OMSTREI€EN. feuilleton. Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen Fernando. SiraE^^ ^eren v*^g d,ordeW.W©U.-Algem.V©r«.kankScki©<«« 50ste Jaargang. - Maandag 23 Mei 1927. No. 14868 Bute an j K O E M A R K T 4. - Takte» tommmmaml 68085 - ^tboa t 39. pUatte^ wordt V mail blfek.'^1'Ingêlondin' mfdad'eUngn 75 o p«r regel. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco pe L iale conc[iU8n voor herhaaldelijk advertearen. tarieven wordan op aanvraag po.t 3.per kwart..], ito.d.rlijk. 4 ent. Z.U^g.v«d»»„mer E.tnd® - ÏJ.IToko.t» word., ber.ka.d, met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Postehèque- en girodienst No. 81440. ""gazon* n r. ^üFis-Onaevallemverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 2m ibij verlies van een kand, veel ®i ©og 5 !f feJ 5110° l OnïLaiï ®ij ol krachtens wetten of verordeningen voor Beschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. bekendmaking uitslag verkiezing VAN DEN GEMEENTERAAD. De voorzitter van het Centraal stembureau Voor de verkiezing van de leden van den raad der gemeente brengt ter openbare kennis, dat de zitting van dat stembureau, waarin de uitslag Van die verkiezing zal worden bekend gemaakt, zal worden gehouden ten Raadbuize op Dinsdag 24 dezer, des middags te 12 uur. Schiedam, den 23 Mei 1927. Bultealand^h Nieuws. De Britsche gezant te Sjanghai aangekomen. De Britsche gezant te Peking, sir Milles Lamp- son, is uit Peking te Sjanghai aangekomen. Hij zal een onderhoud hebben met den commandant der Britsche marinestrijdkrachten over den toestand aan den Jangtse. De oeconomische Wereldconferentie. B r e u k met de Russen te Genéve voorkomen. De coördinatie-commisoie der economische Conferentie heeft Zaterdagmorgen een zitting Van verscheidene uren gehouden. Er werd een kleine commissie ingesteld, die er in slaagde een formule te vinden, die aan de wenschen der Russen in zooverre tegemoet komt, dat een kreuk vermeden wordt. De aangenomen reso lutie verklaart, dat de economische conferentie zonder zich op eenigerlei wijze in politieke kwesties te mengen, de aanwezigheid van alle leden der aan de conferentie deelnemende staten, zonder onderscheid van hua economisch regime, als een gelukkig voorteeken voor een algemeene vreedzame samenwerking op het gebied van den wereldhandel beschouwt. De leider der Russische delegatie, Ossinski, Verklaarde deze resolutie eveneens te kunnen aannemen, waarop zij met algemeene stemmen Vverd goedgekeurd. De rapporten der commissies aangenomen. In het verder verloop van de plenaire zittmg tier econom.sche conferentie bestreed de Rus Sokolmkof het rapport dei industrie-commissie, Waarna de Rus prof. Varga de landbouw-rsolutie bestreed. De Chinees Tsjoean Tsjau juichte het toe, dat de conferentie zich voor volkomen gelij- beid bij het uitsluiten van handelsverdragen had uitgesproken. Nadat nog o. a. de Franschman Peyerimhoff zich tegen te ver gaande controle op de kartels had verklaard, werd over de rapporten der drie commissies gestemd. Elk rapport werd onder luid applaus, met slechts de stemmen der Rus sen tegen, aangenomen. CHINA. Hankau in vlammen. Borodin per vliegtuig ontkomen. Volgens berichten uit China, te New-York °ntvangen, zouden de strijdkrachten van Woe Rci-foe Hankau zijn binnengetrokken, waar zij met de anti-roode groepen samenwerken. De communisten trekken naar Tsjentsjau terug. Hankau staat in vlammen. Bevestigd wordt, dat Borodin in het vlieg tuig, dat voor hem gereed stond, naar Nant- sjang is ontkomen. BELG IE. De nood der socialistische pers. In verband met den toestand van de sociaal democratische dagbladpers en het feit dat zeer vele socialisten nog altijd niet-socialistische bla den lezen zal,naar onze correspondent te Bruosel verneemt, de kwestie van de verplichte abonnee- ring op een socialistisch blad, door de Federatie van Vakvereenigingen, aan de orde worden ge steld. Reeds hebben de Luiksche metaalbewer kers daarmede een begin gemaakt terwijl de Gentsche textielarbeiders zeer waarschijnlijk binnenkort reeds dit voorbeeld zullen volgen. Fahne" houdt rekening met de mogelijkheid, dat wederom een aantal afgevaardigden uit de Partij zal worden uitgesloten. Uit