mmGBLAD W&GB WEEK-REVUE. DITJES EN DATJES. 50ste Jaargang. Zaterdag 7 Mei 1927. No. 14855 Bureau K O E M AÜR K T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3'|maanden /2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postclièque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger;^15_bq_yerjiesjvan eiken anderen_vingerJ[)e_Verzekeringw43rdtjgewaa^^ Hoh.AIgem. Verz.barilocniedani TWEEDE BLAD. Binnenland. Ook al waren de feesten ter gelegenheid van Juliana's achttienden verjaardag op de meeste plaatsen maar zeer bescheiden van opzet, toch is 30 April j.l. tot een werkelijk nationale her denking geworden en waarde een golf van sym pathie over land voor de jeugdige prinses, van wie dezer dagen portretten zijn gepubliceerd, die ons doen zien tot welk een blijkbaar krachtige, gezonde jonge vrouw dit koningskind is uitge groeid. Eerst in de laatste dagen voor de feestviering is door spitsvondige publicisten het feit bestre den, dat de prinses nu meerderjarig worden zou. In feittlijken zin -hebben wij gelijk, maar veel meer dan een spitsvondigheid is hun vinding toch niet. Een vorstentelg, die door de Grondwet aan gewezen wordt om bij een eventueel verscheiden der Koningin deze direct op den troon op te vol gen en een land te besturen die door diezelfde grondwet tot het lidmaatschap van den Raad van Siaten is aangewezen, zulk eene kan men toch moeilijk als een onzelfstandige persoon aanmer ken on haar meerderjarigheid is practisch dan ook even wezenlijk, als haar recht op den titel Van Kroonprinses. Deze laatste benaming is haar op haar IBen verjaardag spontaan in alle persartikelen toege kend. Toen de Koningin op denzelfde 18-jarigen leeftijd den troon besteeg, heeft Zij beloofd Haar best te zullen doen om het volk op te voeren Lot het volbrengen van alle daden, waarin een klein volk groot kan zijn. Dat zij hierin is geslaagd zal wel niemand in twijfel trekken. Wij hopen dat onze toekomstige vorstin even eens ons aller sympathie zal veroveren. Een herdenking van geheel anderen aard had den dag er na plaats toen toch werd het socia listisch feest van den arbeid gevierd, hier en daar Vrij massaal, maar nergens bijzonder bezielend. Zoo gaat het met alle geregeld terugkeerende manifestaties. Een zeker aantal keeren laait het feu sacré, dat de meeste jonge bewegingen ken merkt hoog op, maar als de climax bereikt is, en de manesfestatie tot een traditie verworden, dan. worden de vieringen meer plichtmatig dan enthousiast. Daarbij komt, dat de democratische groepen door de verwezelijking van een deel van hun program de pakkende leuzen verloren hebben en deze vervangen moesten door andere, Van misschien niet minder groote waarde, maar Wel minder inwerkend op de volkspsyche. 1 De jongere generatie voelt, naar we mecnen op te merken, ook niet in dezelfde mate voor poli tieke actie, als de ouderdom dat een 10 tot 20 jaren geleden deden, en hed wat jonge mannen interesseeren zich op den jongsten 1-Mei-dag méér voor de vraag hoe de uitslag van den voet balwedstrijd Nederland-België zou zijn, dan voor de resuluties, die de manifsteeren.de roode garde zouden aannemen. We willen daarmee niet zeg gen,dat hetjjonge geslacht om zijn anti-politieken zin er beter om is, maar constateeren slechts fei ten. De voetbal enthousiasten hebben zich overi gens gelukkig kunnen maken met een 3-2 over winning van hun favorieten, want met die cij fer s versloegen „we" de Belgen in het Am- stêrdamsche stadion en gaven we voor den twee den keer in dit jaar onzen Zuiderburen te kennen dat die kaaskoppen zich zoo