Te!. No. 68015. Stoomen FEUÏÏ ,r .ETON Een grimmig; geheim. rw a gKMJMmawM iCiJW 50ste Jaargang. Donderdag 2!" April 1927. No. 14841 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus: 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per dUgSEfo plaatsen wordt 2 maal berekend Ingezonden mededeelmgen 75 cent per regel, post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. toegezonden. Incassokosten worden berekond. Gratis-Ongevallenverzekering I 50U bij levenslange yelieele invaliditeitf 2(10 bij verlies van een hand, voet o! oog 200 bij dood 100 bij verlies van een duim;! 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. D^Verzekerins wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem.Yerz.bankbcliiedarn *45833 Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur, DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij ben is ingekomen een verzoek van J. BROEKZITTER, alhier, om Vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor het gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten in het perceel Admiraal de Ruyter- straat 5 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de vergunning schriftelijk bij hun college bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 21 Aprii 1927. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 April 1927 vergunning verkend aan KLIP VAN VLIET tot oprichting van een brood- en banketbakkerij in het pand Hoofd straat 147a, Kadaster sectie L. no. 2615, met één heeteluchtoven en één electromotor van 2 P. K., drijvende een kneedmachine. Schiedam, 21 April 1927. Buitenlands@h Nieuws. CHINA. Welke rol speelde Moskou. Zooals indertijd gemeld, werd tijdens de huis zoeking op de terreinen van de Sovjet-ambassade te Peking, ook een aantal Russen ontdekt, die in het buiten het gebied der ambassade gelegen bureau van den militairen attaché bezig waren papieren in petroleum gedrenkt te verbran den. Deze papieren konden echter grootendeels gered worden en vormen een belangrijke vondst. Het bureau van den militairen attaché was blijk baar een soort centrale voor alle mededeelingen tusschen Moskou en de Russische agenten in China. Duizenden brieven, rapporten en andere papieren betreffende de propaganda, agitatie en organisatie, meest in het Russisch gesteld, werden in beslag genomen en men is druk bezig met de vertaling, eerst in het Ghineescb en daar na in het Engelsch. Sommige stukken zijn geteekend of van op merkingen voorzien door Karaclian, Borodin en andere bekende Ruisen. Slechts een klein gedeelte van de ontzettende hoeveelheid mate riaal is doorgewerkt en de belangrijkste vond sten zijn reeds gepubliceerd. Sommige stukken hebben betrekking op betalingen en vergoedingen aan Russische agenten, waardoor komt vast te staan, dat deze personen direct betaald werden door het volkscommissariaat van Oorlog en door dit departement ook werden aangesteld. Een telegram bevat een ernstige waarschu wing aan de Russische agenten in China in verband met het domme optreden der Chinee- zen, waarbij op de noodzakelijkheid wordt ge wezen om de Chineesche agenten niet alleen in te lichten over hun plichten, maar ook steeds bij te staan. Uit Nanking wordt gemeld, dat Tsjang Kai- sjek na zijn kabinet gevormd te hebben voor nemens zou zijn, den veldtocht tegen de Noor delijken voort te zetten. Ilij beschikt over meer van 300.000 man en vreest derhalve geen enkel offensief van de zijde van Hankau. De nieuwe nationalistische regeering wenscht met alle landen vriendschappelijke betrekkin gen te onderhouden, doch eischt de opheffing van alle eenzijdige verdragen. Te Sjanghai wordt een waar schrikbewind jegens de communisten uitgeoefend. Reeds zijn honderd extremisten ter dood gebracht. De regeering van Tsjang Kai-sjek is vastbesloten, een einde te maken aan llen invloed der com munisten. Peking en Moskou. Naar uit Peking wordt gemeld, heeft de re geering te Peking alle eischen afgewezen, die de Sovjet-regeering heeft gesteld in verband met de huiszoeking in de Sovjet-gebouwen. Feng naar Peking? Gemeld wordt, dat de z.g. christen-generaal Feng Joe-sjiang thans optrekt in de richting van Peking en Tientsin. Weer Britse he troepen naar China. Duizend soldaten, een eskader vliegtuigen, talrijke stukken veldgeschut en tal van voer tuigen wo. vijf vrachtauto's zullen te Sout hampton (Engeland) worden ingescheept met, bestemming naar China. 