J. J. EXLER, Hoogstraat 30 reinigt en verft alles. ke groep of casu quo enkele leden daarvan, volkomen uitgesloten moet zijn. Door eene zoodanige samenwerking toch, zou de vertroebeling en verwarring op Katholiek- politiek gebied te Bergen op Zoom slechts groo- ter worden en voor de toekomst de verbreiding en de doorwerking van gezonde principieel-Ka- tholieke beginselen worden belemmerd. Naar geconstateerd werd, is de verkiezmgs- actie door de z.g. dissidenten (mannen zonder een partij of organisatie achter zich) in hun blad de „Avondster" gedurende maanden en maanden gevoerd op eene wijze, die men alge meen betitelde als in strijd met de eerste be ginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde. Tegenover deze perscampagne van leugen, laste'r en verdachtmaking, gevoerd zoowel tegen de katholiek-pnncipieele belangen, stond en bleef men in Bergen op Zoom nagenoeg onbe schermd. Vandaar ook, dat deze campagne een groot deel der Katholieke kiezers op een dwaalspoor heeft kunnen brengen, waardoor die kiezers niet principieel hebben gestemd. Men kan daarbij nog voegen, dat door de overige tegenstanders der Katholieke Staats partij het stemmen op de lijst der z.g. dissiden ten is in de hand gewerkt. In dezen Verkiezingsstrijd is dan ook over duidelijk gebleken, dat de Katholieke Gemeen schap van Bergen op Zoom (misleM als zij was en weinig hare verantwoordelijkheid gevoe lende) zich in meerderheid heeft geschaard achter de dissidenten c.s. Daarom was men van rneening dat ook omdat de Katholieke Staatspartij, tengevolge van hunne actie in de minderheid is gebracht,, op deze dissidenten de volle vefantwoordelijk- heid daarvan moest rusten, opdat de Katholie ke Gemeenschap zou kunnen zien of haar ver trouwen juist geplaatst was of niet. Daarom meenden de vertegenwoordigers der R, K. Staatspartij te moeten heengaan. De 52-urige arbeidsweek van regeeringswege. De regeering heeft thans bepaald) dat voortaan bij de werkverschaffing bij de draineeringswer- ken voor de Baaksche beek in den Gelderschen Achterhoek de 52-urige werkweek wordt inge steld. Aan hel einde van de vorige week is deze bepaling reeds van kracht geworden. De ruim honderd Arnbemsche werkloozen, die daar te werk gesteld zijn, hebben den maatregel aanvaard, met uitzondering van een tiental. Aan dit tiental is nu op staanden voet ontslag gege ven. Te Utrecht 25% belastingverhooging. B. en W. van Utrecht zullen den raad voorstel len om den factor voor het belastingjaar 1927- 1928 te bepalen op 0.65. Thans is deze o.52f zoodat de belasting in deze gemeente ongeveer 25% verhoogd zou worden. Wij vernemen, dat er geen bepaalde posten zijn, die deze verhooging noodig maken. B. en W. zijn evenwel van oordeel, dat de uitgaven in het algemeen zullen toenemen. Daarom wordt de verhooging voorgesteld. R.K. Comité pleegoudcrstrein WeenenBudapest. Nu het Comité te Weenen en te Budapest alle regelingen getroffen heeft, welke voor het bezoek der Hollandsche gasten aldaar noodig zijn, kunnen alsnog de volgende mededeelingen worden gedaan De trein vertrekt op Donderdag 21 Juni a.s. te ongeveer 12 uur s middags van Utrecht in den nacht van Donderdag op Vrijdag wordt doorgereisd Vrijdag te ongeveer 2 uur 's middags komt men in Weenen aan. In. Weenen worden de bezoekers en bezoeksters van Weenen, indien zij daartoe den wensch te. kennen hebben gegeven, door bemiddeling van het Comité tegen bijzonder lagen prijs in een uitstekend hotel Hotel „Continental", Praterstrasze ondergebracht. Ook de medereizenden voor Budapest blijven in hetzelfde billijke hotel te Weenen over nachten, zoodat ook zij, die naar Budapest rei