mmëSBLMO irooi? scHimoAM em FEUILLETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Woensdag 201 April 1927. No. 14840 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Poslbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postclièque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 plaatsen wordt 2 maal berekend. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advert.eeren. toegezonden. Incassokosten worden beiekond. 75 Tarieven worden op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering f 5UU bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog 200 bq dood 11 duim;! 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekerms wordt gewaarborgd door deJNHolLAIgem f 100 bij verlies van een .Verz.bankSchiedam Bultenlands«h Nieuws. CHINA. Het einde van de Kwomintang. Een tegenregeering. Op het congres van het Centraal Comité van de Kwomintang te Nanking, bijeengeroepen door Tsjang Kai-sjek, is mededeeling gedaan van de vorming eener nieuwe regeering, tegen over die van Hankau, welke laatste ouder de contröle dei communisten staar,. De autoriteiten te Hankau hebben de vrees te kennen gegeven, dat Tsjang Kai-sjek hen zal aanvallen en met het oog op een eventueel con flict treffen zij reeds voorbereidingen. De Sovjet-ambtenaren uit Peking. Gistermorgen zijn de laatste hier nog aan wezige ambtenaren der Sovjet-ambassade, onder wie ook de zaakgelastigde zelf, vertrokken. Zooals men weet, moesten de Sovjet-ambtena ren vertrekken in verband met den jongsten iuval in de legatiegebouwen. Neder 1. mariniers te Sjanghai. „Het Nieuws v. d. Dag Ned.-Indië" heeft een intervieuw gehad met den luitenant ter zee 2e klasse, H. van Schreven, die teruggekeerd is uit Sjanghai. Hij deelde mede, dat de landings divisie van de „Sumatra" bestond uit 140 man, onder commando van luitenant ter zee le klasse Van Staveren en 5 onder-officieren. Allen zijn ingekwartierd in de gebouwen van de Ned.-lnd. Handelsbank en de factory in de internationale nederzetting, waar de bewaking met de twee hoofdstraten met 3 vaste posten geschiedt. De organisatie is uitstekend. Negen duizend soldaten vermoord? Negenouizencl soldaten, behoorende tot het tiende legercorps van Tsjang Tso-lin zouden door gewapende boeren en burgeis vermoord zijn, na den terugtocht van 17 Maart uit Kai- l'eng, de hoofdstad van Honan, toen de soldaten al hun wapenen en munitie overgaven. Het leger van Tsjang Tso-lin heeft Kaifeng nu hernomen. Men vreest, dat op wreede wijze represailles tegen de inwoners zullen worden genomen. Honderd communisten te C a ïi t o ïi gedood. De maatregelen, die op bevel van Tsjang Kai-sjek tegen de communistische organisaties te Canton zijn genomen, zijn van bijzonder drastischen aard geweest. Gemeld wordt, dat de communisten te Canton het Voornemen hadden, eergisteren een demonstratie te houden met het doel een aanval op de buitenlanders te provoceeren, waardoor een incident zou wor den geschapen tusscnen de buitenlanders en de partij van Tsjang-Kai-sjek, die te Canton de overhand heeft. De plaatselijke autoriteiten waren de communisten evenwel \oor en be zetten de communistische hoofdkwartieren. Hon derd communisten werden gedood en 1500 ge arresteerd, terwijl veel munitie in beslag werd genomen. Deze maatregelen hebben de inwoners van Canton gerustgesteld, zoodat het binnen een uur volkomen rustig in de stad was. Te Sjanghai wordt de communistische agitatie eveneens door Tsjangs troepen onderdrukt. De toestand is normaal en er zijn betrekkelijk wei nig arbeiders in staking. Tsjang Kai-sjek af. Volgens berichten nit Chineesche bron neeft 60 Nu sloeg hij de andere kranten na Het bericht stond letterlijk met dezelfde woorden ook in „Times „Daily Telegraph „New- York Herald In al deze bladen op den zelfden datum, 22 Juni avondblad. Het was dus 21 Juni uit Buenos-Ayres geseind. Door wien IJarry Gould glimlachte, dan schreef hij twaalf telegrammen, antwoord betaald twee shilling „Sein mij het bericht, dat' 22 Juni 1886 in uw blad stond over tragisch einde Cecil Weston dit telegram was gericht aan „Westminster Gazette „Sun", „Evening News", „Manches ter Guardian" en nog acht andere bladen hij teekendeGould, Melbourne-Hotel, Hulston- Hij sidderde even, voelde zich ijskoud wor den Daar sloeg het half