Mr. M. ffl. V&N Y1LZM. LIJST II. Verven „DE PHOENIX" Tel. No. (8015. Stoomen Gemeenteraadsverkiezing. FEUILLETON Fernan o. 50ste Jaargang. Maandag 16 Mei 1927. 14062 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postclièquc- en girodienst No. 81440. Advertent fën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een dulm;f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam De stemming voor de verkiezing van den Gemeenteraad heeft plaats Woensdag 18 Mei. De lijst \an de Roomsch-Katholieke partij is hummer Deze lijst bevat bovenaan den naam van In overeenstemming met het advies der B. K. Kiesvereeniging, bevelen wij aan uit sluitend te stemmen op den eersten naam van Bij of krachtens wetten of verordeningen voor Beschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Sluiting bureaux gemeente secretarie. In verband met de op Woensdag 18 Mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van leden van •leu gemeenteraad,zullen de bureaux der gemeen te-secretarie ten stadhuize en ia de gebouwen Nieuwstraat 26-30, dien dag voor het publiek gesloten zijn. Alleen blijft op dien dag aan de af deeling Be volking (Nieuwstraat 26) gelegenheid bestaan voor het behandelen van verkiezingszaken en zal het bureau van den burgerlijken Stand voor het doen van aangiften geopend zijn als op gewone werkdagen. Schiedam, 16 Mei 1927. Buitenlandss;!! Nieuws. De oeconomische Wereldconferentie. Een Neder 1. voorstel goedgekeurd. Hét eerste sub-comité der landbouwcommis- sie van de oeconomische wereldconferentie heeft ^aterdag eenparig goedgekeurd het door den Aederlandschen gedelegeerde Lovink ingediende ea door de Amerikaansche praktijken tegen den invoer van onze bloembollen en planten uigegeven voorstel inzake de zuiver weten schappelijke bestrijding van plantenziekten. In dien de oeconomische conferentie het voorstel der landbouwcommissie aanneemt, zal de Vol kenbondsraad worden mtgenoodigd tot een lubehandelmgnemhig van het vraagstuk van de wetenschappelijke bestrijding van planten ziekten en dierenziekten door middel van in ternationale overeenkomsten, die een sanitair toezicht, oiganiseeren. In de overweging tot dezen wensch wordt vastgesteld, dat aldus iedere verdenking van vermomd protectionisme zal borden uitgeschakeld. CHINA. De onveiligheid op de Jaugtse. Naar Reater d.d. Zaterdag uit Sjanghai meldt, Worden schepen, die Nanking voorbij vaien, steeds Vaker van de oevers door de Chineezen eschoten. Nu pas weer waren het ee Ameri- kaarsche torpedojager, een E' gelsche en ver scheiden koopvaardijschepen, die tot doelwit van kogels dienden. 10 Deze man kon zijne oogen niet gelooven bij let Wederzien van dengene, dien hij wilde gaan egraven. Fernando bemerkte zijne verbaasd st! en zeide hem „Gij komt van het. kasteel doet mijn zoon Waar zijn zij Zij zijn ze- er Over mij ongerust geweest, is 't niet waar Zeg mij, gaat het hun goed 'iDuizendmaal dank zij aan den goeden God le u, edele heer, het leven gespaard beeft IWe1- e vreugde zal uwe gelukkige terugkomst aan lievrouw baren Dat God mij vergeve haar door JKv ongeluk aan te kondigen zoo ontsteld te heb- en H Maar alles zal nu vergeten zijn. Ik dachJ, gij dood waard en mevrouw viel buiten ken- Uls' toen zij dit afgrijselijk ongeluk vernam." nMen heeft haar naar hare kamer gedragen. u zal zij bij uw wederzien buiten zich zelve zijn Van vreugde." Ik loop naar haar toe om haar te zeggen dat 6»J leeft." Zoo sprak Alberto en zonder het antwoord jJfis meesters af te wachten, liep hij naar het .steel, steeg in allen haast de trappen op, en eP in de verte dat men hem hooren kon. „Troost mevrouw, dank God, ziehier uw echtgenoot, J leeft nog, bereid u om hem te ontvangen." öar de echo alleen antwoordde op de ontboe- ENGELAND. De inval b ij A r c o s. Drie zwaar bewaakte vrachtauto's zijn op het hoofdbureau van politie aangekomen. Zij rvaren vol geladen met groole hoeveelheden paperassen en pakken, die, naar men verneemt, afkomstig zijn uit het Arcos-gebouw. Een sterke politie macht. houdt het