Parol lijj tallen en stukloop der Huid Alle kath. kiezers en kiezeressen Katholieke mannen en vrouwen Op SCHOONMMMRTIKËLEN. 1473 8 OOST-INBIE. De actie i n het Soloksche. De militaire actie in het Soloksche is geëin digd. In totaal zijn 230 personen gearresteerd en 350 vuurwapenen achterhaald. De compagnie marechaussee van kapitein Akkrsdijk \crlrekt vermoedelijk vinnenkort naar Java. Het Chineesehe gevaar. Het Soer. Handelsblad en het Bat. Nieuwsblad dringen aan op bestrijding van het snel toene mende kwaad van de Chineesche pers, waarachter de Kuo-Min-Tang en andere geheime genoot schappen staan. De mentaliteit van de z.g. sing— kelis in het Chineesche kamp toont zich soms meer openlijk dan bedekt vijandig tegen, het Nederlandsche gezag. Interneering. De Rumphius is met 36 communisten, die ge ïnterneerd zullen worden, naar Makassar ver trokken. Ouder hen zijn Boedisoejitro en Gonso- jotwono. In totaal zijn thans 1000 personen vooi interneering voorgedragen. Hiervan is reeds van 250 het besluit tot inter neering geteekend. AMERIKA. De wervelstorm in Amerika. De verwoestingen, door den wervelstorm in het centrum, het Westen en Zuid-Westen aan gericht, dreigen in afschuwelijkheid den toestand in het gebied van de Mississippi te overtreffen. Behalve de 150 dooden zijn er meer dan 1000 menschen gewond. De materieele schade wordt op millioenen dollars geschat. Behalve de 100 dooden te Poplarbluff zijn er ca. 50 menschen gewond en ca. 200 gewond dor een reeks geweldi ge rukwinden in Arkansas. De wervelstorm kwam als een bom terecht op groote gebouwen, wier geraamte gekreukt werd als een kartonnen huis je. Boomen werden ontworteld en in de lucht geslingerd. Verscheidene, kinderen werden ge dood en andere vreeselijk gewond hij de instor ting van, een school te Poplarbluff, EEN TWEEDE POGING Van New York naar Par ij s. Lloyd Will Bertaud en Clarence Chamberlin zullen heden oijj twee uur in den ochtend van uit Rooseveltville op Long Island in hun eendek ker starten voor een poging om een non-stop vlucht naar Parijs te volbrengen. Bertaud was vroeger bestuurder van den A- merikaanschen postvliegdienst, terwijl Cham berlain met Acosta het wereldrecord op zijn naam heeft, daar hij 51 uur 11 min. in de lucht, bleef. Hun eendekker, de „Columbia is dezelfde als die dit record maakte. Men zal niet starten wanneer het weer slechter wordt, maar de hui dige weerberichten voorspellen alleen eenige regenbuien in den ochtend. ALLERLEI. Uit Teheran Wegens het besluit der parle mentaire begrootingscommissies, omdeminimurn- schaal voor de salarissen der ambtenaren te verminderen, zijn alle departementsambtenaren in staking gegaan. Een menigte van 5000 man betoogde voor de parlementaire gebouwen, doch toen de ambte naren geen steun vonden bij den eerste-minister voor hun eischen, togen zij weer aan het werk. Uit Oslo In het arbeidsconflict is tusschen partijen overeenstemming bereikt. Het werk zal zoo spoedig mogelijk hervat worden. Binnenland. Collectieve arbeidsovereenkomst. Verschenen is het gewijzigd ontwerp van wet tot nadere regelig van de Collectieve arbeids overeenkomst van Voorbereiding. In dit verslag zijn de vragen in het voorloopig verslag gesteld en de antwoorden daarop in de Memorie van Antwoord opgenomen. De zevenjarigen leerplicht. In de gister gehouden tweede-Kamerzitting is op voorstel van de centrale afdeeling besloten het ingekomen w< tsvoorst J-Alberda c.s. in za ke