iedere Tafel !n iedere Keuken Op vangenen gescheiden gehouden en mogen zelfs hun "verdedigers niet- ontvangen. Het conflict tusschen den Griekschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Michalakopoelos, en de overige leden van het kabinet m verband rnet de voorbarige publicatie der tegenover Sov jet-Rusland te onder lemen stappen, is bijgelegd de minister heeft zijn ontslagaanvrage ingetrok ken. HONGARIJE. Een tegenspraak. In verband met de beweerde uitlatingen van Benes, zeer scherp tegen Italië en Polen, die de „Podelnik" gepubliceerd heeft, leggen in de Praagsche ochtendbladen van gisteren, alle economische journalisten en economisten, die de receptie bij Bems bijgewoond hebben, een scherp geformuleerde verklaiing af, waarin zij zeggen, dat de publicatie, speciaal wat Polen aangaat, onjuist en geheel uit de lucht gegrepen is en eenvoudig gefantaseerd naar aanleiding van het feit du1 receptie. MEXICO. De kerkelijke verhoudingen. Door de pers van bijna alle landen gaat thans een herderlijk schrijven van meer dan 100 kar dinalen, Aartsbisschoppen en Bisschoppen on derteekend en aan circa 19 millioen katholieken gericht ten behoeve der katholieke kerk in Mexico. Dit schrijven uit de vereenigde Staten van Amerika ontzenuwt de tegen de Kerk in Mexico gerichte aanklachten, wijst de .aantijgin gen op grond van statistieken en de geschiedenis der Kerk energiek terug. Deze beschuldigingen bestonden in hoofdzaak uit verwijten, dat de kerk een groot deel van het Mexicaansche grond bezit vaste goederen en andere dingen van waarde zoude hebben „ingepalmd." Klaar en duidelijk wordt nu bewezen, dat het z-g. eigendom der Kerk uit schenkingen van inrichtingen van onderwijs en instituten voor het algemeene welzijn bestond. Grondbezit had de Kerk slechts in zeer geringen mate. Een nauwkeurig ingesteld onderzoek naar de waarde dezer schenkingen met de Vereenigde Staten gaf tot resultaat, dat de tegenwaarde van drie Amerikaansche universiteiten net zoo groot was als de bezittingen van alle door reli- gieu.se orden geleide scholen in Mexico. Eene met-katholieke godsdienstige sekte, de Bap tisten, die verreweg in de minderheid zijn, bezit in de \ereenigde Staten meer gebouwen, dan de katholieke kerk in geheel Mexico met alle andere inrichtingen van onderwijs en ten al- gemeenen nutte. Bovendien hebben de Baptis ten, zooals door de statistiek is bewezen, met ongeveer het gelijke aantal zielen, twintig maal meer ambtenaren en vijf maal zooveel kerken. Het totaalvermogen der Kerk in de vereenigde Staten schat men op ongeveer 7 milliard Dol lars in verhouding hiermede moest het ver mogen der Kerk in Mexico 1/4 gedeelte hiervan bedragen in werkelijkheid bedraagt het echter slechts 1/10. Het schrijven der Amerikaansche bisschoppen. De Bisschop van Cleveland, Mgr. Joseph Schrembs, heeft van het herderlijk schrijven der Amerikaansche Bisschoppen 10.000 af drukken laten maken en aan vooraanstaande persoonlijkheden, leiders op elk gebied en van alle beroepen, aan kooplieden, handwerkslieden, uitgevers van bladen en anderen toegezonden^ teneinde op deze wijze het juiste standpunt dei' Kerk in den in Mexico ontbrandden strijd tus schen kerk en staat m alle kringen den menschen duidelijk te maken. ALLERLEI. Uit Cairo Hei nieuwe Egyptische kabinet is als volgt samengesteld Saiwat pasja premier en Binnenlandsche Zaken. Morcos Hanna pasja Buitenlandsche Zaken. Ali Shamsi pasja Financiën. Dr. Afifi bey Oorlog. Uit Berlijn Te Kopenhagen vreest men, dat het Deerische stoomschip „Jolianne" begin April in de golf van Biscaye met man en muis is vergaan. De bemanning bestaat uit zestien persoren. Uit Angora De nationale vergadering verwierp het voorstel om den spreektijd te be perken. Uit New-York Een plaatselijk blad te Memphis meldt, dat vijf en twintig'blanken en negers gisteren verdronken zijn. Zij sprongen in het water om uit een brandend