SCHOOHMAAKARTIKELE». tra-betoogingen op den Stahlhelmdag, onjuist. De buitengewone maatregelen, door de politie getroffen, zijn volstrekt voldoende om de openba re rust en orde te Verzekeren. GRIEKENLAND. Kondoeriotis. Volgens een draadloos bericht uit Berlijn zou de Grieksche staatspresident Kondoeriotis definitief afgetreden zijn. V e n i z e 1 o s. Naar de ,,Neue Freie Presse" uit Athene verneemt heeft Venizelos, die te Kanea op Kreta met groote geestdrift ontvangen is, verklaard, dat hij voornemens is verder voorgoed op Kreta te blijven wonen. Hij verzekerde met groote be slistheid, dat hij niet in de politiek wil terug- kceren. HONGARIJE. Zeescheepvaart. De „Magyar Orszag" meldt, dat de Hongaar- sche regeering van verschillende zijden voor stellen heeft ontvangen met betrekking tot de organiseering van een zeescheepvaart, te be ginnen, nadat de Fiume-kwestie definitief is opgelost. Een Italiaansche maatschappij heeft aangeboden met haar schepen het Hongaar- sche verkeer ter zee te behartigen tegen een subsidie van een millioen pengo per jaar. Een Engelsche maatschappij heeft voorgesteld met deelneming van Hongaarsch kapitaal een on der Hongaarsche vlag varenden dienst in het leven te roepen. Deze maatschappij wil 200,000 p. sf. in de zaak steken en stelt zich met een veel lagere subsidie tevreden dan de Italiaan sche voorstellers. JAPAN. De politiek der JapanscUe regeering. De nieuwe Japansche premier Tanaka heeft gisteren aan persvertegenwoordigers medege deeld, dat de regeering uiteraard de politiek van de Sei-joe-kai zal volgen, zoowel met be trekking tot binnenlandsche als tot de buiten- landsche aangelegenheden. De regeering is even wel voornemens, bij de toepassing dezer politiek de uiterste voorzichtigheid te betrachten. De premier weigerde te verklaren, wanneer de minister van Buitenlandsche Zaken benoemd zou worden. Oppositie tegen de nieuwe regeering. Op drie Mei zal het parlement gedurende vijf dagen in speciale zitting bijeenkomen. De extremistische leden der oppositie trachten een combinatie tot stand te brengen ten einde de regeering omver te werpen, in welk geval er spoedig algemeene verkiezingen zouden plaats hebben. De premier is licht ongesteld. Een aanslag ver ij del d. Ie Tokio is een man aangehouden, die niet wel bij het hoofd schijnt te zijn en die beklaagd wordt, van een samenzwering om het Amerikaan- sche gezantschap in de lucht te laten vliegen. Men acht de zaak van weinig belang, maar de politie stelt toch een onderzoek in. OOST-INDIE. Indische begrooting 192 6. Overschot van /9 8.0 0 0.0 00 voor den gewonen dienst. Het saldo van d3 begrooting voor 1926 is voor den gewonen dienst 98.700.000 gunstiger en voor den buitengewonen dienst 16.900.000 ongunstiger. De meerdere opbrengst van de belastingen bedraagt 65.700.000, die van mo nopolies 20.500.000, die van de producten 28.300.000 en die van 's lands bedrijven 2.400.000. De slot becijfering heeft uitgewezen, dat het overschot op de begrooting voor 1926 voor gewoon 98.000.000 bedraagt. ALLERLEI. Uit Mexico (stad) Het ministerie van bin nenlandsche zaken heeft de telegraaf maat schappijen meegedeeld, dat de censuur op alle telegrammen is ingesteld met uitzondering van diplomatieke. Uit Parijs De Berlijnsche correspon denten van het „Journal" en de „Echo de Paris" maken melding van de zonderlinge houding van generaal Heye, chef van de Duitsche rijksweer, die de nieuwe militaire attache's van Engeland en Frankrijk, die hem een beleefdheidsbezoek kwamen brengen, eerst een half uur liet wachten eh hen toen op den drempel van zijn vertrek te woord