De behandeling in uwe Kamer van het wets voorstel tot herziening oer bepalingen van het instituut der naamlooze vennootschap, heeft ons bestuur niet zonder teleurstelling gevolgd. Niet alleen, dat door den minister geen reke ning is gehouden met de meest belangrijke desi derata, die door de organen van de maatschap pelijke groepen in overweging waren gegeven, doch bovendien heeft uwe kamer door aanne ming van het amendement van den heer Heems kerk c.s. op artikel 42 c, de mogelijkheid om bij Algemeenen Maatregel .van Bestuur te bepalen dat voor sommige naamlooze vennootschappen de publiciteitsplant niet zal bestaan, uit het ontwerp verwijderd en daardoor he, wetsont werp in een voornaam punt voor het bedrijfsle ven nog bezwarender gemaakt. Wij zullen niet in herhalingen treden en daarom niet nogmaals uiteenzetten, waarom naar onze meeuing deze wetsvoordracht zonder noodzaak een belangrijk d-el der hier te lande gevestigde naamloozven nootschappen naar normale ontwikkeling zal belemmeren. De argumenten tegen dit ontwerp zijn uwe Kamer voldoende bekend. Zij zijn aan uw hoog college, zeker niet in de eerste plaats door be langhebbenden medegedeeld. Ook buiten het bedrijfsleven staande deskun- (iigen waren uaaaiem in hun oordeel, dat aan- neming van het ongewijzigd ontwerp van Wet geen aanbeveling zou verdienen. Onder deze omstandigheden achten wij ons verplicht, uwe vergadering met alle klem te ver zoeker, gezien de uiterst moeilijke verhoudingen, waarin hot bedrijfsleven verkeert en gezien dé bezwaren die tegen den geheelen geest, van het ontwerp aoa' Vcrscmllende leden'van uw Kamer zijn teberde gebracht, aan het ontwerp van Wet Owe goedkeuring te onthouden. Begrafenis F. H. M. van de Griendt. Hedenmorgen heeft te Haarlem de plechtige uitvaart plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer F. H. M. van de Griendt, directeur der N. V. Drukkerij „De Spaarnestad", uitgeef ster o.a. van de „Nieuwe Haarlemsche Courant". De belangstelling voor deze plechtigheid was buitengewoon groot. In de kathedrale kerk. St. Bavo aan de Leidsche vaart werd de plechtige Requiem-mis opgedragen door den weleerw. heer kapelaan L. W. van de Griendt, een broeder van den overledene. Op weg van de kerk naar het kerkhof St. Barbara hield de stoet even stil voor het gebouw der vennootschap aan de Nassaulaan. t)e heer J. H. van Oosten, lid der redactie van de, Nieu we Haarlemsche Courant", hechtte hier uit naam van het geheele personeel een krans aan de baar. Er waren een twintigtal bloemstukken o.a., een palmtak van den Haarlemschen Journalisten- kring. Ook op het kerkhof was de belangstelling zeer groot. De chefs van alle afdeelingen der NieuWe Haarlemsche Courant droegen de baar grafwaarts In de kapel en aan het graf werd het ceremoni- tel verricht door kapelaan Van de Griendt. Een broeder van dén overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Monument voor Dr. P. J. H. Cuypers. Onlangs is gemeld, dat zicii te Rotterdam een cornitc had gevormd, dat gelden inzamelt voor het monument, te Roermona te stichten ter na gedachtenis van den bouwmeester Dr. P. J. H. Cuypers. Thans is een comité voor 's-Gravenhage met overig Zuin-Holland samengesteld order voorzitterschap van Ir. M. C. E. Bongaerts, oud- mmioter van Wateistaat. In het bestuur hebben zitting Dr. Jan Kalf directeur van het Rijksbureau voor Monumenten zorg, vice-voorzitter Dr. C. W. Lunsingh— cheurleer (p/a. Scheurleer Zoonen, 's-Gra venhage), penningmeesterIr. H. Thunnissen i.arcl van Bylandtlaan G, 's-Gravenhage) se- retaris, De steden Delit, Leiden, Dordrecht, Gorinchem, Schiedam, Schoonhoven en Gouda zijn verder in het comité vertegenwoordigd. Onze tulpen in Amerika. Op de voorjaars-tentoonslellmg te Nieuw- York deze week gehouden, was door den Presi dent der Ver. Stater een gouden medaille be schikbaar gesteld voor de mooiste bloem die op de tentoonstelling aanwezig was. Deze medad le werd toegekend aan Darwintulp White Per fection in concurrentie met rozen, anjers, orchi deeën, enz. De nog zeer nieuwe Darwintulp is een zaailing van de N. V. Vereenigde Bloembol lenculturen te Noordwijk en werd op de New- Yorksche Show ingezonden door den heer John Scheepers, Nieuw York. Deze sprekende onderscheiding is, aldus het Weekbl. voor Bloembollencultuur, een. geluk- wensch voor de winners van White Perfection en een hulde voor onze tulpen in het algemeen Waard. Besmettelijke Ziekten. In de week van 20 t/m. 26 Maart zijn in ons land aangegeven 15 gevallen van buiktyphus, 258 van roodvonk (Zuid-Holland 132, Rotterdam 58, Den Haag 40 Noord-Holland 45, Amster dam 32), 74 van diphtherie (Zuid-Holland 20, Noord-Holland 12), 5 van meningitis en 4 van slaapziekte. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden-Maas te Vlaardingen. Vergadering op Woensdag 30 Maart. I)e arbeidstijd bij den zeescheepsbouvv. e Alg. Nederl. Melaalbewerkersbond had in verband met de verkorting van den arbeidstijd bij den zeescheepsbouw van 51 op 50 uur met ingang van 1 April zich met den Metaal'bond in verbinding gesteld om dit uur doorbetaald ie krijgen. Naar de „Voorwaarst" meldt heeft de moderne bond va i den Metaalbond de mededee- ling ontvangen, dat het uur minder werken zal worden doorbetaald. De nieuwe minister van bnitenlansche zaken. Naar het Corr. bureau te 's-Gravenhage ver neemt, zal binnen enkele dagen in de Staatscou rant verschijnen de benoeming van jhr. mr. F. et aerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, tot minister van bui- tenlandsche zaken. Voorzitter de heer J. H, van Linden van den Heuvell memoreert de verwerping van het Neder landsch-Belgisch Verdrag, alsmede het feit, dat op 1 April de Kamer haar eerste lustrum viert. De notulen der vorige vergadering worden zonder wijziging vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van de vol gende ingekomen stukken Van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mededeeling, dat de voorloopige HandeLovereenkomH met Turkije opnieuw met 6 maanden is verlengd. Kennisgeving. Alsvoren bericht dat de Inspecteurs der Ac cijnzen gemachtigd zijn tot*ifgifte der certifi caten van oorsprong voor gedistilleerd, bestemd voor uitvoer naar Frankrijk. Kennisgeving. Alsvoren verdere mededeeling betreffende den invoer van gedistilleerd in Frankrijk en Algiers. Kennisgeving. Van de Aideeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid toezending van een lijn van artikelen, Waar voor bij invoer in frankrijk de overlegging van een certificaat van oorsprong niet wordt ge- ëischt. Kennisgeving. Alsvoren beschouwingen en mededelingen betreffende het ontwerp van het nieuwe Fransche douanetarief. Kennisgeving. Van den Minister van Arbeid', Handel en Nijverheid mededeeling, dat Z. Exc. geen aan leiding vindt naast de organisaties van belang hebbenden ook de Kamers van Koophandel ad vies te vragen over het voorontwerp van een nieuwe Drankwet. De voorzitter merkt op dat deze brie! een antwoord is op een door de Kamer tot den minis- ter gericht schrijven, waarin er op werd aange drongen het bewuste voorontw. rp-Drankwef als nog ten fine van advies te ifiogen ontvangen. Kennisgeving. an de af dealing Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid mededeeling, dat volgens ontvangen tele grafisch bericht uit Canada bij den invoer van jenever in Canada niet langer een certificaat van belegenheid noodig is, alsmede een nadere mede? deeling te dezer zake, waaruit inderdaad blijkt dat in Canada de eisch van belegenheia voor je never is vervallen. Kennisgeving. Alsvoren gewijzigde voorschriften omtrent de afgifte van cerdicateu van zuiverheid voor Fin land, die het mogelijk maken dat ook de expor teurs in het district der Kamer op een gemak kelijke wijze en goedkooper dan thans het geval is, de door hen benoodigde zuiverheids-certifica ten kunnen bekomen. Kennisgeving. Alsvoren bericht, dat van 1 April af het maxi mum van postpakketten in het internationale verkeer tot 10 K. G. zal worden verhoogd. Ken nisgeving. Van den directeur van het postkantoor te Schiedam mededeeling, dat in de maand Januari van Schiedam naar Rotterdam 85592, van Rot terdam naar Schiedam 80793, totaal 166.385 tele foongesprekken werden gevoerd. In de maand Februari bedroegen deze cijfers respect. 