den zevenjarigen leerplicht morgen in de af- deelingen te onderzoeken. Dr. Gorsira overleden. Te 's-Gravenhage is mededeeling ontvangen, dat de procureur-generaal van het Hof van Justi tie te Curacao, J. B. Gorsira, overleden is. Verlaging der gaskosten. In 'de gisteren gehouden Tweede-Kamerzit ting is besloten om het wetsontwerp in zake de verlaging van de paskosten tot ƒ1.te verzenden naar de vaste commissie voor de belastingen. Continentaal havenverkeer. Gedurende de afgeloopen maand April zijn in de Jiaven, Van Amsterdam aangekomen 252 schepen, metende te zamen 369.247 netto. reg. tons, dit is 28 meer dan een jaar geleden en een tonnage toe neming van 71.711 R. T. Rotterdam vertoont met 1049 schepen en 15 1.717.461 R. T., een vermeerdering van 125 sche pen en 194.671 R. T. Antwerpen boekte 919 schepen met 1.458.548 R. T. of 61 schepen en 120.206 R. T. méér dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hamburg ten slotte ontving 1244 schepen, me tende 1.592.708 R. T. zijnd 181, m t 249.335 R. T. méér. V rgdeken bij de maand Maart is het aantal schepen voor deze vier havens geringer, n.l. Amsterdam 13, Rotterdam 93, Antwerpen 81 en Hamburg 20. Ook de tonnage is minder met uitzondering van Hamburg. Stads- en Gewestelijk Nieuws. hedenavond naar denR. K.Volksbond waar onze wethouder, de heer ftir. M. M. VAN VHVZEN, zal spreken over DE BESTEMMING VAN DEN SCH1EDAMSCHEN GEMEENTE RAAD EN DE TEEKENEN DES TIJDS. Tevens zal mr. van Velzen behandelen den leidraad van socialistische zijde aan hunne propagandisten mede gegeven ten gebruike bij het huis bezoek. ^ilt ge weten WAAROM ge op 18 Mei a.s. stemmen moei op de KA THOLIEKE LIJST, komt dan hedenavond naar den R. K. Volksbond. Aanvang half negen precies. Toegang voor alle R. K. kiezers en kiezeressen. De ongeregeldheden bij het Openhaar onderwijs. De heeren J. A.Evers, L. v. Pelt en T. Slaven burg schrijven aan liet college van B. en W. naar aanleiding van de beantwoording door dit col lege van de door hen gestelde vragen betreffende onregelmatigheden bij het Openbaar Onderwijs, te dezer stede het volgende Wij meen en uit dit antwoord, ontdaan van alle franje en Van opmerkingen die geen betrek king hebben op de door ons gestelde vragen, zoo als o.m. die over het dubbel tellen var, leerlin gen waarover door ons niet was gesproken,te heb ben kunnen vaststellen. dat de door ons gememoreerde onregelmatig heden inderdaad hebben plaats gevonden, dat door Uw college maatregelen getroffen zijn aan dien toestand een einde te maken, dat uw college echter het door ons gewraakte systeem wettig acht. In verband hiermede verwijzen wij U naar het Koninklijk besluit van 2 September 1922 No. 42, waarbij werd beslist dat onder werkelijk schoolgaande kinderen behooren te worden ver staan die leerlingen, welke het ouderwijs aan de school ir. zijn vollen omvang gedurende korto ren of langweren tijd volgen. Dit besluit laat o.i. aan duidelijkheid uiets Le wenschen over. Wij hebben overwogen ten overvloede te be- voegder plaatse te informeeren. doch meenet» wij dat dit meer opjUwen weg ligt.Wij willen U thans de volgende vragen voorleggen 1. Is door 0 van den Onderwijsraad schrifte lijk toestemming verkregen tot het systeem van fictieve overplaatsingen 2. Zoo ja, is Uw college dan bereid den inhoud van dit besluit mede te deelen 3. Zoo neen, is Uw college dan bereid te be- voegder plaatse het al of niet wettig zijn. van het door ons