WEBK-RBVUB. (wij kunnen dit, God lofmet een gerust hart zeggen) en daarom heeft het Nederlandsche Epis copaat zich hierin voor de door haarzelf gestich ten K. R. O. door geheel andere principen lateD leiden. Voorts is de zender van den N.S.F. sterk genoeg, dat onze Kath. kerkdiensten uit da.Do- minicuskerk in de diaspora (getuige de vele brie ven die wij van daar ontvangen) zeer goed worden ontvangen. Intusschen vergeet het Duitsche Episcopaat de radio, zulk een voorname factor in ons heden- daagsche leven, in geen geval. Over de organisatie der Duitsche Katholieken op dit gebied in een volgend artikel. Kerknieuw». Jacques Maritain over de kerkelijke gehoorzaamheid der katholieken. Het Fransche tijdschrift „Vie Spirituelle" geeft in zijn Maartnummer een, artikel van den bekenden vernieuwer van de scholastiek in Frankrijk, Jacques Maritain, wien buiten zijn bijzondere beteekenis ten gevolge van de ver oordeeling van de „Action Francaise" ook al- gemeene waardeering toekomt. Maritain zegt Wegens de geestelijke belangen heeft de Kerk ook gezag over het tijdelijke, in het bijzonder waar het heil der zielen op bet spel staat. Dit is haar zoogezegde indirecte bevoegdheid tot het gezag'. Hoever deze gaat en op w.elke ge vallen zij betrekking heeft, moet aan bet oordeel der Kerk alleen onderworpen blijven, niet aan dat van bijzorderen. In ieder geval is de katho liek aan de Kerk gehoorzaamheid verschuldigd, ook dan, wanneer de kerkelijke autoriteiten zich bij de uitoefening van hun indirect gezag zouden kunnen vergissen. Het lichaam van Christus vomit een volkomen gemeenschap aeze onderstelt een gezag, waaraan men, oole in geval het misschien zou dwalen, gehoorzaam heid verschuldigd is. Van een misbruik der kerkelijke macht te spreken of van een over schrijding dezer is absurd, daar de kerk zelf te beslissen heeft, wat aan haar jurisdictie on derworpen is en wat niet. Wat de heilige be langen werkelijk schaden zou, kan de Kerk niet bevelen, daar de Goddelijke voorzienigheid dwalingen kan toelaten, om een werk, dat door Haar beraamd is, tot een goed einde te brengen. Van een kerkelijke beslissing te zeggen, dat zij een inbreuk is van het kerkelijk gezag, is kort zichtig te beweren, dat de Kerk zich met zuiver politieke zaken bemoeit, is ongehoorzaam, om dat de Kerk beslist, wat als zuiver politieke en wat als een gemengde aangelegenheid is te be schouwen. Met betrekking tot de „Action Fran caise" schrijft Maritain Niets kan Frankrijk op het oogenbiik grootere schade berokkenen dan een religieuse scheuring, ontstaan uit on gehoorzaamheid tegenover het hoogste geestelijk gezag. Wat Frankrijk .-n de wereld thans noodig neeft is het gebed, het geloof en de heiligheid. De „Action Francaise" bereikt dus met haar wederspannigheid juist het tegenovergestelde van wat zij toch bereiken wou inplaats van Frankrijks voorspoed, Frartkrijks tegenspoed. Financ. en Econ. Mededeelingen. Stijgende Duitsche productie. De verbetering van de arbeidsmarkt beeft de maatschappelijke toestand van Duitschland in de laatste weken belangrijk verlicht. Ter wijl het werkloozencijfer in Januari haar hoog tepunt bereikt, konden reeds midden Maart 170.000 werkloozen weer in het productieproces worden ingeschakeld. Dat beteekent, zooals de Discont-maatschappij schrijft, niet alleen Binnenland. Geen weiland kan zoo afgegraasd zijn of er is voor een hongerige koe nog wH een groen spriet je t.i vinden.En dus behoeft het ook geen verwon dering te wekken, dat er nog eenig ideaal na te streven