J- G. van de Water, J. F. Wessel, J. J. Westhuis, K. J. Wijzenbroek, A. G. Zijdeveld, H.Ouweneel, J- Zwaan, A. van Wasbeek, G. C. de Reuver. Niet bevorderd 1. Bevorderd naar de derde klasse Klasse 2 A. F. de Bruin, J. J. Fontijne, H. van Greuningen, H. van der Haar, A. Korpel, J. C. Middendorp, G. J. Noordhoek, J. B- Putter, E. J. Spijker, H. A. van Troost, F. Vogelenzang, C. B. Weeda, J. A. Zonneveld. Niet bevorderd 3. Klasse 2 B. R. Aleman, A. P. Buijs, (voorwaardelijk), B. Donkhorst, G. Koogje, A. Kramer, W. van der Most, G. Osephius, J. G. Bunt, J. C. Putter, H. van der Ree, K. L. C. Scheffers, J. Sterenburg, D. Verlinde, I. Zuide geest. Allen bevorderd. Bevorderd naar de vierde klasse Klasse 3 A. A. Dekker, A. A. van Halde ren, A. Jongejan, J. M. Meeder, G. L. Onderde- "ngen, H. Oudshoorn, A. A. Pelgrim, Ph. J. Windhorst, F. W. Etman. Niet bevorderd 1. /Klasse 3 B. J. Baron, M. B. Figee, A. Levering, A. F. Moonen, C. Onder delinden, L. van Otterloo, J. Polderdijk, M. Pranger, L. ^chuitman, J. B. van Strien, A. J. van Vuuren, A- C. Zijdeveld. Niet bevorderd 1. Bevorderd naar de vijfde klasse K 1 a s s e 4 A C. J. van Baarle,L. F. Fels, G. van Gerwen, C. van den Hoek, J. de Jong, •L A. Meulstee, G. van Noortwijk, J. ^an bchijn- 'Kl, J. van Tol, J. van Troost, A. van der Vorst, W. Zuidoma, FI. G. de Bruin. Allen. Klasse 4 B. N. G. Alberts, G. H. Berg rotte, P. van Beveren, C. J. Dullemen, F. A. KrankM. Kerkhof, D. A. LeemFrs, F. van. der LelijG. H. Letsch, A. van Noortwijk, C. van Son, W. A. van Zom, R. Zuidgeest. Niet. bevorderd 1. Diploma's. Klasse 5 A. :,F. J. Bakker, C. Giljamse, «L Otterloo, H. H. Overweg, E. Plooij, M. Ver- veen, D. de Vries. Klasse 5B.: L. Kalkman. A. Louis, J. °ers, R. van Pelt, B. Penning, J. van Wieringen. Gemengd Nieuws. Droevig ongeval. Eergistermorgen te kwart voor twaalven is op den hoek van het Wal- hurgsplein en den Eusebiusbinnensmgel een ern stig ongeval gebeurd. Juist toen een luxe-auto uaderde, stak onverwachts de 54-jarige J.D.,een uiandenmaker, wonende in de Schu'tstraat, den rijweg over. De chauffeur zou signalen gegeven hebben. Toch kon niet voorkomen worden, dat 4e man door den auto werd gegrepen.TweeWielen gingen hem over de borst. Met zware inwendige kneuzingen is hij per auto-brancard naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, alwaar hij een t>nr later is overleden. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Matige, later weer toenemende Westelijke tot Zuidelijke krimpende wind aanvankelijk half bewolkt, later betrokken met regen koeler des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 30 Maart 31 Maart Londen - 12.13*/, 12 14 Berlijn 59 26 59.27 Parijs 9 79 - 9.79 België -34 74 34 74 Zwitserland -48 09 V, 48 07- Amerika 2.49 8/lc 2.4915/,, Weenen 35 20 35,20 Kopenhagen - 66.67 66 67 Stockholm 66.97 - 66 96 V 2 Oslo -65.12Vs 65.071/2 Madrid 44.85 - 44 33 Milaan - 11.44 - 11 46 Telegrammen. TREINONGELUK OP DE LIJN BOEKAREST—BUDAPEST. BOEKAREST, 31 Maart (draadloos) De sneltrein BoekarestBudapest is nabij Grosz- Wardern door verkeerden wisselstand op een goederentrein geloopen. De beide locomotieven Werden totaal vernield. Eenige wagons werden beschadigd. Twee personen werden gedood 2 ernstig- en een aanlal andere personen licht gewond. ONLUSTEN TUSSCHEN HINDOE'S EN MOIIAMEDANEN. LONDEN, 31 Maart (draadloos) Uit Karachi ■Wordt gemeld, dat 47 personen naar het hospi taal moesten worden overgebracht. Zij werden gewond bij ernstige onlusten tusschen Hindoe's eo Mohamedanen te Karkana. De onlusten °ntstonden uit een geschil over het bezit van een rouw en haar 3 kinderen. BRITSCHE TROEPEN IN ClIINA. SHANGHAI, 31 Maart (draadloos) Er blij- Vf'ii steeds Britsche troepen te Sjanghai aan komen. Gisteren arriveerden