zeven Wills opende de oogen keek doezelig rond, sloeg de armeci uit, als wilde hij zich tegen een on- zichtbaren vijand verdedigen. „Je zal ietwat stijf zijn, Wells, je houding was wel wat eigenwijs voor iemand, die slapen wil," Sprak Harry „hier liggen 12 telegram men, laat die seinen, zoodra het telegraafkan toor open is. Houd de antwoorden bij je ik ga op mijn sofa liggen tot tien uur. Dan moet de Chineesche regeeiing te Hankau drie decreten uitgevaardigd. Het eerste decreet ontheft Tsjang Kai-sjek uit zijn functie van opperbevelhebber van het nationalistische leger en eischt zijn arrestatie en bestraffing. Het. tweede decreet benoemt den z.g. christen- generaal Feng Joe-sjiang tot opperbevelhebber met als tweeden hevelhebber Feng Seng-sji, den militairen gouverneur van Honan. Laatstge noemde heeft bevel gekregen, naar Nanking op te rukken en Tsjang Kai-sjek aan te vallen. Het derde decreet Verklaart, dat alle betrekkin gen met Nanking en Sjanghai verbroken zijn. dorpen zijn in asch gelegd en belangrijke posities voor de toekomstige operaties in Marokko bezet. Primo de Rivera kon te Alhucemas of Melilla wegens den storm, die opnieuw opstak, niet aan wal gaan en is thans te Cala d< aangekomen, waar vandaan hij M.lillo vertrekt, eventueel zal bij ook over land naar Alhucemas gaan. Tramontane per auto naar ENGELAND. Het vakvereenigingsontwèrp. Op het congres van de Onafhankelijke Ar beiderspartij (den linker vleugel van de gewoue arbeiderspartij en niet met deze partij te ver warren) te Leicester heeft het parlementslid Maxcon, de voorzitter, een heftige rede tegen het rege. rings ontwerp op de vakbeweging ge houden. Hij zeide dat er 100,000 strijders bijeen gebracht moesten worden om den eersten stoot op te vangen (zoogenaamde „shock troops") allen vechters en rebellen en daarna een nieuw offensief tegen het kapitalisme te beginnen. Een ander spreker Ricks, voorzitter van den algemeenen raad van het vakvtreenigingseon- gres, zeide dat het wetsontwerp nooit, voor de arbeiders aannemelijk te maken zou zijn, onver schillig hoevele amendementen de Tories erop zouden voorstellen. De volkstelling van 1921. Het algemeene verslag over dc volkstelling Van 1921 in Engeland en Wales is thans verschenen. Dienvolgens bedroeg de bevolking 37,886,699 zielen, van wie 18,075,239 mannen en 19,811,460 vrouwen waren. De dichtheid, 649 personen per vierkante Engelsche mijl of ongeveer een acre per hoofd, was grooter dan die van eenig ander land ter wereld aangaande het welk ge gevens beschikbaar zijn. Bijna 80 pet. van de bevolking woont in steden. Het verslag staat verder stil bij de vermindering van het aantal vreemdelingen, de kleinheid der gezinnen, de uitsterving' van de Welsche taal en bij het feit dat, ondanks het tekort aan huizen, het aantal kamers dat beschikbaar was, grooter is in ver houding tot de bevolking dan in 1911. Ofschoon bij elke volkstelling een toenming van de bevolking geconstateerd is, was ae ver meerdering tusschen 1911 en 1921 kleiner dan in eenige voorafgegane periode, wat vooral ge weten moet worden aan de verliezen aan man nen, die bet land in den oorlog geleden heeft en aan den achteruitgang zonder wedergade van het geboortegetal. GRIEKENLAND. Een revolutie in voorbereiding? Uit. gewoonlijk betrouwbare bron wordt ge meld, dat Venizelistische republikeinsche offi cieren in het Grieksche leger een revolutie voor bereiden, ten einde de coalitie-regeering omver te werp.n. In de eerste plaats heeft deze be weging ten doel, het terugnemen van zeshonderd royalistische officieren in het leger te voor komen, in de tweede plaats het parlement te ontbinden en in de derde plaats Venizelos' be noeming tot president. terzake wijziging van de arui-nerndijke wetten in overweging Ie willen nemen. Diefstal van diplomat! e k e d o c u m e u ten. Hef dept. van Staat te Washington heeft be vestigd, dat een diefstal van geheime diploma tieke stukken, die zich bevoncieji in het Ameri- kaansche gezantschapsgebouw te Mexico (stad) heeft plaatsgevonden. Een nader bericht vult dit nog aan. Het waren niet minder dan 300 geheime stukken, die in banden zijn gespeeld van de Me.xicaansc.he regeering. President Calles, wien dit heele ar chief in handen kwam, heeft ze echter aan den Amcrikaanschen gezant