I TJ reinigt en verft alles. Guadelajara, die zich, naar men vermoedt, in Jalisco schuil houdt.Alle gedeporteerde geestelii- ken zijn beschuldigd van aansporing tot opstand. Bisschop Zarata deelde bij zijn aankomst te Laredo in Texas mede, dat hij een jaar lang in een staatsgevangenis heeft doorgebracht. Hij was beschuldigd van rebellie tegen de regeering, doch beeft nooit terechtgestaan. Zaterdag is in Jalisco een priester geëxecu teerd. De regeering heeft medegedeeld, dat nij met een a; deren priestel" cenopstandigebeweging heeft georganiseerd. ALLERLEI. Uit Parijs Alhier en in de provincie vooral in het Zuid-Oosten zijn gisteren de huiszoekim- gen in verband met de communistische spion- nage voortgezet. De overheid bewaart het stil zwijgen omtrent de resultaten, maar men ver wacht, dat binnenkort nog een paar opzienba rende arrestaties zullen plaats hebben. Uit Londen Gisteren is hier bericht ont vangen uit New-York, dat Ramsay MacDonald hoopt, dal hij vamiddag met de Berengaria naar Engeland zal kunnen terugkeeren. Zijn toestand schijnt volstrekt niet ernstig te zijn. Hij heeft een pijnlijke keel en een lichte tempe- latuursverhooging en heeft daarom een paar dagen rust moeten nemen. .J 1300 10 Binnenland. MGR. NOLENS 40 JAAR PRIESTER. De huldiging. Bij enorme belangstelling uit alle kringen en alle deelen van ons land is gistermiddag in Pulchri Studio te 's-Hage Mgr. Nolens, die zijn 40-jarig priesterschap mocht herdenken ge huldigd. Prins en Regeering gingen daarbij vooraan, en het Corps Diplomatique was in grooten getale aanwezig om de waardeering van den staats man Nolens buiten de grenzen van Nederland te verkonden. De plechtigheid droeg in de eerste plaats een hartelijk en zeer gemoedelijk karakter, waai toe de eenvoudige houding van den gees- tigen jubilaris veel bijdroeg. In het laatst van zijn dankrede liet spr. uit- komen, dat hij toch vóór alles priester was. Aanwezig waren o. m. de prins, de vice-presi dent van den Raad v. State, het heele Kabinet de oud-ministers Cort v. d. Linden, van Karne- beek, Aalberse, Pop, Treub, de leden van den Raad van State mr. Limburg,Harte van Tecklen- burg en A. D. W. de Vries, de oud-Voorzitter dei- Tweede Kamer.mr. poolen, vele leden van Twee de en Eerste Kamer, mr. Reyer, adv.-gen. bij den Hoogen Raad de heer Zuyderhoff, lid der Rekenkamer; prof. de Louter, promotor van den jubilaris aan de Hoogeschool te Utrecht luitenant Kortekaas namens den Ned. R. K. Bond van Groote Gezinnen, de heer J. C. G Struycken, namens den Ned. R. K. Middenstands bond jhr. C. Feith, secretaris-generaal bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geestelijken uit alle deelen des lands eemge veldpredikers en tal van andere belang stellenden. Toen even voor 4 uur mgr. Nolens, gehuld in het waardigheidskleed van Pronotarius Aposto lus, de bekende groote feestzaal van Pulchri Studio werd binnengeleid, was deze zaal reeds geheel gevuld met belangstellenden en nog steeds kwamen meer bezoekers, die getuige wilden zijn van de grootsche huldiging. Namens het comité werd het woord gevoerd door den ondervoorzitter, mr. B. M. Berger bur gemeester van Venlo, de geboorteplaats' van mgr. Nolens. Mr. Berger, die een zeer hartelijke rede hield eindigde Excellentie, wanneer ik tekort geschoten ben in woorden, dan moge ik dat