tezamen bijna 8 bijdragen in de totaalop brengst dezer belasting, terwijl 0.62 van alle aangeslageneneenmillioen of meer vermogen be zitten en gezamenlijk ruim 18 van het totaal der belasting betalen. Opvallend is 't, dat in 's- Gravenhage, zoowel het aantal aangeslagenen als het bedrag der vermogens belangrijk boven de overeenkomstige cijfers van Amsterdam en Rot terdam uitkomen, hoewel het aantal inwoners kleiner is. In Lonneker en Emmen heeft meer dan de helft der aangeslagenen in de Rijksinkomstenbelasting slechts 'n inkomen beneden ƒ1400. In de gemeen ten Hilversum, Rheden, 's-Gravenhage, Nijmegen Enschede en Arnhem zijn de verhoudingscijfers met een inkomen van 10.000 en hooger het grootst. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Onregelmatigheden bij de administratie van Openbaar Onderwijs. De raadsleden J. H. Evers (R. K.) .L. v. Pelt. (A. R.) en T. Slavenburg (C. H.) hebben in ver band met de mogelijkheid dat onregelmatighe den hebben plaats gehad bij de administratie van Openbaar Onderwijs, de volgende vragen gericht tot het college van B. en W. Ondergeteekenden J. H. Evers, L. van Pelt en T. Slavenburg leden van den Raad, wenschen Uw college de volgende vragen te stellen. 1. Is het juist, dat sinds geruimen rijd op groote schaal onregelmatigheden plaats ge vonden hebben bij de administratie van het Open baar Onderwijs te dezer stede 2. Is het juist, dat deze onregelmatigheden hierin bestonden, dat kinderen van de eene school zoogenaamd „administratief" werden, ingedeeld bij een andere school 3. Is het juist, dat hierdoor niet gerekend werd met Artikel 28 de 6e Alinea van de Lager onderwijswet 1920, waarbij wordt voorgeschre ven op de aangegeven teldata de werkelijk school gaande kinderen te tellen 4. Is het juist, dat tengevolge hiervan onder wijzers zijn gehandhaafd geworden, die anders op wachtgeld hadden moeten worden gesteld, waardoor aan het Rijk schade is toegebracht o. Indien voorgaande vragen bevestigend worden beatwoord, welke maatregel hebben B. en W. dan genomen aan dezen toestand een einde te maken 6. Droegen deze onregelmatigheden de ken nis en goedkeuring van den wethouder van On derwijs w. g. J. LI. EVERS, L. VAN PELT T. SLAVENBURG. Een kleine toelichting is hier zeker op haar plaats.Zooals bekend moet een lagere school, be staande uit 6 klassen over een aantal van 241 leerlingen beschikken, wil deze school recht heb ben op 6 door het Rijk gesubsidieerde leerkrach ten. Ook is bekend, dat eenigen tijd geleden de heer Collé in den raad vragen heeft gericht tot B. en W. betreffende de resp. aantallen leerlingen op verschillende openb. 1. o.-scholen. Deze vragen werden toen door den wethouder van Onderwijs den heer P. de Bruin, beantwoord. Thans hebben wij vernomen, dat na een ern stig onderzoek is gebleken, dat grove fouten zijn geslopen in de administratie van de openbare scholen. Bij dit onderzoek is namelijk gebleken dat over de geheele linie, dus dat nagenoeg alle openbare scholen betrokken zijn in een systematisch toe gepast „uitleen- en leenstelsel", waarbij door de eene school een zeker aantal overcompleet-leer- lingen wordt overgebracht op een andere school, waar een tekort is aan leerlingen, om over het vereischt aantal te beschikken, dat recht geeft op nog een gesubsidieerde leerkracht. Dit feit op zichzelf is niet zoo ernstig, wordt echter „geknoei" als we weten, dat wel de namen der betrokken leeilingen werden overgeplaatst in ue boeken van de z.g. „leen"-school, doch daad werkelijk die leerlingen bleven waar ze waren op de z.g. „uitleen -school. Daar dit heeft geleid tot groote onregelmatigheden en in strijd is met art. 28, 6e al. van de L. O.