OMSTRBKEiÊ. 50ste Jaargang. - Vrijdag 3 Juni 1927. No. 14877 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 8.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postclièque- en girodienst No. 81440. Advertent iïën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE BLAD. Buitenlandseh Nieuws. DE AR BE IDSCONF ERENTIE. Een fascistische motie. De commissie van de arbeidsconferentie heeft een motie goedgekeurd van den Belgischen werk gever Ctérard, waarin de vrijheid der vakver- eenigingen om hun alle middelen te doen gebrui ken, ter bevordering hunner belangen, welke niet in strijd zijn met de orde en met het belang der gemeenschap wordt toegezegd. De arbeidersafgevaardigden zijn zeer ont stemd over deze motie, welke zij fascistisch noe men. De fascisten op de conferentie. De commissie ter valideering der mandaten heeft het onderzoek inzake het mandaat van een Italiaansch arberdersgedelegeerde, die van een fascistische organisatie, geëindigd. De meerderheid der commissie wilde het man daat valideeren. In dien zin werd rapport uitge bracht door een Grieksch regeeringsvertegen- woordiger en een Zuid-Slavischen werkgever. De minderheid verwierp het rapport. Jouhaux bracht rapport uit in haar naam. De Fransche politiek. Gistermorgen heeft Arthur Fontaine, de voor zitter van den beheersraad van hot Internatio naal arbeidsbureau, aan de internationale ar beidersconferentie mededeeling gedaan, dat hij zoo juist in naam van de Fransche regeering op het Volkenbondssecretariaat had neergelegd de acte van ratificatie van de Washingtonsche 8- urendag conventie door Frankrijk. Zooals men weet zou deze ratificatie eerst van kracht wor den nadat de conventie ook door Engeland en Duitschland zal zijn geratificeerd. Fontaine ver klaarde alle reden te hebben om te hopen, dat het Fransche voorbeeld spoedig door andere regeeringen zal gevolgd worden, waardoor de Washingtonsche conventie de plaats zou krijgen die haar in de internationale arbeidswetgeving toekomt. Welke arbeiders zijn verzekeringsplichtig. Gistermiddag is in de commissie voor de ziekteverzekering het belangrijke artikel twee van de ontwerp conventie van de ziektever zekering aangenomen. Het artikel bepaalt, dat de empïoyé's en arbeiders van alle industrieele en handelsondernemingen verzekeringsplichtig zullen zijn, met inbegrip van de thuisarbeidenden en het huispersoneel. Uitgezonderd zijn degenen, die slechts voor korten tijd te werk zijn gesteld alsmede zij, die krachtens hun salaris waarvan de grens wettelijk vastgesteld kan worden niet verzekeringsplichtig zijn. Voorts worden uit gezonderd de arbeiders, die hun loon niet in geld uitgekeerd krijgen, alsmede degenen, die thuis arbeiden en wier arbeidsvoorwaarden niet aan gepast kunnen worden bij die van andere loon- genietende arbeiders, zij die boven of beneden de wettelijke leeftijdsgrenzen zijn en ten slotte de familieleden van den werkgever. Een zeer belangrijke ontwerpconventie voor den landbouw werd eveneens aangenomen. Daarentegen blijven voorloopig de visschers en zeelieden van de conventie uitgezonderd. Men besloot, dat voor hen een speciale ont- werp-conventie ter behandeling op een latere arbeidsconferentie zal worden opgesteld. ENGELAND. De Engelse h-R ussisclie handel. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken ver klaard, dat de regeering geenszins moeilijk heden wil in den weg leggen aan. den Engelsch- Russischen handel. Er zullen ook visa verleend worde aan Russen die naar Engeland willen komen voor zaken, en zullen er dan ook geen Engelsche ambtenaars meer zijn in Rusland zelf. Engeland en Egypte. Het Egyptische kabinet aarzelt nog met het aannemen van een enkel punt in de Engelsche nota, niet zoozeer omdat hij niet geneigd is aan Engelands wensch te voldoen, maar omdat liet bezwaren heeft tegen den vorm, waarin het vci- zoek gedaan is. Het kabinet zal vanavond op nieuw beraadslagen, en hoopt een voor beid- partijen. aanneembare opsossing te vinden. DUITSCHLAND. Di' W i r t h en de r ij k s d a g- organisatie. Op een vergadering van de Reichsbanner te Koblenz heeft Dr.Wirth zich bitt er beklaagd over de wijze, waarop men hem in de centrumpartij bestrijdt. Vroeger heeft hij die partij op de ge vaarlijkste momenten verdedigd thans lijkt het wel of men hem kwijt wil zijn: der Mohr kann