DAGBLMB VOOR SOHIESSMM EN OMSTREKEM WEEK-REVUE. DITJES EN DATJES 50ste Jaargang. Zaterdag 16 April 1927, No. 14838 Gratis-Ongevallen verzekering s 500 Iiij levenslange geheele invaliditeitf 200 felf verlies van een feand. voet of »sg N d*»d N wrlles van duim; f60 bij verlies van een wQsvlnger; f 15 bq verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarbotird deeg de N HelLAlorem. ven bank belied»*» TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT regels f 1,16, sik»' r*g#l Buun i KOEMABKÏ 4. Tclcfco» InsereBrnmasanil 68085 Pcstbu» s 39. AbonnemiDtia per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per poet fè.per kwartaal. Afzonderlijke nummera 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 cta. Postchèque- en girodienst No. 81440. dvortentiïni 1 plaatten wordt 2 maal berekend. Ingebonden Speciale conditiSn voor herhaaldelijk adverteeren, toegezonden. Incassokosten worden berekend. daarboven 85 nt, 3 maal inededndingtn 75 o ptr regri. Tarieven worden op aanvraag Binnenland. Nu we de verschillende partij-organen er op hebben nagezien, zijn we tot de conclusie ge komen, dat er tot heden geen verkiezing in ons land zóó prettig verloopen is, als de jongste Staten-verkiezing. Alle partijen zijn zoo wat even tevreden en alle kunnen ze vooruitgang boeken sommige in zetel-, andere in stemmen- aantal. Daarvoor is natuurlijk eenig gegoochel noodig en naar mate het dhn ook in de politieke kraam te pas komt, wordt het thans behaalde resultaat vergeleken met den uitslag van de Staten-verkiezing in '23 of de Kamer-verkiezing in '25. Om een objectief oordeel te krijgen, hebben we ons zelve eens aan 't cijferen gezet en de jongste uitkomsten getoetst aan de vóórlaatste algemeene verkiezing, dus die voor de Kamer in 1925. De vorige week werd niet zóó druk gestemd als twee jaar geleden het verschil bedraagt ongeveer 4.7 pCt. Daarmee rekening houdende en dus aannemen de, dat een partij thans 4.7 pCt. minder stemmen kon boeken om ten opzichte van 1925 onver zwakt geacht le worden, werden door ons de volgende winst- en verlies cijfers vastgesteld. Winst G. H. Unie 117 pCt. Vrijheidsbond 15 R. K. Staatspartij2.25 Herv. Ger. St. partij14.50 Communisten (beide lijsten te zamen) 67 Verlies S.D.A.P9 Vrijz. Democraten 4.50 Plattelanders 38 Staatk. Ger. Partij2 R K. Volkspartij 39 Gelijk bleef de Anti-Rev. Partij. Bij de beschouwing van bovenstaande cijfers diene men in het oog te houden, dat, hoewel de winst- of verliespercentages van sommige partijen aanzienlijk zijn, zooals een winst van 67 pCt. aan communistische stemmen, niet vergeten mag worden, dat die hooge cijfers kleine partijen betreffen, die bij aanwas of ver lies van stemmen, zuiks degelijk in een hoog percenl age-cij.er kunnen uitdrukken. Als een candidaat 100 stemmen verwierf in 1925, dan beteekende zulks niels, maar als hij nu 200 stem men kreeg, is hij toch 100 pCt. vooruitgegaan hoewel de beteekenis daarvan nóg niets is Het terugloopen der socialistische stemmen met 9 pCt. en de winst ad 17, respectievelijk 15 pCt. voor de conservatieve G. H. en Vrijheids- bondsche partij, is dan ook de meest kenmerken de tendenz in den jorigsten uitslag. De winst- en verliescijfers, in zetels uitgedrukt, zeggen niet veel. Ons „stelsel'' van Evenredige Vertegenwoordiging is m haar toepassing soms zéér mank. We gaven daarvan in ons blad reeds enkele voorbeelden, maar verbijsterend wordt, de stelselloosheid van het stelsel gedemonstreerd door Mr. Bomans, het lid van Gedeputeerde Staten van N. H., die in een der bladen o.m. opmerkte „Had de S.D.A.P. in Noord-Holland 2871 stemmen méér uitgebracht dan