DMGBLMO VOOR SCHIEDAM EK FEUILLETON Een grimmig geheim. 50ste Jaargang. Woensdag 27 April 1927 No. M8'*6 Buiream IOEUARIT i Telefoon ImïeieommiJBanl 68085 Postbus s 38. Abonnementen per 3 maanden /2.70, per week 20 cent, franco per poet /3.per kwartaal. Afzonderlijke nummer» 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiieht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. Advirtiutiini 15 regels l.TÖ, elke regel daarboven SB plaateen wordt 2 maal berekend. Ingeaonden Ei«dedeelingeri 76 e Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertearea. Tarieven worden o- toegezonden. Incassokosten worden berekend. per rege», aanvraag Gratis-Oug«vailenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 20® bij verlies van een hand, voet of oog f 2®U bij dood f 100 verliet van infant f60 hii verlies va» een wfisviaoer? f 15bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de IN ff «II. &)ge.m Ver?: hmk Sc- d k - nijverheidsproducten of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van J. M. KOOGJE °m vergunning tot oprichting van een sigaren fabriek met -drogerij in het pand Brouwerstraat 24,kadaster Sectie L. no. 2626, met een droogkas. Dit veroek is met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 11 Mei a.s. des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid woiden, gegeven, om bezwa.en tegen het toestaan van dit veizoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge beente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge deHinder- wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. dier wet voor het gemeentebestuur of eeu of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 27 April, 1927. Bnitenlandsoh Nieuws. CHINA. Een Amerikaans c h schip bestookt. Het Amerikaansche oorlogsschip Peng is door de Chineesche nationalisten met kanonnen en machinegeweren bestookt. Een marinier is zeer ernstig, een aantal anderen slechts licht gewond. Het schip lag op de Jangtse, 100 K.M. ten Westen van Sjanghai. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat Amerika zich blijft verzetten tegen het nemen van sanc ties inzake de gebeurtenissen te Nanking. In verband daarmede zal de nieuwe nota slechts de uitvoering vragen van de drie verlangens die in de eerste nota waren opgenomen. Wanneer verdere maatregelen noodig mochten zijn, dan zal daarover later nog gesproken worden. De Engelsche concessie in Tientsin opgeëischt. De „Daily Express" meldt uit Peking, dat Chineesche gedelegeerden den minister van Buitenlandsehe Zaken een voorstel hebben over handigd om de Britsche concessie te Tientsin aan China terug te geven. Verder wordt gemeld, dat de vertegenwoor digers der groote mogendheden gisteren lang durige besprekingen hebben gevoerd over de stappen, die thans moeten worden gedaan. Diplomatieke onderhandelingen. De gezanten der vijf groote mogendheden hebben eergisteravond te Peking een lange conferentie gehad. Het Catholicisme in China. De toestanden in China hebben velen ongerust gemaakt, wat het lot der katholieke kerk in China aangaat. Uit toonaangevende kringen echter komen geruststellende berichten, dat men voor de kerk in China de toekomst niet al te bang moet inzien, ofschoon niet kan worden geloochend, dat een 'en ander veel zorg baart. Het is nauwlijks aan te nemen, dat de anti vreemden beweging, zelfs wanneer deze zich 66 't Scheen een, oogenblik of deze uitdagende tarting van zijn woedende vijandigheid tegen zijn bezoeker den Hertog weer tot razernij zouden doen overslaan maar de kalmte, waarmee Harry tegenover hem zat en sprak Ik heb goede tijding voor u, deed zijn vertwijfelde hoop schijnbaar °ple.ven; er lichtte iets in zijn moede oogen en hij antwoordde met een uitdrukking Van alleruiterste verbazing ,,U hoor mij Zijn lage haard beefde, zijn vingers trilden. Harry beet zich op da lippen, hij voelde net bloed kloppen in zijn, keel, bonzen in zijn borstkas, hij bau nauwkeurig voorbereid, wat hij zeggen zou, maar nu hij voor de uitvoering van zijn plan stond Vond hij geen woorden De ontroering werd betn te machtig en hij bracht zwijgend de hand 3an