Arcos-gebouw nog altijd bezet. Het onderzoek der documenten en brieven Van Arcos heeft den gcneelen dag voortgang gehad, doch weid 's avonas tijdelijk gestaakt.Naai ver luidt zijn de e» ia de kluis ve.schiller,ae schuil plaatsen, die nog niet doorzocht zijn en wanneer het onderzek hervat wordt, zal er speciale aan dacht aan worden gewijd. In een uitvoerige verklaring in zake den inval in liet Arcos-gebouw, verklaart het offieieele Sovjet-persbureau, dat de huiszoeking zoo heeft plaats gc-had, dat er geen waarborgen zijn, dat de documenten, die de politie zou kunnen beweren m het gebouw der handelsdelegatie gevonden te hebben daar werkelijk aanwezig waren, voor de huiszoeking plaats nad." Verder zegt het com muniqué, dat de politie een cijfercode ea docu menten in beslag heeft genomen, die het persoon lijk eigendom waren van den pcrsage.nt. Het Russische telegraafagentschap meldt, dat de verontwaardiging, verwekt ooor de Londen- sche huiszoekingen, tot uiting komt in Vergade ringen en bctoogingen over geheel Sovjet-Rus land. De betoogers eischea kraentige maatregelen van de Sovj^t-regeeriag. Het gebouw van het Engelsche gezantschap wordt bewaakt. Geen Engelsch crediet aan Rusland? Het bericht, volgens hetwelk er overeenstem ming zou bereikt zijn over een crediet van 10 millioen aan Rusland, om dit land in staat te stellen Russische bestelligen in Engeland onder te brengen, is afkomstig van den president der nationale federatie der metaalindustrie, doch de Midland Bank publiceert een korte mededeeliug die zegt dat het bericht omtrent het ontworpen crediet „niet juist" is. geleden haar nieuwe arvti-Nederlandsche cam pagne inzette met de mislukte annexion istische bijeenkomst iu de Magdale.nazaal aldaar, heeft tegen heden een vergadering te Luik belegd, welke volgens den oproep in de bladen, eut „grande assemblée beige" moet worden. In den oproep wordt ook gezegd, dat de betooging „voor de vrijheid van de Schelde en van de Maas" plaats heeft onder het beschermschap van de stad Luik en als sprekers zullen optreden mr. Léon Hennebicq, stafhouder der advocaten- orde te Brussel A. Buyl, liberaal Kamerlid voor Oostende en burgemeester der Brusselschc voor stad Elsene mr. F. Van de Vorst, advocaat te Antwerpen en F. Depiesseux, wethouder van openbare werken te Luik. De bekende annexionist mr. A. Rotsaert die in de vergadering te Brussel van Nederland alleen nog „water" en geen land meer eischte, wat hem een afstraffing in het orgaan van net Comité de Politique Nationale bezorgde, komt, dezer keer niet op het lijstje der sprekers voor. De kanaal quaestie. De Brusselsche „Standaard" meldde van ochtend, dat mer. in Belgische offieieele kringen van verbetering van het bestaande kanaal door de Maastrichter enclave zou hebben afgezien en ook de Luiksche industrieelen het standpunt zouden zijn bijgetreden, dat aan de bosebt van Maastricht voor de kanaalverbinding Antwer pen—Luik geen aandacht meer dient te worden geschonken. Te bevoegder plaatse wordt zulks zoo niet for meel gelogenstraft, dan toch alleszins voorbarig geheeten, daar een eindbesluit door de commis sie der groote openbare werken nog niet is ge nomen. DE ITSCI1LAN D De kwestie der ontruiming, lu strijd met het bericht van een Berlijnsch middagblad wordt aan de bladen medegedeeld, dat gisteren geen nieuwe stap is ondernomen in verband met de vermindering der bezetting. Ge zantschapsraad Von Rietli is niet gisteren, maar eergisteren bij BertheKt geweest en daarbij ging het slecnts om voortzettir.gder besprekingen. Dit bezoek had trouwens plaats op verzoek van Berthelot. Een motie van wantrouwen in het Pruisische kabinet. De communistische fractie in den Pruisisclien Landdag heeft een motie van wantrouwen in het geheele kabinet ingediend. BELGIE. Een a n t i-N ederlandsche betooging te Luik. De Ligue Martime Beige, welke drie weken ITALIË. Italië en Albanië. Door een wisseling van nota's, die op 26 April tusscben Mussolini en cien Albaneesclmn gezam le Rome heeft plaats gehad, zijn