SSMGBLMD If&OM SCHIEDAM EN OMSTREMBM* Communistische propaganda. F EUILLETON ken grimmig geheim. 50ste Jaargang. Zaterdag 26 Maart 1927. No. 14820 Bare» a i KOËUIËKT 4. - Telefcoa Iats»e»ainMnM! 68085 Paribus i 89. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per werk 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijks nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeïicht 10 ets. Postclièque- en girodienst No. 81440. Advertentilni I5 regel* f 1.7b, slks regel daarboven 36 ai, 3 saas? plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingeaoaden msdadteliftgan 7B e per rege®. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertserea. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekertag I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 201' bij verlies van een kand, voet of ©og f 2@0 Mj i®sd f 100 feii verlies van eeo dnlm; i 60 bil verlies vaneen wijsvingers f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Do varzekering wordt ge«tawbor«d dm*? N MeU.Aigem -V*. Seks «de sa EERSTE BLAD. Bultenlandseh Nieuws. OOSTJNDIË. Een nieuw complot. Uit. Padang bericht men In het Soloksche (Sumatra's Westkust) werden wederom eenige communistische propagandisten gearresteerd Deze arrestatie leidde tot de ontdekking van bestaande plannen tot het doen uitbreken van een nieuw communistisch oproer, dat bepaald was op eind Maart a.s. De relletjes zouden te Solok uitbreken. Vandaar en uit Batoebelcarak zouden de opstandelingen oprukken. Een der arrestanten verklaarde dat het in zijne bedoeling lag om zich in den rang van kolonel aan het hoofd te stellen van een bende verzetslieden, die bevel zou ontvangen op te trekken uit kam pong Kenari. Inlandse lie soldaten naar Nederland. Uit Bandoeng wordt berichtHet R. K. Weekblad „De Java post" vraagt zich af of door of vanwege de revolutionaire studenten van Javaanschen en Sumatraanschen landaard in Nederland geen moeite zal worden gedaan om den Inlandschen soldaten die de plechtige bij zetting van het stoffelijk overschot van Gene raal Van Heutsz zullen medemaken anti-Neder- landsche gevoelens bij te brengen. Het blad dat deze studenten betitelt als roode vuur vreters acht dit lang niet onwaarschijnlijk en dringt er op aan, dat hiertegen gewaakt zal worden. Kwaadwilligen neergelegd. Uit Kota Radja meldt men Een patrouille onder bevel van den lsten luitenant der infan terie A. J. Ilaga legde in het gebied van Boven- Bakongan twee kwaadwilligen neer. CHINA. Meer Nederlandse he matrozen naar Sjanghai. Uit Hongkong meldt men Het Nederland ache stoomschip „Tjileboet", dat op weg is van Java naar Sjanghai met een aantal matrozen voor den kruiser „Sumatra", zal de reis naar zijn bestemming niet voortzetten, maar de voor Sjanghai bestemde goederen te Hongkong lossen. De matrozen wachten de aankomst van het stoomschip „Tjikarang" met verdere ma trozen en scheepsvoorraden af, die Zondag naar Sjanghai verzonden worden. FRANKRIJK. 5 0 0.0 00 francs voor de missie. Het Fransche parlement heeft voor do Lazaris ten-Missie een bedrag van 500.000 francs toe gestaan, opdat de missionarissen in Japan hunne scholen, die door de aardbevingen in de laatste jaren verweest waren in Tokio, Nagasaki, Osaka en Yokahama,weer kunnen opbouwen.De scholen telden over 3000 leerlingen 30 bekeerde binnen- landsche priesters staan de paters bij. ba-'ingsoord opzocht, daar thans maar blijven moest. De democraat Nuecke verklaarde zich tegen een terugkeeren van den ex-keizer. Namens de economische partij voerde Schrenk het woord. Deze spreker was van oordeel, dat men den Duitschen keizer evenmin als andere Duitschers moest beletten naar Duitschland terug te keeren. ITALIË. Geen denationalisatie. Uit Rome meldt men De Italiaansche mi nister van Onderwijs heeft in het parlement ver klaard, dat het absoluut onjuist is, dat de po litiek der regeering er op gericht is de min derheden in Italië te denationaliseeren de regeering wil slechts de oude beschaving van Italië verdedigen. De beschuldigingen, dat het godsdienstonderwijs uitsluitend in het Itali- aansch wordt gegeven, zijn eveneens onjuist. Met betrekking tot het ontslag aan een aantal onderwijzers verklaarde de minister, dat