6i „Uw havana's gaarne, sprak Harry, zij zijn al licht tamelijk." „Zij zijn zelfs zeer goed," antwoordde Went glimlcichend. „Dan moet u ze niet uit een pijpje rooken en zeker niet uit een kreefteschaar," deed Harry droog. Went zag hem onderzoekend aan Harrij Vervolgde onbarmhartig „Het is niet alledaagsch, dat een man met een gelapte schoenzool havana's rookt, de liefde wint van een aaellijKe jonKvrouw, opiumsigaren in voorraad heeft en een stempel met een C en een hertogskroon bezit Went staarde hem aan, raakte zijn houding kwijt, werd blijkbaar zenuwachtig bang. Die man leek een chirurg, die een object onder het mes nam Nu begon hij onsamenhangend te praten „Tja, het is een vreemde geschiedenis Ik moet zeggen, dat u het prachtig gevonden heeft. Ik ben blij, dat u komt. Het zal een. heele toer worden met Alice, nu cie Lady haar van mijn optreden op de hoogtewil brengen. Vrouwen staan ENGELAND. Baldwin moet rusten. Baldwin, dé eerste-minister, heeft gisteren op Chequers een bezoek gekregen van den ko ning en de koningin en van prins Mary en haar gemaal, burggraaf Lascelles. Hij had zelf niet gevolg kunnen geven aan de uitnoodiging om op Windsor te komen, daar zijn dokter hem, ter wille van zijn gezondheid, rust heeft voorgeschreven. Het gaat hem nu beter. De uitbreiding van het vrouwenkiesrecht. Lloyd George heeft gisteravond verklaard, dat hij altoos voorstander is geweest van gelijk kiesrecht voor mannen en vrouwen en dat waar schijnlijk alle liberale parlementsleden het wets ontwerp van de regeering om aan alle 21-jarigen, zoo mannen als vrouwen, kiesrecht te geven, zouden steunen. DU1TSCHLAND. Oeconomische onderhande lingen met Frankrijk. Duitsche bladen maken voor de zooveelste maal gewag van een crisis in de onderhandelin gen met Frankrijk over een handelsverdrag. De minimum-rechten, in het Fransche ontwerp- taricf voorzien, zijn voor de belangrijkste Duit sche export-artikelen zoo hoog gesteld, dat de Duitsche delegatie ze prohibitief acht. Derhalve is de leider der delegatie, ministerial director Posse, uit Parijs te Berlijn aangekomen om rapport uit te brengen en het rijkskabinet de vraag voor te leggen of de besprekingen, die z.i. nauwelijks kans bieden op succes, op den ouden voet moeten worden voortgezet. De beslissing daaromtrent kan pas vallen als alle leden der regeering te Berlijn zijn terug gekeerd. De valse he banderolles. De recherche te Aken heeft den voornaamsten verdachte bij de banderollesvervalschingen Kotzky gisteren in de nabijheid der Nederland- sche grenzen aangehouden en opgesloten. Hij werd gisteren op transport gesteld naar Berlijn. ITALIË. „Grondwet voor den arbei d." Heden, op den stichtingsdag der stad Rome, zal de fascistische regeering, die. dezen dag als feestdag voor de arbeiders in plaats van den 1 Mei-dag heeft ingesteld, met bijzondere plech tigheid de Carta del Lavoro", de grondwet voor den arbeid' afkondigen. Deze „grondwet" is gebaseerd op het prin cipe, dat in den fascistisclien staat de belan gen der productie samenvallen met de doel einden van den staat, terwijl tegelijkertijd de staat voor zichzelf het recht opeischt het in dividu te onderwerpen aan de door den staat verlangde discipline. De voorbereidende werkzaamheden voor deze wet zijn in langdurige besprekingen met de vertegenwoordigers der werkgevers en werk nemers verricht. De wet zelf is geheel door Mussolini opg/steld. beantwoord, doch instructies van zijn regeering gevraagd. BALKAN. Onrust in Zui d-R u s 1 a n d. Door vluchtelingen, die aan de Bessarabische grens arriveeren, wordt melding gemaakt van ernstige wanordelijkheden in geheel Zuid-Rus- land en de Oekraine. Er zouden hevige gevechten hebben plaats gehad