zen, gelegenheid hebben met, Oostenrijks hoofd stad kennis te maken. Aan het Program voor de Weensche reizigers ontleenen wij het volgende Rondrit door" de stad in auto's, bezichtiging van slot Schönbrunn rit per eleclrische tram naar Grinzing wandel tocht naar slot, Kobenzl op den terugweg avondmaal bij een „Heurigen". Uitstapje van, een heelen dag naar den Rax- berg. Rondrit van een heelen dag door het Wie- nerwald, met bezichtiging van het „Stift" Heiligen Kreuz en h,t Thermal-Kurort-Bad. Uitstapje van een heelen dag naar den Sem- mering, heerlijk berglandschap. De totale kosten van het program voor Wee nen bedrogen 35.50 per persoon m dit be drag zijn ook inbegrepen de maaltijden, welke tij lens de daguitstapjes buiten Weenen gebruikt worden. Voor de organiseering van gezellige avondjes wordt zorggedragen. Het programma voor de Budapester reizigers vermeldt o.a. Zondag 24 Juli In den voor middag H. Mis in de kerk op het Szegényhaztér. Ie 8 uur 's avonds in hotel avondmaal „Hol landsche Avond", waarbij de Nederlandsehe Gezant, de Nederlandsehe Consul-generaal, Mgr. Dr. Johann Csizarik, Mgr. Dr. N. Knebel en andere autoriteiten uitgenoodigd zijn. Per extra trgm naar het Margaretha-eiland m de Dcmau en bezichtiging van de bouwvallen der H. Margarethakerk. Dinsdag uitstapje naar Esztergom. Ontvangst door Z. Eminentie Johann Csernocli, Kardinaal- Vorstprimaat van Hongarije. Tel. 68161 1671 10 Woensdag met de tandradbaan naar den Schwabenberg. Koffie in „Grand Hotel." Donderdag uitstapje naar Aquincum (een oud-Romeinsch bad). Vrijdag uitstapje naar Göddöiö (Koninklijk slot, zomerverblijf van den „Reichsverweser" Admiraal Horthy), bezichtiging van een in teressamt Hongaarsch dorp. Zaterdag uitstapje naar Vacz. Bezoek aar de beroemde „Bischofweinkellerei." Zondag 31 Juli In den ochtend per extra tram naar Buda H. Mis, opgedragen door Mgr. Dr. Johann Csizarik, in de Hofkapel van het Koninklijk paleis tot intentie der Holland sche pleegouders. 's Avonds te 8 uur „Hollandsche Avond" in hotel „Imperial" tot afscheid. lederen avond tijdens het diner zigeuner- muziek. De totale kosten van het program voor Bu dapest bedragen (de maaltijden natuurlijk niet inbegrepen) f 18.50 per persoon. Woensdag, 3 Augustus, vertrekt men uit Wee nen naar Holland, aankomst Utrecht Donder dag, 4 Augustus, 'smiddags ongeveer 2 uur. Zoowel op de heen- als op de terugreis zal men zijn maaltijden in den Speisewagen kunnen gebruiken. Tot een beperkt aantal zijn zoowel op de heen als op de terugreis ook plaatsen indenslaapwagen te bekomen. Voor zoover men zich nog niet definitief op gaf voor deze reis,gelieve men dit thans ten spoe digste te doen. Deze goedkoope trein wordt zeer druk be sproken en wellicht zal men heel spoedig de aan neming van deelnemers en deelneemsters moeten stopzetten. Wil men zich in dezen trein een plaats voor Weenen en (of) Budapest reserveeren, dan zen- de men omgaand een bedrag van 2.50 voor ad ministratiekosten aan het correspondentieadres R. K. Pleegouderstrein Weenen-Budapest, Hof 6, Alkmaar. De reissom zelf moet voor 15 Juni a. s. in be zit van het Comité zijn. De waarde van een stem. Als de lezers met een lastige quaestie zitten, wordt de krant opgebeld. In de dagen vóór de Staten- en Gemeente raadsverkiezingen ging herhaaldelijk de tele foon. Men vroeg ons allerlei inlichtingen. Hoe zit dit en dat Een van de vragen luidde drie van onze kloosterlingen zijn in 't afgeloopen jaar naar Limburg overgeplaatst. Dèèr hebben zij nog geen stemrecht. In Amsterdam wél. Is het nu wel de moeite waard, dat zij de lange en dure reis naar de hoofdstad ondernemen om cr te stemmen Drie