ge- hen. De heeren moeten het dan maar duidelijk zeggen ik, aldus Wirth ben bereid te gaan, waar de plicht mij roept. Wirth werd door de Reichbanner gehuldigd te zijner eere had er een fakkeloptocht plaats. De cycloon in Duitschland. Naar Wolff meldt, heeft een cycloon Lingen aan de Eems geteisterd, waar van 250 huizen de daken werden afgerukt en twee menschen ge dood en 17 zwaar gewond werden. Het buurt schap Eche is totaal vernield. Lingen ligt ten N. W. van de Twentsch Duitsche grens, juist in de baan van den wervel storm, die Oostelijk Gelderland en Twente heeft getroffen Het gebruik van genot middelen in Duitschland. Rekent men het gezamenlijke verbruik der acht voornaamste genotmiddelen (brandewijn, bier,wijn, thee, cacao, koffie, tabak en zuidvruch ten) tegen den prijs van den kleinhandel om, dan blijkt het, dat in 1913 per hoofd voor genot middelen M. 96.3 in 1925 daarentegen M. 113.9 werd uitgegeven. Het verbruik aan zuidvruchten bedroeg voor 1925 het dubbele van de consump tie in 1913 voor 1926 is dit bedrag met nogmaals 6% gestegen. Proces Broeche r-0 berreuter. Nadat de gezworenen-rechtbank in het proces Broecher-Oberreuter bijna drie uur beraadslaagd had, werd het volgende vonnis geveld Broecher werd wegens moord ter dood veroordeeld, terwijl hij levenslang vervallen wordt verklaard van burgerrechten. Mevrouw Obcrreuter werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf, met aftrek van zes maanden voor- loopige hechtenis. RUSLAND. Bescherming der Sovjetrepubliek. Rykof heeft ook een motie ingediend, waarin de vredespolitiek der regeering werd goedgekeurd, maar het congres zich tevens bereid verklaarde alle maatregelen te billijken, die noodig moch ten zijn voor de bescherming der sovjetrepubliek. De bevolking wordt aangespoord tot het verlee- nen van financieelen steun door in te teckenen op de binnenlandsche leening. De regeering zal niet ingaan op eenig verzoek om de Engel sche bezwaren te onderzoeken, alvorens liet normale diplomatieke verkeer tusschen büdc landen hersteld is en Rusland de noodige vol doening van Engeland gekregen heeft Massa-arrestaties te Leningrad? Uit Moskou wordt aan de „Nachtausgabe" gemeld, dat in verband met het conflict in den boezem der Sovjet.-regeering Dinsdagavond te Leningrad massa-arrestaties hebben plaats ge had. Niet minder dan duizend personen zouden in hechtenis zijn genomen. BALKAN. De Turksche politiek en het, Engelse h-R ussische conflict. Tewfik Roesjdi bey, minister van Buitenland sche Zaken t Angora, heeft aan den medewerker van heU Anatolische telegraafagentschap, die hem naar zijn meening vroeg over het Engelseh- Russische conflict, het volgende geantwoord „Iedereen weet in welke verhouding Turkije staat tegenover de andere staten. Het zou niet behoorlijk zijn voordeel te willen halen uit de moeilijke positie waarin een ander land zich be vindt. De vredespolitiek van Turkije blijft dan ook volkomen onveranderd." De anti-Italiaanse he incidenten in Dalmatië. Naar de bladen vernemen heeft de Joego slavische regeering naar aanleiding van de anti- Italiaansche betoogingen in Dalmatië den Ita- liaanschen gezant te Belgrado haar leedwezen betuigd en verklaard, dat strenge maatregelen zullen worden genomen. AMERIKA. Lindbergh eerst naar Washington. In het program voor de ontvangst van Lind bergh te New-York, die alle andere ontvangsten ver moet overtreffen, moet een verandering worden gebracht, daar de federale autoriteiten besloten hebben, dat de aviateur eerst naar Washington zal komen. De intocht in de haven vervalt en waarschijnlijk eveneens de parade der troepen. De ontvangst zal daardoor echter niet minder enthousiast worden, waartoe vooral bijdraagt, dat de held heeft medegedeeld, dat hij van Washington naar New-York zal vliegen. De feestelijkheden zullen vier dagen in beslag ne men. Onder andere zal de Fifth Avenue geheel verlicht worden, terwijl een dag speciaal be stemd is voor een huldiging der schoolkinderen in het Central Park. De onlusten in een gevangenis. Dinsdag braken wederom onlusten uit bij de gevangenis te Hillsborough in Florida, waar, zooals"gemeld, reeds gedurende drie dagen door een groote menigte getracht wordt een moorde naar uit de gevangenis te halen, ten einde hem te lynchen. Toen een sergeant door een steenworp werd gewond, werd bevel gegeven