tusschen het volk en het roode leger te Valvicova Barcaci en Tiraspol, terwijl uitgebreide troepenbewegingen naar Kief en Odessa zijn waargenomen. Te Kief, Odessa en Kherson hebben groote demonstraties plaats gehad tegen de bourgeois-staten. Russisc h-J oegoslavische betrekkingen. Volgens de bladen heeft de Sovjet-gezant te Berlijn opdracht gekregen met het Joego slavische gezantschap te onderhandelen over hervatting der diplomatieke betrekkingen. GRIEKENLAND. Geen candidatuur Venizelos. Venizelos heeft verklaard, dat hij een can didatuur voo het presidentschap van Grieken land niet zal aanvaarden- Anders, zoo verklaarde hij, zouden zijn tegenstanders het recht hebben te beweren, dat de strijd, die hij de laatste tien jaar voor de Grieksche republiek heeft gevoeld, Hechts ten doel had zelf tot president te worden gekozen. Uit in beslag genomen brieven, die de voor malige dictator Pangalos aan hooggeplaatste Grieksche olficieren heeft gericht, blijkt, dat Pangalos van zijn gevangenis uit een militaire beweging heeft trachten te ontketenen. Ook de premier Kondilis heeft de aandacht der regee ring op de voorbereidingen der Pangalisten gevestigd. De geruchten nemen toe, volgens welke een tegen de regeering gerichte beweging thans onmiddellijk voor de deur staat. Ook oneenigheid met Rusland. Uit Moskou wordt gemeld, dat tusschen So vjet-Rusland en Griekenland een conflict dreigt. De Grieksche minister van Buitenlandsche Zaken heeft namelijk aan den Russischen ge zant te Athene een verbale nota overhandigd, waarin een wijziging van het Grieksch-Rus- sisch handelsverdrag wordt verlangd. Voorts eischt de Grieksche regeering wijziging van de rechten der Russische handelsvertegen woordigers. De Russische gezant heeft de nota nog niet 6 altijd klaar, om je zaken in de war te sturen. Zeg u mij eens, wat ik doen moet, als mijn meisje mij tekst en uitleg vraagt. Ik kan haar de eigenlijke zaak niet vertellen. Ik weet, dat u haar vriend is.' „Tekst en uitleg waarvan, mijnheer Went „Wel,en hij wreel' zich snel over het voorhoofd, van dat bezoeK op Rose-Castle natuur lijn „Weht bezoen als in u vragen mag Went keeit hem beteuterd aan. Welit bezoeK vraagt u Wel, dat bezoeK toen ik hij haperde. „Toen u Wat c eed Harry onnoozel „U bent verschrikkelijk, mijnheer Gould 1" barstte Went los. „Hoe kan ik weten, of u tekst en uitleg kunt geven, als ik tekst en uitleg niet ken ant woordde Harry. Achterdochtige onrust loerde uu uit de blikken van Went hij antwoordde„Wat denkt u zelf „Ik beu niet gewoon o\er meoschen te oor,Le ien, voordat ik alle feiten in handen neb. De zedelijke moord is voor mij wreeder en hemelter- gender dan de lichamelijke." Went zweeg, dacht na, diepe rimpels plooiden zich in zijn parelend voorhoofd. Harry s sigaar was uitgegaan, hij streek een lucifer af, plotseling liet hij de sigaar en het doos je vallen en stak den wijsvinger met pijnlijke ge- RUSLAND. De Zwitserse h-R u s s i s c li e regeling. De Sovjetregeering beeft na het tot stand komen van het protocol van Berlijn betreffende de Zwitsersch-Russischc regeling de onmiddel lijke invrijheidstelling gelast van de broeders van Conradi, die destijds den moord op Worofski heeft gepleegd. De broeders van Conradi wer den in Siberië gevangen gehouden. POLEN. Bethlen naar Warschau. Naar van betrouwbare zijde verluidt, zal de Hongaarsche premier, graaf Bethlen, binnen kort een bezoek aan Warschau brengen, ten einde het sluiten van een j^Jongaarsch-Poolsch, verdrag in den geest van het zoo juist tot stand gekomen Hongaarsch-Italiaansche verdrag voor te bereiden. Men kan evenwel niet aannemen, dat het sluiten van een zoodanig verdrag bijzonder gemakkelijk van stapel zal loopen. Polen staat namelijk in nauwe relatie met de Kleine Entente en deze zou in een Poolsch-Hongaarsc.h vriend schapsverdrag een vijandige tegen de staten der Kleine Entente gerichte daad zien. EGYPTE. De Egyptische kabinetscrisis. Adly Pasja had gistermorgen een langdurig onderhoud met den koning. Hij volhardde bij zijn besluit om af te