DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Rondom de St. Lidnina-nofene. FEUILLETON. Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Zaterdag 23 April 1927, No. 14843 Bnieata i KOEMARKT i - Telefoon Intereemmiunil 68085 iPoBthai 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per poat f 3.per kwartaal. Afzonderlijks nummeri 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicbt 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advertent iSni 15 regelt 1.15, tike rtgel daarboven SS nt, 8 naai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingesonden mededteüngan 75 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitJ20® bij verlies van een band, voet o! oog f 280 bij dood 1100 bij verlies van een dnim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bq verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.MolLAlarem V«m„ fcank Srhiedass Met de novene, die morgen naar oud gebruik weer gaat gehouden worden, acht het St. Li- duinacomité zijn tweede werkjaar afgesloten. We zullen dit jaar niet, zooals in '25 en '26 met een eigen „Sancta Liduina-nummer" uitkomen. Dit niet om gebrek aan copie, maar om de volle aandacht te vragen voor dit eene artikel, wat we ons jaarverslag zouden willen noemen. En dan beginnen we direct met te zeggen, dat het St. Liduina-coinité op het afgeloopen jaar dankbaar terugziet. Het bezoek van de kapel is niet verminderd, maar neemt gestadig toe. Ook op de stille uren van den dag, d.w.z. buiten de godsdienstoefeningen om, trekken onze Heilige-vereerders naar haar heiligdom. En met succes God alleen is natuurlijk bekend hoevele dankbetuigingen daar opstijgen voor verkregen gunsten Maar verschillenden voel den toch ook den drang die dank te vertolken aan de leden van ons comité opdat het zou voort gaan te streven naar volledige bereiking van het doelde vereering onzer stadsheilige zoo hoog mogelijk op te voeren. Met dankbare vreugde herinneren we aan de eerste Rotterdamsche processie, die voor het comité tot een succes werd en voor de Rot terdammers tot een geestelijke genieting, die ze ook dit jaar weer verlangen inmiddels werd de datum vastgesteld op 29 Mei a.s. Hier mogen we de verblijdende mededeeling bijvoe gen, dat nog 2 processies in voorbereiding zijn en dat met andere de voor-besprekingen zijn begonnen. Wat heeft op St. Liduina-dag van 1926 onze Heilige geleefd onder haar stadgenooten De eerste uitdeeling uit de te vormen St. Liduina- beurs, o wat is die besproken en geprezen. En wat hebben die goede zusters uit 't St. Liduina- gesticht een dank moeten aanvaarden van de gebrekkigen op dien dag, die er hun gave kwa men halen als uit de hand der Heilige zelf. En dan ons zieken-triduum Op zich zelve staat zulk een triduum natuurlijk buiten de St. Liduinadevotie maar hoe zouden we hier een zieken-triduum kunnen houden zonder onze heilige lijderes daarbij als model en voor spreekster te nemen. Trouwens wie beter dan zij, die we toch gerust mogen noemen een eucha ristische Heilige, zou onze zieken leerén de Eucha ristie te maken tot het centrum ook van hun lijdensleven Dankbaar herdenkt het comité de algeineene samenwerking van die dagen en verhoopt van dergelijke acties het herleven van den eersten-christengeest „ziet toch hoe dezen elkander liefhebben." Gaarne maken wij het nu reeds bekend aan gezonden en zieken ook dit jaar hopen we die gezegende dagen te beleven het comité stelt zich gaarne bereid de werkzaamheden, al zijn ze vele, daarvoor te verrichten St. Liduina ter eere. Mogen we ook niet als een vooruitgang even wijzen op de