tenen „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DAGBLAD WOOD SCHIEDAM FEUILLE' Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Donderdag 7 April 1927 No. 14830 Rnieao i KOEMARKT 4. Telefoou Imezeominaaaal 68085 Pmthm s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post, f 3.per kwartaal. Afzonderlijk# nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbssickt 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. ^atis-Ongevaileni/erxekering s i 500 bij levenslange gebeele invaliditeit! f 200 big verlies van een basnd, voel of oog I 20® bij deed f 10® bij verlies v*n *e@ %fans f S0 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Pa vcraekeiHa.^ wordf gewaarborgd do**» 4? W.MoH. Ahrem Vers» bank Advert «nfcilm 15 regels f 1.JB, «ik® regel duarboven S& o», 3 etsai plaateen wordt 2 maai bereksnd. ïngeaondsn madedaeliag*» 75 'c per regel. Speciale condifciSn voor herhaaldelijk advertasran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incaseokosten worden berekend. Düitenlands«b Nieuws. VOLKENBOND. Ciitiek op Loudoi. In de ontwapeningscommissie hebben de gedelegeerden van Italië, de Vereenigde Staten en Zweden critiek uitgeoefend op het beleid van den voorzitter jhr. Loudon, die de werk zaamheden te snel wil doen vorderen. Gibson (Ver. Staten) verklaarde, dat de menschheid thans 1927 jaar gewacht heeft op de resultaten dezer commissie en daarom nog wel enkele dagen kan wachten. De problemen zijn te moeilijk en te gecompliceerd, aldus deze spreker, om overhaast te werk te gaan. Jhr. Loudon verdedigde zich met de opmer king, dat gistermorgen niemand bezwaar ge maakt heeft tegen het houden eener middag zitting en tegen de behandeling der budgetaire 'Hethode voor de beperking der bewapening. De Brouckér» en lord Cecil namen het voor Jhr. Loudon op. Eerstgenoemde deed een beroep °P zijn collega's, niet tegen wat extra werk °P te zien. Van de zijde van het Volkerbondssecreta- riaat schijnt pressie op de ontwapeningscom missie uitgeoefend te worden om de zitting nog voor het begin der economische wereldconfe rentie te doen eindigen. Gebouw Volkenbond. De jury inzake de prijsvraag voor het ge- houw van den Volkenbond dr. Berlage maakt er deel van uit is te Genéve bijeengekomen en heeft een aanvang gemaakt met de eerste hestudeering van de 375 ingezonden ontwerpen. BELGIE. Politieke amnestie, ig Vlaamsche reserve-officieren, die aan het IJzerfront streden, hebben, naai men ons uit Brussel meldt, aan de pers een motie over gemaakt, waarbij zij verklaren, tegen de meening Van sommige andere oud-soldaten in, van oor- heel ie zijn, dat het uitblijven van de politieke a&mestie strijdig is met de belangen van het land en met de idealen, waarvoor zij tijdens hen oorlog hun leven hebben gewaagd. Ook Zeggen zij ervan overtuigd te zijn, dat de over- groote meerderheid der Vlaamsche bevolking hetzelfde denkt en zij verwachten dan ook, dat "u spoedig amnestie zal worden verleend. ENGELAND. Het Lagerhuis debat over China. Ih het Lagerhuis werd het debat over China ingeleid door MacDonald, den leider der oppo sitie. Hij zeid.e, dat de zending van troepen naar China de moeilijkheid om te onderhandelen Aanzienlijk vergroot heeft zij hoeft de veiligheid her Engelsche levens buiten Sjanghai niet ver groot, doch zonder twijfel in geheel China wan trouwen gezaaid omtrent de EngeLche bedoelin gen, ofschoon hij zelf gelooft, dat deze verden kingen ongegrond zijn. Onze politiek moet zich onmiddellijk bezighouden met het Chineesche probleem in zijn geheel en niet uitsluitend met Sjanghai. Te Nanking hebben zich enkele be treurenswaardige incidenten voorgedaan, doch vóór men' een onderzoek heeft ingesteld kan niemand precies zeggen, wèt er te Nanking ge beurd is. MacDonald drmgt er op aan dat de regeering, ter behandeling van de kwestie, een onderzoek zal instellen. DUITSCHLAND. Dreigende staking. De havenarbeiders van Mannheim en Ludwigs- hafen hebben de uitspraak van de bemiddelings commissie,welke een loonsverhooging van 3pfen nig per uur en van nogmaals 3 pfennig met in gang van 1 Oct. toekende, van de hand gewezen met 98 pet. van