de Italiaan.ochc en Albaneescbe regeeringen, een plechtige ver zekering weuschende te geven van hun saam- hoorigheid en van de volledige overeenstemming, die tusschen hen be»taat aangaande alle kwes ties, die kunnen voortvloeien uit het pact van vriendschap en veiligheid.dat te Tirana gesloten is op 27 Nov. 1926 en die in 't algemeen de ge lukkige verhouding betreffen, welke tusschen beice regeeringen bestaat, het eens geworden over de volgende verklaring „De Italiaansche en de Albaneescbe regeering, verklaren, dat, indien zij uitgenoodigd worden hetzij tezamen, hetzij afzonderlijk, door één of meerdere mogendheden, om onderhandelingen te beginnen over de interpretatie of de toepas sing van het verdrag van Tirana of de toetreding va o derden tot dit verdrag of betreffende de betrekkingen tusschen Italië en Albanië over het algemeen, geen van b ide regeeringen aan dergelijke onderhandelingen zal beginnen, zon der dat er daarover eerst tusschen Italië en Albanië overleg is gepleegd en volkomen over eenstemming is bereikt en zonder dat heide partijen samen aan de onderhandelingen deel nemen." 6 zeming zijner vreugde. Terwijl de knecht de kamers van Valeria doorliep, haar overal zoetende, kwam ook Fer nando zelf. Een groote verslagenheid trof hem toen hij de wanorde zag, welke in de zaal zijner echtgenoote heerschte. „Groote God riep hij uit, „wat is hier gebeurd Waar is Valeria Vervolgens, zich tot zijn knecht, wendende, vroeg hij of zijne vrouw waarlijk kennis had gehad van het ongeluk dat hem overkomen was. „Ik heb het u gezegd," antwoordde Alberto. „Ik heb mevrouw uw echtgenoote ge zien zie hier een beurs, welke zij mij geschonken heeft, mij aanbevelende voor u te bidden, daar zij u o verleden oordeelde." „En hebt ge gedurende den nacht niets ge hoord Is niemand op het kasteel gekomen „Ik heb niet het minste geluid gehoord, nie mand heeL zich aangeboden ik herinner mij slechts licht in den tuin gezien te hebben, en het scheen mij, alsof ik twee vrouwen door de dieef van kastanje-boomen zag wegsluipen naar de poort die naar het bosch gleidt." „Loop. vlieg hunne voetstappen na," riep Fer nando uit, beveel aan al mijn volk verschillen de wegen heen te gaan om het dierbaarste, dat ik op deze wereld heb, te ontdekken." Alberto gehoorzaamde. Deze aanwijzing was voor Fernando genoeg, hij begreep hieruit dat Valeria, bij het vernemen van zijn dood en vreezende voor den jongen Oviédo, wiens noodloltigen dood zij niet kende, de vlucht had genomen om zich aan de naspo- ROEMENIE. De toestand van den koning. De gezondheidstoestand van den koning is thans zoozeer verbeterd, dat dg vorst weldra naar de badplaats Smaia zal kunnen vertrekken. Het ligt in 's konings bedoeling zich vervolgens naar net buitenland te begeven. RESLAND. Een millioen pond aan Rusland. Medegedeeld wordt, dat de president van de Midland Bank en een vertegenwoordiger van de Sowjet-Russische handelsdelegatie Woensdag een overeenkomst hebben goteekend betreffende verleening van een crediet van 10 millioen aan Sowjet-Rusland. De overeenkomst treedt dadelijk in werking. AMERIKA. De overstroomingen in Louisiana. De toestand in het overstromingsgebied gaat er weer bedenkelijk uitzien 100.000 acres niet katoen-, rijst- en suikercultures zijn onder water geloopeu tengevolge van de dijkbreuk te Bayou des Glaises. Ook andere belangrijke punten vcr- toouen teek enen van ontbinding. Wanneer het water de golf van Mexico zal hebben bereikt, zal geheel Louisiua veranderd zijn in een groot meer van. 20.000 vierkante mijl. Urugay uit den Volkenbond? Uit Montevideo wordt bericht, dat bij het Uruguay'sclie Congres een wetsontwerp is in gediend, dat de uittreding van Uruguay uit den Volkenbond beoogt. Dit zou dan zijn omdat de Volkenbond „een ondemocratisch broeinest is van intrigues en „een imperialistisch karakter heeft." JAPAN. Optreden tegen Russen. De politie heeft de laatste dagen een aantal Russen en Japanners in hechtenis genomen, die verdacht worden van communistische kuiperijen. Sommige