DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 50ste Jaargang Vrijdag 25 Maart 1927 No. 14819 Burr* u t KOEMARKT 4 Telefeon ImoreeinnioHeai 68085 P®sSbu« 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per wsek 20 cent. franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijk» nummer» 4 cent. Zaterdagavondnummer per met Officieel Kerkbeeicht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. AdvertentiGnr I5 regels f 1.78, elk» plaatsen wordt 2 maal berekend.. ïngesonden Speciale conditiën voor herhaaldelijk sdverteeran. toegezonden. Incassokosten worden berekend. regel daerboven 25 Tarieven worden o nt, 3 maal per regel, oo aanvraag ^aÜs-Ongevalien verzekering f 598 bij levenslang© geheel© to validiteitf 206 kij verlies van een Mand, voet of oog 5 f fej 100 bij verlieti e© *oim: f 60 bq verlies vaneen wl|girtn[gerrM5bjiv«rllesviinelkCTMaijjUiro^^ yto ~a»s* EERSTE BLAD. ®'j of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van liet Gemeentebestuur. Nieuwe straatnamen. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat he Raad in zijn openbare vergadering van den I8en Maart 1.1. de navolgende namen heeft gegeven aan geprojecteerde straten in Oud- Hathenesse Ampér straat, Boerhavelaan, Beer- haveplein, Boylestraat, Buys Ballotstraat, Carte- siusstraat, Celsiusstraat, Copernicusplein, Dal tonstraat, Edisonstraat, Fahrenheitslraat, Ful- tonstraat, Galileistraat, Galvanistraat, van 's- Gravesandestraat, Halleijstraat, van 't Hoff- Plein, Kamerlingh Onneslaan, Marconistraat., van Marumstraat, Morsestraat, van Musschen- broekstraat, Newtonstraat, de Réamurstraat, Swammerdainstraaf, Teylerstraat, Voltastraat. Voor hen, die belangstellen in de juiste plaats van die straten, ligt ter gemeeüte-secretarie, aid. Algemeene zaken, een kaart, waarop die plaats is aangegeven, ter inzage. Schiedam, 25 Maart 1927. BnftenlatMteah Nieuws. ferentie heeft xnr. Rutgers namens de Neder- landsche delegatie hulde gebracht aan het ini tiatief van lord Cecil tot het indienen van een ontwerpconventie en aan Paul Boncour, die ondanks eenige aarzeling deze methode van procedure heeft aanvaard en zelf ook door een ontwerpconventie aan de Fransche denkbeelden een concreten vorm heeft gegeven, waardoor het mogelijk wordt de discussies voort te zetten zonder zich in vage formules te verliezen en zonder het werk der ondercommissies over te doen. De Nederlandsche delegatie Verlangt met alle krachten bij te dragen tot het bereiken van een resultaat, zooals de geheele wereld het recht heeft te verwachten. Als uitgangspunt aanvaardt de Nederland sche delegatie die antwoorden waarover de ondercommissies het reeds eens waren en voorts de verklaringen harer militaire gedelegeerden in de ondercommissie. De Nederlandsche dele gatie heeft echter geenszins de bedoeling aldus definitief haar houding vast, te leggen. Zij is bereid tot concessies, waar dit noodig is om het doel te bereiken. ALLERLEI. Uit Bern Het comité uit den nationalen raad voor de zönekwestie heeft, overeenkomstig het rapport van Motta, den rapporteur-generaal, met algemeene stemmen besloten zich bij het besluit van 22 December 1921 van den raad van staten inzake het afzien van de neutraliteit van Noord-Savoye neer te leggen. Uit Parijs De permanente administratieve commissie van de socialistische partij heeft besloten bet verzoek te doen om op 2 April het bestuur van de socialistische internationale te Brussel bijeen te roepen, ter bespreking van het incident Italië-Joegoslavië. De pogingen om in Thuringen een zuiver- burgerlijk