treden, dat door den koning werd aanvaard, ofschoon de offieieele mede- deeling omtrent dit aftreden, hangende de sa menstelling van een nieuw kabinet, niet zal worden gepubliceerd. Den geheelen dag was het een voortdurend komen en gaan tusschen het paleis en het „Huis van de natie," waar Zaghloel Pasja ziek ligt en Tewfik Pasja, het hoofd van den raad van state, als tusschenpersoon funge rl. JAPAN. Het nieuwe kabinet. Met uitzondering van de Japansche ministers van Oorlog en van Marine, die beiden uit het leger en de marine zelf komen, is het nieuwe kabinet geheel samengesteld uit oud-ministers en voormalige leiders der Seijoekai-parcij. Van de acht niet-militaire ministers zijn zes leden van het Lagerhuis. Taoake heeft tijdelijk de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan vaard, in afwachting van een permanente be noeming, waarvoor de keus, naar men gelooft, op het oogenblik schijnt te gaan tusschen de Japansche gezanten te Peking en te Washington. Eenige gegadigden voor deze portefeuille, die een te krachtige politiek voorstaan, zijn niet aangezocht. Het is tot nog toe onzeker, of het parlement tot een speciale zitting bijeen zal worden ge roepen. Een der oppositie-organen bepleit, dat een motie van wantrouwen zal worden voor gesteld onmiddellijk nadat het parlement bijeen is gekomen, ten einde de regeering te dwingen, nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Hierdoor zou echter slechts de onzekerheid op financieel gebied verlengd worden. De regeering zal dan ook geen ernstige critiek te hooren krijgen, wanneer zij geen speciale zilting bijeenroept. MEXICO. Mexicaanse he politieke zeden. Het blijKt nu, dat de Wetgevende Vergadering baren in den mond, stond snel op. „Ie deksel, de kop in is mijn vinger gesprongen en hij trappelde waar hij stond Went was opgevlogen, Harry genaderd, had de gewonde hand van Harry snel gegrepen „Laat eens zien, mogelijk kan ik u helpen." Harry nam den vinger uit den mond, samen bestudeerden zij den top. „Ik zie niets, deed Went. „Des te beter," antwoordde Harry, langzaam, ik ben altijd bang voor fijt." Den pijn scheen te minderen. Went schonk Harry Harry een glas waRr in deze dronK. Zij zaten nu weer tegenover elKander en rooKte. „Wat deukt u zelf, vroeg ik u," vatte Harry het gespreK op. „Ik Kan u niets meedeelen," antwoordde Went met nadruk. „Dan moet u het met uw meisje uitvechten." „Dat lijkt me ontzettend Ik vind het reeds ondragriijK, dat zij mijn gedrag ai'Keurens- waardig moet vinden hoe zal het zijn, als ik iiaar alle verklaring Weigeren mot Hij wacht te even. „U moest mij helpen, mijnheer Gould Snel onderbrak hij zich. Waar om heb u die zaak op u geworpen waarom blijft u er niet buiten „Waarom zwoegt een schaakliefhebber om een probleem op te lossen, een strateeg op de verkla ring eener theorethische positie, een econoom op de weten van het men=chelijk bedrijf Het is een hartstocht om te weten. Dat is de mijne." „Alice zei me, dat u een goed hart hebt," spraK Went flauw. „Meisjes zeggen dit spoedig, als men haar mee gevoel toont. Mogelijk Kreeg mijn hart ook wel deel in mijn koppige volharding, toen ik be merkte, dat uw lief meisje in nood was." Nu zweefde er even een zenuwtrek om Went's mond, en knipperend beefden zijn oogleden. „Ja zij is lief lief als een engel als ik haar verlies een diepe zucht joeguit zijn keel. hij legde zijn sigaar neer staarde als verdoofd voor zicht uit. „U hebt veel geleden, mijnheer Went, u moogt u dit geluk niet laten ontglippen 1 U bent aan haar en u zelf verplicht, oprecht te zijn tegen haar, uw geluk te bevechten U moet haar alles zeggen." „Het is onmogelijk u weet met, wat u vraagt, kunt u haar niet geruststellen „Waarover deed Harry. Over uw bezoek aan de brandkast van den Hertog Over de reaen, waai om u King de C met de kroon in den nek hebt gebrand Over uw bedoeling met de foto, waar gij voor twee jaar, voordat gij eenige grijze haren hadt, uw goedblond haar aa.. de keerzijde tegeu hebt geplakt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1