stellen van deze jaarlijksche uitvoering te genie ten, is de toegangsprijs laag g'esteld. Een aanklacht. Op advies van de „Commissie van drie" heeft het bestuur van de afd. Schiedam der S.D.A.P. een technische handleiding laten samenstellen voor huisbezoekers, in verband met de gemeen teraadsverkiezingen op 18 Mei a.s. Aangezien het raadslid de heer W. Collé zich door den inhoud hiervan voelt aangetast in eer en goeden naam, heeft hij heden bij den Officier van Justi tie een aanklacht ingediend tegen de heeren P' de Bruin, wethouder en W. Ploos van Amstel, incasseerder, beiden in hun kwaliteit van voor zitter en secretaris van genoemde afdeeling. Het regent den laatsten tijd aanklachten onder onze linksche broeders. Is dit misschien het gevolg van ie streng doorvoeren der vrede lievende beginselen Zoowel de grooten als de kleinen onder hen zijn met hetzelfde sop van klein burgerlijk gedoe overgoten. De groote te volgen lijnen vervagen en verdwijnen. Het inzicht Wordt belemmerd door de steeds angstig hooger Wordende stapel „misselijkheidjes." Echte pro vincialen l)e overweg bij Kethcl. Op bewaking aangedrongen. Door hét Tweede-Kamerlid Krijger zijn de volger.de vragen gericht tot dGr minister van WaterstaatIs de minister bereid mede te deelen of het onderzoek in zake afsluiting van overwegen, waarvan door hem mededeeling Werd gedaan in de zitting van de Tweede Kamer her Stati.n-Generaal, gehouden op 9 December 1926, reeds is afgeloopen en zoo ja, tot welk resultaat dit onderzoek heeft geleid Is de minister niet overtuigd, dat het op 19 dezer voorgekomen ongeval met doodelijketi a'loop op den onbewaakten overweg nabij Ke- tliel bet onhoudbare van den toestand aldaar heeft aangetoond en is de minister bereid te bevorderen, dat de afsluiting van dien overweg onverwijld worde hersteld Gebouw Eendracht. Gisteren zijn we in de gelegenheid geweest een kijkje te nemen in gebouw Eendracht aan het Plein Eendragt, dat, na eenige jaren renteloos on leeg te hebben gestaan, thans in eigendom is overgegaan aan den heer J. .Dorsman, den ex ploitant van „Kunstmin". Nadat het interieur behoorlijk is opgeknapt, zal het gebouw Vrijdag avond a.s. officieel worden geopend. In de groote zaal met dansvloer, welke een op pervlakte heeft van 120 M2, is het tooneel M. naar voren uitgebouwd een keurige lambri seering en vermeerdering van liet aantal lam pen, die thans een lichtsterkte van 2300 kaarsen kunnen ontwikkelen, zullen de gezelligheid van het interieur zeer zeker nog ten goede komen. Het balcon, met een goeden kijk op het tooneel, zal vooral op dansavonden een aangenaam zitje geven. Het tooneel is berekend op ongeveer 50 personen. Behalve deze zaal zijn er nog vier andere, eene bestemd voo; koffiekamer en foyer, terwijl de andere zaaltjes voor vergaderingen e.d. zijn in gericht. Van alle zalen uit is de tuin bereikbaar, waar mee het veiligheidsvraagstuk op afdoende wijze is opgelost. Voorts is er een ruime garderobe. Bij de officieele opening zullen o.a. de humorist L. de Bruin, die als ceremoniemeester optreedt, met mevrouw v. Remmerswaal uit den Haag, de heer H. v. Leeuwen, cabaret-zanger, het dubbel- 'nannenkwartèt van Orpheus en het saxophoon- kwartet van O. B. K. medewerken. Verder zal een strijkje, onder ieiding van den heer L. Krabbendam, aanwezig zijn, dat ook de dansmuziek zal „leveren," eeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs op den gewonen voet subsidie toe te zeggen voor een door haar op te zichten bewaarschool tot den omvang als door hen, rekening houdende met de verhouding tot, andere inrichtingen, zal worden bepaald. De heer Slavenburg (C. H.) zegt, dat ook andere vereenigingen met een dergelijk verzoek nog geen succes hebben gehad. De heer de Bruin