een bataillon met ^4 officieren. En uit Hongkong wordt gemeld, dat, voor het einde van de week nog een bataillon zal aankomen. Gisteren is een aantal nieuwe houwitsers door de Engelschen aan land ge bracht. Deze zullen dienen voor de bescherming 4er internationale concessie. DE AMERIKAANSCIIE REGEERING OVER DE TOESTAND IN CHINA. WASHINGTON, 31 MaartVan bevoegde zÜde wordt verklaard, dat de Amerikaansche regeering het op het oogenblik nutteloos acht onderhandelingen langs diplomatieken weg te voeren met wie ook in China, daar de moog'lijk- beid bestaat, dat de regeering van Kanton niet in staat zal blijken haar macht te handhaven. Het belangrijkste is op het oogenblik, de be scherming van de Amerikanen en de andere buitenlandsche onderdanen in de gevaarlijke zonen van China. EEN PERMANENTE CONTROLE VAN DEN VOLKENBOND. PARIJS, 31 Maart (draadloos) De Petit. Parisien" meent te weten, dat de Kleine Entente in verband met de oph offing van de militaire contröle in Hongarije een permanente controle van den Volkenbond zal vragen. DE PRANSCHE CONCESSIE TE SJANGHAI. SJANGHAI, 31 Maart (draadloos) In ver band met de verdediging van de Fransche concessi is de verspreiding tusschen de Fransche concessie en de internationale concessie opge heven. HET ONTWERP LUCHTVAART- VERBINDING IN BELGIE. BRUSSEL, 31 Maart (draadloos) De commis sie uit de Kamer heelt het ontwerp luchtvaar- verbinding met Duitschland goedgekeurd. DE TOESTAND IN ALBANIË. BELGRADO, 31 Maart (draadloos) Uit Podgozitza wordt gemeld, dat reizigers uit Skadar mededeelen, dat de Albaneesche troepen zeer actief zijn. Er wordt gepatrouilleerd, terwijl de boeren langs de Joego-Slavische grens met karabijnen gewapend Worden. Het garnizoen te Stiuar is belangrijk verderkc. DE EGYPTISCHE REGEERINGEN TEGEN COMMUNISTISCHE PROPAGANDA. CAIRO, 31 Maart (draadloos) De rogeormgcU van Egypte, Syrië, Trans Jordanië, Palestina 'en Irak onderhandelen over een gemeenschap pelijke actie tegm de communistische propa ganda in h t midden Oosten. DE MIJNONTPLOFFING TE HARRISBURG. NEW-YORK, 31 Maart (draadloos) Bij de mijnontplof'fing in Harrisburg in Illinois werden 8 mijnwerkers gedood. Alle ovérigen werden gered. Burgerlijke Stand. Geboren Maart 29 Berend, z.v. S. Otten, en D. Bouthoorn, Schie. - 30 Teünis en Jan zs v. A. van de Grijp en L. van Walsum, Hoofd straat. Johanna Petronella, d.v. W. van Tricht en J. M. van der Windt, Nassaulaan. Overleden: Maart 29 F. Koppenhagen, 21 j. Nassaulaan. - 30 M. van Gent., 71 j. èchtg. A. Kreuger Noordvest. Kunst en Letteren. Herdenkingsfeesten Hugo Vdriest. Het Haagsch Persbureau schrijft ons Na Ingoyghem, dat 17 Augustus 1913 door heel de Groot-Nederlandsclie geletterde en Kunst zinnige wereld werd bezocht, om Hugo Verriest op zijn ouderdom tc huldigen, maant nu het West-Vlaamsche dorp Deerlijk bij Kortrijk zich op, om den „pastor van te lande" op 14 Oogst a.s. in dankbare nagedachtenis te her denken. In Deerlijk, dat beschreven Wordt als gelegen tusschen de heuvelachtige deiningen van Zuid- Vlaanderev, hot land tusschen Leie en Schelde, waar Guido Gezelle meer dan een kwart eeuw werkte, droomde en had, waar René Declercq den frisschen galm van zijn liederen vond en Peter Benoit zijn muzikale kracht voelde ont luiken, daar in dat klein landelijke dorpje werd uit een talrijk gezin het „Zonnekind", zooals Hugo zich zelf graag noemde, geboren. Wie heeft al niet gekend, den gemoedelijken, levenolusLgen man, rijzigslank van gestalte met zijn markanten Vlaamschen kop, met zijn leven dige oogen en den eigenaardigen mon.kellach, die hem steeds op de lippen speelde, met den zanger.g-zoetgevooisden spraak toon, met den zwarten halssluier en den wandelstok of regen scherm, dien hij immer bij zich plag te hebben, m