Prinses Juliana meerderjarig VEUILLEfvJNl SCHOONMAAKARTIKELEN. Ken grimmig geheim. 50ste Jaargang. Zaterdag 30 April 1927. No. 14849 Bureau K°0 EMARKT 4. ^Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcbèque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daaiboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mcdedeclingen /5 cent per regel. Speciale conditiën voor he rhaaldelijk adverteeren. toegezonden. Incassokosten worden beukend. Tarieven worden op aanvraag ^ratii^Ongevallen verzekering f 500 bij levenslaoge geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 by dood ;f 100 bij v^iesyaneen duim;f 60 bil verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger, öe Verzekering wordt gewaarborgd door de bij EERSTE BLAD. We zijn niet gewoon de verjaardagen der leden van ons Koninklijk Huis met veel luidruchtig heid en uiterlijk vertoon te vieren we beperken °ns in de meeste gevallen slechts tot het vlaggen Van openbare gebouwen en een traditie geworden muziekuitvoering of vuurwerk. Die bescheiden heid in de feestviering komt allerminst voort uit gebrek aan waardeering, doch is een gevolg van onzen kalmen en bedachtzamen volksaard, die slechts gelegenheid tot geestelijke ontdooiing Hat, als iets zéér bijzonders, een buiten regel of verwachting verwekte gebeurtenis, het bloed 'n oogenblik sneller door onze aderen laat loopen. Zóó was het b.v. achttien jaar geleden op dezen dag. Dat was een dier weinige gelegenheden, waar hij het strakke Hollandsche gezicht eens blij ont plooide en we in een innig verbroederingsfeest tusschen rangen en standen van onze recht-Hol- landsche blijdschap in opgewonden toonen ui- hing gaven. We hebben nog wel eens aan een prinsje ge dacht, maar waren toch ook heel tevreden, toen het bleef, zooals het sinds bovengenoemden dag geworden was en jaar in, jaar uit, vierden we op onze eenvoudige, weinig emotioneele wijze, prin- sesje's verjaardag. Ook heden kenmerkt die dag zich niet door buitengewoon vertoon, maar niettemin is ons Volk zich wel bewust van de bijzondere beteekenis die deze 18e verjaardag voor de prinses zelve, Voor ons Koninklijk Huis en voor hóél het volk heeft. Wat dan is de beteekenis van den 18en ver jaardag onzer Kroonprinses Juist, laten we haar zoo noemen onze Kroon prinses. Officieel schijnt deze titel haar nog niet toe te komen, want er bestaat nog de theoretische mo gelijkheid van de geboorte eens prinsen,die hoo- geré rechten op de erfopvolging zou kunnen doen gelden. Maar praciisch is Juliana toch de Kroon prinses der Nederlanden. En de beteekenis van haar 18en verjaardag ligt daarin, dat zij thans aan alle voorwaarden voldoet, die bij de Grondwet gesteld zijn, om bij een onverhoopt verscheiden onzer Koningin, deze aanstonds op den troon op te volgen. Bij leve on zer Kroonprinses ij een regentschap dus thans uit gesloten. Als een recht immers van haar koninklijke ge boorte is prinses Juliana op heden meerderjarig geworden. Zij is een onafhankelijk rechtspersoon geworden en zal uit dien hoofde ook binnenkort haar e;gen woning gaan betrekken,een eigen hof houding voeren en ambten vervullen, haar door de Grondwet toegewezen. Zoo treedt zij nu toe tot het hoogste advies-college van ons land den Raad van State in een plechtige zitting zal de Kroonprinses Maandag a.s. als lid worden geïn stalleerd. Voor het Nederlandsche volk is er alle reden om dezen dag als een gewichtigen in zijn histo rie te beschouwen. Al» God de Kroonprinses be hoedt, zal deze eens haar Moeder op den troon op volgen. Die wetenschap kan ons volk een vredige rust verzekeren. Moge Juliana in volle mate de gaven van geest en hart /an haar Moeder blijken te bezitten, zich kenmerkend door mannelijke vastberadenheid eb vrouwelijke tact en beheersching om den vrede te bewaren. Daarvoor bidden we. Met blijdschap hebben we Juliana's geboorte begroet. 