f&MGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. WEEK-REVUE. 50ste Jaargang. Zaterdag 9 April 1927. No. 14832 Advertent i{ën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. Bureau KOEMARKT 4. LTeleïoou Intercommunaal 68085 Postbusj 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. 200 bij dood f 100 bij verlies van een Gratis-Ongevallen verzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeit 200 bij verlies van een hand, voet otf oog duim;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen v ing er. D e yer^kei^gj^KÜ^ewaaTbor^d^o^ TWEEDE BLAD. Binnenland. De verleiding is wel groot natuurlijk om dezen keer over de verkiezingen te beginnen, die van de Week gehouden zijn, maar we zullen trachten oin dien innerlijke/! drang zoo vlug mogelijk te smoren en den lezers het verkiezingsdessert te hesparen, du de voorschotels en genoten plats htm al zoo'.n hevigen druk op de maag hebben be zorgd. Als men alle geschriften gelezen heeft, die in verkiezingsdagen de bus verstoppen, dan krijgt men het gevoel van m indigestie, in het bijzonder bij Statenverkiezingen, die nog maar zelden in staat gebleken zijn om den politieken etenstrek op te wekken. Er is zeer zeker vrij druk gestemd, maar eenerzijds was daar de gebiedende wet, die ons naar cle stembus dreef, anderzijds de vrees voor onvolkomen te worden aangezien te worucn. als we van een zekere politieke onverschillig heid zouden bjijk geven. Trouwens, het is o.i. zeer verkeerd om de ver kiezingen voor de Provinciale Staten van min der belang te achten, 't Is waar, dat de werkzaam lieden van dit college vroeger in hoofdzaak be stonden in behartiging van waterschap- en ver- keersbelangen, maar in de laatste jaren is de taak der provinciale overheid sterk uitgegroeid door haar bemoeiingen met o.a. krankzinnigenver pleging, tuberculosebestrijding, subsidieering van allerlei onderwijsinstellingen, bevordering van landbouw- en veeteelt, electricitcit, watervoor ziening, zuigelingenzorg en vele anuere zaken. Daarnaast nemen wc door de verkiezing voor de Provinciale Staten op indirecte wijze deel aan de samenstelling der Eerste kame; en al is onze Se naat in de laatste jaren al dikwijls verouderd- en zelfs al mors-dood verklaard, hij kreeg toch on langs nog meermalen gelegenheid om te toonen dat zijn politieke beschikkingen van zeer ingrij penden aard konden zijn. Denk maar eens aan het Nederl. Belgisch Verdrag, Zomertijd, Plaat selijke Keuze Zelfs politieke tegenstanders van het rienaats-Instituut maakten soms een dankbaar gebruik van baar bestaan om at te wenden, wat ze een noodlottige beschikking van de Tweede Kamer meenden. Intusschen, de massa der kiezers voelt het gewicht der verkiezingen voor de Staten nog niet. Vandaar dat het bekende verkiezingsuur dit maal geen hoog oplaaiende vlammen te zien gaf en de resultaten geen schokkende wijzigingen in de verhoudingen der groote politieke partijen hebben gebracht. ,,Laat zitten, wat zit zal de listige gedachtengang der meeste kiezers we geweest zijn. 01' het straks bij de gemeenteraadsverkiezin gen ook zoo tam zal toegaan Er bestaat voor den journalist geen ondank baarder werk dan eritiek te oefenen op het be leid va., de phitie, want deze staat toch al door loop end aan zooveel onredelijke eritiek bloot, dat men begrijpt een belang van orde en gezag te dienen door, zelfs met overigens niet onrechtma tige bemerkingen op het politioneel bek id, zoo spaarzaam mogelijk te zijn. Toch is in den kun sten tijd een minder gunstig oordeel over be- paalde gevallen aan' onze en anderen pen on vloied, doch de feiten dwongen daar wel toe. Als het politie-wezen inplaats van een instituut van orde er een van onnoodig geweld dreigt te worden, dan moeten we onze waarschuwende stem laten