instructies uit het buitenland ontvangen, en dat hun ideaal is de revolutie, zooals in Rus land. Velen hunner hebben geheimzinnige bron nen van inkomsten. Minister Hymans verklaarde ten slotte In dien een buitenlander misbruik maakt van de hem verleende gastvrijheid, door agitatie te verwekken en de orde hier te verstoren, kan zijn aanwezigheid in België niet bestendigd worden. Crisis in de lucifersfabricage. In de lucifersfabrieken van Ninove is een ernstige crisis ontstaan, waardoor 15001600 arbeiders gedeeltelijk werkloos zijn geworden. De crisis wordt toegeschreven aan de nieuwe Engelsdie belastingwetten,krachtens welke eerst daags invoerrechten per doosje lucifers zullen worden geheven. Engeland was een der grootste afnemers der Belgische lucifersfabrieken. Nog steed? geen onderhandelingen. Naar aanleiding van berichten in sommige bla den over besprekingen m den Belgischen mi nisterraad met beirenxing tot de Ned .-Belgische kwestie, wordt medegedeeld dat de regeering nog niets beslist heeft ten opzichte van rechtstreek- sche onderhandelingen met Nederland. De Belgi sche regeering zou zoodanige besprekingen niet kunnen hervatten, zonder de zekerheid te heb ben, dat het Nederlandsche parlement zich niet meer zal verzetten tegen een gewijzigd verdrag. De situatie is dus nog steeds Van delicater) aard. Wij kunnen aan het bovenstaande nog toe voegen, dat de Belgische regeering evenwel geen enkele «nderhandeligsformule bij voorbaat af wijst. Graanver duisteringen te Mechelen. De politie van Mechelen is er, naar de „Soir" meldt in geslaagd een wijdvertakte dieven- en he lersbende op het spoor te komen, die er haar werk van maakte graan te stelen uit de lichters, welke voor het vervoer van Antwerpen naar de maalde rijen in de omgeving van Brussel zorgen. Te Winllihm en Puers Werd niet minder dan tienduizend kilogram graan hij eenige helers op gespoord, die de herkomst er van niet konden op geven. De bende schijnt zeer goed georganiseerd te zijn geweest. Niet alleen, dat de schippers toe lieten, dat het graan uit de schepen werd gelost, doch ook de voerlieden, die voor het \erdere transport zorgden, behoorden tot het complot. Reeds vijf arrestaties hebben plaats gehad. A n t ï-B elgisch propaganda in Eupen en Malmédy. Mgr. Martin Hubert Rutten, voormalig Bis schop van Luik, thans bisschop van de nieuwe diocees Eupen en Malmédy, die m 1925 met Luik werd vereenigd heeft aan de cleius van Eu pen en Malmédy een schrijven gericht, waarin hij zijn leedwezen uitdrukt over bij hem binnen gekomen klachten over de in deze districten ge voerde anti-Belgische propaganda deze propa ganda richt zich tevens tegen het dragen dervoor- eschreven soutane en heeft m dit opzicht reeds ?roote afmetingen aangenomen. In dit schrijven maakt hij de clerus daarop opmerkzaam, dat de soutane het zinnebeeld is van de waardigheid van het priesterschap en de saamghoorigheid met de katholieke kerk en als kleed de priesters heter past dan de half wereld»che kleedij, die in protestante .anden wordt gedragen. Het dragen van de soutane heeft in geenen deele eene natio- naal-B'elgisch^ ondergrond, doch is uitsluitend kerkelijk voorgeschreven en is het zichtbare fee- ken, dat de priester tot onze Heilige moeder, de Roomsch-Katholieke Kerk behoort. Ingevolge hiervan wordt thans uitdrukkelijk bepaald, dat alle priesters van de kreitsen Èupen-Malmedy baint-Vith tot liet dragen van de soutane Ver plicht zijn. Uitzonderingen op deze regel worden slechts in geheel buitengewone getallen toege staan. Tegelijkertijd verbiedt hij de z.g. „Heimat- bund op welke wijze ook, te ondersteunen en herinnert daaraan dat de priesterbond in de eer ste plaats vrede en eendiacht moet helpen bevor deren. DUITSCHLAND. Rosenberg uit de communistische p a P t, ij. De Rijksdagafgevaardigde Rosenberg is uit de communistische partij getreden. Zijn uittreden motiveert hij met het algeheele fiasco van de politiek der communistische in