stond, waarbij hij niets anders zeide dan „bonjour" en „au revoir." Uit Parijs Briand heeft tegenover journa listen verklaard, dat er volkomen overeenstem ming bestaat tusschen Frankrijk en Engeland over de nota, die naar China moet worden ge zonden. - Uit Madrid: Officieele berichten uit Marokko melden, dat een Spaansche colonne de hoogten van Tafarnoet en Coeti, heeft bezet. - Binnenland. Jhr. Mr. Michiels van Verduynen, 1 hans is bij Kon. Besl. Jhr. Mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister ter beschikking weder in werkelijken dienst gesteld en werk zaam gesteld aan het Departement van Buiten landsche Zaken, als opvolger van Jhr. Bee- laerts van Blokland. Uitbreiding van Haarlem en Breda. De wet tot wijziging en vaststelling van de grenzen, der gemeente Haarlem en de wet tot uitbreiding der gemeente Breda zijn heden in het Staatsblad afgekondigd. Drogisterij „DE GAPER", A. SCHOLTE Jzn., 10 Broersvest 71, hoek Heerenpad. Tel. 68306. Alle kleuren verf £0 cent per Kilo. Reorganisatie van de genie. De minister van oorlog heeft ingesteld een inter-departementale commissie voor reoigani- satie van de genie. Tot lid en voorzitter is benoemd de gepeos. luitenant-generaal W. F. Pop, voorzitter der be- zuinigingscommisaie. Deze commissie zal a.s. Maandagmiddag kwart over 2 in het departement van oorlog door minis ter Lamboy worden geinotalleerd. De Eerste Kamer. Tweemaal ontbrak gisteren in de Eerste Kamer liet quorum, zoodat de vergadering is vtrdaagd tot Dinsdagavond. Gala-maaltijd ten Hove. Het ligt in de bedoeling van de Koningin, in verband met het bereiken door Prinses Juliana van den 18-jarigen leeftijd, Zaterdagavond 30 dezer, voor den aanvang van de feestelijkheden op den Hofvijver in Den Haag, ten koninklijken paleize in het Noordeiade een gala-maaltijd te geven. Het Haagsche ijspaleis. Naar wordt vernomen, vorderen de plannen voor den bouw van het ijspaleis goed. Binnenkort kunnen de teekeningen gepubiceerd worden. De opzet is grootsch en, wat niet altijd het geval is met nieuwe gebouwen, dit wordt up-to-date. Met het autoverkeer, zooals het thans is en dat zich nog uitbreiden zal, is rekening gehouden. Een areede oprit voert naar den ingang terwijl twee wagenparken de auto s kunnen opnemen. Ook komt er een herstelplaats voor automobie len. De Fordauto s voor de nevenbedrijven komen ach terom binnen en rijden ondergrondsch naar hun lestemming, zoodat zij buiten het verkeer der luxe-auto s blijven. Behalve de ijsbaan, die bevloerd, tijdelijk als tooneelzaal, met 2000 ruime' zitplaatsen, als bios coop of ais feestzaal kan worden gebruikt, ko men er een cabaret een danszaal met tooneel voor klem-tooneelkunst, kegelbanen en een biljart zaal. Van het benoodigde kapitaal is reeds meer dan 1/4 geplaatst. Stads- en Gewestelijk Nieews. DE NUMMERING DER LIJSTEN. Heden heeft in de zitting van het centraal stembureau voor de verkiezing van, de ledën van den raad der gemeente de loting plaats gehad voor de nummer.ng der ingediende can- didaatslijsten. De nummering is thans ais volgt 1. Vrijz.