KWATT V-V Dots KWATÏA Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen mMGBLAB VOOR SCHIEDAM FEUILLETON VOILE MELK REEPEN Een grimmig geheim. Slechts een merk kan aan de spits staan 50ste Jaargang. Maandag 21 Maart 1927. No. 14815 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal (18035 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkberieht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertent ijjën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 eent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 50U bij levenslange gelieele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam Buitenlandse!) Nieuws. DMTSCHLAND. Samenwerking tusschen de Duitse he en Oostenrijksche industrie. Uit Berlijn wordt gemeld In de. besprekingen van Zaterdag tusschen de centrale organisatie van de Duitsclie en de Oostenrijksche industrie is men het er over eens geworden dat, om dubbelen arbeid te voorkomen de behartiging der industri- eele belangen van Duitschland en Oostenrijk uitsluitend door beide centrale organismen ter hand zal worden genomen. ENGELAND. Gaok tegen Hodges. Men meldt uit Londen aan de ,,N. Ft. Ct. Flet verslag in de Voorwaarts van de vergade ring der mijnwerkersinternationale te Berlijn, waarin te lezen is, dat de redevoeringen, door Cook, den secretaris van den Engelschen Mijn- werkersbond, te Moskou gehouden, ten zeerste worden afgekeurd, heeft hier in arbeiderskringen wel eenige indruk gemaakt. Cook, die tha-.s is teruggekeerd, heeft Frank Hodges uitgedaagd,om onder de Engeische mijn werkers een stemming te houden over de vragen Wilt gij Hodges als internationaal secretaris be houden 2 Wilt ge Cook als secretaris van de mijnwerkersfederatie behouden FRANKRIJK. E n q u e t e-C ommissie naar I n d o-C h i n a. Uit Parijs meldt men Het Fransche kabinet heeft besloten een enquete-commissie naar Indo- China te zenden ten einde een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop in Darlac (Annam) dé concessies worden beheerd. De kabinetsraad heeft voorts de reeds door den minister van Koloniën gegeven instructies bevestigd, krachtens welke tot nader order geen nieuwe concessies mogen worden uitgegeven. De inwerkingtreding der reeds uitgegeven con cessies zal worden opgeschort. Frankrijk niet naar de vloot-conferentie? Uit Parijs bericht men Volgens de „Liberté zou de Fransche r^geering de uitnoodiging van de Amerikaansche regeering om een waarnemer te zenden naar de voorgestelde conferentie voor de ontwapening ter zee, afslaan. JOEGO-SLAVIE. Wat wil Italië op den Balkan? Uit Belgrado wordt gemeld Van ófficieele Joegoslavische zijde worden alle geruchten over oorlogstoebereidselen van Joegoslavië tegen Albanië zoo nadrukkelijk mogelijk tegenge sproken. Joegoslavië, aldus Wordt verklaard, concentreert geen troepen aan de Albaneesche grens en het koestert geenerlei agressieve pian- nen ten opzichte van Albanië. De sterkte van bet Joegoslavische leger is veel geringer dan twee of drie jaar geleden. Aan de grenzen heerscht volkomen rust en door Joegoslavië zijn daar zelfs geen veilig heidsmaatregelen getroffen. De naar Joegoslavië uitgeweken Albanee sche emigranten zijn reeds eeoigen tijd geleden naar het binnenland overgebracht, opdat door bun aanwezigheid in de nabijheid der grens geen onrust zou worden teweeg gebracht. De berichten over militaire toebereidselen van 35 Er was echter nog iets, waarop hij, dien histori- schen nacht, Miss Allendry met opmerkzaam had gemaakt, maar dat hij toch zelf zeer ge- makkelijK had waargenomen, zeide hij mij het mes had een tafellaken doorgesneden, kleme lmnenpluisjes waren immers in de snede ge groefd Dit zonderling geheim prikkelde hem Waarom liet de Hertog die tafel niet afschaven Zelfs de snede niet uitwasschen Waarom was dat kleed er overheen genaaid Waarom liet hij de bluts in de tafel Hij dacht verder. Hij herinnerde zich het gesprek in den stal. Harrison had gesproken, viel hem hu in, van een „tafellaken" Er was dus samenhang tusschen alles, scheen het 1 Welke Dan, wie had