84.143 78.245 en 162.388. Kennisgeving. Van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Groningen en Middelburg afschrift van haar correspondentie met den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, over het geven van ad vies inzake het voorontwerp-Drankwet. Kennis geving. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht afschrift van de door haar met den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ge voerde briefwisseling omtrent het prestige der Ivanurs van Koophandel en Fabrieken. Kennis- geving. Var, de Vereeniging van Kamers van Koop handel en Fabrieken notulen van de op 14 Janu ari gehouden vergadering. Kennisgeving. Van de Nederlandsche Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel verslag van hare Buitengewone Algemeene Vergaderin0, op 8 Februari j.l. Kennisgeving. Van de Internationale Kamer van Koophan del haar „Journal" en andere publicaties.Kennis geving. Van de Nederlandsch-Amerixtaansche Kamer van Koophandel Maandverslag over Januari en Februari 1927. Kennisgeving. Van de Nederlandsche Kamer van Koophan del in België mededeeling, dat op haar verzoek door het Belgische Verkeersministerie een onder zoek zal worden ingesteld naar de vertragingen op de Belgische Spoorwegen en verzoek om klachten van exporteurs in het district der Ka mer te harer kennis te brengen. De voorzitter merkt op, dat deze aangelegenheid in de dagbla den is gepubliceerd en dat eventueele klachten naar de Nederlandsche Kamer van Koophandel in België zullen worden doorgezonden. Kennis geving. Van het hoofdbestuur van „Llorecaf" van een comité van Groot-winkelbedrijven en van den Ned. R. K. bond van kruideniersvereeni- gmgen bezwaren tegen het voor-ontwerp Drank wet. Kennisgeving. Van het Comité van Actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux verdere mede- deelingen omtrent zijn werkzaamheden. Ken nisgeving. Van het Propaganda-comité voor Wegenver betering over verschillende verkeersmoeilijk heden. Kennisgeving. Van de N. V. Eerste Vlaardingsche Auto garage verzoek om haar bij de Kroon ingesteld beroep tegen het door Gedeputeerde Staten genomen besluit betreffende autobus-concessies te steunen. Van de Handelsvereeniging van Metaalindus- triëelen haar 10 e jaarverslag. Kennisgeving. Van den Consul der Nederlanden te Dortmund bericht, dat een aantal leden van den Duitschen Bond van Delicatessenhandelaren bij hun studie reis naar Nederland ook Vlaardingen zullen bezoeken en in dit verband verzoekende enkele bijzonderheden betreffende de ontvangst van deze heeren te willen regelen. Aangehouden. Van het Nederlandsch Economisch-Historisch archief te Amsterdam verzoek om toetreding als lid of toekenning van een geldelijke bijdrage. Afgewezen. Na' eenige discussie wordt besloten dit ver zoek te steunen voor zoover het betreft het verkeer grens Vlaardingen tot centrum ge meente Schiedam. IV. Besloten wordt op de begrooting voor het jaar 1926 een af- en overschrijving te ver richten tot een bedrag van 772,26. De rekening en verantwoording op 31 De cember 1926, aangevende een ontvangst van 16916,16, een uitgaaf van 1774G,01en een kapitaalsaldo van f 48363,02 wordt goedge keurd. V. Het verzoek om subsidie van het Neder- landsch-Economisch Historisch Archief wordt afgewezen, terwijl voorts na ampele bespreking besloten wordt in het garantiefonds der Al gemeene Schiedamsche Middenstandsch en In dustrietentoonstelling (Asinit) deel te nemen voor 500. VI. Aangezien geen bezwaren worden inge bracht tegen eene beëediging van A. J. Ver- steeve als Makelaar in onroerende goederen, wordt besloten de rechtbank te adviseeren tot beëediging van dezen over te gaan. VII. Hierna houdt de heer Mr. M. M. van elzen zijn rede over het voorontwerp. Daarna rondvraag en sluiting. bel wordt gezondigd. Het aantal vergunningen gaat steeds achteruit, waarmee dat der verloven dan ook gelijken tred zou moeten houden, het geen zeer onbillijk en ongewenscht moet worden geacht. Spr. wil dan ook de verloflokalen niet vastgekoppeld zien aan de vergunningen. Wat