gebouw te ont snappen. UK Rome De Roemeensche minister van ouderwijs, dr. Goldis, is te Rome aangekomen voor het sluiten van een concordaat met het Vaticaan. Hij heeft reeds een onderhoud gehad met kardinaal Gasparri. Verwacht wordt, dat het concirdaat- in den loop van deze week zal worden geteekend. Binne n I a n d. Eerste Kamer. In de gisteravond gehouden zitting van de Eerste Kamer werd de behandeling der Water- staatsbegrooting voortgezet. R. K. Vrouwenorganisatie. Het bestuur van bet Verbond van R.K. werk- liedenvereenigingen heeft, naar „de Volkskr." meldt, een centrale commissie voor de vrouwen organisatie in het leven geroepen, welke vooral tot taak zal hebben, leiding te geven bij het organiseeren van arbeidsters. De exploratie in den Achterhoek. De boringen te Hupsel en te Meinsink nabij Groenlo, welke door de Ned. Maatschappij tot in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proefbuisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. het verrichten van Mijnbouwkundige Werken, Directie Ir. J. Koster te Heerlen, worden uitge voerd, zijn thans geëinigd. Bij de boringen te Hupsel werd een totale diepte bereikt van 1329. 10 Meter en bij de boringen te Meinsink een totale diepte van 1358.58 M. Bij de boringen te Hupsel zijn in het geheel 10 ontginbare kolenlagen door boord en een zoutlaag ter dikte van 92 Meter, terwijl bij de boringen te Meinsink 5 ontginbare kolenlagen zijn doorboord en een zoutlaag ter dikte van 380 Meter. Bij beide boringen zijn ook sporen van aardolie aangetroffen. De boorgaten worden thans dichtgemaakt, terwijl de buizen zooveel mogelijk uit de gaten verwijderd worden. Het is nog niet bekend, of de boorinstallaties thans ook nog op andere plaatsen nieuwe ex ploratie-werkzaamheden zullen beginnen. De in gang zijnde boringen te Meddeho heeft het steenkolenterrein op 915 Meter diepte bereikt. Het is de bedoeling om met deze boringen nog geruimen tijd door te gaan. Ook bij deze boringen is reeds een zoutlaag ter dikte van 97Meterboven het steenkolenterrein doorboord. Met de verschillende boringen die door Mijn- bouwkundige Werken zijn uitgevoerd, is de aan wezigheid van steenkolen bewezen in het geheele aangevraagde concessiegebied ter grootte van 12000 H. A. Men mag thans aannemen, dat het geheele ontginbare kolengebied nabij Winters wijk en Groenlo, inbegrepen de reeds vroeger ver kregen resultaten, een oppervlakte van circa 18000 H. A. beslaat. Nederlanders te Rome. I-Ionderdvijftig Nederlanders, behoorende tot het reisgezelschap van het R. K. Werklieden verbond,kwamen hier uit Assisië aanenbezochten verschillende heiligdommen en de Katakomben. Gisteren, is het gezelschap door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Bloempjesdag voor het Drentsehe veenkind. Wij behoeven omtrent de toestanden in de Drentsehe Venen met veel meer in te riciiten. Dat deze Vi.rre van normaal zijn, weet ieder Ne derlander. Op verschillende wijze wordt gepoogd a a arm verbetering te brengen. Zoo wordt ge tracht voor de Woridoozen elders werk te vinden In de gevallen, waarin dit gelukt, kan ook vaak het gezin worden o vergeplaats, zoodat deze nmnschen dan afdoende geholpen zijn. Echter niet alle gezinnen kunnen op deze wijze worden tegemoetgekomen.Hetmeerendeel blijft uiteraard in de veenstreken wonen. Voor deze menschen moet iets bijzonders worden gedaan. Vooral de kinderen hebben het hard te verantwoorden. Daarom heeft zien een „Propagandacommissie voor het Drentsehe Veenkind" gevormd die zich ten doel stelt de zwakke veenkinderen in koloniehuizen van verschillende gezindten gedu rende langer of korter tijd te verplegen. Voorzitter der commissie is de heer Th. M. Ketelaar,secretaris oe heer A. C. Bos,beiden voor het Centraal Genootschap voor kinderher0tel- lings- en vacantickolonies, vice-voorzitter ds. Fl. G. Ilogerzeil, voor de Protestunscb-Christelijk en penningmeester