herstellen door het geschenk, dat ik namens het comité, namens tal loos velen aanbiedt. Uw beeltenis, in brons ver vaardigd door een kunstenaar, wien te vele wer ken loven, dan dat ik heden nog zijn lof zou moe ten verkondigen. Aanvaard deze beeltenis van loon Dupuis. Gelieve er in te zien het blijk van liefde, van vriendschap, van vereering, van dank baarheid van talloos velen, die in brons vereeu wigd willen zien mgr. Nolens, den politieleen lei der, den staatsman, den jubileerenden priester een beeltenis, die in lengte van dagen voor ko mende geslachten een blijk moge zijn van de hoo- ge waardeering, die hij mocht genieten ook dan wanneer gij zelf reeds zijt opgegaan tot God dié uw eeuwige jeugd zal verblijven. Venlo, Nederland en talloozen daarbuiten wen- sclien u geluk en bidden over u af nog vele jaren u zelf en hun ten zegen." Jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter van den mi nisterraad sprak o.m. net volgende „Hooggeachte jubilaris Wanneer deze huldiging slechts het intieme ka rakter droeg, dat uit den aanvankelijken opzet van het 40-jarig Priesterjubilee zou volgen zou bescheidenheid mij verbieden hier het woord te voeren, ja misschien zelfs doen aarzelen hier aan- wezigg te zijn, daar ik niet zeker weet oi het dig- nus est intrare" wel op mij van toepassing zou'zijn Het is mij intusschen gebleken, dat de aan stichters van dit feest hieraan een veel wijdere strekking hebben willen geven en op dezen dag in u tevens hebben willep huldigen,wat gij als staats man en geleerde, als jurist en socioloog, als lei der op velerlei gebied, voor de publieke zaal als zoodanig, ten bate van ons geheele vo.k zijt ge weest. Bij een zoodanige huldiging zal het wellicht niet onbescheiden worden geacht, dat ook de Re geering met een kort woord van haar waardee ring en sympathie blijk geeft, dezen mijlpaal van uw leven, verzekerd zijn Eindigende zeide spr. Gij kunt aan van de warme sympathie van het Nederlandsche volk. Mgr. Nolens aan het woord. Mgr. Notens betuigde allereerst zijn erkentelijk beid aan de beide sprekers voor de buitengewoon vleiende woorden, welke zij tot hem gesproken hadden. En verder aanvaarde spr. de materieelè huldeblijken met een dankbaar nart jegens allen, die aan de totstandkoming hebben medege werkt, in hetdrijzoruter de twee tera-voorzit,ters, mgr. Scnrijpen bisschop van. Roermond en mgr. Stebioppa, de Pauselijke Internuntius. De grootste hulde voor spr. is echter de aanwe zigheid van zoovele personen Van allerlei rang en afkomstig uit alle deelen van ha land. Verder dankte spr. voor de aanwezigheid van het corps diplomatique, van de ministers en van de pers, dank vooits aan allen, die in den langdurigen loop van sprekers opleiding het hunne er toe hebben bijgedragen, om er iets van te maken, dank aan. sprekers vroegere leeraren en .hoogleer- aien. Met. genoegen ziet spr. onder de aanwezigen proi. de Louter, aan wien spr. zooveel te danken heeft bij zijn studie op staatsrechtelijk gebied. Voorts bracht mgr. Notens dank aan'zijn oud- leerlingen aan zijn mede-collega's en aan zijn me de-leden van de Tweede Kamer. Hierna was er gelegenneid den jubilaris te Complimenteeren, waarvan iri de eerste plaats ge bruik werd gdnaakt door Z. K. H. den prins, wie mgr. Notens in zijn rede reeds dank had gezegd voor zijn komst. Vervolgens