het hoofd. De Hertog staarde hem aan, nam aarzelend plaats Neen, deze man kwam geen mgewikkel de dwaasheden vertellen, gelijk hij voor enkele dag^xi van hem gedacht had, deze man was een mcnsch, hij voelde, dat er iets van uitging, dat er nog meer mocht uitbreiden, de oogst der missies geheel zoude kunnen vernietigen. In het aller ergste geval is de binnenlandsche clerus voldoen de in staat zonder vreemde hulp van buiten de vlam van het geloof aan te houden. Het aan tal priesters die zelf Chineezen zijn is groot ge noeg en staan sterk genoeg ingeval van nood zich zelf te helpen. Meer dan 10 millioen dollars aan Russische steun. De politie publiceert het resultaat van het onderzoek, door accountants, van de boeken der Russische hank, die in beslag werden genomen, bij de huiszoeking in de Sovjet gebouwen. Het schijnt, dat de Sovjets meer dan 10 millioen dollar betaald hebben om de nationalistische troepen en de campagne tegen de vreemdelingen te steunen. Men heeft een volledige lijst gevon den van alle wapens en munitie door de Ru.>sen aan de Zuidelijken geleverd. Het blijkt ook, dat de Sovjets geëisebt hebben dat er Russen zit ting hebben in alle nationalistische iaden en dat zij de Chineesche generaals hekelden als onbekwaam en onwetend en voorstelden Russi- sciie adviseurs te nemen om den veldtocht tegen de Noordelijken te winnen. 2000 Noordelijke soldaten verdronken. Twee barkassen, die ongeveer een dozijn boo ten vol noordelijke soldaten op sleeptouw had den, trachtten den zuidelijken oev^r van de Jangtse bij het fort van Nanking te bereiken, maar hun nadering werd door middel van zoek licht bemerkt. Er werden tachtig granaten uit het fort afgeschoten. Alle booten zooken alle soldaten ten getale van 2000 verdronken. VOLKENBOND. De eerste zitting gesloten. De voorzitter Loudon verklaarde dat de aan genomen tekst de regeermgen in staat zal stellen zich een denkbeeld te vormen van den toestand en hem te overwegen met het oog op de tweede lezing. Daarna kondigde hij aan, dat hij voor nemens is de commissie voor deze tweede lezing vermoedelijk begin November bijeen te roepen. Vervolgens verklaarde hij de zitting gesloten. Rede jhr. Loudon. In zij .1 slotrede wees de voorzitter, jhr. Lou^on er eerst op, dat dit de eerste maal is in de wereld geschiedenis, dat het ontwapeningsprobleem in zijn ganschen omvang voor een Vergadering van politieke gedelegeerden behandeld wordt. Ofschoon dit werk echter in technisch opzicht door uitmuntende deskundigen voorbereid werd, heeft zijn technische voorbereiding veel te wen- schen overgelaten. Wanneer de openbare mee ning ontgoocheld is om dat uit deze onder handelingen niet onmiddellijk een outwapenings- conventie kant en klaar te voorschijn is gekomen en meent, dat de conferentie daarom mislukt is, mag men niet vergeten, dat het slechts om een commissie van voorbereiding gaat. Loudon wees toen op de groote vorderingen, die tot stand gebracht zijn. De toekomstige internatio nale manifestaties, de economische conferentie, de Coolidge-conferentie zullen voor de voort zetting van het werk der ontwapeningsconferen tie groote beteekenis hebben. Uit de tweede lezing moet en zal een conventie-tekst te voor schijn komen, die aan de ontwapeningsconfe rentie voorgelegd kan worden. Hij wenschte den datum der volgende zitting nu reeds te bepalen om den regeeringen den tijd te geven om na te denken en te handelen. De openbare meening ook moet de situatie leeren begrijpen en helpen om zoover te komen, dat het bloedvergieten iets van dien Gould tot hem kwam, iets dat bij in jaren niet geweten had,iets onwaarschijnlijks,iets dat zijn leege ziel weer vullen ging, iets uit het rein verleden van voor langen, héél langen tijd. iets van geweldigen ernst maar tevens van redden de waarheid Nog altijd zweeg Ifarry, zat daar met de sidde rende hand aan het hoofd neep zijn voorhoofd ze nuwachtig samen, sloot de oogen. De Hertog werd angstig v\at was er met de zen man 1 Hij hakkelde „Wat hebt u voor tijding Waarom komt u bij mij fluisterde Harry 1308 18 tusschen volkeren, die elkaar waardeeren, uit blijft. „Om uw moeder toonloos De Hertog liet het zware hoofd vallen in de hand, blikte somber voor zich uit. op tafel Waarom deed deze man het verleden door zijn tastende herinnering opspoken ?.