zegt, dat het een ware lijdensweg is geworden, 't Oordeel van dv, be waarschoolcommissie is niet over te gaan tot, nieuwbouw. Ook is er een bevredigingscommissie voor gesteld, maar deze is niet gewild. Een oplossing van een der leden bleek geen oplossing te zijn. *De beer Slavenburg: Volgens u met. De heer de Bruin: Dan moest de onder wijscommissie maar weer in 't gelid treden, doch ook zij wist geen oplossing. Alzoo kwam het weer bij B. en W. en nu ver langt men van B. en W. een onmiddellijke op lossing. De heer H ij m a n vraagt naar de financieele gevolgen van dit voorstel. De heer de Bruin: 'n Schooltje als hier bedoeld, zal de gemeente kosten 10.000. Verder geeft spr. nog enkele vergelijkende cijfers ii^ verband met het aantal leerlingen op de lagere scholen en de bewaarscholen. De heer v. V e 1 z e n merkt op, dat het par ticulier initiatief een bevredigende oplossing moet krijgen, terwijl het aantal leerlingen niet alleen als basis moet dienen voor te treffen maat regelen. Het voorstel werd vervolgens goedgekeurd. 8. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot vaststelling van a. de in ontwerp overgelegde „Regeling voor de arbeidsovereenkomsten aan te gaan met los personeel b. het model van de Arbeidsovereenkomsten c. het ontwerp van het herziene „Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Schiedam." Na enkele opmerkingen van eenige leden wordt dit punt op voorstel van den heerDinkelaar naar G. O. verwezen. UIT ROTTERDAM. Pakjesdieven. De centrale recherche is er in geslaagd een complot van pakjesdieven, die den laatsten tijd de binnenstad onveilig maakten, onschadelijk te nxaken. Men wist den eigenlijken da dér, H. v- G„ die tal van pakjesdiefstallen van onbeheerd staande wagens op zijn gewetux had, aan te hou den. Uit het verder onderzoek is gebleken, dat tal van goederen werden ondergebracht bij ver schillende families in dé Tweede Lombardstraat. Ill verband hiermede heeft de centrale recherche een viertal arrestaties gedaan. Naar het Huis van Bewaring werden overgebracht mej. W. T., haar man C. J. T. en P. H. M. K., terwijl tegen uen vierden F. W., proces-verbaal is opgemaakt. Een groote voorraad gestolen goederen, waar ender damesmantels, colbertcostumes, kinder jurken enz. is reeds in beslag genomen. Ged. Stalen en de motie-Lulirs. Naar de „Vwrts" verneemt, hebben Gedepu teerde Staten de beslissing omtrent de wijziging der gemeentebegrooting ter uitvoering van de uiolie-Luhrs (strekkend tot terugbrenging van de tijdelijke vermindering van salarissen en loo- nen van 3| op 5 pet.) aangehouden tot de raad ''slist zal hebben over tien factor. Gemeenteraad. Vervolg Agenda. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een uitbreidingsplan voor het Oostelijk deel gemeente in Öud-Mathenesse ten Zuiden van de Spoorbaan zulks ter vervanging van Eet plan, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 September 1917, goedgekeurd door Gedeputeer de Staten der Provincie Zuid-Holland den 16 October 1917. Goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. om .aan de ver- Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Aanvankelijk matige wind uit W., later uit Z. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, later wellicht betrokken, mogelijk nog regen buien, weinig verandering in temperatuur, des nachts, overdag zachter. Het drama aan de Noordermarkt. Men meldt ons uit Amsterdam Het Gerechtshof alhier heeft heden arrest gewezen in de zaak van den 29-jarigen koopman W. F. Snelders, die in hooger beroep was ge gaan van een vonnis van de 6e kamer der recht bank alhier, waarbij hij schuldig verklaard werd aan doodslag en deswege veroordeeld werd tot 8 jaren gevangenisstraf. Het betrof hier het bekende drama, dat zich op 12 April van het vorig jaar in een volkslogement op de Noorder- markt te Amsterdam heeft afgespeeld, waar, naar men zich herinnert, Snelders, de 23-jarige Nellie Wijker, een meisje met wie hij samen woonde, met een handdoek geworgd heeft. Volgens de subs.