de uitgebrachte stemmen. Een staking lijkt onvermijdelijk. Conflict bij de Duitsche Rijksspoorwegen. De onderhandelingen tusschen de vakver- eenigingen van spoorwegpersoneel en de directie der Duitsche rijksspoorwegen zijn afgebroken, daar eerstgenoemden de door de directie met betrekking tot de loonen en den arbeidstijd gedane concessies onvoldoende achten. De direc tie had een verhooging der loonen met gemid deld drie pfennig per uur aangeboden. De vakvereenigingen zullen thans den rijks minister van Arbeid verzoeken een arbitrage commissie in te stellen. De Duitsche Volkspart ij en de concordaatskwestie. Naar de berichtendienst der Duitsche dagblad uitgevers van de zijde der Duitsche volkspartij verneemt, is het bericht or.juist, volgens het welk de Landdagfractis der partij zich vandaag met de concordaatskwestie zou hebben bezig gehouden. Het is ook onjuist, üat de fractie van den Rijksdag gisteren Stresemann zou uitge- noodigd hebben haar zitting bij te wonen. FRANKRIJK. Vervalschte koersen uitgezonden. De Fransche postadministratie, afdeeling draadlooze telefonie, heeft een aanklacht inge diend tegen eenige bankiers en bankemployés. Deze hadden een draadloos toestel met clan- destienen zender geinstalleerd, waarmede zij naar Berlijn, Amsterdam en Rusland abnormale koersen van den franc en van bepaalde effecten uitzonden. De beschuldigden zijn in hoofdzaak vreemdelingen. O.m. zijn het twee Russen en twee Letten. openbaar onderwijs, dat hij de verslagen der ministers var. financium afwachtte om een re- geeringsmanifest op te steller., dat aan het land de gedachte zal voorleggen van de organi satie eener nationale vergadering bestaande uit delegaties van alle gemeenteraden en die slechts adviseerende bevoegdheid hebben zou. 50 Ik vond zijn methode afschuwelijk en onhy giënisch. „AHes had 'het mij belet. „Vooreerst Hedwig," Protesteerde ik. „Wat hebben zij je in Davenback verteld Vl'oeg hij, den tekst lezend, die op de plaat onder he afbeelüing gedrukt stond. „Miss Blake won in 1883 met zes lengten van iger, op wie de heele itunesse dorée gewed hac let was een raadsel, waarom de witte hengst zoo erbarmelijk liep. Hertog Robert van Weston Vv'On met Miss Blake een fortuin, antwoordde 'k, in één adem doorsprekend. „Is dat alles en Harry bleef de afbeelding en Je lijst bestuddeeren, keerde de plaat om aan den muur, bezag den achterkant. „Wat zoek je „Ik zoek nooit iets, Edward. Ik kijk alleen slechts of ik bij toeval feiten tegenkom. Nu, N Het ITALIË. Italiaanse h-LI ongaarsch verdrag. De tekst van het Italiaansch-Hongaarscbe verdrag is gisteravond gepubliceerd. Het verdrag bestaat uit een inleiding en vijf artikelen. In art. 1 wordt verklaard, dat er een „voort durende vrede zal heerschen en vriendschap zal bestaan tusschen het koninkrijk Italië en het koninkrijk Hongarije." In de overige artikelen wordt voorzien in de oplossing en arbitrage van alle geschillen, die zich zouden kunnen voordoen en die niet opgelost kunnen worden langs den gewonen diplomatieken weg. De duur van het verdrag is vastgesteld op tien jaar en verlenging heeft automatisch plaats, tenzij een van beide par tijen een jaar voor het verstrijken van den termijn den wensch tot ontbinding te kennen geeft. CHINA. Tsjang Kai Sjek in opstand tegen Hankau. Tsjang kai sjek heeft het communistische hoofdkwartier gesloten, hetgeen als een directe uitdaging wordt beschouwd van het extremisti sche Hankau. Men gelooft, dat een breuk op handen is. De centrale uitvoerende raad heeft Tsjang kai sjek bevolen onmiddellijk naar Nan king te vertrekken. Dë inval in het Sovjetgezantschap De Sovjetvlag waaide niet van het eigenlijke gezantschap op het oogenblik van den inval, doch was op de hulpgebouwen gehescheU. Tsjang tso lin seinde aan den opperbevelhebber om hem de arrestatie van 22 Russen en 75 Chinee- zen mede te deelen _>n de inbeslagneming van munitie en propagandamateriaal. Hij zegt, dat de gevangenen zullen gevonnist worden en gestraft krachtens de verordeningen en er- klaart, dat er voor deze opstandige onruststokers, die verantwoordelijk zijn voor de verspreiding- van het