69 1 ,,Ja, Hertog Cecil, de oudste. Als je thuis komt moet je de /lag van den toren steken Zie je, Hertog Cecil was niet dood en heeft zijn broeder door zijn komst verrast. Hij was bet ook, die in de brandkast iets had gezocht, Met trots en vreugde vieren we heden haar meer derjarigheid. Met vertrouwen zien we den dag tegemoet, waarop het haar droeve plicht zou worden, een wijze moeder op den troon der Nederlanden op te volgen. BuUeralaiMfcftli Nieuws. CHINA. Nationalistische troepen rukken op tegen Kanton. Men had gemeend dat de troepenmacht van c.a 80.000 man, die bij Woehoe staat, troepen waren van de Noordelijken. Maar het is thans ge bleken dat het nationalistische troepen zijn. Men houdt het er echter voor dat deze troepen zich onzijdig houden tenopzichte van de breuk in de nationalistisch partij. Vier kolom.es van de nationalisten rukken aan op Kanton, dat zich onlango neutraal bad ver klaard. Aanhanger^ van Soentsjoeanfang, den voor- maligen machthebber van de z.b. „vijf Jaiigtse provincies", zijn in grooten getale gelegerd om Jangtsjou. Voorts zijn nationalistische troepen onderweg van Nanking naar Tsjiukiang. Uit Hankau komt tijding dat het daar voort durend blijft gespannen en dat er algemeene op winding heerscht als het gevolg van 't verdrijven der radicalen ia die stad. Sovjet-agitatie. In regeeringskringen wordt verklaard, dat Tsjang Tso-lin van plan is de Sovjet-consulaten in Mandsjoerije te sluiten en dat dientengevolge de consulaire ambtenaren reeds een gedeelte hunner eigendommen naar Moskou hebben gezonden. Er doen geruchten de ronde over Russische activiteit aan de Mandsjoerijsche grens Ver klaard wordt, dat Mongoolsche cavalerie on der commando van Russische officieren thans van Midden-Mongolië optrekt en dat buiten landers naar de grens zijn gezonden om de juist heid der geruchten te controieeren. RUSLAND. Radik weer in ongenade? Naar de Roel verneemt, is Radek, die den laat- sten tijd herhaaldelijk conflicten heeft met de huidige leiding in de Sowjet-Ünie en die in ver band daarmede kort geleden gedwongen was bet rectoraat der Chineesche universiteit te Moskou voor ee periode van ongeveer een week neer te leggen, thans opnieuw in ongenade gevalkm Men verwacht, dat hij Moskou zal moeten verla ten en noemt hem rteds \oor de functie van ge zant in Afghanistan, als opvolger van Stark, die, naar het heet, met de leidir.g van een der Euro- peesche gezantschappen zal worden belast. begrijp je? Ze zijn nu samen boven. Je weet toch wel, dat Hertog Cecil de oudste was „Hij was niet dood stamel de William; zijn oogen puilden uit zijn kas- Sen „hij was niet dood En dat vertellen ze je na tien jaar Zoo mijnheer, dat verandertDat had mevrouw de Hertogin nog moeten beleven die heeft wat om hem gehuild Hij was al weg, toen 'k hier kwam, vóór tien jaar met het nieuwe personeel." En zijn dienstbaren-zelfzucht aan het woord latend, vroeg hij Harry „Mijnheer Zfd zeker wel een goed woordje voor ons doen, dat we mogen blijven Harry glimlachte. Hij klopte hem vriende- bjk op den schouder en sprak „Die witkiel Was een bedrieger, William hij was ook niet goed bij het hoofd, zie je OOST-INDIE. Uitbarsting van de M e r a p i. Eergistcrmiddag 5 uur 10 min. heeft een hevi ge uitbarsting van de Merapi plaats gebad. Een zwarte rookkolom van 2000 mettr hoogte steeg uit den krater. Verbod t o t het werven van koelie s. De regeering heeft een verbod uitgevaardigd tot het w„rver. van koelies voor de onderneming Pematang Danau in het Benkoelensche, eigen dom van het Nederlandsch-Indisch Land-Syndi caat, in verband met de op deze onderneming voorgenomen klapzaken. Seminarie te Djokjakarta. Monseigneur Van Velsen zal op 1 Mei op plech- Drogisterij „DE GAPER", A. SCHOKTE Jzn.. 10 Broersvpst 71. ho*k Henrenpad. Tel, 68306. Alle kleuren verf cent per Kilo. tige wijze den eersten steen leggen van het nieu we seminarie te Djokjakarta. VEREENIGDE STATEN. De overstroomingsramp. Het doorsteken van den dijk voor New-Or- leax.s zou gisteravond te zes uur plaats hebben, 's Middags tegen 1 uur verschenen verschillende compagnieën staatsmihtie, die alle toegangen tot den dijk afzetten en een laatste vermaning richtten tot de ongeveer 300 personen, die in hun huizen zijn gebleven en die weigeren hun' eigendommen te verlaten. Slechts een paar boeren gingen in den loop van den middag naar de Veilige stad do anderen zullen