hooren, omdat een groote maatschap pij ten slotte niet door een klein corps .van agen ten en marechaussee hoe goed gewapend het ook mag zijn -bedwongen kan worden, als tusschen dat corps en een meerderheid van rusti ge burger;, een niet impulsieve samenwerking en wederkeerige sympathie bestaat. Recht en wet moeten, in het belang der rusti ge burgerij, door het politiecorps beschermd worden, met alle middelen als het niet anders gaat, dan zelfs met geweld. Geweld is dus een uiterst middel. Maar indien men daarmee voor barig is en het te bereiken resultaat geen men- schenleven waard is, dat is het bezigen van den kogel „het" middel om het instituut van orde en gezag onpopulair te maken en het tot een voor werp van schrik in plaats van een zekerheid van rust te doen worden. Nu telkens blijkt, hoe gemakkelijk een revol ver in de hand van sommige politiebeambten af gaat, dringt zich de vraag naar voren, of de tech nische geoefendheid der beschermer» van recht en rust, niet onevenredig sterk is opgevoerd in vergelijking tot hun verheffing vair karakter en geest, 't Is niet alleen noodig, dat de politieman weet, hoe ver hij precies iu. verband met zijn reg lementen en voorschriften gaan kan, maar ook moet zijn geest voldoende ontwikkeld en zijn karakter genoegzaaam gevormd zijn om hem te doen inzien, dat het slechts in uiterste bijzondere gevallen ook zedelijk geoorloofd is, van de regle mentair toegestane uiterste middelen gebruik te maken. Dat de politie opiumsmokkelaars achtervolgt, de drankwet doet naleven en het ontduiken van- belasting tegengaat, dat kan elk rustig burger slechts toejuichen. Maar dat om overtredingen van administratieven aard,als boven bedoeld,een mer.schehleven wordt afgesneden, is in strijd met alle redelijke en zedelijke gevoelens. Toch schoot men in Leiden op opiumsmokkelaars, werd in Zundert een huisvader neergelegd om een over treding der drankw. t, werd bij Roermond een heer, ten onrechle verdacht van smokkelen, in zijn auto doodgeschoten en werd dezer dagen ge vuurd op een paar buitenlanders, dis den accijns op gedistilleerd trachtten te ontgaan. Geen verstandig inensch zal dat gesmokkel goedkeuren, maar als alle Nederlanders, die op een of andere wijze belasting ontduiken, neerge legd moesten worden, dan kwamen we kanonnen en mitrailleurs te kort om die taak te vervullen, 't Is zelis de vraag of er in dat geval w„l genoeg zaam niet-belasting-ontduikende-landgenooten, zijn zouden om de kanonnen en mitrailleurs te bedienen. Heel dat vreeselijk gebeuren in Sluis was ten slotte toch ook maar een belastingzaakje. Maar was het niet vol-op oorlogsspel, dat men er speelde Lees, hoe listiglijk de barricade was op gericht ,,De hoofdval was opgezet aan de kade alhier, waar over een afstand van een paar honderd meter, nabij en langs het douanekantoor een tiental kommiezen en marechaussee was opge steld, terwijl twee zware driewielskarren, dwars over den weg staande, de passage volledig afslo ten en zoodanig waren geplaatstdat het bij hel inrijden der kadebochl scheen, dal het passeeren niettemin mogelijk was." KATHOLIEKE WERELD KRONIEK Over slechte films in F rfrn k r ij k en België. Dat slechte films oorzaak kunnen zijn van misdaden, is door een voorval bewezen als jongstleden in Calais is gebeurd. Een jonge man van nog geen 10 jaren had eene kri- minaalfilm gezien en daarop het besluit genomen de in dezen film aanschouwde toonee- len in de werkelijkheid om te zetten. Zoo werd hij tot moordenaar. Hij sloeg de vice-direeteur van een kanti'abriek in Calais met een houweel neer. Voor de rechtbank verantwoordde hij zich met de bewering, dat hij slechts dat had ge daan, wat hij in der, film had gezien. De Duitsche film „Wegen totkracht eu schoonheid" werd op 3 Maart 11. in