mAtSBLAD WOOR SGHi'EOAM EM OMmWBPZMm* Vrijhandel. 50ste Jaargang. Zaterdag 23 April 1927. No. 14843 Bureau K'O E[M'A[RrK T 4. ^Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels ƒ1.75, elke regelT daarbovenjf35 cent, 3j"maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bii verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. HoII.AIgem. Verz.bankSchiedam 1 verhoudt zich deze Partij tot de Kerke- Toen de Kamer zich onlangs bezig hield met het sociaal-democratische voorstel tot militaire ontwapening, hebben we telkens weer opnieuw moeten denken aan een andere ontwapeningsieu- ze vrijhandel. Een ontwapeningsleuze heeft dat woord inderdaad in en „vrijhandel" klinkt ons haast even mooi in de ooren als „militaire ont wapening". En gelijk geen verstandig menscb tegen afschaffing kan zijn van een legerzoo gauw zulke afschaffing den vrede kan bevorderen zoo moet het toch ookwel een dwaas zijn,die door z.g. beschermende rechten eene oeconomisch e bar rière aan onze grens wenscht te handhaven zoo gauw die mogelijkheid is uitgesloten, dat on ze eigen industrie door machtige buitenlondsche concerns wordt vernietigd. Afschaffing van leger en vloot, zoowel als vrij handel zijn leuzen, die de warme instemming van alle weidenkenden moeten hebben. En zou het wei strijdig zijn met onze vrijheids idealen, wanneer we tijdelijk bepaalde industriën beveiligden, wanneer die door buiteniandsche concurrentie bedreigd worden Het principe, waarop vrijhandel steunt, is goed en juist. De energie der ondernemer moet geprikkeld blijven door concurrentie, ook uit het buitenland, opdat het prodnkt zoo goedkoop mo gelijk aan de markt kome. Er kunnen bijzondere omstandigheden zijn, die de fabrikatie in het buitenland voordeeliger ma ken lagere ioonen, langere werktijden, minder belasting e.a. Door internationale organisatie echter der vakbeweging en door internationale arbeidswetgeving zullen die verschillen meer en meer vervallen. Toch zullen de productiekosten in de onderscheidene landen echter nooit geheel de zelfde kunnen zijn, omdat de grondstoffen b.v. niet"overal ter plaatse of in de onmiddellijke na bijheid gevonden zullen worden en er soms con cerns van geldmagnaten gevormd worden, die het product een tijd lang tegen kostprijs of zelfs daarbeneden kunnen leveren, tot ze de concur rentie hebben vermoord en de markt behecr- schen. Zonder ontrouw te worden aan het Vrijhandels ideaal kunnen in zulke gevallen ter bescherming van eigen industrie en de algemeene welvaart, zekere inkomende rechten geheven worden. Hoe zeer het ook een zaak van algemeen belang ;s, dat de productenzoogoedkoopmogelijkaan de markt komen, daarnevens staat, dat vernietiging der ei gen industrie vergrooting der werkloosheid be- teekent en dus vernietiging van koopkracht. Als de koopkracht nihil is, heeft men aan een goed koop product ook niet veel. Tegen een matige heffing van imoerrechten kan dus zelfs geen vrijhandelaar bezwaar hebben. Niet juist lijkt het ons, dat de regeling in om land vrij uniform is, al wordt ook gelegenheid gelaten om bij KoninklijkeBesluittijdelijkevoorzieningen te treffen. Of een aanmerkelijk heffingspercenta ge geoorloofd is, hangt van de oogenbiikkelijke omstandigheden af, maar als die critiek zijn, dan moet onze regeering ook niet aarzelen. We merken een en ander in het bijzonder op in Verband met de crisis, die de Maastricbtsche aar dewerkindustrie op het oogenblik doormaakt. Als de toestand niet verandert, wordt deze indus trie door de Duitschc concurrentie radicaal ver moord. Vrijhandel is even mooi als militaire ontwape ning maar voor beide is de meest ideale verwezen