ferentie zal moeten zenden, antwoordt de „Izwestija" „Deelneming' der Sovjet-gedelegeerden aan de Economische Conferentie is op het oogenblik slechts mogelijk, wanneer dit geschiedt op de zelfde voorwaarden, waarop de andere landen te Genéve zullen verschijnen. Deze gelijkheid zou in de- eerste plaats daar uit moeten blijken, dat den Sovjets de gele genheid zal moeten worden geboden, inzage te nemen van den arbeid der voorbereidende com missie. OOST-INDEE. Het eerste katholieke dagblad. Bij de Java-post" is een strooibiljet gevoegd, dat eenige nadere bizonderheden brengt over het met 1 April te Bandoeng verschenen katho lieke dagblad „De Koerier". Het verschijnt met goedkeuring van den apostolisch vicaris van Batavia als een uitgave van de N.V. Dag blad ,,de Koerier", waarvan commissarissen zijn de heeren R. L. E. de Bruyn en dr. J.Schmut- zer, bet Volksraadslid. Als leider treedt op de heer J. J. van der Bie, terwijl in de redactie ia opgenomen mevrouw Ko Luijckx-Sleyfer. Tegen het communisme. Uit Bandoeng wordt aan het „Bat. Nbl." geschreven Bandoeng's regent heeft zich persoonlijk geplaatst in de leiding van de anti-communisti sche actie welke den laatsten lijd alhier met kracht gevoerd wordt. Na de dagtaak trekt hij er nog dikwijls, vergezeld van een inlandsch bestuursambtenaar op uit om in de een of andere dessa de bevolking toe te spreken en te waar schuwen voor het roode gevaar en de slechte invloeden van al wat communistische neigingen vertoont. Dit goede voorbeeld zal onder wedana's en andere bestuursambtenaren wel spoedig na volging vinden. JAPAN. Mass a-o n t s 1 a g. Aan de „Corriere della Sera" wordt uit Tokio gemeld, dat dezer dagen een half millioen Japan- sche arbeiders ontslagen zullen worden. De meesten hunner zijn werkzaam in de scheeps bouw- en de exportindustrieën. De troepen transporten naar China zijn voorloopig stop gezet. De Japansche bladen verschijnen sinds Vrijdag j.l. nog slechts met twee pagina's. ALLERLEI. Uit Londen Uit Caïro wordt vernomen, dat Sarwat Pasja op zich heeft genomen op zekere voorwaarden een kabinet te vormen. Uit München De politie te Müncben heeft de 1 Meiviering van de communisten aldaar verboden. Ook het houden van een openbare vergadering op dien dag werd hun geweigerd. Uit Warschau Het ministerie van onder wijs heeft bepaald, dat de minderheidsscholen in Polen in het verkeer met de overheid van hun eigen taal gebruik mogen maken. Biunenlaud. Het kiesreglement. Oordeel van „Het Volk." liet ontwerp-Kiesreglem nt Voor de R. K. Staatspartij is door de katholieke pers goed ont haald. Wel zijn er hier en daar, ook in ons blad practische wenken gegeven ovei de toepassin"' van het stelsel, wel is er op gewezen, dat het re<de ment nog puzzles onopgelost iaat, maar dat is bij elke verkiezingstechniek het geval, zelfs onze Kieswet is lang niet volmaaktDe grondgedach te van het ontwerp is echter tot nu toe door nie mand aangevallen i itegenaeel, algemeen is d< ze grondgedachte als juist aanvaard. Dat zit vu „Het Volk "erg dwars. Als na de geslaagde reorga nisatie er ook nog een kiesreglement mocht ko men dat algemem bevrediging schenkt, dan staat de R. K. Staatspartij in. hare eenheid ster ker dan ooit. Mm kan zich voorstellen, nat zulk een vooruitzicht de sociaal democraten allesbe halve toelacht 1 De redactie van het Hoofdorgaan der S. D A P. plaatst Donderdagavond dan ook een ar- t'kel, waar-n zij zelfs niet tracht haar verbeten woede ietwat te verbergen. Zij roemt het Voor gesteld.- kiesreglement„Komisch geknutsel" de „zotste historie, die men zien maar denken kan Ja „indien men een prijs had uitgeloofd om het malste systeem t.