nieuwe St. Liduina-rnedaille, die door de firma Brom uit Utrecht zoo keurig werd ge slagen naar het ontwerp van onzen, helaas ver trokken, stadgenoot. Thomas Groenendaal Mag ook niet met blijdschap worden gesproken van ons mooie missie-gedachtenisplaatje, alweer van een stadgenoot den heer J. Schmiermann En nu gaan we uw aandacht vragen voor de étalages van de heeren H. Rebers, Hoogstraat en Fr. Naring, St. Liduinastraat. Daar ziet u de nieuwe wijze, waarop we voor St. Liduina een plaats komen vragen in ieders huis Men heeft zoo dikwijls geklaagd dat er geen mooie beelden of teekeningen waren van onze Heilige daar vindt u in plastiek en in brons een mooi 63 Beiden zwegen weer lang Cecil herkreeg zich nu stond hij bij de tafel. „Wees kalm wees man," sprak Harry na een wijle Gij moet u niet wreken op uw ee- nigen broeder, gij moet, hem niet uit de verte ver nielen en dan, als Hertog van Westorq Alice tot u nemen gij moet naar uw broeder gaan en hem de hand geven. Gij kunt hem het leven redden Cecil schreide en fluisterde „Gij zijt een goed mensch „Hij zal u zonder twijfel Alice geven ik sta r u borg voor zeide Harry zonder op Cecil's woorden in te gaan zorg dat gij morgenochtend va.i elf uur af bij den vijver op Rose-Castle zijt gij weet den weg, glimlachte hij. Als'ik met een re volver uit het raam schiet komt gij naar de hal Plotseling veranderde hij van toon en onder werp Zeg mij, of gij thans of vroeger het. wooid schurk op de lijst van Miss Blake hebt gekrast Cecil staroogde zweeg Harry vervolgde Weet gij, waarom die kras en die bluts in de eet zaal in de tafel blijven staan Verschrikt zag beeld en een prachtige plaquette, die in elke huiskamer een versiering zullen zijn. Beiden zijn van de firma Brom uit Utrecht.. Over het. beeld, waarvan het eerste exemplaar werd aan geboden aan Z.D.H. den Bisschop van Haarlem, die onze stadsheilige zoozeer vereert, mochten we het volgende schrijven ontvangen H a a r 1 e m, 2 April 1927. Weleerwaarde Heer. Bij "deze zeggen Wij U.E. hartelijk dank voor het zeer mooie beeld van St. Liduina, ont worpen door J. E. Brom te Utrecht, hetwelk Ons door het St. Liduina-comité te Schiedam is ten geschenke gegeven. Wij vinden het een mooi modem beeld, dat spreekt èn door de schoone lijnen èn door de uitdrukking in het gelaat. Het Comité feliciteeren Wij met dit initiatief en wenschen U een ruime verspreiding van dit beeld van harte toe. Mét alle hoogachting inmiddels Uw dienaar in O.H. A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. Daarnaast ziet U een keurig schilderijtje naar ontwerp van den lieer Thomas Groenendaal. We zijn nog steeds niet uitgepraat 1 Onder hooge goedkeuring van Z. D. H. den bisschop is in de kerk van het Frankenland gevestigd de hoofdze tel van de Broederschap van de H. Liduina. De brieven zijn naa. Rome om verschillende geeste lijke gunsten te vragen. In afspraak met den Hoog Eerw. Deken, die het St. Lulu:na-eomit opdroeg de zorg der Broederschap van Schiedam, is be sloten dat de Diusdagsche gezongen Mis ter eere van St. Liduina worden zal de Broederschaps-mis tot intentie der levende en overleden leden- Om iederen Schiedammer in de gelegenheid te stellen lid dier Broederschap te worden, stellen we een minimum contributue van een kwartje per jaar. Meer is in dat verband in voorbereiding,maar dat publiceeren we later na definitieve regeling. En nu ons monument. Al zou liet Comité mor gen ophouden te bestaan, liet is er in geslaagd,in beeld vast te leggen zijn doel en dat aan iederen voorbijgnger van de Frankenlandsche kerk in levendige