kabinet te vormen zijn thans ook onder leiding van den afgevaardigde Bauer (Volkspartij), mislukt. De democraten willen nu een laatste poging doen. Uit Berlijn De rijksminister van Arbeid heeft de dezer dagen gedane arbitrale uitspraak met betrekking tot de grondloonen en de regeling van den arbeidstijd in den Roerkolenmijnbouw bindend verklaard. che r DUITSCHLANO. Pruisen voor verlenging wet tot bescherming der republiek. Uit Berlijn meldt men De Pruisische mi- dister-president heeft aan den rijkskanselier een brief gericht, waarin hij zich voor ver lenging der wet tot bescherming der republiek verklaart, wier geldigheidstermijn 21 Juli 1927 afloopt. Van de beslissing der rijksregeermg inzake de verlenging of intrekking van de wet lot bescherming der republiek zal de Pruisische regeering het moeten laten afhangen, of zij zich bezighouden zal met ae kwestie van een voorstel aan de rijksrègeering lot een verbliji'sverbod resp. -beperking voor den voriger. Keizer vóór de opheffing der wet tot bescherming der re publiek. JOEGO-SLAVIE. Servië en Italië. Uit Belgrado meldt men Het blad „Vreme" schrijftÊr is sprake van, dat de regeering eergisteren een rondzendnota heeft opgesteld, aie aan alle bevriende en verbonden regeeringen gezonden zal worden en waarin bijzonderheden medegedeeld zullen worden o^r militaire toe bereidselen van Italië onder de onmiddellijke leiding van Mussolini. In de nota worden deze bewapeningen als een direct gevaar voor alle buurstaten van Italië voox gesteld. Er wordt aangedrongen op een grondig onderzoek naar deze Wapeningen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Groote mijtiwerkersstaking. Uit Praag bericht men Een staking van 24 uur, waarbij 80 pCt. der mijnwerkers betiokken zijn, is dezen ochtend uitgebroken als protest tegen bet regeeringsontwerp tot verhooging van de bijdrage der mijnwerkers voor de sociale verzekering. Alles is rustig. ENGELAND. De wet op de vakvereenigingen. Uit Londen wordt aan de „Tel." geseind Het kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel tot regeling van. de positie van de vakvereenigingen. In het voorstel zijn clausules opgenomen, die bepalen, dat een algemeene staking, of sym pathie-staking op groote schaal, zooder behoor lijken opzeggingstermijn onwettig is. Het posten in massa wordt verboden, evenals het poster, bij de woningen van werkwilligen. Een der grootste strijdpunten, de z.g. „poli tieke heffing", wordt eveneens door de wet ge regeld. Terwijl tot nog toe elk lid van een vak- vereeniging, dat niet wensclite bij te dragen in het fonds voor de politieke propaganda, daarvan schriftelijk mededeeling moest doen aan het bestuur zijner organisatie, verplicht de ■wet thans de leden om schriftelijk aar. liet be stuur mede te deelen, dat zij wenschen bij te dragen, zoodat de toestand juist omgekeerd is. Hiervan wordt grootere vrijheid voor de leden Verwacht. Ten slotte zal den bor.den van staatsambte naren en staatspersoneel verboden worden zich aan te sluiten bij organisaties, wier leden niet in staatsdienst zijn. De Labour Party heeft reeds medegedeeld, dat zij het voorstel met alle macht zal bestrij den. De regeering wenscht echter het voorstel nog vóór einde Juli tot wet verbeven te zien. OOST-INDIE. Groote brand te Bandjermasin. Uit Bandjermasin meldt menEet: vierde gedeelte van de Pasar Baroe en de Gemeente- passar alhier zijn afgebrand. De schade bedraagt zes ton, waarvan de helft is verzekerd. VER. STATEN. Amerikaansche wapens voor Diaz. Uit Washington wordt gemeld Het departe ment van