-... Zijn moe der Neen, Gould wist met, wat hij zeide, anders had bij haar naam niet uitgesproken 1 Wat wist hij „Wie sprak u Van mijn moeder klonk als een flauwe zucht en een angstige klacht tevens „Lady Chevondalj bracht Harry met moeite uit. De Hertog stond op, hield zich vast aan een stoel „Heeft zij u verteld stotterde hij EK GELAND. De woningbouw. Ter bestrijding van den woningnood is er in Engeland na den oorlog diuk gebouwd. Het aantal nieuwe woningen, gebouwd in de periode van 1 October 1922 tot 30 September 1923 bedroeg (in duizendtallen afgerond) 79.000, in het volgende jaar 109.000, in '24/'25 159.000 en in '25,/'26 196.000. Van dit laatste' aantal verrezen er 132.000 met staats- en gemeente lijke subsidies, 64.000 door particulier initiatief. De nieuwbouw dekt zoowel de loopende be hoeften der bevolking, geraamd op 100.000 woningen per jaar (70.000 met. het oog op de bevolkingstoename, 30.000 tot vervanging van onbewoonbaar-verklaarde huizen) als een deel van den achterstand, in den oorlogstijd ont staan. In totaal zijn er sedert het einde der vijan delijkheden 818.000 woningen bijgebouwd. Staat en gemeenten hebben daarvoor subsidies ver strekt, die in totaal ruim 480 millioen pond (bijna 5800 millioen gulden) beloopea. Het Lagerhuis weer b ij e e u Het Lagerhuis is na het recés weer bijeenge komen. Het voorstel van de arbeiderspartij om de douanerechten op thee van 4 op 1 penny terug te brengen werd met 256 stemmen tegen 143 verworpen. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg op 19 April 1.106.400, d.i. 28.118 meer dan de vorige week. BELGIE. De financieele positie. In legeestelling met. zekere berichten ia de pers, is er in het geheel geen sprake van, dat de regeering beoogt aan het parlement opnieuw vol machten ie financieel opzicht te vragen. Er is geen kwestie van eenige wijziging, in welk op zicht ook, in de monetaire stabilisatie. Alle geruchten dienaangaande zijn volkomen uit de lucht gegrepen. DUITSCHLAND. De economische besprekingen. Het trekt te Berlijn de aandacht, dat de onderhandelingen over een Fransch-Duitsch handelsverdrag na de Paschen niet, gelijk toch in de bedoeling had gelegen, zijn hervat. De „Vorwarts" zegt daarover, dat er voors hands weinig kans op een bevredigend resultaat isr. Aanvankelijk kan men nog hopen, dat de Fransche agrariërs, die voor verlaging van de tarieven op nijverheidsproducten waren, hun zin zouden kunnen doorzetten, doch nu hebben zij hun pogingen gestaakt, omdat ook op land bouwproducten de in de novelle opgenomen ta rieven verhoogd zijn. Daarmee waren de on derhandelingen tot vruchteloosheid gedoemd en het blad denkt, dat voor 't minst een langdurige stagnatie het gevolg zal zijn. Duitschland en Polen. Rauscher, de Duitsche gezant te Warschau, zal in den loop van deze week naar Berlijn komen teneinde nieuwe instructies in ontvangst te nemen voor zijn overleg met de Poolsche regeering. In het begin van de volgende week zal hij naar zijn post terugkeeren. Da werk loosheid neemt af. Het aantal werkloozen is verder gedaald. Het totaal bedroeg op 15 April 1927 ca. 1.221.000 tegenover 1.659.000 op 15 Maart 1927, d.i. een vermindering van ca. 438.000, of 26 pCt. „Zij heeft mij niets verteld," antwoordde Har ry met geweldige krachtinspanning hij moest zich beheerschea, dan dat uw moeder dacht, dat u ooit zou willen goedmaken, wat u tegen Cecil misdreef „Niets and jrs .angstigde Robert- roet wazige oogen over Harry heenstarend in een on zichtbare verte Krampachtig wrongen zich zijn, handen ineen en hij beefde als een riet „Neen, Hertog, op mijn eerewoord." De Hertog loosde een diepen zucht ging op en neer loopen, de handen op den rug angstig strompelde de wagegelende man door het vertrek. Harry wachtte tot hij weer spreken zou, zag nu en dan naar nem op „En welke. goede tijding heeft u dan hij stond stil, steunde op tafel met twee handen, boog zich een weinig naar