een cinema te Louvain opgevoerd. Katholieke studenten protesteerden nader hand in het theater, daar deze film de moreele gevoelens der katholieken kwetste. Bij deze de monstratie kwam het tot eene botsing met de politie. Het resultaat bleef echter niet uit. De autoriteiten hebben de film thans verboden. Fascistische dwaasheden. Een in Italië verbreid vlugschrift bevat de ylO geboden der Fascisten. Uit deze „10 geboden" volgt, thans eene kleine bloemlezing „Weet, dat de Fascist niet aan een eeuwige vrede mag gelooven", „het vaderland dient, men ook, wan neer men de wacht over een ber.zinedepöt houdt.' ,,De patronentasch en geweer zijn U niet ge- Dus passeeren was onmogelijk, maar men wil de den indruk wekken, dat het wel mogelijk was, om de overtreders met hun auto tegen de ver sperring te laten optornen.'t Is wel zeer men- schelijk Voor het zoover was echter, brandde er een salvo uit geweren op de inzittenden los, een band werd stukgeschoten, de chauffeur werd geraakt en de auto sloeg tegen de barricade m gruzele menten. Een der „verdedigers" daarachter echter vond helaas wie zou het niet diep betreuren den dood in eigen val. De doodelijk gewonde werd weggedragen en terwijl lag de door een schotwond neergevallen inzittende van den auto, met onhooggebeven handen om genade te kermen. Alles om een belastingontduiking Bovendien is hier een onnoodig ruw middel gebezigd. De autoriteiten wisten dat de smokkel auto zou komen waarom dan niet voor een goed rijdenden wagen gezorgd en de smokkelaars daar eventueel mee achtervolgd Wegkomen konden ze toch niet, omdat te Breskcas aan de Schelde hun vlucht onherroepelijk ten einde most komen. „Wie met het zwaard omgaat, zal er door ver gaan." Is het niet opmerkelijk, dat binr.en kor ten tijd reeds in twee gevallen door noodlottige omstandigheden een doodelijk slaehtooffcr in de gelederen der politie viel, tc Leiden o.l. en nu in Sluis. De wijze, waarop de crisis aan Buitenlandsc-he Zaken opgelost is, zal ongetwijfeld veler instem ming hebben, ook van politici beneden onze Zuid grens. Door de benoeming van Jhr. Beelaerts van Blokland, sinds jaren de voornaamste medewer ker van Jhr. van Kaïnebeek, staat vast, dar de politiek van laatstgei'oemde zal worden voortge zet en het thans verworpen verdrag ongetwijfeld weer als basis, zal dienen voor eventueele nieu we ondeihandelingen, die te eeniger tijd toch ge voerd moeten worden. Meer als een basis echter kan het afgewezen Verdrag natuurlijk niet zijn, want door wederzijdsche concessies zullen iu ieder geval die bepalingen gewijzigd of aangevuld moeten worden, welke het votum der Eerste Ka mer bewerkten. In België schijnt men zich trouwens al te ver zoenen met de gedachte, dat er van een Antwer- pen-Moerdijk-kanaal niets kan komen en daar om besloot de Miuisteraad om de noodige voor bereidingen te treffen, teneinde door e.-n kanaal Antwerpen-Kuik een eigen verbinding met het midden-Europeesche achterland te bewerken. De poging der Belgen om de groote mogendhe den of denVolkenbond voor de zaak te interesseer- en, heeft niet veel succes opgeleverd Engeland bedankte voor de eer om als arbiter op te treder. gesteld, dat Nederland tot het aanvaarden van arbitrage gedwongen zou kunnen worden en wil slechts als bemiddelaar fungetren, als een der beide betrokken landen met een voorstel komt. België, dat op dwang aan Holland gehoopt had, ziet zich dus aangewezen op een schikking die wetenschap zal de Belgische regeering op den duur wel handelbaar maken. Buitenla n d. De groote mogendheden weten nog niet goed, wat ze met China moeten aanvangen de Chi- neezen hebben vele buitenlanders beroofd en ge dood, dingen, waarom eenige tientallen jaren te rug een internationale troepenmacht de Chinee- zen ducht zou hebben