bleek, waarvoor in ons landje nog geen vereeniging of een comité werkzaam was. Blij kens een circulaire, die toevallig tot onder onze oogen verdwaalde, hebben ecnige heeren zich er n.l. voorgespannen, om den Goeden Vrijdag als een Zondag te doen vieren. Voor de schoone bedoelingen mag men res pect hebben. Voor de Christenheid is genoemde dag inderdaad van zoo hooge beteekenis, dat hij zich door een bijzondere viering wel mag onder scheiden, maar moet hij daartoe juist in een door- de-weeksche Zondag worden omgezet? Er zou iets ja, veel voor te zeggen zijn als de Zondag zijn oude beteekenis nog had, maar nu deze verwor den is tot een wekelijks terugkeerend Kermis feest, zou het toch wel heel jammer zijn, als we de stemmige wijze, waarop we den Goeden Vrijdag tot heden herdenken, gingen prijsgeven voor een banale Zondagsviering. Goede Vrijdag is en blijve een dag van rouw en boete, van overweging en kerkbezoek. Dan lijkt ons een gepaste ontspanning met Pa- schen meer op haar plaats, omdat Paschen in oor sprong en wezen dagen van vreugde zijn,van over winning en nieuw leven. Geen wonder, dat de massa er daarom dubbel van genoot, nu de natuur medewerkte door het uitzetten van decors van jong lentegroen en stra lende zon. Al wie een langen mieserigen winter in de bedompte stadsatmosfeer hadden moeten doorbrengen, zijn blijde naar buiten getrokken waar in het bijzonder de bloeiende bollenvelden een groote attractie vormden- Velen waagden zich zelis reeds naar zee, aan wel ker k ust een drukte viel waar te nemen als in vollen seizoen tijd. Helaas werd het genot danig verminderd door de talloozeauto's en motorfietsen,die wolken van een belangrijke stijging der productie, maar wat even belangrijk is, ook een toename van de koopkracht op de binnenlandsche markt. Ge lijke uitwerking heeft het teruggaan der verkor te arbeidstijd, die reeds in ne maanden Januari en Februari rond 20 onder den stand was gedaald van het einde van 1926 en sedert steeds voortschrijdt. Het gaat bij de ontwikkeling van de markt niet om de gewone saisonpro- ductie, /die hoofdzakelijk van de landbouw en de huizenbouw uitgaat, maar men neemt deze verbetering waar over de geheele linie der pro ductieve industrieën. Ook in de ijzer- en staal industrie ontwikkelen zich afzet en productie gunstig. Ook hier overtrof de binnenlandsche vraag de buitenlandsche. Daar tegelijkertijd de behoefte aan buitenlandsche ruwe stoffen en levensmiddelen even groot blijft, kan men voor Maart weer op een sterk passief saldo in de handelsbalans rekenen, daar de beide eerste maanden van het jaar al een invoeroverschot uitgewezen hebben Van 600.000.000 mark. Zon der twijfel speelt hier slechts een stijgende bin nenlandsche conjunctuur een rol, naast een versterking der binnenlandsche markt. Het evenwicht zal minder van een stijging van uit- voercijfers dan wel van de mogelijkheden van beperking der invoer afhangen. De oecor.omische cijfers geven een langzame stijging der conjunc tuur te zien. De rijksspoorwegen hebben sedert den laatsten herfst nog niet zoo'n hoog bestel- lingscijfer, voor wagens gehad. De levendige afwikkeling der zaken komt het best uit in de verhoogde omzetten van het betalings- en cre- dietverxeer. Boekbesprekingen. „De Zondags-Evangeliën." Door P. H. A. Starmans. Uitg. De Keunemer, Beverwijk. Wij ontvingen thans den tweeden druk van het zoo zeer gezochte werk van den kortelings te R'dam overleden jeugdigen priester, kapelaan Starmans, die in zeer korten tijd zijn sporen °P het terrein