Berlijn De Pruisische Landdag heeft in derde lezing de begrooting aangenomen en is tot 20 Juni op reces gegaan. Uit Berlijn Naar uit Madrid wordt ge meld heeft Primo de Rivera aan den Argentijn- schen gezant medegedeeld, dat koning Alphonso voornemens is een reis naar Amerika te onder nemen. Binnenland. OOST-INDIE. Het onderzoek in Bantam. De Regeeringscommissie, die in opdracht had in het Bantamsche een onderzoek in te stellen naar de eventueele diepere oorzaken der troebelen, heeft haar werk volbracht en de leden zijn naar hunne standplaatsen terug gekeerd. Omtrent de resultaten van het onderzoek is nog niets bekend. UIT MEXICO. De kerkvervolging. Zooals uit Mexico wordt bericht, is sedert Paschen de toestand nog ongunstiger erop gewor den. De Katholieken hebben door het wegvallen der godsdienstige oefeningen in de kerken veel moeten ontberen. In het vervolgen en onderdrukken der geeste lijkheid door de regeering is nog geene veranda- ring ten goede ingetreden de regeering heeft h.erin nog niets nagegeven talrijke Bisschoppen en priesters worden regelrecht als gevangenen behandeld. In Tenancinga werd pater Vincente Lopez gearresteerd en ter dood veroordeeld, welk „vonnis" direct ten uitvoer wérd gebracht. In de buurt van Puenta ds Ixtla werd pater Da vid Unibe doodgestoken zijn lijk werd gevon den. Ofschoon officieel over den op hem gepleeg- den moord is niets bekend, neemt aan, dat hij wegens deelname aan eene opstandige beweging den dood vond. Uit San Luis Potosi wordt ge meld, dat Pater Jezu Risco van Villa Airiaga gearresteerd is. ALLERLEI. Uit Maagdenburg Op den straatweg van Coltz naar Dolle zijn twee automobielen in botsing geweest, van wie een in een greppel terecht kwam, waarbij één persoon gedood en twee anderen ernstig gewónd werden. De andere auto reed verder alsof er niets gebeurd was. Uit Bcilijn Naar de bladen vernemen is een deel van de uit de communistische partij Duitschland uitgesloten leider voornemens een eigen partij op te richten en een weekblad uit te geven. Het communistisch orgaan „Die Rothe Verhooging van den wijnaccijns Naar het Persbureau V. D. verneemt, zal in verband met de moeilijkheden, die aan den in voer vau Nederlandsche exportartikelen op bui- tenlandsche markten in den weg worden gelegd en in verband met de miskenning van het feit, dat gereede fabrikaten, m Nederland ingevoerd, niet hooger belast worden dan met 8% van de waarde, binnenkort een wetsontwerp het minis terie van Financiën verlaten, inhoudende een aanmerkelijke verhooging van den wijnaccijns op wijnen afkomstig uit landen, die den invoer van Nederlandsche artikelen aldaar door prohi bitieve tarieven zoo goed als onmogeliju trach ten te maken. Milit. feesten op 31 Augustus. Voor het houden van militaire feesten op den verjaardag der Koningin heeft de minister van Oorlog f 4240 toegestaan. Gemeenteraad. Vergadering op Vrijdag 20 Mei, des n.m. 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer A. J. Gij sen. Aanwezig zijn 24 leden. Goedgekeurd worden de notulen van 18 Febr. en 28 Maart. De voorzitter doet mededeeling van verzonden telegrammen ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. prinses Juliana en van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts zijn nog de navolgende stukken inge komen Van den heer Ir. J. Ingelse schrijven dd. 2 Mei 1927, waarin hij bericht wegens vertrek uit de gemeente als raadslid te bedanken. De voorzitter brengt hulde voor de door hem de gemeente bewezen diensten. Voor kennisgeving aan te nemen. Van B. en W. schrijven dd. 29 April 1927, Afd. G. no. 51/11, ter beantwoording van de door het lid van den gemeenteraad, den heer J. M. van Pelt, gestelde vragen betreffende tusschentijdsche overplaatsing in den loop van het schooljaar 1925/26 van kinderen van de bewaarschool der Vereeniging voor Ghristelije Onderwijs naar de Lagere School aan den Oost- singel. Verslag volgt. Van B. en W. schrijven dd. 6 Mei 1927, Afd. G. no. 45/8, ter beantwoording van de vragen, gesteld door de leden van den raad, de heeren J. H. Evers, L. van Pelt en T. Slavenburg, be- 16 Om u te bewijzen dat ik geen bedrieger ben, zie het kruR van den H. Jacobus op mijn