stemmen Is het de moeite waard Drie op 48 duizend. We hebben natuurlijk al de overredings kracht van ons zwakke woord gebruikt om te betoogen het is wél de moeite waard. Om te betoogen. Vooraf kan men die dingen nooit bewijzen. Alles hangt ai van de omstandig heden. Soms kan één stem den doorslag geven. Ie Zaandam is dat nu, achteraf, weer gebleken. In de bladen vindt men den verkiezings uitslag van Zaandam. Daarbij wordt opgemerkt, dat de Katholieken hun derden zetel behouden met een meerderheid van 16/100 stem. Het „Limb. Dagblad" verneemt, dat één der eerw. zusters uit het ziekenhuis te Heerlen naar Zaandam is geweest om te stemmen. Ware dit niet geschied, dan zou één der zetels voor de katholieken aldaar verloren zijn geweest. Wat leert dit ééne feit De katholieke kiezers moeten er de lange en dure reis voor over hebben. Anders zijn zij niet verantwoord. Heusch, het is de moeite waard „Tijd" Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sportdag R. K. Ziekenhuis. Wij kunnen weer enkele bijzonderheden ver melden van het Chineesch- en Neger-elftal. De Chineezen arriveeren Vrijdag a. s. te R'dam. Zaterdag en Zondag wordt R'dam be zichtigd. 2e Pinksterdag wordt een autorit door Schiedam gemaakt, en wordt o. m.' het zakken dragershuisje bezichtigd. Het gezelschap bestaat uit 15 Chineezen w. o. de trainer Chon-wei-lon. De Kroene-negers die volgens de inlichtingen een verbazend sterk elftal moeten hebben, ari- riveeren Zaterdagavond te Hoek v. Holland, waarvan zij 2e Pinksterdag met auto's worden afgehaald. Ir de stads Doele zaJ. hun vooraf een Thé worden aangeboden. Het gezelschap bestaat uit 19 negers en 1 halfbloed. De aanvoerder van deze Kroene-negers, genaamd Andreoli, moet een ware hercules zijn. We hopen deze week nog de samenstelling van de beide elftallen te kunnen publiceeren. De scheidsrechter Johny Tailor is reeds gearriveerd en heeft het speelterrein reeds ge ïnspecteerd. Over het spel der negers was hij vol lof. Oprichting II. K. Radio-verecniging. Belangstellenden worden herinnerd aan de bijeenkomst op Woensdagavond half negen in den Kath. Kring, waar pater Perquin zal komen spreken met het doel een plaatselijke R. K. radi- vereeniging op te richten. Alle R. K. radio-bezitters en alle andere R. K. belangstellenden zijn op deze vergadering welkom. Moge een flinke opkomst getuigen van de belangstelling, die men hier heeft voor de zaak van den Kath. Omroep, die van zoo groote be- teekenis is voor de Katholieke ontwikkeling. A. S. M. I. T. Morgenavond 7 uur heeft de officieele opening plaats van de tentoonstelling in den R. K. Volks bond, door den burgemeester, den heer A. J. Gijsen, voorzitter van het eere-comité. Er zijn voor deze gelegenheid vele verande ringen aangebracht waaronder de „luchtbrug" van groot belang wordt geacht. Het geheel biedt een kleurig en fleurig aanzicht. De tentoonstelling is voor het publiek geopend morgenavond van 8-11 uur en verder eiken dag behalve Zondag a. s. van 2-5 uur en 7-11 uur. Tweeden Pinksterdag zal de tentoonstelling geopend zijn. De sluiting heeft plaats op Vrijdag 10 Juni. Openbare zojnerconeerten. Door de harmoniegezelschappen „O. B. K." en „St. Ambrosius" is ook nu weer het gemeen tebestuur aangeboden een 5- en een 3 tal open bare zomerconcerten te geven. Door „O. B. K." is verzocht het eerste dezer concerten te mogen doen plaats vinden op Don derdag 2 Juni des avonds 8 uur in de Plantage. Dit concert wil dan het gezelschap tevens be schouwen als een slotrepetitie voor het groot-na tionaal muziekconcours op 2e Pinksterdag te Arnhem te houden, waarbij „O. B. K." in de afdeeling uitmuntendheid zal mededingen. Naar