afgestraft. De mogendheden echter hebben op het oogen- blik elk voor zich genoeg te doen in eigen huis. geven, om ze te ruinieeren, maar om ze voor den oorlog goed te bewaren en in goeden staat te houden. „Mussolini heeft altijd gelijk." „Eén zaak moet U voor alle ar.dere na aan het hart liggen Het leven van den Duce." D.; fas cistische bond voor sehoolbibliokheken \an Bou logne heeft een gebed voor den Duce uitgegeven, in het bijzonder voor de scholen in Zuid-Tirol. Dit gebed luidt als volgt„Hij heeft het vader land ojj den weg naar rust gevoerd, o Heer, wij bidden, beschut hem. Flij heeft den naam van het vaderland overal op de aarde, in de zeeën en in de hemelen doen laten hooren, Fleer wij bidden Flij heeft in de harten opnieuw t'e liefde voor de trouw gewekt, de eerbied voor die zijn gevallen, de bewondering voor de grooten en de edelen, Fleer, wij bidden Tot. meerdere roem en grootheid van het vaderland, geef, dat hij hier op aarde zijne zending moge volbrengen, Heer wij bidden Philips II van Spanje in zijne eer hersteld. Philips II is een der heerschers in de geschiede nis, die het meest gesmaad en belasterd werd. Het feit, dat hij een der pijler» der tegenrefor- matie was, is oorzaak van den slechten roep, waaiin hij tot dusver stond. Flij wordt dikwijls als een' bloeddorstige/! tiran geschilderd, die vijandig tegenover elke voim van cultuur stond »n slechts weinige menschen weten, dat onder zijr.e regcering de Spaansche literatuur en we tenschap op hoogen peil stond, dat op zijn bevel de historische gedenkteekens van liet geheele land systematisch verzameld en geregistreerd wer den en dat hij een voorbeeldig begunstiger van de beeldende kunst was.. Spanje nu bezint zich thans op dezen grooten lieerscher en wil eerst in het eigen land en dan voor de oogen der ge heele werel:' zijn beeld in het- volle licht der waarheid den menschen laten zien. Zooals „El Debate" meldt, hebben verscheidene rechts geleerden, geschiedkundigen en philologen etc. zich aaneengesloten en zijn van plan in de maanden Maart en April te Madrid in eene reeks van voordiachten het geheele tijdperk van de door de Spanjaarden II genoemde gouden eeuw en de rol, die Philips II daarin heeft gespeeld, behandelen. Portugal schaft de „Fe ekenmissit" af, Met eene beschikking der Portugeesche re geering wordt de z.g. Leekenmissie is* Portugal weer afgeschaft en de missiehuizen en de verdere bezittingen aan de Missionarissen weer terugge geven. Dit besluit maakt een einde aan de pogin gen, door anti-godsdiaiatige poriugeesche auto riteiten in het werk gesteld, de b»schavtnden invloed die van den Missionarissen in de over- zeesche koloniën uitging te verdringen door het werken van regeeringsambr.enaren, die den veel- eischenden titel „Cultuuragenten" droegen. De pogingen var. deze agenten Eurojieesctu- be schaving, zonder de zegenrijke invloed van bet Christendom ond' r de inlanders te brengen, leed jammerlijk schipbreuk, zoodat de openbare meening zich hiertegen verzette. Speciaal in Daarbij zien ze weidat de nationalistische be weging in het. Ghineesche rijk niet meer te stuiten is en nu trachten ze de vriendschap met de toe komstige regeering niet in gevaar te brengen door een nuttelooze interventic. Engeland ziet ook wel, dat het nationalistisch ontwaken onmiskenbaar vordert, maar Engeland zou door eenigen militairen druk het tempo wel een beetje willen verlangzamen, opdat de bolsje wistische elementen in China niet de overhand krijgen. Voorloopig echter willen Frankrijk de Vereen. Staten en Japan nog niets van een ge meenschappelijk machtsvertoon weten. De stem van Tsjang Tso Lin, den „beheerscher" van het Noorden in China, die den mogendheden toeriep Bij alle goden, help me tegen het bolsjewisme", die stem is