maar niet de kaas van de boterham laten eten, de eerste maal waren het de kale hoofden van ons Binnenhof team, die de nationale eer ophielden en thans wa ren het 11 stellen jonge beenen. Niet in alle zaken behoeft een klein land groot te zijn. De statistiek b.v. onzer vaderlandsche criminaliteit mag gerust van kleine proporties blijven, maar heL heeft er den laatsten tijd veel van, dat ons land ook op het gebied van misdaad en roof een reputatie gaat krijgen, die Wild-West- toestanden nabij komt. De reeks van ernstige moorden en moordaan slagen is deze week weer met eenige afschuwelijke misdaden "verlengd een lustmoord in het Lim- burgsche Stem, een weerzinwekende doodelijke mishandeling in de buurt van Emmen, eer ver moedelijke doodslag op een vrouw te Utrecht door haar echtgenoot en een herhaalden moord aanslag door een jongen man op zijn eclitgenoo- te te BarneVeld. Die laatste daad is vooral mo gelijk gemaakt door onze te zachtzinnige jus titie, die den dader na zijn eersten aanslag in vrijheid stelde zelfs al voor het vonnis geveld was zonder zich te overt uigen dat de man lot bezinning en andere gedachten was gekomen. Aanslagen tegen het leven worden in ons land over het algemeen veel te zachtmoedig gestraft met een of twee jaar brommen komen de daders meestal vrij We verliezen ons te veel in klein gedoe. Men- schen, die elkaar eens in opgewonden toestand een scheldwoord toevoegen, worden voor den rechter .gesleept en mannen, die hun vrouw wilden vermoorden en ze zwaar lichamelijk letsel toebrachten, kwamen er soms met een voorwaar delijk veroordeeling af. Deze week een rubriek „Rechtszaken" nale- zenden, namen we kennis van de veroordeeling van een man, die door middel van een smoesje iemand voor 5 gulden had afgezet, lot 8 maan den gevangenisstrafde volgende zaak betrof ie mand die in dienstbetrekking 14000 gulden ver duisterd had en ook tegen hem luidde de eisch 8 maanden, nadat de officier zich verontschuldigd had,dat hij in dit geval heusch niet tot een voor- Slaande bewijzen. Op het Paaschcongres dat de S. D. A. P. on langs gehouden heeft, is het onderwijsvraagstuk, tuschen de talrijke ruzietjes door, ook nog be handeld. De heer Gerhard dreunde een verlanglijstje op, waar zelU de roode broederen bleek van werden. Het negende leerjaar was de eerste eisch, hoo- gere scholen voor Jan en alleman, nijverheidson derwijs en wat dies zij al meer. Voorts schoolart sen, schoolvoeding, schoolkleedig, schoolver- snaperingen, schoolfuifjes enz. en allemaal voor >»v)iks." Daar er meer gemopper dan applaus op deze verlakkerij volgde, smeet de spreker het ge wiekst over een andere boeg en begon een lof zang op de openbare school, die de school der toekomst wordt als de soci's in de meerder heid komen. De scheiding in openbare en bijzondere scho len zal dan niet gehandhaafd kunnen worden, of *Uet andere woorden de minderheid zal er dan aan moeten gelooven. De heer Gerhard snakte naar dit oogenbhk, Want op de bijzondere school, zoo snoefde hij, Wordt het gemeenschapsgevoel, het schoonste prmcipe in de opvoeding, vermoord. De openbare school echter is een Eldorado voor meester en leerling. We dachten er juist over om met een ernstig Verweer tegen dezen onzin op te komen, toen we een berichtje onder rechtszaken lazen, dat het Verguldsel van heer Gerhards beweringen totaal Wegbeet. 