nmnmer 9 mMGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, F EUILLETÜN DE RAADSVERKIEZING. De Roomsche Lijst is Fernando. 50ste Jaargang. Zaterdag 14TMei 1927. No. 14861 Advertent i?ë n 15 regels 1.75, elke regel daarboven» 35 eent, 3, maal plaatsen wordt 2 inaal berekend. Ingezonden mededeeüngen 7o cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven wofden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau: KOEMARKT 4.?(Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus: 39. Abonnementen per 3'maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postclièque- en girodienst No 81440. ftmtiVOnnPvallpnvprzekeriDq f 500 bii levenslanqe geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen ving^De_yerzekgrmgwordbjewaaTborgd^ EERSTE BLAD. Woensdag a.s. zal de stemming ter verkiezing van leden van den Sehiedamschen Gemeente raad plaats hebben. Voor Schiedam mag deze stemming als een zeer belangrijke zaak worden gerekend. Men moet de gevolgen, welke aan deze stem ming vastzitten, zich eens duidelijk voor oogen stellen de beslissing hoe en door wie onze stad in de komende vier jaren geregeeid zal worden. Voor ons, katholieken, is het volstrekt niet onverschillig <n wier handen het regeeringsbeleid zal worden gelegd. Het gaat om een Rechtsch- of een Linksch bestuur. Dat de katholieken van een Linksch stads bestuur weinig goeds te verwachten hebben, weten we maar al te best, uit de dagen toen het Liberalisme oppermachtig zijn scepter zwaaide. Er zijn echter thans nog andere politieke partijen, die wij niet gaarne het stadsbestuur zouden zien toevertrouwd. Zij praten over gods dienst is privaatzaak e.d. onzin meer en trach ten door zich voor te doen aLof zij niet, vijandig staan tegenover de katholieke beginselen, hun ware politiek te verdoezelen. Wij moeten dan ook zorg dragen, dat de katho lieken een zoo groot mogelijk aantal zetels in den nieuwen Raad zullen bezetten. Onze getalsterkte geeft recht te vermoeden, dat onze partij weer met een behoorlijk aantal zetels uit den strijd zal te voorschijn komen. Thans bezet onze partij acht zetels. Dit getal kan stellig grooter worden. Er moet dan echter voor en op den stemmings dag door alle katholieken hard gewerkt worden voor de Roomsche lijst. Op deze lijst vindt men bovenaan den naam van wethouder Mr. M. M. van Velzen, die reeds jaren met eere onze belangen in den Raad en in het college van B. en W. wist voor t,e staan. Werkt ijverig voor deze lijst Katholieke mannen en vrouwen van Schie dam, beseft, dat er zwaarwichtige belangen op 't spel staan. Draagt zorg, dat er a.s. Woensdag niemand, die tot het Roomsche kiezerskorps behoort, op het appél ontbreke. Gaat eens na welke zaken er zooal in den Raad en in het stadsbestuur behandeld worden, waarbij zeer principieele punten zijn betrokken en gij zult zelf zot de overtuiging komen, dat gij niet verantwoord zijt indien gij weg zoudt blij ven of verkeerd zoudt stemmen. Houdt den juisten koers. Overtuigt ook uw omgeviig van de nood zakelijkheid om op LIJST 9 te ..temmen Gaat a.s. Woensdag vooral vroegtijdig stem men. Ge vergemakkelijkt hierdoor het werk der propagandisten. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 12 Mei 1927 vergunning verleend aan M. J. M. HAM te Vlaardingei-Ambacht tot oprichting van een zuivelfabriek in bet pand Westerkedc 18, kadaster sectie M. no 362, met een stoomice- tel van 4 M2 verwarmingsoppervlak, e i 5 electro- motoren van resp. 5, 5, 2, en 1/4 P. K., drijven de diverse werktuigen en pomen, zulks met in trekking van zijn d.d. 2Februaril927 afgekondigd verzoek. Schiedam, 14 Mei 1927. Bulteniandssh Nieuws. CHINA. Massamoorden. Uit Japansche bron wordt vernomeu, dat te II ank au massamoorden op welgestelde Cni- neezen hebben plaats gehad hun bezittingen werden verbeurd verklaard. Chim-esche kooplie den hebben bescherming gezocht in de Japansche concessie. Britscht mariniers en Chineesche koelies te Hankau zijn betrokken geweest bij een schermut seling, waarbij een koelie licht werd gewond. De oeconomische Wereldconferentie* De inval te Londen. Het bericht der te Londen in de gebouwen der ,,Arcos" gehouden huiszoeking