r»mmLAD wo&r schiedam en omstreken* WEEK-REVUE. DITJES EN DATJE 50ste Jaargang. Zaterdag 21 Mei 1927. No. 14867 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon luiereommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Po-tclièque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam TWEEDE BLAD. FILM POLITIEK* Toen een 20 jaar geleden de eerste films in ons land draaiden, waren we niet weinig tevreden, 't Nieuwe der levende beelden" trok ons aan en we lachten hartelijk om wat idiote buitelingen, vreemde aanrijdingen en zotte luchtsprongen. De films bleven een maand op het program en in dat tijdsverloop ging men 23 malen het wonderbaarlijke zien en genieten. Later kwamen films, welker tooneel een aaneengeschakeld verhaal van onschuldigen aard gaven, een verhaal, dat voornamelijk geweven moest worden door de min- of meer geslaagde verklaringen van den explicateur naar mate de filmtechniek vorderde, werden die explicateurs overbodig. Nu de filmtechniek echter tot in de per fectie gegroeid is, komen allerlei menschen opdagen, die de films tot'hun inzichten „ver heffen" willen. Realisten willen het leven in hl haar schakeeringen zien uitgebeeld en bij voorkeur natuurlijk het leven, waarin rijke lijk van de verboden vrucht genoten wordt, terwijl kunst-maniakken van velerlei richting het „peil" willen opvoeren. Door het toedoen van eerst-bedoelden zijn nu vele films scha delijk van strekking geworden, door het ijve ren van laatstbedoelden dreigt de bioscoop haar karakter als amusementsgelegenheid te verliezen. Waèrom toch moet Mies en nóg Wat tot kunst, meestentijds tot door de mas sa onbegrepen kunst, worden vervormd Mo gen we dan volstrekt niet meer een onschul dige ontspanning genieten, waar we iets lief, aardig, mooi, leuk, spannend kunnen vinden zónder meer We lezen moderne on-leesbare verzen en spannen ons in om ze mooi te vin den we bewonderen moderne architectuur en suggereeren ons na een cursus in aesthetica, dat die nieuwe bouw bewonderenswaardig is We bezien schilderijen en we doen net, of we volkomen begrijpen, wat ze voorstellen. Maar mogen we dan tenminste in de bioscoop ons zelve niet eens zijn en dóar eens lachen, om dat wij het leuk vinden en er eens een traan tje wegpinken, omdat het uitgebeelde óns treit. Moeten we ons ook al in de bioscoop gaan inspannen om te beseffen, whhrom het onbegrijpelijke en onwezenlijke uitgebeeld ene, dat moderne kunstenaars ons brengen, toch heusch wel bewonderenswaardig is? En behalve de kunst gaat ook de politiek zich op de film werpen. Vanuit Rusland be- Wees gerust. Het is te grof" schreef deze week het Noord- hrabanRche Huisgezin. „Het loopt de spuigaten uit" klaagde het blad en het vreesde, dat het bloed van alle Nederlan ders aan het koken zou gaan om hetgene, wat de Brusselsche „Action Nationale" afdrukte in har kolommen. Dat laaste was dan ook niet voor dc poes. Het Brusschelsche gazetje had namelijk iets geopenbaard over de'voorliefde v. onze Limbur gers voor Etelgië, 't had gerept over de blijdschap Waarmee de Waalsche strooibiljetten ontvangen waren eu tenslotte leidde het met ontroering een hriefje in, dat de redactie gestuurd was door Eoland van den Brand uit Roosendaal, waarin Werd voorgesteld of Noord-Brabants macht naar bevrijding van het Hollandsche juk en vereeni- gmg met België. De brief begint met een mededeeling dat in de Kempen van Boord-Brabant nog de echo's weer klinken van de vreugde over de te Roosteren aan geplakte proclamatie en dat men daar, evenals de