der apologie wist, te drukken.De schrij ver heeft in korte schetsen en op bevattelijke wij ze de Evangeliën van den Messiaanschen kant belicht en het vereerend en bemoedigend schrij ven van kard. v. Rossum mag worden aangeno men, als een bewijs, dat dit boek in een behoefte voorziet. Het werkje, dat overal in den katholieken boekhandel verkrijgbaar is, mag in niet één ka tholiek huisgezin ontbreken. Wetenschappelijk Nieuws. Prof. Keesom naar Rome. Prof. Keesom zal de volgende week naar Rome vertrekken ter bijwoning van de academische week in de Pauselijke Academie Nuovi Lincei. Deze academische week wordt gehouden ter ge legenheid van de herdenking van het overlijden van Allessandro Volta,honderd jaar geleden.Prof. Keesom zal aldaar een voordracht houden over de methode, volgens welke in het cryogeen labo ratorium te Leiden het helium vloeibaar en vast wordt gemaakt. Gemengd Nieuws. Generaal Sutton in China. H ij weet te veel. Sutton weet te veel eu zal China wel niet levend verlaten." Aldus de opinie van Brit ten, Russen en Chineezen in Mandsjoerije over generaal Frank Sutton, een Engelschman van 42 jaar, die zich de afgeloopen twee jaar heeft stof en vuil deden opdwarrelen en de wegen schier onbegaanbaar maakten. De meeaten dier motor rijders zijn voor het natuurschoou volstrekt onge voelig en hun lust is uitsluitend een zoo groot mo gelijk aantal kilometers te „nemen" een sport van twijfelachtig genoegen. Bovendien gevaar lijk. In Eindhoven was een tocht- heen en weer naar Parijs georganiseerd voor de Paaschdagën. Op het ,,'ziënkwam het niet aan een groot deel van het traject \vcrd zelfs in den avond en c'en nacht afgelegd slechts het kilometervreten was het doel. Dat nuttelooze streven veroorzaak te onderweg meerdere ongelukken en een der rij ders bleef zélfs dood achter in 't vreemde land. Uit alle landen trouwens komen berichten over het groote aantal verkeersongevallen gedurende de Paaschdjigjen, in den omtrek van Londen al leen reeds'snoefden zes motorrijders. Uit Den Haag kwam gedurende de Stille Week een gruwzaam bericht tot ons, 'twelk we niet in bijzonderheden behoeven te herhalen, omdat ie der er nu wei van op de hoogte zal zijn we be doelen den ipoord, door een majoor-dokter ge pleegd op eén kapitein .Vele bladen waren opmer kelijk delicaat met haar aanduidingen en de mees te berichten werden getooid met een hoofd, waar in gesproken werd van het „geval" van vergifti ging in den Haag. Al is de dader dokter en hoofd-officier, dat neemt niet weg, dat hij een ellendige moordenaar is, voor wien het motief van de daad, een onge oorloofde liefde en hartstocht, allerminst als een excuus kan gelden. Weerzinwekkend zijn het koele overleg en de voorbedachte rade. Impulsief kan een daad nog zijn, in drift of dronkenschap begaan, maar monsterachtig is het om in kalm overleg gif te mengen door den drank, dien deze man zijn zieken makker voorhield, omdat hij diens vrouw begeerde. Dan als hij zijn doel niet spoedig genoeg blijkt te bereiken, vult hij een injectiespuit met een ander vergif, dat hij zijn vriend onderhuids toedient, eerst in den eenen arm, daarna wat een moordenaarsmoed is er voor al die opeenvolgende handelingen noo dig -daarna in den anderen arm. Gesteld nu eens, dat deze afschuwelijke daad bezig gehouden met de wapen en munitie fa bricage voor de noordelijken onder bevel van Tsjang Tso lin. Een speciale correspondent van de „Daily Mail" is te Moekden eens met Sutton wezen eten en praten. Sutton heeft steeds, ook tijdens den