heeft bij degedele- geerden der economische conferentie diepen in druk gemaakt. Herhaaldelijk werd in de kringen der gedelegeerden in dit verband betoogd, dat nee misbruik hetwelk door de Russen van ae hun vei leende gastvrijheid wordt gemaakt, aantoont, dat de werkelijke bedoeling der Sovjet-regeering is,'met de overige staten handelsbetrekkingen aan te kuoopen om dan onder den dekmantel de handelsbetrckiungen de oogmerken der Moskcu- scbe internationale te bevorderen en te steunen. Uit de kringen der Russische delegatie wordt voorts in verband met du Lomiensche gebeurte nissen nog verklaard, dat het hier een manoeuvre van Engelsche zijde betreft met het doel, de le Geneve plaats vindende be sprekingen tusschen da Russische en de overige delegatie, met name da Am erin a an^che delega tie, op gevoelige wijze te verstoren, daar de Rus sische delegatie dank zij haar gematigde houding er in geslaagd is, vertrouwen te wekken en toe nadering te verxrijgen. De leider der delegatie, Ossinski, betoogde, dat het moeilijk zal zijn be zwarende documenten te vinden en hij voegde hieraan toe, dat de huiszoeking te Londen ver band Uoudt met de te Peking bij de huiszoeking m de gebouwen van het Russ.sche gezantschap gevonden vervalschte documenten. drie andere brandkasten ontdekt, welke door pa- neelen in de muren verborgen waren. De gevon den documenten zullen door experts ontcijferd worden. De brandkasten worden opengebroken. De politie heeft een mechanische betonbreker, koevoeten, houweelen en een zuurstofapparaat laten komen voor bet openen der vijf brandkas ten in bet gebouw van de Arcos, daar de Russen blijven weigeren, de sleutels te overhandigen. Groote beroering in politieke kringen. De inval in de kantoorlokalen der Arcos heeft niet alleen de nieuwsgierigheid van het publiek gewekt, doch ook groote beroering in politieke kringen doen ontstaan. In liet Lagerhuis weiden den ministr van Binneulandsche Zaken heden talrijke vragen gesteld. Minister Joynson Hicks liet er zich niet over uit, of hij vooraf overleg heeft gepleegd met het kabinet of met den minister van Buitealandsche Zaken sir Austen Chamberlain, doch naar ver luidt waren behalve hij slechts een of twee minis ters op de hoogte van den inval. De verantwoor delijkheid hiervoor berust echter uitsluitend bij den minister van Binnenlandsche Zaken. De liberale pers herinnert zich met schrik, dat minister Joynson Hicka anderhalf haar geleden machtiging gaf tot den inval in het hoofdbureau van de Engelsche communistische partij, welke op niets ander., L uitgeloopen dan op een reclame op groote schaal voor de enkele daarbij betrok ken communisten. Men is evenwel geneigd aan te nemen, dat sir William ditmaal zeer grondige redenen heeft gehad om zijn toestemming tot den inval in het Arcos-gebouw te geven, want de consequenties van dezen stap zullen in elk geval van zeer wijde strekking zijn, wat ook door bet onderzoek der Arcos-papieren aan het licht zal komen. RUSLAND. Zinowjef moet voorbeeldig worden gestraft. Het centrale comité der communistische par tij heeft besloten Zinowjef nogmaals voor het opperste gerechtshof te dagen, waarbij aan het Hof gevraagd zal worden een voorbeeldige stiaf opfe leggen. Het politiek Bureau heeft weer de geheele partij- machinerie gemobiliseerd, om verontwaardiging te laten uitdrukken over „Zinowjtf's woordbreuk en zijn nieuwe pogingen om twist in de partij te zaaien." Communistische commissies te Moskou, Leningrad en andere centra hebben reeds moties aangenomen, waarin een drastische bestraffing van Ziuowjef wordt geëischt. Tot het uitroepen tot koning van Achmed bey Zogoe zou te Rome zijn besloten. De Italiaansohe gezant te Tirana, AloLi, die te Rome \ertoefde, is plotseling naar zijn standplaats teruggekeerd. ALLERLEI. Uit New-York Het Amerikaansche luchtschip „Los Angeles" is opgestegen om deel te nemen aan het onderzoek naar de vermiste Fransche vliegers Nungesstr en Coli. Binnenland. Prov. Staten van Zuid-Holland. