TENTOONSTELLING Doorzitten PUROL met openbare les. InschrpiBi van Leeriinien MIJNHARDTs Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken Prins Manritsstraat 9, SCHIEDAM te, omtent de luidsprekerinstallatie, zich in ver binding te stellen met die Nederlandsehe indus trie, die zich op radio-gebied een wereldnaam heeft verworven. Ook ik laat verdere gevolgtrekkingen na deze rectificatie gaarne aan het publiek over." (w. g.) A. F. PHILIPS. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het antwoord van B. en W. inzake de onregelmatigheden bij het Openbaar Onderwijs. In antwoord op de door de gemeenteraads leden J. H. Evers, L. v. Pelt en T. Slavenburg aan het college van B. en W. gestelde vragen, luidende als \olgt 1. Is het juist, dat sinds gernimen tijd op groote schaal onregelmatigheden plaats gevon den hebben bij de administratie van het Open baar onderwijs te dezer stede 2. is het juist, dat deze onregelmatigheden hierin bestonden, dat kinderen van de eene school zoogenaamd „administratief" werden ingedeeld bij een andere school 3. is het juist, dat hierdoor niet gerekend werd met Artikel 28 de 6e Alinea van de Lager onderwijswet 1920, waarvan wordt voorgeschre ven op de aangegeven teldata de werkelijk schoolgaande kinderen te tellen; 4. Is het juist, dat tengevolge hiervan onder wijzers zijn gehandhaafd geworden, die anders op wachtgeld hadden moeten worden gesteld, waardoor aan het. Rijk schade is toegebracht 5. indien voorgaande vragen bevestigend worden beantwoord, welke maatregel hebben B. en W. dan genomen aan dezen toestand een einde te maken 6. droegen deze ongeregeldheden de kennis en goedkeuring van den wethouders van On derwijs heeft het college van B. en W. het volgende scluijven gericht aan den gemeenteraad Naar aanleiding van de vragen van de leden van uwen raad, de heeren J. H. Evers, L. van Pelt en 4Slavenburg, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen 1 en 2. Toen bij de Technische Herziening in 1923 en later nogmaals in 1924 het minimum aantal leerlingen per zesklassige school werd verhoogd, resp. van 180 tot 211 en van 211 tot 241, zag onze gemeente - bij de absolute onmogelijkheid om met het. oog op den toestand van de gemeentefinanciën tot aanstelling van boventallig personeel over te gaan - zich ge dwongen om zich aan de nieuwe vergoedings normen aan te passen. Zij heeft daarbij gebruik gemaakt van den bij de Wet aangewezen weg voor geleidelijke invoering, door n.l. in vacatures niet te voor zien, zoodat op wachtgeldstelling van onder wijzers, waardoor het personeel zou worden gedupeerd en slechts een bezuiniging in schijn zou zijn verkregen, werd voorkomen. Deze methode vond bij den Onderwijsraad en het Departement waardeering, zoodat van die zijde een zeer tegemoetkomende houding werd ondervonden. Als men bedenkt, dat zoo in 28 vacatures niet werd voorzien derhalve de salarissen van 28 leerkrachten voor het Rijk werden be spaard meenen wij, dat daarvoor ook alle reden was. Men begrijpt, dat de uitvoering met groote moeilijkheden moest gepaard gaan, daar de steeds in beweging blijvende toestand telkens heen en weer plaatsing van leerlingen nood zakelijk maakte. Ten slotte bleek dit den af getreden inspecteur van het gemeentelijk On derwijs, met het oog op den goeden gang van het onderwijs en de belangen der kinderen, niet meer houdbaar. Evenals in den gfoeitijd der scholen, o.a. in 1910 1914 en 1916, met het oog