Overhemden Hevige cycloon boven den Achterhoek. en. y-H-KRÉaGEïi^^ BROBRSVELD 101 ALLERLEI. Uit Mexico Als represaille voor hetgeen de Mexicaansche regeering beschouwt als een em bargo, door de regeering der Vereenigde Staten gelegd op de goederen, welke door verschillende Mexicaansche regeeringsdiensten in de Vereenig de Staten zijn gekocht, heeft president Calles gelast, dat alle Mexicaansche opeftbare diensten Amerikaansche goederen moeten boycotten. Uit Saarbrücken De ontruiming van het Saargebied door de Fransche troepen is thans zoover gevorderd, dat zij op 12 Juni a.s. vol tooid kan zijn. Dan zullen tevens de nieuw ge vormde spoorwegbeschermingstroepen in het Saargebied worden gestationneerd. Uit Cairo Het Egyptische kabinet heeft na een lange zitting het ontwerp-antwoord op gesteld op de Britsche nota. Dit ontwerp-ant- woordt, luidt, naar vernomen wordt, in ver zoenenden toon. Binnenland, Gedep. Staten van Zuid-Holland. Bij het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is van den heer H. de Wilde be richt ingekomen, dat hij, met het oog op zijn gevorderden leeftijd en gezondheidstoestand, zich niet meer beschikbaar kan stellen als lid van Ged. Staten. Het is nog niet zeiier of de heer De Wilde ook als Statenlid ontslag zal nemen. De statuten van den nieuw Maltluisi- aanschen hond. Niet koninklijk goedgekeurd. Binnenkort is een beschikking te wachten, waarbij de aangevraagde Koninklijke goedkeu ring onthouden wordt aan de statuten van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond. Invoerverbod voor steenkool in Frank rijk. In verband met liet Fransche invoerverbod voor steenkolen zonder invoervergunning wordt vernomen, dat met belangstelling door de Lim- burgsche mijnbedrijven wordt afgewacht, hoe ver deze bepalingen zullen strekken. De invoer van Ned. kolen in Frankrijk is vrij groot en maakt een belangrijk deel uit van den Ned. export, zoodat een streng' doorgevoerd in voerverbodvoor het mijnbedrijf zeer nadeelig zou zijn. Voor sommige soorten kolen (b.v. voor het hoogovenbedrijf en enkele andere speciale be drijven) verwacht men, dat er in elk geval in- voercon»enten gegeven zullen worden, omdat deze soorten in Frankrijk zélf niet in voldoen de hoeveelheden geproduceerd worden. Daar er echter voor de industrie en Voor huis brand ook veel kolen geleverd worden, dient voorloopig afgewacht te worden, in hoeverre door de Fransche regeering invoervergunningen gegeven zullen worden. Tot dusverre is van bet invoerverbod, dat 5 Juni ingaat, bij de Nederlandsche mijnbedrijven nog niets officieel bekend. Stads- en Gewestelijk Nievws. Opening A. S. M. I. T. In de feestelijk opgetuigde foyer" van den R. K. Volksbond had zich gisteravond te 7 uur een hoog gezelschap vereenigd alsmede een groot aantal middenstanders dezer stad ter gelegen heid van de opening der Alg. Schied.-midden- stands - en - industrie - tentoonstelling. De heer Hijman,voorzitter van het uitvoerend comité sprak de volgende woorden van welkom Hooggeachte Autoriteiten, Dames en Heeren, Als voorzitter van het uitvoerend comité voor deze Industrie- en Middenstandstentoon stelling, is het mij aangenaam, U allen in deze officieele bijeenkomst welkom te heeten. In 't bizonder wil ik welkom heeten onze hoog geachte burgemeester, die zoo welwillend is geweest, zich bereid te verklaren deze tentoon stelling te openen. Ook heet ik welkom de aan wezige wethouders onzer gemeente, de heeren Houtman, Boddeüs en mr. v. Velzen, het Bureau van de Kamer v. Koophandel, vertegenwoor digd door de hooggeachte voorzitter, de heer v. d. Linden v. d. Heuvell, alsook de rechts kundige adviseurs, mr. Kok en mr. Wekker. Uw aller tegenwoordigheid wordt door de besturen der