buit. zaken deelt mee, dat de regeering Diaz in Nicaragua van het departement van oorlog 2000 geweren, 200 mitrailleurs en 3 mil- lioen patronen gekocht heeft om de liberalen te bevechten. B I n n e jü I a n d FRANKRIJK. Frankrijk en Rusland. Met betrekking tot de Franseh-Russische on derhandelingen tot regeling van de schulden, dateerende uit den tijd van vóór den oorlog, verluidt, dat Rusland bereid zou zijn gedurende 62 jaar jaarlijks een bedrag van 270 miliioen francs te betalen. Frankrijk heeft zijn oor- spronkelijken eisch tot betaling van jaarlijks 390 miliioen eenigszins gematigd. Rusland ver langt echter, dat op groote schaal handels- credieten zullen worden verstrekt en weigert nog steeds schadevergoeding voor' het Fransche bezit, dat tijdens de revolutie onteigend is. De standpunten der beide partijen zijn dus n Ver van elkander verwijderd. DE VOLKENBOND. Het Nederlandsche standpunt. Uit GenJve meldt men aan de „Msb.' den voorzitter der algemeene discussies m voorbereiaings-commissie der ontwapeningscon- CIIINA. De toestand te Nanking. Uit Sjanghai bericht, men Men is hier zeer verbaasd over den blijkbaar onbloedigen aard der overwinning der Zuiderlijken te Nanking, aangezien duizenden Noorderlijke troepen weken lang de stad waren binnengestroomd. Men schat hun aantal op 100.000. De meeste buitenland- che militaire deskundigen waren de meening toegedaan, dat de stad onbepaalaen tijd weer stand kon bieden. Doch gisteren begon een groote uittocht van de Noorderlijke Lroepen, die zich terugtrokken achter de rivier, vóór den intocht van het Zuiderlijke leger. De op laaiende branden, die den. terugtocht kenmerk- ken van alle Cliineesche legers, hebben in den, afgeloopen nacht den hemel in vuurrooden gloed gezet. Alle Vervoermiddelen opeischend trekken ds troepen van Sjantoeng overijld over de snelstroomende rivier, die wel een nnjlbreed is. De Noorderlijke troepen hebben Tsjinkiang ontruimd, dat dezen ochtend door de oprukken de Zuiderlijke troepen bezet is. Ultimatum der Amerikaansche en Engelsche bevelhebbers. Uit Washington wordt gemeld Volgens of ficieele telegrammen hebben de Engelsche en Amerikaansche vertegenwoordigers aan boord van den Eugelschen kruiser Emeraid de ver tegenwoordigers van het leger van Kanton ont boden en verzekeringen geëischt voor de be scherming van het leven der buitenlanders te Nanking. Den vertegenwoordigers van Kantor, werd medegedeeld, dat, indien zij aan d'e eischen niet voldeden, Nanking als militaire zone be handeld zou worden en de Engelschen en Ameri kanen de buitengewone maatregelen zouden treffen, die de toestand vereLcht. Minister v. Karnebcek. Gistermiddag heeft een ministerraad plaats gevonden. Naar wordt vernomen, zal vermoede lijk niet een ministr ad interim optreden', maar zal naar alle waarschijnlijkheid minister van Kar- nebeek aan het departement blijven tot zijn op volger benoemd is. Gisteravond heeft de minister officieel aan de Koningin ontheffing uit zijn functie aange vraagd. Het Ned.-Belg. Tractaat. Nu het verworpen is. Persstemmen. De meeste avondbladen wijden naast de tele grammen uit dei. Haag nog een beschouwing aan deze gebeurtenis. De sociaal-democratische „Peuple", welke vaak de opinie van minister Vandervelde weer spiegelt., slaat een vrij bezadigden toon aan en brengt buide aan minister van Karnebeek. Eens zal de dag komen, meent bet blad, dat Nederland de vaderlandsliefde en toewijding van den ont- slagnemenden minister recht zal laten weder varen. Het. Nederlandsche parlement heeft het door zijn regeering onderteekend