Maastrichtenaars, den lucht-bode zou willen zien Verschijnen met een boodschap van het „moe derland." En hij eindigt met de verzekering, dat zich Diet alleen te Roosendaal, maar alom de stem van het andere België (Brabant) zal doen booren, in 1930 victorie te roepen, het feest van alle Delgen, zelfs van hen, die men in de eeuw van het stilzwijgen heeft vergeten. „Het Huisgezin" is erg boos over deze ont hullingen en de redactie richt lang geen malsche Woordjes tot de heeren van de „Action Nationale. „Het Huisgezin" acht het voorgaande een s*naad voor Limburg, Brabant en zijn bewoners. Is dit wel juist Dapperheid is toch geen leelijke eigenschap En is een Nederlander met dapper, wanneer hij er naar reikhalst om ingelijfd te worden bij °üzen buurman, die zoo ijverig vervolgt, ter- neerdrukt en achterstelt, de wezens die geen w'alen zijn. Zit er geen heldenhart in de mannen, die geheel vrijwillig en louter uit-liefde-op-liet-eerste gezicht, zich willen rangschikken onder de \'la- gint hier de victorie. We hadden reeds de „Po- temkin" en dezer dagen kregen we „Moeder", maar de vertooning van de tweede film en eventueel volgende van communistische strek king, willen de burgemeesters der groote ste den ons besparen. Dóhrtegen nu rijst het protest van vele „kun stenaars." Zij hebben na het verbod ineens zéér kunst zinnige opvattingen bij de Russische film industrie ontdekt. Dat kan heel goed zijn de Potemkin-film hebben we gezien en daarin werd inderdaad kostelijk spel te zien gegeven. Maar de inhoud, heeft die dan absoluut géén beteekenis Als de overheid er geen stok je voor steekt, dan dreigen we vanuit Rus land overstroomd te worden met, films, die misschien ware, zelfs historische levensbeel den (zooals de Potemkin) geven, maar altijd en steeds weer uit diepzelfden levenskant. Er is veel onrecht in de maatschappij, maar als men nu maar steeds tafereelen van on recht, overweldiging, lompe willekeur en bloe dig verzet voorgedraaid krijgt, alsof er niets anders ter wereld bestaat, wordt de massa dan op die wijze niet geestelijk vergiftigd, wordt de geest van verzet en de lust tot wraak dan niet kunstmatig opgewekt Dat, te verhinderen is niet in strijd met de vrijheid. We kennen in ons land de vrijheid van politieke overtuiging, maar de leer van het communisme is willekeur en heeft met overtuiging niets te maken. Het communis me is de leer van de dictatuur, zij predikt het recht om d? andersdenkenden tot een knecht schap te veroordeelen, onverschillig of die andersdenkenden een meerderheid of een min derheid vormen. In ons land bestaat inder daad politieke vrijheid, maar moeten we dan niet remmen de propaganda, die er op uit is om ons die vrijheid te ontnemen. Als we an deren gelegenheid laten ons onze vrijheid te ontnemen, dan aarden onze principes in ban deloosheid. Wie tegen de houding der burgemeesters in zake communistische films ageeren, zijr als degenen, van wie Isaac da Costa reeds sprak Om vrijheid schreeuwen dm verwaat'nen, Om vrijheid, band'loos als d'orkaan, Die uit zijn kerker losgelaten, Een halve wereld doet vergaan mingen, die door de Brusselsclie autriteiten met den riek worden aangezien voor bekrompen domme koelies, omdat zij niet, zooals de familie Beulemans, het Fruscb radbraken Getuigt 't niet van moed, wanneer men het afschrikkende voorbeeld van dr. Borms en zijn medcmartelaren voor oogen, toch hunkert om van zulke exlra-ongegechtiglieden ook te genieten Doch alle gekheid op een stokje Brabanders en Liburgers mogen enkele grie ven hebben