Quick Qp&ker i BABMLMB W&Om SGMBEESAËË Of OMSTREKEN» 18 50ste Jaargang. Vrijdag 20 Mei 1927 No. 14866 Advtrtenfcllni 1—5 regels f 1.75, aik» regel daarboven SS c'üt, 3 atasl plaatien wordt 2 maal berekand. lagesooden madsdsdiogea 75 c par regel. Speciale conditi&a voor herhaaldelijk advertearen, Warieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bareao s EOE3ABET i TeIef®o® InteieammoHeal 68085 Psstbne t 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per poet 3.— per kwartaal. Afzonderlijks nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeïicht 10 ets. Postchèque- en girodienst No. 81440. ®ïatis-Ong©vallen verzekering 1 5«9 feij levenslange gekeele invaliditeitf 200 tyj verlies van een kan*, v@et el eag f 280 ki 1100 verlies van ®en •aim; kil verlies van een wijsvingers f 15 Mf verlies van eiken anderen vlMger.Ps verzekering wordt gewaarborgd door EERSTE BLAD. Bij et krachtens wetten of verordeningen voor Beschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben hij hun besluit van den 16en Mei 1927 vergunning verleend aan N. ROETERS tot oprichting van een sigaren- Brogerij in het pand Lang^ Achterweg 8/8, ka daster Sectie B. no. 3031. Schiedam, 20 Mei 1927. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van dei Gemeen teraad maakt bekend, dat het Centraal Stembu- reau een zitting zal houden ten Raadliuize op Zaterdag 21 Mei 1927 des middags 12 uur, ten einde over te gaan tot de loting als bedoeld in art. 104, 4e lid der Kieswet. Schiedam, 20 M ci 1927. Buitenlandseh Nieuws. De algemeene Europeesehe gedachte De strijd tegen het protectionisme. Nadat het werk in Geneve van de hoofd verga dering op de afzonderlijke comités is overgegaan, zÜn de opgaven en mogelijkheden der wereld conferentie iets duidelijker geworden. Hiertoe hebben niet weinig bijgedragen de Duitsche af gevaardigden, onder wie de Staatssecretaris Trendelenburg, Dr. Lammers en Professor Se eing redevoeringen van groote beteekenis hebben gehouden. Dr. Lammers heeft de latente plannen, die in alle redevoeringen, voorstellen en aanspo ringen te vinden waren, op deze formule gebracht dat men het tot een algemeene Europeesehe ge dachte moet brengen. Natuurlijk moet deze eisch niet zoo opgevat borden, dat de Europeesehe economische souve- Miniteit, naast de nationale, zich als een front hegen Amerika zou ontwikkelen. Deze gedachte gang gaat uit van het groote verschil in de ver- z°cging met ruw materiaal. Voor het afgesloten economisch gebied Amerika is deze verzorging hijna zonder uitzondering binnen de eigen gren zen mogelijk. Voor elk afzonderlijk economisch geheel der Europeesehe staten echter bestaat niet Mleen een afhankelijkheid van andere continen ten, met andere oorwaarden, maar deze afhan kelijkheid bestaat ook bij de staten onder elkaar, ^an dit feit werd tot nu toe gewoonlijk in negatie ven zin kennis genomen er werd vastgesteld de behoefte aan bescherming voor de afzonderlijke Rationale takken van nijverheid, verder de afslui- ti"g tegen die landen, die ruw materiaal voort brengen. Positief wordt er echter nog niet er kend, hoe noodzakelijk bet is, de economische gebieden tot een eenheid te maken, opdat ze tot een gemeenschappelijk gebruik der onregelmatig Verdeelde ruw-materialen komen. Het gevolg Van dit alles is, een beperking der economische Mogelijkheden een vermindering der koopkracht en een onvoldoende gebruikmaken van de pro fetie-capaciteit. Dit wordt uitgedrukt in de enorme cijfers der werkeloosheid, en hierdoor Weer worden het staatsbudget, de belastingen, koopkracht en productie beinvloed. Professor Sering paste dezen gedachtegang toe op de landbouwcrisis in de geheele wereld. Dij meent, dat de oorzaak van de abnormale Prijsvorming te zoeken is in de verminderde con- euiTentie-mogelijkheid en koopkracht der Euro peesehe industriegebieden. Een andere oorzaak 18 het ontbreken van kapitaalvorming tengevol ge Van de hooge, onproductieve belastingen en Verder de hooge renten voor de schulden. Pro- lessor Sering maakte de gevolgtrekking, met het P°g op de beteekenis van de landbouw-productie M Amerika dat een afbouw van het Amerikaan- 8che protectionisme samen moet gaan met een Vermindering van de politieke betalingsverplich