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door overlijden van den heer G. L. J. v. d. Meer (R. K.) te Noord- wijl, benoemd verklaard tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Hooiland, den heer H. Bader, te Sas^enheim. „Ik stel de verschrikkelijkste ellende boven den rijkdom, welke Oviédo mij zoude geven, een woeste eenzaamheid tusschen de rotsen van Alpujarras boven de trot.sche paleizen die luj bezit. Haasten wij ons, God zal onze geleider en onze beschermer zijn." Lucia maakte haastig een pakje van eenige noodzakelijke voorwerpen, terwijl Valeria haar juweelen nam, al het, goud dat zij op het bask el had en alles wat zij gemakkelijk konden mede- nemen zij besproeide met haar tranen al deze Voorwerpen, die bij haar zoo zoete en te gelijk zoo bittere herinneringen wekten. Zij vergat geenszins de afbeelding van Fernando, die zij zorgvuldig verborg, maar het borduurwerk, dat zij eenige uren te voren had afgewerkt, wilde zij niet medenemen, zij liet het met opzet op de tafel liggen, zeggende „Degene, die het eerst dit vertrek zal binnen treden, zal door dit werk leeren, hoezeer Valeria haar echtgenoot beminde." Toen alles gereed was, keek zij voor de laatste maal door de kamer rond, waar zij zoo gelukkige oogenblikkeu gesleten had en waar zij als een misdadige vluchten gir.g. Lucia stond naast haar en smolt weg in tranen. ENGELAND. De bureaux nog steeds bezet. De avondbladen melden, dat de politie de bu- reelen van de Arcos nog steeds bezet houdt, om dat de Russen weigeren, ce slejtels van twee brandkaste» te overhandigen. De Arcos maakt bekend, dat de aanwezigheid der politie het per soneel verplicnt, hut werk op te schorten totdat zij weer vertrokken zal zijn. De politie heeft nog „Gij bedroeft u, mijn arme Liicia," zeide Va leria, „en gij hebt reden Maar waarom zoudt gij de gevaren en vermoeienissen mijner vlucht met mij deelen Gij zult nooit bij mij gelukkig zijn, gij zijt joifg en in den bloei uwer jaren, laat mij alleen vertrekken en tracht een anderen stand te vinden, waarin gij geluk en rust ge nieten kunt. Gedraag u altoos volgens de grond regels van den godsdienst, wees de deugd ge trouw en God zal overal met u zijn. Ik moet u bekennen, mijn lief kind, het kost mij veel mij van u te scheiden, wam ik bemin u en gij verdient mijn toegenegenheid." Lucia uitte kreten van wanhoop bij het hooren dezer woorden „Hoe," zeide zij, hare tranen afdrogende, „wijst gij mij af, edele vrouwe, op het oogenblik, dat gij mij het meest noodig hebt Gij hebt met mij de gelukkige oogenblikken gedeeld, welke gij in dit kasteel hebt doorgebracht en nu er dagen van beproe ving zijn aangekomen, oordeelt gij mij in staat u te verlaten Neen, nimmer zal dit gebeuren. Ik ben bereid om u overal te volgen nooit zal ik mij van u scheiden." „Lieve Lucia," antwoordde Valeria, haar tegen haar hart, drukkende, „dat God u voor uwe getrouwheid belooue Ja, ik neem uw aanbod aan gij zult mij begeleiden en gij zult altoos een moeder en een vriendin in mij vinden. De klok van het kasteel sloeg één uur. „Laren wij ons haasten," zeide Valeria, het is tijd om te vertrekken. Zij nam hut kind tuoschen ALBANIË. Verhalen van Albaneesche vluclietelingen. De „Politika" meldt uit Podgoritza (voormalig Montenegro), dat de 'aatste dagen weder herbaa1- de'ijk vooraanstaande A'baneezen over de Joe goslavische grens komen, die voor de achtervol gingen van den Albaneescl.en president., Achmed bey Zogoe, moeten vluchter. De vluchtelingen, wier aantal vrij groot is, verzekeren, dat Achmed bey Zogoe zich op 15 dezer plechtig te Tirana tot kening va.i Albanië wil laten uitrepen. Het is hem bekend dat de Noord-Albaneesche stammen daartegen zijn om die reden heeft hij, naar ge meld, de hoofden van genoemde stammen naar Tirana doen komen er ze vervolgens in strijd met zijn plechtige beloften laten interneeren. Voorontwerp-Ziektewet. Kort geleden is medegedeeld, dat aan verschil lende bedenkingen en bezwaren,diegeopperd zijn tegen het voorontwerp-ziektewet, tegemoet zal worden gekomen. Thans zullen in het te verwachten definitieve wetsontwerp de losse arbeiders worden opgeno men. Voorts zal het maximum aantal arbeiders, dat bij een verzekeringskas kan zijn aangesloten waarvan het maximum in het voor-ontwerp op tweehonderd was geste'd, aanzien'ijk worden verhoogd. Verder