het verleenen van verlof betreft, wijst spr. op de eischen door Rotterdam gesteld voor verlof- lokalen. Voorts wees spr. op art. 4 der oude wet en art. 5 van het voorontwerp, waarbij weliswaar het aantal vergunningen wordt vastgesteld, doch waarbij enkele restricties worden gemaakt, die den clandestienen handel hebben doen bloeien. In tal van gemeenten heeft men om de vijf jaar een aantal vergunningen ingekrompen, met het gevolg dat fancyprijzen werden betaald voor een vergunning, terwijl aan den anderen kant groote hoeveelheden alcohol ongecontroleerd werden verbruikt. Wil men, vervolgt spr., de zaak in goede banen leiden, dan moet men breken met het systeem het aantal vergunningen steeds meer in te krimpen. Wat betreft de plaatselijke keuze, zeide spr- van meening te zijn, het dat begrip „plaatselijke keuze indruischt tegen de meest elementaire grondbeginselen van ons staatsrecht. Na de voorgeschiedenis van den strijd voor plaatselijke keuze te hebben aangehaald, merkte spr. op, dat de regeling der plaatselijke keuze, zooals de re- regeering deze thans voorstelt, evenmin staats rechtelijk te verdedigen is, daar ook thans de bevoegheid van den gemeenteraad wordt ver legd naar de ingezetenen daarnaast zegt de regeering, dat zulks alleen van toepassing zal zijn voor vergunningen na 1904 verstrekt. Spr. eindigde na een uitvoerige toelichting met het volgend advies aan de regeering Laat het gebruik van alcohol vrij, doch stel zeer hooge ei schen aan de inrichtingen, waarin alcohol wordt verkocht en hooge zedelijke eischen aan hen, die deze inrichtingen exploiteeren. Voor-ontwerp drankwet. Woensdagmiddag heeft mr. M. M. van Velzen van hier, voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden-Maas te Vlaardingen een lezing gehouden over het voor-ontwerp Drankwet. 1 olgens spr. gaat de regeering uit van een on juiste premisse. De considerans van de huidige drankwet luidt Alzoo wij in overweging geno men hebben, dat het noodzakelijk is, wettelijke bepaungen vast te Hellen tot regeling \an den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. De considerans van het voor-ontwerp luidt Alzoo wij in over weging genomen hebben, dat het wenschelijk is de regeling van den kleinhandel in sterken drank vervat in de Drankwet, te herzien en in verband daarmede die wet te vervangen door een nadere wet regelende den kleinhandel in alcoholhou dende dranken. Aan de hand der statistieken toont spr. aan, dat nog voortdurend het gebruik van sterke drank hier te lande per hoofd der be volking afneemt en van een alcohol-gevaar dus geen sprake kan zijn. Het voor-ontwerp noemde mr. v. Velzen een zelfde appendeken als de wet van 1881, omdat alle artikelen van het voor-ontwerp geënt zijn op die van de oude wet en geen rekening wordt gehouden met veranderde zeden en gewoonten De oude wet was geinspireerd op de verdwijning van het kroegtype en spr. herinnerde er aan, dat op dat gebied een evolutie had plaats gehad. Het kroegtype is verdwenen en daarvoor zijn in de plaats gekomen de grootè inrichtingen voor het maatschappelijk verkeer. Spr. erkent, dat op (al van onderdeden in het voorontwerp verbete ringen zijn aangebracht en waardeert zulks doch dat neemt met weg, dat spr. overwegende be zwaren blijft koesteren tegen deze nieuwe wet. Bij het ontworpen concept voor een nieuwe drankwet heeft de regeering een drieledig doel voor oogen, 11.1. 1. de technische herziening der wet; 2. de verruiming van de invloedsfeer dei- wet 3. de invoering van de plaatselijke keuze Spr. noemde de technische herziening een be langrijke verbetering. In het nieuwe ontwerp wordt een definitie gegeven wat onder „sterke drank en „zwak alcoholischen drank" moet Worden verstaan. Met voorbeelden toonde spr. aan, dat deze definitie niet onfeilbaar is en tot tal van onbillijkheden aanleiding kan geven. Voorts ze spr. uiteen, dat het doen vervallen van de splitsing tap- en slijtver'gunningen tot bevoor- rec ïting kan leiden. Een belangrijke verbetering noemde spr. de bepalingen voorkomende in de artikelen 24 en 25 van het voorontwerp, waar bij hei, den