wij vernemen is in samenwerking met verschillende alhier bestaande muziek- en zang- vereenigingen door het, harmoniegezelschap „O. B. K." het gemeentebestuur verzocht in den ver volge de verplaatsbare muziektentvoorhetgeven van openbare concerten een plaatsje te geven in het Volkspark, of het terrein van de voormalige Officierenvereeniging hiertoe dienstbaar te ma ken. en in afwachting tot,'dat zulks in gereed heid is gebracht, toe te staan, dat gebruik kan worden gemaakt van de muziektent in de Plantage. Schriftelijke curcus Staatsinrichting. Daar verschillende personen die aan den schrif telijken curcus staatsinrichting gaarne zouden deelnemen, verzochten om, zoo mogelijk, den aanvang van den curcus eenige maanden uit te stellen, besloot het Centraal Bureau der K. S. A. den curcus niet te doen aanvangen op 1 Juni,maar 1 Sept e. 1». De gelegenheid tot aanmelding, hetzij bij den lieer v. Sas, Prof. P. Willemstraat 72, Maastricht hetzij bij het Centraal Bureau der K. S. A. Steen- schuur 17, Leiden, bestaat thans nog tot 1 Sept. e. k.. De aandacht van belangsteller den wordt erop gevestigd, dat in den loop der Juli vanwege de K. S. A. het mondeling examen Staatsinrichting zal worden afgenomen te Utrecht. Ook niet curcisten kunnen aan dit examen deel nemen. Ook inlichtingen worden gaarne versterkt door den heer van Sas, prof. P. Willemstraat 72, Maastricht of door het Centraal Bureau der K. S. A. Steenschuur 77, Leiden. Volksbadhuis. Op 27 en 28 Mei werden genomen 438 baden. Ie. klasse 25 kuipbaden 47 regenbaden. 2e. klasse. 42 kuipbaden, 309 regenbaden en 15 kinderbaden. Gedurende de maand Mei werden genomen 1970 baden. Ie. klasse 131 kuipbaden, 256 regenbaden en 6 kinderbaden. 2e. klasse. 152 kuipbaden 1373 regenbaden en 52 kinderbaden. D. E. S. Naar men ons mededeeldt, viert de Coop. D. E. S. 28 Augustus haar 25-jarig bestaan- Brandje. Gisteravond half elf, brak brand uit in de bovenverdieping van de meubelwinkel van Kramer-Freher in het Broersveld. De brand is vermoedelijk ontstaan door een electrisch strijk- ijzer, dat, na gebruikt te zijn, op een schrijf bureau was geplaatst. De brandweer was on middellijk met het benoodigde materiaal aan wezig, doch behoefde geen hulp meer te verleenen daar met een slang op de huiswaterleiding, door den heer R. het vuurtje was gebluscht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. Vanwege de Genie werd giste- ren aanbesteed het doen van herstellingen en voorzieningen aan militaire gebouwen en wer ken te Den Haag. 'I. Laagst was ingeschreven door de N. V. Aan neming Bedrijf D. Koene, alhier voor 14000. INGEZONDEN. CHINA. 30 Mei 1927. Geachte Redactie. Vergun mij een plaatsje in Uw veelgelezen blad bij voorbaat dank. In Uw blad van j. 1. Zaterdag las ik van den Eerw. Pater P. Henri van Vree, hoedanig <ie hongersnood is in China, en- hoevele zielen te redden zijn met een gave van onzen kant. Deze missionaris,die er zijn persoon,en zijn leven geeft voor anderen, voorzeker zijn er hier in Schiedam die iets voor dit groote werk der liefde Gods wil len geven. Maar voor velen is de opzending van een kleine gave naar China of zelfs naar 't Missie huis te Steijl, bezwaarlijk, zoudt U niet de gaven in ontvangst willen nemen aan uw bureau, 't Is te wenschen, dat U zoo'n groote verkiezingsbus noodig heeft. Nogmaals dank, met de hoop op veel succes. Uw abonné N. Gaarne staan, wij en plaatsje af voor hen, die giften voor pater van Vree willen beschikbaar stellen. Zij, die zijn brief gelezen hebben in onS blad van Zaterdag, zullen, nu zich een schit terende gelegenheid voordoet, zich wel niet lang bedenken, een groot of klein bedrag aan ons bureau te deponeeren. Het zal pater van Vree niet weinig genoegen doen een flink bedrag uit Schiedam te mogen ontvangen. (Red.) Hieronder volgt de eerst gift. Voor de honger' school van pater Vree 0.50. Oud-Holl. Meubelen Oud-IIoIl. Serre-garnituren met biezen matten, nieuwe modellen. Oud-Holl. Ligstoelen met damast, Velours of Moquette Kussens vanaf f 20. 