ternationale in China. Rosenberg zal zijn man daat als wilde" blijven uitoefenen. De band erolle n-v ervalsching In verband met de bekende affaire der ban- derollenvervalsching in Duitschland, zijn giste ren te Dresden drie personen gearresteerd. De gearresteerden zijn directeuren en bedienden van de „Balkan Tabak-Handelsgesellschaft", die een agentuur is van de „Nederlandsch-Turk- sche Tabak-Maatschappij" te Rotterdam. Een der gearresteerden heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd de beide anderen blijven tot dusverre hardnekkig ontkennen, hoewel het vaststaat, dat zij bij de affaire betrokken zijn. Alle drie zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. OOST-INDIE. Een legaat voor de s t e r r e \v a c li t, te Lembang, Wijlen de heer Klem, te Garoet overleden heeft 170,000 vermaakt aan de Nederlandsch- Indische Sterrekundige-Vereeniging voor ex ploitatie van de sterrewacht te Lembang. Communisten gearresteerd. Datoektongga en Taliir, vader en zoon, de leiders van den opstand in het Soloksche en in Siloengkang, zijn gearresteerd. Thans zijn alle Siloeugkangers, die een rol van eenige betee- kenis bij den opstand gespeeld hebben, gearres teerd. AMERIKA. De overstroomingsramp in het Mississippi-gebicd. Vermoede] ij k zal het tot bloedvergieten komen. Naar reeds gemeld is is door de gouverneur van Louisiana een proclamatie uitgevaardigd, waarin is besloten om over te gaan tot het door breken van den Mississippi-dijk, met het oog op het, dreigende gevaar van de stad New-Or leans. In verband hiermede is de geheele natio nale garde van Louisiana gemobiliseerd als voorzorgsmaatregel voor het geval, dat de boeren zich gewapenderhand zouden willen verzetten daar tengevolge van deze maatregel 40.000 H.A. goed cultuurland onder water zal loopen. Men verwacht dat de stad New-Orleans zich aan sprakelijk zal stellen voor de schade. Een ander bericht meldt: Het bevel van den gouverneur van Louisiana om de dijken in de lucht te laten vliegen, ten einde New Or leans te redden, zal, naar men vreest, tot bloed vergieten leiden. De eigenaars van de betreffende gronden weigeren namelijk de aangeboden scha devergoeding en verlangen onmiddellijke con tante betaling. Zij smeden plannen om het ver nielen der dijken met geweld tegen te gaan. ALLERLEI. Uit Bruenn (Moravië). Dinsdag vond de wissel wachter aan het station Chrirlitz-Turas een groote ijzeren stang, die op de rails was neerge legd. Aangezien de sneltrein uit Prevau spoedig moest passeeren, vermoedt men, dat iemand een aanslag op dezen trein beeft willen plegen. Uit New-York. De Italiaan de Pinedo, wiens vliegtocht „over vier werelddeelen" in de Ver. Staten tijdelijk moest worden afgebroken, is te New-York met geestdriftontvangen.Echter werd bij deze enthouasiaste receptie de Pinedo be waakt door de politie, die gereed stond om hem te beschermen tegen anti-fnseitsische demonstra ties of aanslagen. Binnenland. Eerste Kamer. De minister van Buitenla.ndsche Zaken heeft gisteren in de Eerste Kamer een verklaring afge legd inzake onze verhouding tot België. Z. h. s. werden aangenomen de begrootingen van Buitenlandsche Zaken en Koloniën. Verder werden aangenomen bet ontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag van Washington betreffende werkloos heid en de ontwerpen verzoeningsverdragen met Duitschland en Zwitserland, alsmede de begroo ting Artillerie-inrichtingen. 