't Was slechts een simpel berichtje en er stond h°Ven „Een lieftallige onderwijzeres." Deze aanminnige dame, een gehuwde leerkracht van openbare school te Vogelenzang, stond voor de IJaarlemsche rechtbank terecht, wijl zij op de ^ogelenzangsche school gedaan had, „of ze thuis was" en een 8-jarigen knaap „geknepen, geslagen en geschopt" had. Daar kindergeschrei slecht harmonieert met vogelengezang had de Bloemendaalsche gemeen teraad 't vinnige mevrouwtje gezwind ontslagen en de strafrechter meende dat een 20 boete ook nog niet kwaad voor haar was. Tot zoover werd dus aan het rechtvaardig heidsgevoel voldaan, doch daar kwam de verde diger op de proppen die vond de dame in 't ge el niet strafwaardig en met bezielde warmte smeekte hij om vrijspraak. En weet u wie die verdediger was Wel, mr. Mendels, de hel-roode mr. Mendels. Toen begonnen wij te begrijpen, wat de S. D. A. P. onder het aankweeken van gemeenschaps gevoel" verstaat. Voorzeker trappen, klappen en knepen zuilen dat gevoel niet verdorren, maar wij vragen ons af, of de kinderen het prettig zullen vinden. waardelijke veroordeeling kon requireeren, om dat het bedrag te hoog was. ||We weten het wel rechtspreken is moeilijk er moet zooveel met omstandigheden rekening worden gehouden met ontkomt vaak echter niet aan den indruk, dat de rechters zich bij de beoor deeling van groote zaken wat al te veel in de omstandigheden" verdiepen en onbewust natuurlijk de kleinere zaakjes zonder zwaar wichtige psychologische beschouwingen afhan delen. We gelooven graag, dat vele moordenaars slechts half- of kwart toerekenbaar zijn, maar door een zéér gevoelige straf moesten we het maar èens tot hun stompzinnige hersens doen door dringen, dat het leven eens mensohen geen speel goed is voor verdwaasde revolver- en messenhel- den. De lentezon heeft waarachtig de oude Tante Pos tot een hupschen levensspron.g geprikkeld. Al haar lieve Hollandsche neefjes en nichtjes heeft ze verblijd met dc mededeeling, daL ze van 1 Juli af slechts een postzegeltje van 7| cent op hun brieven behoeven te plakken. Tante Pos ziet er uit als een oudje, dat zich een Voronoff-sche klier heeft laten inplanten- Wij zijn er van overtuigd, dat ze nimmer spijt zal hebben van haar daad.Wat ze minder ont vangt door haar zegeltjes, zal ze dubbel en dwars terug krijgen door een verhoogden omzet. We hopen, dat Voronoff, een vaak terugkeeren de cliënte aan Tante Pos moge krijgen Buitenland. De Ver. Staten zijn door zeer ernstige rampen bezocht. Het zwellende water in de Mississippi heeft zich buiten de oevers gestort en onmetelij ke vlakten overstroomd, dorpen en steden met ondergang bedreigende. Het is de staat Louisiana die t'et gevoeligst onder deze natuurramp lijdt. Machteloos staan wetenschap en techniek tegen over de natuurmacht, die hier zich zoo woest demonstreert. Aan de monding der rivier ligt New-Orleans, een stad van ruim een half milli- oen inwoners, en om deze plaats voor de gevolgen van overstrooming te behoeden, hebben de auto riteiten elders dijken met dynamiet doen opbla zen en een groote uitgestrektheid land laten on- derloopen om daarnee New Orleans te sparen. De boeren waren eerst van plan om zich gewapend te verzetten tegen deze inundatie van hun grond, maar tenslotte hebben ze zich op belofte van schadeloosstelling bij het besluit neergelegd.Het ergste is echter, dat het offer nutteloos schijnt, want ofschoon de ingenieurs nauwkeurig tot op centimerters berekend hadden, hoe ver de rivier door dit ingrijpen zou vallen, is geen verlaging van het peil inget reden en verbreek t dewatermas- sa, zonder daartoe genoodigd of geholpen te zijn, steeds andere dammen en dijken. Het aantal dakloozen bedraagt nu reeds een kwart miliioen en de schade is op geen 10 tal milli ten dollars nauwkeurig