bolsjewisme, geen pardon is. Is Sjanghai door verraad gevallen? De bladen melden, dat generaal Pi sjoe tsjen, de bevelhebber van het 8e leger van Sjangtoeng en het eskader van Tsingtao gefusilleerd is op bevel van Tsjang tsoeng tsjang wegens hoog verraad. Hij is het, die met de Zuidelijken over de overgave van Sjanghai onderhandeld heeft. AMERIKA. Een waarschuwing. Gis Uren zijn in Chicago verkiezingen ge houden. Men vreesde voor onlusten, die het noodig zouden make" om in de stemlokalen krachtige politiebewaking te helmenDaarvan zouden dan -dacht men de Chicago'sche bandieten een talrijk en rauw volkje ge bruik maken om elders hun slag te slaan. De hoofdcommissaris van politie had echter van te voren bekend gemaakt, dat de hh.' bandieten zich voor den Woensdag „maar moesten voor zien van vesten, die ondoorlaatbaar waren voor kogels." Of met andere woorden de politie zal overal op haar post zijn en heeft orders direct als 't noodig schijnt, te Schieten met scherp. PORTUGAL. Parlementaire planpen in Portugal. In een intervieuw verklaarde de minister van ALLERLEI. Uit Parco (Wyoming) Bij een ontploffing in een petroleumraffinaderij werden twaalf arbeiders gedood. Binnenland Na de verwerping van het Ncd.-Bclg.-tractaat. Het Britse h advies aan Belgie. Zooals bekend, heeft de Belgische regeering zich gewend tot de Engelsche, in verband met de verwerping van het Nederl.-Belg. tractaat. Uit 6 ''at- alles vroeg hij, steeds turend op alle pun ten van het plaatwerk en de omlijsting betastend. „Harrison was de jockey van Niger," sprak ik kortaf. Harry kreeg een schok, keerde zich om, strak zag hij mij aan zijr lippen trilden, zijn oogen flikkerden dan bracht hij langzaam de hand aan het voorhoolV, waggelde op den stoel, keerde zich weer om, greep zich vast aan de zwaarver- gule, rijk met ornamenten versierde lijst. Zoo bleef hij staan, onbewegelijk, met den rug naar mij toe. Daar dreunde een zware slag de deur der bi bliotheek werd met geweld dichtgeworpen. Harry stond nog steeds op zijn verhevenheid, twee handen krampachtig om de lijst geklampt, het gelaat naar den muur. Met toegekne pen keel staarde ik omhoog. „Harry Harry." stamelde ik heesch. „Wat is er Dan zag ik, hoe hij eensklaps, bij zijn rechter hand het hoofd heel dicht nij de lijst bracht. „Edward liep hij ontsteld uit, hij trok snel zijn vergrootglas uit den zak van zijn vest hij legde het boven het punt der omlijsting, waar hij op gstaard had .dan hakkelde hij „Ed ward hier staat met heel fijne lettertjes schurk En de C. met de kroon staat er boven Hij schreeuwde het bijna uit. Ik hield hem vast aan zijn beenen, hij waggelde op den stoel als onverzadigbaar keekgij het inschrift in de lijst, nam deze met koortsachtige gejaagdheid ook op andere punten onder zijn loupe. Weer stamelde hij, zonder zich om te keren, Londen wordt hieromtrent het volgende ge meld Over het polsen der Britsche regeering door de Belgische geeft de diplomatieke correspondent der Daily Telegraph, die op Belgisch gebied goed ingelicht pleegt te zijn, nadere bijzonderheden. Londen zou Brussel te verstaan hebben gegeven, dat zij directe onderhandelingen der beide landen nog steeds als de beste procedure beschouwt wel ke het minste gevaar voor internationale wrij ving oplevert. Mocht de Belgische regeering ech ter ondervinden, dat iedere nieuwe poging in die richting tot mislukking gedoemd is, dan zou het een nieuw stel concrete voorstellen aan de garandeerende mgendheden kunnen voorleg gen, maar als en wanneer de Belgische regeering zich tot zulk een stap gedrongen acht, zou het wenschelijk zijn, dat zulke voorstellen een niet te gedetailleerd karakter dragen, maar alleen de voornaamste en werkelijk vitale punten van België's niinimum-eischen belichamen. De Brit sche regeering wordt te zeer door problemen van 't grootste belang geabsorbeerd, dan dat 't zich met een technische discussie over baggeren, dij ken en kanalen zou kunnen inlaten. Voor het oogenblik meent men hier niet dat het vraagstuk van den toekomstigen status der Schelde er een van den Volkenbond is, maar misschien zou het, wanneer een regeling onmogelijk blijkt, tenslotte wenschelijk kunnen zijn, den Volkenbond om ad vies te vragen. Prinses Juliana collecte voor het Drentsehe veenkind. Een aantal van 110 gemeenten hebben tot heden medewerking toegezegd tot de prinses Ju liana collecte ten bate van het zwakke en onder voede Drentsehe veenkind. Dagelijks komen een flink aantal bewijzen van sympathie in, maar 't is nog Verre van de 1100, 't totaal aantal gemeenten in Nederland. Vele college's van B. en W, melden, wel sym pathie te voelen voor 't doel, doch geen comité te kunnen vormen. 