tot, vuren, hetgeen door het publiek werd beantwoord. Vervolgens werd door de militairen met een machine-geweer nogmaals gevuurd, waardoor drie personen werden gedood en 19 gewond, van wie één ernstig. EGYPTE. De spanning. De politieke spanning tusschen Engeland en Egypte wekt groote belangstelling in Italië. De krachtige houding der Engelsche regeering wordt door de „Tribuna", die in nauwe betrek king met het ministerie van Buitenlandsche Zaken staat, geprezen. De Egyptische natio nalisten, schrijft het blad, hebben hun verzet tegen de door Engeland naar voren gebrachte wenschen in zake de legerhervorming, gebaseerd op de hoop, dat de Engelsche regeering thans zoo zeer in beslag wordt genomen door Rusland en China, dat de eisch voor politieke onafhanke lijkheid meer kans zou hebben dan te voren. De Engelsche regeering zal echter niet aarzelen, om in de Middellandsche Zee dezelfde krachtige politiek te volgen als in het Verre Oosten. Italië, zoo besluit de „Tribuna", heeft groote belangen in Egypte en als de nationalisten een nieuwe crisis provoceeren, zullen die belangen in geen opzicht geschaad mogen worden. OOST-INDIE. Sergeant-opnemer Koch vermoord. Een Javaansche mandoer sneed den sergeant- opnemer bij den topografischen dienst te Padang, J. H. Koch, die hem een klap gegeven bad, het hoofd af. De vermoorde was 26 jaar oud en in Indië in dienst getreden. ALLERLEI. Uit Praag In de jongste zitting van den Cechoslovaakschen ministerraad heeft de mi nister van. Justitie voorgesteld, in verband met de herkiezing van. president Masaryk een alge- ineene amnestie voor politieke misdadigers af te kondigen. Uit Antwerpen Daar de tramwegmaatschap pij alhier over geen andere dan liaar eigen loon- voorstellen wil onderhandelen, heeft het per soneel bericht gezonden, dat de staking Zondag zal ingaan. Uit Tokio De Japansche minister van Efc nanoiën heeft zijn ontslag genomen. Hij wordt vervangen door den minister van Onderwijs Mitsoetsji. Uit Boedapest Op den weg van Weenen naar Boedapest zijn uit den auto van den En- gelschen gezant koffers gestolen, welke diplo matieke documenten bevaLLen. Binnenland. Wetsontwerp tot verlaging der paskosten. Het wetsontwerp in zake het verlagen van de kosten der paspoorten tot 1 zal reeds heden bij den aanvang der zitting van de 1 weede Kamei aan de orde komen. Stads- en Gewestelijk Nienws. A. S. M. I. T. Een wandeling langs de stands. Na een vijfjarige periode van rust, geeft de Schiedamsche georganiseerde Middenstand thans weder blijk van zijn energie en toont dit in de zalen van het gebouw der R. K. Volksbond onder den naam van Algeriieene Schiedamsche Middenstands- en Industrie Tentoonstelling, van welks opening wij in ons blad van gisteren reeds melding maakten. Is de tweeledige benaming ook al met juist, omdat we tevergeefs naar vertegenwoordiging van Schiedamsche industrieën zochten, het geheel, dat echter beter genoemd is expositie van de Schiedamsche middenstand en nijver heid, doet aangertaam aan en verdient lof en waardeering. De exposanten hebben moeite noch kosten gespaard om door aardige groepeering hunner artikelen en aankleeding van de door hen gehuur de ruimte het verblijf op deze tentoonstelling tot een genoegen te maken. Zooals we reeds mededeelden kan deze ten toonstelling, zij het met voren bedoelde restrictie, als volkomen geslaagd worden genoemd en een bezoek zeker worden aanbevolen. Vangen we dan onze wandeling aan. De toegang tot dén Volksbond voor deze gelegenheid weder voorzien van de uit 1922 en bij Missieweken bekende eerepoort doorgaande, na aan de linkerzijde onze offers gebracht te hebben, hooren we bij het binnenkomen der gang, uit de bestuurskamer de ruischende too- nen van een orgel, bespeeld door de vaardige handen van den heer Houtman, welke met zijne firma W. A. Houtman en Co. daar ex poseert, met een schitterende verscheidenheid van instrumenten. Piano's, kunst-spelpiano's en orgels voorzien van de nieuwste vindingen op dit gebied. Voor muziekliefhebbers ruime keus In de bij verschillende onzer lezeressen wel bekende keuken laat de fa. G. L. Kamp van de Hoogstraat zien welke huishoudelijke artike len in dit appartement der huisvrouw onmisbaar zijn. Een kerncollectie voor elk wat wils. Als specialiteit is aanwezig een „Senking" gas- en ko- lenfornuis, waarop