zij deed, zij zoude 22 zetels in plaats van 24 veroverd hebben. Het gemis van 2871 stemmen bracht haar twee zetels winst." Het kan dus zijn, dat een partij veel dank verschuldigd is aan kiezers, die haar lijst niet gestemd hebben Veel twistgeschrijf dreigt te zullen ontstaan, of een in Delft ontdekte Rembrandt al dan niet een eel t stuk is. We houden van mooie schil derijen en blijkens de mededeelmgen m de bla den is het Dektsche doek, dat een Rabbi voor stelt, het aankijken alleszins waard, of het „echt" is ot niet. Voor den huidigen bezitter echter is de beantwoording van de vraag omtrent de echtheid van geweldige beteekenis, want wordt ze bevestigend beantwoord, dan is zijn bezit van groote waarde, in het tegenovergestelde geval zal hij de lijst misschien voordeeliger kunnen verhandelen dan het doek. Wij begrijpen zulke waarde-bepalingen niet. Waarom zou een slecht stuk van Rembrandt méér waarde moeten hebben, dan een goed doek 'van een onbekenden schilder? Zijn onze kunst kenners verzamelaars van handteekeningen of van kunststukken Wat behoort, van meer be- 'ang te zijn, de vraag of een doek tothoogekunst gerekend moet worden, of dat het een juiste signatuur draagt Er is op dat gebied trouwens veel opzettelijke en onopzettelijke zwendel. Er gaat geen jaar voorbij, of er worden eenige nieuwe Rembrandt's ontdekt en als het een paar eeuwen verder is, hangen er in de musea zooveel doeken van dezen schilder, dat het toekomstige geslacht als historie te aanvaarden zal krijgen, dat Rembrandt, van de wieg tot aan het graf niet anders gedaan heeft, dan met verf klodderen. Het wordt tijd, dat er een wet komt tot on derzoek naar het geestelijk vaderschap van kunstproducten, 't Gaat niet aan om Rembrandt overal maar de schuld van te geven. Als een typische voorbeeld van de waarde van. z.g. „attesten" herinneren we aan dc geschiedenis met de Gioconda. Ieder weet nog, lioe'n sensatie de diefstal Van dit beroemde doek uit het Parij- ache Louvree wekte. Een paar jaar na deze ge beurtenis werd het stuk ergens in Italië ontdekt, als zoodanig door deskundigen herkend, en naar haar oude plaats in het museum teruggebracht. Toer. net er een poosje hing, verklaarden andere deskundigen, dat het. aanwezige schilderij niet het oorspronkelijke stuk was, maar een geniale copie er van. Weer later doken er deskundigen op die de bewering der valschheid bevestigden, doch daarnevens weer beweerden, dat het eerste Huk, het gestolene dus, ook nimmer het origineele doek was geweest. E11 thans betwisten vier musea elkaar de eer de „echte" Gioconda te herbergen. Daar heeft 'n troepje brood-dronken Belgjes ons deze week een leelijku poets gebakken. Slapen schijnt een gevaarlijke Werkzaamheid te zijn. Grootmoeder waarschuwde ons er vroeger ai Voor, toen ze vertelde, dat 'n mensch 'savonds gezond naar bed kan gaan en 'smorgens dood op staan. Bedoelde Belgen lieten ons een dezer da gen in vrede slapen en in vollenoorlogontwaken. Midden in den nacht hadden ze een taxi gehuurd en daarmee waren ze drie kilometer „Limburg cédé" binnengidiongen, om het voor zich op te cischen. Hun eisch plakten ze aan de boomen, doch ze waren zoo verstandig om voor het mor- gengloren, dus voor de Limburgsche boeren er kennis van konden nemen, weer naar de overzijde van de frontières te verdwijnen. Natuurlijk hebben de Limburgers de aange plakte eische^ spoedig van de hoornen gehaald en ze aan hun laarzen gelapt. Waarmee de oor log voorloopig ten einde was. Als die Belsen nog eens zoo'n laten carnavals- grap willen uithalen, dan moeten ze op den dag komen. Dan beleven wij hier ten minste ook nog eens het