lijking gelijktijdig en over de heele wereld. Zoo lang andere landen zich door geweldige tolmuren omgeven en wij ze de vrijheid laten om ons be drijfsleven te komen kapot te maken, blijven we goede, maar domme idealisten, die zich door vreemden laten uitbuiten. Binnenland. De R. K. Volkspartij en de „Action francaise." De R.K. Volkspartij blijft zich beroepen op enkele zinsneden uit bet Pauselijk stuk in zake de veroordeeling der „Action francaise", waaruit zij een goedkeuring' van haar houding tracht te distilleeren. Alb. v. d. Kallen, hoofdredacteur van „De Gelderl.", t.e Rome vertoevend, heeft nu te dezer zake een onderhoud gehad met Kardinaal Van Rossum. Hij schrijft nu o.a. „Nu is er ae R.K. Volkspartij, wdke zegt ontsproten te zijn uit de democratische gedachte. Het was Z.Em. bekend, dat deze Partij niet is ontstaan uit de werkelijk democratische be weging van Nederland, de katholieke ar beidersorganisatie, doch een juiste omschrij ving van de samenstellende elementen dezer Hartij heb ik niet vermogen te geven. Hoe lijke Overheid Een barer organen heeft zich gewend tot Z. D. H. Mgr. Gallier, Bisschop van Haarlem en aan dezen de vraag voorgelegd, of de Partij „toelaatbaar" was. Monseigneur heeft verwezen naar hetgeen door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht is gezegd op den Tweeden Neder- landschen Katholiekendag, te Nijmegen ge houden op het oogenblik, dat de N. kath. Partij haar propaganda voor ds verkiezingen had ingezet, waarbij de Aartsbisschop namens 'het gansche Nederlandsche Episcopaat heeft ver klaard, elke scheuring in de R.K. Staatspartij t.e betreuren. Z.-Em. achtte deze verklaring van Mgr. Gal lier afdoende tn wij weten, dat heel katholiek Nederland ze ais zoodanig heeft verstaan alleen de R.K. Volkspartij niet. Toen is de Pauselijke veroordeeling van de „Action francaise" gekomen en de R.K. Volks partij heeft daarin gezien een haar organisatie. Maar hoe is dat mogelijk. Onderbrak mij Z.Eminentie. De toestanden in Frankrijk gelijken immers niet het minst op die van Nederland. Z.Em. legde er den nadruk op, dat de H. Vader bizonderlijk de leer heeft veroordeeld, well/e de leiders der „Action francaise" aanhangen en- dat het Z. IT. vooral hierom te doen is de Ka tholieken te behoeden tegen de leerstellige dwalingen, door de leiders Verspreid. Nu zijn de Katholieken van Fxankrijk verdeeld inzake bet zuiver politieke vraagstuk van den r-.geerings- vorm een deel hangt de republiek aan, een ander deel de monarchie. De II. Vader heeft de Katholieken omtrent dit zuiver politieke vraag stuk vrij willen laten zij kunne,n aanhangers blijven van den repubiikeiuschen of van den monarchalen regeeringsvorm. Alleen mogen zij niet langer volgen de leiding der „Action fran- goedkeuring van. door om- bijwoning leiders ver- tegenspraak caise", omdat de leer, door de spreid, met die der R.K. Kerk in en* in strijd is. Maar wat heeft dit alles met de tóestanden in Nederland te maken Is er in Nederland geschil omtrent den regeeringsvorm Immer» neen. In Nederland is de regeeringsvorm ge vestigd en hij staat gelukkig zob vast, dat nie mand, althans geen enkele katholiek aan ver andering ook maar denkt. Indien er in Neder land twee partijen waren, welke hoofdzakelijk ten doel hadden, eenerzijds het veranderen van den bestaande», regeeringsvorm, anderzijds de bevestiging ervan, men zou reden hebben het stuk van den H. Vader op Nederland toe te passen, nu begrijp ik niet goed, verklaarde Z.Em., hoe men te goeder trouw kan, aannemen, dat de woorden van Z. H. voor Nederland ge sebreven zijn. Maar men houdt bet toch vol. Men kan bet echter niet