-, ontwerpen, zou er geen dwazer ctrzmsel uit te voorschijn gekomen zijn, dan nu in vollen err st is ingediend en zoowaar in de ka tholieke pers ook nog in vollen ermt gesproken wordt." En zoo is er meer fraais in het „hoofdartikel" van „Het Volk." Omtrent de waardeering van het ontwerp- Kiesreglement zullen wij het met. de „Volk"-re- dactie wel niet eens kunnen worden."Doch wij hebben een goed idee om de moeilijkheid op te lossen. Als er dea la&tsten tijd eens 'n moeilijke cjuaes- tie in de R. K. Staatspartij aan dc orde was, ci teerde „Het olk altijd met groote voorliefde wat „De Morgen" over deze dingen schreef Welnu, h.t oordeel vati dat blad over het ont- werp-Kiesregleinent luidt als volgt„Er is in ieder geval geen enkele partij, die op den weg van evenredigen invloed van al ban leden en al hare binnen-partijsche stroomingen, zoover gevorderd is als de katholieke". De R. K. Staatspartij streeft dus in dit opzicht alle andere partijen, ook de S. D. A. P., voorbij. Voor bet geval „Het Volk" deze waarheid mocht willen betwisten, hebber wij een practisch voorstel laat het soc. dem. hoofdorgaan eens in alle bijzonderheden publiceeren hoe de candidaat stelling voor de Tweede Kamer in de D. D. A. P. tot stand komt, en dan aan de hand van die uit eenzetting bewijzen, dat „De Morgen" ongelijk heeft. Aan zulk een publicatie kunnen alle democra ten in den lande genoegen beleven 1 Wij wachten. („Tijd".) Verlof gevraagd op 30 April. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond heeft heden den Ministerraad een adres gezonden, waarin wordt verzebt te be vorderen dat aan het Rijkspersoneel op 30 April a.s. ter gelegenheid van den 18en verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana voor zoover de dienst zulks toelaat, verlof wordt verleend. De koninklijke familie te A'dam. Het avondfeest ten Paleize, gedurende het verblijf van de Koninklijke Familie in de hoofd stad des Rijks, zal plaats hebben op Donderdag 19 Mei. Bij die gelegenheid zullen ook enkele der gasten aan H. K. H. Prinses Juliana kunnen worden voorgesteld. Het is niet de bedoeling dat daartoeaanvragen Worden ingediend. Het huurkoop-systeem. In de Vrijdagavond te 's-Gravenhage gehouden ve,rgadering van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebe'angen is een bespre king gehouden over het onderwerp „Huurkoop systeem inleider was de heer H. Bos, directeur der „N. V. Hollandsche Disconteeringsbank", te 's-Gravenhage. Spr. ging uitvoerig de oorsprong en de ontwikkeling van het systeem na om daar na de aandacht te vestigen op de voor- en nadee- len daarvan. De spreker oordeelde het noodzake lijk dat er een wet komt op het. Huurkoop- systeem, niet alleen ter bescherming van die in stellingen, die het in toepassing brengen, maar ook om te waken tegen excessen, die zich bij al te strenge handhaving van het systeem tegenover de huurders kunnen voordoen. Na een enquete. Gehjk men weet. is ten vorigen jare te Gronin gen in verband met een opzienbare grafrede een officieel onderzoek ingesteld naar de ambtelijke verhoudingen bij de Gemeentewerken. Een com missie van onderzoek uit den raad heeft Verschil lende personen geboord en haar bevindingen neer gelegd in een rapport. Bij dit onderzoek werd aan degenen, die geboord werden de toezegging gedaan, dat zij vrijuit konden spreken en geen rancunemaatregelen behoefden te vreezen. Ia een Zaterdag gehouden openbare vergadering van Het Ned. Verbond v. Gemeenteambtenaren heeft de heei A. Kooiman, tweede \oorzittsr medegedeeld, dat iutussohen de directeur van gemeentewerken tegenover een der ambtenaren, namelijk den boekhouder \an Gemeentewerken, na dit onderzoek een zoodanige veranderde hou ding heeft aangenomen dat deze den indruk moét li rij gen, dat ei een „lek in de commissie is ge weest, waardoor den directeur is medegedeeld, wai. de commissie ter oore is gekomen Dat be doelde ambtenaar is inmiddels sedert, 1 April j.l. door B. en W. met verlof gezonden. Spr. spreekt de hoop uit, dat in deze zaak recht zal mogen ge schieden, al zou de zaak ook drie of vier jaar m.oe- ten duren,. Onze Roomsche Marine. I. Wat. anderen zeggen. f Wij hebben gezien met hoeveel echt-katholieke ijver, met hoe groote diepgevoelde en zelfopoffe rende naastenliefde U de groote taak heeft opge vat het R. K. Marinepersoneel te ontrukken aan de verlagende