te schatten. Spontaan biedt het A- Staatkundig babbeltje. Over het inkomen der Kroon circuleeren onder het volk zulke zonderlinge en onbestemde geruchten, dat het waarlijk wel eens aanbe veling verdient, een en ander tot hun gewone verhoudingen terug te brengen. Tegenwoordig geniet de Koningin een jaar wedde van 1.200.000, wat de zoogenaamde civiele lijst genoemd wordt. Behalve deze civiele lijst, mag zij vrij beschikken over de opbrengst der domeinen, welke ongeveer f 5.000.000 be draagt. De civiele lijst bedroeg eerst zes ton, doch is indertijd, wegens de verminderde koopkracht, verdubbeld. Vermeld dient nochtans, dat de Koningin 10 pet. van deze lijst in de schatkist terugstort. Voorts heeft de Koningin het gratis gebruik van zomer- en winterverblijven op 't Loo in 's-Gravenhage en te Amsterdam. Zij is bovendien vrijgesteld van alle directe be lastingen van Rijk, provincie en gemeente maar niet van de grondbelasting der eigen goederen. De veel gesmade Hollandsche schriel .Al gem. merikaansche volk hulp en vele mihioenen zijn in enkele dagen bijeengegaard. HElders in de Ver. Staten, in den Staat Virginia, had een mijnramp plaats, die bijna 100 slachtof fers eischte. Het land is dezer dagen dus wel ern stig bezocht. In Engeland is een heftige politieke strijd in geluid door de indiening van een anti-stalcings- wet door de conservatieve Britsche regeering. Daarin wordt de algemeene staking tot een misdaad bestempeld, óók de algemeene uit sluiting. Tactisch lijkt ons deze indiening niet. De arbeidersleiders zijn 't er allen roerend o ver eens, dat de jongste algemeene staking slechts ellende heeft gebracht voor de arbeiders, onder wie algemeen het gevoelen heerschtdat nooit meer Geen betere lessen aan die, uit de prac- tijk des levens. Door het ontwerp echter wordt de lust weer geprikkeld o te grijpen naar het machts middel, dat, hoewel schadelijk, toch smakelijk wordt, omdathet verboden is. De kwestie der troonopvo'ging in Spanje is een zeer delicate. De koning heeft een groot gëzin maar met de gezondheid van enkele zijner kinderen is het slecht gesteld. De oudste zoon, dus de vermoedelijke troonopvolger, is een ern stig zieke, hij lijdt voortdurend aan hevige bloedingen en voor herstel is geen kans. Op hem volgt een jongen, die doof-stom is. Volgens een bericht uit Madrid hebben Primo 'de Rivera en de koning nu besloten om den derden zoon voor de troonsopvolging aan te wijzen. Het spreekt, dat zulks maar niet zonder Wet of formaliteit gaat en het voornemen is dan ook aangekondigd om den nu 14-jarigen jongen op zijn 17en verjaardag officieel voor de op volging aan te wijzen. Koning Alfons was in zijn jonge jaren ook zeer zwak hij leed aan tuberculose, doch het schijnt, dat zijn levenslustig karakter het ge wonnen heeft van het dreigend noodlot. De oeconomische Wereldconferentie. Het besluit van Rusland, aan de wereld conferentie te Geneve deel te nemen, heeft al gemeen de aandacht getrokken De deelneming van Sovjet-Rusland wordt, over 't algemeen zoo verklaard, dat Moskou besloten io, verbindin gen met het overige Europa in te gaan. Maar er worden ook aan het voornemen van Rusland beschouwingen vastgeknoopt, die of op een misverstand berusten, of opzettelijk op een dwaalweg leiden. Dit is vooral het geval in ver band met Duitschland. De Duilsche diplomatiek-politieke corres pondentie wijst erop, dat het onjuist is, te ver moeden, dat de deelneming van Rusland aan de conferentie reeds zou beteekenen, dat Moskou een andere houding zou gaan aannemen tegen heid is dus zeker niet toegepast