en door het Belgische parlement bekrachtigd verdrag ver worpen. Het was zijn recht, maar niemand mag zich illusies maken omtrent der, aldus geschapen delicaten en moeilijken toestand. De Katnolieke-conservatieve Libre Belgique twijfelt er niet aan, dat de Belgische regeering met de noodige krachtdadigheid de voldoeningen welke trachten te bekomen. De eveneens katholiek-conservatieve ieme Siecle", schrijft Is Duitschland in dit debat tusschengekomen Men verzekert het en men Zegt zelfs, dat dit vooral gebeurd zou zijn door den prins gemaal, Hendrik von Mecklen burg. De „Nation Beige aarzelt niet met het Duit- sche spook te schermen en scheldt er verder maar op los tegen de Rotterdamsche kooplui, de steen bakkers, de kaashandelaren, de pan-Neerlandis- ten en de Duitscli-gezinden, die het gewonnen hebben van de trots haar eenvoud toch bijna pa thetische welsprekendheid van minister van Karnebeek. Volgens het annexionistische orgaan blijft thans niets anders over dan het woord te verleenen aan de mogendheden. De Nederlanders hebben ons nog niet vergeven dat wij in 1830 onze vrijheid tegen hen ia hebben verkregen, en kunnen zich niet aan de gedachte wennen, dat België door het winnen van den wereldoorlog thavs een onafhankelijk land is geworaen en dat dit d.; noodzakelijkheid van herziening van de verdragen van 1839 met zich brengt. De Matin (Antwerpen) schrijft, dat de consequentie van het gevallen besluit enorm zal zijn. De Belgische regeering heeft den plicht de Schelde-kwestie voor het tribunaal der mogend- beden te brengen. Wij moeten gelooven, aldus het blad, O' ze vertegenwoordigers onze rechten te Geneve en in de besprekingen die onmiddellijk met de Europeesche kanselarijen gevoerd moeten worden, zullen weten te doen zegevieren. Wij moeten zonder Verwijl de werken voor den aanleg van het kanaal Antwerpen-Luik gunnen. Wij heb ben geen enkele reden meer nu Rotterdam te laten profiteeren van bet Rijnsch-Elzacsische verkeer. Nederlandsche persstemmen. Het „Vaderl." (lib.) schrijft o.m. Nu de beslissing is gevallen, gelooven wij, dat ook de ministers en alle voorstanders van het tractaat, per slot van rekening tot de overtui ging zullen komen, dat het zoo maar het beste is. België het recht heeft te verwachten, zal Vingt- Onze Parijsche correspondent schrijft De „Temps iaat zich uit Brussel seinen, dat de verwerping van het Nederlandsch-Belgische verdrag door de Eerste Kamer een bijzonder moei lijken toestand schept. De Belgische regeering zal waarschijnlijk geen nieuwe directe onderhan delingen ondernemen, maar de kwestie van het internationale regime van de Beneden Schelde voor de onderteekenaars van het Verdrag van' Versailles it; den Raad van den Volkenbond bren gen. De „Débals verwacht van de verwerping vrij groote bir.nenlandscho en buitenlaudsche gevol- gen. De (Antwerpsche) ..Nieuwe Gazet" schrijft Holland heeft het tafellaken doorgesneden. Liet moet het maar Weten. Onze regeering is tot uiterste toegevingen gedaan. Zij heeft naai geen nieuwe voorstenen van Holland meer te luisteren. Vooral niet meer, nu het voor goed uitgemaakt is, welke geest de meerderheid van dit land ten on zen opzichte bezielt .Nu maar de kwestie gebracht voor het tribunaal der mogendheden. De (Antwerpsche) „Echo du Soir)" schrijft Het gedrag van Nederland zal in het buiten land streng worden geoordeeld. Men zal wel in hooger beroep moeten gaan van die beslissing. De „Flandre Liberale (Gent) schrijft „Een diepe vreugde vervult ons. Aldus be gint het „Utrecbtsch Dagblad (,ib.) zijne be