volhouden op redelijken grond. Overigens meende Z.Em. dat men in Nederland op de allereerste plaats moest luisteren naar hetgeen door de Nederlandsche Bisschoppen wordt gezegd en gewenscht het zou den H. Vader stellig pijnlijk treffen zoo Hij moest vernemen, dat men in Nederland Pause lijke woorden misbruikt om den duidelijken wensch van bet Doorluchtig Episkopaat te weer staan. Er is nooit tegenspraak tusscheu den IT. Stoel en de Bisschoppen en als men ten dezen juist ingelicht wil zijn, er bestaan tal van Pauseivke vermaningen Loc de katholieken der geheele wereld, dat zij, om veilig te gaan op de allereerste plaats behooren te luister n naar de leiding der eigen Bisschoppen. Dat sommige Nederlandsche katholieken een Pauselijk stuk alleen voor Frankrijk bestemd en alleen op Fransche toestanden, toepasselijk, nu aanwenden om in te gaan tegen, een Uitgesproken wensch der Nederlandsche Bisschoppen dat de een heid door de katholieken van. Nederlard worde bewaard achtte Z.Em. zeer lr betreuren." Propaganda-vereenigingen, welke standigheden geen utnoodiging tot, van deze vergadering hebben bekomen, worden hiermede dringend uitgenoozigd deze vergadering te bezoeken. Nieuwe foto's van prinses Juliana. Naar mui mededeelt, zullen van de drie por tretten, welke 16 April j.l. op Het Loo door den fotograaf A. C. Stokhuyzen zijn gemaakt,en waar van het auteursrecht behoort aan de firma Wec- nenk Snel te 's Graventiage zullen door deze firma briefkaarten en platen in den handel wor den gebracht, welke nog voor den 18en verjaar dag der Prinses verochijnen. Landelijke Federatie van Algemeene R. K. Propaganda-Vereenigingcn in Nederland. Op 1 en 2 Mei 1926 werd te s-Gravenhage een congres gehouden op initiatief van de Algemeene Propaganda vereeniging „de Katholieke Garde" te s-Gravenhage om te komen tot de oprichting eener Landelijke Federatie van Algemeene R. K. Propaganda Vereenigingen in Nederland. Er werd toen besloten tot het vormen van een comité, hetwelk tot taak kreeg de oprichting ee ner federatie iri studie te nemen en ontwerp-sta- tuten samen te stellen. Dit comité is thans met haar arbeid gereed gekomen. Op 8 Mai a.s. om.half twee uur zal nu wederom te s-Gravenhag'e een vergadering worden belegd van alle Algemeene R. K. Propaganda-vereeni- gingen in Nederland. Deze vergadering wordt gehouden in het Ge bouw „Veritas"' Westeinde 15 te 's-Gravenhage en zal zich definitief uitspreken over de oprich ting der nieuwe federatie en harestatuten vast te stellen. Dreigend conflict. De arbeiders der ijzergieterij en emailleerfa briek „Vulcaansoord" hebben in hun respectieve organisaties met vrijwel algemeene stemmen be sloten aan hun eischen kracht bij te zetten door liet stellen van een ultimatum. Bij niet inwilli ging der eischen zal de staking Maandag 2 Mei a.s. ingaan. Op de fabriek werken thans circa 850 arbeiders. N. R. S.-vee naar Mexico. Gisteren is voor rekening van de N. V. Vee export- en Handelsvereeniging van leden van het Ned. Rundvee Stamboek met bet stoomschip „Edam" cen zending prima stamboekvee van Rotterdam naar Mexico verzonden. De zending bestaat uit Rustieren en 15 dragende koeien. Het is de bedoeling om na aankomst te Mexico City een tentoonstelling te organiseeren en het vee te verkoopen. Het transport staat onder lei ding vau den heer L. W. de.Jong. Foto-wedstrijd „De Bijenkorf." Door het groote succes van den vorigen wed strijd in 1925 behaald, besloot de directie der N. V. Magazijn „De Bijenkorf" te Amsterdam en Den Haag nogmaals een fotowedstrijd uit te schrijven, te houden gedurende het Zomersei zoen van 1927. Deze reclame-wedstrijd is opengesteld