-officier van Justitie, mr. dr. van Tiel, die 12 jaren gevangenisstraf had geëischt had tegen het vonnis der Rechtbank hooger beroep aangeteekend Het Hof heeft het verzoek van den verdediger, mr. A. Lind, om verdachte aan een nader psy chiatrisch onderzoek te onderwerpen, afgewezen en het, vonnis der Rechtbank bevestigd. Ook de procureur-generaal mr. dr. van Geuns had bevestiging van dit vonnis .gevorderd. De Belgische pamfletten. Men meldt ons uit Maastricht In de nabijheid van de mijn „Willem Sophia" te Spekholzerheide,die nagenoeg geheel met Bel gisch kapitaal gedreven wordt, zijn Woensdag door nog onbekend gebleven personen, dezelfde pamfletten onder de deur doorgestoken, welke Zondag uit een vliegmachine boven Maastricht werden geworpen. Een berucht oplichter aangehouden. Men meldt ons uit Delft Door de politie is alhier gearresteerd de particuliere detective C. J. A., te 's-Gravenhage, verdacht van pogin gen tot chantage. Deze persoon is een van de meest beruchte plegers van chantage. Voor dergelijke delicten is bij meer dan 20-maal met de politie in aanraking geweest. Hij trachtte een inwoner van Delft te dwingen tot afgifte van een som gelds, door hem te drei gen met openbaarmaking van een geheim. Giteren heeft de Delftsche recherche te DenHaag nog aangehouden den reiziger J. J. S., die den zelfden inwoner van Delft eenige jaren geleden voor een bedrag aan geld had opgelicht.De beide personen zijn in bewaring gesteld. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 27 April Londen12 13T/» Berlijn 59 24x/2 Parijs- 9.79 België- 34 75 Zwitserland48 06 Amerika - Weenen Kopenhagen Stockholm -2.4915/ lt - 35.12V2 - 66.651/j - 66 85 Oslo - 64.55 Madrid Milaan - 43 89 - 13 321/, 23 April ƒ12.14 - 59 24x/a 9,79 - 3ffev« 48 06V, 2.4915/i, - 35.15 - 66.66 - 66.321/» - 64.47 -44.17'/, -13.35 Telegrammen. DE CHINEESCHE CHAOS. Nadert de beslissing? LONDEN, 28 April (draadloos). Sir Parcival Philip seint uit Sjanghai aan de „Daily Mail" dat tusschen Nanking en Hankow belangrijke militaire bewegingen plaats hebben, welke van beshssenden invloed kunnen zijn op de toekomst van de communistische revolutie in Zuid-China De extremisten in Iiankow zijn zeer nerveus in verband met de troepen-bewegingen op de bui- tenlandsche schepen. Op de beneden Yangtse hebben nieuwe aanvallen plaats gehad. HET NIEUWE EGYPTISCHE KABINET CAIRO, 28 April (draadloos). De nieuwe pre mier Sarwat-Pasha verklaarde gisteravond in het parlement dat de nieuweregeeringvoornemens is, dezelfde politiek te volgen als het afgetreden, kabinet. PRIESTER VERMOORD. WEENEN, 28 April (draadloos). Te Weenen, is een Hongaarsch KalholieK priester vermoord door een koopman die den priester beschuldigde zijn vrouw en een andere vrouw misleid te hebben De koopman deed daarna een mislukte poging tol. zelfmoord. DE BALKAN-POLITIEK. ANGORA, 28 April (draadloos). De gezanten van Italië enEngeland hadden gisteren een onder houd met den minister van buitenlandsche zaken Zij bespraken met hem de toestand op den Bal kan en de algemeene politiek in Irak. DE STRIJD IN MAROKKO. MADRID, 28 April (draadloos) Spaansche kolonnen hebben d,e vestingen bezet, die de vallei van Tagaut beheerschen. In de laatste gevechten hadden de rebellen een 30-t.al dooden en een 40-tal gewonden. DE TABAKSBELASTING IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 28 April (draadloos) De Zweedsche Rijksdag besloot gisteren de tabaks belasting speciaal voor sigaretten te verhoogen en de invoerrechten