op de subsidie- bepalingen scholen administratief zijn opge heven en weder opgericht, achtte hij zich ook in dezen overgangstoestand gerechtigd zijn toevlucht te nemen tot administratieve over plaatsingen, waarbij uitdrukkelijk zij gecon stateerd, dat de leerlingen nimmer dubbel wer den geteld. Toen dit ter kennis van den wethouder van Onderwijs kwam, heeft deze daarvan aan ons college mededeeling gedaan en meermalen, het laatst nog enkele weken geleden, is een en ander in ons college besproken geworden. WiJ meenen eenerzij ds, dat bij de beoordee- lmg van dezen maatregel in het oog moet worden gehouden, dat wij leven in een overgangstoestand waarmede ook lnj de toepassing van de wette lijke bepalingen, die geschreven zijn voor een definitieven toestand moet worden rekening gehouden en waarin de noodzakelijkheid er toe kan dringen de toevlucht te nemen tot, maat regelen, die in zich zelf niet verkeerd ja zelfs rationeel zijn en die bij geen enkele 'bepaling der wet zijn verboden. Anderzijds is ons college er echter wel degelijk op bedacht geweest, dat daarvan niet larmer moet gebruik worden gemaakt dan noodzakelijk is, zoodat de nieuw benoemde inspecteur in overleg met den wethouder dan ook eenigen tijd geleden speciale maatregelen in die richting heeft genomen 3. Deze veronderstelling is onjuist, aangezien op de teldata inderdaad de werkelijk schoolgaan de kinderen werden geteld, daar, wat op de eene school meer werd geteld, op een andere van het totaal werd afgetrokken. Zooals gezegd, hebben geen dubbeltellingen plaats geVonden.& 4. Dit is eveneens onjuist. Bij de hier gevolg de methode was op wachtgeldstelling in het algemeen niet mogelijk, maar Voorts merken wij op, dat door opwachtgelstclling het Rijk geen noemenswaardige hesparing verkrijgt, maar wel door het hier toegepaste stelsel van niet- Voorziening in Vacatures, waardoor gelijk ge- Hoofdpijn-Tabletten 60 et Laxeer-Tabletten 60 et. Zenuw-Tabletten 75 et. Staal-Tabletten. 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. 1442 9 Bij Apoth. en Drogisten. zegd, Vanaf 1923 in deze gemeente een daadwer kelijke bezuiniging Voor het Rijk van de jaar wedden van 28 leerkrachten is verkregen. 5 en 6. Deze vragen vinden onder 1 en 2 hare beantwoording. Na vorenstaande uiteenzetting meenen wij niet te mogen nalaten ervan te doen blijken, dat wij ten zeerste betreuren, dat in de gestelde vragen gesproken wordt van „onregelmatigheden." Zooals boven bleek, io er in de toegepaste me thode, waardoor getracht is in een moeilijke overgangstijd de belangen der schoolgaande kinderen, den goeden gang van het onderwijs en de belangen van het personeel zoo min mogelijk te schaden, niets, dat onbehoorlijk genoemd kan worden. De thans gebezigde uitdrukking heeft ons derhalve uiterst onaangenaam getroffen. 11. K. Ziekenhuis. Vorig saldo /8362.19| Bij de Redactie van de „N. Schied. Courant" was vorige week inge komen N.N. ter eere van St. Liduina to. Parochie Singel Wijk V. - 19.60 H- 59.80 T- 19.15 K- 18.50 Ter eere der H. Maagd ter verhooring van de Novene der Drie Wees Gegroeten l. Ter eere van den H. Clemens Maria Hofbauer, eveneens voor het ver- hooren eener Novene1. Frankenland Wijk K. M41.70 M. V. ter eere van de H. Liduina - 2.50 Van N. N. voor het ziekenhuis - 2-50 Gorzen Wijk S6.75 d- 9.15 N5.45 Mö.