-wet 1920, zijn de hierboven afgedrukte vragen volkomen gemoti veerd. Wij kunnen de genoemde zeer te laken handelwijze volkomen begrijpen, in verband met het feit, dat het Openbaar onderwijs te dezer stede schrikbarend achteruit gaat. St. Lidinna-beurs. Gisteren heeft wederom, evenals vorig jaar de uitdeeling plaats gehad in het St. Liduina-ge- sticht, uitgaande van de St. Liduina-beurs. Ook thans mochten weer een 60-tal personen profitee- ren van de voor hen beschikbaar gestelde nood zakelijke levensbehoeften, bestaande uit 1 kilo vleesch, en 1 kilo boonen. De dankbaarheid van de betrokken was zeer groot, vooral in ver band met het feit, dat Vele moeders vandaag een communicantje hebben. Districts Arbeidsbeurs. Op 31 Maart 1927 stonden ingeschreven 873 werkzoekenden. Het aantal ingeschrevenen in den loop der maand April 1927 bedroeg 425 afgevoerd wer den in dezelfde maand 346 inschrijvingen bet. aantal plaatsingen bedroeg 90, zoodat op 30 April 1927 nog ingeschreven stonden 862 werk zoekenden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Poli: tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleutel, ceintuur, rozenkrans, sierspeld, deksel van melkbus, kiststarter van auto, ring met 3 sleu tels, fabriekspenning, baal ochtendvoer, porte- monnaiehond, heerendas. Bij vinders: dobbermann Pincher, J. Vogele- zang, Hoofdstraat hoek Brouwerstraatdek kleed, J. Okloen, Boterstraat 81 rijwielbelasting plaatje, PP. Wijne, Huijsmanstraat 83B ha mer, II. J. Jansen, Nassaulaan 20 leerboeken, H Lems, Pr. Fred. Hendrikstraat 14 A ring met 3 sleutels, J. van der Touw, Overschieschedwars- straat 8 rozenkrans M. van Dijk, Vischmarkt 5A bril in étui, L. van Rijswijk, Zijlstraat 40 zilve ren insigne, T. Eijkenbroek, Brugmanstraat 18 B sleutel, L. van Zwet, Brugwachter Appelmarkt hondenhalsbandje, P. Hoevee, Parallelweg 202 B portemonnaie inb. 2-| ct. P. Veringmeijer, Huijs- mansstraat 31 rozenkrans,A. Heinrichs, Singel 202/6 pakje gordijnen, A. Moonen, Steenstraat 12 bos sleutels, A. J. Kruinirig, Westfranke- landschestraat 63 C sleutel met ketting,A. Pijl Gustostraat 4 B rozenkrans M.vande Waal, van Smaleveltstraat. 18 A ring met sleutels, G. Els- kamp, Spoorstraat 21 Rotterdam koperen ge wicht, B. Hesselbergh, Emmastraat 15 spaarze- gel van 2 cent Jde Ronde, Broersvest 169 mani cure, J. Hoegee, Singel 138 B ring met sleutels, M. van Oeveren, Zwartewaalschestraat. 61 ko peren afsluiting, D. Klein, Bakkershaven 23 kinderschortje, D. Duimel, Kreupelstraat 23. L ij s t van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand April 1927. Brieven binnenland: Ned. Disconto Mij, Amsterdam Prov. Griffie, 's-Hertogenbosch Spickerman, Hilversum Briefkaarten binnenla ad: KL, R- Bakker, Liende Carventus, Haag Mej. Otter man, Voorburg Brieven buitenland: Dimitrakon, Athenes 1. M. Putzler, Danzig Briefkaarten buit e n 1 n d H. Bresch, Duitschland. 1 briefkaart zonder adres. Weth. P. de Bruin contra M. Hijmans en G. v. Burink. Zooals bekend werden eenigen tijd geleden door den heer P. de Bruin aanklachten inge diend inzake beleedigingen resp. door den heer M. Hijmans van hier en den heer G. v. Burink te R'dam. Heden hebben deze zaken voor de rechtbank te R'dam gediend en werd tegen de heeren M. Hijmans en G. v. Burink op grond van gedane beleedigingen ieder f25— boete geëischt of 10 dagen hechtenis. UIT VLAARDINGEN. Geslaagd voor stuurman op stoomzeevisschersvaartuigen K. Storm, G. Brob- bel en G. Wapenaar, allen te Vlaardingen. Tot onderwijzeres aan de R. K. U.L.O.-school aan de Boschlaan alhier, is be noemd mej. M. Sparla te Schiedam, Ihans as sistente aan de Zusterschool Hoilaan, alhier. Gemengd Nieuws. O r a n j e-r o o d. Aan z'n glimmend gezicht kou je zien, dat-ie genoot. In zijn knoopsgat prijkte een groote oranjebloem van de Juliana- collecte en bij was het gewichtigste lid van een groepje straatmuzikanten, want hem had men de hanteering van den boemketel toevertrouwd. Hij was zich ook bewust, dat-ie tot plicht had op den achttienden Prinsessejaardag er bij het publiek de stemming in te brengen. Van louter Oranjeliefde glom z'n gezicht als 'n pas-opgewre ven bellefleur en z n oogen t winkelden en glom men van