voorstelling te prediken. Boven den ingang der kapel van St. Liduina is aangebracht een beeldhouwwerk van de heeren P. Maas en Zonen te Haarlem voorstellend „ae vereering van St. Liduina". Middenin staat onze Heilige in den nimbus der verheerlijking, met. het aureool dei- heiligen. Rechts onderaan knielt een man die zijn zieke vrouw heeft aangedragen en daarach ter staan,'n bedroefde vrouw met haar dochtertje te bidden voor den zieken vader. Links onder aan ligt geknield een werkman, zoo van zijn werk de instrumenten nog bij zich daarachter bid een schoolmeisje en in den hoek staat peinzend en starend een zoeker, die de Heiligen-vereéring der Katholieken wil leeren hegrijpen. Het is niet aan ons het werk te prijzen, we mogen volstaan met de simpele beschrijving. Maar we mogen er den wensch bij uitspreken, dat wat hier in stomme steen te lezen staat, vleesch en bloed moge wor den onder onze Schiedamsche katholieken d.w.z. dat gezonden en zieken en geestelijken in tijdelij- keo nood zich herinneren de Hejjjge stadgenoot, die belang stelt in al onze belangen Tot, aan sporing mogen wij even klappen uit de school Binnen enkele weken zal de kapel worden verrijkt met een kostbaren altaarlooper van de koninkl. tapijtfabr.eken v. Stevens t.e Rotterdam Dat kostbare stuk is een'blijvende verkondiging van de dankbaarheid van verhoorden, die op 't werken van ons comité tot St. Liduina leerden gaan. 't Zij ons geoorloofd deze regelen te sluiten met een woord van oprechten dank aan allen die ons hielpen,vooral aan hen, die 't mogelijk Cecil hem aan strekte als smeekend de han den uit Dao vroeg hij Harry „Zeg mij dan, waarom 't tafellaken in uw kistje van damast, is eu 't geen in de brandkast van uw broeder ligt van katoen, wel de teekeniog dezelfde is Cecil was verbijsterd het angstzweet brak hem uit. „Het uwe is natuurlijk het oorspronkelijke Hij zweeg, dacht na dan greep hij Cecil's hard, zag hem in de oogen en vroeg dringend „In het ot.uk, waarvan ik eenige regels uit de verte kon lezen, staat een gedeelte, dat aan vangt m?.t de woorden onder deze voorwaar den Welke zijn die voorwaarden Ik kon ze op dien afstand niet ontcijferen Ik bid u, zeg ie mij Cecil sprong achteruit, riep hem op een af stand trillend -over heel zijn lichaam toe „Neen neen, ik heb mijn moeder gezworen nooit het geheim te verraden hij hijgae krampachtig Het is te gruwelijk Ik kan niets zeggen Het, was zijn straf Dan onderbrak hij zich, alsof hem dat woord ontsnapt was bespiedde Harry scherp. „Het was zijn straf 7.egt gij," herhaalde Harry in gedachten. „Wat bedoelt gij angstigde Cecil en greep Harry vast„Neen ik bedoel niets maakten dat het comité zoo kostbaar een beeld houwwerk boven de kapel mocht plaatsen ter uitnoodiging. 't Zal duidelijk zijn, dat het, co mité nog met over zulke fondsen beschikt, dat ze dat zelf kon doen Mocht echter dit overzicht vertrouwen wekken in 't werken van ons comité dan volgen hier de namen der leden, die gaar- elke gave voor de grootsche toekomstplannen in ontvangst zullen nemen L. PI. J. Paulussen, kapelaan, voorz., P. v. Groenendaal, jr., secr., C. Kramers, penn., mej. Th. J. M. Melchers, D. Flapper, A. Leusen en W. Melchers Mz. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat door J. P. G. v. d. SLOOT, alhier, bij H.M. de Koningin be roep is ingesteld tegen hun besluit dd. 4 April 1927, waarbij hem vergunning is geweigerd tot oprichting van een lompen-bewaarplaats in een loods achter het pand Warande 2c, kadaster Sectie M. no. 2256. B. en W. van Schiedam hebben bij hun. be sluit van 21 April 1927 het verzoek van de VEREENIGDE GLASFABRIEKEN (United Glassworks) om ter vervanging van alle haar ter zake verleende vergunningen, met uitzon dering van. die van, 29 October 1925 tot plaatsing Van een electrische transport inrichting haar een nieuwe vergunning t.e verleenen tot oprich ting van 3 glasfabrieken voor het handbedrijf, 2 glasfabrieken voor het machinaal bedrijf, een gemengkamer, een smederij, een bankwerkerij en draaierij en ondergrondsche bewaarplaatsen van stookolie aan den Buitenhavenweg 146, kadaster Sectie L. no. 2607, met 70 elect.romo- t.oren van totaal 1146.95 P.K., drij vende diverse dynamo's, flesSchenmachin.es, compressoren, va am inpompen, arbeidsmaebmes, ventilatoren, olie pompen, waterpompen, gemengmacbines, eleva toren, alsmeue werktuigen voer gelijksoortige doeleinden en met 2 stoomketels van elk 90 M2 Verwarmingsoppervlak, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 23 April 1927. UITBREIDINGSPLAN OUD-MATHENESSE TEN ZUIDEN VAN DE SPOORBAAN. De burgemeester van Schiedam Gelet op artikel 31, lid 7 der Woningwet maakt bekend dat het door den Gemeenteraad in zijn verga dering van 22 April 1927 vastgestelde plan van uitbreiding voor het Oostelijk deel der gemeente met uitvoerige kaarten en grondteekeningen he den op de gemeente-secretarie, afdeeling Alge- meene Zaken (stadhuis) voor een ieder ter inza ge is nedergelegd, voor den tijd van veertien da gen. S c li i e d a m, 23 April 1927. Buitenlandsvh Nieuws. CHINA. De Russische documenten. Medegedeeld wordt, dat een document, het welk bij den jongsten inval in de Sovjet-am bassade te Peking in beslag is genomen, aan toont, dat Moskou aan Feng Joe-siang een half millioe.n dollar heeft betaald ter vergoeding van onkosten voor propaganda van zijn leger „Hetwas zijn straf," herhaalde nog eens, strak peinzend Harry Göuld Beiden zwegen nu. Cecil beloerde zenuw achtig Harry's gelaat deze staarde met ge fronste wenkbrauwen vóór zich uit'.... „Gij hebt de brandkast onder handen ge nomen, toen gij Miss Allendry naar den stad hadt gezonden om Blanche te zadelen, niet waar Cecil knikte. Gij zor.dt William naar de bruine kamer, om het onderzoek op een dood spoor te brengen enkel de Hertog kon en moest hegrijpen, dat de wreker was op gedoemd de C met de kroon in King's nek zei hem genoeg. Is liet zoo niet Weer knikte Cecil. Beiden zwegen Daar klonken haastige, lichte schreden in de gang, het geruisch van vrouwenkleeren werd hoorbaar, een wilde klop viel op de deur, Miss Allendry stormde in de hoogste opwinding de kamer binnen, wierp de deur achter zich dicht. Cecil ijlde haar tegemoet, greep haar hand, zag haar angstig-bezorgd aan. „Kind, wat is er?" vroeg hij gejaagd. „Hij daar hij daar," kreet zij, op Harry wijzend haar boezem hijgde, zij rukte haar mantel open, „hij daar heeft mij verraden Ojjmensch, valschaard," siste zij van woede, „waarom hebt gij Hertog Robert gezegd, dat hij mijn verloofde is Nu heeft hij mij het gedurende het halfjaar, eindigend 31 Maart. De voorbereiding der tweede nota. Aangaande de voorbereiding eener tweede nota aan Eugéne Tsjen zegt de „Matin", dat de mogendheden natuurlijk rekening moeten houden met de splitsing in het kamp der Zuide lijken, Tsjang Kai-sjek, de nationalistische Chinees, zou niet op dezelfde wijze kunnen wor den behandeld als Tsjen, de medeplichtige van Borodin. Parijs is vooral bezorgd het Chineesche volk niet te kwetsen, welks ware gevoelens ten slotte bekend zijn en waard in overweging te worden genomen. Volgens een bericht in de „Vossische Zeitung" heeft de Fransche regeering te