hedenavond een demonstra tie van kook-, bak- en braadproeven wordt ge geven, waarvoor zal worden gebruik gemaakt van de in deze keuken mede tentoongestelde artikelen van de fa. Joh. Nauman en speciaal met diens zelfrijzend bakmeel. Vanuit de keuken de groote zaal binnen tredende bevindt zich aan de linkerzijde de stand der fa. Mart. Soeters, welke is voorzien van een complete bad-installatie, waarin het uit de douce neerstroomende water tot een bad uitnoodigt; Aan de overzijde is de stand van de bekende stofzuigers der N. V. Electro Lux, welke naast deze artikelen een koelkast doet - zien, waarvan de vernuftige werking in een uitgebreide brochure wordt uiteengezet. Even teruggaande in de gang bevindt zich daar de stand van Drukkerij Laboremus, waar verschillend klein drukwerk ten behoeve van standhouders door een aanwezige kleine pers, onmiddellijk kan worden gereed gemaakt. Gaan we de zaal weder in dan valt het oog op de verschillende soorten huis- en industrie brandstoffen, tot levering waarvan de fa. C. van Pelt Czn. in staat is een aardige stand, geheel in zwart-wit gehouden. De geweldige vlucht, welke de radio heeft genomen, wordt op deze tentoonstelling wel zeer duidelijk gedemonstreerd. Niet minder dan vier firma's wijzen op de verschillende soorten van toestellen. De eerste in de zaal is het radio-technisch bureau C. v. d. Tempel Jziv welke de aandacht vestigt op de „Audios" apparaten, daarbij naast verschillende loudspeakers de aandacht vragende voor alle mogelijke electrische apparaten, zoo mede als specialiteit „Mikado" lampekappen doet zien, waarvan de verschillende eigenschap pen gaarne worden gedemonstreerd. In het midden der zaal vraagt de in prettig aandoende kleuren opgebouwde stand der N. V. gebrs. Bertels' manufacturenhandel de speciale aandacht voor een keur van hoog-zoiner-dames- costumes en verschillende zijden stolfen. De N.V. C. Janse's sigarenmagazijnen eta leert hare verschillende sigaren- en sigaret ten merken. Een paar „monster"-kisten (monster in de ware beteekenis van dit woord) geven een verscheidenheid om den rooker van te doen watertanden, a.s. Maandag zal de bezoeker in de gelegenheid worden gesteld de zich in deze kisten bevindende boeveelheid te taxeeren en wordt voor de goede of meest naastbij komende opgave van het aantal een „tentoonstclhngs- pakket", inhoudende sigaren als prijs uitgeloofd. De firma Henri Rebers, van de Hoogstraat 146 stelt zijn verscheidenheid in kant.oorbe- noodigdheden ten toon en vestigt de aandacht op zijn drukkerij voor alle soorten van dt uk- werken. j In de onmiddellijke nabijheid is de stand van de firma K. Kramer Freher met salon- en andere ameublementen, zoomede een door hem zelf vervaardigd 5-deelig kinder-ameublementje. We zijn verdwaald aan de rechterzijde der zaal welke in het midden gescheiden is door een 'brug, welke de bezoekers naar de boven gelegen zalen voert. We blijven aan deze zijde en komen aan de stand van Hols' Puimvee voederfabrieken, waarvan hoofdvertegenwoor diger is de fa. Joh. Nauman. Daar naast staat de"fa. J. S. van Leeuwen met een keur-collectie boekwerken de aandacht vragende van den liefhebber van goede lectuur. De reeds genoemde fa. G. L. Kamp doet in stand No. 15 zien de nog niet in den handel zijnde Jaarsma-haard model 1927, waarvan de bizonderlieden gaarne worden gedemonstreerd. Stand no. 14 is die van de fa. I. Kuipers, welke verschillende soorten naaimachines, hand- en trapbeweging, aanprijst. Deze zijde 'Ier zaal wordt besloten met den stand van de N. V. Schiedamsche Steenkolenhandel, vertegenwoor diger van de dominiale anthraciet. Het podium is ingenomen door de fa. liet Lichtpunt, welke een groote sorteering lampe kappen ter bezichtiging biedt en waar twee wandelende lampekapjes den kijklustige een reclame in de hand duwen. Onder de brug is een stand van de fa. Ruys Itandelsvereeniging, welke verschillende kan toor-schrijf- en rekenmachines etaleert. De la. Wed A Niemantsvcrdriet vestigt de aandacht op haar specialiteit in-iosbladigo kantoorboeken en patentbanden voor het zelf inbinden van muziek etc. De fa. Wed. M. van Meurs exposeert m een ruime stand in het middenvak bad-installatie NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT t DJoiia'c lrtmet.ertplnionrt'c

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1