- Th5. Van drie-ma andelij ksche klanten - 9. Totaal8617.031 Met besten dank H e t C o m i t Nog zij vermeld, dat het comité dezer dagen een zeer mooi kruisbeeld ten geschenke heeft gekregen. Ook voor deze gave grootelijks dank De a. s. gemeenteraadsverkiezingen. Algemeene mededeelingen. Naar men ons van de gemeentesecretarie me dedeelt, zijn thans alle oproepingen voor 4t, stemming voor den gemeenteraad op 18 Mei a.s (er post bezorgd, zoodat de kiezers wel spoedi° hunne oproeping thuisgebracht hijgen. Teneinde het vragen van inlichtingen ter se cretarie tót een minimum te beperken, is het misschien niet ondienstig eenige algemeene me dedeelingen te doen. Aan deze stemming moeten deelnemen alle mannelijke en vrouwelijke personen, die voor of op 15 Mei 1902 geboren zijn en op 1 Februari j.l. sedei 1 een jaar in de gemeente woonachtig zijn geweest. Zi.j die zich vanuit liet buitenland in Nederland gevestigd hebben, moeten op 1 Fe bruari j.l. 18 maanden onafgebroken, d. i. sedert 1 Augustus 1925, binnenslands hebben gewoond waarvan bet laatste jaar te Schiedam. Ook al heeft men geen oproeping ontvangen men is toch verplicht te gaan stemmen.Men mel de zich daarvoor op het stembureau, indien men weet waar men stemmen moet, en anders gaat men even naar de Nieuwstraat 26 om een nieuwe oproeping te vragen. Dit laatste echter niet vroe ger dan 2 dagen voor de stemming. Aan de stemming deelnemen in een andere gemeente, zooals dat bij de stemming voor de 2e Kamer mogelijk is, gaat niet. Er kan alleen gestemd worden in de gemeente waar men op de kiezerslijst is vermeld. Indien men verhinderd is te gaan stemmen gelieve men daarvan mededeeling te doen,onder overlegging van de oproeping of vermelding van het Nr. van de kiezerslijst dat op de oproeping staat. Die mededeeling moet echter niet voor de stemming geschieden, zij kan gedaan worden op den dag der stemming op het bureau of daarna ter secretarie. Men denke er echter wel om dat men alleen bij gegronde redenen van verhindering vrijuit gaat. Zijn geen gegronde redenen te bewijzen, dan loopt men de kans gestraft te worden met een geldboete van 3 of 10 ongeacht het tijd verlies en andere onaangenaamheden die aan een vervolging zijn verhonden. Het komt voor dat bij de stemming gevraagd wordt een kiezer bij de invulling van zijn biljet bij te staan. Dit is alleen mogelijk indien de be trokkene lichamelijk hulpbehoevend is, b. v. niet zien kan, de beschikking over zijn handen mist en Is men geestelijk hulpbehoevend, b.v. ge krenkte geestvermogens, niet kunnen lezen of schrijven e. d. dan mag geen hulp worden ver leend. Zij die niet in betrekking zijn, of die zelf kun nen bepalen op welk tijdstip zij zullen gaan stem men, vervullen hun plicht zooveel mogelijk voor half 12, des morgens, of na 2 uur 'snamiddags. Veelal komt het personeel van fabrieken en werkplaatsen tusschen half 12 en 2 uur stemmen. Men helpt zoodoende bevorderen dat in genoemd tijdvak geen opstopping aan de bureaux ontstaat en lang wachten van de kiezers vermeden wordt. Jubileum. Het zal Maandag 9 Mei 40 jaar geleden zijn, dat dat de heer J. Post, rekening-courant-boek houder bij de Stearine Kaarsenfabriek Apollo, bij deze onderneming in dienst trad. Stedelijk Muziekkorps. Programma van de uitvoering op Zondag 8 Mei 1927, des namiddags ten 1 ure in de Plan tage. 1. Marche Russe, L. Ganne. 2. Ouverture Norma, V. Bellini. 3. Ballet uit de opera Faust, 7 deelen, Ch. Gounod. 4. Fantasie op de opera Lohengrin, R. Wagner. 5. Panis Angelicus (op verzoek), C. Franck. 