-dem„ 2. Chr. dem„ 3. S.D.A.P., 4 Vrijheidsb., 5. S.V.C. (Collé), 6. St. Ger. partij 7. Cn. H. Unie, 8. A. R. p.,'9. R. K. Staatspartij. R. K. Zuckenliuis. Vorig bedrag 8028.094 W. per maand o w-v.B. - kw frankenland wijk H32 80 Frankenland wijk E23 70 10 van mijn weektractement - 2 N-N- 10*— Totaal 8108.594 Met dank Het comité. Wat de scholen deden van 1 Maart tot 12 April. Meisjesschool Singel 20 20 Bewaarschool Singel - 14 274 Meisjesschool Gorzen - 12 09" St. Liduinaschooljj'gy St. Catharinaschool - 11 04 St. Thomasschool jq 18 St. Josefschool 10 004 St.. Mariaschool 5 75" St. Catharina-bewaarschool - 5.424 Broederschool Singel (drieklassen) - 4.2l" Andere scholen7 23 Totaal in Maart- 112 374 In Januari 90 80" In Februari 9159 Bewaarschool Singel Febr. nog niet verantwoord12.35 Het geheele bedrag van drie maanden f 307.114 Na de Paaschvacar.tie beginnen we weer met nieuwen moed A. S. M. I. T. Naar wij vernemen is de duur van bovenge noemde tentoonstelling vastgesteld op 30 Mei-14 Juni a.s. De deelname is zeer bevredigend, zoodat nog slechts enkele stands beschikbaar zijn Zaken- menschen die nog een plaats willen hebben op deze tentoonstelling gelieven dus met spoed aan te vragen aan het secretariaat Langehaven 8e alhier. De expositie zal zoo worden opgesteld, dat zoo veel mogelijk alle vakken vertegenwoordigd zijn en het geheel dus een indruk geeft van het „kun nen der èchiédamsche Handel en Industrie! Met het oog hierop is het zeer wenschelijk dat alle zakenmenschen die even kunnen, op deze tentoontstelling aanwezig zijn „L. van Beethoven." Het gebruikelijke 2e donateursconcert in dit seizoen, te geven door het dilettanten-sym- phonieorkest „L. van Beethoven", dir. J. C. M. Feltzer, zal ditmaal eenige weken later plaats hebben dan gewoonlijk en wel op Vrijdag 13 Mei, in de zaal van den R. K. Volksbond. Op het programma komt voor als hoofdnummer de 8e Symphonie van Beethoven. Hiermede wordt meteen alsnog de 100ste sterfdag van Ludw. v. Beethovern herdacht. Als solist zal optreden de violist Ad. van Driem, leeraar aan de toonkunstmuziekschool te Rotterdam, die o.a. een vioolconcert van Nardini zal ten gehoore brengen.Verdervermeldt het programma nog werken van Niels Gade, Saint-Saëns en Offenbach. „St. Servatius." Wij herinneren aan de Nationale karakter- voordrachten- en duetten-wedstrijd, aangevan gen öp 2den Paaschdag en die morgen, Zondag avond te 8 uur, wordt Voortgezet in de zaal van de R.K. Volksbond. wethouder van onderwijs, de heer de Zeeuw, be last met de waarneming van de beide afdeelingen welke tot nog toe door den afgetreden wethouder den heer Schouten, waren beheerd. Gestolen zilveren voorwerpen gevonden. Jongens hebben in het zand bij de Vlaggemans- kade te Rotterdam een groote partij zilveren voorwerpen, waaronder lepels, een sigarendoos, een servethouder en een vischschep gevonden, bene vens een gouden mouwenknijper. Deze voorwer pen zijn bij de politie gedeponeerd. De politie van Rijswijk had de opsporing van deze voorwer pen verzocht. Zij zijn in den nacht van 6 op 7 Maart aldaar gestolen. Rooster muziekuitvoeringen. Door iiet Stedelijk Muziekkorps, dir. H. H. v. Vleuten, is voor het seizoen 1927 de volgende rooster van uitvoeringen samengesteld Zaterdag 30 April, verjaardag prinses Juliana. Zondag 8 Mei. Woensdag 18 Mei. Zondag 29 Mei. Zondag 5 Juni, 1ste Pinksterdag. Woemdag 15 Juni. Zondag 26 Juni. Woensdag 6 Juh° Zondag 17 Juli. Woensdag 27 Juli. Dinsdag 2 Augustus, verjaardag H.M. Koningin-Moeder! Woensdag 10 Aug. Zondag 21 Aug. Woensdag 31 Aug., verjaardag H. M. de Koningin. Zondaa 4 September. Woensdag 14 Sept. Zondag 25 Sept! De Betuwe in bloei. Evenals vorig jaar zal ook thans en wel op 1 Mei a.s. een goedkoope trein 2e en 3e klasse loopen van den Haag, Delft, Schiedam, Roy- terdam-D.PRotterdam-Beurs, Feijenoord en Dordrecht naar Geldermalsen, Tiel, Echteld, Kesteren, Vork, Eist, Oosterheek Laag en Arn hem en terug. De verkoop der plaatskaarten tot een beperkt aantal heeft plaats van Maandag 25 tot en met Zaterdag 30 April 1927 des namiddags 3 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal is uitgegeven. Zij