bedoelde systeem te doen vaststellen 4. Hebben de Verslagen van het Openbaar Onderwijs te dezer stede gedurende de laatste jaren de werkelijke cijfers van het aantal leer lingen per school en per klasse aangegeven of de fictieve getallen Het spijt ons dat Uw college onaangenaam ge troffen is door bet bezigen onzerzijds van het woord „onregelmatigheden", waar wij echter on verminderd op het standpunt staan dal de toege paste methode niet regelmatig kan. worden ge noemd, meenen wij dat tot eenige grief Uwer zijds geen aanleiding bestaat. Integendeel zijn wij van meening, dat er, indien er aanleiding mocht zijn zich gegriefd te gevoelen, dit onzerzijds zou kunnen zijn over de wijze van beantwoor ding Uwerzijds hetwelk aan duidelijkheid van inhoud zooveel te wenschen overliet. Gemengd koor." Directeur Ko de Keijzer. Programma: 1. Eerste Koor met Koraal uit „Paulus" van F. Mendelssob.n-Bariholdy. 2. Aiia uit „Paulus" van F. Mendelssohn Bartholdy. 3. Koraal uit „Johannis-Passion" van Joh S. Bach, 4. Aria uit „Johannis-Passion" van Joh S. Bach. 5. Koraal uit „Johannis-Passion" van Joh. S. Bach. 6. a. Fantasie van Joh. S. Bach. b. Bourrée van Joh. S. Bach. 7. Koor uit „Paulus" van F. Mendelssohn- Bartoldy. 8. Koor uit „Paulus van F. Mendelssohn- Bartholdy. 9. Aria uit „Elias" van F. Mendel&sohn- Bartholdy. 10. Koraal uit „Mathaus-Passion" van Joh. S. Bach. 11. Aria uit „Mathaus-Passion" van. Joh. S. Bacli. 12. Koraal uit „Mathaus-Passion" van Joh. S. Bach. 13. a. Etude van F. Mendelssohn. b. Rondo Capriccioso van F. Mendelssohn. 14. Hallelujakoor uit „der Messias" van G. F. Handel. De nrs. 1, 3, 5, 7, 8, 10, 12 en 14 werden gezongen door het koor. De nrs. 2, 4, 9 en 11 door Mevr. S. Both- Haas. De nrs. 6 en 13 gespeeld door mej. Coba Rij- neke. Zooals men ziet, prijken slechts 3 componisten op het programma en wel van den allerhoogsten rang. Wij hebben ons echter afgevraagd of het programma wel voidoen.de afwisseling bood. Bij een uitvoering als deze wordt een zangtech niek, een geschoold stemmenmateriaal gevraagd van een zekere exce'Jerce, wil het publiek de prestaties weten te waardeeren. Wij durven ech ter nog niet be veren, dat Gemengd Koor deze bedoelde excellence beeft bereikt. Niettemin hebben wij toch heel veel goeds gehoord. Voora' de vrouwenkoren hebben ver dienstelijk gezongen. Afgezien van een tekort aan voordracht, hebben de dames hoegenaamd feen fouten gemaakt. De heeren waren verre van subliem. Het is voor den heer Ko de Keijzer een ware durf geweest een derge'ijk programma samen te stellen ons lijkt, het ten eerste iets te zwaar, ten tweede niet voldoende actueel om van de executanten te verwachten alles te geven wat ze kunnen. Meer succes hebben geboekt de hier heel goed bekende solisten mevr. Sophia Both Haas, so praan en mej. Coba Rijneke, piano. Beiden hadden het zich verre van gemakkeijk gemaakt, evenwel was het succes onverdeeld en het applaus langdurig en spontaan. Er waren voor haar 2 mooie bouquetten rozen. Gemengd koor heeft gisteravond weliswaar getoond veer te kunnen, evenwel zijn wij over tuigd, dat het meer kan geven. Wij behoeven slechts te herinneren aan de „Kreuzaffindung" in Januari j.l. Spaarbank Schiedam. Ao. 1820. Men schrijft ons In de gisteravond gehouden bestuursvergade ring zijn zeer belangrijke, sociale besluiten ge nomen. Bestaat door ruime openstelling van de kanto ren voor velen de gelegenheid tot sparen, thans wi wil de spaarbank