1927 en de snppl. begrootmg Art.llerie-inrichtingen 1926. Heden zal in de Eerste Kamer de stemming plaats heben over de Oorlogs- e de Marine-be- grooting. De verjaardag van de Prinses. Naar wordt vernomen ligt het in de bedoeling- dat de Koninklijke Familie Zaterdagmiddag a.s. als zij zich naar het Binnenhof begeeft ter bij woning van het door het Haagsch Comité voor Volksfeesten georganiseerde feestspel, daarheen zal rijden in een la Daumont hespannen open caleche, welke dus zal worden gTrokken door vier door postillons in gala-livrei bereden paar den. GerederPfcal dan worden van liet Koninklijke Paleis ai door de Heulstraat over het bescheplpte pad van het Lange Voorhout, langs den Korten Vijverberg, en. zoo verder over het Bjnnenhof naar de voorzijde der grafelijke zalen. De Koningin-Moeder heeft het voornemen Za terdag het Feestspel dat des middags ter gele genheid van den 18en verjaardag van Prinses Juliana op het Binnenhof wordt, gegeven, bij te wonen. Met het, oog op de feestviering op Zaterdag 30 dezer zal de Staatsspoor een extra-trein op den avond van dien dag laten loopt^, welke vertrekt te 11 uur van het Station S. S. en welke te 11.52 te Gouda zal aankomen. Deze trcin stopt aan al le tusschenliggende stations en haltes. De Belgische aanplakbiljetten. Na Roosteren en Maastricht had in den nacht van Dinsdag op Woensdag, Spekholzerheide, waar de zetel is gevestigd der Belgische mijn Wil- lem-Sophia, de „eer" te mogen kennis maken met de bekende oranjekleurige Belgische pamfletten in zake de Limburgse!) Belgische vereeniging. Afscheid van Gouda's burgemeester. Gistermiddag heeft in een af»cheid»vergade- rmg van den raad de burgemeester van Gouda, de heer Mys, afscheid van zijn stad genomen. Alle leden waren tegenwoordig, terwijl ook mevi. Mvs aanwezig was. De publieke tribunes waren dicht bezet. De burgemeester dankte de leden voor hun steun en medewerking. Gedurende 35 jaren, waar van negen- en- een hall te Gouda, heeft hij het, openbaar leVen gediend. Vervolgen» beval hij ge roerd zijn opvolver, den heer Gaarlandt, den le den aan. Een troosbis het spr. dat hij de gemeente niet verlaat met een berooide kas een belasting verlaging zal dit jaar kunnen worden ingevoerd. Wethouder Muylwijk bracht den burgemeester dank voor het vele, dat hij voor de gemeente heef tot, stand gebracht. Namens den raad sprak nog het lid Donker. Daarna namen alle leden van het college, en alle gemeente-ambtenaren persoonlijk afscheid van den 'burgemeester, die 'smiddags een drukbezochte receptie hield. 1316 8 De 10e arbcidseonferentie te Geneve. Nederlandsche delegatie. Bij K. B. zijn benoemd tot leden in de afvaar diging van Nederland naar de tiende internatio nale Arbeidsconferentie, welke op 25 Mei a.s. te Geneve i» bijeengeroepen tot afgevaardigde van de Nederlandsche regeering, tevens voorzitter der delegatie, mgr. dr. W. H. Nolens, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer eveneens tot afgevaardigde van de regeering C. J. P. Zaal berg, directeur-generaal van den Arbeid tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Neder landsche werkgevers mr. dr. L. P. H. Re- gout, voorzitter van de afd. Nederland van de Internationale Organisatie van lndustrieele werkgevers, directeur van de Porseleinfabriek en muurtegelfabriek „Mosa" en de glasfabriek „Stella" ie Maastricht tot afgevaardigde, ver tegenwoordigende de Nederlandsche arbeiders, E. Kupers, tweede-voorzitter-secretaris van het N. V. V. tot technisch adviseur van de regee- riügsgedelegeerden mej. mr.G. J. Sternberg, refe rendaris aan het dep. van Arbeid, Handel en Nij verheid tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de werkgevers mr. P. W. J. H. Gort van der Linden, secretaris van de afd.Neder land der Internat ionale Organisatie van lndustri eele werkgevers, toegevoegd lid Van den raad Van beheer van het Internationaal Arbeidsbureau en mr. dr. J. J. M. Noback, secretaris van de Veree niging „Centraal Overleg" in Arbeidszaken Voor werkgeversbonden" en secretaris Van den Alg. Werkgever»vereeniging te Haarlem tot techni sche raadslieden van. den afgevaardigde Voor de arbeiders P. J. S. Serrarens, bestuurslid Van het Int. Christelijk Vakverbond, en H. Amelink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond in Ne derland en penningmeester van het Int.Chr.Vak verbond. Zondagsdienst voor militairen. Blijkens een dezer dagen verschijnende leger order zal in verband met de feestelijkheden, ver bonden aan de viering van den achttienden' ver