maaltijd, een paar geladen revolvers dicht bij zich liggen, want er zijn reeds zeven aan slagen op hem gepleegd, waarschijnlijk door bandieten, daartoe door Chineesche ambte naren of Russen gehuurd. De vensters van Suttons huis zijn alle beplakt, zoodat niemand kan zien, wat er binnen gebeurt. Sutton heeft een avontuurlijk leven achter zich. In den grooten oorlog verloor hij een arm, wat niet belet, dat hij nog steeds een enthousiast jager is en een allesbehalve rustig leven leidt. Tojang Tso lin - zoo vertelde hij den cor respondent -was zeer verlegen om kanonnen. Ik bood aan een model kanon voor hem te maken en als hij dat monster goedkeurde, te zorgen voor verdere exemplaren, naar gelang van het materiaal en de arbeiders die mij ter beschikking werden gesteld. Wij werden het eens, dat ik voor mijn arbeid 15,000 pond ster ling zou ontvangen. Binnen drie weken had ik het kanon en de granaten klaar en ik zou op Zondagmorgen een demonstratie geven voor Tsjang en zijn staf. De proef slaagde uitstekend en ik kreeg opdracht een arsenaal in te richten." Sutton heeft, zoo vertelt de correspondent verder, groote activiteit aan den dag gelegd bij de bestrijding van het communisme in het noorden. Maandenlang heeft hij uit eigen mid delen geheime agenten betaald, die hem over de werkzaamheden der rooden in Mandsjoerije en Mongolië inlichtingen verschaffen en daar na drong hij er bij Tsjang Tso lin krachtig op aan, dat deze een organisatie zou stichten voor anti Sovjet propaganda. Toen Tsjang daarvoor evenwel niet bleek te voelen, ging Sutton zelf een soort propaganda actie voor de noordelijken op touw zetten. Zoo liet hij, toen hij tien ka nonnen gereed had, daarvan een groot aantal filmpjes maken, die tot een geheel vereenigd, op het doek lange rijen van honderden kanonnen lieten zien. Die film heeft in tal van bioscopen in China gedraaid en maakte natuurlijk op het publiek grooten indruk. Generaal Sutton wees er ten slotte op, dat de producLie van een Chineesch arsenaal slechts een vijfde is van een Europeesch, tengevolge o.m. var. het vriendjes systeem. Alle autoritei ten, hoog en laag, hebben een paar familieleden of vrienden, die geprotegeerd moeten worden en functies krijgen, waarvoor zij in den regel in het geheel niet bekwaam zijn. De kanonnen fabricage wordt daardoor zeer bemoeilijkt. Uitbreiding van het leger in Tchecho-Slowaldje. De beteekenis, die Tchecho-Slowakije aan de uitbreiding van zijn leger hecht, wordt duidelijk wanneer men de cijfers Van de begrooting bestu deert. Een 5de gedeelte van alle uitgaven wordt gebruikt voor de instandhouding van het le ger en voor de modersiseering daarvan. De re geering en de achter haar staande meerderheid nemen, in tegenstelling van het standpunt der oppositie de stelling ni, dat Tchecho-Slowakije in een leger noodig heeft, dat volkomen op de hoogt is van den tijd en in geene deele in staat is mee te gaan met de ontwapenihgsidee die door de oppo sitie wordt gepropageerd. De nauwe band met Frankrijk, en de opracht, die het land in de eer ste jaren na den oorlog werd toegedeeld, hebben er wel liet hunnen toe bijgedragen, dat men veel aandacht bleef wijden aan de militaire machine. niet door de gerechtigheid achterhaald zou zijn. Zou de moordenaar dan het genoegen gesmaakt hebben, dat hij zich voorgesteld had. Zou hij heb ben kunnen opgaan in de liefde voor een vrouw terwijl tusschen hem eu haar steeds de geest van deii vermoorde stond Maar is er dan wel iets menscnelijks in dezen mensch Bijna was de moordenaar aan de handen der aardsche gerechtigheid ontsnapt. Bijna, want den dag, nadat hij gearresteerd was, zou het lijk van den overledene in Westeiveld zijn ver brand. Dan had men mogen mompelen, zooveel mer wilde, i.