DABBLAD WO OR SCHIEDAM EH ©MSfROSES» WEEK-REVUE. DITJES EN DATJES 50ste Jaargang. Zaterdag" 2 April 1927. No. 14820 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Inlereommunaal 68085 Postbus): 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkberieht 10 ets. Postelièque- en girodienst No. 81440. A d v e r t e n t ifë n 1—5 regels ƒ1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bert kond. Gratis-Ongevallenverzekering t 500 bij levenslange gekeele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 2ÜU bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedRm TWEEDE BLAD. Binnenland. Voor zoowel als tegenstanders van het Nederl.-Belgische Verdrag voelen het als een op luchting, dat de beslissing eindelijk gevallen is en daarmee de zaak „voorloopig" afgedaan. De Verwerping van het Verdrag, gevolgd als deze is door een zekere rust en bekoeling der verhitte gemoederen, zal nog minder schadelijk zijn voor onze verhoudingen met het buitenland dan de opwinding, waarmee een aantal agitatoren be- hebd waren in de dagen, toen ze rmt allerlei ondiplomatieke scherpte een actie meenden te moeten ontwikkelen tegen een opzet, dien ze laten we het aannemen - uit, overtuiging, in strijd met 'slands belang meenden. 't Wordt intusschen ru reeds duidelijk, dat niet zonder reden gewaarschuwd is voor interna tionale Verwikkelingen, als ge'volg van de afwij zing der overeenkomst en o.i. staat 't nog lang niet vast, dat we na eenigen tijd niet een regeling zouden moeten aanvaarden, door Volkenbond of Europeeache grootmachten opgelegd, die zwaarder is dan de verplichtingen, die de heer v. Karnebcek uit naam van ons land voorloopig had aanvaard. Vertrouwen wekkend is intusschen het feit, dat Nederland in den vreemde een aantal be proefde vrienden heeft, die niet zonder succes in de buitehïandsche pers de groote bezwaren, die We, op gegror.de ïedenen tegen het Verdrag kon den aanvoeren, hebben uiteengezet, en daardoor een milder oordeel hebben afgedwongen, speci aal in Engeland en Frankrijk, dan wij gevreesd en de Belgen voorzien hadden. De heer van Karnebcek heeft de consequenties getrokken uit het besluit der Eerste Kamer en zijn ontslag ingediend. Thans is als opvolger aangewezen jhr. Beckaert van Blokland moge hij 'n opvolger zijn uit de school van de afgetreden®, dré corrigeeren en retouchee rend wil weiken aan de schepping van zij n voor ganger, zoo, dat het product voor alle partijen aannemelijk wordt. Waar da Belgen vooralsnog sterk afwijzend tegen alle directe onderhandelin gen zullen staan, moeten zijn diplomatieke betee- kenis en politieke onpartijdigheid hem in staat stellenom evenlasJhr.vanKarnebeek datdeed bij een evemueele crisis van het eenë kabinet in het andere over te stappen en aan zijn eigen grootsche taak voort te arbeiden, ongeacht de mutatiën in het landsbestuur, die de gevlogenzijn van geharrewar der binnenlandsche politiek. Met de groote Olympiade van 1928 te Amster dam te houden, lijkt het ons vrij wanhopig ge steld. Tennis zal er niet gespeeld worden, gelijk we elders reeds berichtten en de F. I. D. I., de internationale organisatie der voetbalsport, zal zich vermoedelijk ook terugtrekken, daarmee een zeker fiasco aan de organisatie en het welslagen der spelen bezorgende. In de Sportkro niek van 24 Maart j.l. vonden we daarover de volgende ontmoedigende beschouwing .'t Zou een schandaal zijn, als men er Nederland invliegen liet. Dat kan en mag men als fatsoenlijke sportlui niet doen.Waarom heeft de heer Hirachman in geen der vergaderingen van het N. O. C. of Comité 1928 ooit een