door de Oranjevereemging, waar aan de bestuurders der buurtcomité's zullen deelnemen, zal worden gesproken over het op te richten nationale monument van Juliana van Stolberg. Vermoedelijk zal op deze samenkomst ook ter sprake worden gebracht de viering hier ter stede van den achttienden verjaarddg van prin ces Juliana. Schoonheidscomni issie. Door den heer W. van Boven, inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage, is wegens drukke werkzaamheden ontslag ge nomen als lid van de Schoonheids-commissie alhier. Het Italiaanschc s.s. „Èianona." Zooals bekend is het op 16 Februari j.l. ter hoogte van Vlaardingen het binnenkomende Duitsche stoomschip Rio de Janeiro in aanvaring gekomen met het uitgaande Italiaansche stoom schip Fianona. Laatstgenoemd schip is, gelijk is gemeld, bij de terreinen van de naamlooze vennootschap Vatex buiten het vaarwater gezonken. De ber ging van de Fianona is opgedragen, aan Van der Tak's bergingsplaats en transportbedrijf te R- dam. De eerste bekisting welke voor het, gat was be- maakt is, toen men ging proefpompen, bezweken. Een tweede bekisting, welke eergisteren is ge plaatst, heeft gehouden. Gistermorgen is het schip lens gepompt, waarna het naar de haven alhier is versleept. Aangezien het schip nog kolen in heeft, zal het eerst na lossing daarvan in het dok van de werf Wilton worden opgenomen. Rijdt rechts van den weg F. J. S., wonende Huysmansstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij Dinsdag te omstreeks 2 uur op den hoek van deWestvcst en lange Nieuwstraat is aangereden door de wielrijdster S., wonende Dam, die zonder nood zaak links van den weg reed. Het rijwiel van S. werd beschadigd. Proces verbaal wordt opge maakt. Een onprettige ontmoeting. De 18-jarige L. v. R., wonende ZijlsLraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij gistermiddag op den Rotterdamschendijk is mishandeld door een onbekend gebleven man, die hem o.a. met een hamer in het gelaat sloeg. De politie stelt een onderzoek in. Een vischpartij. Gistermiddag te omstreeks 2 uur viel de 5-jar. A. Schot, wonende Boterstraat, in de gracht aan de Noordmolenstraat, doordat de jongen een appel uit het water wilde halen. Door P. BiLtcr, die daar juist passeerde, werd de jongen op het droge gehaald en naar de ouderlijke woning gebracht. Gisteren is de 2 6-jarige k e 11 n e r F. V. v. B. door de politie aangehouden, daar hij door de politie te Haarlem gezocht werd, 1 erzake diefstal, aldaar gepleegd. Van B. is op transport naar Haarlem gesteld. UIT ROTTERDAM. Het land van Hoboken. In verband met de ophooging van het land van Hobokeu moeten m het algemeen de per ceelen aan den Westzeedijk 1 September a.s. ontruimd zijn. Tot die perceelen behoorl. ook Montefiore, het huis, dat de Vereeniging lot ondersteuning van behoeftige passanten 111 gebruik heeft. Voor haar is dit een leelijk ding. De gemeente is haar al tijd zeer ter wille geweest, maar kan thans in de plaats van Montefiore, naar wij meenen te weten, njet anders aanbieden dan een school in de Van Speyksfraat, welke dan nog voor dit doel ge schikt zou moeten worden gemaakt. Wat de verwezenlijking van het bebouwings- plan voor het land vaxi Hoboken betreft, ver namen wij, dat de bouwterreinen eerst in 1930 zullen worden uitgegeven. Het universiteitsseliip. Gisteren is het universiLeitsschip de Rijn dam, van de Holland Amerikalijn dat, gelijk benend is, voor de gebroeders Plielp te New- on; een reis om de wereld maant, ten behoeve van de World-university cruise, hier van Havre aangekomen. Het reisgezelschap komt, zooals gemeld, hier Zondagavond per trein aan. Het schip heeft verreweg bet grootste deel van de wereldreis al achter den rug. Het schip heeft niet onmiddellijk ligplaats gekregen, aan de Wilhelminakade, doch is per pier 23 in de Waalhaven gedirigeerd, teneinde in quarantaine te blijven, daar vermoed wordt dat onder de studenten zieken zijn geweest. Rotterdamseli Philharmonisch Orkest. Het bovengenoemd orkest zal op het negende populair Zaterdagmiddagconcert op 26Maart,een aan Beethoven gewijd programma uitvoeren met medewerking van Louis Zimmerman, die het Vi oolconcert, en van Paul Schramm, die het 5e Pianoconcert zal spelen. Het orkest speelt de Egmont Ouverture en de 5e Symphonic. Willem Feltzer dirigeert. Nijvérheidstcn toonstelling 192B. Volgens een voorstel zal voor de tentoonstelling een terrein van circa 38 H.A. in het zuidelijke en het westelijke gedeelte van dezen polder in gebruik kunnen worden genomen voor tentoon stellingsdoeleinden- Gelijk men weet, ligt het in de bedoeling, 7 groote hallen van 120 bij 60 meter Le bouwen, benevens een monumentalen hoofdingang. Deze is in de voorloopige plannen aan den Statioi,s- sirgel ter hoogte van de tunnel naar de Hene gouwerlaan gedacht. Ingezonden zal kunnen worden door de Neder landsche nijverheid, alsmede door hier te lande gevestigde vertegenwoordigers van buitenland sehe industrieën. Ter voorziening in kasgelden zal binnenkort worden overgegaan tot het houden van een groote loterij in samenwerking met de bij -den Nederland sche Middenstandsbond aangesloten midden- standsvereenigingen Geineogd Nieuws. Aanvaring. Gistermorgen is het Rijn schip Cito, schipper Van Ballegooyen te R'dam op de rivier de Maas, ter hoogte van boei 6 in aanvaringgekomen met een vrachtmotorboot van de firma Cr. Reens en Co. te R'dam. De Cito, welke werd gesleept door de Highland, kreeg een groot gat aan bakboordzijde en maakte veel water. De pompboot Johanna van De Wit's ber ging- en transportbedrijf,kwam langszij en kon de Cito drijvende houden. Met assistentie van deze pompboot is de Cito naar de Persoonshaven ge sleept. Daar zou de lading, bestaande uit 45u

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2