en kwellende banden, waaraan liet helaas maar al te veel gebonden gaat De Katholieken van Nederland mogen U niet 'lap ger den steun onthouden, dien gij zoo dringend behoeft. W.M.Kard.vanRossu m Spreek ik de hoop uit, dat het U met Gods ze gen moge gegeven zijn veel tot stand te brengen in bet belang van het geestelijk en stoffelijk wel zijn van de R. K. schepelingen die zich hebben geschaard onder het vaandel van St. Christopho- rus. J. M. J. 11. L a m boo y,Minister van Marine a i. Wij willen wel openlijk zeggen Ons Verbond is trotsch op zijn wakkere beginsel vaste Marine mannen. A. C. de Brui n. Voorz. R. K. Werk liedenverbond. Katholiek Nederland ziet hoog tegen U op, mannen van St. Christophorus. Want. doordron gen is het begrip, dat het niet zoo gemakkelijk is in het, volle leven op de vloot Katholiek te zijn van de daad Ch. L. v. d. B i 11, Lid der Tweede Kamer. Mannen (van St. Ghrystophorus) die hun rnensch-zijn waardig willen uitleven, en overal en hun plicht als Katholiek volbrengen op zulke lie den uit een stuk land land en landgenoot staat maken. L. A. P. M. v a Ti den B r o c k e, Redacteur van „De Tijd". Er is jaarlijksch 50Ü0 gulden noodig ter aanvul ling bij datgene wat de Marinemannen zelve bij eenbrengen uit, eigen middelen. Het comité voor de Ned. R. K. Ver. van Mari nepersoneel aan Katholiek Nederland om finau- cieelc steun te vragen voor dit mooie werk. Ook voor 1927 hebben wij 5000 gulden noodig. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. Het comité Giro nummer 42883, Helder Vlootaatmoezenier H. J. M. M. ALINK Giro-nummer 123123. De politieke bijeenkomst te Amersfoort Zaterdag en Zondag hebben een bonöerdvijf- tig tal leden van de R. K. Staatspartij leden van het bestuur van den Partijraad (stemgerech tigde en adviseerende) van de pers een politie ke bijeenkomst gehouden in bet Pensionaat St. Louis te Amersfoort. De voorzitter van het bestuur der Staatspar tij jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, opende Zaterdag de bijeenkomst met een rede, die tot onderwerp had De grondslag onzer belangstel ling m de politiek. Spreker betoogde o.a., dat wie een groepsbe lang najaagt, het katholiek en tegelijk landsbe lang vergeet, en dat wat de partij bijeenhoudt het gemeenschappelijke levensbeginsel is. Erkend werd, dat bij de jongeren dc belangstel ling voor de politiek is verslapt.Hun. critiek wordt ingegeven door de lien geconstrueerde, tegenstel ling tusschen cultuur en, politiek. Dat de jongeren en ook de ouderen tegen sleur en slender strijden is goed, maar onder twee voorwaarden ten eerste moeten zij de wer kelijkheid kennen, ten tweede zij moeten in ons midden komen. Immers, de jeugd moet het ons na doen, en zij moet het beter doen. De staatkunde is wel degelijk een wetenschap en een kunst tegelijk. Wie medewerking ten goede weigert, verbeurt het recht van critiek. In den namiddag hield mr. dr. L. N. Deckers een rede over Het practische werk der R. K. Staatspartij. Spreker wees op de groote beteckcnis der plaatselijke kiesvereenigingen in bet verband der R. K. Staatspartij behandelde de vraag, hoe men tot een opgewekt leven in die vereemgm- gen komt, wat men kan doen om bet ledental op peil te houden, hoe de van het platteland in de groote steden komenden moeten worden opge vangen. Dr. Deckers sprak over politieke cursussen, over de ingetogenheid van de leiding, over het handhaven van den goeden toon op vergaderin gen, oVer het beschermen der afwezigen, over het tegengaan van intriges. Ook behandelde spreker de vraag of, en wan neer, de kiesvereenigirgen zich met de gemeente raadsverkiezingen hebben in te laten. Ten slotte had dr. Deckers het over de critiek op vergaderingen en in de pers, en betoogde dat al ons werk vergeefsch is, indien bet niet geleid wordt door de liefde. Op de rede van den heer Deckers volgde een u.tgebreide gedachtenwisseling welke voor een goed dc el wortelde in de practijk en de ervaring der sprekers. De voorzitter der Staatspartij toonde