tingen om zoo met een toenemen der koopkracht een verbetering der prijzen voor landbouwpro ducten, zonder beperking van den afzet, mogelijk te maken. Voegt men hierbij nu nog de betoogen, die de Duitsche afgevaardigde, Staatssecretaris Trende lenburg gehouden heeft over het vraagstuk der Hitionaliseering en de verdeeling en vereenvoudi ging van den arbeid, dan ziet men een vrij klare lijn. afgeteekend voor de komende practische Werkzaamheden der conferentie te Geneve Er Moet materiaal bijeenkomen, om te bewijzen dat bet idee fixe van het protectionisme onjuist is. De technische moeilijkheid bij den internationa len ruil van goederen moeten uit den weg ge ruimd worden. Er moet komen een eenheid van de benamingen in de tarieven en er moet vastge steld worden een norm voor het begrip der meest- begunstiging, dumping, enz. De voortbrenging moet vergemakkelijkt Worden door overeenkom sten over een Internationalen maatstaf misschien ook door het oSstellen van een gemeenschappelijk rationaliseerings-programma. Ten slotte is het noodig, dat de internationale kartels gevoegd worden in het stelsel der juridische betrekkingen, van de staten onderling, terwijl hierbij een alge meen geldige richtsnoer voor het handhaven der controle moet worden opgesteld. Wanneer het gelukt, het op deze gebieden eens te worden, dan zal de economische conferentie haar reden van bestaan hebeh. Het zal waar schijnlijk maanden lang duren, eer het mateieel dat daarboven uit gaat, doorgewerkt is. Daarom zal er waarschijnlijk een blijvende instelling ko men, aan welke wordt toevertrouwd het verwer ken der verschillende voorstellen en memoranda en die tegelijk toekomstige, meer beperkte da gingen zal voorbereiden. De oeconomisehe Wereldconferentie. Amerika en de conferentie. Gisterochtend is ter Econ. Conferentie het coördinatiewerk voortgezet. Groote opmerk- zaamneid trokken de door het Pan-Amerikaansch handelscongres teWashington aan de Econ. Con ferentie toegezonden resoluties, daar deze eener zij ds toonen hoe de Moproedoctrineop economisch gebied kan wórden overgebracht, terwijl in den annex tegelijk de solidariteit van alle naties en economische gebied wordt beklemtoond. In de resoluties wordt de kwestie behandeld van de mogelij hheid van verlaging der tolslagboomen en verder een reeks andere problemen, waar mee de Econ. Conferentie zich met uitzicht op succes kan bezighouden. voor Uw Baby. toon gehouden, hetgeen na de gehouden straal.de monstraties bijzonder opvallend is en bewijst hoe zeer Rusland er naar streeft de aangeknoopte handelsbetrekkingen met de City zoo mogelijk te handhaven. De „Prawda" zegt, dat Ru»land opnieuw zijn vredeswil heeft getoond. Het blad verwacht van Engeland een duidelijk antwoord, of het inderdaad de betrekkingen met de Sovjets wil handhaven. De „Izwestija" wijst er op, dat bij de huis zoeking bij de „Arcoa" geen belastend materiaal is gevonden en dat de Engelsche regeering een ernstige verantwoordelijkheid op zich laadt, in dien zij den Engelschen handel van de Russische afzet- en grondstoffenmarkt verre houdt, op het oogenblik dat te Geneve de geheele burgerlij ke wereld, met inbegrip van de Vereenigde Sta ten, groote belangstelling koestert voor het aan- knoopen van zaken met Rusland. CHINA, De strij d om Hankau. Uit Hankau wordt gemeld, dat de onrust onder de Chineesche bevolking voortdurend toeneemt. Steeds meer Chineezen komen de buitenlandsche concessies binnen; De tegen de rooden oprukken de troepen concentreeren zich nabij de stad en elk oogenblik wordt een botsing met de roo den verwacht. Een andere legermacht, die zich thans op 30 K. M. afstand van Hankau bevindt, marcheert eveneens tegen de roodj op. Tsjang- Kai-sjek, die zich naar Sjanghai had begeven, zal naar Nanking terugkeeren. Een bittere pil voor Tsjen. De Britsche vertegenwoordiger Basil Newton heeft een schrijven gerient aan den Cantonnee- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjen waarin hij verklaart, dat Engelands politiek te genover de gewettigde Chineesche cischer geen enkele wijziging heeft ondergaan. De Britsche regeering is evenwel van meening, zoo wordt in het schrijver verder gezegd, dat een vertegen woordiging van Engeland bij een regime, dat