OMSTrmrJtMMI. FEUTI ,T ETON. Fernando. 50ste Jaargang. Vrijdag 27 Mei 1927. No. 14871 Advertent iïën: 15" regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal beretéMÖ. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten wórden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen jjnger. De Vjigekei^jwor^gewaarb^^ men. in Russische havens verboden. De Russische grens in het verre Oosten zal versterkt worden. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. EERSTE BLAD. Bultenlandseh Nieuws. INTERNAT. ARBEIDSCONFERENTIR. De openingszitting. De tiende internationalearbeidsconferentie is Woensdagochtend geopend door Arthur Fon taine, voorzitter van den beheersraad van het internationaal arbeidsbureau. De voorzitter deel de mede dat 42 landen vertegenwoordigd waren door 139 gedelegeerden en 184 plaatsvervangend gedelegeerden en technische raadslieden, zoodat in het geheel 323 deskundigen aanwezig zijn. De beheersraad hield Woensdagmorgen nog een lange vertrouwelijke bespreking over de keuze van een candidaat-zoorzitter. Het voor zittersschap werd aangeboden aan den regeerings gedelegeerde van Uruguay Sosa, doch deze be dankte voor deze onderscheiding. Men overwoog toen nog de candidatuur van'den anderen regee- ringsgedelegeerden van Urugyay, den bekenden volkenbondsgedelegeerde Biero, doch daar deze nog niet in Europa terug is, waagde men het ten slotte niet. Het eindresultaat der overwegingen was toen dat de Britsche-Indische regeeringsge- delegeerde Sir Atul Chatterdee uitgenoodigd werd het voorzitterschap te aanwaarden, waarna •hij bij acclamatie door de arbeidsconferentie ge kozen werd. Chatterdee heeft vrijwel alle vorige arbeidsconferenties bijgewoond, kent den gang Van zaken dus uitnemend,en schijnt over voldoen de persoonlijkheid te beschikken om de confe rentie ook onder moeilijke omstandigheden goed te kunnen leiden. De commissies. De internationale arbeidsconferentie beeft Woensdagavond vijf commissies ingesteld le. voor de werkregeling der conferentie 2e. voor het onderzoek, waarop de internationale overeen komsten in zake arbeidswetgeving door de staten worden nageleefd 3e. voor het vereenigingsrecht der arbeiders 4e. voor ziekteverzekering, en 5e. voor minimumloon in de nijverheid. DUITSCHLAND. Het Engelse h-R u s s i s c h conflict. Alleen het „Berliner Tageblatt" is van meening, dat Duitschland van de nieuwe situatie in Europa ontstaan door de breuk tusschen Londen en Mos kou gebruik moet maken om zich te bevrijden van het verdrag van Versailles. Alle andere bladen zijn daarentegen de meening toegedaan, dat de Duitsche politiek streng neutraal moet zijn. De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat Duitsch land alles moet doen, wat het in zijn macht heeft om te voorkomen, dat het tot een gewapend con flict komt tusschen Russen en Engelschen. Bij zulk een oorlog zou Duitschland niets kunnen winnen, maar wel veel kunnen verliezen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat er voor de Duitschers, ook wanneer men het con flict theorethisch zoo scherp mogelijk constru eert, geen aanleiding bestaat om een andere dan eene naar beide zijden rustig afwachtende hou ding aan te nemen. De „Germania" zegt, dat er niet de minste reden bestaat tot opgewondenheid en datDuitsch- land niets anders doen kan dan zich onzijdig te houden. FRANKRIJK. J h r. Loudo n wenschf Lind bergh persoonlijk geluk. Zondag heeft de Nederlandsche gezant te Pa- rijs, jhr. Loudon, een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen gezant, Herrick, gebracht ten einde Lindbergh persoonlijk geluk te wenschen, wel is waar niet