enkele waarschuwing doen hooren Waarom heeft hij nooit gezegd past op, bouwt geen stadion, houdt uw geld, uw tijd, en uw toewijding in petto, wantwant 't kan zijn, dat we niet meedoen Zeer zeker zullen de spelen zonder de voetbal sport een milloen-tekort geven. Met die sport had men drie jaren geleden in Parijs trouwens ook al zoo'n nadeelig saldo. Toen weid de Staat aan gesproken tot dekking Laat hier de overheid ingrijpen voor het zoo ver is. Dat men althans in Amsterdam ophoude honderdduizende tc vermorsen aan een staion- bouw, die straks wel geheel overbodig zal blijken te zijn." Er zijn meer van di*. dingen, die wel erg sym- patiek lijken, maar tenslotte mets anders be duiden dan het uithevelen van belastinggelden uit de schatkist (d.i. ae portemonnaie der belas tingbetalers) naar de bodemlooze biandkast van zekere bravour-ondernemingen. Mits particulieren zich voor een half millioen in onze burgerlijke luchtvaart interes^eeren, wil de regeering aan de K. L. M. voor de komende zeven jaren een subsidie van bijna 3 millioen ve deepen. Men versta ons goed we hebben alle respect vooi de K. L. M., die in de internationale lucht vaart inderdaad een beteekenende positie in neemt. Maar waarvoor zulkn we ten koste van zooveel geld een positie bewaren, die van zoo weinig nuttig effect is Ook deskundigen van den eersten rang zijn den laaisten tijd komen ge tuigen, dat de luchtvaart zich niel ontwikkeld heeft in den geest, dien men heeft voorzien. Aan het luchtvervoer blijft veel risico ver bonden, terwijl deze ontzaglijke dum transport- wijze bovendien niet in staat blijkt om een Ver voer van eenigen omvang mogelijk te maken. Wordt het subsidie aan de K. L. M. verleend, dan beteekent zulks slechts, dat in de komende zeven jaren de Nederlandsche belastingbetalers da- gelijksch een bijslag van ruim duizend gulden moeten verleenen op het luchtvervoer van de enkele K. L. M.-passagiers, die voor meer dan 99% het luchtvervoer niet noodig hebben, maar het bezigen terwille van de sensatie. Met die ruim duizend pop per dag zullen vve er trouwens nog wel niet van af zijn, want 't Comité Nederland-lndië heeft, terwille van de suggestie, die in de deftigste Nederlandsche vergaderplaats, de Grafelijke zalen in Den Haag, dehaute finance verzameld, met vooraan de leden van ons Ko ninklijk Huis, om een campagne te openen ter verzameling van de middelen voor een luclit- vaartberbinding met Indië. Voor zulke verbin ding is in een afzienbaar aantal jaren geen mo gelijkheid, ten minste niet voor algemeenen dienst. Slechts weinige financieel-bevoori echten zouden er gebruik van kunnen maken, maar dan natuur lijk met behulp van alle belastingbetalers. Dat is het pleiziertje van die weinigen niet waard. Bovendien beloopen de gegadigden nog de on- piettige kans, dat hun kostbaar huidje in een of andere Arabisch woestijn te verarogen zal komen liggen. Van veel méér algemeen nut zou een goede radi- -telefonische verbinding met de Oost zijn, maar Op'den man af. Ge weet niet of ge stemmen gaat, zegt ge. Dan weet ge niet veel mijn vriend dan zijt ge bepaald achterlijk met permissie dan zijt ge een botterik en geen kleintje Als gij dat van u-zelf niet weet, dan bekijk ik U niet als een kerel, die weet wat-ie wil. Of bedoelt ge soms, dat het U onverschillig is, of ge door de kat of door den kater gebeten wordt Stumperig man, stumperig Welke kloeke vent, met merg in zijn knoken, laat zich bijten door een nijdig viervoetertje Maar ge meent mogelijk, dat het U koud kan laten, wie of de touwtjes in den Haag in handen heeft wie of de