laten teruggeven. Een politieke moord? Te New-York is bericht ontvangen uit Mexico, naar luid waarvan de chef van den generalen stad Flarenzana op een weg, die naar Mexico (stad) leidde, dood was aangetroffen in een open auto. De gen raai bleek le zijn vermoord. YER. STATEN. De overstroomiiig. Bij dj overstroomingen in het Mis»issippi-ge- bied zijn, voor zoover thans bekend, elf personen om het leven gekomen, terwijl voor millioenen dollars schade is aangericht.Zooals reeds gemeld, zijn Arkansas, Missoury, Tennessee en Illinois geteisterd. Men verwacnl, dat de was tot Woens dag zal voortduren. Militairen en vrijwilligers zijn onophoudelijk in de getroffen gebieden in de weer, terwijl de autoriteiten met het Roode Kruis samenwerken, ten einde de vhichtelin-, gen te helpen. JAPAN. De kabinetscrisis. Baron Tanaka, de leider der Sei-yoe-kai partij is uitgenoodigd een nieuw kabinet te vormen. Gemeld wordt, dat baron Tanaka dit verzoek heeft aanvaard en hel. premierschap op zich heeft genomen. Baron Tanaka werd in 1863 geboren en was tijdens den oorlog luitenant-generaal en vice- ehel' van den Generalen Staf. Na den oorlog werd hij in den adelstand verheven. Zijn in vloed op het leger is zeer groot. Hij behoort tot hen, die tot dusver achter de coulissen min of meer leiding hebben gegeven aan de Japan- sche politiek. MAROKKO. S p a a n s c ii e tegenslagen. De Temps" publiceert een bericht, volgens hetwelk de garnizoenen van vier Spaanscbe posten rondom El Adnam, in dal deel der Spaan sche zone van Marokko waar onlangs een op stand is uitgebroken, gedwongen zijn, terug te trekken. Een der posten in het' gebied der Beni Besshir is door de opstandelingen lieroveid. Op 12 April werd gevochten bij de Sjebel Azil de Spaansc.be troepen hadden het zwaar te ver antwoorden. Het Spaan sc Ji offensief. Het eergisteravond uitgegeven communiqué meldt, dat ten Zuiden van Adman het offensief door de Spanjaarden is begonnen.: Verschillende je me wekken zorg dat. het bad gereed is. Je hebt vijf pond verdiend." „Vijl' pond, mijnheer Met uw verlof ik heb geslapen „Wells, als jij niet bij me was geweest, was ik ook in slaap gevallen, nu heeft je daverend geronk mij wakker gehouden. En ik heb ge vonden, wat ik zocht „Mag ik ook weten wat het is „Jawel, van een verdronken Hertog op een vrachtboot." Wells was verbijsterd. „Als mijnheer het mij veroorlooft, zou mijnheer goed doen met óók wat te gaan slapen." Een kwartier later sliep hij als eer roos, droom de van foto's van vrachtschepen die door een schaterenden hertog werden genomen, die diep onder water krantenberichten zat te schrijven, tot er een meisje kwam, dat hem in een tafel laken wikkelde en in een auto zette, waar hij ruzie kreeg met zijn chauffeur, die zenuwachtig werd en een Derby-renner omver reed, waar Sheffold bovenop zat met Nelson in zijn armen, totdat Hertog Robert kwam en liet meisje be val de tafel in de eetzaal te gaan boenen. Dan schrok hij wakker. Hij belde, nam een bad, ontbeet vlug. Er waren negen tegegrammen ingekomen zij waren allen volkomen eensluidend de andere, wachtte hij niet af. Om half elf joeg de auto naar Davenback Palace-Hotel. U weet dus werkelijk niets nopens OOST-ÏNDIE. Congres van hét I. E. V. Het hoofdbestuur van het I.E.V. is gemachtigd een spaarfonds in te stellen in verband roet het voorstel tot gelijkstelling Van de militaire pen sioenen voor gepensioneerden vóór 1 Januari 1920, welke machtiging bij acclamatie geschied de. Het congres achtte verbetering van de weduwen- en weczenpensioenen noodzakelijk. Het drong verder aan op intrekking van de hef fing van opcenten op de inkomstenbelasting. Het congres sprak zicb eenparig uit voor dc stichting van eeji middelbare technische school. Details zullen nader worden vastgesteld door een speciale commissi j. Besloten is, op de kweek school van het l.E.V. dit jaar een nieuw syrieern in te Voeren. MEXICO. D e a o t i-k e r k e 1 ij k e wet te n. De Mexicaansche bisschoppen hebben op nieuw de regeering verzocht liet petitionnement het verleden van Charles Went Heeft hij u daarover nooit, iets losgelaten, Lady Ciie- vondale „Welkt aanleiding zou ik gehad hebben, om hem daarover te ondervragen Ik kwam met hem in 1888 in aanraking, daar een mijner goede vrienden te Baltimore