de gevolgen van hun halsstarrigheid zelf moeten dragen- Op gewapenden tegenstand is niet de minste kans, aangezien van 12 uur 's middags af alle vreemdelingen uit het betrokken gebied geweerd werden. Een later bericht, meldt, dat de doorsteek (bij Poydras, 15 mijl ten Zuiden van New Orleans) uitstekend is geslaagd. De modder werd 30 M. de hoogte iugeslingerd én de knal van de ontploffing vermengde zich met het daverend geweld, waar mee het water zich door den nieuwen uitweg stortte. Er waren 144 gaten in den dijk geboord, die elk met vijf pond dynamiet gevuld waren. Om kwart over vier werd contact gemaakt en vloog de dijk over een lengte van ruim 300 M. de lucht iït. Bij Vicksburg (ongeveer halverwege tusschen Memphis en New Orleans) is de dijk op twee plaatsen doorgebroken, bij Brunswick en bij Bolling Fork. Men had Donderdag echter in deze streek al booten in gereedheid gebracht en andere maatregelen getroffen om de bewoners tijdig te kunnen redden. Uit Memphis wordt de geboorte gemeld van een tweetal „waterkindertjes". Twee zuigelingen hebben het levenslicht aanschouwd op een spoor wegbrug bij Pine Bluff in Arkansas, 71 mijl var, den mond van de Arkansasrivier. De beide kraamvrouwen hadden met andere bewoners uit den omtrek een toevlucht gezocht op de brhg, het eerige droge plekje voor mijlen in den omtrek. Een reddingsbu'gade heeft do men schel', daa. aangetroffen en afgehaald. De moe ders en de kinderen maken het tot dusver uit stekend. „Zeker van de opium, mijnheer Moet u mij hebben Als ik nog aan die buikpijn denk „Juist, William, van de opium breng nu je telegrammen weg en, als je terugkomt, denk aan de vlag „Wij hebben twee vlaggen mijnheer, een groot.e en een kleine," deed William bedenkelijk. „Dan steek je ze allebei uit, jongen," lachte Harry en stopte hem in de auto hem overleverend aan de foltering, hoe dit onmogelijk probleem op te lossen Nu was hij in de bibliotheek alleen bij stak een sigaar op, viel neer in een gemakkelijken stoel, legde het bonzend-stekende hoofd tegen den fluweelen rug. Het prettig gesprek met William had hem even verkwikkend algeleid, maar nu voelde hij zijn hoofd weer als met messen doorvlijmen, met hamerslagen martelen. Hij wilde rustenniet denken juist als dien dag in de auto gisteren neen eergisteren was het of was het van morgenhij wist het nietZijn ge sloten oogen staken, zijn polsen brandden, nu en dan zoemde er een wazig geluid door zijn hersens. Onweerstaanbaar drongen zich de beelden in zijn, nu weerstandsloozen, geest op Jazóó was het gebeurd Cecil had schulden gemaakt, was ten einde ALLERLEI. Uit Rome Een bulletin van het ministerie van Oorlog zegt, dat generaal Capello, kapitein Zaniboni en luitenant Nicoloso op de lijsten van het leger geschrapt zijn. BlODeul»ud Eerste Kamer. Door de Eerste Kamer werden gisteren o.m. de Indische begrooting en de begrooting van Suriname aangenomen. Op 10 Mei zal de Kamer weer bijeen komen. van een belasting op de ruwe tabak, bij den minister van financiën ingekomen. Onderscheiding. H.M. de Koningin heeft het grootkruis der huisorde van Oranje verleend aan mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, opper kamerheer der Koningin en grootmeester van het huis van Prinses Juliana. R.K. Werkliedenverbond. Donderdagavond is in den Haag door den voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, den heer A. C. de Bruyn, een commissie van het R.K. Werkliedenverbond geïnstalleerd, welke tot taak heeft het trust- en kartelprobleem en in verband daarmee het vraagstuk der solida- riteitsstaking te bestudeeren. Na de installatie werden als voorzitter en als secretaris aangewezen resp. de heeren C. J. Kuiper en J. Pelzer mr. Borret S.J. verklaarde zich bereid als rapporteur op te treden. Naast genoemde heeren hebben in de com missie zitting prof. Van der Loo te Rijsenburg, pastoor J. G. van Schaik, verbondsadviseur te Utrecht en de heeren J. Andriessen en F. Tim mermans. Nadat de algemeene beschouwingen waren gehouden en enkele definities waren'vastgesteld, werd besloten over enkele weken te Utrecht op nieuw bijeen te komen. De verjaardag van de