-r zou nooit meer iets te bewijzen zijn geweest. Getuigen waren niet tegenwoordig bij den moord en de constructie van het schuldbewijs ligt uitsluitend in de rapporten van 't sectie onder zoek. Vóór en tégen lijkverbranding worden Veel principieele argumenten gebezigd we willen ons daarover op het oogenbiik niet uitspreken, maar wel met c ad ruk wijzen wij op de practische zijde van het vraagstuk lijkverbranding kan in vele gevallen een ernstig beletsel vormen voor de jus titie. Te weten dat de assche van zijn slachtoifer in een urn is weggesloten, zal een moordenaar een mate van rust en straffeloosheid waarborgen. Voor de justitie daarentegen biedt een post mortem onderzoek, zelfs na langen tijd, nog de mogelijkheid om moordraadselen tot oplossing te brengen. We herinneren iu dit Verband aan de geheim zinnige affaire Van den dood der Engelsche ver pleegster Miss Daniels, welker lijk vijf maanden na haar Verdwijning eerst gevonden werd. Het eerste onderzoek leidde tot de conclusie, dat ze gestorven was aan de gevolgen van een onwettige operatie. Toen op verlangen der familie echter een deskundig onderzoek op het lijm werd inge steld kon na zoo'n langen tijd nog onom- stootelijk worden vastgesteld, eerstens, dat de verpleegster gedood was door worging, tweedens, dat van een Verrichte onwettige operatie vermoe delijk geen sprake is geweest. Hier was het post-mortem onderzoek dus niet alleen nuttig voor de justitie, maar ook voor de De infanterie, de artillerie de genietroepen, in het bijzonder echter de mitraulleurafdeelinge.n en de luchtvloot werden onder voortdurende controle van de Fransche militaire commissie op een zeer hoogen trap van ontwikkeling gebracht. Daar in tusschen in het land een sterke anti-militairisti- scfie partij ontstond, heeft de regeering zich enor me uitgaven getroost om het leger populair te maken. De militaire wetsontwerpen, die thans aan de Kamer van Afgevaardigden zijn voorge legd, en werden aangenomen, betreffen verlen ging van den diensttijd van 14 tot 18 manden, op heffing van het kiesrecht voor soldaten en offi cieren, met inbegrip der gendarmerie, invoering van landweertroepen, en te nemen maatregelen om onder-officieren, die een verlengden dienst tijd hebben, onder te kunnen brengen. Invoering van militieplicht die in de eerste ontwerpen was vastgelegd, he,.ft men weder laten vallen. Wat de opiieffing van het kiesrecht voor soldaten be treft, hebben de burgerlijke partijen zich daar voor ingezet, omdat de soldaten voor bet grootste deel socialistisch of communistisch kozen, en het leger in de toekomst van elke politieke inmening verre gehouden worden moet. De Duitsche partij en hebben tegen het soldatenkiesrecht gestemd, omdat hierdoor een aantal Duitsche gemeenten wetr hunne oorspronkelijke Duitsche stemming konden terugkrijgen, wat zij door de Tehechische militaire stemmen hadden verloren. De opmerkzaamheid verdienen de bepalingen betreffende de langer aienende onderofficieren. Vrijgekomen betrekkingen, niet alleen in staats ondernemingen, maar ook in particuliere onder nemingen die door den staat ondersteund worden of staatsconcessies hebben, moeten Voor een der de door dergelijke onderofficieren worden inge nomen. Het door den minister van oorlog uitge trokken krediet voor kiijgsmateriaal en uitrus tingen bedraagt 3.5 milliard kronen en is over 11 jaren verdeeld. Daardoor zijn de militaire uitga ven in de eerste jaren vande samenstelling van bet parlement onafhankelijk gemaakt. De diensttijd van 18 maanden is voorloopig voor twee jaren vastgesteld. Doodelijke val. Op de Staatsmijn Mau- rits te GeleenTs Woensdagmiddag de 37-jarige monteur Handgraaf van het in aanbouw zijnde ketelhuis van 28 Meter hoog gevallen. De man overleed vrijwel direct. Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. Diefstal in een k e r k. In de R. K. kerk aan den Westzeedijk te R'dam is ten nadeele van mejuffrouw C. C. M. v. d. H., uit de Van Vol- lenliovenstraat een t.aschje met/80 en 100 mark gestolen. Kapitein Wilkin s behouden weergekeerd A. M. Smith seint d.d. 20 de zer uit Point Barrow in Alaska Kapitein Wilkins en zijn vlieger, Carl Eielson zijn den 4en April te Beechy Point in Alaska aan gekomen na een voetreis van 115 K. M. over het ijs van de plaats waar hun vliegtuig een noodlan ding had moeten doen ten gevolge van een motor defect. Eielson's vingers zijn bevroren, doch niet ern stig. Het nieuws van den behouden terugkeer van den ontdekkingsreiziger heeft Point Barrow van daag bereikt, door de aankomst van een honden slede uit Beechey Point met een brief van kapi tein Wilkins. De overstroomingen van de Mississippi. Nadere berichten uit San Louis melden, dat door de overstroomingen van de Mis eer van de overledene, voordeelen, die niet be reikt zouden zijn, als het lijk dadelijk gecremeerd ware. Buitenland. De Belgische natie is gtroffen door qpn ernsti ge mijnramp, die het leven van een 3<Mal stoere werkers afsneed. De sombere tooneelen van in angst en vreeze toegesnelde Verwanten, die uren lang in onzekerheid blijven verkeeren over de resultaten van het reddingswerk, hebben zich daarbij herhaald. De koningin heeft haar popula riteit verhoogd door met spoed naar de plaats des onheils af te reizen en met woord en daad troost gaan brengen in de huizen der zwaar beproefde families. Koning en koningin van België bezit ten de gave om zich met groote minzaamheid en eenvoud tusschen het volk te bewegen, hetgeen oorzaak is, dat ondanks de groote politieke ver schillen onder onze Zuiderburen, de kwestie van republiek op koningschap geen strijdvraag van practisch belang in België is, zelfs niet voor de republikeinen uit principe. „Als het tijd is daar voor" zei ons eens eenBelgisch socialistisch volks vertegenwoordiger, „zal in België de republiek komen, maar dan wordt koning Albert ce eerste president." Verdere successen zullen in China voorloopig wel uitblijven voor de Zuidelijken, daar de twee spalt onder hen hun krachten thans te zeer on dermijnt. Hun opperbevelhebber, Tsjang Kai Sjek, houdt een radicale zuivering onder zijn vol gelingen door op goed Chineesche wijze de leiders der extremisten (de communisten) naar de andere wereld te helpen. Daardoor is hij op weg om goede vrienden te worden met den heersher uit 't Noor den, TsjaKg Tso Lm, en is de wel bloedige weg gebaand tot een Vergelijk tusschen deze twee rivalen, waarbij zij respectievelijk Zuid en Noord als hun invloedsfeer behouden. Moskou ziet de ontwikkeling dezer gebeurte nissen natuurlijk met droevig oog, vooral nu Tsang Kai Sjek tegenover de Russische beinvloe de regeering te Haukau een eigen bestuur te Nanking gevestigd heeft. Het ongelukkige land heeft thans dus drie regeeringen en is meer aan de anarchie overgeleverd dan ooit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2