PASCHEN FEUILLET OMOBLMD WO OR SOMS EM MM£Rf Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Zaterdag 16 April 1927. No. 14838 Gratis-Ongevallen verzekering f500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;! 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vingcr.De Verzekering wordt gewaarbor^ddoordej^.H^.A[gemiyerz1bank^chiedam EERSTE BLAD. MAANDAG-AVOND NIET VERSCHIJNEN. Bultenlandseh Nieuws. CHINA. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. jjTelef oon Intercommunaal 68085 Postbus": 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advertent ifën: 1—5 regels ƒ1.75, eikeregel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekond. Wegens het PAASCHFEEST zal de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken, DE DIRECTIE. o Alleluja Christus heeft ons uit de slavernij des duivels verlost Nog niet genoeg was het Hem geweest, zelfs nog met den smartelijken kruisdood, waardoor wij werden vrijgemaakt. Na het drama, dat zich afspeelde vanaf Gethsemane tot Golgotha, waarin Hij, de Zoon van God, op onmensche- lijke wijze woor menschen, Zijne schepselen, als een lastertong werd aangeklaagd, aL een bedrieger werd bespot, als een wreedaard werd gegeeseld, als een moordenaar werd gedood, na dit alles gaf Hij ons nog de vreugde der Op standing. Hoe koninklijk droeg Hij de smaad en den smart. Hoe Goddelijk was Zijn Liefde voor het lijden, dat Hij voor ons droeg omdat we zelf het niet dragen konden. En hoe verblind zijn wij geweest niet in te zien, dat slechts de eenige, ware God zóó lijden kon. Het volk is uitgebruld het spel is uitde martelingen zijn gestaakt Hij is dood uit Zijn Zijde vloeide immers water en bloed. Maar ziet, het was Hem niet genoeg. Ook den dood moest Hij, de Schepper van alles wat boven, om en in ons is, overwinnen. Den derden dag is Hij verrezen. Surrexit Christus, spes mea, Christus, onze hoop is opgestaan. Bracht de Zaligmaker ons tijdens Zijn leven het geloof en de liefde, thans 'gaf Hij ons de hoop als een laatste goede gave, geslagen uit het van liefde vlammend vat Zijner Goddelijke onuitputtelijkheid. De Oneindige, de Almachtige, Verwinnaar van leven en dood stijgt majestueus op uit het kille graf, zich Zeiven gemaakt tot een Zonne- zee van licht, toonend Zijne heilige Wonden. Het is Paschen Wat hebben wij gehunkerd naar dit oogenblik van triomph, bang, dat het niet komen zou, want hebben zelfs Zijn leerlingen niet getwijfeld en Hem verloochend en hebben niet de vrome vrouwen Zijn lichaam geba'sejmd, omdat zij Hem dood waanden En meende het vo'k niet, dat na een zuo smade'ijken dood Zijn inv'oed en macht wel met Hem te grave zouden gaan Thans is het oogenblik der overwinning daar en treedt deGoddelijke Strijder nader,het dooden- masker van zich afwerpend, de weefsels der menscheliike natuur, door den mensch ontbon den, weer gebonden, toonend wat door Hem voor ons gewonnen werd. Hier zijn We reeds Heer Laat ons uwe handen en vosten en uw soorstoken zijde kussen. Wat gaan wij Hem thans aanb.eden Wel In den wij de klakken en zingen blijde alleluja's door het kerkgebouw wel zijn wij Uitgedost ter viering van het hoogieesi.. Zijn onze zielevreugd en -vrede de bazuinen va.i al dit feestvertoon is het daarbinnen gepolijst om den hemelschen Triomphat.or daarbinnen te ontvangen Is het tegen-offer gaaf en edel en rein Wel l eert het Paaschfeest, de herdenking van Christus verrijzenis, telkenjare terug, maar ook telkens toont de wereld, in tegenstelling met de eeuwige gelijkheid Gods, een ander aspect. Hoe viert de wereld het Paaschfeest Aan de eene zijde kletteren aanhoudend de wapens en*knalt het moordende kruit, tus- schen elkander het leven betwistende schepselen. Aan de andere zijde spinzen vurige geloofsha ters op het leven van hen, die hun God en Kerk beminnen. Elders zijn de vertegenwoordigers der volkeren bijeen, om den vrede te brengen helaas om te demonstreeren, dat het tegenovergestelde ge makkelijker afgaat. Zoo moeten wij den Christus in al Zijn heerlijkheid der Verrijzenis niet tege moet treden. Wij hebben vaak lijdelijk toegezien hoe de aanvallen op Christus en Zijn Kerk zich opsta pelden, zonder met heilig vuur en brandende van liefde, ons in een heilige strijd te werpen wel wanneer het gold ons aardsch bezit. Laten wij thans, nu het Paschen is, met Hem opstaan uit het sombere graf der aardsche be slommeringen en niet slechts met den mond, maar met heel onze ziel, met alle kracht en gloed en liefde, die in ons is aanheffen het Alleluja, looft den Heer Hoopt op Hem en in eeuwigheid zul len we niet beschaamd worden. 