de band t Zijn grootste karaktertrek was wel zijn zin voor waarheid. August Vermeylen kenschetste hem aldus „Een mensch, zoo één en gaaf, dat de muziek van zijn stem, de glimlach van zijn oog, zijn gebaar, alles een openbaring van zijn innerlijke Waarheid is." Hij was ook de voor vechter van de nieuwe kunstrichting, die vroeg om waarheid en eenvoud. En dan was daar nog zijn liefde, liefde voor Vlaanderen, voor het volk en zijn vrijheid. Dat was de kracht en onweerstaanbare bekoring vau zijn welsprekend heid, waardoor de Koning van België op de letterkundige zittingen der wereldtentoonstelling te Brussel dezen connetabel der Vlaarmche letteren, zooals Jozef Muls het zei, begeesterd toejuichte. „En als hij dan," zoo verhaalt ons Alois Walgrave, „geheel zonder zich te stoor, n aan heerscheïide naprat.erij, m Noord-Nederland zijne taal gmg spreken iedereen verstond hem en bewonderde hem en vroeg hij „Spreek ik be schaafd of niet zij riepen „Pastoor, gij moogt niks aan uw taal verandere." En als hij op een taalcongres na een Amsterdammer op stond en zei „Heeren, ik vraag u of ik, om be schaafd te spreken, zeggen moete lijk mijnheer, dien ik daareven beluisterd heb De heer feur- sitter heeft mij het weurd chechevé, ofwel, lijk wij zeggen in Vlaanderen De heer voorzitter heeft mij het woord gegeven dan lachte heel de zaal er. ze knikten hem toe gij spreekt best Hij deed voort. Hij lachte ze uit, die zeiden Het is niet beschaafd te Zoggen Gij", men moet zeggen „U weet". Niet be schaafd ik en gij, 't moet zijn gij en ik. In 't Fransch ja, niet in het Vlaamsch, zei de Pastor. Nooit zou hij gozeid hebben aan 't begin, eener rede Dames en Heeren, altijd zei hij Heeren en Vrouwen Hooggeacht, of iets dergelijks, maar de Heere.i eerst. Dat is Vlaamsche Chris telijke beleefdheid, zei hij. Hugo Verriest hield van die Vlaamsche tale én volk en kunstenaars. Op ,,'t Lijsternest" te Ingoyghem was hij de trouwe gast van Franc Lateur (schuilnaam Stijn Streuvels) en in 't voorbijgaan dezes woonst moest hij toch altijd eerst weer even binnenwippen. Op onzen thans zoo gevierden stambroeder Felix Timmermans had Hugo Verriest een beslissenden invloed. Hij was de pionier der blauwveeterij en daar volgden zijn leerlingen Eugen van Oye en zoo veel anderen en als het dan over Alhrecht Roden- bach, den vurigen strijdmakker, ging, dan is het de afgeleefde veteraan, die weer zijn bloe dend herte sneller voelt kloppen, die dan zegt „'t Is van Berten en Berten vermoeit niet. Berten verkwikt mij En sinds een vijftal jaren geleden de laatste woorden van Herman Teirlinck over het ge opende graf verstierven en de laatste aardkluit daarin neerplofte, toen het stoffelijk overschot van dezen grooten mensch aan de goede oude aarde van Vlaanderen werd toevertrouwd, sinds leeft nog tot in lengte van jaren zijn lale. Wij hebben daar nog van hem zijn bundels „Lede ren", „Regenboog uit andere Kleuren", „Twin tig Vlaamsclie Koppen", „Op Wandel", „Voor drachten", „Drij Geestelijke- Voordrachten". En dan volgen zijn talrijke bijdragen (meesten deels niet onderteekend) aan „De Vlaamsche Vlagge", „Rond den Heerd", „Biekorf", „De Dietsche Warande en Belfort", „Verslagen der K. VI. Akademie", „Van-Nu-en-Straks", „De nieuwe Tijd", „Het Vlaamsche Land." Zijn nagedachtenis zal blijven. De spreuk gedachtig „Een volk, dat zijne grooten vergeet, is een ten doode opgeschreven volk," heeft er zich onder voorzitterschap van Dr. IJ. Isebaert (schepen der gemeente) én Jul. Allegaert een Verriestkomiteit gevormd met het doel als dankbare hulde en uit fier stamgevoel den naam van Ilugo Verriest te vereeuwigen en ook aan de komende geslachten kond te doen door het plaatsen van een gedenksteen in zijn geboorte huis. Na Ingoyghem, het schilderachtige