za' meer medezeggenschap aan de on der de wet vallende arbeiders worden toegekend, terwijl zeer waarschijnlijk met wetsontwerp al leen rekening zal houden met, arbeiders,die bij een kas of bedrijfsvereeniging zijn aangesloten, zoo dat niet afzonderlijk rekening zal worden ge houden met arbriders in wier ziekengeld voor zien wordt bij een collectieve arbeidsovereenkomst Ten slotte vernemen wij nog, dat het defini tieve wetsontwerp, dat nog den Raad van State moet passeeren, niet voor Juli bij de Tweede Ka mer zal worden ingediend. haar armen, en wikkelde liet in een klein mantel tje, om het tegen de koude van den nacht te be waren „Arm wichtje, zeide zij, wat beklaag ik u i.i een zoo teederen ouderdom reeds in de streng heden van het lot uwer moeder te deelen Kon ik zoo iets verwachten den dag, dat gij geboren werd Helaas Hij heeft geen vadur meer nim mer zult gij de stem hooien van hem, die in u hoopte voort te leven." De zuchten smoorden de stem van de ongeluk kige Valeria. Het kind met zijn kleine handjes reikt ze haar toe en lachte met liefde. Zijn glim lach, zijn teedere liefkozingen waren voor de arme moeder zoo vele schichten, die haar hart doorboorden. Zij nam wijwater, sproeide ueni- gedruppels op haar zoon, bood er aan Lucia aan en na nog euimaal aan de voeten van het kruis te hebben neergeknield, besloot zij te vertre ken. Lucia bad een waskaars aan gestoken, plaatste ze in een lantaarn nam den korf waar in eenige voeftraad was en volgde haar Keesteres. De twee vluchtelingen gingen door den tuin een duur uit, die hen aan den grooten weg bracht. Alvorens deze plaatsen te verlaten, waar Valeria zoo gelukkige dagen had doorgebracht, keerde zij zich om zij zag liet kasteel harer voorvaderen aan het uiteinde der dreef van kastanjeboomen welke zij gevolgd had. Lucia nSïn den sleutel der deur van het park mede, om alle sporen barer vlucht te verbergen, Een beruchte puist te Utrecht verdwijnt. In plaats daarvan Kreym- borg's 25e filiaal. Door bemiddeling van de makelaars G. Priem en Co. te Utrecht kwam dezer dagen na lang durige ondeihandelingen, de verkoop tot stand van het geheele complex van de N.V. Konink lijke Sigarenfabriek van H. G. en M. A. Hagen, zijnde boekwinkel! uis, Sigarenfabriek, pakhui zen, erven en gronden, oppervlakte totaal circa 1100 M2, waaraan nog wordt toegevoegd het ledig staande winkelhuis, waarin voorheen de zaak van de Gebr. Langemeijer. Koopster is de N. V. A. Kreymborg en Go's Kledingmagazij nen. De voorperceelen tot aan de poort zullen nog deze maand worden afgebroken daarvoor zal in de plaats komen het 25e filiaal in Nederland van bet bekende Heeren- en Jorgenskleeding- bedrijf der fa. A. Kreymborg en Co. De bouwplannen werden ontworpen door het Ingenieurs- en Architectburau „Schaap" te Arnhem. De vermaarde vooruitspringende hindernis, zoo gevaarlijk voor het verkeer, zal door deze verbouwing eindelijk verdwijnen. en weldra hadden de twee vluchtelingen in snel len gang het u,nde verblijf van V ..llamare uit het oog verloren, «at achter een kleinen berg, ovur welken zij geklauterd waren en welken zij aan liaru rechterzijde lieten, voor hare oogen verbor gen lag. jte „Wij zullen nu," zeide Lucia,'„ons naar het bosch begeven, waar wij ten voetpad zullen vin den, dat ons tot aan de rivier zal geleiden ;deze zullen wij nagaan, om van daar naar mijn broeder den visschur, te gaan, waar wij in veiligheid zul len zijn want niemand zal ons in zijne hut zoe ken. Verslagenheid en vlucht van Fernando. Wij hebben Fernando verlaten op bet oogenblik dat hij, tot zichzelven komende,zijn paard weder besteeg om naar zijn kasteel terug te keeren. De morgenstond was koelende pijnen,welke de won de der ongelukkige veroorzaakten, vermeerder den ieder oogenblik. Dit deed hem zijn paard aan drijven om zoo haastig mogelijkaantekomen. Hij was den heuvel ovurgestegen zag rteds de spit sen van de' burcht flikkeren door de gulden stralen der opgaande zon, als hij een man ont waarde, die hem langzaam naderde. H;j herkende zijnlu,echt, dezelfde die hem dood geoordeeld had en dit, nieuws aan Valeria had aangekondigd. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1