58 Toen kwam het ongehoorde, het onwaar schijnlijke, het grenzenloos onbeschaamde Plot seling trad Harry op de tafel toe, rukte, bijna met geweld onder de armen van den Hertog door,van de tafel een lap, een tafellaken, dat hij onmiaael- lijk uit zijn vouwen'liet vallen het ver toonde een groove boogvormige onede en bloed druppels met twee banuen hield hij het neer hangende laken vast.'t was een werk van enkele seconden geweest Nu richtte huiverend de hertog zich op, wierp zich dol van woede op mijn vriend griste hem het laken uit de handen en hakkelde ontzield „Onmensch wreedaard ellendeling laat mij met niot Hoe weet gij dit alles Waar is de man ue man die Cecil komt wreken Het schuim bruiste op zijn mond, hij slingerde het laken in de brandende haard, met gebalde vuisten stond hij voor Harry „U zult geen rust hebben voordat u dien man hebt gesproken ei' boet voor uw da den," antwoordde hij ijzig. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. MEIJNCKENS alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localiteit. van het perceel Nieuwstraat 45 en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun college schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 16 April 1927. Moskou contra Cantonneezen. Sedert Donderdag zijn de leiders te Moskou en de Sovjetpers druk bezig geweest met het uitgeven van verklaringen, welke Woensdag beloofd zijn, over de gebeurtenissen in Zuid- China. Zooals te verwachten was wordt Tsjang Kai-sjek op alle mogelijke wijzen aangevallen. Men noemt hem den „Chineeschen Kornilof' en gisteren werd een verklaring van den zoon van Tsjang Kai-sjek gepubliceerd, die thans te Moskou studeert, waarin deze gezegd zou heb ben „Tskang Kai-sjek was mijn vader en re- volutionnaire vriend. Hij is nu een vijand van mij. Een paar dagen geleden stierf hij als re- volutionnair en stond weer op als een bestrijder der revolutie. Hij gebruikte fraaie woorden over de revolutie, maar pleegde op het meest ge schikte oogenblik verraad. Weg met Tsjang Kai-sjek. Weg met den verrader." De communistische internationale heeft een langen oproep gericht tot het wereldprolet.a- riaat, waarin er op wordt aangedrongen zich niet te laten ontmoedigen, al is Tsjang Kai- sjek een verrader gebleken, maar te blijven vechten tot de onvermijdelijke overwinning." Radeloos, alle bezinning kwijt, smeet de Her tog nu de papieren in de gele dooa, smakte de doos in de brandkast, duwde deze dicht dat het slot met een klinkenden klap dichtveerde, en stond verdwaasd-opgewonden, buiten zichzelf van ra zernij, voor om. ,,En nu het kasteel uit mijnheer Gould Onmiddellijk ,,Dat weiger ik," sprak Harry uitdagend- brutaal U hebt mij zelf door Miss Allendry la ten ontbieden Mijn werk is hier niet afge daan. Ik mag het vertrouwen van het meisje niet beschamen, zij hoopt door mij vrij te worden van de tyrannie, waarmee u haar liefde verwoest.Ik moet wachten, totdat de man, die uw renner toe kende met de C met de kroon en in uw brandkast inbrak, met u heeft gesproken hij is haar ver loofde." „God in den hemel Kreet de Hertog en sloeg de twee handen aan het hoofd. En, zonder zich verder om Harry en mij te ben ommeren, snelde hij als waanzinnig de kamer uit, rende de trap af, sloot zich op in de bibliotheeK Zwijgend namen Miss Allendry, Harry en ik het middagmaal de Hertog verscheen niet. Eenmaal beproefde het meisje Harry tot spre ken te bewegen. De aanvallen van thans zijn- niet gericht tegen Engeland, zooals