Londen mede gedeeld, dat zij bereid is, indien op een tweede nota der mogendheden aan de Cantonnèesche regeering weer een onbevredigend antwoord mocht worden gegeven, aan alle sanctie-maat regelen deel te nemen, waartoe de overige vier mogendheden besluiten. VOLKENBOND. De oeconomische conferentie. In Volkenbondskringen houdt men zich thans druk bezig met de kwestie van de Russische deelneming aan de oeconomische Volkenbonds conferentie Een groote moeilijkheid schijnt nog te bestaan, doordat vermoedelijk noch de Sowjet- regeering, noch het Volkenbondssecretariaat den eersten stap in die richting zal willen doen. Het Volkenbondssecretariaat gevoelt vooralsnog bezwaar de uitnoodiging aan Sowjet-Rusland te herhalen, omdat de laatste weigeringen van Rusland op Volkenbondsuitnoodigingen zoo onhebbelijk waren, dat de Volkenbond moeilijk spontaan opnieuw met de Sowjet-regeering in bespreking kan treden. Wellicht zal een her haling der uitnoodiging aan Rusland echter mogelijk worden geacht, indien een andere staat, bijvoorbeeld Duitschland, ter kennis van het Volkenhondssecrel ariaat mocht brengen dat Rusland tot deelneming aan de oeconomi sche conferentie bereid"zou zijn, indien het nog maals daartoe nitgenoodigd werd. Het is voorts mogelijk, dal de tegenwoordige besprekingen te Brussel tusschen den voorzitter der oecono mische conferentie Theunis en den directeur der oeconomische Volkenbondsafdeeling sir Ar thur Saler een uitweg uit deze processueele moeilijkheid zal banen. DUITSCHLAND. Geen nieuwe credieten meer aan Rusland. Naar aanleiding van het bericht van de Daily Telegraph, dat de Duitsche banken, met mede werking van de Duitsche industrie en de Duit sche regeei'ing, met de Sovjet-regeering zouden onderhandelen over nieuw eredietgeld, die eerst over 8 jaren terugbetaalbaar zouden zijn, wordt aan de avondbladen medegedeeld, dat het van a tot z onzin is. De „S t a h 1 h e 1 m"-b e t o o ging. Onder liet opschrift „Communistische geweten loosheid", deelt de Vorwarts een instructie mee tot organisatie van het verzet en der betoogingen tegen den optocht van de Stahlhelm op 7 en 8 Mei, die door het communistische districtsbe- stuur uitgevaardigd is. Het blad schrijft De zin dezer instructie is op 8 Mei botsingen onver mijdelijk te maken. Aan dit gewetenlooze spel der communisten zullen, de Berlijusche arbeiders part noch deel hebben. Volgens de Vossische Ztg. is het bericht van een agentschap, volgens hetwelk er een verbod zal worden uitgevaardigd van communistische con- kasteel uitgejaagd Ik haat u gij hebt mij bedrogen Charly, gelooft hem niet 1 Ik heb Lady Chevondale gesproken, zij heeft mij alles meegedeeld maar niets, ver staat u, mijnheer Gould," verachtte zij hem, „niets zal mijn vertrouwen in Charly schokken en u u," zij strekte hare handen uit en naderde hem als om hem aan te vliegen „U veracht ik U wil ik nooit meer zien 1 Nu wierp zij haar mooi hoofd aan Charjy's schou der en schreidg hartverscheurend. Harry antwoordde niet, drukte Cecil onge merkt de haad en verliet zwijgend het vertrek HOOFDSTUK XVII. Hertog Robert. Langzaam liep Harry, nadat hij Cecil's ka mer had verlaKn, de sombere gang van Mrs. Cherterhil's pension in, hield in zwijgende ge druktheid stand bij een raam, legde de armen daar op devensterbank en dacht na over de onbeschaamd-wreede openhartigheid van Miss Allendry Zij had hem pijn gedaan met haar wantrouwende verwijten, haar woeste miskenning van zijn bedoelingen Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT -o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5