uit naam der Nederlandsche re geering, waarvoor hij geen machtiging had, maar toch uit naam van het Nederlandsche volk. Gisteren bracht Loudon Vervolgens een invita tie der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij over om een bezoek aan Nederland te brengen. Het is mogelijk, dat Lindbergh de uitnoodiging zal aanvaarden en van Londen uit naar Amsterdam zal overkomen, om daarna zijn vlucht naarStock- holm voort te zetten. Na te Brussel en Londen doorkoningAlbert en koningGeorge ontvangen te zijn, zal Nederlands hulde aan den overwinnaar van den Oceaan, die de Nieuwe en Oude Wereld zooveel nader tot elkaar heeft gebracht en om die rede zeker wel de vredesboodschapper bij uitstek genoemd mag worden, zeker niet minder grootsch zijn. Gisteren is de jeugdige luchtheld, naarB.T.A. meldt, met groote geestdrift door verscheidene honderden afgevaardigden in het Palais Bour bon ontvangen. Van alle kanten had hij hartelij ke geluk wenschen in ontvangst te nemen. De financiën. In antwoord op vragen van de financieele Kamercommissie heeft Poincaré medegedeeld, dat de stabiliseeringsleening tot nog toe ongeveer 15 milliard heeft opgebracht. Verder gaf hij nog eenige mededeelingen over de bedragen, welke hij hoopt vrij te krijgen in de begrooting van 1928 voor de verhooging van de pensioenen der burger lijke ambtenaren en de officieren, alsmede voor de salarisverhooging der ambtenaren. 18 En ik, ongelukkig en misdadig, blijf op de aarde, alleen met de droefheid en de wroeging." De graaf wist niet wat te denken over deze geheimzinnige taal eenige ophelderingen vragen was in zijn oogen een onvoorzichtigheid. Hij beproefde 's jongeling», droefheid te stillen, nam hem onder den arm en leidde hem buiten het kerkhof om naar de stad weder te keeren. De jongeling gèvoëlde de noodzakelijkheid, zijn hart te openen. Toen zij de stad bijna ge naderd waren, bad de jongeling den graaf eenige °ogenblikken uit te rusten hij stemde er in toe en na een kort stilzwijgen nam de jeugdige onbekende het woord. „De misdaad en de droefheid," zeide hij, „zijn verpletterende lasten. Gelukkig hij, die door een vriend geholpen wordt om ze te dra gen De graaf van La Croix verzekerde hem, dat hij in zijn droefheid deel nam en uitte het ver langen zijn smarten te kennen, om deze eenigs- zins te kunnen verzachten. De jongeling schudde droefgeestig het hoofd pHet graf, waarop gij mij hebt zien weenen, is dat van mijn vader, den graaf van Vellamare, DE KLEINE ENTENTE. De houding in het geval van oorlog. Men schrijft ons uit Konstantinopel De hoofdredacteur van het blad „Le Ré- publique", Y. Nady, heeft een langdurig gesprek gevoerd met den Roemeenschen gezant in Bel grado, Amandy. Deze heeft zich geuit over de opgaven der Kleine Entente en haar houding tegenover Hongarije en Bulgarije, vooral in het geval van vijandelijke verwarringen. Ge zant Amandy verklaarde o.a. „Een acuut ge vaar van een conflict tusschen Italië en Joego slavië bestaat niet. Overigens ligt de voornaamste taak der Kleine Entente er niet in, de verhou ding tusschen Italië en Joegoslavië te analysee ren, maar uitsluitend daarin, de gebeurtenis sen in Hongarije en Bulgarije opmerkzaam gade te slaan. De Kleine Entente is van inee- ning, dat deze twee staten alles zullen trachten te doen, om zich aan de hun opgelegde verplich tingen te onttrekken en stappen zullen doen, die den vrede in gevaar zouden kunnen brengen. Van dit standpunt uit moet men de houding der Kleine Entente beoordeelen. Liet verdrag, dat Roemenië met Italië heeft afgesloten, kan den samenhang der Kleine Entente niet verzwak ken. Roemenië heeft