genoegen den ontwapenaar Schaper met. het geweer op den nek naar de grenzen te zien snellen, zooiIs hij ons in 1919 beloofd heeft. Buitenland. In China is het heele oorlogs-aspect danig ver anderd. De krijgskans der Zuidelijke is ineens verkeerd en met het keeren van de kansen verloren ze vele vrienden. Generaals liepen naai de Noordelijken over, nadat dezen in een slag boven de Jang-tse gezegevierd hadden en Woe-pei-foe, die zoo lang geaarzeld had, heeft zich nu met Tsang-Tso Lin verbonden. De Zuidelijken zijn in vol!en aftochten mogelijk zullen binnen afzienbaren tijd Nanking en Skanghai weer in handen derNoordelijken zijn. De gematigde elementen onder de Zuidelijken hebben nu ook meer moed gekregen om zich te gen de communistische extremisten te keeren, en zoo zien we het gebeuren, dat het machtige le- Geen struisvogelpolitiek. 't Is gek Men kan bijna geen courant lezen 11a de veririezing, onverschillig Van welke partij, of men ziet, hoe de redactie zich uitjubelt over het behaalde succes. Hos of de uitslag ook zij, steeds weet men de zaak zoo te plooien, dat er rede tot vreugde lijkt. Hoe kan dat toch Men mag immers niet aannemen, dat de journalisten hun lezers in de luren trachten te leggen en van den anderen kant is het zonne klaar, dat wat de een wint, de ander toch ver liezen moet. Waar blijven dan de verslagenen We zullen het u verklappen. De verliezende partij goochelt zich bewust of onbewust weg met. de kunst van het cijfers groepeeren. Die kunst wordt in ons land bijzonder ge makkelijk gemaakt, door de twee feiten, dat de bevolking toeneemt er de Statenverkiezing niet die belangstelling heeft als de Tweede Kamer- Verkiezing, die er aan voorafgaat. Door het eerste verschijnsel is het mogelijk, dat een partij in stemmenaantal wint, doch naar verhouding achterblijft en door de kleinere belangstelling voor de Statenverkiezing, blijft de felle propaganda van links achterwege, met het gevolg, dat er meer rechts gehouden wordt, dan bij de Tweede Kamer-verkiezingen. Ziehier hetgeen veel politici verleidt tot onjuiste con clusies. Een zuiver overzicht krijgt men alleen, door Statenverkiezing met Statenverkiezing te ver gelijken en de getallen terug te brengen tot percentages. Wanneer men deze methode toepast op de laatstgehouden verkiezing, dan ziet men hoe rechts bijna in alle provincies is achteruitgegaan. Wat ons katholieken betreft, wonnen we alleen in Utrecht en in Zeeland. In Utrecht behaalden we nu 26.43 tegen 26.05 in 1923 en in Zeeland wisten we het te brengen t,ot 18.67 tegen 18.54 in '23. In de negen andere procincies daalde echter ons ver- houdingscijfer. Zoo men ziet is er dus meer schaduw als licht. Wij wijzen hier natuurlijk niet op, om onze menschen te ontmoedigen. Integendeel Maar niets lijkt ons zoo verderfelijk als zelfvoldane rust wanneer de omstandigheden waakzaamheid ei- schen. Nooit mogen we uit gemakzucht of uit ver keerd toegepaste lierheid ons de zaken schooner voorstellen, dan ze zijn. We mogen onze oogen niet sluiten en onze ooren niet stoppen voor een waarheid, die niet aange naam is. Struisvogelpolitiek helpt, ons niet vooruit. Wilt dat onthouden. Wolven in schapenvacht. Week m, week uit vergaderen nu te Genéve, de stad van Volkenbond en vredeswerk, de af gevaardigden van vele landen, ter voorbereiding naar het heet, van een ontwapeningsconferentie. Maak u geen illusies, geachte lezers, want het geheele gedoe is comedie, anders niets. De staatslieden en diplomaten, althans van de groote landen, willen geen ontwapening, willen geen vrede, maar voor hef, volk, dat den oorlog verafschuwt, wil men het vooze figuurtje met