be wezen heeft niet in staat te zijn de verantwoor delijkheid van een beschaafde regeering te dra gen, nutteloos en niet gewenscht is. Borodin reeds gevlucht? Volgens een bericht van een Japansch cor respondent te Hankau zou een Russische ad viseur bij de Hankauregeering, Borodin, via Kioekiang naar Nantsjaag gevlucht zijn. Communistenvervolging Joenjian. Een te Londen ontvangen telegram uit Joen- nan meldt, dat de regeering van Joennan een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin zij den communisten tien dagen de gelegenheid geeft, zich over te geven. Vele arrestaties hebben reeds plaats gehad. ITALIË. Nieuwe samenzwering tegen Mussolini? Eenige weken geleden deed het gerucht de ronde, dat een nieuwe samenzwering tegen den duce werd gesmeed door dezelfde organisatie, die ook den aanslag van Lucetti op touw had gezet. In verband met deze aangelegenheid zijn thans, naar gezegd, Iole Lucetti en Pianini door de po litie gearresteerd. Laatstgenoemde werd in het bezit gevonden van een lijst van namen, waar van sommige speciaal waren aangestreept. De politie tracht thans te ontdekken, wie bij den aamlag betrokken waren. Mussolini is thans zeer voorzichtig, zich in het openbaar te verLoonen. Zelfs heeft hij heden niet in persoon de plechtigheid bij het Colosseum bijge woond, doch hij liet zich daarbij vertegenwoor digen door minister Fideli. OOSTENRIJK. Dr. Seipel kabinetsformateur. De hoofdcommissie van den nationalen raad, die volgens de grondwet aan den nationalen raad voorstellen moet doen voor de verkiezing der nieuwe regeering, heeft heden den huidigen bondskanselier dr. Seipel het vormen der nieuwe regeering opgedragen. Op diens voorstel werd besloten, den nationalen raad de herkiezing der huidige regeering voor te stellen, doch met Hart- lieb als vice-kanselier en dr. Dinghofer als mi nister zonder portefeuille. Deze zou evenwel tot taak hebben het ministerie van Justitie, dat tot dusver een afdeeling van den bondskanselier was, zelfstandig te maken. RUSLAND. Voorbarig geweest? De commentaren der Russische pers op Lit winof's nota aan Engeland zijn in zeer kalman OOST-INDIE. Het oproer in het Bantam sche. Een driehonderdtal personen die wegen» het oproer in November in het Bantamsche ge arresteerd werden, zal bij gebrek aan bewijs in vrijheid worden gesteld. D e G.-G. te Soerabaja aangekomen. Be Gouverneur-Generaal debarkeerde te 9.45 uur te Soerabaja. Z. Exc. werd verwelkomd door tal van autoriteiten, waarna hij het Marine-eta blissement bezocht. De schade aan de ,,W e g a." De „Wega" i» ongeveer over de geheele hoog te van hut schip lek. Een sloepje zou het gat on der water kunnen binnenvaren. Ia de machine kamer staat 70 c. M. water. De stoker in de ma chinekamer is ternauwernood aan het gevaar ontkomen. Enkele leden van de bemanning zijn licht gewond. Het schip is thans te Tandjong Priok gearriveerd. Stads- en Gewestelijk Nieaws. Invoer Nederlandseli gedistilleerd in Tsjecho-Slowakije. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas verzoekt ons mede te deelen, dat van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bericht is ontvangen, dat aan de douane-inspecties hier te lande de noodige in structies zijn gegeven voor afgifte van analyse certificaten benoodigd bij den invoer van Neder landseli gedistilleerd in Tsjecho-Slowakije. Be langhebbenden kunnen zich derhalve ter er- krijging van deze certificaten tot de betreffende douane-inspecties wenden. Gen recollectie. Hedenavond zal er geen recollectie plaats heb ben; doch vergadering van het retraite-fonds, ,St Clemens" inhet Patronaatsgebouw aan de Lange Haven. Scliiedamsehe broeders naar Rotterdam. ,,St. Bavo" meldt De E. E. Broeder» van O. L. Vr. Onb. Ont. te Maastricht zullen zich belas ten met het geven van onderwijs aan de jongens der parochie v. d. H. Nicolaas te Rotterdam voorloopig zullen zij deze scholen vanu.t Schie dam bedienen. St. Jozefs-Gezellenvcrecniging Schiedam II. H. Hartparochie. De St. Jozefs-Gezellenvereenigmg Schiedam II viert a.s. Zondag haar patroonsfeest. Alle leden der afdeeling worden vriendelijk uitgenoodigd deel te nemen aan de generale H. Communie in de H. Hartkerk vóór de H. Mis van half 9 uur. Na de H. Mis is er een