Kiapiflf) pijDBii SaipiriB-ialllfii Op In iedere JftT iedere Tafel }Cp Keuken 892 8 aan te tasten. De minister was in 1919 als een vakvereenigingsleider, door de Entente-mogend- heden geroepen om de bestaansvoorwaarden van de Nederlanders voor te spreken.Als tegenstander verklaart spr., dat niemand aan het karakter van den minister kan twijfelen. Hij verwondert zich er over, dat men dezen minister bij de internatio nalisten heeft ingedeeld. Dit Verdrag heeft met internationalisme niets gemeen. Het is niet an ders dan Belgisch nationalisme. Dit verklaart dan ook dat de sociaal-democraten niet eenzelfde houding tegenover dit Verdrag aannemen. De heer Siaeenge (V. B.) zegt, dat heel de binnenschipperij nadeel vreest van het Verdrag. De Régeering doet niet anders dan het kanaal door Zuid-Beveland verbeteren, grootendeels voor de scheepvaart op Antwerpen. Opstoppen- gen zullen zich vooral nu en dan voordoen, ook voor de sluizen in het eventueele Moerdijkkanaal dat het eigen bedrijf zou aantasten. De schippers hebben niet veel vertrouwen in de toezeggingen en dat valt hun niet kwalijk te nemen na de ervaring,welke ze hebben opge daan in België,waar ze extra belasting,kilometer tarief enz. moeten betalen op de kanalen waar de Belgische schippers van zijn vrijgesteld. De aftapregeling op de Maas wordt in Neder lands nadeel verzwakt. Wat de spoorwegreducties betreft heeft de heer Wibaut de zaak niet goed uiteengezet. Bel gië geeft geweldige reducties, gelijk spr. kan be wijzen een vracht CharloisAntwerpen kost als ze in Antwerpen van een lichter naar Ant werpen wordt verladen het dubbele als wanneer ze in Antwerpen in een zeeschip wordt geladen, (fr. 25 en 50 frcs.) De vergadering wordt te 5 uur 20 verdaagd tot heden 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 22 Maari. Bij de regeling van werkzaamheden wordt het Wetsontwerp met nadere voorschriften ten aan zien van de uitoefening van de geneeskunst voorloopig van de agenda afgevoerd. Een voorstel van den heer Knottenbelt (V. B.), het wetsontwerp betreffende de regeling van de naamlooze vennootschappen naar de ai- deelingen te verzenden, wordt met 55 tegen 13 stemmen verworpe i. De heer Droogleever Fortuin (V. B.) vindt in de nieuwe regeling van de naamlooze vennootschappen veel aantrekkelijks. De voorzitter ontraadt aanneming van dit voorstel, mede op grond van de omstandig heid, dat de commissie van voorbereiding heeft medegedeeld, dat zij zich met de bij nota van wijziging door de regeering aangebrachte wijzi gingen heeft kunnen vereenigen. Het voorstel-Knottenbelt wordt verworpen met 55 tegen 13 stemmen. De heer Vliegen (S. D.) deelt mede, dat zijn fractie voornemens is, aan de Regeering eenige vragen te stellen over het deelnemen van Nederlandsche mariniers aan de gebeurte nissen te Sjanghai. De interpellaiie-de Visser is wegens ongesteld heid van den interpellant uitgesteld, hoewel de heer de Visser op denzelfden dag, dat tot uitstel werd besloten en ook nog den volgenden dag, in openbare vergadering gesproken heeft. Spr. vraagt daarom den voorzitter of de inter pellatie deze week gehouden wordt. Zoo niet, dan zal spr. zich genoodzaakt zien gevolg te ge ven aan zijn aanvankelijk voornemen, om op Vrijdagmiddag aan de Regeering vragen te stenen. De voorzitter deelt mede, dat het zijn voornemen is, bij de eerstvolgende regeling van werkzaamheden voor te stellen de interpellatie- de Visser te behandelen na het ontwerp in zake de naamlooze vennootschappen. Naamlooze Vennootschappen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Koophandel omtrent de naamlooze vennoot schap van koophandel en van daarmede samen hangende artikelen in dat wetboek en in het wetboek van strafrecht. De heer Droogleever Fortuyn (V. B.) juicht toe, dat, hoewel de koninklijke be williging uit de bepalingen is