borst." En terwijl hij zijn borst ontblootte, toonde Rij den graaf het kruis, dat onder het grof ge- Waad glinsterde. „Wat u betreft," antwoordde de graaf, „heb *k geen bewijzen noodig. Ik eerbiedig uw ge heim. Ik acht mij gelukkig u van dienst te kun nen zijn. Volg mijik ga u voedsJ verschaffen." De graaf geleidde Fernando in een kamer nabij de eetzaal en liet een kleinen maaltijd inrichten. Hij onderhield zich nog eenige oo- genblikken met hem, weiuchte hem een goeden nacht en verliet Fernando, die de innigste dank baarheid voor zijn weldoener koesterde. Langen tijd bad Fernando en dien avond Brhaakte hij grooter troost dan hij sedert het öfscheid van zijn echtgenoote genoten had. De hoop begon in zijn hart te herleven. Het vertrek naar het dal van Almaria. Twee jaren waren verloopen sedert de aan komst van Valeria in de hut van den visscher Ruperto. Dank aan de zorgen der familie, welke treffende adm'mstrarieve overplaats'ng van leer- l'ngen bij het Openbaar Lager Onderwijs. Voor kenn'sgev'ng aan de nemen. Van B. en W. schrijven, waarbij wordt aan geboden het schrijven van Gedeputeerde Staten dd. 20 Apr'1/2 Me- 1927, B. no. 2909, 2910, 2911/ 12 (3e afd.) G. S. no. 120, waarbij zij 'n over- weg'ng geven het raadsbeslu't dd. 18 Maart 1927 tot toekenn'ng van een bijdrage van f 25. aan de Comm'ss'e „25-jarig bestaan der C.en- trale Werkgevers R's'co Bank" "n te trekken, aangezien naar hun meen'ng de f nanc eele toe stand der Gemeente van d en aard ;s, dat de u'tgaven tot de strikt noodzakelijke d'enen be perkt te worden. In verband met genoemd schrijven stellen B. en W. voor het bewuste besluit in te trekken. Wordt aangehouden. Van het Burgerlijk Armbestuur schrijven dd. 11 Mei 1927, waarbij ter goedkeuring wordt aangeboden een wijziging van de bedrijfsbegroor ting en een wijziging van de begrooting van kapitaalsontvangsten en uitgaven der Instelling over het jaar 1926. In handen te stellen van B. en W. om advies. Van het Burgerlijk Armbestuur schrijven dd. 11 Mei, waarbij ter goedkeuring wordt aange boden de rekening van kapitaalsontvangsten en uitgaven, de nota van winst en verlies en de Balans der Instelling over het jaar 1926. In handen te stellen van de commissie voor het onderzoek der rekeningen. Van de Schiedamsche Vereemging tot Be scherming van Zuigelingen adres dd. 26 April 1927, waarin zij, onder overlegging van de rekening over 1926 en de begrooting voor 1927 verzoekt voor het jaar 1927 het gewone subsidie ad ƒ1000.te mogen ontvangen en waarin zij voorts verzoekt, waar de Vereemging over 1926 een verlies heeft geleden van 764.17, haar een extra subsidie voor dit bedrag te willen verleenen. In handen te stellen van B. en W. om advies. Van de Vereeniging „Schiedamsch Volks badhuis" adres dd. 10 Mei 1927, houdende be richt, dat zij gaarne gebruik wenscht te maken van het toegezegde buitengewone subsidie tot dekking van het tekort op de exploitatie van het badhuis over het jaar 1926, 754.15J be dragende en waarin zij verzoekt zich bereid te verklaren een eventueel tekort op de exploitatie over 1927, door een buitengewoon subsidie te willen dekken. In banden te stellen van B. en W. om advies. Van de Vereeniging „Schiedams Volksbadhuis' schrijven dd. 10 Mei 1927, waarbij zij doet toe komen het jaarverslag over 1926, waarin is op genomen de Rekening en verantwoording; de Nota van Winst en Verlies de Balans en de Bedrijfsbe- grooting over 1928. Voor kennisgeving aan te nemen. Van de Federatie van Vereenigingen voor Zielcenhuisverpleging en Ziekenzorg in Neder land schrijven, waarbij ter kennisneming wordt toegezonden het door de Federatie aan Z.E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gezonden adres, houdende verzoek om de verpleegprijzen in de verschillende Aca demische Ziekenhuizen niet te doen verhoogen en waarin wordt verzocht aan genoemd adres instemming te betuigen. In handen van B. en W. om advies. Van de commissie van toezicht op het M.O. schrijven, waarbij wordt aangeboden het berede- haar zoo gulhartig had opgenomen, was haar droefheid een weinig gestild. lederen dag bad zij voor Fernando in de hoop hem eens aan gene zijde des grafs weder te zullen zien, onder steunde