worden verkocht door boven genoemde stations en bovendien door het reis bureau te Rotterdam Noordblaak 13. Zij zijn op geen andere dan genoemde treinen geldig. Vanuit Schiedam vertrekt deze trein te 7.49 v.m. en komt te 10.03 n.m. hier weer aan. De nijverheidstentoonstelling 1928. Het bestuur van de nijverheidstentoonstelling die Mei—Augustus 1928 hier ter stede in den pol der Blijdorp zal worden gehouden, heeft besloten daaraan een loterij te verbinden, waarvoor de Koninklijke goedkeuring reeeds is verkregen. Deze loterij zal groot zijn 500.000, waarvoor uitgegeven zal worden 50.000 loten van 10. Zij zal omvatten de volgende prijzen a. een onroe rend goed ter waarde van d 25.000 b. twee luxe auto's elk ter waarde van 10.000 c. een auto mobiel ter waarde van 5000 d. een motorboot van gelijke waarde e. drie auto's van 2500 f. een schilderij van f 100Q g. twee motorrijwie len, van 1000 elk. Voorts 2 piano's, 5 schilderijen kunst- en gebruiksvoorwerpen. Iedere houder van een lot zal tegen betaling van de verschuldigde vermakelijkheidsbelasting gedurende een maand toegang tot de tentoonstel ling hebben. Vechtersbazen. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur vielen de arbeiders C. W. 32 jaar en D. P. 22 jaar, beide wonende te Vlaardingen, al vech tende door een glasruit van het Café van den heer Slavenburg aan de Koemarkt. De vechters bazen werden door de politie aangehouden en verklaarden zich bereid de schade ten bedrage van f 6.— te betalen. Pandora. Het is een aardig en mooi programma wat deze week in Pandora vertoond wordt. Twee spannen de hoofdfilms en goed bijwerk. Begonnen wordt met een komische twee-acter „Pokerkoorts" ge naamd, een aardige geschiedenis, welke vlot ge speeld wordt. Hierna „De kapitein van de Storm- vogei een drama van de zee,hier en daar een tik je sentimenteel doch vol goede momentenenten- volle het aankijken waard. Op het tooneel het gezelschap van Hugo Ben der, versterkt met den heer en mevrouw Muré, met een geestige operette in één acte, getiteld „Op stap". Het is de geschiedenis van een ou.d- achtig heertje, die een slippertje maakt waardoor hij in allerlei onmogelijke situaties geraakt en er tenslotte voor moet boeten. Het geval wordt vlot en góed gespeeld terwijl er verschillende aardige duetten goed in gezongen worden. Goed werk in deze een-acter leveren vooral de heer Muré en mevrouw Bender die beiden een dubbelrol te vervullen hebben. Na de pauze een filmwerk in zeven acten, ge titeld „Genadebrood". De ondertitel, welke luidt „Geld, Geld, Geld" zegt reeds voldoende omtrent den inhoud van dit werk. Op boeiende wijze laat de film zien hoe er gekonkeld, geknoeid en gelo gen wordt om het aardsche slijk machtig te wor den. Het slot is natuurlijk zoo dat het een ieder bevredigd. Gaarne bevelen wij onze lezers een kijkje in Pandora te gaan nemen. W. B. Theater. Na het journaal draait een klucht in twee ac ten, „De dorpssheik genaamd, waar hartelijk om gelachen wordt. Vervolgens gaat de revue, waarna de eerste hoofdfilm getiteld „De Avontu rierster", een sensatie-drama in tien acten. Het zelfde gegeven had men in zeven acten kunnen verwerken, zonder het geheel te schaden. Integen deel, misschien hadden we dan deze spannende film ook voor onvolwasseuen kunnen goedJceuren Op het tooneel een drietal tandKracht-acroba- ten, die zeer goed werk leverden en een welver diend applaus mochten oogsten. Na de pauze een klucht in zes acten, getiteld „Zijn nachtmerrie", een vroolijke geschiedenisvol verwikkelingen terwijl er ook nog een behoorlijk portie sensatie geboden wordt. Voor volwassenen geven wij