genomen, de mi nister toch het contact met het Dep. van Justi tie wil handhaven. Voorts wenscht spr.. dat het doel van de naamlooze vennootschappen uit den naam moet kunnen worden op'gemaakt. De heer Korten horst (R. K.) merkt op, dat dit wetsontwerp reeds 17 jaar bij de Ka mers aanhangig is. Schier alle Ministers van Justitie hebben zich verplicht gevoeld een steentje bij de dra gen tot de voltooiing van dit ontwerp. De tegen woordige Minister heeft in zoover veine gehad, dat de Kamer besloten heeft, het ontwerp, bij gebrek aan ander werk, te behandelen. Volgens spr. wil de Regeeriog bij dit ont werp te veel regelen. Wanneer spr. een nieuwe regeling der mate rie aanvaardt, dan wil hij daarmede echter niet geacht Worden te hebben toegegeven, dat de wijze waarop in Nederland de naamlooze ven nootschappen worden bestuurd, deze nadere regeling heeft noodig gemaakt. Bij een nieuwe regeling is dus van wantrou wen tegen de tegenwoordige bestuurders geen sprake. Het vertrouwen van de aandeelhouders steunt niet op eenig wetsartikel. Verder vraagt spr. of het thans wel de tijd is voor gewaagde experimenten de nijverheid gaat gebukt onder moeilijke omstandigheden. Bijna de helft, althans 1/3 deel der Neder landsche N.V. is gevestigd in het buitenland. Spr. aarzelt niet het ontwerp ra dezen zin reactionnair te noemen. Het voorstel inzake de oligarchische clausule acht spr. een ongewenschte inmenging der over heid. oorts zal de regeling van de aansprakelijk heid een doortastend optreden der bestuurders onmogelijk maken. Naar sprekers oordeel is het wetsontwerp dopr den ijver waarmede getracht wordt de aandeelhouders te beschermen, zijn doel voorbij geschoten. De bestuurders der N. V. worden overgeleverd aan de grootst mogelijke onzekerheid van hun bestaan. De heer Van Aalten (V. D.) merkt op, dat de vraag beantwoord dient te worden, of de nieuwe regeling beter is dan de bestaande en of die regeling bevrediging geeft aan de Nederlandsche zakenwereld. Naar sprekers oordeel is er geen onderscheid tusschen een open en een gesloten vennoot schap. Daarom doet men beter door niet, zooals in het ontwerp wordt gedaan, twee verschillende regelingen te maken, een voor de open en een voor de gesloten vennootschappen. De heer Van den T e m p e 1 (S. D.) is van meening, dat door de opeenvolgende wijzi gingen van het ontwerp de vier grondslagen van het ontWerp-Nelissen verzwakt zijn. In de praktijk verwacht spr, van de oligar chische clausule niet veel en allerminst zal zij in staat zijn om, zooals de minister denkt, het nationaal karakter van een vennootschap te doen behouden. Het is wel vrijmoedig om op dit oogenblik te vergeten, hoe in de jaren, die achter ons liggen, millioenen zijn ontnomen aan lieden, die meenden hun geld te kunnen toevertrouwen aan zekere financieeie ondernemingen. Spr. zal zich bepalen tot het voorstellen van eenige wijzigingen, aangezien hij van meening is, dat in eik geval het verwaterde ontwerp tegenover de bestaande regeling een verbetering brengt. Spr. dringt daarom aan op een wettelijke rege ling van het accountantswezen. Niettemin zal het moeten worden aanvaard. De vergadering wordt daarna verdaagd tot heden 1 uur. In alle goede^zaken verkrijgbaar. 491 15 Binnenland. Het Ned. Belg. traetaat. Waarschijnlijk gee n|_m o t i e.j j Donderdag de beslissing y J Naar de „Tel." verneemt is in de kringen der Eerste Kamerleden, in verband met de j.l. Vrij dag gehouden rede van den heer Colijn over het Ned. Belgisch traetaat, over de mogelijkheid ge sproken van de indiening van een motie, houden de richtlijnen voor nieuwe onderhandelingen met België, indien het verdrag geen meerderheid mocht verwerven. Uit parlementaire kringen vernam het blad echter, dat de besprekingen over de eventueele indiening niet van dien aard zijn geweest, dat de mogelijkheid daarvan heel groot geacht moet worden, en althans geen motie namens alle partijen is tegemoet te zien. Verwacht wordt, dat er slechts weinig gerepliceerd zal worden en Donderdag a.s. de beslissing zal vallen. Dr. C. Meuicman. Heden herdacht dr. C. Meuleman, directeur van de Vroedvrouwenschool te Heerlen den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot doctor in de ge neeskunde promoveerde. De jubilaris is benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. De Liinburgsche mijnen. De Limburgsche steenkolenmijnen produceer den in Febr. 1.1. 