schouwing, waaraan vrij deze zinsnede ontieenen De yerwerping van het verdrag heeft, naar on ze overtuiging, die verstandhouding niet be moeilijkt, maar verevend. Wij kannen de haat- uitstortinger, der anp.exionisten kalm over ons heen laten gaan. het besef zal veld winnen, dat thans, na jaren van strijd dit groote doel is be reikt, dat tenminste de kleinere mogendheden zich hebben losgemaakt uit de Penauwenis der oorlogspsychose, waarvan de in dit traktaat neer gelegde concessies aan Belgie de laatste overblijf selen waren, en dat zij,, in het tijdperk dat open gaat, hunne verhouding regelen naar het begin sel der eerbiediging van wederzijdsche levensbe langen. Daarom heeft deze verwerping, ut in ternationalen gezichtshoek bezien, zulk eene groo te en opwekkende beteekenis. Uiu de „Tijd (r. k.) Velen in Nederland zullen met ons vreèzen, dat de bewindsman, die, nu zijn levens werk is vernietigd, de taak aan anderen over draagt, door de komende feiten in het gelijk zal worden gesteld. Met hem betreuren wij dan ook het gevallen votum, dat niet in bet belang zal blijken te zijn van ons vaderland. Wii betreuren het om het verdrag zelf, ont Nederland's positie in den Raad der Volken, om de verwikkelingen, die niet te vreezen, dcch wel te verwachten zijn, ten slotte omdat de eemte groote practische proeve tot democratiseering onzer buitenlaudsche politiek door midel van tijdige ruime openbaarheid, op een zoo be schamend fiasco is uitgeloopendat een prof. Struycken, indien hij nog leefde, daaruit wd eenige scherpe conclusies voor de toekomst zou hebben g.trokken. Het „Centrum" (r.k.) schrijlt Wij zien naar de roekomst, met bezorgdheid. Niet allereerst naar de naaste toekomst. Heftig zal de ontstemming in België zijn. Dat is het erg ste niet. De Belgen hebben, dit ntgatiei resultaat aan zichzelf te wijteil. Hadden zij in 1920 niet zelf geweigerd, dit tractaat te aanvaarden, ze zouden het al sinas vijf jaren gehad hebben. Dat Nedenand thans deed, en op getwijfeld betere gronden, wat België zelf in 1920 gedaan heeft, geeft onzen Zuiderburen niet het recht, al le zeer te toornen. Wat hun thans wedervaart is hun eigen domme schuid. Boontje heeft zijn, loontje thuis gekregen. Maar als wij met bezorgdheid naar de toekomst zien, dat is het die verdere toekomst, waarin-de vraagstukken in het Tractaat aan de orde, toch een oplossing zullen moeten krijgen en waarin die opmssing zeker voor ons land niet gunstiger zal zijn. Terwij, wij een gunstige situatie, als zou ontstaan zijn, wanneer dit Tractaat door ons con amore ware aanvaard, hebben verspeeld. Alle nadeelen zullen we Krijgen, maar de voor- deelèn missen. Het „Huisgezin (r.k.) dat meent, dat het com- mercieele element het in de Eerste Kamer in het politieke gewonnen heeft schrijft De zaak is niet uit, zij begint nu pas. Wij zuilen den lijdensweg van 1919 dien minis ter Van Karnebeek's zeldzaam diplomatiek ta lent wist te effenen tot een eervolle heirbaan, op nieuw hebben te gaan. Thans zonder een Van Karnebeek of waar wil men uit den breeden kring van felle strijders tegen het tractaat den staatsman vandaan halen, die aan de Belgische en de geallieerde diplomaten samen zegevierend het hoofd zal bieden Tot het punt van uitgang teruggedrongen, zul len wij blij mogen zijn, indien wij straks, na moei lijke en pijnlijke ooaerhandelingen, niet gedwon gen zullen worden meer te offeren dan minister Van Karnebeek 'met gracieus gevaar den buur- NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT Dij de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1