mr. A. J. M. Leesberg, voor de Roomseh-Katholieke vereeniging voor Kolo- oie-verpleging. Sinds October 192G is in een vier tal koloniehuizen dezer vereenigingen een aantal zwakke Drentsehe veenkinderen Verpleegd ge worden, doch het getal, dat voor die verpleging nog in aanmerking komt, is ontzettend veel groo- ter. De propaganda-cominissie bracht tot heden een som van ongeveer /45.000 bijeen het Onderwijze- zers-coroité uit Drenthe had te voren reeds pl.m. ƒ15.000 verzameld, aanmerkelijke bedragen voor zeker, doch de uitzending der kinderen zal in den loop van Mei moeten gestaakt worden, indien niet nieuwe aanzienlijke bedragen bij de commis sie inkomen- De commissie heeft daarom het plan geopperd dat in zoo mogelijk alle gemeenten van ons land een collectedag zal worden georgansieerd ten voordeele van het zwakke Drentsehe veenkind. Op v ei zoek der commissie heeft prinses Juliana haar insemming met dit denkbeeld betuigd en toestemming veReend, baar naam aan deze'col lecte te verbinden, zoodat de te v.rkoopen bloem de Prinses-Julianabloem zal heeten. Op 14 April was bericht ingekomen van 201 gemeenten, waar op of omstreeks 30 April de Juliana-collecte voor het Drentsehe veenkind zal worden gehouden. Tot heden werden in de huizen der verschil lende neutrale, R. Kath. en Prot. Chr. vereeni gingen reeds 547 kinderen verpleegd, terwijl bo- bovendien nog 420 in verpleging zijn. Nog 3500 kinderen wachten op plaatsing, die eerst gegeven kan worden als er geld is. Van de reeds verpleegde kinderen hebben waarschijnlijk velen genoeg aan de 6-wecksche kuur, doch een be duidend aantal zal later nog één of tweemaal uitgezonden moeten worden om volledig op krachten te komen. Er zullen sommen gelds noodig zijn. De inzet is echter ook groot, 't Gaat om de genezing van een zieke Nederlandsche provincie. Slechts als in alle gemeenten een algemeene beweging ontstaat voor het behoud der kinder bevolking in de noodlijdende, uitgestrekte veen- streken, zal de Juliana-Collecte kunnen slagen. Ook, in onze gemeente zal een inzameling plaats hebben, waartoe het gemeentebestuur aan de propagandacommissie reeds zijn medewerking heeft toegezegd. Waar echter zeer kortgeleden nog een bloemp jesdag hier ter stede is gehouden, bhek het ge- wenscht de collecte niet op 30 April a.s. doch op Zaterdag 7 Mei te doen houden. Voor den bloemverkoop zal het noodig zijn dat verschillende dames zich beschikbaar stellen Wij vertrouwen, dat ieder, aan wie een uitr.oodi- ging wordt gericht, haar medewerking zal willen verleenen'. Stads- en Gewestelijk Nieuws. „Mij. tot bevordering der toonkunst." Beethoven-herdenking. Een mooie avond Het excellente programma had vele muziek- minnenden, ook van buiten de stad, naar de zaal van den R. K. Volksbond gelokt om getuigen te zijn van de wij ze,waarop Schiedam den muzi kale wereldhervormer weet te herdenken. Het geheel stond onder leiding van den heer E. v. Bei"um, voor wiens optreden wij gaarne een woord van lof brengen, daar het welslagen van dezen concertavond voor een groot deel op diens rekening komt. Zijn stokslag is rustig en af; hij weet zijn koor te begeesteren en vooral een goeae voorbereiding had tot het resultaat, dat zangers en zangeressen als 'tware aan den direc tie-stok hingen. Flet programma vermeldde 1. Ouverture Coriolan (Orkest). 2. Viool-Conct rt in D-dur (Mej. Stpha Jan sen te Amsterdam, met begeleiding van Or kest) Pauze. 