vaderlandsche vreugd. Met enthousiasme sloeg hij op het trommelvel niet. zulk een kracht., alsof het 'I achterdeel van een anti-monarchist, was. En na „hes Sir, it is mij baby", klonk het „Wien Neerlands bloed" dat door „I never see mij Maggy alone" werd afgelost.,"terwijl het programma sloot met een „Oranje-Boven". Zoo men ziet, een voor dezen dag zorgvuldig samen gesteld muziek-menu Onder al die nummers sloeg de man met z'n laaiend Oranje-vuur op den boemketel Maar wal is er veranderlijker dan de menscli Den volgenden dag bood-ie ons een „internatio nale Mei-bloem" aan (nDe Tijd.") A u I o i n de s 1 o o t. Gistermiddag onge veer halldrie heeft op den Dell weg ter hoogte van de kalkovens een aanrijding plaats gehad tusschen een auto-tapissière en een luxe-auto mobiel. Doordat de chauffeur van den verhuis wagen zijn macht over zijn stuur verloor, kwam de tapissière over de trambaan in de sloot te recht en bleef gedeeltelijk over de trambaan hangen. Het tramyerke^r ondervond natuurlijk groote vertraging en de dienst werd zooveel mo gelijk door autobussen voortgezet. Hel verkeer werd gedurende de werkzaam heden van ruiming over den Kleiweg geleid. Een tweede aanslag op zijn vrou w. Gistermiddag heeft de 23-jarige arbei der J. van L. een drietal revolverschoten gelost op zijn vrouw, die, geschoidën van hem, bij. haar ouders aan den Amsterdamscheweg woonde te Arnhem. De vrouw, de 26-jarige A. Hwerd door twee schoten in den rug getroffen en in hoogst ernstigen toestand naar het gemeentelijk zieken huis aldaar overgebracht. Van L., die onlangs ook een moordaanslag op zijn vrouw pleegde en haar in totaal reed twee maal poogde te Vermoor den, is in verband hiermede de vorige week, zoo als men weet, door de rechtbank te Arnhem ver oordeeld tof. een gevangenisstraf van een jaar. Groote bosch brand. Er woedt thans een felle brand ia de nabijheid Van. V'enlo, welke door tot nog toe onbekende oorzaak gistermiddag omstreeks 1 uur is ontstaan aan een boschrand van 10 tot 15-jarige dennenwaarin ook veel door hout aanwezig was.In korten tijd stonden de jon ge, dicht op elkaar staande dennen in lichterlaaie. DeOosten.wind blies onder en door het doode hout en zette alles spoedig in vollen gloed. De wind joeg de vonken voor zich uit, over slootea en heggen en over de wegen. Aan blusschen viel niet te denken. In den namiddag heeft het vuur zich over een groot aantal H. A. uitgebreid hoe groot de uitgestrektheid precies is, kan niemand nog zeg gen. Maar wel is zeker, dat duizenden en nog eens duizenden jonge dennen branden en reeds ver brand zijn. Vluchtende konijnen komen soms uit de brandende massa gesneld en blijven dan plot seling dood liggen. Groote massa's vogels vlogen onder luid geschreeuw weg. Gisteravond stond alles nog in vollen gloed. De bosschen behooren grootendeels in eigendom aan de families Goossen en Van Oyen. Inbraak in een sta t j o n. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het station te OudewaL r. De inbrekers hebben de brandkast meegenomen en per auto naar een der politie onbekende bestemming vervoerd. Waar schijnlijk zijn de daders geroutineerde inbrekers geweest, daar zelfs geen vingerafdrukken waren te vinden. Ongeval? Tusschen Houten en Utrecht, heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag bij iiel fort „Lunetten 4" een drama afgespeeld, waarvan nog niet vaststaat, of hier aan een on geval dan wel aan een misdaad gedacht moet worden. Volgens het politierapport van hedenmor gen gerakten in den bewuste* nacht de vrouw en hef kind van den 23-jarigen Van Z., in de fort- gracht. Het kind kon gvred worden, doch de vrouw verdronk. Nader wordt vernomen, dut Van Z. met zijn 21 jarige vrouw en zijn eenjarig kind naar Utrecht was gegaan, om boodschappen te doen. Op den terugweg is de vrouw toen met het kind te water geraakt. De man verklaarde, dat zijn echt- genoote zich noodzakelijk ter zijde van den weg moet begeven. Met