701.751 ton. Het totaal aantal arbeiders op 1 Maart bedroeg 33.228. Technisch personeel P. T. T. De directeur-generaal P. en T. is niet voorne mens, ten aanzien van de hoofdzaken der rang- bevordering technisch personeel eenigerlei wijzi ging iii overweging te nemen. Beoordeeiing of verbetering op ondergeschikte punten mogelijk is, zal eerst mogelijk zijn, indien bekend is welke verbeteringen worden voorgestaan. Speciale wagons voor reisgezelschappen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft be paald, dat voor gezelschappen van reisvereeni- gingen en reisbureaux de rijtuigen of afdeelingen van rijtuigen, die geheel door deze gezelschappen worden bezet, met strooken mogen worden be plakt, aangevende den naam van de vereeniging, mits deze de rijtuigen gebruikt van het beginota- tion tot liet eindstation en een bepaald bedrag betaalt. Voor het beplakken moeten de leiders der reisgezelschappen zelf zorgen en daarvoor mogen alleen de ruiten worden gebezigd. De opschriften der strooken luiden als volgtGere serveerd van X tot IJ voor de vereeniging Z. Subsidie aan de K. L. M. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de regeering thans met de K. L. M., behoudens goed keuring bij de Wet, tot overeenstemming is ge komen over den inhoud van een nieuw subsidie contract, waarbij het Rijk de maatschappij ge durende een zevental jaren subsidie zoude toe staan tot een gezamenlijk bedrag van 2.80.000 Het Rijk zoude bovendien voor 500.000 in het kapitaal der maatschappij participeeren Van particuliere zijde zou voor 500.000 nieuw kapitaal moeten worden verschaft. De maatschappij zou haar particulier karak ter behouden, doch zal onder toezicht van het Rijk blijven staar., dat daarbij zeggenschap zoude hebben, inzake de te exploiteeren lucht- diensten. Het ligt in het voornemen, wanneer meerdere zekerheid bestaat omtrent het door de particu lieren te verschaffen kapitaal, de indiening te bevorderen van het Wetsontwerp tot bekrachti ging van de tusschen het Rijk en de maatschappij te sluiten overeenkomst. Frieseh vee te Parijs bekroond. Op de Landbouwtentoonstelling te Parijs zijn de beide kampioenprijzen in dë afdeeling voor zwartbont vee wederom toegekend aan uit Fries land ingevoerde dieren. De twen terstier Dora Kollumer No. 15604, fokker K. F. Vrolijk te Workum, die October van het vorige jaar naar Frankrijk uitgevoerd werd, behaalde den kam- pioensprijs der stieren terwijl de negenjarige Theodora No. 39601, fokker J. S. Leenstra te Scharnegoutum, kampioen werd der koeien. Ministerieel bezoek aan Maastricht. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal deze week een bezoek brengen aan Maas tricht in verband met de moeilijkheden aan de Kristalunie aldaar. Maas en Waal. De minister van Arbeid, N. en H. deelt mede dat voor den wederopbouw van Maas en Waal 175.000 meer noodig zal zijn dan reeds is aan gevraagd Nogal bedenkelijk. Uit de „toelichting balans partijkas der S. D. A. P. 1926 in het „Volk" blijkt, dat twee op- richtersbewijzen en 6 aandeelen nominaal elk 25.000 N. V. Drukkerij en Uitgevers Mij. „Voorwaarts", Rotterdam (het vroegere troetel kind van Barmat) slechts pro memorie geboekt zijn, en dat anderzijds aan „Voorwaarts" nog ruim 60.000 tegen 5 pet. geleend is, terwijl