3. C-dur-Mis met begeleiding van orkest. De volgende solisten verleenden medewe.king mevi. B. Mak van Waaij-Dooremans, sopraan, Dordrecht mevr. Suze Luger, alt, Amsterdam de heer Jos Holthaus, tenor, Rotterdamde heer Willem Ravelli, bas, 's-Gravenhage. I-Iet orkest was gevormd uit leden van het Re sidentie-Orkest te 's-Gravenhage, terwijl het koor der afdeding zeer versterkt was door leden van plaatselijke zangvereenigingen. De ouverture Coriolan werd met de noodige soe pelheid, wat van dit orkest ook verwacht kon worden, vertolkt. Vele in de zaal aanwezige leden van strijk- of symphonie-ensembles zul len, naar wij hopen, het hunne daarvan wel mee naar huis hebben gedragen. Mej. Sepha Jansen tot gisteravond voor de Schiedammers nog een onbekende, heeft met virtuositeit het bekende viool-concert in D-dur, Allegro ma non Tropo, Largetto, Rondo Allegro ten gehoore gebracht. Deze pretentielooze, maar begaafde violiste heeft de aanwezigen doen genie ten van haar bijna smettelooze en technisch- zuiver snarenspel. Evenwel hier en daar een klein beetje warmer aanvoelen zou geen over bodige luxe zijn. De begeleiding van het orkest was zeer bevredigend. Dat zoogenaamde ,,muziek"-missen, zooals deze C-dur-mis, met orkestbegeleiding thans nitt meer in onze kerken worden toegelaten, is nogal te begrijpen en wij vragen ons af of de concertzaal thans de juiste plaats is voor dergelijke composi ties. Komt de geest en de wijding, door Beetho ven in zijn ondoorgrondelijke genialiteit, in deze mis gelegd, wel voldoende tot uiting? In dit werk legt Beethoven getuigenis af hoe hij neeft trachten te doorgronden, de Heilige Geheimen van Cnristus'offer. Is hij voor een groot deel daar in geslaagd, .mmers hoe heerlijk jubelt hij niet in het Gloria en hoe brengt hij devoot, wij zouden bijna zeggen geknield er. de handen gestrekt naar omhoog, het Sanctus naar het Benedictus, yui venit, dat parelend van schoonheid is toch hoe onbevredigd nog is Beethoven, als ij eindigt en smeekt, nog onbevredigd, om dona nobis pacem. De solisten, hierboven vermeld, zijn geen onbe- en en meer in Schiedam. Wij meenen daarom c en ot, reeds vele malen door ons aan tien toegezwaaid, met deze te bestendigen. Ook het koor heeft volkomen bevredigd, zij het met 'n enkele uitzondering in de hooge tonen, zooals gewoonlijk iets te hard. Het orkest ontpopte zich als een hechte steun voor e koren en hoewel geheel op den achter- gionc gedrongen, heeft het een groot aandeel gehad m deze geslaagde vertolking. r waren schoone bloemen voor de solisten, een groote krans voor den directuer en veel applaus. Kerkconcert Orpheus." Naar gemeld wordt, zal het kerkconcert, dat jaarlijks door de Kon.Zangvereen. Schiedamsch mannenkoor Orpheus gegeven wordt in de Groo- T r 'kplents hebben op Woensdag 4 Mei. Het „Gebed voor den tempel" van Fred Roeske maakt het hoofdnummer van het programma uit. Als orgel-solist zal ook thans weer optreden, de heer Paul v. d. Putten, directeur van Orpheus. UIT VLAARDINGEN. Actie in het kuipersbedrijf. De directie der N. V. Eleetra v/h A. de Neeff en i e irma C. v. d. Burg Zonen hebben aan e vakorganisaties in het haringpakkers- en kui persjedrijf bericht, dat zij een belangrijke loon- verlagmg zulleninvoeren. Onderhandelingen wer en geopend doch resultaat werd niet bereikt, p een gecombineerde personeelsvergadering wera besloten op den door de fabrikanten gebo- en grondslag niet te contracteeren, doch betere tijden af te wachten. INGEZONDEN. Een beroep tot de Nederlandsche jongens. Reeds zijn de eerste nesten onzer vogels ge- Vonden en in de komende weken zullen tiendui zenden Vogelparen trachten hun eieren uit te broeden, hun jongen groot te brengen,. Een tijd vol zorgen en moeite breekt er voor deze dieren aan, een tijd ook, waarin beslist zal worden, of onze vogels zich behoorlijk zullen kunnen hand haven. En toch moeten de vogels in groot aantal en in vele soorten aanwezig zijn, zullen zij hun taak in de natuur kunnen vervullen. Zij maken jacht op insecten en larven, op slakken en mui zen, en zij voorkomen daarvoor in vek gevallen, plagen. De mensch heeft dan ook alle reden den vogels dankbaar te zijn en hen zooveel mogelijk te be schermen. Denk dan ook nog aan den zang der vogels, aan hun fraaie kleuren, vormen en bewe gingen. Een land met weinig Vogels, mag terecht een arm land genoemd worden. Maar hoewel ons eigen belang ons