aan het slot aan, dat inleiding en bespreking de noodza kelijkheid hadden bewezen van een goed geoutil leerd partijbureau. Maar dit pai tij bureau met zijn aan alle eischeu beantwoordende uitrstipg kan en mag er niet komen zonder dat hei daar voor noodzakelijk kapitaal aanwezig is. Den ko menden winter zou een stevige campagne wor. den ingezet tot het tot stand komen Van een partijbureau t. verwezelijken. Dec avonds was er gezellig samenzijn met mu ziek, zang en voordrachten. Zondagmorgen waren er reeds vroeg H. H. Missen en was er om 8 uur een H. Mis, waaronder de weleerw. heer rector Teeuwen van het Pensio naat een korte predikatie hield. Om 10 uur begon de conferentie met 'n rede van den heer W.Nieuwenhuis t Amsterdam over De 'Hzijdigheidjvan^het politieke werk in onze R. K. bevolkingsgroepen. ^fZe.. tijdigheid wordt veroorzaakt door het kwijnen of te loor gaan van nog altijd dalen de belangstelling. Spreker hield zijn hoorders de volgende dingen voor die wij niet aan het katholieke volk en iet katholieke beschavingsleven in zijn huidige ontwikkeling moeten vragen. Ie. Wij moeten niet vragen, dat belangstelling m de politiek evenredig zou zijn toegenomen met het stijgende aantal kiesgerechtigden. 2e. Wij mogen niet vragen, dat het katholiek openbaar leven zooal niet geheel, dan toch in hoofdzaak zal bestaan uit politiek leven. 3e. Wij mogen niet vragen, dat alles, of ook maai het leeuwendeel van onze intellectueele en cultureele kracht zal ten goede komen aan de politiek. 4e. Wij mogen niet vragen, dat iedere poli tieke belangstelling zich alleen en uitsluitend uiten zal via onze organisatie. Op andere terrein van het katholiek leven is geen verslapping, maar verdieping op politiek gebied daarentegen verflauwing en achteruit gang. Waardoor ontstaan Ten eerste door teleurstelling in de politiek. Ten tweede door de onzekerheid omtrent de politiek. De teleurstelling is ontstaan doordat wij kwistig gebruik maken van termen als christe lijke staatkunde, christelijke grondslagen van ons volksleven en de bewering, dat een christe lijke regeering in ons land nog mogelijk is. Geen term is zoo vaag als het woord christelijk. Christe lijke staatkunde is niet de grootste gemeene deeler uil, verschillende christelijke of zich op het Christendom beroepende partijen. De coali tie zou spreker dan ook niet christelijk willen noemen. De onzekerheid in onze politiek neemt toe. Onze onderwijspolitiek kon het hart van het volk roeren. Thans wordt ook het hart van ons katholieke volksdeel beroerd door het maat schappelijk vraagstuk. De hoofdoorzaak onzer onzekerheid is, dat de cultureele ontwikkeling geen gelijken tred hield met de machtsontplooiing. Een politiek wachtend op uiterste of andere noodzaken (misschien twintig jaar) kan de onze niet zijn. Spreker besloot met de hoop uit te drukken, dat de dubbele eisch wetenschappelijke ont wikkeling onzer politiek om aan onze eenheid een nieuwen politieken inhoud te geven en om onze oriëntatie te bepalen, ten einde weer spoe dig als partij deel te kunnen nemen aan de re geering des lands, met vastberadenheid en werk kracht, doch vooral met versterkt en verhoogd innerlijk godsdienstig leven, zal kunnen worden volbracht. Na den heer Nieuwenhuis sprak mr. C. Go seling te Amsterdam over Bevordering van politieke activiteit. De heer Goseling batoogde dat het calholi- cisme niet alleen een geloofs- en zedeleer voor ons zelf is, maar een levens- en wereldbeschou wing. Ondanks onze hooge numerieke kracht staan wij nog bijna aan bet begin van der; strijd. Aan den opbouw der staatkundige positie is nog veel te doen. Noodig hebben wij een katholieke centrale, een partijbureau, dat niet alleen een geperfec- tionneeid partijsecretariaat moet zijn, maar een middelpunt der mtellectueele werkers. De werkers met het hoofd moeten samenwer ken met de werkers m de practijk. In het najaar moet de leder.kweek ter hand worden genomen- Veel menschen leven politiek boven hun stand. Na de twee inleiders hield de secretaris van het bestuur der Staatspartij, mr. Fr. Teulings, een vlotte causerie over de practijk van het luesvereemgmgswezen, waarbij hij nuttige wen ken gaf voor het practische Werk. In den namiddag werd een breede gedachten- vvisseliüg gevoerd over de redevoeringen van de heeren Nieuwenhuis en Goseling. Na het sluilingslof was het uur van vertrek genaderd of gekomen. Maar niet één die vertrok of hij was uiterst voldaan over de ontvangst, die het gastvrije pensionaat had bereid en vol daan ook over het verloop der politieke bijeen komst. De Italiaansche legatie. Over het 11 a l.