rust oord van den eerwaardigen „pastoor van te lande", wil Deerlijk, zijn geboortedorp, den roemrijken liaam van zijnen vroeden inboorling paster Verriest dankzinnig en stambewust her denken. Liet ontwerp van den gedenksteen is gemaakt naar het plan van den beeldhouwer Leo Hervein, een. gewezen dorpsgenoot. Liet arduinen, midden stuk zal volgenden 'tekst behelzen „Lfier werd geboren op 25-11-1840' de zoetbespraakte Prieo- ter-Vlammg Hugo Verriest." In het rechter- zliluik Wordt een kelk en in bet linkerzijluik een leeuw gebeiteld. De onthullingsfestiviteii zal gepaard gaan. met een wijdsch opgezette feest- optoeht en een grootsch muziekfeest. Het komiteit is besloten in bet huldebetoon dan; pastor Hugo Verriest te omvatten een hulde- aaandenken voor de heele familie Verriest, die be halve dezen zoetbespraakten Prie,,t<.r-'Vlaming dok nog andere vooraanstaande mannen telde die klank hadden in de kunst en de wetenschap van Vlaanderen, te weten Dr. Karei Lodewijk Verriest, notaris en gewezen burgemeester 'te Deerlijk Dr. Gustaaf Verriest, de gewezen schrandere professor-geneesheer te Leuven, de meest vertrouwde vriend van Guido Gezelle, ten fijnzinnig' en beminnelijk mensch zoowel als kunstenaar, die gebróken door den oorlog in ballingschap gestorven is Mr. Adolf Verriest, rechtsgeleerde en dichter, m leven advocaat te Kortrijk. De gedenkmgsfeesten poogt het komiteit zoo grootsch en zoo prachtig mogelijk te verwezen lijken. Tol alle stam- en taalverwanten uit Noord- en Zuid-Nederland, tot alle kunstenaars en letterkundigen wordt daartoe een warmen oproep gedaan om zedelijk en geldelijk ook deze Vernestfeesten te willen steunen en door aan de feesten te wilLn deelnemen en voor het Verriest- fonds te willen inschrijven. Te dien einde zullen alle bijdragen, hoe gering ook, dankbaar aanvaard worden. Zij kunnen reeds van stonden aan gezonden worden aan het adres Jul. Allegaert, schrijver van 't Verriest komiteit te Deerlijk, of mogen gestort worden op dezes postrekening 4788G. Financ en Eeon. Mededeelfngen De Ufa. Men meldt uit Berlijn Over de gebeurtenissen, die aanleiding hebben gegeven tot het verleenea van steun aan de Ufa, de bekende Duitsche filmondememing, deelen de bladen o.a. nog bet volgende mede Toen de Ufa langen tijd geleden in moeilijkheden verkeerde, beslopt de groep, die tot nu toe de onderneming had gel'inancieerd, en waarin de Deutsche Bank een leidende rol speelde, de gelieele onderne ming te verkoopen. Men meende dat het 't ver standigste was de Ufa aan te bieden aan. een bekende uitgeversfirma, zonder dat hierbij reeds aan Scherl werd gedacht. Men stejde zich in- de eerste plaats in verbinding met de firma Ull- stein, maar deze was reeds bij een andere film- onderneming, de Terra Filmgesellschaft, ge.nter- resseerd. Ullste.n voelde niets voor het plan en daarop werd de Ufa aan Scherl of Hugenberg aangeboden. Bij de onderhandehngen, die volgde, was ook het concern Otto Wolff betrokken en voorts nog mdustreele en oeconomische kringen zelfs de Hapog werd in dit verband genoemd. Nader wordt mededegeeld, dat de voorwaarde van den verkoop nog niet vaststaan, ofschoon enk Je bladen beweren dat Hugenberg de Ul'a voor een bedrag van 35 milhoen mark heeft overgenomen. Ook staat, nog niet vast, wanneer de filmondememing in andere banden zal over gaan zeker is alleen dat zoodra dit liet geval zal zijn, Hugenberg de geheele Ufa zal reorgamseeren De Deutsche Bank publiceert een verklaring, waarin staat, dut om bij te dragen tot de reorga nisatie van de Ula, dat zij afstand zal doen van een vordering uit interest en' provisie groot 6.250.000 mark en bovendien 11.250.000 mark winstbewijzen. Deze zullen voor interest en amortisatie m de plaats komen, hetgeen de helft :s der zuivere