hem kende. Ik heb enkel soms uit zijn spreken opgemaakt, dat hij ook in Argentinië heeft geleefd en daar zeer veel geld Verdiende in Buenos-Ayres, zooals ik u reeds vroeger zeide." Vorschend zag hij haar aan. „U gelooft me toch wel deed ze vriendelijk. „Het is moeilijk te zeggen, wanneer men een lieve vrouw kan geloovon, die meent, een geheim te moetenverdedigen." „Uw oordeel is ajtijd vriendelijk," deed zij welwillend. „Ik zal u dan het bewijs leveren. Ik heb hem gisterenmiddag onder het oog ge bracht, al wat ik over hem van u wist en hem blootgelegd, daL het zeer onbetamelijk, ja, on gehoord is, op de wijze waarop hij liét deed, nasporingen te ondernemen bij tien stiefvader Van zijn meisje. Ik heb hem uitgelegd, dat men zooiets mogelijk in de vormen acht hij cowboys en prairie-bewoners, doch niet in deftige Engel sche kringen ik heb hem opgevorderd mij of haar ecne aannemelijke verklaring te geven van zijn struikroovers-manieren en hem gezegd, dat ik Alice zou op de hoogte brengen van ziju on beschaafdheid. Zij komt aanstonds bij mij, ik heb haar getelegrafeerd Kom dadelijk, Lady. Zij komt zeker. Gelooft gij mij nu Uit Cairo treden. ALLERLEI. De Egyptische regeenng is afge- Binnenland. Hulde aan den voorzitter van de Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer, zonder uit zondering en liet bureau van die Kamer hebben gister met hun hartelijke gelukwenschen voor het zilveren echtpaar een prachtig bloemstuk ge zonden aan den voorzitter der Tweede Kamer, jhr mr, Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die gis ter in den familiekring op het landgoed Suitie- ras te Wichmond, nabij Vorden, zijn 25-jarige echtvereeniging vierde. Huldiging Mgr. Dr. W. H. Nolens. Naar wordt vernomen, heeft Z. K. IJ. de Prins liet voornemen 25 dezer te 's-Gravenhage de aan bieding te 4 um n.m. in het gebouw Pulchri Stu dio hij te wonen van het huldeblijk aan denM'inis- ter van Staat, Mgr. dr. Nolens, lid der Tweede Kamer, ter gelegenheid van. diens 40-jarig pries terjubileum. Het sterftecijfer te Leiden. Men meldt ons uit Lelden Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is door den Volkenbond een op gave gevraagd van le. het aantal fabrieken en werkplaatsen 2e. het aantal mannelijke arbeiders 3e. het aantal vrouwelijke arbeiders, gehuwd en ongehuwd 4e. het aantal voor de gezondheid schadelijke industriën en gelegenheden voor huis-industrie. Een en ander houdt verband met het door den Volkenbond m alle landen ingesteld onderzoek naar de sterfte der kinderen beneden één jaar. Bij dat onderzoek L gebleken, dat Leiden van een vijftiental plaatsen, waar een speciaal onder zoek werd ingesteld, net. laagste sterftecijfer heeft n.l. 3.94 per 100 geborenen. Het hoogste sterfte cijfer is 13.7. Afscheid burgemeester Gijs te Gouda. Naar wordt vernomen zal de heer I. J. Mij.->, die zooals gepubliceerd, met ingang van 1 Mei a.s. het burgemeesterschap dezer gemeente zal neder- leggen, op Woensdag 27 April e.k. een afscheids- vergadering presideeren. „Ik geloof u altijd, Lady, maar het leek on gelooflijk," antwoordde Harry. „Gij mannen rijt altijd onlogisch," besloot de Lady met vrouwelijke onoverreedhaarheid Eenige minuten later was Harry op Ehdstreet 19 hij Mrs. Chestertal en vroeg hij of de lieer Went thuis was en hem ontvangen kon. Zij diende hem aan. Ja, mijnheer was thuis en zou hem gaarne ontvangen. Toen hij de trap besteeg, meende hij dat Went, na zijn gesprek met de Lady, hem allicht even graag zag komen als een Kwajongen den politie agent, die hem op heeterdaad betrapt had met een partij gestolen appelen in de handen Met vriendelijken glimlach ontving hem Went, bood hem een stoel aan. Harry nam hem on gemerkt op. Hij was middelmatig van gestalte, ranu gebouwd, ongeveer 35 jaar, meende hij scherpe voren waren op zijn voorhoofd tusschen zijn donkere oogen getrokken, bleek was zijn gelaat, strak, eeningszins hard zijn mond de fijne neus spitste ondeugend naar voren, zijn haar was grijzend en kort geknipt Een volle, zwierige snor gaf iets jeugdigs aan het jong verouderd voorkomen van een patricisch type. „Ik begrijp volkomen, waarom u mij be zoekt," begon Went met onnatuurlijke be weeglijkheid het gesprek. „Wilt u rooken (Wordi'Vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1