wetten maakt, waar ieder, ook U, zich aan te onderwerpen heeft. Kom uit je droom man, wrijf je oogen eens uit en zie om je heen spits je ooren en luister wat er* gesproken wordt. Honderdduizenden, die 6 April naar de stem bus opgaan, hebben iets in hun hart, hebben iets in hun oogen, dat, zoo ge 't zag, wel in staat was, een angstschok te stooten door uw zelf genoegzame lamlendigheid. Die honderdduizenden is het niet een zorg wie of hun vertegenwoordigen zal in den Senaat en waarachtig die drommen, door den heeten haal gedreven, kiezen geen afgevaardigden, die veel respect voor uw failliete opvattingen zullen hebben. Ge hebt natuurlijk nooit gehoord, wat in de Kamers diverse volksmenners zoo al hun beginselen durven noemen. Ge zijt nooit ge- daarvoor heeft de Staat nog niet veel over en laat deze het initiatief aan de particuliere indus trie (Philips). Staten-Generaal. Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is de behandeling van het Wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Koop handel omtrent de Naamlooze Vennootschappen beëindigd. Van de zijde van het publiek was er voor dit ontwerp met haar ingewikkelde materie weinig belangstelling. In de 17 jaren van voorbe reiding had het oorspronkelijke ontwerp van den toenmaligen minister van justitie (Mr. Nelissen in 1910) menige wijziging ondergaan, maar de drie fundamenteele principes, waarop het ge bouwd was, bleven bewaard, te weten openbaar heid van de inrichting en machtsverdeeling, bescherming van het vermogen der vennootschap en regeling van aansprakelijkheid van bestuurders en commissarissen. Het heeft amendementen geregend, meer dan vijftig waren er ingediend, maar veel succes hadden de voorstellers niet slechts eenige weinig beteekenende wijzigingen werden aange bracht. Veel strijd was er over de door de wet gewilde openbaarheid der balansen en wist- en verlies rekeningen, welke volgens het ontwerp binnen 8 dagen na de vaststelling ter inzage van een ieder neergelegd mosten worden aan het kantoor van het Handelsregister, behoudens uitzonderingen bij algemeene maatregel van bestuur. De heer Van Aalten wenschte die uitzonde ringen voor alle z.g. familievennootschappen en andere onderonsjes in de wet, te zien vastge legd, waarom hij\oorsteldeallevennootschappen zonder aandeelen aan toonder (mits geen schuld brieven uitgevende en niet in het bankiers-, kas siers- of verzekeringsbedrijf uitoefenende van de verplichting vrij te stellen. Dat voorstel echter werd verworpen, nadat een voorstel-Van Heems kerk was aangenomen (41-25) om alle mogelijke vrijstelling van het openbaarheidsvoorschrift te schrappen. Eerste Kamer. Deze week begon de Kamer haar arbeid met de interpellatie-De Visser over het verblijf van den kruiser „Sumatra" te Sjanghai. De commu nist had deze interpellatie doen uitstellen, omdat hij wegens een keelaandoening niet zou kunnen spreken maar toen bleek, dat hij elders in het land wel in vergaderingen optrad, heeft men de interpellatie op de agenda geplaatst. Deze afge vaardigde van Moskou in het Nederlandsche par lement, noemde het zenden van de „Sumatra" een uitdaging aan het Chineesche volk, „eisehte"' dat het schip de „schuit" zei hij telegrafisch zou worden teruggeroepen, „eisehte" de onmid dellijke erkenning van de communistische Kan- ton-regeering in China en „eisehte" tevens dat de Hollandsche kolonie in Sjanghai zich onver wijld naar de verlangens der Chineesche revo- lutionnairen zou voegen. Hij kwam du a met na druk voor de Chineesche revolutionnairen op, alléén geen woord heeft hij gesproken voor zijn landgenooten, welker leven door zijn bolsje wistische broeders in China bedreigd werd en wordt men denke maar eens aan de gruwzame weest in vergaderingen, waar een parlementaire demagoog, in de electrisch geladen atmospheer, den strijd tot op het mes propageerde. 