hij uiterste onpartijdigheid betracht. ALRANIE. Het Joegoslavisch conflict. Uit Weenen wordt gemeld: De voormalige president van Albanië, Fan Noli, die momenteel te Weenen vertoeft, heeft tegenover persver tegenwoordigers verklaard, dat als de dingen zich verder ontwikkelen ais tot dusverre, een oorlog onvermijdelijk is. Men vergist zich, aldus Fan Noli, in Europa, indien men met het oog op de numerieke minderheid van Joegoslavië ten opzichte van Italië, een gewapend conflict onwaarschijnlijk acht. De vriendschapsverdra gen, die Italië met de regeeringen van andere Balkanstaten heeft gesloten, om Joegoslavië te isoleeren, zijn toch slechts vodjes papier en zonder practische waarde. DUITSCHLAND. De eventueele terugkeer van dene x-k e i z e r. Uit Berlijn meldt men Bij de voortzetting der debatten over de begrooting van binnen- landsche zaken en den Russischen landdag verklaarde de spreker der centrumsfractie, dr. Schweng, dat Wilhelm II, die, toen zijn volk in den grootsten nood verkeerde, vrijwillig een 31 Er bestond wel eenig gevaar, dat zij reeds, langs bun tusscher.pemoonsnel en handig een andere afspraak hadden gemaakt dan zouden de te legrammen onmiddellijk worden besproken en bet bedrog uitkomen maar deze kwade kans bad Harry gemeend te moeten loopen er was evenveel, ja méér waarschijnlijkheid, dat hij hun vóór was geweest en zij, in de vreugde van het wederzien, de telegrammen geen aandacht zouden schenken. In ieder geval had hij de baan ïiu vrij, stellig een uur en méér. Hij stond voor het raam naar buiten te turen Wat zocht hij eigenlijk Waarom brak hij in hij Went Wat dacht hij bij hem te vinden De vermomming van den witkiel Pet No. 16 en No. 4 Den blonden baard en den zwarten snor De gelapte schoenzool Kom, die had de slimmeling toch stellig opgeruimd vóór zijn Vertrek naar de bootWaar dacht hij naar te zoeken Zijn koffers had Went zonder twijfel eau boord gelatenmogelijk had hij inder haast het meest noodzakelijke linnengoed in een handkoffertje meegenomen, een paar schoe ien, toiletartikelen, een leesboek, wie weet JAPAN. De begrooting. Uit Tokio bericht men In de beide huizen is de begrooting, die 1800 millioen yen beloopt, aangenomen. Het was een rumoerige zitting de aanneming ging gepaard met een algemeene vechtpartij tusschen de parlementsleden, ter wijl de inktpotten links en rechts door het huis vlogen. Men gelooft, dat de aanneming der begrooting de fmancieele spanning zal verminderen. Staten-Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 25 Maarl. Naaml. Vennootschappen. De heer v. S c h a i k (R. K.) verzoekt den minister het betreffende artikel terug te nemen. Hij acht het verkeerd, in zuiver administratieve wetten, processueele voorschriften óp te nemen. Dan zou tevens het amendement vervallen. Er is toch geen enkele reden, geschillen van geringen omvang aan den kantonrechter te onttrekken. Het amendement zou beter te aanvaarden zijn, als daarin een grens van 500 was getrok ken. De heer Heemskerk zegt, dat, ofschoon hij zelf de uitbreiding der competentie van den kantonrechter in de wet heeft gebracht, hij er in dit geval veel voor gevoelt, de rechtspleging bij de rechtbank te brengen, omdat de verhouding tusschen een vennootschap en de bestuurders niet die is, waarvan in een arbeidsovereenkomst sprake is. Hij steunt daarom het amendement Knottenbelt. een of andere liefhebberij, om de verveling, gedurende deze dagen van opwindende afwach ting, te dooden. Welke, zelfs geringe, kans bestond er, dat hij iets vinden zou, 't welk den geheimzinnigen nevel van Rose-Castle's drama op zou klaren Licht zou werpen over dat „ge broken woord", die „wraak", „het tafellaken", de „gevangenis en schande", die Harrison vrees de, den „revolver" van den Hertog licht over den man die „dood" was, over de Verdachte grap met King en de inbraak in 's Hertogs brand kast Docb hij moest bandelen. In de auto had hij dit alles om en om gewenteld in zijn moeë hersens en geen enkel bevredigend antwoord gevonden. Nu zeide hij zich, dat er voorloo- pig ook geen antwoord noodig was op deze vragen, dat hij in de verste verte geen feiten genoeg kende om te schiften en dat zijn eerste werk zeker moest zijn, aanzienlijk