behoort te doen inzien,dat de vogels beschermd moeten wor- den, gaan er ieder jaar duizenoen nesten inet eie ren en jongen verloren, niet het minst, doordat de Nederlandsche jongens niet weten, welke belan gen op het spel staan enzeer veel nesten uithalen. Zelf weten zij eigenlijk niet, waarom zij dat doen misschien vinden zij de eieren mooi en willen ze daarom bezitten. Vele jongens beschou wen het uithalen van nesten als iets vanzelfspre kends en denken niet aan de gevolgen. Laten zij zich toch eerst afvragen,welke de bestemming is van een ei en laten zij bedenken, dat het jonge leven in de eierschaal ontwikkelt en hoe, als door een wonder, uit een schijnbaar levenloos voorwerp een levend vogeltje te voorschijn komt, dat op zijn beurt weer zal zingen, insecten vangen, in het kort, een zegen voor den inemch zal zijn. Aan ouders en opvoeders de taak, om onze jon gens voor verkeerde handelingen te behoeden hardheid en wreedheid jegens dieren moeten be streden worden, ook in het belang Van de jeugd zelve. Brengt onzen kinderen toch bij, dat ieder vogel nestje met eerbied woet worden beschouwd en wijst er op, dat aanraking van eieren en van jon ge vogels vernietiging van leven kan beteek enen, van leven, dat voor ons van groote waarde is. Het Floofdbest. der Ned. Ver. tot bescherming van Vogels, Amsterdam Heereugracht 540. DELFTS ROEM In alle goede zaken verkrijgbaar. "Tö Gemengd Nieuws. Doodelijkc ongelukken. Tragisch. Zondagmiddag is te Steenbergen een zeer droe vig ongeval gebeurd, medt het „D. v. N. B." Toen de heer Wijnen, hoofdonderwijzer, wo nende in de Blauwstraat, van een boodschap thuiskwam, vond hij in de keuken zijn echtgenoo- te, geiieel met brandwonden overdekt op den grond liggen. Terstond werd zoowel geestelijke, als genees kundige hulp ingeroepen.De laatste, hoewel spoe dig ter plaatse, mocht niet meer baten. Onder de hevigste pijnen overleed te vrouw. Omtrent de juiste toedracht van het gebeurde, tast men in 't duister. Van Mevrouw Wijnen die gebruik maak te van een stoof om haar voeten te warmen, schij nen op een gegeven oogenblik kousen en kleeren vlam gevat te hebben met het noodlottig gevolg- In de keuken zelf is niets verbrand. Mevr. Wijnen was ongeveer 50 jaar oud, en moeder van vijf kinderen, van welke de oudste dochter drie weken geleden te Dongen in het Zusterklooster üad. Overreden en gedood. Gistermorgen is op de Gedempte. Slaak te Rot terdam een ernstig auioongeluk gebeurd. De 16- jarige J. Montijn uit de Sionstraat was daar met eenige kameraden aan het voetballen en bemerk te niet, dat van het Oostplein een autobas van den dienst Spangen Lusthofstraat naderde. De jongen liep onder de bus en een der wielen ging hem over het lichaam. Per auto van der. G. G. D. werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsitigel vervoerd. Bij aankomst aldaar was de jongen reeds overleden. Nog een verkeers slachtoffer. Gistermorgen werd in de tunnel op den Leid- scheweg te Utrecht een ongeveer 70-jarig onbe kend vrouwtje,toen zij den weg wilde oversteken en viel, door een met een paard bespannen meel- wagen overreden en onmiddellijk gedood. De po litie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Onder een autobus. Gistermiddag omstreeks 12 uur is in het West einde te 's-Gravenhage de zeven-jarige D. v. d. Z. wonende in de Doupletstraat, die onverdacht den rijweg overstak, door een autobus der H. T. M. overreden en gedood. Een voorloopig politie onderzoek heeft uitgemaakt, dat den chauffeur geen schuld treft. Een boom op de borst Gisteren heeft aan het station te Barreveld een droevig ongeval plaats gehad. Terwijl eehige arbeider» bezig waren een wagon boomen te los sen, viel een boom op de borst van den 22-jprigen G. R., die dientengevolge oogenblikkelijk werd gedood. 1306 8 _^(Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst —wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2