prinses. Hongaarsche hulde. Gisteravond werd ten paleize ontvangen een Hongaarsche boerin, die Prinses Juliana namens de Hongaarsche moeders een geschenk aanbood. Later werd door Prinses Juliana ontvangen mej. C. Kuyper, die een geschenk aanbood namens de kinderen der Juliana-school te Boedapest. Z u i d-A frikaansche eerbewijzen Uit naam van het volk en de regeering van Zuid-Afrika zal op 2 Mei a.s. aan Prinses Juliana ter gelegenheid van Haar verjaardag een mantel en 'n waaier van Zuid-Afrikaa'nsche struisveeren worden aangeboden. Siads- ea Gewestelijk Nieuws. IIOLLAND-BELGIE. Zooals gewoonlijk zullen wij ook morgenmid dag hel verloop van den internationalen voetbal wedstrijd, die in het Stadion te Amsterdam ge speeld wordt, voor ons bureau bekend maken. De draadlooze dienst waarborgt oogenblikke- lijke overseining. De wedstrijd vangt aan om half drie uur. Tabaksbelasting. Dezer dagen is het verslag van de commissie, belast met het onderzoek naar de mogelijkheid raad geweestRobert bood hem aan, hem te helpeneen deskundige had de baten en lasten van Cecil opgemaakt Had Robert dien deskundige omgekocht Of zelf het stuk vervalscht Op het stuk uit de gele doos had hij een cijfer gezien, het liep in de tienduizenden ponden Zeker het eindcijfer der schulden Het duivel- sche van heel dit wraakroepend bedrijf van Robert was geweest, dat hij zelf Cecil eerst te gronde had gericht doo. diens jockey Ha.- rison om te koopen zoo bad Niger ver loren. Cecil had zeker zware weddenschap pen gewaagd op zijn hengst, iedereen had in 1883 gedacht, dat deze winnen zou, zoo hadden de bookmakers Edward meegedeeld. Het groote geldelijke verlies, door de neder laag van Miger, had Cecil, den verkwister en losbol den la ais.,en stoot gegeven. Zoo had Robert het ook berekend hij had dus heel opzettelijk Cecil vernield, om diens titel en bezittingen te rooven Een dui vel was hij geweestDan legde Robert Cec.il de afrekening vóórCecil was be neveld begreep toch de hoofdzaak brunchte op Zij zaten toen aan tafel Cecil, die de waarheid voelde, had Robert toen zeker een schurk genoemd Robert had naar hem geslagen met een fiesch De Julianaschool. Wij lezen in „Het Volk" „Aan B. en W. van Schiedam zijn door onzen partijgenoot J. M. van Pelt vragen gesteld, waar van de voornaamste volgen 1. Is aan B. en W. bekend, dat aan de z.g.n. „Juliana School" aan den Oostsingel, hoofd de heer Knoppert, staande onder bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs onregelmatigheden van administra tieven aard hebben plaats gevonden 2. Is het juist, dat een geheele klasse be- waarschoolkinderen naar genoemde lagere school is overgeheveld 3. Zoo ja, met welke bedoeling is dat ge schied en welke financieele gevolgen heeft dit gehad Het antwoord van B. en W. zal ongetwijfeld met groote belangstelling worden tegemoet .gezien." 4. Waren die handelingen wettig of on wettig hem getroffen de tlesch kwam daarna neer op de tafel Het was een doodelijke slag geweest diep was de bluts in het eikenhout dan sneed Cecil het tafella ken door in een wijden boog van rechts naar links omdat hij links was. Was hun moe der daarbij geweest 1 Hun moeder Harry voelde zijn oogen in brandende tra nen zwemmen dan vloog er een gloeien de bloedgolf naar zijn hoofd en hij werd plotseling daarna ijskoud Hun moeder was die daarbij geweest En zij gaf Ceci' in 1883, loen hij het land verliet, het kerkboek van haar eigen moeder zij bleef hem brieven schrijvenZij voelde, wie de schuldige was Cecil had voorwaar den gesteld, die als een straf warenMet de onuitwischbare wraakherinnering aan zijn zedelijken broedermoord had hij Robert de ziel willen blijven doorborenhem iil- teren zijn leven langBewaren moest Robert, dat moest hij teekenen, liet tafella ken de kras en de bluts moesten in de tafel blijven staannooit mocht Robert meer meedingen op de Derby, daarover liet Cecil hem nog een afzonderlijk stuk teeice- nen, dat in zijn Japansch kistje lag, Wordt vervolgd). Voor het uitvoeren van schilder- en decorat.iewerlt vraagt pi ijsopgaaf zonder eenige verplichting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1