't Is daarom noodig dat een spontane drang komt uit de bevolking en dat uit alle gemeenten personen zich met B. en W. in verbinding stel len. Op 30 April moet door heel Nederland het Julianabloempje worden verkocht of moet op welke wijze ook, deze dag de groote dag zijn voor de hulpbehoevende veenstakkertjes. Afdoende hulp kan niet met eenige tienduizen den guldens worden verkregen, 't Moeten hoi - oerdduizenden zijn en dan doet. Nederland zijn plicht. Daarvoor moeten vooral de groote steden het voorbeeld geven aan de omgeving. De dag van 30 April nadert snel. Inlichtingen geeft gaarne de secretaris der propagardacommissie A. C. Bos te Egmond aan Zee. Het internationale spoorwegregime. Ingediend is een wetsontwerp^totggoedkeu- ring van het verdrag met bijbehoorend statuut en protocol van onderteekening nopens het in ternationale spoorwegregime vang9 December 1923. Dit verdrag met statuut en protocol werd op 9 December 1923 voor het Rijk in Europa ge- teekend op 31 October 1924, tot welk tijdstip het verdrag ter teekening was opengesteld, was het geteekend door 33 staten. Liet verdrag is in werking getreden op 23 Maart 1926. De waarde van het statuut ligt inzonderheid in de mogelijkheid, die geopend is om bestaande regelingen uit te breiden wat haar inhoud betreft al maar de lijst beloerend „Edward je zeiLlarrison was de jo key van Niger Wie was de eigenaar Meteen keerde hij zich om, rustte bevend tegen de plaat. Nu zag ik, hoe hij, over mij heen, met open mond slaaide. staarde als een verwezene O, had ik dien blik begrepen „Niger, antwoordde ik dof, was van Roberts broeder Cecil die in 1883 overleed Ik wurgde het hakkelend uit mijn droge keel, ik rilde, een huiver van gruwel en afschuw liep over mij o rug. Harry's oogen puilden nu uit hun kassen als versteend stond hij voor mij over mij heen te staren „Grijp hem Grijp hem strekte hij eensklaps in starre ontzetting en doodsangst,den trollenden arm uitHij duidde naar iets ach ter mij 't was of hij een spook zag. Ik keerde mij haastig om. Op hetzelfde oogenblik was het, of h_el LIarry's veerkracht weer ont waakte hij sprong van den stoel, wierp mij op zij, vloog op den man af, die stond bij de open deur Daar klonk een scherpe knal een gil. Ltarri- son had zich door het hoofd geschoten en viel dood voor onze voeten neer HOOFDSTUK XIV. Het verleden herleeft. Nooit, zoolang ik hem ken en mij over zijn ge- heele ongewone persoonlijkheid mocht verbazen, heb ik Harry met meer onverholen bewonderd, nooit heb ik meer versteld gestaan over zijn on vergelijkelijke zelfbeheeroching, dan toen Harri son met verbrijzelden schedel aan onze voeten neerplofte Heel het kasteel geraakte door het moordem schot in radelooze opwinding, stormde naar de eetzaal Hertog Robert kwam met dreunende stappen aangerend, drong allen op zijde, staarde met ver wrongen gelaat, fel brandende oogen en zenuw achtig wriemeldende handen op het bloedende lijk van zijn koetsier. E m wild gewar van stemmen bromde en gilde door elkaar, boven alle klanken uit angstigde echter hijgend het rauw geluid van den Hertog „Wat is dat Wat is dat En hij zag van LIarry en mij naar het lijk, van het lijk naar ons. „LIarry heeft zich gezelfdmoord, gelijk u ziet. Zijn revolver ligt naast hem. Ik raad u er de po litie zooveel u kunt buiten te houden sprak Harry rustig, hij beefde zelfs niet meer „Gezelfmoord Hier Waarom ',Dat heeft hij ons niet gezegd, Hertog." Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT UI iiv JJ1J LUC veil iClbuH l;C6v' i,u) 10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1