gaarne een aanbe veling. Prinses Tcater. Om acht uur wordt begonnen met een zeer variant journaal. Vervolgens een dolkluchtige twee-acter, een lachsucces zonder weerga, waar om het publiek gierde van 't lachen. Als eerste hoofdfilm een zeer boeiende Wild- West, met de bekende acteur-Morrison inde hoofd rol. Deze film getiteld, „In eer hersteld", is vol fijne en goede sensatie en interessante tafereelen. Op het tooneel een bijzonder mooi variété nummer n.l. The Tokita's, chineesche myste riën. De staaltjes van hoog opgevoerde magie die wij te bewonderen kregen waren meer dan su bliem. Als tweede hoofdnummer een van de beste fil men van onzen tijd, getiteld, „Verloochen nooit je ouders". Rudpolph Schildkraut vertolkt op meesterlijke wijze de hoofdrol. Regie, spel en ensceering van deze film getuigen van een zeld zame superioriteit. Tal van aangrijpende en fijn realistische scènes makei^ haar tot een film zon der weerga. Wij kunnen dit bijzonder mooie program ten zeerste aanbevelen Gemeenteraad. De moderne dans. Henn Borel schreef voor het „Haagsche Maandblad" een artikel inhoudende een ver nietigende eritiek op den modernen dans. Als no. 205 der uitgaven van het Geert-Groote Genootschap (Verzendingshuis Mariënburg, Den Bosch) is dit artikel met toestemming van den schrijver herdrukt onder den titel „Over de moderne dansen." Gisterenmiddag te omstreeks 2 uur heeft er op den hoek Westvesi en Vlaar- dingerdijk een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door W. N„ wonende te Rotterdam en een vierwielige wagen bespan nen met een paard en, bestuurd door H. van N., wonende te Kethel. Het lemoen van den wagen werd door de botsing gebroken, waardoor een schade van f 5.ontstond. De chaffeur betaalde de schade aan N., waarmede de zaak was afgedaan. UIT ROTTERDAM. De wethouderscrisis. In de gisteren gehouden vergadering van het college van burgemeester en, wethouders is de Vergadering van den gemeenteraad op Vrij dag 21 April 1927, des namiddags 2 uur Voorzitter de burgemeester, de heer A. J. Gij- sen. Tegenwoordig zijn 23 leden. Goedgekeurd worden de notulen van 28 Janu ari j.I. De voorzitter doet mededeeling van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten en voorts van de navolgende ingekomen stukken. Van B. en W. aanbieding van het proces-ver baal van de op 28 Maart 1927 plaats gehad heb ben de opneming van kas en boeken van de ge meente-ontvanger Kennisgeving. van B. en W. schrijven, houdende voorstel om te besluiten tot goedkeuring van den staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1925. Hiertoe wordt besloten. Van regenten van het St. Jacobs Gasthuis schrijven, waarbij in duplo ter godkeuring wordt overlegd de rekening en verantwoording van het St. Jacobs Gasthuis over het jaar 1925. In handen van de commissie voor het onderzoek der rekeningen. Varf de Gezondheidscommissie schrijven, waar bij de rekening en verantwoording over het jaar 1926 ter goedkeuring wordt aangeboden. In handen van de commissie voor het onder zoek der rekeningen. Van de commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs schrijven, waarbij wordt aange boden het beredeneerd verslag omtrent den toe stand van het midelbaar onderwijs in deze ge meente over het jaar 1926. Aangehouden. Van de commissie voor den Havendienst schrij ven, waarbij wordt aangeboden het verslag van den Havendienst en den Havenloodsdienst over het jaar 1926. Van de Schoonheidscommissie, aanbieding Voor het uitvoeren van schilder- en decoratiewerk vraagt prijsopgaaf zonder eenige verplichting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6