een schoonen schijn redden. Met groote credieten uit de kas van oen Staat en met reusachtige Koffers, vertrokken t e af gezanten naar het mooie Zwitserlam doch in hun hart was geen greintje vree esgezinc beid en in hun geheugen droegen zij de opdracht van hun lasthebbers mee, om tijd te winnen en de ontwapening zooveel mogelijk tegen te gaan. Men wil den vrede niet. Nog zijn de wonden van den oorlog niet geheeld, nog zijn de volkeren hun nooden met te boven, of het militaire mon ster wordt alweer kunstmatig opgekweekt met milliarden oorlogsuitgaven welke door het kunst matig uitzaaien van achteróocht tegen de na- buurstaten, de volksvertegenwoordiging worden afgepingeld. Noch in het Rusland der Sovjets, noch in het fascistisch Italië of in de democratisch Duitsehö en Fransche rijken, treft men bij de regeerders een eerlijn streven aan, om een nieu- gcr der Cantonneezen, op de vlucht voor deNoor- delijke troepen, haar ontbinding verder tegemoet gaat door onderlinge twisten. Nu het hem op het oorlogstooneel zoo voor den wind gaat, behoeft Tsang Tso Lin niet meer zoo bezorgd te zijn omtrent de gevolgen van zijn kras optreden tegen de Russische legatie in Peking. Zijn doorzoeningen i de bijgebouwen dier legatie hebben en voor Rusland en voor de Cantonneezen compromiteerend materiaal opgeleverd,waardoor de positie voor den heerscher uit Mandsjoerije is versterkt. De Russen hebben nu hun officieele betrekkingen met Peking afgebroken, maar tot een oorlog schijnt het voorshands niet te zullen komen. De Zuidelijken hebben zich eveneens een liui- tenlandschen drukopden hals gehaald.De mogen- heden zijn het n.I. met elkaar eens geworden over een gezamenlijken eisch tot genoegdoening voor de te Nanking bedreven wandaden. Het verder verloop der gebeurtenissen in China wordt met spanning tegemoet gezien. Véél valt er niet meer te vertellen van de ver richtingen onzer Staten-Generaal, want de heeren zijn reeds op Paaschvacantie getrokken die van de Tweede Kamer tot 10 Mei en de oude heeren van de overzijde tot slechts 19 dezer, op welken datum ze de grensregelen van Breda en Haarlem ter hand zullen nemen. Tot de jongste verrichtingen van de Tweede Kamer behoorde de goedkeuring aan de wijziging van eenige artikelen onzer belastingwetten, om voortaan beter gewapend te zijn tegen belasting ontduiking, door middel van quasi-lijfrenten aan eigen kinderen. Ook werd aangenomen een suppletoire Indi sche begrooting voor aanschaffing van Dornier- vliegtuigen. De heer K. ter Laan wilde er niet van weten, maar met 42-17 stemmen (die van de soc. en vrijz. democraten) stond de Kamer het aange vraagde geld toe. De Eerste Kamer heeft haar begrootingsar- beid voortgezet. Bij de bespreking van Justitie werd door Mr. Mendels en meer nog door ProL v Embden geklaagd over een h.i. willekeurige ge handeling van vreemdelingen, culmineerende in de uitzetting van den Oostenrijkschen letterkun dige en z.g. vredesapostel Paul de Beer. Minister Donner meende evenwel, dat er geen willekeur was en de uitzetting van Paul de Beer achtte hij, om het niet nakomen van aangegane verplich tingen door genoemde, wel te verdedigen. Op een desbetreffende vraag verklaarde de minister nog, nu de Kamer het wetsontwerp tot opheffing van een aantal kantongerechten heeft wen Krijg te voornomen en daarom is het zoo weerzinwennentl, dat er toch nog manoen naar Genéve worden gezonden; zoogenaamd met het doel een ontwapeningsconferentie voor te be reiden. Wanneer er wernelijx oprechtheid m die plannen was geweest, zou men dan niet on- middellijK met zoo'n conferentie zijn begonnen Uit den nu gevolgden opzet bleen reeds in 't begin, dat men noch zichzelve, noch de an deren vertrouwde. Het verloop van de geschiedenis wijst wel uit, wat de bedoelingen van de conferenciers zijn. Voorstel op voorstel inzake vlooi.