er „zijn woord gebroken" In Welke zaak Waarom En waarvoor werd Harrison „betaald" Wie was er „dood". Wie wilde zich „wreken" Wat had de renner Miss Blake, die in 1883 den. Derby won, dit stond te lezen onder de plaat in de eetkamer, had hij gezien, met het drama uit te staan Waarom vreesde Harrison „gevangenis en schan de" Waarom sprak de Hertog van een revolver" Weer glimlachte hij. Hij had Joegoslavië worden als Italiaansche propaganda bestempeld. De voorzitter der democraten, Pribitsjewitsj, verklaarde, dat naar zijn meening op den Bal kan het een of ander door Italië wordt voor bereid en dat het daarbij Italië's bedoeling is, om aan Joegoslavië de schuld voor de komende gebeurtenissen te geven. Joegoslavië moet kalm blijven en Italië niet het genoegen doen het te provoceeren. LITAUEN. Een samenzwering? Volgens een telegram uit Reval aan het „Ber liner Tageblatt" zou er te Kowno een samen zwering van militairen zijn ontdekt, die de te genwoordige Litausche regeering ten val wilde brengen. De betrokken officieren die allen van het 5de regiment infanterie zijn, zijn in hechtenis genomen. Men beweert, dat deze samenzwering in verban a staat met de c'onsen- tratie van Poolsche troepen aan de Poolsch- Litausche grens. De Poolsche troepen zouden onmiddellijk Litauen binnenrukken, zoodra daar onlusten uitbraken. 879 ld geering ernst is met het herwinnen van het vertrouwen van de bevolking, zij goed zal doen de motieven van de gratieering te publiceeren, opdat men kan weten, dat recht gedaan is. POLEN. Flervatting der besprekingen met Duitschland. Uit Berlijn meldt men De Poolsche regeering heeft zich accoord verklaard met de hervatting der besprekingen over een Duitsch-Poolsch handelsverdrag onder de voorwaarden, die tus schen Stresemann en den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, ter gele genheid der jongste Volkenbondsraadsvergade ring te Genève zijn overeengekomen. De staking te Lodz opgeheven. Uit Warschau meldt men De werkgevers en arbeiders in de textielindustrie hebben de ar bitrage der regeering aanvaard. Heden zal de arbeid hervat worden. Men kan de siaking als geëinaigd beschouwen. NOORWEGEN. De opheffing van de drankwet. Uit Oslo wordt gemeld Het Odelsting, het Lagerhuis van het Storting is begonnen met het debat over het regeeringsontwerp tot in trekking van de drankwet en het herstel van de plaatselijke keuze. Met 57 tegen 44 stemmen werd een amendement aangenomen, waarbij de verkoop van sterken drank werd beperkt tot de dertien steden, waar de verkoop ook vóór het drankverbod was toegestaan. Na 30 Juni 1929 mag elke stad van meer dan 4000 inwoners voor plaatselijke keuze den verkoop van sterken drank invoeren. OÖST-INDIE. Het gratie-besluit. Uit Batavia meldt men De „Javapost" constateert, dat volgens het gevoelen van de meerderheid der bevolking de gratieering mis plaatst is. Alleen den principieelen tegenstan ders van de doodstraf of den overethisch, theo sofisch of communistisch aangelegden zal de •beslissing bevredigen. „De Banier" zegt, dat, indien het de Re- CHINA. Hevige gevechten bij Nanking. Uit Londen meldt men De bezetting van Sjanghai door de Cantonneezen wordt hier zeer spoedig verwacht. De optrekkende zuidelijke strijdkrachten zijn nog slechts 30 kilometer ten zuiden en ongeveer 80 K.M. ten westen van de stad verwijderd. De verdediging van de Sjantoeng-strijdkrachten aan het Soengkian front is bezweken. Het front wordt opgerold en de noordelijken trekken in de richting van Sjanghai terug, waar reeds duizenden hunner troepen binnenkomen. De Cantonneezen vinden Soetsjau reeds ont ruimd, waardoor zij den belangrijken Sjanghai- Nanking spoorweg beheemchen en den sleutel van Sjanghai in handen hebben. Hun troepen, die van het Zuidwesten aanvallen, zijn de Wham- poo-rivier, 10 K.M. van Soenkiang overgetrok, ken en bevinden zich, naar thans gemeld wordt- reeds in de nabijheid van die stad. Het frontder Noordel ij ken op drie punten doorbroken. Uit Sjanghai bericht men Het front der Noordelijke strijdkrachten is