trouwens nooit een geheim gemaakt van zijn plannen tegenover de andere leden der Kleine Entente en reeds in de voor laatste conferentie heeft Roemenië zijn part ners medegedeeld, dat het voornemens is, zoowel met Frankrijk als met Italië vriendschapsver dragen te sluiten. Ik kan slechts herhalen, wat ik reeds met nadruk heb gezegci het hoofddoel en de reden van bestaan der Kleine Entente zijn Hongarije en Bulgarije." De afgevaardigde Nady stelde de vraag, wat er zou gebeuren, als Italië erin mocht slagen, Bulgarije aan zijn kant te krijgen. Gezant Aman dy antwoordde „Voor het geval van een oor log tusschen Belgrado en Rome zouden de Bulgaren den Serven niet in den rug mogen vallen. Wanneer dit mocht gebeuren, zou de Kleine Entente dadelijk tusschen beide moeten komen en Roemenië zou Bulgarije den oorlog verklaren. Hetzelfde geldt voor het Italiaansch- Hongaarsche Verdrag. Als Hon ga rije een lid der Kleine Entente mocht aanvallen, zou het de heele Kleine Entente tegen zich hebben." Gezant Nady verklaarde ten slotte nog, alles is vooruit overlegd, om moeilijkheden te ver mijden, die het bestaan der Kleine Entente zouden kunnen schokken. ENGELAND. De beslissing ten volle gerechtvaardigd. De vrijwel algemeene opinie der Engelsche pers, dat het besluit der regeering ten aanzien, der Sovjets volkomen gerechtvaardigd wordt door de feiten, die Baldwin Dinsdag in het Lagerhuis heeft vermeld, is gemengd met teleurstelling, dat zulk een ontwikkeling van zaken noodzakelijk moest zijn. Men verheelt zich geenszins, dat Rusland met zijn enorm bevolkingscijfer en zijn rijke hulpbronnen niet bij voortduring geigno- reerd kan worden en de bladen geven dan ook uiting aan de hoop, dat in een nabije toekomst de politieke oriëntatie van Rusland (die naar men gelooft zich reeds thans meer in gematigde richting ontwikkelt) de hervatting van normale betrekkingen mogelijk zal maken. De „Westminster Gazette" ziet een gevaar in het internationaal aspect der beslissing het blad betoogt, dat Rusland vroeger of later naar de eene of andere zijde getrokken zal worden en dat dan de toestand, waarin Europa vóór den wereldoorlog verkeerde, zich zal herhalen. De „Times" juicht het besluit der regeering toe en betoogt, dat het kabinet een opvallend geduld tegenover de Sovjets ten toon heeft gespreid. Maar de anti-Britsche propaganda der bolsjcwiki maakte de Engelsch-Russische betrekkingen tot een vertooning. Het afbreken dezer betrekkingen beteekent een breuk met de Sovjetregeering, niet met Rusland zelf. Het voortbestaan op -Britsehen bodem van bet cen trum der heitige revolutionnaire propaganda, die door den raid op de „Arcos" aan het licht is gebracht, kon niet langer worden toegestaan. Alleen het Labour-orgaan de „Daily Herald" keert zich tegen het besluit der regeering, welke laatste, naar het blad betoogt, de Sovjets ver oordeeld heeft zonder ze te hooren. Ook Canada breekt met S o v j e t-R u s 1 a n d. De Canadeesche regeering heeft besloten de handelsovereenkomst met Sovjet-Rusland te ver breken. De Russische handelsdelegatie mag blij ven bestaan als particulier lichaam, doch krijgt geen officieel karakter. De voorgenomen aan koop van drieduizend Canadeesche paarden door de Sovjet-regeering is geannuleerd. Binnenland. door geheel Sevilla geacht en bemind gelukki gen te maken was zijn eenig genoegen. Ik was de eenige erfgenaam van zijn naam en van den roem zijner voorvaderen ook zijn liefde jegens mij was grenzeloos. Flelaas deze liefde is de oor zaak van mijn ongeluk, van mijn misdaad en van zijn dood." Alsdan sprak de jeugdige Don Carlos van het stierengevecht en van de edele