trachten door middel van een afhaaldienst diegenen te bereiken, voor wien een gang naar de spaarbank bezwaren me de bracht. Een tweede besluit dat ongetwijfeld voor velen uitkomst kan brengen, is het belasting sparen. De spaarbank wil door dezen tak van dienst het betalen van de belastingen vergemakkelijken. Door middel van den afhaaldienst kan ieder belastingbetaler wekelijks of maandelijks een bedrag aan huis doen aihalen.De spaarbank zorgt dan voor de tijdige betaling van de verschul digde termijnen. De belastingbetaler levert na de ontvangst van de biljetten deze hij de spaarbank in. rijd, moeite, zorg en geld (boeten) wi! de spaarbank, kan het zijn, aan velen besparen. Dezer dagen zal in een circulaire deze nieuwe spaarvormen nader worden kenbaar gemaakt. Reeds nu willen wij er op wijzen dat spoedige toetreding in het be'ang van de belastingbetalers is. Het nieuwe belastingjaar is aangevangen, hoe eerder dus begonnen, hoe gemakkelijker de beta ling. Een malle-„Jan." Gistermiddag reed een bespannen mallejan van de fa. V. en Co. te R'dam, bestuurd door J. S. K. een lantaarnpaal op de N. Haven nabij de Oranjebrug omver. Een dronken chauffeur. Gisteravond 10 uur heeft een aanrijding plaats gehad op de Broersvest, tusschen twee auto's. De een reed in de richting Emmaplein, de andere stond voor het café Centrum. De laatste reed plotseling recht den weg over, waardoor hij ge grepen werd, door de in de richting Emmaplein rijdende auto. De bestuurder van den plotseling den weg over stekenden auto, genaamd I. v. V„ wdhende R'dam, verklaarde noch signalen, noch teekeus te hebben gegeven en verkeerde onder invloed van sterken drank. Hij is ter ont nuchtering in bewaring gesteld. Proces verbaal werd opgemaakt. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand April 1927. Inlagen 169.210. Terugbetalingen 214.717.48. Aantal inleggers 1 April 18884 Nieuwe deelnemers 128 Geheel afgeschreven deelnemers38 Aantal inleggers 30 April 18974 If Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 April 1927 ƒ5.543.544,45. Voor Volkenbond en Vrede. Mr. J. Limburg, zal hedenavond van 7-7.30 u. voor den H. D. O. spreken over „De Volken bond in den huldigen wereldtoestand. Abonnementskaarten gemeentelijke zwemplaatsen. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat vanaf Woensdag 11 Mei ten kantore van den gemeente ontvanger verkrijgbaar zijn abonnementskaarten voor een kalendermaand of voor het geheele seizoen. In volle vaart tegen een boom. Gisternamiddag omstreeks 2 uur is op de Mathenesserlaan te R'dam een Ford-vrachtauto der firma Bijloo alhier, ten gevolge van het defect raken van de stuurinrichting in volle vaart tegen een boom gereden. De chauffeur kwam met den schrik vrij, doch de auto werd zwaar beschadigd. Gevonden voorwerpen. Tc bevragen aan liet Hoofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags sleuteltje, 2 damesparapluies( in een autobus achtergelaten), rozenkrans in étui, vulpenhouder étui met beeldje, muziekbouder, kindermuts, bos sleutels, hond, kinderportemounaie, glazen foto- plaat, alpacca beursje. Bij vinders kinderpaardenspan, W. Vogt, Nieuwsticht N. Z. 32 porlemonnaie inh. 20 et. J. Schuurmans, Nieuwe Maasstraat 30; kindei hoed je, J. van Diejen, Fabriekstraat 2j rijwielbelastiogplaatje, W. Mulder, Nieuwe Maas straat 34 zwart, damestaschje, B. Bovenlander Huijsmanstraat 18 plaat, L. van den Lusdonk, Bakkerstraat 42 damesportemonnaie