lieL kind op den arm ging zij naar den grachtkant. Plotseling hoorde hij een plons en kwam tot de ontdekking, dat vrouw en kind van den slootkant gegleden waren. Het kind had hij nog kunnen redden, doch zijn vrouw niet. Het echtpaar is nog slechts twee jaar getrouwd. Er schijnt echter in het gezin nogal eens oneenig- heid geheerscht. te hebben. De politie heeft ter men gevonden den man te arresteeren. Heden zal hij door den officier van justitie gehoord worden. Fiauduleus bankroet? De molen- graanhandelaar YVL. te Voorthuizen, die in staat van faillissement Verkeert, is als verdacht aan frauduleus bankroet te hebben schuldig ge maakt, gearresteerd en gevankelijk naar Utrecht overgebracht. schiedenis kent en zijn 6 brigades zag bespron gen door een fanatieken en talrijken vijand, werkend met signalen en aangevoerd door on zen gevaarlijken tegenstander Toekoe Oemar. Het was een strijd in geweldigen stijl en Campio- rti bleef er bij. Bovenal Schmidt, die zelfs de Atjehers in verbazing bracht door zijn groote kennis der adat, zoodat de hoofden in lastige quaesties bij hem om raad kwamen. Hoeveel anecdoten zijn er niet in omloop over zijn verwonderlijke kennis der taal, waar mee hij dikwijls de Atjehers verraste, die nog niet wisten wie deze kleine officier was. In deze verhalen leeft de oude tijd voort, met de glorierijke daden welke doen denken aan een lang voorbije periode, toen persoon lijke moed en chevaleresque eigenschappen aan den strijd een ander karakter gaven dan dat. van wetenschappelijke slachting op groote schaal." De I 7. a a k s k a t h e d r a a I t, e Petro- grad. Deze beroemde kathedraal is door de Sovjet-regeering in een Museum veranderd. Het grootste gedeelte der kostbare versierselen is thans verwijderd en aan het Rijksfonds afgestaan Alleen die voorwerpen, die een historische en ar tistieke waarde hebben en voor het museum ge schikt, zijn, zijn gebleven. Zooiets vindt men slechts in Rusland. Telegrammen, A L j e h-h erinneringen. De hoofd redacteur van het „Soer. Hbl." maakt een reis door Atjeh en schreef aan zijn blad o.a. het volgende „Zoowel fe Takengon als te Tangsé heb ben we in den kring der rimboe-mannen het verleden nog eens opgehaald met al z'n mooie herinneringen. Zoo passeerden al *tie oude aan voerders de revue, de mannen, die den Atjeher hebben neergeslagen tot hij „knock-ed out" lag. V ooal generaal Swart, inderdaad de pacificator van Atjeh, die bij hoofden en bevolking groote populariteit had. Hij kon het zich veroorloven de Oeleebalangs, die een standje hadden ver diend, apart te nemen en ze zoo spelenderwijs eens aan het oor te trekken. Dit werd gewaar deerd en men was trotsch op de'intimiteit dezer simpele bestraffing. Van Daalen een ijzige herinnering van bloedige strengheid Scheepens, de beste van alen Veltman, Colijn, wiens rapport over tapa Toean nog altijd de basis is voor het werk in dat gebied. Dan de met annecdotén doorspekte herinne ringen en de staaltjes van grooten persoon lijken moed van Geertsema Beckering (die bij een ontmoeting met een gewapenden vij and geen gebruik maakte van revolver of kle- wang, doch op den Atjeher toeliep en hem met een geweldigen trap van een zijner bij zonder lange beenen buiten gevecht stelde), jhr. Boreel, die ook als olifantenjager groote reputatie had met zestien jaren krijgservaring in bijna dit heele gebied. Darlang, die ondanks de harde strengheid, waarmee hij optrad, bij de bevolking tot heden in populaire herinnering In de Alas-Ianden praat de Atjeher ook thans nog herhaaldelijk over Darlang „toean matjan", ie zoo handig de belasting kon binnenkrijgen, nant als een of andere Agarn niet wou betalen en zei dat-ie geen „peng" had, kwam Darlang die verbazend handig goochelen kon en haal de den onwillige de guldens uit den neus, de ooren zoodat iedereen paf stond en lantas betaalde. Darlang was later niet bij de maréchaussée doch bij de infanterie deze was onder zijn