opoffering van Fernando d'Oliva. Hij verhaalde de reeds bekende gebeurtenissen en vervolgde dan „Sedert den dag, dat ik de lafheid had, in het lage plan toe te stemmen het leven te ont nemen aan hem, die het mij bewaard had, was de vrede uit mijn hart verbannen de gedachte aan mijn misdaad volgde mij overal. De dagen waren voor mij zonder geluk, de nacht zonder rust. Mijn vader, getuige van mijn verdriet, zocht, om het te lenigen de schuilplaats mijner zuster te ontdekken. Door gansch Spanje zond hij boden en gaf hun brieven met vaderlijke gevoelens voor mijn zuster vervuld Valeria was voor ons verloren. Mijn droefheid en mijn wroe ging wekten in mijn vader de natuurlijke ge voelens op, die de hoogmoed had uitgedoofd. Hij verweet zich het barbaarsch gedrag jegens zijn dochter, welke hij zoozeer bemind had. Hij kon de onophoudelijke gewetenswroegingen niet langer verduren en verviel in een kwijnenden toestand, dien noch de kinderlijke liefde noch de middelen der kunst wisten te genezen. Nim- RUSLAND. De vesting Kroonstad in staat van oorlog. De Russische volkscommissaris van Oorlog, Worosjilof, heeft heden een legerorder uitge vaardigd, waarin hij aan leger en vloot kennis geeft van het afbreken der betrekkingen met En geland. Verder wordt in de legerorder aan leger en vloot opgedragen, zich geheel gereed te hou den voor de verdediging van de Sovjet-Unie. De vesting Kroonstad is in staat van oorlog ver klaard. Aan Britsche schepen is het binnenko- Uit de *R. K. Staatspartij. Het werkprogram van den p a r t ij r a a d. Door het secretariaat der R. K. Staatspartij wordt aan de „Msb." medegedeeld, het werkpro gram voor den Partijraad, zooals dit door het Partijbestuur in overleg met den Voorzitter van den Partijraad, Mgr. dr. Nolens is vastgesteld. 1. Partijraadvergaderingen op 2 Juli a. s. (Reeds aangekondigd) Behandeling van het Ontwerp-Kiesreglement. 2. Partijraadvergadering in November a. s. (Dit is de jaarvergadering volgens art. 15 van het Partijreglement) Behandeling van Het Be- lastingvraagstuk. Door 't Partijbestuur zijn drie jJrae-adviséurs uitgenoodigd. Hét Zijn de heeren F. Swane, nota ris te UtrechtI. M. H. van de Ven, inspecteur der Dir. Belastingen en Hoofdbestuurslid van den Bond van Groote Gezinnen te Heerlen, en prof. dr. J. A. Veraart, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage. 3. Partij vergadering in het voorjaar 1928, met als hoofdpunt der agenda De sociale wetge- ving. 4. Partijvergadering in November 1928. (Dit is de Jaarvergadering bedoeld in art. 15 Partij reglement.) Krachtens art. 15, lid 8, zal in deze vergade ring „Het program" voor de nieuwe wetgevende periode worden behandeld. (In 1929 zijn er n. 1. wederom Tweede Kamerverkiezingen.) Vertrouwd mag worden schrijft de „Msb." dat de Partijraadvergaderingen van November en Voorjaar 1928 op twee zeer belangrijke pun ten vruchtbaren en nuttigen voor-arbeid zul len tot stand brengen, die bij de vaststelling van het Program in November 1928 tot zijn recht zal komen. Zooals men weet, is dit toch de bedoeling van het werk van den Partijraad, om door behande ling en bestudeering van belangrijke staatkun dige vraagstukken, een degelijke voorbereiding te verkrijgen van het voor de verkiezingen vast te stellen program. Het spreekt van zelf, dat deze opzet in 1928 nog niet geheel tot zijn volle recht kan komen, omdat de reorganisatie-arbeid (het kiesregle ment daarbij inbegrepen) 1926 en half 1927 heeft opgevorderd. Bij een normalen loop van zaken, wanneer men twee Partijraadvergaderingen per jaar als basis neemt, zijn zes Partijraad- vergaderingen beschikbaar voor