begaven de talrijke aanwezigen zich naar een der nevenzalen, waar door de welwillende zorgen van de directie van Hotel des Indes keurig ingerichte en zeerwelvoor ziene buffetten waren aangebracht. Wie er nog meer waren. Van de ministers waren allen aanwezig, behal ve Minister Kan, die wegens uitstediglieid en mi nister Baelaerts van Blokland die door ambtsbe zigheden verhinderd was. Voorts werden no« op gemerkt de gezanten van Argentinië, Engeland, Duitschland, Roemenië, Zweden, Denemarken, Peru, Portugal, Hongarije, China, Oostenrijk, de Ver. Stat,en en Turkije, de vroegere Fransche ge zant, de heer Charles Veroisi ue zaakgelastigde van. de delegatie van den Pauselijken Stoel, mgr. Kaldewey de secretaris generaal van het' Dep. van Buitenlaudsche Zaken, jhr. mr. Snouck Hur- gronje staatsraad baron van Hugenpoth tot Aerdt de waarnemend hoofdaalmoezenier J. J. J.Noordman oud-minister mr. Ort,thans lid van den Hoogen Raad; prof.Taverne, lid van den Hoo gen Raad generaal van Terwisga de heer J. Krap, lid van de Rekenkamer pater Borromeus de Greeve jhr. mr. von Fiserne-, lid van Ged. Staten Van. Zuid-Holland de burgemeesters van Heerlen, Geleen, Mierlo en Cuyck jhr. Testa, rechter te Maastrichtde Tweede Kamerleden v. Rijckevorsel, Merchant, Drooglecv er Rortuyn, Kuyper, J. B. van Dijk, Veraart, v. d. Bilt, v. Boetzelaer van Dubbeldam, Beumer, Braat, van Gijn, Bulten, Hermans de commies-griffier der Tweede Kamer mr. Wcry het oud-Kamerlid Jan Poels, tal van besturen van organisaties en vereenigingen, enz. Het hulde b 1 ij k. Op liet voetstuk van de door Toon Dupuis vervaaldigde buste staan de volgende woorden ,,Dr. Notens, Protn. Apost. minister van Staat, ter herinnering aan zijn 40-jarig priesterfeest 1887-24 Maart 1927." Het album dat den jubilaris eveneens aangebo den is, is een oude Fransche band, purperkleurig Louis Seize bewerkt,uit de Verzameling vanMeve- er EIte. Hollandsche spreekwoord, waarin iets gezegd wordt van en boer, die kiespijn heeft. „Het Centrum." Onjuiste aangifte voor de belasting." Nog steeds schijnen er personen te zijn, die, nadat zij in vroegere jaren vermogens- of inkom stenbelasting hebben ontdoken, blijven voort gaan met jaar in jaar uil. onjuiste aangiften in te leveren hoewel zij gaarne hun verhouding tot den fiscus zouden willen zuiveren. De vrees voor strafvervolging of wel de onzekerheid nopens de te betalen ontdoken belasting, weerhoudt hen hun belastingzaken in het reine te brengen en voor het vervolg juiste aangiften te doen. Naar het Gorr. Bur. van bevoegde zijde heeft vernomen, wordt echter in gevallen, waarin de belastingschuldige geheel uit eigen beweging den inspecteur met de ontduikingen in kennis stelt volstaan met vordering van de te weinig betaalde belasting over de jaren,waarvoor de termijn van navordering nog niet is verstreken, dus over ten hoogste drie jaren, zonder eenige verhooging. Strafvervolging zal tegen zulk een belasting schuldige niet worden ingesteld. Bovendien kan aan hem, die de te weinig betaalde belasting niet dadelijk en ineens kan voldoen, gelegenheid ge geven worden het verschuldigde op eenigszins langen termijn aan te zuiveren. Het kamerlid Romans naar Brazilië. Op uitnoodiging van de Braziliaansche re geering zal het Tweede-Kamerlid .J. B. Bomans deelnemen aan het 13de Internationale