méér gegevens te verzamelen Dit was een vergelijking met drie onbekenden, had hij glimlachend in de auto bedacht en zulke problemen eischen veel gegevens ter mogelijke oplossingmoeilijk blijven ze altijd Daar sprong het slot der tusschendeur on der zijn sleutel en hij stond in de kamer No, 4. Er was volmaakt niets bijzonders te zien. Zelfs geen sigarenrook was er te hespeuren, hoewel het raam gesloten was. Verbaasd zag hij rond. Het was snikheet dien middag en de De minister acht het amendement onlo gisch. Hij beschouwt de overeenkomst tusschen bestuurder en vennootschap wel als een arbeids overeenkomst en meent, dat de jurisdictie daar om daarmee in overeenstemming moet worden gebracht. De beer Knottenbelt brengt als grens in zijn amendement het bedrag van 200. Het amendement-Knottenbelt wordt aange nomen met 50 tegen 21 stemmen. De eindstemming zal gehouden worden op een nader te bepalen dag. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Binnenland. Minister van Karnebeek door de Koningin ontvangen. Naar wordt vernomen, heeft H. M. de Ko ningin den minister van Bnitenlandsche Yaken, die ontheffing uit zijn ambt heeft gevraagd, gis terochtend in conferentie ontvangen. Ontslag baron Gevers. Thans is bij Koninklijk Besluit aan den heer W. A. F. baron Gevers, buitegewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie, onder dankbetuiging voor de belangrijke en langdurige diensten, door hem aan de koningin en aan den Lande bewezen. Het 60-jarig bestaan van het Nederlandsehe Roode Kruis. Gelijk gemeld werd, zal midden Juni het Ne derlandsehe Roode Kruis zijn zestig-jarig bestaan vieren. Er worden plannen gemaakt voor drie dagen. Wij hoorden reeds van een demonstratie van het Roode Kruis-werk. Wijziging motor en rijwielwet. Op 1 Juli a.s. Thans kan spoedig het K. B. worden tegemoet gezien in zake de inwerkingtreding van de wijzi ging der motor- en rijwielwet en den algemeenen maatregel van bestuur op het in werking treden van het motor- en lijwielreglement. Hoewel het nog niet positief vaststaat zal de datum hoogst waarschijnlijk worden bepaald op 1 Juli a.s. Het cassatieberoep van de C. B. P. T. T verworpen. De Hooge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de bekende procedure tusschen den C. B. P. T. T. en den Staat over de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. In cassatie overwoog de Hooge Raad thans, dat art. 63 der Grondwet aan den koning de be voegdheid geeft, om een eenmaal vastgestelde salarisregeling te herzien en dat het betoog, dat het betrokken artikel 40 een verkregen recht zou bevatten, hetwelk onttrokken zou zijn aan de bevoegdheid van den koning, den eischer niet kan baten. De Hooge Raad overwoog verder, dat de in het oude artikel 40 opgenomen waarborg al leen dan zou kunnen doorwerken, wanneer het ware gegrond op een hoogere macht dan een al gemeenen maatregel van bestuur. Het ingestelde cassatieberoep word dan ook verworpen. Tienrittenboekjes. Naar wordt vernomen, is bij de directie van de Nederlandsehe Spoorwegen in overweging, de biljetten van de tienrittenboekjes ook geldig te doen bevinden, indien zij zich niet in den omslag bevinden. man gunde zijn kamer geen adempje versche luchtHet leek ongelooflijk Hij wierp het bedgordijn open, ja, het bed was beslapen ge weest Hij stond in gedachten Dan trad hij naar het kozijn van het raam terug hij zag scherp toe daar lagen moeten van regen druppels. Ongetwijfeld van het malsche buitje dat dien morgen vroeg gevallen was en min of meer in de kamer was ingeregend. Went opende dus zijn raam als hij op zijn kamer Was, sloot het als hij vertrok Waarom 1 Hij ging naar de deur, die toegang gaf tot de gang. Ze was gesloten Hij beproefde nu de schuifvensters te openen, het was onmo gelijk de koperen pinnen staken stevig in de raamlijsten Een tevreden glimlachje krulde ITarry's lippen deze kamer moest toch iets gewichtigs verhullen, dat haar bewoner alles zoo zorgvuldig slootHij zag rond muurkasten waren niet te bekennen. Dan moest het kleine mahoniehouten meubel den geheim zinnigen schat verbergen. Zonder moeite opende hij hethet was leeg. Op de waschtafel lagen toiletartikelen, in een laadje een paar boorden