behandeling van staatkundige vraagstukken, voor men tot de Program-vergadering komt. Ditmaal zijn slechts twee zulke vergaderingen mogelijk. Uit het bovenstaande moge duidelijk blijken de reden, die het Partijbestuur er toe bewoog de behandeling van het Ontwerp-Kiesreglement niet tot het najaar 1927 te verschuiven. Daar door zou voor de voorbereiding der Programver gadering 1928 slechts een Partijraadvergadering zijn overgebleven, hetgeen den opzet der reorga nisatie in hooge mate zou hebben gaschaad. Daar om is het Partijbestuur, na ampele bespreking en overweging, heengestapt over het bezwaar, dat ontegenzeggelijk in het samenvallen der actie voor gemeenteraadsverkiezingen en de behande lingstermijn van het Kiesreglement is gelegen. De publicatie van het werkprogram voor den Partijraad geschiedt op verzoek van eenige par- mer zal ik zijn laatste oogenblikken vergeten Hij zat in een leuningstoel, met de armen op de borst gekruistgansch zijn lichaam beefde, de doodskleur bedekte zijn gelaat, zijn stem was dof en zijn oogen dwaalden over de voorwerpen die hem omringden. Ik naderde en kuste zijn hand. Geliefde Carlos, zeide hij, roep een priester, opdat, ik hem mijn laatste biecht spreke en uit zijn handen de heilige teerspijs ontvange, want ik voel, dat ik weldra niet meer zal zijn. Ik voldeed aan zijn wensch. Weldra kwam de deken der kathedraal, wien hij zijn biecht sprak. Hij ontving de H. Communie en het laatste Oliesel van den pastoor zijner parochie. Ge durende deze plechtigheid, ismolt de stervende in tranen w.eg en stichtte ons door zijn gelaten heid en godsvrucht. Toen alles afgeloopen was, liet hij mij naderen, nam mijn handen tusschen de zijne en zeide Mijn zoon gij ziet, dat ik u weldra ga verlaten, beloof mij mijn laatsten wil uit te voeren. Ik beloofde alles. Nu dan, zeide hij, ik beveel u Valeria uwe zuster op te zoeken zij lééft, deel met haar de goederen die ik u nalaat. Ik geloof ook, dat haar echtgenoot niet dood is, wijl men nergens zijn graf heeft kunnen ontdekken. Indien gij zijn schuilplaats achterhaalt, vraag hem dan vergiffenis over het leed, dat ik hem aangedaan hebzeg hem, alsook aan mijn dochter, dat ik hen in mijn stervensuur mijn zegen gegeven heb. En gij don Carlos, kniel neder om hem te ont vangen. Ik weende en mij aan zijn voeten neder- werpende, smeekte ik hem om vergiffenis voor al het verdriet, dat ik hem berokkend had. Hij zegende mij nogmaals, mij verzekerende dat alles vergeten was. Twee uren later had hij opge houden te leven. Bij het aanschouwen van het lijk mijns vaders werd mijn droefheid overmatig. Ik verlangde te sterven en sedert den dag, dat mijn arme vader naar zijn laatste woning ge bracht werd, heb ik geen troost meer gevonden dan op den kóuden grasheuvel, die zijn dierbare overblijfsels bedekt. lederen dag ga ik er mijn tranen storten ik bid en dat verkwikt mij. Ik put er moed om den last des levens te kunnen dragen, ik spreek met mijn vader, ik leg hem mijn liarteleed bloot en mij dunkt, dat hij mij uit zijn graf troost en antwoordt. Maar de last mijner misdaad ligt nog altijd op mijn hartzij vergiftigt mijn leven en brengt mij naar hst grafmij dunkt, dat de hand Gods, gelijk op het hoofd van den eersten moordenaar, ook op mijn gelaat het onuitwischbaar kenmerk van broedermoordenaar heelt afgebeeld." Don Carlos zweeg. De graaf van La Croix had hem met de grootste stilzwijgendheid aan gehoord. Zij gingen samen de stad binnen. (Wordt vervolgd). v_. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT met L/illGitJtJA ivci aucijoiiu wuc V- j,"o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1