tegen de Nederlandsche regeerders, allen weten ook, dat zij 't nog honderdmaal be ter hebben, dan een Vlaming onder Belgisch be wind. Zoolang er alleen Belgische hulpaanbiedingen over onzen bodem dwarrelen en geen Nederland sche hulpaanvragen in onzen nabuurstaat rond gestrooid worden, kunnen we gerust zijn,. S o 11 e r n ij Wij Nederlanders zijn een wonderlijk volkje. Een onbegrijpelijk volkje Den eenen tijd staan we bol en strak van natio- nalen trost en eigendunk en even later loopen we als een hondje de buurstaten na en likken we de laars af, die ons een trap toediende. Onze vaderlandsche geschiedenisboekjes stel len het ijverig voor en we gelooven het zonder onderscheid, dat Nederland de superieure staat is, welke overtuiging niet wegneemt, dat het grootste deel van den schooltijd -althans bij 't liooger onderwijs gebruikt wordt om vreemde talen er in fe stampen. We vinden, dat we belmoren tot een beschaaf de natie, maar als we erg beschaafd willen doen, durven we het niet te laten om onze gesprekken en geschriften met, uitheemsche woorden vol te stoppen. Er zijn burgemeesters, die op nationale feest dagen, zoo geestdriftig zijn, dat ze, op 't gevaar af hun hals te breken zelf een vlag op lmn stad huistoren zouden willen hijschen, maar diezelfde burgemeesters, moeten op de vingers getikt worden, omdat ze hur bestellingen in 't buiten land plaatsen. We konden zoo nog een half uurtje doorgaan, doch dan zou er geen tijd over blijven om den slaafschen zin te laken, waar de Nederlandsche Spooregen dezer dagen blijk v. gaven toen zij hem Bianenla n d. Gelukkig, dat de lJsheiligen hun weinig ge waardeerd bezoek niet al te lang gerekt hebben en een warme zomerzon deze heeren met hun winterspelen voorloopig is komen vervangen. Braat en lJsheiligen ten spijt hebben we op 15 Mei de klok weer een uur vooruit gezet en henben we willens, of onwillens de zegeningen van een zomertijd weet te aanvaarden gekregen. Op dien gedenkwaardigen 15en Mei werden we mede ver rast met een nieuwe dinstregeling der Spoorwe gen, die de tijdsanarchie nog een beetje hielpen 'verergeren door den dag te gaan indeelen in 24 urch, in plaats van de hier gebruikelijke 2 X 12 uren. Dat is gemakkelijk, heet het, voor het berekenen der internationale verbindingen. We nemen dat gaarne aan, maar wijzen er toch op, dat het aantal Nederlanders, dat zich aan bui- tenlandsche reizen bezondigt - o, kenden ze maar eerst hun eigen land slechts een klein percen tage vormt van het geheel en die reizigers in het algemeen intelligent genoeg geacht mogen worde om eenigé verkeers-puzzle's op te lossen. Anders staat het met de eenvoudige menschen, wier uitstapjes zich beperken tot een bezoek aan de nabijgelegen stad of markt of de in Amsterdam wonende familieleden. Zij kunnen geen wijs wor den uit de nieuwste dienstregeling derSpoorwegen. Een eenvoudige buurman kwam ons dezer dagen raadplegen voor het ondernemen van een circa 20 K. M. langen reis. We bevalen hem een trein van 11 uur zooveel aan en wezen hein het vertrekuur in het meegebrachte boekje aan. „Ja" vertelde de man, „dat heb ik ook gezien, maar ze hebben me gezegd, dat je overal 12 uur van af moet trekken en hoe kan nou dat van 11 uur zóó veel We trachtten hem uit te leggen, dat er van de uren beneden de 12 niets afgetrokken be hoefde tc worden, maar die iedeneering scheen hem slechts te sterken in zijn opgekomen over tuiging, dat wij er ook niet veel van af wisten. Hij zou 't nog wel eens aan zijn nicht vragen die d'r man was aan hef