Winst, die zal overblijven nadat het dividend van 6 pet. aan de aandeelhouders zal zijn betaald uit de verdere vorderingen. De Deutsche Bank zal uit de middelen van de aan- g.,kondigde verhoogmg van het kapitaal van de Ufa geheel kunnen worden voldaan- Kerknieuws. Japansche bisschoppen. De Paus zal hen weer zelf w ij den. Men seint uit Rome aan de „Msb." Z. IJ. de Paus is voornemens, ook in Japan inlandsche priesters tot bisschop te benoemen en de wijding der nieuwe prelaten, evenals bij de Chineesche bisschoppen, zelf te Rome te verrichten. SPOUT. Olympische voetbalwedstrijden te Rotterdam en Den Haag. Volgens De Olympiade, het officieel orgaan van het comité 1928, ligt het in de bedoeling enkele belangrijke wedstrijden van het Olympisch voetbaltournooi buiten Amsterdam te houden, waarbij Rotterdam en den Haag in de eerste plaats in aanmerking komen. Bij een groote inschrijving laat de accomodatie der velden, te Amsterdam het niet toe dat daar ingevolge de Olympische reglementen alle wedstrijden ge houden worden. Er zal dan geen bezwaar zijn om enkele wed strijden elders te houden. Men denkt dan natuur lijk in de eerste plaats aan het veld van Sparta. Het elftal van Ajax is voor den a.s. Zondag tegen N. A. C. te Breda te spelen wedstrijd on gewijzigd gelaten, behalve wat betreft de midden- voorplaats, die weer door Hordijk zal worden bezet. Pro-Patria IIR.C.S. Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur speelt P.P. II een vriendschappelijken wedstrijd tegen R.C.S. op het terrein van Pro-Patria alhier. Snelheidsrecord verbeterd. Met een 1000 P. K.Sunb e a m. Uit Dayton Beach wordt bericht, dat de cou reur Segrave met z'r: 1000 P. K. Sunbeam een uursnelheid van-207 mijl (333 K. M.) heelt be reikt. Maj. Segrave heeft daarmede alle Wereldsnel- heidsrecords verbeterd. Nog nooit is een dergelij ke snelheid geregistreerd. Precies bedragen zijn snelheden over 1 K. M. 202.541 mijl per uur, over 1 mijl 203.641 mijl per uur en over 5 K. M. 203.616 mijl per ubr. De grootste snelheid tijdens den 5 K. M.-rit was 207.517 mijl. Het sturen bleek ontzettend moeilijk, de min ste trilling van de handen aan het stuur sche nen het stuurwiel te beïnvloeden. Duizenden stonden langs het strand geschaard en volgden Segrave's pogingen met groote spanning, De wagen is gebouwd onder leiding vau Louis Goa- talen, een d._r kundigste autobouwers uit Enge land. De kosten voor den bouw bedroegen 14.000 pond. BILJARTEN. Hedenavond 8 uur speelt de heer B. Kolmeijer een partij van 300 carenboles tegen den lieer B. Wasman in café Bliekendaal, Nieuwe Haven 303. Scheepvaart. Hoog water tc lioek van Holland. 31 Maart, v.m. 0.52 n.m. 1.05. 1 April v.m. 1.37 n.m. 1.51. 2 April v.m. 2 20 n.m. 2.34. Gem. Hoogwater 87 c.M. J- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 30 Maart. Vertrokken Noorsch s.s. Senita, naar Bodo. SCHIEDAM, 31 Maart. Aangekomen s.s. Bellatrix, kapt. C. Spui], ledig van Amsterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. - s.s. Baltmor, van Riga om hier kolen te bun keren in de Wilhelminahaven. Portugeesch s.s. Bengucla, met stukgoederen van Antwer pen in de Wilhelminahaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM,31 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 31 Maart. Men noteert voor Spiritus luO 31. Spoiling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoeling vereeniging' Heden 1.80 per ketel. DELFT, 31 Maart. Boter 2.00—2.15 45/8, 4/16, 940 K.G. Vette koeien 165—365 lcalfkoeien 205 385 vaarskoeien 140- 255 mag. vark. 16- 56; nucht. kalveren 5—11; biggen 8- 15 paarden f 100— 250. Aanvoer rundvleesch 96-8060 408 run deren 4 paarden 416 mag. kaiv. 73 schapen 462 varkens 910 biggen 9 geiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3