't Zal zoo'n vaart niet loopen, hé. Voorzeker, 't is hier geen Mexico, waar men met revolverschoten argumenteert Noord- Amerika is ver 't Is hier zelfs niet 't Europee- schc Rusland, van dief, diefjesmaat en sluip moord óp bestelling maar Frankrijk is toch heel dichtbij en wat zegt ge van uw eigen contreien Heeft de moderne 80-jarige oorlog om de onafhankelijkheid van het onderwijs U nog niet geleerd, wat de ziel van een kind den tegen stander waard is. Wilt ge de welvaart van 't land als proefkonijn in handen geven van bu reau-stoel- en katheder-wij sgeeren, die hun ongare stelsels even gemakkelijk prijsgeven als fabriceeren Beseft ge niet wat 't wordt, als Wibaut-moraal mag morrelen aan de huwelijks wetgeving Daar dacht ge nooit over na, is 't niet Ontevredenheid met de R. K. Staatspartij bracht U, via vitzucht, tot uw tegenwoordige wee-lauwe gesteltenis. Ge hebt vergeten, dat ook onze Partij, als alle menschenwerk, het stempel der onvol komenheid draagt. Ge hebt vergeten, dat onze Partij alle standen omvat en aan geen eenzijdige begunstiging mag denken. Ge hebt vergeten, dat de R.-K. Staatspartij vooral op beginselen, inplaats van op belangen alleen, koerst beginselen die een Beginsel tot grondslag hebben dat eeuwig en onveranderlijk dat geen schipperen toelaat, noch listige vermoording en verminking van vele andere buitenlanders in China. Natuurlijk heeft dit communistische relletje geen effect gehad in onze Volksvertegenwoordi ging. Binnenland. De R. K. Staatspartij en de R. K. Volkspartij. Verdere briefwisseling. Het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staats partij ontving het navolgend schrijven 19 Maart 1927 Wij bevestigen de ontvangst van uw schrij ven, gedateerd 15 Maart, op 18 Maart jlhou dende antwoord op ons schrijven van 8 Fe bruari 1927, u toegezonden onder No. 34/Doss. 123. Wij stellen ons voor uw schrijven achter eenvolgens in partij-bestuur en hoofdbestuur te behandelen en kunnen dus thans nog niet daarop vooruitloopen. In afwachting daarvan veroorloven wij ons echter thans reeds op te merken, dat het ons hoogst onaangenaam heeft getroffen - reeds vóór het ontvangen van uw brief in de dag bladen té moeten lezen, dat een lid van uw dage lijksch bestuur, m.n. de heer A. G. de Bruyn, zich volgens „de Maasbode" als volgt moet hebben uitgelaten in een voor de Studieclub der Katholieke Kiesvereeniging te Utrecht ge houden inleiding dat de Katholieke Volkspartij de door de Katholieke Staatspartij uitgestoken hand niet heeft willen drukken. De juistheid van deze mededeeling zou blijken, wanneer de onder handelingen zullen worden bekend gemaakt. Overigens zeide spreker, dat wanneer de Volkspartij-leiders een drang in zich voelen opkomen om personen buiten hun kring scheld woorden naar het hoofd te gooien, zij eerst goed moeten leeren lezen, opdat zij zich niet al te zeer blamceren. Politieke onkunde behoort niet tot onbeschoftheden te leiden." Het zou de goede bedoelingen slechts kunnen schaden indien wij in dit stadium ons zouden laten verleiden de ons door dat lid toegeworpen handschoen op te nemen en ons daarbij te be dienen van uitdrukkingen zooals hij gemeend heeft te moeten bezigen. Bovendien houden wij er ons van verzekerd, dat een dergelijke men taliteit niet de gedachte weergeeft van liet wel willend deel