op het hoofd van onzen Staat. Prinses Juliana ontvangt, van j.l. Zaterdag af, als vermoedelijk erfgename van de Kroon, een inkomen van ƒ200.000, wat verdubbeld wordt, indien zij een staatsrechtelijk wettig huwelijk sluit (dit is een huwelijk, waartoe bij speciaie wet toestemming is verleend). Ook zij is vrij van alle personeele lasten. Al lijkt het misschien vreemd dat aan de prinses reeds zoo vlug een groot inkomen wordt toegewezen, feitelijk is dit een logisch gevolg van een ander grondwetsartikel, wat bepaalt., dat de troonopvolger(ster) bij het bereiken Van den achttien jarigen leeftijd, een eigen hofhouding op moet zetten om aldus de noodige zelfstandig heid voor de latere taak te verkrijgen. Over de nuttigheid en de noodzakelijkheid van dit artikel valt natuurlijk te twisten, maar het is er eenmaal en het zal er voorloopig wel blijven. Valt tenslotte nog te vermelden, dat een koningin-weduwe, zoolang zij weduwe blijft, 'n jaargeld ontvangt van 300.000 de vrijheid van personeele lasten geniet ook zij. 'ti Russische film. Alweer 'n Russische film maar dc „Po- temkin" is het niet 't Is nu de Worisjilof-film. Kent u deze man niet Wel, het is de volkscommissaris van oor log in het Eldorado der Sovjets Op zijn bevelen vliegen duizenden en even talrijk als zijn satrapen, zijn de Vernuftige ge dachten, die ontspruiten aan zijn brein. Daar heb je de vrouwen-bataljons Een uitvinding van hem De kinder- en kwajongensregimenten. Hij is er de vader van Dat wordt nu nog eens met recht „een volk in wapens" naar het oude Pruisische recept doch nog beter klaar gemaakt. Idealer kan het niet, zegt Worisjilof. Voortaan zal het niet meer gebeuren, dat een man zijn gezin of een zoo zijn vader en moeder behoeft te verlaten, want de geheele familie trekt ten strijde. Ziedaar de ware remedie voor een onvervalschien frisschen en vroolijken krijg. Blijkt het nu niet overtuigend, dat deze mijn heer Worisjilof, heel wat grooter is dan Napoleon? Napoleon vond alleen de dienstplicht uit, voor kerels en knapen Worisjilof neemt en passant de vrouwen en kinderen er ook nog bij maar Napoleon wilde ook alleen half Europa opslokken, terwijl Worisjilof, de verovering van het Westen in zijn blazoen heeft gehanepoot. Dat is een soort sneeuwbalsysteem van die snuggerling, dat hij afgekeken heeft van wijlen onzen Broekhuis. Wanneer Worisjilof namelijk Europa onder de knie heeft, gaat hij verder Westwaarts en pikt Amerika in en wederom Westelijk opmarchee- rende, sleept hij Azië en Australië in de wacht. Afrika moet hij nietdaar is niets te halen dan zand en moeraskoorts Is uit dit program geen film te maken, waarbij Ilias en de wereldoorlog maar beestjes waren Ons dunkt van wel en het Uide-congres der vereenigde Sovjets, waar Worisjilof Dinsdag bovenvermelde snorkerijen opdichte, was dan ook enthousiast over dezen nieuwen Alexander. Zou de wereld zich erg ongerust maken om trent die aanstaande overrompeling We gelooven 't niet. Zoo zachtjesaan weten wet wc wat Rusland waard is en we snappen ook, dat al die Sovjetsnoeverijen, oraties zijn voor 't eigen standje of glimmende volksverlakkerij. De Russische volkscommissarissen, zullen eerder als leeuwen vóór, dan tegen ons vechten, want wat ze spaarden of stalen, hebben ze ge bracht naar de banken in West-Europa en Amerika. O, poovere Russische film, die voorbij glijdt. Arme Russen. Eerst onder den knoet van den Czaar en nu onder de messen van vuige vilders. Moest ze daar revolutie voor maken MAASLANDUS, NIEUWE SCHIEDA OURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5