voor al le amateur-fotografen in Nederland en Koloniën en omvat 3 afdeelingen, n.l. 1. vrije onderwerpen als portretten, interieurs, genre-opnamen, stads gezichten, enz. 2. foto's vervaardigd met behulp van fototoestellen, of vergrootingsapparaten, ge kocht in de foto-afdeeling der N. V. Magazijn „De Bijenkorf" 3. opnamen mei betrekking tot het onderwerp „De Bijenkorf" Interpretatie is geheel vrijgelaten. Elke afdeeling omvat 2 klassen, n.l. voor be- ginnenden en gevorderden. De inschrijving voor dezen wedstrijd wordt opengesteld van 23 April 1927 tot en met, 10 September 1927. Voor deelname is bezit van in schrijvingsformulier noodzakelijk. In de jury ter beoordeeling der foto's namen zitting de beeren K. H. Idema, voorzitter van de Nederlandsche Amateur-Fotografen Vereeni ging Adriaan Boer, uitgever van het fotografisch tijdschrift „Focus" P. K. G. M. v. Haaren, be stuurslid der Amateur-Fotografen Vereeniging „Gelria" te Arnhem E. A. Loeb, schrijver van Kunst-fotografie voor den amateur, en C. Ul- rich Jszn., bestuurslid der Amateur-Fotografen Vereeniging „Rotterdam." Voor de winners stelde de directie een kerncol lectie van prijzen en troostprijzen beschikbaar. De wedstrijd is geopend tot uiterlijk 1 October 1927. Een schim. Van 4 tot 7 September 1924 werden de grondsla gen gelegd in de Volkenbondsvergadering van het zoogenaamde protocol van Genève. Overweldigend was het enthousiasme waarmee het werd ontvangen. Het applaus was niet van de lucht toen Herriot Theunis, Benesz, Politis, Boncour hun pacifis tische redevoeringen hielden. Vooral op het snel bewogen gemoed onzer een zijdige ontwapenaren maakte het Protocol een ongemeenen indruk. Schitterender rechtvaardiging van hun streven kon niet worden geschonken dan door het Proto col van Genève. Wat was de authentieke akte, welke de bewe ging voorNederlands ontwapening sanctioneerde. Wat is er overgebleven van het Protocol De voorbereidingscommissie voor de Ontwape ningsconferentie kwam dezer dagen te Genève bij een, en ging na wekenlange discussies uiteen zon der tot definitief resultaat te zijn geraakt. In het najaar hoopt men het nog eensteprobee- ren. En het Protocol Een heel enkele keer werd eens schuchter de naam genoemd als van iets, dat eens had bestaan. Maar nu niet veel meer was dan een schim. „Rott." Radio-nieuws. Het Katholieke standpunt in den Duitschen Nationale» Omroep. Korten tijd geleden publiceerde „De Tele graaf" een artikel van Dr. Graaf Arco over den nationale» omroep in Duitschland. Ruiterlijk bekent de schrijver als hij het heeft over den aard der te geven programma's: „Hoe hooger ech ter de aesthetisclie en wetenschappelijke cultuur van een volk, is, hoe sterker de differemieermg der persoonlijkheden, des te moeilijker is eeu een heidsprogram. Met hetzelfde recht zou men ook een eenheidseten of een eenheidsschool voor de geheele bevolking kunnen verlangen. Hieruit volgt dus, dat tegelijkertijd verschillende progra ma's geschikt voor de verschillende omroepen, moeten worden uitgezonden. Uit deze conclusie valt op te diepen, dat een „algerneene" omroep, een ornroep, die het ge heele volk wil te vreden stellen wil men met recht aanspraak kunnen maken op „algemeen heid" -een onmogelijkheid is, zoowel in Ons ei gen vaderland ais bij onze oostelijke buren. Er moeten concessies gedaan worden aan de ver schillende geeste»stroomingen, indien men deze tenminste in zijn voornaamste gedeelte recht doet wedexwaren n.l. dat wat er leeft in de breede massa's van eene bevolking op cultuieel, gods dienstig en wetenschappelijk gebied, door de ra dio tot uiting wordt gebracht. Het is ongelooflijk