op onderdeden van motorrij wielen te verlagen. Daarentegen zal de tegen woordige" belasting op motorrijwielen gehand haafd blijven. SPORT. KEGELCONCOURS. Musis Sacrum. Gisteravond is het concours geopend. Wegens ontstentenis van den len en 2en voor zitter sprak de heer H. Willemse het openings woord, waarbij hij de aandacht vestigde op den prettigen geest, waardoor dit kegel-festijn zich steeds kenmerkt. Voorts gaf spr. nog een opsom ming van de wedstrijden, die er gedurende het 4-tal dagen zullen plaats hebben. Alle kegelaars „veel hout" toewenschend, werd het concours voor geopend verklaard. Onmiddellijk hierna rolden de eerste ballen over de baan en kreeg „de Krans" gelegenheid van zijn kunnen te getuigen. Hij scheen echter nogal wat moeilijkheid met de baan te hebben en kon slechts een cijfer van 249 achter zijn naam plaatsen. „Overal thuis", de club van Leen Witkamp, deed het beter en wierp, ondanks het falen van een harer beste werpers, het fraaie totaal van 290, hetwelk later het hoogste cijfer bleek te zijn. De volledige korpsuiislag is 1. Overal thuis 290. 2. N.O.T. 258. 3. Tons les neuf 256. 4. de Krans 249. 5. Het rollend Genoegen 247. 6. Groot Hamburg 241. 7. Noveni 238. 8. Antipoedel 236. Hoogste korpswerper IJ. Melchers (O. thuis) 73. Troostprijs Tous les neuf. De Suissebeker is derhalve in het bezit van „Overal Thuis". Voor den tweeden ,,5-tallen"-wedstrijd be stond dezen keer weinig animo en kon Groot Hamburg II met slechts 237 hout op den prijs beslag leggen. Tous les Neuf II moest te elfder ure zijn vijfden man missen, zoodat er voor dezen wedstrijd, waaraan slechts twee korpsen deel namen, geen concurrentie bestond. Kampioenswedstrijd: Baan B is moeilijker te bespelen dan baan A, zoodat het totaal van 137, hetwelk de heer IJ. van Dorp (Noveni) achter zijn naam wist te plaatsen, een goede positie op de ranglijst waar borgt. 1. IJ. v. Dorp 137. 2. L. Heijster 120. Vaste baan: Ook de vaste baanwedslrijd heeft gisteravond reeds een aanvang genomen. Enkele heeren hadden de baan „al aardig te pakken", doch de laatste loodjes (voor de kegelaar de laatste bal) wegen altijd nog hel zwaarst. De stand is hier 1. P. Smeets 40. 2. G. de Leede 32. 3. Jos. v. Rest 28. Het laat zich aanzien, dat men dezen keer wel enkele kaarten van 45 in zijn zak zal moeten hebben om op den len prijs beslag te leggen. Aan spanning zal bet echter niet ontbreken gezien de mededingers als Blaisse, Witkamp, Willemse, Heijster, Smeets enz. Dameswedstrijd: Mevr. Tuyl gaf reeds spoedig blijk met goede voornemens bezield te zijn en niet veel lust te hebben den wisselprijs dit jaar af te staan. Zij was spoedig in het bezit van een kaart van 32, welk cijfer echter, gezien haar goeden aanleg, nog wel voor verbetering vatbaar is. Stand 1. Mevr. Tuyl 32. De banen zijn heden geopend van 712 u., terwijl er voor vandaag een dagprijs te verdienen valt. Het concours zal zeker niet mank gaan aan te weinig animo. Gemengd Menws. Spoorwegongeluk. De sneltrein Berlijn-Keuien is gistermiddag half vier op het station Ahlen in Westfalen op een groep spoor wegarbeiders gereden. Vier hunner werden ge dood en twee zwaar gewond. Zoowel de conduc teur van den trein als de leider van de arbeiders hadden signalen gegeven, die door de arbeiders vermoedelijk niet werden gehoord, daar dt. snel trein een oorverdoovend lawaai maakte. Passenvervalscbers in Polen gearresteerd. Er is in PoL.n een groote ben de ontdekt, die zich met het vervaardigen van valsche passen bezig hield. Tot de gearresteerden behoorden verscheidenen beambten der Poolsche politie. Het dure paleis t.e Versailles. De „Intransegeant" deelt mede, dat er reeds een bedrag van 17 millioen francs is ten koste gelegd aan de herstelwerkzaamheden