zonder slag of stoot op drie plaatsen doorbroken en wel bij Soengkiang, Soetsjau en op een punt ten Wes ten van het Taihoe-meer. De bevolking van Sjanghai verwacht met groote opwinding de aankomst van het natio nale leger en eischt de terugtrekking der En geische troepen, die buiten de internationale nederzetting zijn geposteerd. In het dal van de Jangtse hebben kleine rustverstoringen en plunderingen plaats ge vonden. ALLERLEI. Uit Berlijn Het aantal werkloozen te Berlijn is in de eerste helft van Maart met 7400 ver minderd. Uit Parijs Het Bulgaarsche gezantschap spreekt kategorisch tegen, dat de Bulgaarsche regeering een militaire conventie met Italië zou voorbereid hebben en dat de minister van builen- landsche zaken zou zijn afgetreden. Uit BoekarestDe minister van financiën heeft zijn ontslag ingediend. Averescu neemt tijdelijk zijn departement waar. -De onderhandelingen, die sinds geruimen tijd in Thuringen Worden gevoerd, over het vormen van een nieuwe regeeringscoalitie, zijn voor de derde maal mislukt. 6 den Hertog in den waan gebracht, dat hij veel meer wist dan Werkelijk het geval was 1 Alles leek hem nog onzinnig verward 1 Hoe kon de man, dien Miss Allendry in 1891 in Amerika had leeren kennen, eigenlijk een rol spelen in dit drama En toch, de feiten, die hij had vastgesteld, waren glashelder duidelijk De gelapte schoenzool was niet te loochenen, één en dezelfde man, hij bleef het gelooven, had William naar de bruine kamer gezonden en King ontvoerd. Was het edele dier gewond Vergiftigd door inspuiting? Hij wist eigenlijk nog niets. Zou hij ooit iets te weten komen Hij schudde Wrevelig de schouders over zijn misplaatst ongeduld. Nonsens, prevelue hij bij zichzelfHij had immers altijd de theorie verkondigd een misdadiger krijg je onder schot als een haas je blijft pal staan op een gunstige plaatst, je hond moet het wild uit het boschje opjagen en dan leg je aan. Je kan den haas niet bij zijn staart uit het boschje trekken evenmin kun je de vangst van den misdadiger dwingen je moet geduldig wachten, scherp opletten, ds feiten jagen hem vanzelf voor je kogel Nu floot hij een deuntje en kuierde in het lekkere zonnetje verder. Op den gis vroeg hij een vrachtmenner, dien hij tegenkwam „Bent u Miss Allendry uit Rose-Castle mogelijk tegengekomen „Miss Allendry uit Rose-Castle Neen, mijn heer, deed de man verwonderd. „Dank u,sprak Harry. „Weet u ook waar Binnenland. zij gewoon is Blanche te stallen in Davenback Dan kan ik daar mogelijk nader over haar ver nemen." „Dat zal dan wel bij Ledson zijn," mijn heer." „Is Ledson een hotel „Neen, mijnheer, een deftige manége, waar de Misses meestal haar paarden onderbrengen, als zij langs het strand gaan wandelen of zoo." „Dat is een duidelijke inlichting, ik ben- u zeer dankbaar," sprak Harry welgemoed. „Wel mijnheer, het is een kleine moeite En de man hobbelde verder met zijn zwaren wagen. „Naar Ledson dus 1 Naar Ledson dus Die was in de South- street te Davenback gemakkelijk genoeg te vinden Ja, Blanche stalde er gewoonlijk, maar noch de eigenaar der manége, noch een der stalknechts wist iets van de gangen van Miss Allendry mijnheer moest maar eens vragen in het Badhotel. Ja, in het Badhotel of ergens anders dacht Harry. En na de hotels de lunchrooms Dat wordt de Wandelende Jood WachtMogelijk was zij zelf bij Callover geweestHet was een kleine kans, doch het was er ééne Een meisje, dat op haar verloofde uit is, gaat echter maar zeer zelden voor zichzelf in 't voorbijgaan koekjes koopen zoomin Korte uiteenzetting van de hoofdgedachte, der reorganisatie in de R.K. Staatspartij. Bij de reorganisatie is de commissie-Ruys de Beerenbrouck vroeger de commissie-Kooien van deze gedachte uitgegaan -en de Bondsver gadering van Juni 1926 heeft haar geheei onder schreven dat aue Nedenandsclie Katholieken bijeen behooren in de R. K. Staatspartij, zooais die zich in den mop der 19e en 20e eeuw heeft ontwikkeld. Veie redenen in. t veneden dwongen de Nederiandsche Katholieken een sterke pourie- ke organisatie te vormen, die