drie middenstandsorganisaties op hoogen prijs gesteld. Deze tentoonstelling is weer een uiting van samenwerking, een duidelijke demonstratie, wat een goede verstandhouding tusschen de drie middenstandsorganisaties vermag. En die samenwerking is mij daarom zoo aan genaam, omdat wij daardoor deze industrie- en middenstandstentoonstelling hebben kunnen organiseeren, haar doel en strekking naar voren kunnen brengen, om daardoor de burgerij de wetenschap bij te brengen, dat de Schiedamsche middenstand de behoeften van de burgerij kent en haar wil tegemoet komen, waardoor zij niet langer aangewezen behoeft te zijn, elders in- koopen te doen. Wil echter de middenstand zijn taak als tusschenpersoon tusschen produ cent en consument naar behooren kunnen ver vullen, dan moet hij ook kunnen rekenen op het vertrouwen en niet het minst op de mede werking van de burgerij. Daarom zou ik de burgerij willen toeroepen Bezoekt deze tentoonstelling, toont uwe be langstelling door de stands aandachtig te be zichtigen en gij zult. met ons overtuigd zijn, dat koopen buiten de gemeente Schiedam volstrekt overbodig is. Moge dan déze industrie- en middenstands- tentoonstelling volkomen aan de verwachting beantwoorden en zich in een druk bezoek van de burgerij verheugen. Mag ik nu onze Hooggeachte burgemeester verzoeken, over te gaan tot het openen van deze tentoonstelling. Hierna hield de burgemeester de volgende re de Heeren wethouders, mijnheer de voor zitter der Kamer van Koophandel, mijn heer de voorzitter en leden van de Perma nente commissie van den middenstand geachte genoodigden. Er liggen wederom een reeks van ja, en achter ons immers het was in Mei 1922 eenige ja ren na de hier tot stand gekomen organisatie •van den middenstand, dat ik eveneens het voor recht had ook toen een woord ter inleiding te spreken bij de opening uwer tentoonstelling, ook in dit gebouw gehouden. Uw toenmalige voorzitter verklaarde zich toen met u, terecht verheugd dat deze onderlinge organisatie, waarin de bestaande middenstands ver eenigingen, met behoud van eigen zelfstan digheid een plaats hadden gevonden, haar be slag had gekregen. Hij constateerde tevens met groot genoegen, dat door energie en durf daar van uitgaande die tentoonstelling was tot stand gebracht, terwijl hij daarbij de hoop uitsprakdat vrijwillige samenwerking ook in de toekomst zou blijven bestaan. Deze hoop is in Vervulling gegaan. Ik herinner als uitvloeisel daarvan aan Uw daaropgevolgde, zoo goed geslaagde winkelweek, en thans staat uw vereeniging wederom voor een heugelijke gebeurtenis om te toonen waartoe de Schiedam sche Middenstand in staat is, door het organi seeren van deze tentoonstelling, waarvan ik zeker wel mag zeggen, zonder op de gebeurte nissen vooruit te loopen, dat zij haar voorgang ster nog zal overtreffen. Ik mocht een vorig maal er ook reeds op wijzen hoe men destijds het bestaansrecht van den mid denstand in twijfel trok, hoe men zich had vast gewerkt in het geven van een definitie, wat men eigenlijk onder middenstand verstond men sprak van een oude en nieuwe middenstand. Sedert dien heeft men terecht ingezien dat het begrip Middenstand niet is absoluut, doch zich steeds zal wijzigen bij het veranderen der maat schappelijke verhoudingen. Al kan niet ontkend worden dat men hierin grootendeels in vele lan den voor was, ook hier is de ontwikkeling van den middenstand geleidelijk voortgeschreden en heeft zich een steeds hechtere plaats in onze sa menleving veroverd. Hoe was het voor dien Men denkt dan in de eerste plaats aan het gil- dewezen van vroeger, merkwaardig ook in ver gelijking met de tegenwoordige stroomingen in de maatschappij up het gebied van bedrijf en ar beid. Wij weten allen, tot welke twee voorname doel einden zij bestonden 1. Waarborgen van een behoorlijk inkomen aan de leden van het gilde. 