Parle mentaire Congres voor den Handel, te houden op 5 September en volgende dagen te Rio de Ja neiro. De heer Bomans vertrekt op 17 Aug. a.s. per s.s. „Flandria." Hij zal de gast zijn der Braziliaansche regeering. Stads- Pii Gewestelijk Nieuws. Prinses Juliana in den Raad van State. De plechtige zitting. Naar het Corr. Bur. mldt, zal de plechtige buitengewone vergadering van den Raad van Staten, door IJ. M. de Koningin te presideeren, welke bestemd is om Prinses Juliana in dit hooge Staatscollege te installeeren, gehouden worden op Maandag, 2 Mei des namiddags te 2 lire. liet ontwerp Kiesreglement. Het voorgestelde Kiesreglement, van de Ka tholieke Staatspartij is blijkbaar aan de sociaal democraten niet meegevallen. Althans ,,IIet Volk" wijdt er een artikel aan onder den titel „Komisch geknutsel", en noemt het o.m. de zotste historie", die men zich maar denken kan", „het malste systeem", „het belachelijke specialiteiten-geknutsel", „dit onweerstaanbaar komieke gepruts", „deze on zinnige manier - „het kunstig ineengeknutseld kiesreglement „de ontmanning der democra tische uitlevering van de partijleden", enz. Wij hebben \an dit gescheld met zeker genoe gen kennis genomen. Als dit kiesreglement even uitbundig door „Het Volk'-'geprezen ware, zou 't er bedenkelij ker hebben uitgezien. Maar waarom is dit sociaal-democratisch hoofdorgaan zoo .verstoord over dit ontwerp- kiesreglement Omdat het de doorwerking van den klassen strijd in de Katholieke Staatspartij zal tegen houden. Ah zoo I Wringt daar de schoen Dan blijkt daaruit wel, dat deze ons past. Klassenstrijd en katholicisme zijn nu eenmaal twee onverzoenbare begrippen. Toen „Het Volk" dit artikel schreef, dacht het waarschijnlijk aan het Fransche spreekwoord dat het belachelijke doodt. Toen wij het lazen, dachten wij aan het Hol- De Oranjevereeniging op de verjaardag van Prinses Juliana. Een plan opgegeven. Destijds werd gemeld, dat het in de bedoeling der Oranjevereeniging lag om op 30 April a.s., den verjaardag van Prinses Juliana een bistori- schen en allegrorischcn optocht te organiseeren. Het behoeft zeker niet gezegd, dat voor de uitvoering van dat plau het riict voldoende is de financiën te bezitten, maar dat ook een groot aantal medewerkende personen daarvoor noodig is. Dit laatste nu is niet groot genoeg, zoodat Ihans van dat plan moet worden afgezien. Met het, oog op het jaargetijde en de weers gesteldheid durft het bestuur der Oranjever eeniging een openluchtconcert of vuurwerk niet te wagen. Museum-Vereeniging. Onder leiding van den heer F. A. C. Lechner had gisteravond ten, liuize van Mr. A. D.rkzwager de oprichtingsvergadering plaats der Vereeni ging Scidamum, welker doel is, zooals in de statu ten is omschreven, voorwerpen, voor onze stad van historische waarde of van kunstwaarde, voor liet. stedelijk Museum te verwerven en de belang stelling voor dit muséum te vermeerderen of aan te kweeken. Nadat de concept-statuten waren goedgekeurd werd besloten hierop de Koninklijke goedkeuring aan te vragen na afkoming waarvan een nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven, o.m. ter verkiezing van een definitief bestuur. Zij, die iets voor hét streven van deze vereeni ging voelen wij hopen dat het er velen zulten zun en een uitnoodiging voor deze vergadering weschen te