jaardag van Prinses Juliana op 30 April a.s., be houdens de te Utrecht te houden garmzoenspara- de, bij het, leger en alle onder het Departement van Oorlog ressorteerende onderdeden en instel lingen dienst als op Zondag worden gehouden. Arbeidsvoorwaarden van Rijkspersoneel. In een te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Centralen Ned. Amb- tenaarsbond in de verschillende bijzondere commissies van overleg, is een motie aangenomen waarin geprotesteerd wordt tegen de taktiek der regeering, waardoor de organisatie den invloed op de regeling der arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel wordt onthouden en tegen het, feit, dat de door de regeeyng zelf ingestelde cen trale commissie van overleg zou worden gene geerd. Het, wordt toegejuicht, dat het A. C. O. P. het initiatief heeft genomen tot het bijeenroepen der centrale commissie van overleg. Verzocht wordt, krachtig actie te voeren, om in den voor het personeel zoo nadeeligen toestand ten spoe digste verandering te brengen. Groot-Haarlem. In de gisteren gehouden raadszitting heeft oe burgemeester de heer C. Maarschalk, een, rede uitgesproken, waarin hij wees op de beteekenis van de grensuitbreiding van Haarlem. Spr. wenschte den raad geluk met de totstand koming van „Groot Haarlem". Voorts wenschte spr. een woordvanhartel.welkom toeteroepen aan de nieuwo ingezetenen. Tevens bracht spr. dank aan den minister Van Bmnenlandsche Zaken en Landbouw, cue met, een open oog en hart voor de nooden van Haarlem en zijn omgeving de tot standkoming dezer grenswijziging met vaste hand heeft willen bevorderen en aan het College van Ged. Staten in deze provincie, hetwelk in zijn meerderheid aan een goede oplossing heeft willen medewerken. Ten slotte hoopte en vertrouwde spr. dat de nieuwe inwoners zich spoedig Haarlemmers zul len gevoelen, dan zullen de scherpe kanten, die bij de langdurige voorbereiding dezer belangrijke grensconstructie voelbaar zijn geweest spoedig afgesleten zijn en zal men gezamenlijk met succes kunnen arbeiden aan den bloei en den voorspoed Van het vergroote Haarlem. (Applaus). De heer Van de Kamp antwoordde, dat hij namens den raad vocaal met de laatste woorden van den voorzitter gaarne instemt Een woord van dank aan het College van B. en W. voor hun optreden om de uitbreiding der gemeente te ver krijgen voegde spr. daarbij aan toe. (Appauls). jVederland-Denemarkeii. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoof delijke stemming goedgekeurd het op 23 Juli 1926 te s-Gravenhage geloten voorloopig lucht- vaarWerdrag tusschenNederland en Denemarken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Ziekenhuis. Mag dat zoo maar? Een eigen Ziekenhuis voor onze Roomsche zieken is een niet genoeg te waardeeren weldaad, is een groot geestelijk belang voor ons allen, is een monument van de zuiverste Christelijke cbaritas. Nu is er deze week nog niets ontvangen, om die weldaad tot volle werkelijkheid te brengen Mag. dat Als er morgen geen blijken van tastbare be langstelling binnenkomen, dan valt er a.s. Za terdag niets te verantwoorden Mag dat Als Roomsch Schiedam in dit jaar van liefda digheid voor dit groote geestelijke belang niet diep in zijn beurs tast, dan zullen er op het einde van dit jaar niet veel meer hebben af te dragen dan de reeds toegezegde elf of twaalf mille Mag dat Het ernstige gevaar dreigt, dat juiwt deze week, de week van Liduina, de w.eek van de be roemde Schiedamsche Novene niets oplevert voor het aan Sint Liduina zoo welgevallig liefde werk der Zieken Mag dat Immers neen Daarom nog eens herinnerd aan de adressen, waar men zijn gaven kan offeren de dames van ons comité de redactie der N. Schiedamsche Courant" en kapelaan L. Beune met zijn brieven bus van de pastorie aan de N. Haven en zijn gironummer 69230. De kiezerslijst. De kiezerslijst 1927 voor leden van den ge meenteraad bevat de namen van 19442 kiezers. Over de drie districten verdeeld zijn deze voor kiesdistrict I 6564, II 6080 en III 6798. Verdeeld over de 21 stembureaux is dit voor 1. Raadhuis 938. 