hunner zijn na een ondervraging in vrijheid gesteld, anderen bleven gevangen. Te zelfder tijd worden de havens onder strenge controle gehouden. Ofschoon tot dusver de actie beperkt is gebleven achten de politie en andere welingelichte kringen het mogelijk, dat er ern stiger dingen zullen voorvallen. De tot dusver genomen maatregelen zijn heet het van in hoofuzaak preventieve1 aard. ringen van dezen man, dien zij verfoeide, te ont trekken, Hij onderzocht alles, vond dat de kasten in haast geledigd, en dat de ju weelen het goud en andere voorwerpen van waarde mede genomen waren hij zag ook dat de sleutel van de ijzeren deur niet meer op zijne plaats was dit alles ver sterkte hem in de gedachte, dat Valeria gehoor had gegeven aan een vrees, die voorzeker niet ongegrond was. Bij het zien van het borduur werk dat de beminde echtgenoote op de tafel achterge laten had, kon Fernando zijn tranen niet weder- houden. Hij kuste dit voorwerp menigmaal. Hij nam het, vouwde het bijeen, en ging daarna met haastige stappen heen en weer door de kamer als iemand, die niet weet waartoe te besluiten. Terwijl hij alzoo aan de pijnlijkste gedachten was overgeleverd, kwam Alberto weder in zijn vertrek binnen. Zijn voorhoofd was met zweet bedekt, hij kon nauwelijks adem halen „Heer, riep hij uit met eene onderbroken stem, vlucht Uwe vijanden naderen Zij willen u dooden in naam des hemels, vlucht Nauwelijks had hij deze woorden geëindigd, of een ander man stormde de zaal 1 innen.Fernan do herkende hem, het was een braaf landbouwer wiens huis op wreir\ig afstand» van bet bosch in de vlakte gelegen was. „Vlucht heer," zeide ook deze tot den edelen graafeen groot gevaar bedreigt u, de Voorzie nigheid heeft toegelaten, dat ik dit te weten kwam en ik haast, mij er u van te verwittigen. „Wie heeft u hiervan kunnen onderrichten vroeg don Fernando. ALLERLEI. Uit Berlijn Het Duitsche eskader, dat zich in den Noord-Atlantischen Oceaan bevindt, heeft draaciloos bevel gekregen om uit te kijken naar de Amerikaansche Oceaan-vliegers en een onder zoek in te stellen naar ae Fransche vliegers. Uit Rome De Spaansche ambassadeur verklaarde aan deGiornale d'Ita'lia dal het vraag stuk van, Tangcr deel uitmaakt van het. Spaansch Italiaansche accoord voor de Middellandsche zee en dat in de moeilijkste oogen blinken van het diplomatieke gevecht over Marokko, Spanje op den loijalen en krachtigen ,steun van Italië kan rekenen. Uit Parijs. Als resultaat der hardnekkige stappen van de Nederlandsche legatie is de, voor de Nederlandsche industrie fnuikende margari ne-bepaling voor onbepaalden tijd opgeschort. „Ik stond aan de deur van mijn huis, waarheen mij het getrappel van een menigte paarden had gelokt. Een man van eene deftige gestalte ver wijderde zich van de anderen en bleef voor mij staan'. Goede man, zeide hij mij, „hebt gij dezen morgen niet een gewonden ridder over den heuvel zien stijgen Sidderend antwoordde ik hem „Neen, mijnheer". Alsdan sloeg hij tegen zijn voorhoofd en riep uit „Oviédo, mijn zoon, ik zal u dan niet kunnen wreken, Oliva zal zich dus over uw dood en mijne droefheid kunnen ver heugen Vrienden, Ztide hij tot zijne gezellen, „die hem o.ndertusschen genaderd waren, „neemt eenig voedsel om uwe krachten te herstellen wij zullen vervolgens tegen het kasteel van Vel- lamare optrekken en indien wij ons niet van den wreeden Fernando kunnen meester maken, dan toch ten minste zullen wij hem geene verblijf plaats overlater, en de puinhoopen van zijn burch zullen de getuigen zijn mijner wraak." Hij vroeg mij vervolgens eenige ververschingen voor zijn volk,en terwijl mijne vrouw hen bedien de, ben ik hier gekomen om u van het gevaar te verwittigen, dat boven uw hoofd zweeft. „Vergeef mij," zeide hij aan Alberto, „dat ik hier lJ&i gekomen na u met deze boodschap belast te hebben. Ik had u vergeten u den naam van den vijand van onzen edelen graaf bekend le maken, en ik dacht dat het goed was, dat hij dien kende. Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1