inh. pa pieren geld J. Immerzeel, Stationstraat 30/2 sleutel, J. Stuivveiberg, L. Nieuwstraat 151/4; R. K. kerkboekje, F. Gloude, Aleidastraat 150 A- rijwielbelastingplaalje, W. de Jong, Hoofdstraat 20 rozenkrans, H. Rolloos, Toussair.tstraat 39 B Rotterdam papieren geld, N. J. van Gils, v. Leeuwenhoeckstraat 21 B rozenkrans B. van Dorp, Scbietbaanstraat 2 te Kethel broche met steen, H. Brugmans Zijlstraat 60/8 broche, L. van Es, L. Kerkstraat 4 rozenkrans, Ij. Kers, Buitenhavcnweg 176/13; jasje en pet, J. Krauwinkel, Aufcb. Muysstraat 40; taschje met. inhoud K. Troost, Hemvlietschestraat 6; ring met, 2 sleutels, P. Koster.se, Rozenburgscbe- straat 38 armband, J. Vollebregt, Broersveld 8 damesportemonnaie, G.Vermeer, Huijsmanstraat 85 A postduif, J. Tjadeni N. Maasstraat 74 B schietlood, H. Vroon, Anth. Muijsstraai 18 grij ze pet, F. de Ruijter, LIagastraat 41 jongensdas, R. v. d. Lugt, Goereeschestraat 15; duimstok N. Graven, Singel 48/2 vulpen, B. den Brinker Doeleliofje, 34 kindermantel, M. v. d. Kruit, Ploegstraat 32 huissleutel, J. Rijkse Rozenbur gerplein, 8 R. K. kerkboekje, J. van Doorn, A hbenbroekscnestraat 22; dameshaodschoen, G. Coppens, Hoofdstraat 177heereöhorloge met ketting, A. Gille, Rozenburgerstraat 3 pet, C. van Noort, Rozenburgerstraat 21 A dameshandschoen, van Milaan, Hoogstraat 97 wollen damesvest, G. van Oostrum, Damlaan 47 pet, B. ter Braak, Gr. Markt, 3 ;kinderpor- temonnaie inh. 6 ct. M. Mak, Broersvest 19 zilveren medaillon, P. Boogaart, Bakkerstraat 32 rijwielbelastingplaatje, G. Koeten, Rijnstraat odeurspuitje, E. Bonefaas, Gasstraat 5 ^'dames portemonnaie inh. 3 ct. N. van Gerveo, Zalm straat 32 ring met sleutels, D. Ilittinger, Ach terweg 22/2. Gistermorgen reeds te half ze ven had op den Vlaardingerdijk een aanrijding plaats tusschen de wielrijder L. v. d. S„ wonende Fabriplein alhier en een auto, genummerd H56967, nog willende passeeren tusschen 3eJ1 wielrijder en een. bespannen voertuig. Het rij wiel werd geheel vernield. UIT ROTTERDAM. Vervroegde winkelsluiting. Op voorstel van B. e n W. Waarschijnlijk zal zich een verdere uitbrei ding der gedwongen winkelsluiting plaats vin den. B. en W. hebben n.l. thans aan den raad voorgesteld te besluiten, dat op Zondag alle win kels gesloten moeten worden, behalve een catego rie welke nader door de Commissie voor de Straf verordeningen zal worden aangeduid. Voorts wordt voorgesteld te besluiten het sluitingsuur voor winkels, behoudens nader te bepalen uit zonderingen, te stellen op 8 uur n.m. en op Zater dagen te 10 uur n.m. Het ligt verdef in het voor nemen naast den verkooper ook den kooperstraf baar te doen zijn. Gemengd Nieuws. Ongekend succes. Men moet ieder op zijn beurt een pleiziertje gunnen. „Wij eischen" lezen we in de juist uitgeko men Communistische Gids „terugroeping van de Ned. Oorlogskruiser Sumatra uit de groo te Chineesche wereldhaven Sjanghai." En ziet, tegelijkertijd verscheen het communi qué, dat „aan Hr. Ms. Sumatra thans te Sjangha' telegrafisch order is gegeven, de reis naar Indic voort te zetten." Reuze Zoo iets weet de S. D. A. P. toch maar niet te bereiken. Drogisterij „DE GAPER", A. SCHOLTE Jzn., 10 Broersvest 71, hoek Heereopad. Tel, 68306. Alle kleuren verf £0 Ccnt per Kilo. ROEM In alle goede zaken verkrijgbaar. Voor het uitvoeren van schilder- en decoratiewei'k vraagt prijsopgaaf zander eenige verplichting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2