spoor. Vele firma's maken op het oogenblik een aau- dige reclame door plaatselijke verkeersregelin gen te verspreiden, waarin dc uren van vertrek en aankomst op de oude en bekende wijze zijn aangegeven. Amsterdam heeft op zonnige dagen het jaar- lijksch bezoek der koninklijke familie mogen ont vangen, dat tot een eenvoudig, maar hartelijk traditioneel geest is uitgegroeid.Onze groot-Mo kumers mogen nu en dan eens wat onverschillig lijken, in hun hart zijn het beste menschen en al- officicclen reisgids onleesbaar maakten, door de uren na den middag van 13 tot 24 te merken, al leen omdat België ook zoo iets doet. Om het gemak, dat enkele menschen, die soms naar België reizen van deze methode hebben moet de groote massa iederen dag er den last van on dervinden. De heeren van de directie meenen bepaald, dat alle reizigers 'n acte wiskunde hebben en ze konden zich zeker niet indenken, dat er duizen den zijn, die niet in een wip met een aftreksom metje gereed zijn. Het bovengeschetste is niet de eerste dwaas heid der Spoorwegen op dit gebied. Ouderen zul len zich nog wel herinneren, hoe er destijds een bespottelijke vereering van der Engelschen Greeuwiehtijd in zwang was. Toen mest men iederen keer twintig minuten van den statios- tijd aftrekken om weer in „tijdelijk" evenwicht te komen. Na jarenlange protesten, gaven de spoor- chmeezcn van Europa eindelijk toe, datjiormaal beter was dan abnormaal en ziedaar het jaar 1927 brengt weer een nederlaag van het. gezond verstand. De natie kan nu weer aan het protesteeren gaan en we hopen, dat ze tegen dezen Belgischen tij d-manie even fortuinlijk is als tegen het Bel1 gisch verdrag. Zoolang deze nieuwste sotternij echter stand hou at, zullen liefdadigheidsvereenigingen goed doen op dc stations reken-automaten te plaatsen ten gerieve van rijzende landgenooten en op stille dagen kunnen deze machines mogelijk gebruikt worden, om uit te maken welk cijfer Nederland voor rechtmatige eigenwaarde toe komt. De getuige. Bij de Oostenrijksche verkiezingen is het op z'n Mexicaansch toegegaan. De socialisten hadden gezworen de meer derheid te behalen en zij waren allesbehal ve kieskeurig in 't gebruik van de middelen om hun profetie tot waarheid te maken. Vooral in Weenen, waar de heeren de baas zijn, moet het bar geweest zijn. Al wat rood wilde stemmen, werd met open armen op de bureaux ontvangen minderjarigen, buitenlanders zij kregen allen gelegenheid den kiezersplicht te vervullen mits ze 't links deden. tijd klopt dat hart nog even sneller, als- de ko ninklijke familie van haar belangstelling voor de hoofdstad des lands komt getuigen. Niets is volmaakt op deze wereld en zoo zal het ook wel met den arbeid van het Leger des Heils zijn. Wat ons echter, krachtens eigpu over tuiging, ook van het Leger des Heils scheiden moge, erkend moet toch worden, dat het zegen rijk gearbeid heeft onder de duizenden landge nooten, die maatschappelijk, moreel en geestelijk gebroken, als verworpenen onder het uitvaagsel hun menschelijkheid stukje voor stukje aan het verliezen waren, maar gefascineerd door Leger- zang- en prediking en daadwerkelijk geholpen door broeder of zusterhand, den weg naar orde en geluk hervonden. Hopelijk vindt het bestuur van het Leger des Heils in dit Jubileum aanleiding om de Neder landsche afdeeling meerderjarig te verklaren en haar een Nederlander tot bestuurder te geven. Tot heden werd die steeds uit Engeland toegezonden, 't Ligt nu eenmaal zoo in den Nederlandschen volksaard we worden niet graag van buiten