-Y o e g o-S 1 a v. geschil. De Italiaansche legatie te 's-Gravenhage deelt liet volgende aan de „Tel." mede Het deel der Frajische en Engelsche pers, dat bekuid staat als onverzettelijk tegenstar- dei var de Italiaansche fascistische regeering en dal, voor de gelegenheid buitensporig over dreven Joegosla visch-gezmde gevoelens aan den dag schijnt te leggen, tracht de openbare mee ning in Europa te doen gelooven, dat Italië de bedoeling zou hebben, den vrede te ver storen. De pers Vergeet, dat Italië eenvoudig op zijn hoede blijft en geen discussie over het veidiag Van Tirana kan toelaten, daar dit een overeenkomst betreft tusochen twee vrije en souvereine staten en geen enkele schending be helst van de tevoren bestaande Verdragen met andere landen. Italië kan geen openbare discussie over dat verdrag aanvaarden zonder dut daar door een aanslag wordt gepleegd op zijn souve reine prerogatieven. In afwachting heeft Italië noch zijn grens posten verstel kt, noch zijn toevlucht genomen tot eenigerlei daad, welke men zou kunnen beschouwen als iels dat op een mobilisatie zou gelijken. Het wordt overigens door de geheele fatsoen lijke Europtesche pers erkend, dat Italië noch Legen Albanië, noch tegen Joegoslavië agres sieve doeleinden heeft. Zooals hiervoor gezegd, tracht slechts een deel der pers te kwader trouw elke verklaring van de Italiaansche regeering ovei het hoofd te zien, welke erop gericht is, iedere geenszinsvredelievende poging van an deren, waardoor de Europecsche vrede in ge vaar zou kunnen worden gebracht, af te wijzen en te ontmaskeren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Schiedamsche Autobusdiensten. Men schrijft ons Door het inwerking'tre-Jen der nieuwe voorschriften mogen door de Schiedamsche autobussen teRotterdam geen pas sagiers in stedelijk Verkeer meer worden vervoerd hunne diensten zijn derhalve in het vervolg uit sluitend aangewezen ophetreizigersvervoer tus schen Schiedam ea Rotterdam vice Versa. Aangezien te Rotterdam dientengevolge min der wordt gestopt, wordt liet vervoer beduidend sneller en Vormen de autobussen derhalve in het Vervolg de kortste verbinding naar en van Rotter dam- Ter voorlichting van het reizend publiek diene nog, dar, komende van Schiedam, te Rotterdam overal wordt gestopt tot het uitlaten Van passa giers en gaande in de r.chting Schiedam op elk willekeurig punt reizigers voor Schiedam worden opgenomen. Wij spreken de verwachting uit, dat het Schie damsche publiek van zijn waardetring voor zij" autobusdiensten zal doen blijken, door bij voor keur van de Schiedamsche diensten gebruik te maken. Het steunt daarmede een stedelijk, alzoo zijn eigen belang. Het verleent hiermede tevens een onontbeerlijken steun aan de ondernemers, die na jaren van pioniers-arbeid, thans van over heidswege op ingrijpende wijze in de vrije uitoefe ning van hun bedrij t' worden beknot. Seheepvaartbe weging Gedurende de afgeloopen weck zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 260 schepen, waarvan 51 Nederlandsche, 62 Engelsche, 16 Noorsche, 14 Zweedsche, 10 Deensche, 37 Duitscbe, 27 Fransche, 5 Amerikaansche, 2 Belgische, 12 Italiaansche, 2 Grieksche, 2 Japansche, 5 Spaan- sche, 1 Finsch, 1 Letlansch, 2 Braziliaapsche, 1 Zuid-Slavisch. Waarvan 239 stoomschepen, 1 zeelichter, 1 proefstoomer, 1 casco en 20 stoom schepen om te bunkeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2