6. The British Legion- Marsch, L. Bidgood. R. K. Ziekenhuis. Door de R. K. S. V. Excelsior is besloten op 2en Pinksterdag a.s. een sportdag te organisee- reu ten bate Van het nieuwe R. K. Ziekenhuis, alhier. De plannen voor dezen, sportdag, grootsch van opzet, worden thans nader uitgewerkt en zullen tijdig gepubliceerd worden. Het bestuur dezer sportvereeniging vertrouwt op ruimen steun en medewerking van alle katho lieke ingezetenen te dezer stede voor het welsla gen van dezen sprtdag. Wij twijfelen er niet aan of het zal Excelsior niet aan medewerking ontbreken, gezien het buitengewone sympathieke doel van dezen sport dag. De overweg bij Kethel. Nog geen reden voor bewaking. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Krijger betreffende het her stel van de overwegafsluiting nabij Kethel, deelt de minister van Waterstaat het volgende mede In het op den overweg bij Kethel op 19 April plaats gehad hebbend ongeval, dat geheel te wijten is aan onoplettendheid van het slachtoffer, dat, doof zijnde, zelfs niet op de waarschuwingen van het publiek acht heeft geslagen, kan geen aanleiding worden gevonden tot het weder in stellen van de bewaking over te gaan. Intusschen is c'eze overweg in verband met de toeneming van het verkeer aldaar nog in obser vatie. Onze adverteerders. „S u i s s e." De onvermoeide ondernemer A. J. C. v. d. Hoek zal van hedenmiddag af hotel-café-res- taurant „Suisse", Hoogstraat 111 exploiteeren. In de annonce van gisteren werd bekend gemaakt dat heden en morgenavond van 8-11 uur een strijkje onder leiding van Eliazar Sohieving zal concerteeren. B a k k e r ij J. B e m ij n. In een der winkels van het sedert kort gereed gekomen complex hoek Hoofdstraat—Brouwer straat, wordt hedenmiddag door den heer J. Remijn een le klas luxe-bakkerij geopend. Deze zaak, die in alle opzichten aan de moder ne eischen voldoet, zoowel wat winkel-interieur als bakkerij betreft, zal zeker haar naam wel weten te vestigen. St. Servatius. Wij herinneren aan den derden en laatsten wedstrijd-avond, morgen, 's avonds te 8 uur in den R. K. Volksbond, waar de uitspraak der jury, alsmede de uitreiking der prijzen zal plaats hebben. T. H. O. R. Adspiranten uitvoering. Gisteravond heeft bovengenoemd gymnastiek - ver. een goed geslaagde uitvoering gegeven voor haar adspirant-leden. Onder de bekwame lei ding van de leeraren zijn de uitgevoerde num mers een succes geworden vooral het jeugdige, kleutige goed wist door luchtige ongedwongen passen, gepaard met vroolijk'gezang"en piano spel een daverend applaus te oogsten. Een bij zondere vermelding verdient derythmischedans, uitgevoerd door de meisjes van klasse D. De goochelaar „prof. Bossini" wist de vele aanwezi gen eveneens gezellig bezig te houden. Lijk opgehaald. Hedenmorgen is uit de Schie opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon van ongeveer 35 j. oud. 1.75 M. lang zwart haar, kleine neus, dikke lippen gekleed in donkerblauwe winter jas, grijs colbert-kasje, wollen gestreepte pull over, fantasiebroek, lage zwarte schoenen, wit gestreept overhemd met dito slap boordje, en jaeger onderbroek. Het lijk heeft vermoedelijk 5 dagen in het water gelegen. Gistermiddag te omstreeks 5 uur toen de 7-ja- rige P. H. wonende Touwbaan speelsgewijze te gen de talud van den Rotterdamschen dijk klom, kreeg hij een klap van de treeplank van de elec- trische tram, die aldaar juist passeerde. De jon gen liep een scheurwond op van pl.m. 