af geregeerd De behandeling van de moordzaak te Culcm- borg voor de Tielsclie rechtbank heeft bij het publiek wel sterk de overtuiging bijgebracht, dat men de ware daders wel te pakken heeft.Of echter juridisch het bewijs ook voldoende geleverd is, meenen we te mogen betwijfelen enzouheto.i. geen verwondering behoeven te wekken, als beide verdachten, tegen wie levenslang ge- ëischt is, ten slotte nog worden vrijgesproken. Vreeselijk is de verdenking, die door sommige getuigenverklaringen weer op commissaris Blok werd geladen. Die verdenking leidt tot gruwelijke consequenties. Is de man onschuldig, zooals hij steeds getuigd heeft, dan is die verdenking voor hem een martelaarschap,dat schier niet tedragen is. En mocht hij wel schuldig zijn, dan is de bevol king wel zéér beklagenswaardig, die door hem beschermd moet worden tegen euvelen misdaad. Mogelijk zal deze zaak nimmer tot volledige klaar heid komen. Maar zou het niet tactisch zijn, als dezen commissaris althans uit zijn huidigen om geving werd overgeplaatst? Zou het geen ver ademing brengen voor de. bevolking ter plaatse, maar vooral ook voor den betrokken persoon zelf? Buitenland. De Nederlandsche delegatie op de economische conferentie van den Volkenbond roert zich aleven kranigalsdie op devoorbereidendeontwapeniugs- conferentie, maar we vreczen, dat re resultaten van de eene niet beter zullen zijn, dan die van de andere. De heeren hebben allen een Platoni- Het is zoo erg geworden, dat politieke rede naars van de Christelijke groepen, openlijk den burgemeester van Weenen van fraude be schuldigen, of althans hem aansprakelijk stellen voor de misdrijven van zijn ambtenaren. Op de uitgeroepen beschuldigingen gaan de socialisten nochtans niet in, maar beschaamd over de mislukking van hun pogingen en boven al vertoornd over de ontmaskering, antwoordden de heeren alleen met een vloedgolf van scheld woorden. Dat de zaak ernstig is, blijkt wel uit het feit, dat de internationale hulptroepen ook opge trommeld zijn en onder de eersten, die de be narde broeders te hulp schoten, behoorde het iameuze „Volk", dat met ongeëvenaarde woor denruwheid, de aanklacht tegen de roode tyran- nie tracht te overstemmen. Uit zijn, met voorraden van verdacht allooi gevuld laster-arsenaal, groef het de goorste praatjes op en kwam voor den dag met het ver zinsel over een tot Carmelites bekeerde Jodin, die van Oostenrijk uit naar Palestina was ge zonden om op unfaire wijze zieltjes te winnen onder de Zionisten en met de fabel, dat mgr. Seipel gemeene zaak maakt met Hakenkreuzler, anti-semieten, sluipmoordenaars en het bezink sel der menschheid, om tegen Joden en socia listen klassenstrijd te voeren. Beide leugens eischen geen uitvoerige weder legging. De Kerk duldt geen bekeenngspraktijken, welke het daglicht moeten schuwen en wat den smaad betreft, dien men den priester-staatsman en redder van Oostenrijk aanwrijft, daartegen kan een getuige in bet geding worden gebracht, die in één ruk, het mom afscheurt van mgr. Seipels belagers en hen toont in hun ware hui chelachtige gedaante. Eén getuige is er, die onweerlegbaar spreekt van de satanische manier, waarmee de partij- genooten van het „Volk" in Oostenrijk hun te genstanders durven bestrijden. Eén getuige die bewijst, dat Oostenrijksche socialisten het niet laten bij leugens maar over gaan durven tot moord. En die ééne getuige is de kogel, die een op gehitste roode, mgr. Seipel het vorige jaar in de longen schoot. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5