1670 12 Gemengd Nieims. Onbewaakte overwegen. Auto versplinterd. Een doode en een zwaar gewonde. Op den onbewaakten overweg in den Zuider- legmeerpolder tusschen Bovenkerk en Uithoorn is gisternamiddag een auto gegrepen door trein 589, komende uit de richting Aalsmeer- Het voertuig werd totaal versplinterd. De in zittenden, een heer en een dame, werden eruit geslingerd. De eerste was onmiddellijk dood, terwijl de dame zwaar gewond werd aan hoofd en beenen. Zij werd per trein naar Amsterdam vervoerd om in een ziekenhuis opgenomen te worden. De identiteit der slachtoffers kon nog niet worden vastgesteld. De trein had een half uur oponthoud ten gevolge van het ongeval. Groote braiul in Japan. Tweeduizend personen dakloos. Te Hirosaki werden Zondag 372 huizen door brand vernield. De brand vond zijn oorzaak in de badkamer van een theehuis. Tweeduizend per sonen zijn dakloos; de schade wordt op 100.000 yen (circa 120.000 gulden) geschat. Autobotsing. Zondagavond omstreeks hatftien zijn op den Rotterdamschen weg onder de gemeente Overschie een auto, bestuurd dooi den heer Spangier uit Delft en een uit de te genovergestelde richting komende auto, be stuurd door den heer Goedzee uit Rotterdam, met groote vaart tegen elkaar gereden. Beide wagens werden vernield. De heer Goedzee werd aan de borst verwond- De overige inzittenden hebben geen ernstig letsel bekomen. Kerkdief gearresteerd. Zaterdag avond zag een agent van politie in het Haagsche Bosch te 's-Gravenhage een jongeman loopen, die klaarblijkelijk alle pogingen in het werk stelde, om door niemand gezien te worden. De agent vond dit eenigszins verdacht. Hij volgde op ee" nigen afstand den jongen. Op een gegeven o ogen blik verliet deze het wandelpad en sloeg een rui terpad in. De agent sloeg hem uit het kreupel hout gade en zag, dat de jongen zijn zakken leeghaalden en een groot aantal geldstukken voor de dag bracht. Vervolgens groef hij een kuil in den grond om het geld daarin te begraven- Toen meende de agent, dat hij genoeg gezien had. Hij trad te voorschijn en vroeg den jongen, wat deze vreemde handeling beduidde. Hij kon geen voldoende antwoord geven, zoodat de po litieman besloot, hem mee naar het bureau te nemen. Daar werd hij gefouilleerd en bleek dat in zijn bezit waren 5191 centen, een aantal haB'e centen, stuivertjes, dubbeltjes te zamen voor een waarde van ongeveer 70. De jongeman werd aan een scherp verhoor on derworpen. Na eerst ontkend te hebben, vLl b'J door de mand. Hij verklaarde, dat het op heni go- vonden geld van diefstal afkomstig was. De politie heeft met deze arrestatie de hand gelegd op een persoon, die gedurende den la®1' sten tijd er zijn werk van maakte, in Loosdui nen, het Westland en in de verdere omgeviBë van den Haag de offerbussen en collecte zakjes in de Roomsch-Katholieke kerken te stelen. Talrijke aangiften van deze diefstallen in de laatste dagen binnengekomen, o.ru. 111 Zoetermeer en Zegwaard. De aangehoudene, de 20-jarige meubelm3' ker B. H., bekende al deze diefstallen gcplee.ë. te hebben. Hoeveel het er waren, kon hij '1,e meer met nauwkeurigheid opgeven. Voorts bleek, dat het jongemensch nog in l'et (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) U9F"" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2