2. Waarborgen van, de levering van goede, degelijke voortbrengselen aan de afnemers. Doch wij weten ook, dat het voorbeeld van zoo nauwkeurige, tot in alle mogelijke' details afdalende, regelingen der techniek in het bedrijf, zooals dat door de gilden werd gegeven, men lie den ten dage niet gaarne zou navolgen. Om destijds reeds de onderlinge concurrentie te matigen, nam men de maatregelen tot rege ling der productie, binnen het gilde. Vandaar de vaststelling van een maximum aantal leerjon gens en gezellen, ook van een maximum arbeids duur. Er werd een zekere zelfstandigheid in dit opzicht verondersteld bij de gezellen.'Een gezel die te lang werkte, werd zelf geboet, in tegen stelling met thans, nu de werkgever beboet wordt,. Ook zou in den tegenwoordigen tijd niet meer passen de minitieuse wijze, en dikwijls ook klein geestige bepalingen, regelende de grenzen tus schen de bedrijven, grenzen, die natuurlijk uiterst moeilijk te trekken waren. Als illustratie daar van moge wel blijken uit wat wij lezen, over een langdurig geschil in het gilde te Utrecht, over de vraag, of een herbergier ook een wellicht eigen gebakkeu broodje mocht verkoopen en de schrij- vei teekent hierbij aan De ontzaglijke toeneming van het verkeer van tegenwoordig zal elke na volging van dit streven naar strenge afgrenzing dei bedrijven onmogelijk maken de economi sche eenheid van heden, is immers niet meer de stad, maar in letterlijken zin de wereld, met haar wereldpost en haar wereldverkeer. Doch genoeg hierover, U houde mij deze uit wijding ten goede, ik zou echter te Veel van Uw geduld gaan vergen. Al klaagt men ook thans nog wel eens over een mogelijk zware, te weinig bewegelijke hand der staatsbemoeiing, men mag echter niet vergeten, dat deze maatregelen noodzakelijk waren om de nadeelen van het daarop gevolgde volledig vrij heidstelsel te ondervangen. Het belang van den Midenstand, aldus een deskundig schrijven, eischt men denke o. a. aan een doelmatige regeling van de winkelslui- I ing dat de middenstander niet gedrongen worde een leven te leiden, waarin geen tijd be schikbaar blijft voor onontbeerlijke ontspan- ning voor verkeer in huiselijken kring; voor het behartigen van vakbelangen. De taak der overheid het is reeds meermalen gezegd overtuigd van het nut van een welva renden middenstand, is dus gelegen om hierin aanvullend op te treden, mede opdat de midden stand het eigen initiatief niet late verslappen, en als middel tot behoud van zijn zelfstandig heid en vooruitgang, zich vereenigt in een krach tige organisatie, zooals wij met blijdschap kun nen constateeren dat ook in deze gemeente is ge schied. Welnu een beeld van wat door samenwerking earn* &sm e «kj® <r—» 1688 23 uwer verenigingen is tot stand gebracht wilt U heden ons toonen, dor deze Uwe tentoonstel ling. Met den wensch dat deze goede vruchten moge afwerpen voor middenstand en gemeenschap, verklaar ik deze tentoonstelling voor geopend. Vervolgens begaven de verschillende stand houders zich naar hun stands, waarop de bur gemeester en de andere autoriteiten overgingen tot het bezichtigen daarvan. Alle stands op dezé tentoonstelling getuigen van een ernstig opgevatte taak en een te waar- deeren zorg, wat d^ opstelling en aankleeding betreft. De grootsche opzet van deze tentoonstelling legt een buitengewoon goede samenwerking aan den dag. De verdeeling der beschikbare ruim te is in vele opzichten gunstig opgelost en de luchtbrug, waarvoor wij bij het bekend worden van het plan tot uitvoering daarvan ietwat ang stig waren, heeft ons gisterenavond bij het be treden daarvan