- en leger- beperking wordt waarschijnlijk bij afspraak ingediend, doch steeds verworpen. Een voorstel van DuiUchlard -dat zijn wapenfabrieken n.b. binnen de Russische gren zen heeft kon natuurlijk geen genade vinden, evenmin als men goedkeurde een verlaging der militaire begrootingen. Niemand blijkt in wezen Lts te willen, maar ieder weet dien onwil steeds een ander aan te wrijven. Arm Euiopa, dat zijn hoop op deze mooi- en veelpraters heeft gesteld. Naar den Paus heeft men niet willen luisteren ondervinden zal men wat er te wachten is van mannen, die geen ander richtsnoer hebben dan eigendunk en zelfzucht. (Dit artikeltje was reeds geschreven, toen het bericht kwam, dat de besprekingen wegen» ge brek aan overeenstemming geschorst worden. Hoe eerder hoe beter Eindelijk begrepen. Toen in de dagen vlak na de wereldoorlog, de vorstenkronen over Europa rolden en revolutie schering en inslag was van het staatkundig weef sel, toen kregen ook hier de socialisten den kol der in den kop en steigerden op hun achterste beenen tegen het gezag op. Daar de affaire zoo ongunstig draaide, dat de heer Troelstra, met de rooie kool, die hij de natie had willen stoven, het bed moest houden en heer Wijnkoop koud water met schrikpoeders bij plas sen dronk moest men de bedotte goegemeente we derom met leuzen lekker houden en we kregen de kreet om socialisatie. Het was inderdaad een prachtige vondst. De oude lokvink, we gaan alles deelen Werd een beet je gevaarlijk, nu de roode leiders mannen in bo nis waren geworden dat Hollandsch was zoo erg duidelijk, daar viel zoo weinig aan te draaien. Het vreemde woord deed het veel beter, 't Gros van de broeders snapte de beteekenis niet en dit liet toe, dat men aan het verklaren ging, naar gelang de omstandigheden waren. In ieder geval socialisatie werd als een luilek kerland afgeschilderd wel wat vaag in tinten en lijnen, maar mooi was het. Jammer voor de volksbegoochelaars waren er menschen, die aan dat aardsche paradijs niet ge- looven wilden, voor ze het gezien hadden die vroegen nadere bijzonderheden, en ten lange les te, moesten de heeren uit de hoek komen en bleek het dat men onder socialisatie verstond, het in be slag nemen door den Staat van fabrieken en on dernemingen alles moest staatsbedrijf worden Nederland één groote openluchtgevangenis. In andere beschaafde landen, had men voor zulke zotte ideeën de schouders opgehaald bij ons kwam echter schrik niet 't is de oude ge woonte een commissie te voorschijn om de soc.i alisatie in studie te nemen. Ruim 7 jaar geleden werd door den Staat zelf plechtig deze instelling geïnstalleerd en 'n dozijn knappe koppen begonnen te vossen. Uit dien tijd herinneren we ons, dat in een treincoupé waar de socialisatie-verschrikking besproken werd, een eenvoudig boertje zei„Jul lie snapt toch wel dat de menschen met geld, de beenen nemen, als ze hier zoo gek gaan doen Wat 't boertje begreep, drong na eenigen tijd door tot de socialisten, die als de wind, de socia- lisatie-lens wijzigden in de tammere medezeggen schap, maar 't heeft zeven jaar geduurd eer de blokkende comissie-leden het inzagen. Juist 2 weken geleden kwam er een rapport van 168 pagina's ter wereld, waarvan het kort begrip was, dat socialisatie, afgezien van de men- schelijkheid, alleen mogelijk was, indien de gehee le wereld 't beoefende. Hulde aan deze commissie. MAASLANDUS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5