en zakdoeken. Waarom maakte die man van zijn kamer als een bomvrije toren, de paar uur, dat hij haar verliet Het was een raadsel Dan knielde hij neder voor het bed, boog zich, spiedde er ondereen paar schoenen 1 Glimlachend onderzocht hij ze: geen gelaptezool. Luchtverbindingen in en naar Indie. Een belangr ijke samenkomst. De bijeenkomst welke Zatei dagmiddag in de Ridderzaal wordt belegd door de Haagsche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, het Comité Vliegtocht NederlandIndië en de Koninklijke Nederlandsehe Vereeniging voor de luchtvaart, ter bespreking van de Lucht verbindingen in en naar Indië, zal door verschil lende autoriteiten worden bezocht. H. M. de Koningin zal zich laten vertegen woordigen door Z. K. II. den Prins der Neder landen. H. M. de Koningin-Moeder zal wellicht zelve komen of wel door het zenden van een vertegen woordiger van hare vertegenwoordiger van hare belangstelling doen blijken. De ministers van Waterstaat, Koloniën, Oor log en Marine a.i. hebben hun aanwezigheid toe gezegd. In de Rolzaal, waar de de namiddagthee wordt aangeboden, zullen een aantal foto's en modellen van vliegtuigen (o.a. van den allernieuw sten Fokker woren tentoongesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Ziekenhuis. Vorige .verantwoording van wat ont vangen was f7006.88 Op hoop van zegen - 50. Ter eere van Treesje - 2.50 Een extraatje voor het ziekenhuis uit dankbaarheid - 3. Uit het Frankenland in de vorige opgave was Wijk K. te laag verant woord er was vermeld 42.50, dit moest zijn 60.een voordeel dus van - 17.50 Wijk J- 26.55 Wijk IJ- 27.95 1 van een betaalde rekening - .50 N.N- 5.— Met hartelijken dank Totaal 7139.88 Het comité. S(. Liduina Naaischool. De nieuwe dagschoolcursus begint 25 April a.s. De lesuren zijn iederen dag van 's middags 2-6 uur, behalve Zaterdags. Onderricht wordt ge geven in naaien, patroonteekenen, knippen en borduren. Nieuwe leerlingen kunnen zich vanaf 28 Maart tot en met 8 April opgeven aan de pastorie der IJ. Hartkerk. Lekstraat, tusschen 6 en 7 uur. Aanvang der nieuwe avondschoolcursus op 27 April a.s. De lesuren zijn van 79 uur 's avonds. Er wordt onderricht gegeven in teekenen en knippen van boven- en ondergoed. Dames en meisjes, die wenschen deel te nemen aan de zen cursus kunnen zich opgeven aan boven genoemd adres. Zij, die privaatlessen wenschen te ontvangen moeten zich voor inlichtingen ook aan boven staand adres vervoegen. Stedelijk Museum. Als schenkingen heeft het stedelijk museum deze week weer mogen ontvangen van den heer mr. A. Dirkzwager een koperen documenten bus en van den heer A. Fontijne een hijschmand met moutersschop. In gedachten lag hij nog vóór het bed ge knield, zoodat zijn hoofd ongeveer ter hoog te der dekens stond onwillekeurig liet hij zijn blik over de sprei gaan. Eensklaps spalkten zich zijn oogen open, groot-verbaasd. Wat was dat voor vreemde opbolling aan het voeteneinde IJij stond op, stak de hand onder de matras, daar voelde hij iets hards een kistje hij greep het uit zijn schuilplaats. Nu stond het op tafel. Het had geen slot. Went was werkelijk een meester Een kunststuk was het kistje van Japansch inlegwerk bloemen gevat in sierlijke krul- lijsten, afgezet met geelige, bruine en zwarte banden een kroonlijst van ivoren sterretjes op ebbenhouten grond liep langs alle zijden onder en boven het mozaiekwerk. Hij be keek langzaam, scherp het sierlijk omhulsel der geheimenissen, die hem uitdagend tartten hij kon niets ontdekken, dat hem op een mo gelijkheid om het te opener wees. Stuk voor stuk ging hij zacht met den vinger de inlegsels na, nergens bespeurde hij de minste voeg hij drukte op alle ivoren sterretjes, vergeefsch hij poogde één voor één alle banden, de gele, bruine en zwarte, te verplaatsen, het kistje spotte met zijn pogingen hij betaste den onder en bovenkant, perste de onbeschaamde puzzele in alle richtingen voorzichtig in elkaar, liet hout zuchtte even, maar dat was al. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tm-- iiwiiinii i r iiiia iiiwwiiwii "mnTimr-i-frir-T-T-rnn i t-witmt n i n. aiwm air i' mi m i ma» ij j.». i.ui» «ü'-ta1:.!""—m!»-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1