voorhands, die eens vruchteloos roepende in Peking. De koning van Roemenië is houdr van een luguber record. jNiemand heeft n.i. zoo vaak op sterven gelegen als hij, tenminste als men af gaat op de krantenberichten. In het avondblad heet hij op het uiterste te liggen en volgens het ochtendblad knapt hij goed op. Blijkbaar is deze ongelukkige kankerlijder het slachtoffer van de sensatiezucht van onwaardige journalisten, die naar het einde van den lijder smachten om te zien, hoe de toestanden in Roe menië zich in verband met het pikante geval-Ca- rol ontwikkelen zullen. Maar ze vergeten, dat in Roemenië de touwtjes al lang in handen zijn van Koningin Marie en den geslepen staatsman Averescu. Staten-Generaal Eerste Kame r. België behoeft er niet op te rekenen, dat er na het votum der Eerste Kamer nóg voor- en tegenstanders van het Verdrag ten onzent te vinden zijn die kwestie heeft voor aljg goede Nederlanders nu afgedaan. De liter Van Lan- schot heeft dat bij de algemeene beschouwingen in de Eersle Kamer over de Staatsbegrooting nog eens uitdrukkelijk vastgesteld. Die algemeene beschouwingen hebbm overi gens weinig nieuwe gezichtspunten doen kennen en hielden veelal wftischen in omtrent verbete ringen van plaatselijke toestanden. Zooals ver wacht mocht Worden werd in den Senaat een eventueel bondgenootschap tusschen Katholie ken en Sociaal-Democraten door eerstgenoemde nog scherper afgewezen dan aan de overzijde van het Binnenhof was geschied. De fir.aucieele toestand des lands maakte een hartig onderwerp van bespreking uit, waarbij de heer Van Lanschot gelegenheid kreeg om vast te stellen, dat Nederland gebukt gaat onder de zwaarste belastingen van Europa. En dan zijn we hier nog wel zoo gelukkig geweest om buiten der, oorlog te blijven De heer Diepenhorst besprak in het bijzonder onze handelspolitiek en al wilde hij het principe van vrijhandel of protectie laten rusten, meende hij toch, dat de benarde toestand onzer industrie differentieele behandeling in zake tarieven eisch- Le. De heer De Geer, minister van, financiën, was ook niet enthousiast over den financieelen toe stand het overschot is tegengevallen en de minister meende, dat de vooruitzichten te on gunstig zijn om dure maatregelen te njnen als de uitvoering der moties Suring en Bulten Angora en Mozambique was de verontwaardiging tegen deze „cultuuragenten", die de missionaris sen uit hunne woningen hadden verdreven en ongehoorde sommen gelds verbrasten, zoo groot, dat de regeering ten slotte genoodzaakt was handelend in te grijpen de „cultuuragenten" deden niets in het belang der inboorlingen en lieten alles den vrijen loop. Aangezien in Por tugal scheiding tusschen kerk en staat bestaat is met bovendedoelde beschikking, waardoor de godsdienstige orden weer in het bezit van hun eigendom zijn gekomen, ook hunne zelfstandig heid en onafhankelijkheid in de missiegebieden weergegeven. Het overlijden van een e x-p r i e s t e r. Te Parijs is de ex-priester Victor Charbonnel gestorven. Hij stierf in ellende, nadat hij een stormachtig en woest leven had geleid. Nadat hij voor 30 jaar geleden als priester uitgetreden was, voerde hij een anti-kerkelijke en anti-clecicale campagne. In het bezit van groote redenaarsga ven, nam hij uitnoodigingen. van vrijdenkers en andere anti-godsdienstige genootschappen aan. Van tijd tot tijd stelde hij zich aan het hoofd van ionge revolutionaire heethoofden, die er een gewoonte van maakten de kerken binnen te drin gen en de priester en de geloovigen lastig te val len. Hij richtte een anti-religieus tijdschrift „l'Action op. Zijne voormalige vrienden en aan hangers hebben hem echter langzamerhand ge heel verlaten, zoodat hij in ellende stierf. SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5