leiding zeker even goed als het keurkorps. Maar zij hadden natuurlijk niet de roode bloedvingers op den kraag der jas, waarom Darlang voor zijn mannen invoerde, dat zij een rooden zakdoek om den hals geknoopt zouden dragen. En nu nog loopen de mannen in de Alas-landen zoo, eene herinnering aan den reeds lang overleden aanvoerder. Dat er vrij veel wegen in dat gebied zijn, is voor een goed deel aan Darlang te danken. Campioni, die één der grootste klewang- aanvallen doormaakte, welke de Atjeh-ge- DE «ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. Geneve, 3 Mei (draadloos) De oecónomische wereld-conferentie zal morgenochtend te elf uur aanvangen. De eerste zitting zal slechts de officieele opening zijn. Na de opening door minister Theunis zal worden overgegaan tot de verkiezing van de vice-president en tot de samenstelling van het bureau van de conferentie. De algemeene debatten zullen in verband niet het feit, dat de Russische delegatie eerst Woensdag n.m. zal aankomen, eerst Woensdag middag of Donderdagochtend beginnen. De algemeene debatten zullen worden geopend door prol. Kappel uit Weenen, waarna de vertegen woordigers van Duitschland, Engeland en Frank rijk het woord zullen voeren. De Zwitsersche politie heeft bijzondere maatregelen getroffen voor de bescherming der Russische delegatie. DE BEGROOTINGSDE BATTEN HERVAT. BERLIJN, 3 Mei (draadloos) De Pruissche landsdag heeft heden, na de Paaschvacantie, de bespreking over de begrooting in plenaire zitting hervat. DE TOELAGEN VOOR HET ZWEEDSCHE KONINKLIJK HUIS. OSLO, 3 Mei (draadloos) De Noorsche ar beiderspartij heeft iu het Storting een voorstel ingediend tof verlaging van dè tbelagen voor Koning en Kroonprins. Het voorstel werd ech ter door het. Storting met groote meerderheid verworpen. De toelage voor den koning bedraagt 700.000 kronen An voor den kroonprins 50.000 kronen per jaar. MARCONI TREEDT IN IIET HUWELIJK. ROME, 3 Mei (draadloos) Marconi heeft of- licieel bekend gemaakt, dat hij in het huwelijk zal treden met Bezzi Scali, dochter van graaf Francesco. Zijn a.s. vrouw is 27 jaar. Laatste Berichten. Weerbericht. Zwakke Lot matige O. tot Z. wind, meest licht bewolkt, droog weer, overdag wanner. De worgnioord nabij Lutterade. De vermoedelijke dader van den worgmooi'd op het 16-jarig meisje W. te Steijn, V., is heden morgen naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Hij blijft alle schuld ontkennen. Twist. Men meldt ons uit Emmen Bij een der baggermachines in het Valtherveen, onder Odoorn, ontstond gisteren twist tusschen een der baggerlieden, een zekere T. uit Weer- dingerveen en een machinist W. K. uit Emmen- Na een korte woordenwisseling, waarbij T. den machinist bedreigd had, greep K. een koevoet en sloeg T. daarmee op het hóófd. De hersenpan wed hem ingedrukt. In zeer ernstige toestand werd de verslagene opgenomen. Hedenmorgen was zijn toestand hopeloos. De dader is door een marechaussee terecht gesteld. De versla- gene is weduwnaar en vader van 8 kinderen- RO 11ERDAM, 3 Mei. Ter veemarkt werden heden aangevoerd 189 paarden, 1 veulen, l983 mag. rund. 804 vette rund. 4624 nuchtere Kalv- 235 vette kalv., 145 sch. of lani. 267 biggen, 18 overloopers. Vette koeien 471-50 40-44 30-33 ossen 46-49 40-43, 37 stieren 41-45 34, 36 kal veren 75-80 60-62|45-624 melkkoeien 225- 430 kalfk. 240-425 stieren 130-460 pinken 80- 145 vaarzen 170-250 werkp. 250-350 slacht I' ll >0-175 veulens 100-130 fokk. 11-20 biggen 12-18; overloopers 24-35; slachtkalv. 7-11! biggen p. week 1.75-2. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 2 Mei. 3 Mei Londen12.13s/, 12.14 Berlijn 59 19»/, 59.22Va Parijs - 9.79 - 9.79 België 34 741/, - 34.75 Zwitserland 48 05 - 48 07 Amerika 2.496/, 2.4916/i« Weenen 35.15 - 35.17»/* Kopenhagen66.64 - 66.67V« Stockholm66 80 - 66.83 Oslo - 64.60 - 64.571/» Madrid- 44 30 - 44.25 Milaan- 12 8lï/fl -13.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2