tot dusver, maar concen- treeren zich op Japan, dat „verheugd het ver raad van Tsjang Kai-sjek verwelkomt." Dit is merkwaardig omdat Moskou er tot dusver steeds op wees, dat Japan niet bereid was ge- meene zaak met Engeland en Amerika te maken. De sprekers te Moskou voorzagen in hun redevoeringen van gisteren, „dat de nieuwe regeering, die Tsjang Kai-sjek te Nanking vormt, van korten duur zal zijn." Borodin's gevangenneming geëisebt. De centrale controle-commissie een uit voerend lichaam samengesteld uit vooraanstaan de personen uit de Kwomintang is te Nan king bijeen geweest en heeft den eisch gesteld, dat de Sovjet-adviseur Borodin in hechtenis zal worden genomen, terwijl de commissie de ITanKau-regeering in staat, van beschuldiging heeft gesteld. Voorts heeft de commissie ge- eischt, dat ook de Carton-minister van Justitie, Hsoe-tsjen en die van Landbouw, Tam Pin-san zoomede de communistische partij-leiders Tsjen To-hsoe en Teug Yen-tan in hechtenis zullen worden genomen, daar zij vijanden zijn van de openbare ord BELGIE. Een motie van het „Comité d'A ction Wallonn e." Het „Comité d'Action Wallonne" heeft een motie aangenomen, waarin de Belgische re geering uitgenoodigd wordt, met het oog op een loyale en definitieve oplossing derHollandsch- Belgische kwestie, de hangende problemen in zake de zee- en rivierverbindingen voor den Volkenbond te brengen en voorts in deze te eischeni dat aan de Belgische rechten wordt tegemoet gekomen. DÜJTSCHLAND. Daar de geallieerde militaire deskundigen, die belast zijn met het controleeren van de tenuitvoerlegging der laatste clausules betref fende de ontwapening van Dujtschland, moei lijkheden hebben ondervonden, toen zij zich ter plaatse op de hoogte wilden stellen van de ver nietiging der vestingwerken, hebben degeallieerde gezanten een protest ingezonden. Het incident schijnt echter zoo goed als geregeld. VER. STATEN. Opening der Coolidge- confer et t i Na een gedachtenwisseling met de regeeringen te Londen en Tokio is de datum voor de opening der driemogendheden-conferentie tot beperking der maritieme bewapening voorloopig bepaald op 12 Juni a.s. ALLERLEI. Uit Ilankau De boerenbond Volvoert met geweld de Verdeeling Van het land in dó pro vincie Hoenan, door de tegenwoordige eige naars te vermoorden. In alle steden van Hoenan hebben afschuwelijke gewelddaden plaats er heerscht in deze provincie thans een monster achtige vorm van bolsjewisme. Levend vee naar Duitschland. Voor doorvoer door Duitschland van levende runderen afkomstig uit Nederland zullen voor loopig tot einde Mei a.s. vergunningen tot elke hoeveelheid worden afgegeven. „U kunt zoo smakelijk vertellen, deed zij, ver haal mij van Lady Chevondale." „Ik weet nog niets, Miss Allendry. Ik vertel u alles liever, als het geheel mij begrijpelijker is geworden." „Ik weet, dat u voor ons vecht" aeed zij een voudig en liet hem aan zijn overpeinzing. Na het diner verbaasde zij ons door haar kin derlijk beklag „Het is niet lief van u, dat u mijn mooiste foto van Gharly u.t zijn album hebt gestolen." Harry sloeg zich met de vlakke hand voor het hoofd staarde haar aan. „Dat had ik u al lang willen vragen waarom hebt u juist achter tegen die foto een haarlok van Charly geplakt „Omdat hij het mij gevraagd had," antwoord de zij. „Waarom vroeg hij u dat drong Harry aan. „Ik weet het niet, maar hij vroeg het met na druk hij zeide later zou ik het wel begrijpen Het werd avond, het werd nacht. Harry was onrustig, volgde mij op mijn kamer ik zag, dat hij door een gedachte als vervolgd werd. „Heb je gezien, wat het stuk behelsde, dat open lag op de doos vroeg hij. Ik knikte ont kennend. Ik las het uit de verte, vervolgde hij, het lag recht naar ons toe geheero. Het was de alge- heele afstand van Cecil aan Robert van alle rech- Een Nedcrl.-Ind. luchtvaart mij. Besprekingen tusscben de Nederl. Handel Maatschappij en de Deli Maatschappij hebben tot resultaat gehad, dat in beginsel werd besloten tot oprichting van een burgerlijke Ned.