2. Gymnastieklokaal Oude Kerkhof 952. 3. Gebouw Korte Haven 923. 4. Gymnastieklokaal St. Anna Zusterstr. 834. 5. Gymnastieklokaal Huijsmansstraat 1006 6. Lokaal Ambachtsschool 898. 6a. School Hüismansstraal 1013. 7. St. Joris Doele 905. 8. Gymnastieklokaal Edisonplein 810. 9. R.K. Bewaarschool <L. Singelstraat 850. 10. School Broersveld 843. 11. School Singel 859. 12. Gymnastieklokaal Buitenhavenweg 858. 12a. School Edisonplein 955. 13. Gymnastieklokaal L. Nieuwstraat 926. 14. Gymnastieklokaal Dwarsstraat 946. 15. School Dwarsstraat 975. 16. Alida Bewaarschool, Maasstraat 998. 17. Gymnastieklokaal Prins Mauritsstr. 975. 18. School Prins Mauritsstraat 1033 en 19. School Zwarte Waalschestraat 945. K. S. A. Samenwerking R. K. v e r e e n i- gingen. Een Schiedamsche R. K. r a d i o-v ereeniging? Het plaatselijk comité voor de K. S. A. verga derde Dinsdag-avond ter bespreking van de mogelijkheid, alsmede de wenschelijkheid van samenwerking der katholieke vereenigingen bij het organiseerea van. ontwikkelingsavonden. De aanwezige bestuursleden van aangesloten vereenigingen waren in principe tot samenwer king bereid. Zij zullen dit punt in hun besluurs- of ledenvergaderingen nader bespreken, terwijl in een volgende comité-vergadering van rte'K.S.A. die einde Mei zal worden gehouden een concept- program zal worden behandeld. Ook zal getracht worden contact te krijgen Wt de R. K. vereenigingen voor sport, tooneel en zangopdat zooveel mogelijk samenwerking van alle R. K. vereenigingen woide verkregen, als mede door onderling overleg een meer regelma tige tijdsverdeeling te bereiken, hetgeen in het belang van alle vereenigingen is. Verder werd in overleg met het bestaande comité van actie voor de K. R. O. besloten in den loop van Mei de noodige stappen te doen voor het oprichten van een plaatselijke R. K. radio- vereenigi.-ig waaromtrent nog nadere mededee- lingen zullen volgen. De 18e verjaardag van prinses Juliana. In vervolg op het bericht der O. V. van eenige dagen geleden, kunnen wij thans melden, dat de Julianadag niet onopgemerkt zal voorbij gaan- De dag zal geopend worden met het luiden der klokken van alle kerken en besloten Wet een rond wandeling door de stad Van verschillende Mu ziekkorpsen. Wanneer de drieklenr uit vele woningen, als vreugdevaan zal wapperen, zal de vreugdestein- ming zeer zeker niet achterwege blijven. Orpheus-kerkeoneert. De Koninklijke Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor Orpheus zal, naar wij reeds meldden op Woensdag 4 Mei a.s. des avonds acht Uur een concert geven in de Groote Kerk. Bij deze uitvoering hoopt als orgel-solist op te treden de Directeur der vereeniging, Paul van der Putten. Het programma voor dezen avond beVat zeer mooie nummers, zoowl voor het instrumentale als voor. het vocale gedeelte. Ter rectificatie van ons bericht van gisteren, merken we op dat als hoofdnummer ten gehoore zal worden gebracht twee kerkzangen van Pales- Lrina n.I. „Ömnes ainici mei" en „Popule meus". Het is bekend, dat van alle a cappella zang die van Palestrina zeker tot de moeilijkst uitvoerba re behoort. Men treft deze werxea zelden op het programma van een mannenkoor-concert aan, omdat de weergade der Palestri jnsche liederen een buitengewone gcsckuoldheid eischt. De Keuze van Orpheus" zal zeker door ken ners van den mannen zang worden gewaardeerd en het publiek te genieten geven. Velen zullen juist om deze nummeis te hooren bet concert bijwonen. In dezen tijd van Beethoven-herdenking zal het op prijs gesteld worden, dat de organist een werk ten gehoore zal brengen van dezen groot- meesten. Daarvoor is gekozen het Adagio canta bile uit de Sonate pathétique, dat door Paul van der Putten voor orgel is bewerkt. Om alle stadgenooten in de gelegenheid te Parol by Rawe en Schrale Hnid

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2