kortzichtig als men meent dit meest essentieeie element in de radio te kun nen ontberen. Tracht men dit toch te doen, dan krijgt men een „algerneenen" omroep, die op mu zikaal gebied wellicht veel presteert, docli verder noodzakelijk moet Vervallen tot een zouteloos gedoe. Zulk een omroep is aan handen en voeten gebonden en vindt geen weerklank in de bevol king, zoodra zij zich zou willen wenden tol het geestesleven van het grootste deel onzer natie. In ons land heeft men deze moeilijkheid zeer goed ingezien en begrepen. Men heeft haar on dervangen door eiken groep, die er op bogen kan- een groot gedeelte der bevolking achter zich te hebben, zijn eigen radiomogelijkhedep. te geven. In Duitschland is dit niet zoo. In 't kort komt de Duitsche organisatie van den omroep hierop neer De Duitsche zenders zijn het eigendom van de „Reichspost". De geheele technische leiding en het onderhoud der zenders berust in hare handen. Hiervoor wordt per maand en per luisteraar een bedrag van Mk. 0.80 betaalt. Natuurlijk zijn er ook heel wat „Schwarzhorer", die een radiotoe stel hebben en niet betalen, docli dit aantal is in verhouding toch niet zoo groot als de vele Neder landsche luisteraars, die zich niet bij de posterijen hebben laten inschrijven. De Duitsche luisteraar betaalt dus per jaar Mk. 9.60 dus bijna 6.00 en is verder van alles af, ofschoon men wel bedénken moet, dat n. verhouding 10 mark in Duitschland meer beteek ent dan 6 gulden voor een Hollander. De uitzendingen (de programma's) worden ver zorgd door „Rundfunke-gesellschaften", waar van de meest bekende zijn - Deutsche Welle (Berlijn) Königswusterhausen Funkstunde (Berlijn) Norag (voor Noord-Duitschland) Worag (voor Westfalen en Rijnland) en nog ande re te München (voor Beieren) Stuttgart (Wur- temberg) Leipzig Dresden (Saclisea) Breslau (Silezië) Koningsbergen (Oost-Pruisen) e.a. Deze omroep-maatschappijen zijn ondergebracht in den vorm eener Aktiengesellschafi, wier aan deden voor 60% in handen zijn van Rijk en Staat (Bondsstaten) en voor 40% ondergebracht zijn bij gemeenten, Kamers van Koophandel en verschillende corporaties (wat de Katholieken be treft b.v. onder meer de Volksverein). Het groote richtsnoer, dat door deze Rundfun- kegeselischaften gevolgd moet worden (en waar door 'n ware vrijheid dus gehandicapt wordt), is geen politiek en de grootst-mogelijke tolerantie in cultureele dingen. Hiervoor waken controle- organen zooals een Politischer Ueberwachungs- ausschuss (politieke controle-commissie) en ver der de door het Rijk aangestelde Kultur beirate (adviseurs in cultureele aangelegenheden) Dat ondanks die „Kulturbeirate" slechts wei nigen volkomen tevreden zijn met hun omroep, behoeft geen betoog. Ook de Duitsche Katho lieken zijn er op uit invloed te krijgen op den radio-omroep en de voor hen aangewezen weg is om zitting te krijgen in de „Kulturbeirate". Op Katholiek gebied heeft men thans in Duitschland hoofdzakelijk de conferenties op de morgenwij dingen. Kerkdiensten mogen inDuitsch land niet worden uitgezonden, ingevolge een besluit van de Duitsche Bisschoppen ophunne ver gadering te Fuida, ofschoon zonder twijfel Kath. kerkdienstenuitzendingen voor de geloo- vigenin de diaspora van groote beteekenis zouden zijn. Het besluit der Bisschopsconferentie grondt zich op het verschijnsel, dat in sommige gebieden van het Duitsche Rijk de Katholieken niet zoo principieel zijn en zouden kunnen verleid worden niet meer naar de kerk te gaan, zooals hun plicht hun voorschrijft. Gelukkig is zulk een vrees voor de Nederlandsche Katholieken ongegrond NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1