aan het, kasteel te Versailles, waarvan 6 millioen verstrekt zijn door den staat en 11 millioe door e'e Rockefeller-foun dation. In Juni a.s. zullen nieuwe werken worden aangevangen aan het monumentale paleis. Rechtzaken. Overwegwacliter beboet. Gistermorgen had zich voor het kantongerecht te Delft te verantwoorden de overwegwacliter J. D„ Voor het feit dat. hij op 12 Januari j.l. toen hij belast was met liet sluiten en openen van de afsluitboomen aan de Engelsche straat, niet ge zorgd heeftdal de hoornen tijdig gesloten waren bij hét naderen van een sneltrein. Deze sneltrein reed dientenge volgde een vrachtauto van de fir ma Hasenkamp aan, welke een eird werd mee gesleurd en gedeeltelijk vernield. De chauffeur bekwam lichte verwonding n Verdachte zeide dat over den toestand aan genoemden overweg, waar o.a. het uitzicht voort durend wordt belemmerd door goederciiwagoiin, herhaalde malen bij de spoorwegdirectie was geklaagd. Het wekkersignaal was volgens hem niet overgegaan, waardoor de hoornen niet gesloten waren. De ambtenaar van het O. M. uschte 25 boete subsidair tien da2en hechtenis. Valsche belastingaangifte. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vernie t.igd een vonnis van de rechtbank te Dordrecht waarbij P. II., landbouwer te Klaaswaal wegens het doen van onjuiste aa.,gifce voor de Rijksin komsten belasting was veroordeeld tottweemaan den gevangenisstraf. Het hof legde verdachte 10.000 boete, subs, acht maanden hechtenis op. Verduistering van 14.000 Voor de Rechtbank te Utrecht stond gisteren terecht de 39-jarige depothouder J. de K. te Zeist, wegens verduistering van 14.000 ten na- deele van de N. V. Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel Verd. bekende do verduisteringen. Hij leef de, zoo zeide hij, eenvoudig, doch moest zelf alle onkosten voor auto's, knechts e.nz. betalen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verd. gel den van de klanten had g'eind, doch deze niet had afgedrage 1. liet M. meende, dat hier kwade trouw in 't spel was en achtte de verschillende verduiste ringen van rnstigen aard. Gezien de grootte van het bedrag eischte spr. een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger mr. Verhoef! pleitte voor een voorwaardelijke veroordeding. Uitspraal 10 Mei a.s. Burgerlijke Stand. Geboren: April 26 Franciscus Maria Li- duina, z.v. J. C. A. Schoof en J. W. F. Schuur- maus, Anth. Muijsstraat. Hendrikus Levinus, z.v. H, S. van Zuijlen en J. M. Mounier, Paral lelweg. 27 Ardma d.v. J. A. van der Waard en G. P. H. de Rouw, Smgel. Scheepvaart. SCHIEDAM, 27 April. Vertrokken Expiador s.s. Ouraal, naar Frederiksstad. SCHIEDAM,,28 April. Aangekomen Deensch s.s. Sierra Leone, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. HARBURG, 28 April. Vertrokken s.s. Agi lity, met olie naar Schiedam. SCHIEDAM, .28 April. Aangekomen s.s. Gundrun, van Londen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. motorschoener Vevel, van Manheim in de Voorhaven, het schip ver trok naar Newport Man. logger VL 90 IJssel VII, ledig van Vlaardingen in de Buitenhaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 28April. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 28 April. Men noteert voor Spiritus 100 31.—. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoeling vereeniging' Heden 1.30 per ketel. DELFT, 28 AprilBoter 185-210 1/3 237/8 10/16 totaal 4890 K. G. Handel vlug. Vette koeien 180-415 kalfk. 195-400 vette kalv. 150-295 schap, of lam. 42-58 mag. var kens 16-62 nucht. kalv. 6-14 weilam. 8-17 biggen 8-16 paarden 100-200 Rundvleesch 1., 90 c. 70 c. Aanvoer 406 runderen, 15 paarden, 394 mag. koeien, 1316 sch. of lam. 541 varkens, 966 biggen, 4 geiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3