ontvangen, worden verzocht dit ken baar te maken aan Mr. H. A. M. Roelants-,Nieuwe avvn 31, dj voorloopig bet, secretariaat zal waarnemen,. „Onder Ons." Gisteravond heeft het strijkorkest „Onder Ons een muziekavond gegeven in Musis Sacrum. Een goed gevulde zaal heeft wederom genoten van cprestaties dezer vereeniging. >c a gemeene indruk mag zeker bevredigend worden genoemd en met genoegen hebben wij geconstateerd, dat er hij dit gezelschap een ernstig streven bestaat tot perfectioneering van techniek en opvatting. Programm a 1. fesqjubel Marsch, H. L. Blankenburg. 2. In den Fhtterwoclien Idyll, M. Rhode 3 Waldteufeleien, Potpourri, E. Waldteufel" 4 L Amoureuse, Sérénade, Ed. Filippucci. 5. Wiener Blut, Walzer, J. Strauss. 6. a. Sicilienne, V' ,auro Gavotte, D. Popper c. Polonaise de Concert, I). Popper. Cello solo door den lieer F. Vrijhof te Leiden. Pauze. 7. Radio Marsch, D. A. Voorliuijzen. 8. Aus Schuberts Skizzenbuch, Fantasie E. Urbach. 9. Humoreske, A. Dvörak. 10. De Aardschok, een amusant familietafreel in één bedrijf, ge speel,d door de tooneelver. „Vriendenkring." De cello-cellist, de heer F. Vrijhof, heeft heel goed spel geleverd en mocht dan ook een hartelijk applaus oogsten. Als steeds zorgden ook nu weer de tooneel ver. "Vriendenkring voor een prettige afwisseling en wij meenen, dat ze daar goed in geslaagd is. Gevomten voorwerpen. 1 e bevragen aan bet hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur smiddags sleuteltje, zakmes, gewicht, rozenkrans in étui, fabriekspenning, damesbandscboen, horlogeket ting kindermuts, kindertaschje met zakdoek, pet, kinderarmband rozenkrans, vernikkeld h. horlo ge, ceintuur, autoslinger, rijwielbelastingplaatje, 2 paar dameshandschoenen, koralen ketting, honden, broche. Bij vinders postduif, A. van der Heijden, Sin gel, 200/5; dameshandschotnA. Molendijk, Grof- baan 33 hondenhalsband, P. Sorge, Zwartewaal- schestraat 26 A ijéj wielbelastingplaatie, A. Ver meulen, Korte Achterweg 8 N. den Hollander, Gedempte Baanslootd fabrieksplaat, J. Hamer slag, Puttershoekschestraat 19 damesportemon- naie inh. lombardbriefjes, J. Mak, Groenelaan 46 rozenkrans in étui, J. Hersbach, Doelhofje 33 zilveren rozenkrans, A. van Pelt, Rozenburger- plem 1 kinderschoentje, A. Meijers, Doelenplein 2, portemonnaie inh. rozenkrans, A. Brouns, Kor te Achterweg 2.1 portemonnaie met inh. C. Janse, Koemarkt 2 rozenkrans, J. Blom, Wee- zenhuurt 11 gouden ring, J. Bos, Rozenhurger- s tra at 3 damestaschje met inh. P. van Rooijen. Dijkzicht 12 te Vlaardinger Ambacht kinder taschje met inh. G. de Groot, Streijenscbestraat 53 portemommaie met geld, J. Oers, Huiisman- .riraat 24 B. sierspeld, W. Broek, Lange Haven 18, kinderhoedje, J. Beukers, Rotterdamsche Dijk 107 bril in étui, A. de Wild, Singel 47 A kinderportemormaie met inh. J. Muld—Voorn- scbestraat Vulpenhouder, J. van der Hoevën, Ahbenbroekschestraat 21A haoataschje iiih. portemonnaie met inh. J. Haak, GustóStraat 18 kinderpoitemonaie inh. 4 ct. S. Steenbergen, Brielschestraat 16; rozenkrans, R.Rensman, Ant. Muysstraat 34 damesarmbandhorloge, C. Gor dijn, Lange Nieuwstraat 151/81; rijwielbelastmg- plaatje, A. van Woerkom, Oostsingel 8 ring met sleutels, J. van Dijk, Nieuwe Maasstraat 77A étui met schrijfbehoeften, A. Soeters, Oude Kerk hof 10/5 portemonnaie met inh. L. Zuidgeesl, Havendijk 