gemeen schappelijk ontbijt in het patronaatsgebouw aan de Hoofdstraat. Des avonds te 8 uur 'fees telijke bijeenkomst der St. Jozef gezellen met hunne ouders, waarbij de tooneelafdeeling St. Genesius en de Mandolineclub „Vader Kolping" hunne medewerking zullen verleencn. Door (le vloer van de Beursbrug. Hedenmiddag kwam een zwaar beladen vracht auto van de fa. Jacobs uit Rotterdam over de Beursbrug gereden. Vermoedelijk doordat de bestuurder van den vrachtauto het stuur kwijt raakte, kwam het rechtervoorwiel op het trot toir terecht, dat oogenblikkelijk bezweek en waarin het wiel in het daardoor ontstane gat gedeeltelijk verdween. De schade is vrij aanzien lijk. ALLERLEI. Uit Washington De commandant der Ameri- kaansche genie, generaal-majoor Jadwin, heeft verklaard, dat er 125.000.000 dollar noodig is om een herhaling der overstroom!ng te voor komen. Minister Hoover zeide het ermede eens te zijn, dat het hoofdzakelijk is hoogere en sterkere dijken te bouwen. Uit Parijs In een der Parijsche voorsteden is een auto in volle vaart op een tram gereden. De auto werd totaal Vernield en de tram werd ernstig beschadigd. Drie personen werden ge dood en zes zwaar gewond. Uit Idaho Door de ovrstrooming ten gevolge van het bezwijken van den Gros Ventre- dam is een kleine Chineesche kolonie vernield. Acht der bewoners zijn verdronken. Uit Cairo Zagloel pasja heeft den Egyp- tischen premier, Sarwat pasja, overreed zijn functie te blijven waarnemen. Een kabinets crisis is derhalve vermeden. Uit Parijs Doumergue en Briand zijn gisternamiddag alhier teruggekeerd. Aan het station werden zij ontvangen door Poincaré en de overige leden der regeering. Een groote menigte juichte ben bij het verlaten van het station toe. Doumergue verklaarde zeer voldaan te zijn over zijn reis. Uit Jeruzalem Naar aanleiding van den drie weken geleden gepleegden overval op den weg van Jeruzalem naar Nabloes op een gezel schap, waarbij zich ook de Anglicaan,sche aarts bisschop van Jeruzalem bevond, zijn gisteren drie personen gearresteerd. De gearresteerden zijn door den aartsbisschop herkend. Gistermorgen ontstond een begin van brand op de Waranda van het leeg staande bovenhuis aan de Fabristraat 49. Een loodgietersknecht in dienst van de firma S.was bezig met het hoken van mastiek om een plat dak te repareeren. Bij het scheppen van mastiek uit den pot viel een hoeveelheid in het vuur. waar door de geheele massa in brand vloog. Hij blusch- te den brand door een deksel op den brandenden mastiekpot te werpen. Een zonnescherm dat reeds vlam had gevat, werd met een slang op de waterleiding gebluscht. UIT ROTTERDAM. De belastiugfactor 1.3. Met 23 tegen 14 stemmen werd besloten het voorstel-Verheul om over te gaan tot verlaging van het electriciteitstariel in handen te stellen van B. en W. om prae-advics. Nadat verder besloten was een motie van den heer Prins, om voor Hoek van Holland met een verlaagden vermenigvuldigingsfactor te komen, in handen te stellen van B. en W. om prae-advies, is z.li.s. besloten den factor voor 1927/1928 vast te stellen op 1.3. Tal van slachtoffers van de wegenbelasting. Met kracht is te Rotterdam en omstreken de controle op de Wegenbelasting ter hand geno men. De controle geschiedde door assisten van den dienst der Directe Belastingen. Op verschil lende punten der stad posteerden zich de contro leurs om de wagens aan te houden en de papieren na te zien. Er zijn verschillende processen-ver baal opgemaakt. Alleen aan den tol te Overschie had men Woensdag niet minder dan 31 „slacht offers". De hoofdinspecteur der directe belastingen verwacht, dat aan het einde der week het aantal bekeuringen de 200 zal overschrijden. Gemengd Nieuws. Een oude vee te. Eergisteren heeft zich in de Lumeystraat te Amsterdam een burentwist afgespeeld, die het gevolg was van een reeds ja ren lang bestaande veete tusschen een 58-jari- ge vrouw, die in het benedenhuis van een der per- ceelen in deze straaten een 43-jarigen man, die op de derde verdieping van dat huis woont. Een ernstige ruzie was ontstaan, waarbij men elkaar de scherpste verwijten deed. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT VLUGKOKEND HAVERMOUT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1