geheel gerust gesteld. Er was gisteravond veel belangstelling, die tijdens de bezichtiging der stands op aangenaa- me wijze werd beziggehouden door een strijkje onder leiding van den heer J. Voorhuyzen Jr. terwijl mevr. v. Noort-Kuilen,begeleid door mevr'. Berck-Feltzer, zeer verdienstelijk eenige liede ren ten gehoore bracht. Tot onze spijt moeten wij een overzicht van den stands, wegens plaats gebrek uitstellen tot morgen. Betreffende de te houden gasdemonstratie in de stand van fa. L. Kamp, verwijzen wij naar de annonce in dit blad. De fa. Post en Co. deelt aan haar stand aan de bezoekers een reclame uit, waaronder zich een bon bevindt, recht gevend op een electrisch strijkijzer. Zie verder de A.S.M.I.T.-annonce in dit blad. Voor de missie in China van pater van Vree. Vorig bedrag 23.50 Voor den hongersnood 2.50 Opdat wij ons dagelijksch brood mogen behouden' - 1 - Ter navolging j De Juliana-sehool. Door het c. h.-raadslid, den heer T. Slavenburg zijn de volgende vragen gesteld aan het college van B. en W. 1;.) he* Juist' dafc °P 3 Juli 1926 door het boold der 1 rinses Juliana-school, a./d. Oostsin gel, aan uw college opgave werd verstrekt van een aantal aan die school per 1 Juni daarvoor- afgaand toegelaten leerlingen, met vermelding van geboortedatums, zoodat onmiddellijk daar uit zichtbaar was, dat deze leerlingen nog niet de bij de wet vereischte leeftijd voor toelating hadden bereikt6 2. Is het juist, dat een en ander eerst in Fe bruari van het daarop volgend jaar door de betrokken afdeeling is bemerkt geworden en ter kennis van uw college is gebracht 3 Zooja, welke maatregelen dénkt uw college dan te treilen, opdat in den vervolge meer aan dacht aan deze opgaven zal worden geschonken en opdat derhalve eventueele fouten zoo spoedig mogelijk kunnen worden hersteld 4. Indien reeds eerder door uw college ken nis was genomen van bedoelde opgave, wat heeft dan uw college bewogen zoo lang te wachten met het m behandeling nemen van deze aangele genheid Ned. R. K. Politiebond „St. Michael." Afdeeling- Schiedam. Gisteravond ten 10 ure hield bovengenoemde afdeeling een ledenvergadering in het Patro naatsgebouw, alwaar door pater de Boer, oud- adviseur, persoonlijk afscheid van de leden werd genomen. De tegenwoordigheid van pas toor Mersel en den bondsvoorzitter, den lieer E. van Duin, beiden uit Rotterdam, gaf blijk, dat het werk van pater de Boer bij de leiding van den bond waardeering had gevonden. Nadat allereerst pater de Boer het woord gevoerd en bestuur cn leden dank had gebracht voor de prettige samenwerking en de vriendschap, d.e hij steeds had ondervonden, stelde de heer v. Duin de bijzondere verdiensten van den oud adviseur in het licht, die de geestelijke raadsman is geweest van een afdeeling, die hij een parel noemde aan de kroon van ,,St. Michaël"; omdat zij alle R. K. politiemannen, volgens den wcnsch der geestelijke overheid, d.i. katholiek geor ganiseerd, omvat. Pastoor Mersel richtte tot pater de Boer ook woorden van hulde en dank. De R.K. po litiemannen zullen u als,een goeden geestelijken vriend blijven eeren, aldus de bondsadviseur, wil hen dan in een stil gebed blijven gedenken, de goede vrienden dezer mooie afdeeling- Flet waren voor pater de Boer zeer zeker aan gename en onvergetelijke oogenblikken. R. K. propagandaclub St. Dominicus. Gisteravond heeft de R. K. propaganda-club St. Dominicus der Singelparochie een feest- vergadering gehouden. Allereerst werd een nieuw te voeren propa ganda besproken, waarna de voorzitter aan de leden dank bracht namens de kiesvereeuiging „Recht, Plicht en Orde" Voor hunne medewer king, en waardoor hij thans in staat was gesteld den leden een aangenamer», avond te verschaffen- Alsmede zijn door Verschillende fabrikanten en winkeliers cadeaux geschonken, waardoor het mogelijk was geworden alle leden een sou venir aan dezen avond mee te geven, terwijl voldoende ververschingen aanwezig waren. Door de propagandisten werd een aardige en blijvende bloemenhulde gebracht aan het bestuur. Dit heeft, verhoudingen geschept, die voor de toekomst goed beloven te worden. Ouderdomsrente en uitkeerincjen ingevolge de Ongevallenwet. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Schiedam maakt bekend, dat op Dinsdag 7 Juni inplaats van op Maandag 6 Juni (Pink stermaandag) ouderdomsrente zal worden uit betaald aan het gewone loket (5). Uitbetaling ingevolge de ongevallenwet zal daarom op Dins dag 7 Juni plaats vinden aan het voormalig te- legraafloket, recht tegenover den ingang vaïl de vestibule. Volksconcerten. Programma voor het le openbaar zomercon- cert te geven door het harmoniegezelschap „O.B.K.", dir. J. C. M. Feltzer, hedenavond te 8 uur in de Plantage. Het publiek wordt dringend verzocht mede werking te Verleenen ter voorkoming van on- noodig heen en weer geloop of verstoring der goede orde. 1. Friedeosklange Marsch, F. v. Blon. 2- „Alesia", Ouverture Symphonique, L. Blemant- 3. Unter Palmen und Blumen Walzer, L. Stasny- 4. Marche et Cortege sur l'Opera „La Reine de Saba", Ch, Gounod (arr. G. Wittmann). 5. Ou verture „Maritana", W. Wallace. 6. Czardas aus der Opera „Ger Geist des Wojewoden", J. Grossmann (arr. N. A. Bouwman). 7. Fan tasie sur l'Opera „La Traviata", G. Vcrdi- 8. Abschied der Gladiatoren marsch, H. Blan kenberg. No. 2 en 4 zijn de nummers, waarmede op 2en Pinksterdag in de afdeeling uitmuntendheid van het Nat. muziekconcours te Arnhem zal worden deelgenomen. Dit concert wordt met het oog op een gods dienstoefening in de Groote Kerk, niet in de muziektent op de Groote Markt, maar in die van de Plantage gegeven. Beiaardbespeling. De eerste beiaardbespeling in dit seizoen op den St. Janstoren zal plaats hebben op Vrijdag 3 Juni, 's avonds van 910 uur, door den heer Ferd. Timmermans. Op het programma komen de volgende num mers voor 1. Praeludium, Schepers. 2. Andante,- Fr- Couperin. 3a. Laat zang en spel, b. G'lijck den grootsten rapsack, c. Waer dat men zich al keerd of wend, d. O, Fleer die daer, Valerius- liederen. 4. Andante en Menuet, W. A. Mozart. 5a. Hollandsch liedje, A. Abramsz., b. Hou zee, M. A. Brandts Buijs, c. Meidansje (voor beiaard), Cath. v. Rennes. 6. Sonate (Allegro- Andante-Allegretto), Ignac Pleyel. 7a. Wilt heden nu treden, b. Jezus bloemhof, c. 's Avonds als ik slapen ga, Oud-Nederlandsche liederen. Doos 30*60,Tube SOcLBijApohh.en Drogisten 1681 11 Gemengd Nieuws. Doodeu en vele gewonden. Hulp van alle z ij den. Gistermiddag heeft in de streek Groenlo Neede te halfvijf een cycloon van ongekende kracht gewoed. Er zijn vele gewonden in de streek en vijf dooden. Velen zijn naar liet ziekenhuis te Groenlo getransporteerd, terwijl de doctoren en ambu lances uit den geheelen Achterhoek gemobili seerd zijn en order hebben ontvangen zich on verwijld naar de plaats des onheils te begeven- De geheele weg naar Winterswijk is versperd door omgewaaide boomen, vernielde hekken en stukken van daken. Een jongen uit Eibergen werd een eind door de lucht geslingerd en neer- gesmakt achter een huis. In bedenkelijken toe stand werd hij naar Groenlo vervoerd en in het ziekenhuis opgenomen. Ook de buurtschap Lievelder, nabij Groenlo, is door den cycloon geteisterd. Eén der dooden van Groenlo (van deze plaats zijn de buurtschappen Avest, Lievelder en Belt- rum zwaar getroffen), werd 200 meter ver weg geslingerd en achter een heg, totaal uiteenge

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2