haar in de treurige omstandigheden, waarin zij zich bevond. Ruperto en Ehvira stel den alles in het werk om haar het verblijf aan genaam te maken. De eerste had voor haar een schoon tuintje aangelegd, waarin zij gelukki ge oogenhlikkeu doorbracht met het kweeken van bloemen. Soms vergezelde zij Ruperto op de vischvangst en schepte er behagen in de met allerhande visschen gevulde netten, uit het water te zien ophalen. Zij had netten leeren maken en vermaakte zich met ze te spannen. Soms ook begaf zij zich naar den akker en stond Elvira en Lucia in den arbeid bij zij liet geen oogenblik verloren gaan. Zoodra haar zoon begon te spreken, leerde zij hem bidden, sprak hem over nuttige zaken en wierp aldus in zijn jeugdig hart de kiem van godsvrucht en deugd. De kinderen van Ruperto woonden deze lessen bij en maakten zich aldus al hetgeen Valeria aan haar zoon leerde ten nutte. Meermalen zaten zij met de drie kinderen onder de schaduw van een boom neder en sprak hun aldaar van God en van alles wat Hij voor den mensch gedaan heeft. Wanneer het weder niet toeliet uit te gaan, vereenigde zij hun in een kamer, antwoordde op hun vragen en ontwikkelde hun verstand. Aldus werd de tijd in de visscliershut door gebracht. Op een vroegen morgen vertrok Ru perto eens door Joannes vergezeld naar Sevilla, om de visschen, die zij gevangen hadden, te verkoopen. Valeria had hem gelaat over haar vader inlichtingen te vragen en over al hetgeen haar persoon aanging. Ongeduldig verwachtte zij zijn wederkomst, niet in de hoop eenig goed nieuws te bekomen, maar omdat zij verlangde te weten hoe het met haar zaken stond. Eindelijk keert Ruperto van de stad terug. „Wel," zeide de echtgenoote van Fernando, „welk goed nieuws Spreekt men nog altijd van de ongelukkige gebeurtenis, die aan Fer nando het leven kostte „Edele vrouw," hernam de visscher, „ik kan hzt u niet verbergen het nieuws, dat ik u breng, is niet geruststellend. Meer dan ooit is er sprake van u men wil, wat het kosten moge, uw schuilplaat» ontdekken te dien einde heeft men overal verspieders heengezonden om te onderzoeken waar gij zijt. O/erigers heb ik niet kunnen vernemen, wie de oorzaak is van de maatregelen, die men te.gen u neemt. De een meent, dat het uw vader is anderen schrij ven het aan den ouden graaf van Oviédo toe ik geloof dit laatste, want het gerucht loopt, dat tengevolge van een gesprek met uw va der en broeder, Oviédo uw ouderlijk huis ver laten heeft, hen onder de verschrikkelijkste godslasteringen dreigende, dat hij zich op hen zou wreken, of zelf den dood ingaan. Wie anders dan hij kan na verloop van zulken langen tijd nog vermaak scheppen om u te vervolgen Ik had moeten zwijgen en er u niets van moeten zeggen, doch ik spreek liever de waarheid, om u op alles voor te bereiden." Valeria hoorde hem aan en begon na te den ken, eindelijk onderbrak zij het stilzwijgen en zeide „ik hoop, dat Hij die mij tot hiertoe aan de gevaren onttrokken heeft, ook verder zal beschermen. Meer dan ooit stel ik op Hem mijn vertrouwen." Dan zich tot den visscher keeren- de „Gij hebt mij zoo goed verzorgd, mijn ge liefde, gij zult mij niet verlaten in dit nieuw gevaar, niet waar Ruperto ,Kunt gij er aan twijfüen, mevrouw Zelfs ten koste van mijn leven, zal ik u beschermen. Maar ik ben bevreesd, dat gij u te zeer bloot stelt indien gij hier verblijft wij zijn niet ver genoeg van Sevilla verwijderd, om niet in de strikken uwer vijanden te vallen. Zoo kan het bijvoorbeeld gebeuren, dat men een verspieder in bedela'arskleeren naar deze vreedzame gewes ten zond. Aldus zoudt gij misschien overvallen worden, of wel op de wandeling, of zelfs in de kapel, uwe houding, uwe taal, alles zou u ver raden en dezelfde bedelaar zou na van u een aalmoes ontvangen te hebben, eenige uren later met eenige gerechtsdienaars terugkeerenom u weg te voeren. Na alles goed overpeinsd te hebben, dunkt mij dat 't voorzichtig ware, dat gij van hier heengaat. Ik zal u naar het dal van Almeria brengen, waar do familie mijner echtge noote woont, men zal u met vreugde ontvangen. Indien u dit voorstel bevalt, zullen wij ons mor gen op weg begeven Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1