-Indische luchtvaartmaatschappij. Een comité van voor bereiding werd benoemd. Een vereeniging Nederland-Belgie. Op initiatief van den heer A. J. van Marle. oud gezagvoerder e.a. heeft teAmsterdam een samen komst plaats gehad van belangstellenden in de goede verstandhouding tusschen Nederland en België. Er is besloten tot oprichting van een ver eeniging NederlandBelgië. In Mei a.s. wordt de vergadering gehouden, waarin de statuten zullen worden vastgesteld, waarna gelegenheid zal worden gegeven tot toe treding van hen,die met de beginselen instemmen. De vereeniging zal zich geheel onthouden van politiek of inmenging in den taalstrijd. Doel is bevordering van wederzijdschegeestelijkeenstof felijke belangen en de vriendschap tusschen bei de volkeren. Een fiasco. In het jaarverslag der S.D.A.P. wordt over de Engelsche mijnwerkersstaking o.a. gezegd „Het ligt niet op onzen weg een oordeel uit te spreken over de wijze, waarop dit conflict geleid is evenmin zullen wij spreken over de algemeene werkstaking, die er aanvankelijk mede gepaard ging. Wij constateeren slechts, dat het een, zoowel als het ander, een fiasco is geworden, hetwelk de eenheid en het finaneieele weerstands vermogen van de Britsche vakbeweging in groot gevaar heeft gebracht." De algemeene werkstaking in Engeland een fiasco. De mijnwerkersstaking eveneens een fiasco. In het officieele verslag der S.D.A.P. wordt bet geconstateerd. Dat wil zeggen een volkomen nederlaag over de geheele linie, met bovendien het gevolg, dat de eenheid en het weerstandsvermogen der Engelsche vakbeweging in groot gevaar werd gebracht. Dat klinkt heel anders, dan de hoogdravende artikelen, dié in het begin van den strijd in de socialistische pers daarover te lezen waren. Over de kommer en ellende, welke voor tienduizenden gezinnen het gevolg was van den met steun van socialisten en communisten gevoerden strijd, wordt niet gerept. Alleen gezegd, dat in de steun beweging vele socialisten hun plicht hebben gedaan. Is dit niet steenen voor brood „Rott." Gemeenteraad. De burgemeester van Schiedam roept de leden van den gemeenteraad op tot het houden van een openbare vergadering op Vrijdag 22 April 1927, des namiddags ten 2 ure, waar o.m. de volgende punten zullen worden behandeld 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van 4 leden van de Schattingscommissie, be doeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelas ting 1914, in verband met de periodieke aftreding van de heeren P. de Bruin, J. van Katwijk, A. J. S. Schreuder en C. H. Scheffers. Aanbevolen worden in de vacature P. de Bruin 1. de heer P. de Bruin, 2- de heer J. M. van Pelt. in de vacature J. van Katwijk 1. de heer J. van Katwijk, 2. de heer B. G. Hoogendam. in de vacature A. J. Schreuder 1. de heer A. J. Schreuder, 2. de heer J. van den Tempel. in de vacature C. H. Scheffers 1. de heer C. H. Scheffers, 2. de heer Arn. J. Zoetmulder. ten en goederen, onder beding dat Robert zijne schulden betaalde; er volgden dan eenige regels, d.e ik niet kon lezen, daar ze Hertog ze beden- I „Hoe wil Charles Went dat wrenen vroeg ik ongeloovig daar is immers niets meer aan te veranderen, nu Cecil dood is. En wat valt daar over te wreken'?" Hij haalde de schouders op, nam in gedachte de foto uit zijn zan „Het is zeer opvallend, dat Charles Went met zuht een.opzettelijKen nadruk zijn verloofae vroeg achter deze foto zijn haarlok te plakken en nog wel toevoegde, dat zij later de reden zou begrijpen hij staarde op dei afbeelding, waarover hij, op zeer korten afstand het electrisclie lient liet schij nen, bestudeerde haar aan voor en achterkant. Ik volgde hem met de blikken,zag over zijn schou der mee op het beeld van Charly. Er is niets bij zonders aan te zien, deed hij mat, ze is als de vijf andere, enkel is dit de eenige, waarop hij ten voe- te uit is genomen." Hij bleef al maar turen op de foto „Kom laten wij gaan slapen, het is midder nacht, sprak ik verveeld en ging naar de deur van mijn slaapvertrek. [Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1