het geheeie Katho lieke voiksdeei omvatmen denke siechts aan het onderwijsvraagstuk en de sociaie kwestie. Veie redenen dwingen de Nederiandsche Katho lieken nog om, in een sterke organisatie bijeen te blijven nog aitijd het onderwijsvraagstuk, nog aitijd de sociale kwestie, maar bovendien het steeds dreigend gevaar voor verlies van katholie ken invloed op het openbaar leven, hetzij dan door het niet bezetten van een redelijk aantal plaatsen onder aiie posten van invloed, hetzij door het niet kunnen handhaven van rechtsrege len, waardoor het Christelijk karakter van ons volk ook in het openbaar leven wordt gehand haafd. Een moeilijkheid, die veel wordt aangevoerd, moest bij de reorganisatie onder het oog worden gezien. Het is deze dat over een aautal vraag stukken van practische politiek zoo verschillend wordt gedacht onder de Nederiandsche Katho lieken. De Reorganisatie-commissie overwoog vooreerst en ieder Nederlandsch Katholiek zal dat moeten beamen dat, indien afscheiding of verdeeling om bepaalde practisch politieke opvattingen zou moeten worden toegelaten, de politieke splitsing tot in het eindelooze zou kun nen worden voortgezet. Maar dat beteekent dan ook, dat de politieke invloed van de Nederiand sche Katholieken wordt kapot gemaakt. Dit wilde het reorganisatie-werk juist voorkomen. Maar bovendien indien men in het bijzonder denkt aan de politieke oplossingen bij het sociale vraagstuk, zal men toch moeten toegeven, dat zulke oplossingen alleen kunnen worden ver kregen bij samenspreking en samenwerking van alle standen en groepen in de samenleving. Het is niet in het belang van het maatschappelijk leven in het algemeen, en zeker voor ons, Katho lieken, zou het nimmer zoo mogen zijn, dat de eene groep oplossingen doorzet, die op redeiijk verzet bij andere groepen zoudeu stuiten. Dit zou zoo groote verbittering kweeken, dat weidra ook op ander gebied groote schade aan het alge meen beiang en ook aan de kathoiiek-podtieke zaak in Nedenand zou worden toegebracht. In dit verband nu zij erop gewezen, dat de Reorganisatie-commissie twee belangrijke her vormingen wist te bereiken.Vooreerst een Partij raad, waarin aile groepen van het Nederlandsch wetenschappelijk en maatschappelijk Katholiek leven wórden samengebracht, met de vertegen woordigers in het parlement. Aan de veelzijdige samenstelling van dien raad is zeer bijzondere aandacht gewijd, en deze heeft dan ook zeer tot bevrediging gestrekt. Hierin zullen alle be langrijke politieke vraagstukken terdege worden besproken hierin ook zal het program der partij worden samengesteld. En vervolgens die andere hervorming, dat slechts als programmapunt zal worden aan vaard, wat de instemming heeft van het over- groote deel van de vertegenwoordigers van het als een man, die voor hoogst ernstige zaken op reis is, bij voorbeeld zich terloops een tand zal laten trekken het eerste zou niets verwonder lijker zijn dan het tweede. Neen Ze haalde haar cakes niet zelfde geheimzinnige Charly bracht ze haar mee, omdat Alice er zeker gaarne op knabbelde. Toch richtte hij zijn gangen naar Callovier. „Juftrouw, ik kom u vragen of u mogelijk Weet, waar Miss Allendry heen ging, toen zij eergisteren uw winkel verliet Zijn de cakes haar misschien nabezorgd „Neen, mijnheer, ik ken haar niet eens per soonlijk. U bedoelt immers Miss Allendry van Rose-Castle Neen, ik heb haar nog nooit gezien." Zij fluisterde nog even achter de toon bank met een andere jonge dame, die zij uit haar leesboek opschrok deze bedacht zich even en schudde ontkennend het hoofd. Hij had althans dit gewounen, dat hij nu met volkomen zekerheid kon vaststellen, dat Charly dan zeker wel bij Callovier bekend was. Zou hij nu de foto van den man met het roode haar aan deze jonge dames toonen Vragen of zij hem kenden Dat leek hem onbedacht zaam. Drie dagen zou de „Armida" nog voor anker blijven, Charly kon licht Callovier in dien tijd nog eens bezoeken en jonge lippen zijn los [Wordl vervolgd). OURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1