5 e. M. op de linkerwang en is voorloopig door de politie aan de politiepost Broersvest verbonden, waarna hij door zijn vader onder dokters behandeling is gesteld. UIT ROTTERDAM. Prinses Theater. Om acht uur wordt begonnen met een zeer ac tueel journaal. Hierna volgt een buitengewoon interessante bloemenfilm. De eerste hoofdfilm is getiteld „In de ketenen des doods". Het is een prachtige tendenzfilm met goed spel, aangrijpend en boeiend van begin tot einde. Als variété, optreden van een zanger-humorist. Als tweede hoofdfilm een succes-klucht, met Sid Chaplin in de hoofdrol, getiteld „Het kamer meisje van den kolonel". Een aardige film waar in de hoofdrol-vertolker als „Bob" het publiek iederen keer doet daveren van 't lachen. Wij kunnen dit afwisselend en goed verzorgd program zeer zeker aanbevelen. SPORT. Nederlandsehe Lawntennis Bond. Eerste klas. Afd. 1 Rotterdam - Anglo Dutch la —Haarlem la Den Haag Waanzin.D. V. V la. Afd. 2 Den Haag Oranje T. C.Anglo Dutch lb. Amsterdam D. D. V. lbHaarlem lb. Afd. 2 Dordrecht Dordt 1Baan14 Schiedam Game INuova. Afd. 3 Den Haag Onder Ons I Cluhh. te W. I Schiedam Schiedam—Sido. Nederlandsehe Voetbal Bond. Kampioenschap van Nederland Amsterdam Ajax— N, A. C. Rotterdam Feijenoord— Heracles. West B. Promotiecompetitie 2de Klas A Rotterdam Steeds ITooger- B. M. T. Vlaar- dingen Fortuna— C. V. V. 2de Klas B. Rotterdam Xerxes- Unitas. Promotoecompetitie 3de klas Delft Concor diaV. S. V. Rotterdam R. F. G. -Overmaas Promotiecompetieie 4de klas Alphen Aplhia -JU. V. S. Schiedam D. PI. S.Schiedam. Promotiecompetitie reserve 3de klas Rotter dam V. O. C. 3— Hennes D. V. S. 2 Dordt O. D. S. 2—Neptunis 2. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Burgerlijke Stand. Geboren: Mei 4 Coenraad Johannes Ma ria, z.vJ. W. Wiechert en C. M. van de Pas, Villastraat. Augustinus Herman Franciscus z.v. A. A. Boudens en J. R. H. M. van Heek Aleidastraat. 5 Augustinus Stephan.us Marie, z. v. P. A. van den Berg en D. T. Klapper, Wa rande Jasperina, d. v. A. Post en S: Baas, Pa rallelweg. Cyriel z. v. M. van Dijk en M. Ver- donck, Wattstraat. Lena Sijtje, d. v. C. Tal- mon en S. Geerink, Mariastraat. Jacobus z.v. T. A. Schenk en J. van Schie»., Stationstraat. Scheepvaart. Hoog water te Doek van Holland. 7 Mei v.m. 6 17 n.m. 6 51. 8 Mei v.m. 7.15 n.m. 7.53. 9 Mei v.m. 8.25 n.m. 9 11. Gem. Hoogwater 87 c.M. -J- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoding. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoeling vereeniging" Heden 1.30 per ketel. Advertenti?n. Heden overleed na een langdurig en geduldig lij den, de baas van onze distilleerderij C. H. RUSELER in den ouderdom van 58 jaren. Zijne nagedachtenis zal steeds bij ons in eere blijven. Directie Nederlandsehe Distilleerderij en Fles- schenfabriek voorh. de fa. Herman Jans n. Schiedam, 6 Mei 1927. 1451 16 DONDERDAG 12 MEI van 2-4 uur n.m: voor genoodigden en tegen toegang van 10 25. DONDERDAG 12 MEI van 7—9 uur n.m. toegang f 0.10. VRIJDAG 13 MEI van 2—4 uur n.m. en van 7—9 uur n.m. toegang vrjj. voor D. I, D. II, Huishoudkun dige, Costuumnaaien. Opleiding voor acte nuttige en fraaie hand werken en diploma Kinderjuf frouw. Aanmelding van leerlingen tot 15 Juni op de spreekuren Woensdag v.m. vau 9V2IIV2 uur en van 68 uur n.m. 1448 32 De Directrice M. J. H. VAN DE VEN. 7 7 77 M. T- 11.14 77 7 7 7 7 4- 8.05 77 77 G19.55

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2