vergunninghouder wordt toegestaan zich voor onbepaalden tijd in de uitoefening van zijn bedrijf te laten vervangen. Bij sjm. is echter de vraag gerezen, of B. en W. de door een ver gunninghouder gevraagde toestemming om zich in e uitoefening van zijn bedrijf te doen vervan- gen, gesteld dat overigens aan alle wettelijke ei schen is voldaan die toestemming moeten ver leenen, en voorts of een eenmaal verleende toe stemming voor aanvanging al of niet kan worden ingetrokken. Aan de hand van de memorie van toelichting op het voorontwerp betoogde spr. breedvoerig dat de regeling z.i. nog volkomen on duidelijk is. Gekomen aan Punt 2De uitbreiding der wet, geeft spr. enkele voorbeelden welke doen zien tot welke consequenties men komt bij aan neming van het ontwerp. Het aantal verloven zal niet meer mogen bedragen dan het vastge stelde maximum der vergunningen, waardoor volgens spr., aan den eisch van het verkeer dub- Mobilisatie bevel Statenverkiezingen. De propagandaclub St. Leonardus van de I arochm van O. L. Visisatie Frankenland, roept hierbij een ieder op om zich beschikbaar te stellen, voor de actie opa.s. Woensdag (transport van zieken, enz.). Zij die zich daarvoor willen aanmelden worden verzocht zich a.s. Zaterdagmiddag op te geven aan t b^otuur dat in denR.K. Volksbond tusschen 7-9 uur 'savonds naar aanwezig zal zijn. Inlichtingen Statenverkiezingen. Het bestuur der Frankenlnndsche Propaganda- club zal Zaterdagavond tusschen 7-9 uur in den R. K. Volksbond zitting houden voor het gevtïi van inlichtingen betreffende de verkiezingen, stembiljetten enz. Propaganda Club St. Clemens. Vrijdagavond 9 uur zal de propaganda club in de parochie H. Hart van Jezus vergaderen m het patronaatsgebouw Hoofdstraat 239. Bij deze verwachten wij niet alleen de leden der pro paganda club, maar allen zoowel dames als heeren die bij de a.s. verkiezingen, de propaganda club behulpzaam willen zijn. Op deze vergadering zullen dan de verschillende werkzaamheden besproken worden. „Katholiek Leven." Op den clubavond van morgen, aanvang half negen, zal worden besproken de te houden excur sie naar de Gorzenkerk, onder leiding van den architect H. Groenewegen, Zaterdagmiddag 3 Uur. Aanrijding. J. A. M. D„ 18 jaar, tuinder, wonende van Swindenstr alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij gisteravond te omstreeks 6 uur op de laardingerdijk nabij de tol is aangereden door een auto dragende het nummer LI. 22515. Het rijwiel van M. werd totaal vernield. De chauffeur zal opgespoord worden. ten deel van de gestolen voorwerpen opgespoord. Gisteren is door de politie van Schiedam met medewerking van de Rotterdamsche politie een partij tafelzilver in beslag genomen in een Ge meente Bank van Leening, welk tafelzilver af komstig is van den diefstal bij den heer de Groot. Hedenmorgen is wederom een partijtje tafel zilver door de politie alhier in beslag genomen te Rotterdam in een Bank V. Leening welk zilver eveneens afkomstig is van den diefstal van den heer de Groot. Nijverheids-Avondschool. Bevordering der leerlingen van den cursus 1926/1927 op 30 Maart 1927. Bevorderd naar de tweede klasse Klasse IA: J. Bakker. A. J. A. van den Berg, G. W. M. Blok, A. Boender, R. J. A. Boks, K. B. \an den Bout, L. IJ. Borgdorff, P.H. Bosman, R. van Breukelen, LI.Broekhuizen, G. Burger, J. Christen, L. Damme, M. Diesch, W. van Diggelen, G. W. J. van Dun, K. den Dun nen, H. van Dijk, L. G. van Dijk, K. J. Eibers, L. Farenhout, R. Baris, G. Zonneveld. Allen bevorderd. Klasse 1 B M. van Geerenstein, C. H. Giljamse, M. R. de Groot, R. A. Hazendonk, W. Hoek, T. van Hoek, R. van der Hoeven, D. de Jager,'J. de Jager, W. van Katwijk, A. Kooij, R. Krommenhoek, A. Liebeek, A. van der Meer, C. Ooms, G. Osephius, G. Oudheusden, M. Oudheusden, R. Post, J. H. Rodenburg, J. H. Triel, C. Overheul, M. Schot. Niet bevorderd 2. Klasse IC: J. Schipper, A. Scholte, W. K. Scholten, R. Schuitman, H. Soeters, J. Staal, LI. Steenbergen, LI. van der Velden, J. G. Ver- maat, H. Visser, R. J. van der Vlies, G. Voogt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2