38 E. rijwielbelasiingplaatje, B. Weij, Nieuwe Maasstraat 11A gouden ring, C. van der Klink, Nassaulaan 76; kindertaschje met inh. W. Eijkenbroek, Buitenhavenweg 176/17; gou den ring, J. de Pater, Broersvest 163. Gistermiddag kwart over een is de lantaarn, staande hoek Bot.erstraat, door een vrachtwagen, bestuurd door een koetsier van de firmaHoek m tweeën gercden.D„ koetsier moest. Uitwijken Voor een aldaar staand voertuig. G s t e r ri a m i d d a g is het 12-j a r i g meisje T. B. wonende Mariastraat alhier, op den hoek van de Burgemeester Knappertlaan en de N.euwe Haven aangereden door een autobus van v.d. Eude. Het rijwiel, dat beschadigd werd, zal op kosten van den autobus-onderneming herteld worden. UIT ROTTERDAM. „Katholiek Leven." De ^Rotterdamsche vereeniging „Katholiek Leven heeft Zondag en Maandag op luisterijke wijze haar zilveren feest gevierd. Zondag heeft de meer kerkelijke viering plaats gehad Na een algemeen H. Communie in de kerk van het H. Hart van Jezus in de v. Oldebarneveld- straat, waar de geest. adv. der vereeniging, pater Daniels O. Phet M. Misoffer opdroeg had een gemeenschappelijk ontbijt plaats in de „Poort van Geef'. Aan het rijk versierde altaar droegver- volgens de eerste geestelijk adviseur, pater Per- quin O. 1'., die gedurende 17 jaren als zoodanig aan de vereeniging is verbonden geweest, de Hoogmis op. 'sMiddags bood het lustrum-comité den leden en velen genoodigden een tea aan, in de bovenza len van Tivoli aan den Colsingel.waar afgevaardig den van verschillende zustervereenigingen, w.o. ook van de Schiedamsche vereeniging „Katholiek Leven" de jubileerende vereeniging kwamen ge- lukwenschen. Gisteravond had een groote feest avond plaats in het Casino aan den Coolsingel, dat geheel gevuld werd met een groot aantal le den van het eere-comite, w.o. de hoogeerw. de ken van Rotterdam, vete geestelijken en vooraan staande katholieke personen te Rotterdam. Het kunstensemble de „Trekvoge's" heeft den aanwezigen gedurenden den lieelen avond met muziek, declamatie en liederen bezig gehouden. Na afloop bleven velen nog na voor een gezellig samenzijn. Het lustrum-comité organiseerde voor deze gelegenheid een loterij, waarvan de prijzen uitsluitend bestaan uit kunstvoorwer pen, w. o. werken van den kunstschilders A. v. d. Plas en G. Wiegman boekwerken van pater v. d. Tempel O. P. en Ellen Russe ook zagen wij een mooie batik van mej. Miep Wiegman. Zeer zeker mag het Rottere!.' „Katholiek Le ven" op een geslaagde viering van haar 25-jarig bestaan terugzien. Vermeerdering der inkomsten. Uit het vergelijkend overzicht van de opbrengs van verschillende gemeentelijke bronnen Van inkomsten over liet eerste kwartaal-192.7 blijkt, dat de voornaamste inkomsten zich in stijgende lijn bewegen. Het totaal bedraagt ƒ2.247.486 (v. j. 1.978.330). Het havengeld voor zeevaartuigen bracht op 1.305.837 (v. j. 1.037.177), dat voor binnenvaartuigen ƒ405.979 (v. j. ƒ372.451), het lirug- en sluisgeld 45.044 (v. j. ƒ43.429), de beursbelasting 107.496 (v. j. 108.210), het marktgeld ƒ16.980 (v. j. 17.027), de be lasting op de honden 86.899 (v. j. ƒ84.617), de belasting op de vermakelijkheden ƒ212 514 (v. j. ƒ188.253). UT DELFT. Iluurverhooging. De Woningmaatschappij N.V. „Gemeenschap-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2