de drukkerij „Vooruitgang" te Amsterdam voor oudere leeningen resp. 6 en 5£ pet. moet betalen. Waarom zoo vraagt de Vrijheid'" -geven onze sociaal-democraten toch altijd zoo af op de rente, welke den houders van staatsobligaties toevloeit Zes pet. krijgen de meesten niet eens meer, en ook vijf pet. is een interest, Waarmede menig ordentelijk rentenier meer dan tevreden is. Hetzelfde blad schijft nog „Uit diezelfde toelichting leeren wij, dat aan den Bond van Overheidspersoneel en den heer F. M. Wibaut 5 pet. aan den A. N. D. B. (Henri Polak s organisatie) 4 pet. rente moet worden betaald. Heel begrijpelijk heel verstandig, maar ooklleei burgerlijk. De rentehatende hoofd redactie var. het roomsche blad „De Morgen" zal het maar half goed vinden." De bloembollen. Algemeen wordt verwacht, dat 10 April a.s. de echte Bollen-Zondag zal zijn, terwijl met het zachte weder op 3 April reeds veel van de kleu renpracht te genieten valt. Met de beide Paasch- dagen zullen dan de meeste tulpen in bloei stAan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Fabrieks-arbcidersbond „St. Willibrordus" afd. Schiedam. Men schrijft ons Op Zondag a.s. organiseert bovengenoemde afdeeling een propagandavergadering voor de leden en hunne huisgenooten boven de 18 jaar, terwijl ook ongeorganiseerden of verkeerd georganiseerden eveneens hartelijk welkom zijn. Twee sprekers zullen dien avond optreden, n.l. de geest, adviseur en een lid van het hoofd bestuur. De leden worden verzocht allen, die in eenigerlei verbinding staan met het fabrieks wezen mede te brengen naar deze propaganda- avond. Een aansporing tot de leden zelf deze prop. vergadering bij te wonen zal wel overbodig zijn. De sprekers zullen alle aanwezigen nog eens doen inzien, nogmaals overtuigen van, de noodzakelijkheid dat op labriek en werk plaats de chr. naastenliefde moet heerschen. Het bestuur hoopt, dat deze aanstaande pro- paganda-avond wederom groote winsten moge afwerpen voor den R. K. bond. Een belangrijk feit verdient nog bijzondere aandacht, n.l. de organisatie der jeugdige arbeiders(sters). Ook voor hen is er nog veel, heel veel te doen. Ook zij moeten degelijke RK. mannen en vrouwen worden. Het bestuur der afdeeling vertrouwt, dat elk lid in deze dagen zich bijzonder zal beijveren om, wanneer het 12|-jarig jubileum zal worden gevierd, het ledenaantal verdubbeld zal zijn met daarnaast een bloeiende jeugdafdeeling. „Nederland en Oranje." Gisteren hield de a.r. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" in den Volksbond een propagan da vergadering, waar als spr. zou optreden de heer H. Colijn, doch daar deze in verband met de behandeling van het Ned. Belg. traetaat in de Eerste Kamer was verhinderd, werd diens plaats ingenomen door den heer G.v. Baren, burgemees ter van Delft. Deze hield een gloedvolle rede, waarin de hoofd gedachte terug naar de coalitie, op den voor grond trad. Spr. memoreerde den toestand in het laatst van de vorige eeuw, toen het liberalisme hoogtij vierde en bracht in herinnering wat in de periode 19011925, den tijd der coalitie, tot stand is gebracht, o.a. op het gebied van het onderwijs. Met spijt constateert spr., dat deze groote poli tieke reclitsche macht uiteen moest vallen door een op zichzelf niet onbelangrijke zaak, het ge zantschap bij den paus. Ook noemde spr. de afdoende houding, welke de regeering innam ten eijde van de spoorwegstaking in 1903 en in het beruchte jaar 1918. Niet op de eerste plaats omdat er zulke krachtige figuren aan het bewind waren (dr. Kuyper en Ruys de Beerenbroeck) maar omdat de regeering haar beginsel handhaafde. Thans „zitten" de ministers op eigen verant woording, los van de volksvertegenwoordiging- Deze „neutrale zóne" leidt tot krachtelooze en princieplooze debatten in de Staten-Generaal in tegenstelling met vroeger, toen b.v. de „Han delingen" door een schipper op zijn schuit werden gelezen. In verband hiermede brengt spr. hulde aan dr. Schaepman, een der groote mannen van de coalitie. Thans berijdt men te gaarne zijn eigen stokpaardje, wat tot noodlottige verbrokkeling moet leiden. Spr. waarschuwt er voor zich tienmaal te bedenken alvorens samen te werken tegen Rome. Helaas moet spr. constateeren een teruggang in de a.r.