Harry over." „Dat u het kunt goed maken, ah u wilt," ant woordde Harry eenvoudig. Hij had heel zijn ko ninklijke meesterschap over zich zelf herkregen al joeg en stormde het daarbinnen in zijn ziel hij zag den Hertog vriendelijk bemoedigend aan. Als verdwaasd stond deze voor hem Was die Gould krankzinnig Hoe was het gruwe lijk verleden goed te maken Hij leunde nu met het trillende lichaam tegen de tafel, die Hariy voelde meeschokkeu onder Robert's beven en hij staarde wezecloo» het raam uitEensklaps keerde hij zich om, zijn gelaat FRANKRIJK. Herstel van kerkelijke gebouwen in het verwoestte gebied. In de Diocees van Amiens zijn, dankzij het gemeenschappelijke energieke tesamenwerken van alle parochianen, van de 318 verwoestte of beschadigde kerken, 80 stuks geheel of al thans voor het grootste gedeelte weer opge bouwd,- 43 kerken zijn reeds overdakt, van 14 zijn de fundamenten gelegd, terwijl 6 andere binnenkort zullen worden opgebouwd de plan nen hiervoor zijn reeds kant en klaar. GRIEKENLAND. Pangalos en Kondilos. Uit Belgrado wordt aan het „Berliner Tage- blatt" gemeld, dat de geheele Grieksche pers er kent, dat de politieke atmosfeer in Griekenland weder met samenzweringen en nervositeit ge laden is. D? voormalige dictator Pangalos heeft van zijn gevangenis op Kreta uit brieven gericht (welke onderschept zijn) tot zijn voormaligen ordonnans-officier Koet-zaVos, den bataljons commandant Stephanakos, kolonel Vokos en den oud-mmister van Oorlog Tseroelis, waarin hij hun om medewerking verzoekt. Op het eiland Kreta moeten alle subalterne officieren aanhan gers van Pangalos zijn zij wenschen, dat Panga los' nationale denkbeelden ten uitvoer worden gelegd. De oud-dictator verlangt de vorming van orgarisaties, daar hij hoopt, dat het binnen kort weder tot en militaire beweging in Grieken land zal komen. De huidige regeerir.g heeft een scherp onder zoen ingesteld. Talrijke officieren zijn overge plaatst of naar afgelegen eilanden gedeporteerd. Voorts is besloten, om viermaal per week dis cussies over de grondwet te doen plaats vinden, opdat dezo voor 31 Mei kan worden aangeaonur. Interessant is, dat ook de huidige premier Kon- dilu weder met staatsgreepplannen in verband wordt gebracht. Hij schijnt echter op eigen hout je te wilbïi handelen en in elk geval tegenstander van Pangalos te zijn. Kindillis moet er naar stre ven, het thans aan het bewind zijnde coalitie kabinet eventueel door een militairen staatsgreep op zijde te zetten. Twee kolonels gearresteerrd. Naar uit Athene wordt gemeld, zijn op last dér regeering gisteren de kolonels Paparonnoe en Valsauekis, twee aanhangers vau Pangalos, ge arresteerd. Deze arrestaties hebben in geheel Griekanland groot opzien gehaard. De gearres teerden zijn naar een militaire gevangenis over gebracht. Zij worden streng van ae overige ge was dreigend verstrakt „Heeft die wreker van Cecil u met die bood schap i'dar mij gezonden Wat eischt hij Spreek op". „Hij eischt niets, hij weet niet eens, wat ik met ti bespreek," deed Harry kalm. „U is dwaas viel de Hertog uit. Zijn harts tochtelijke opwinding bruiste weer boven, de wroeging, de wanhoop van jaren. Zeg mij zijn Voorwaarden 1" „Hij heeft er gecne. Maar u hebt Cecil gedwon gen van titel en erfgoed afstand te doen onder zekere voorwaarden, die u moest vervullen. U weet, dat u die gedeelt.lijk niet vervulde. Cecil's wreker heeft dus zelf de andere verijdeld. Hij heeft u dus in zijn macht maar wil van die macht ge An gebruik maken." Was die Gould een toovenaar Hoe wist hij dat alles Even zag bij hem vorschend aan dan haalde hij wrevelig de schouders op, liep weer wankelend in pijnlijk strak zwijger op eu neer. In tusschen had Harry met één oogopslag be merkt, dat 't stuk, 't welk \oor twee dagen zoo zeer zijn aandaht had getrokken, weer open lag op de doos Snel had hij nu enkele losse woorden van de beruchte voorwaarden kunnen lezen. En nu wist hij wist hij Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bt, 3 Hotel a.&JN particulieren, fre.rvco TXederlol per literkruik

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1