van uw bestuur. Wij bepalen ons voor het oogenblik slechts onze verontwaardiging daarover uit te spreken in de veronderstelling dat uw bestuur zelve wel aanleiding zal vinden om althans dat deel uit zijn betoog tegen te spreken, waarin hij ver klaart, „dat de Katholieke Volkspartij de door de Katholieke. Staatspartij uitgestoken hand niet heeft willen drukken." Immers dat is onwaar en het bewijs daarvoor levert ons laatste schrijven d.d. 8 Februari 1927 No. 34/Doss. 123, afgezien nog van de vraag wie of de hand heeft uitgestoken en wie die aanvankelijk niet heeft willen drukken. Voor ons is deze vraag niet twijfelachtig. Voorts moeten wij onze verwondering te kennen geven over uw onderschrift bij uw brief van 15 Maart jl., waarin u mededeelt, dat uw mooipraterij en handig gegoochel met Kokanje- lekkernijen. Maar het voornaamste wat ge vergeten zijt is een stuk historie. Gevermoedt wellicht, dat hier gedoeld zal worden op de tijden, dat „klopjes" het duister van den nacht moesten gebruiken, om de Room- sche burgerij te melden, dat ergens op een zolder de H. Geheimen gevierd konden worden in 't verborgen. Neen vriend, ge raadt mis Om den verkiezingsmotor te doen draaien, hebben we ancfete drijfkracht noodig dan bitter- getinte herinneringen aan bange dagen, met veel geloofsverdrukking en geloofsvertrouwen, maar weinig geloofsmoed. We werven naar dapperen durf en gloeienden offerzin De historie, die ge vergeten zijt, is de historie der Kruisvaarders Zeg zooveel kwaad van de Middeleeuwen als ge wilt, maar bedenk dat er honderdduizenden mannen waren, met een kindergeloof en een heldenhart. Hekel de toestanden van die dagen zoo luid ge kuntwant dan ortdermijnt ge zelf uw valsche stelling, dat de malaise uwer belangen de malaise van uw idealen vergoelijkt. Bedenk eens, hoe de bloem der christenvol keren op één „God wil hethuis, hof en land verliet en vergelijk met die kampioen-naturen dan eens uw matte houding van heden Het heden, met een inzet van kamp, even verbeven als toen. Het heden dat nochtans niet uw leven, maar slechts uw stem en steun-vraagt. Voelt gij U niet de mindere van die strijders, zonder vrees of blaam Slaat het bloed U niet naar 't, gezicht, nu ge uw hart betrapt op lafheid Of wekt hun prachtige geestdrift bij U gevoelens, die uw vingers tot een vuist en uw oo gen tot een vlam maken 1 Het laatste natuurlijk Want zoo verbasterde ge niet van den ouden aard, dat het geschetter van de trompet, die verzamelen blaast, tegen de belagers van ons beginsel, de vezelen van uw ziel niet doet trillen. Alle lafheid hebt ge immers reeds van U af geworpen. Ontwaakt zijt ge uit de narcose der onbewustheid tot het klare besef van uw diepste wezen. Uw diepste wezen, dat de plicht van verde diging niet meer gevoelt als een last, maar als een lust, als een eer. Ge popelt van ongeduld, om U met de Room- sehe regimenten te werpen in de branding van 't gevecht om de macht van den Staat. Ge zult niet langer een ergernis zijn voor de oude garde, maar een voorbeeldig lid van het- keurkorps, wiens geweldig élan alles meesleurt, wat nog weifelt. Zoo behoort het Zoo moet het Geen laksche treuzelaars, geen slaafsche vol gers, maar spontane vrijwilligers, dragers van het heilig vuur, dat nieuwe vlammen doet laaien daar waar zijn vonken vallen. Is die geest over ons vaardig, is die gesteltenis ons eigen laat dan stormen, wie stormen wil, want dan zal de hechtheid onzer rijen worden als het graniet, waartegen te pletter zal vliegen, al wat ons deren wil. Maaslandus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5