-partij, welk feit hij toeschrijft aan het gemis aan kennis van principe. Ernstig waarschuwt spr. tegen de politieke partij van ^s° ^ersteli, die veel afbreuk doet aan de a.r.- partij. Voor de Lingbeekianen is spr. niet be vreesd, daar hun program te inconsequent is en in de praktijk niet opgaat. Na nog eens opwekking tot sterke aaneen sluiting bij de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten, sluit spr. zijn met aandacht gevolgde rede. Gistermiddag omstreeks kwart voor 2 is door den heer v. d. B. wonende aan de Lange Haven aan het bureau van politie ge bracht een zekere J. J. de R., wonende Streyen- schestraat, daar hij zich herhaaldelijk aan dief stal van postzegels heeft schuldig gemaakt. De heer v. d. B. wenscht geen vervolging. Gister omstreeks 12 uur stond op de Hoogstraat.een zekere T. B., wonende in Vlaardingen, met zijn met paard bespannen wagen Door een voorbij komenden auto schrok het paard en sloeg met den kop tegen de ruit, waar door deze werd verbrijzeld en het paard aan den bek werd verwond. Het dier is door een lid van de E. H. B. O. verbonden. UIT ROTTERDAM. Er in geloopen. Eenigen tijd geleden werd aan de directie van de Mij. „Fejo", Welke hier ter tede en te Schiedam, een 12-tal winkels in koloniale waren exploiteert, door iemand, die zeide namens de firma van W. te komen, een offerte gedaan voor de reiniging en reparatie der markies-rl- luiken der bejo-winkels. Men kwam overeen, dat de 12 stuks voor 42 schokngemaakt en nage zien zouden Worden. De markiezen werden daar op afgenomen en weggehaald. Daar de Maatschappij „Fejo" niets meer hoor de meende mén Maandag in verband met het zonnige weer, de reinigingsfirma tot eenigen spoe te moeten aanzetten. Toen bleek echter, dat er geen firma van W. bestond en dat men dus het slachtoffer was geworden van een handig op lichter, Nederlandsche bioscoopbond. De directeuren der Rotterdamsche Bioscoop theaters, allen aangesloten bij den Nederl. Bios coopbond, hebben een afdeeling Rotterdam van dien bond opgericht, teneinde de plaatselijke be langen in eigen kring te kunnen behartigen. UIT VLAARDINGEN. Gemeenteraadsverkiezing. De door de r.k. kiesvereeniging Dr. Schaep man uitgeschreven proefstemming voor de offi- cieele candidat^nlijst voor den gemeenteraad heeft het volgende resultaat opgeleverd 1. W. F. J. Rey, 2. A. G. yan Vliet, 3. J. Buters, 4. C. F- v. d. Knaap, 5. M. Lens. De heer F. IJzermans, voorzitter der kiesver eeniging en lid van den raad, had zich niet meef beschikbaar gesteld. Aanhouding, Gisteravond omstreeks 7 uur is op verzoek van den commissaris van politie te Utrecht van de le afdeeling door de politie alhier aangehou den de 42-jarige S. de J., wonende aan de Noord- vestsingel, daar hij verdacht wordt van diefstal van geld en en oud transportrijwiel. Een losgebroken krankzinnige. In den afgeloopen nacht heeft de politie alhier een zwervend persoon aangetroffen, die krank zinnig bleek te zijn. Een onderzoek wees uit dat hij ontvlucht was uit het krankzinnigen gesticht te Santpoort bij Haarlem, waarheen hij zal wor den teruggebracht. Een dorstig jongmensch. Gister omstreeks 6J- uur n.m. is door de poli tie aangehouden D. v. M., wonende Roosbeek alhier. De jongen was in het bezit van een kruik jenever, welke bleek ontvreemd te zijn uit de distilleerderij van Simon Rijnbende. Proces-ver baal wordt opgemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2