OMGBLMB VOOR SCHtEÊMAMBM OMSFl®EKMM> FEUILLETON W eergekeerd. 50ste Jaargang. Dinsdag 7 Juni 1927. No. 14879 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavcndnummer met Officieel Kerkbericlit 10 ets. Poslchèque- en girodienst No. 81440. Advertent ijën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven|35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim;f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl. Algem._yerz.^n^chiedam Buitenlandseh Nieuws. CHINA. Een triple alliantie? Het hoofdkwartier van Tsjang Tso-lin deelt mede, dat er onderhandelingen worden gevoerd voor het verkrijgen van een triple alliantie tus- schen Tsjang Tso-lin, Tsjang Kai-sjek en Jen Hai-sjan, die militair gouverneur van Sjansi is. Het verbond zal gebaseerd zijn op gemeen schappelijke oppositie tegen het communisme en de aanvaarding van de principes -van Soen Jat-sen. Berichten, dat de Fengtien-troepen van Tsjang -Tso-lin het plan zouden hebben uit Peking terug te trekken, zijn niet juist. Er hebben geen abnormale troepenbewegingen plaats en voor zoover bekend, zijn nog geen af deelingen dei- zuidelijke legers over de Gele Rivier getrokken. Een regiment Amerikaansche mariniers, dat op weg is naar Tientsin, is te Takoe (Japan) aangekomen. EGYPTE. Het antwoord aan Engeland, Nu het een publiek geheim is geworden, dat de Engelsche regeering het Egyptische antwoord op haar nota in zake de legerhervorming on bevredigend acht, neemt de politieke spanning toe. In meer verantwoordelijke politieke kringen in Egypte begint men bevreesd te worden, dat tie volgende stap een ultimatum van Engeland zou kunnen zijn. Het Egyptische kabinet heeft gisteren een langdurige zitting gehouden. De besprekingen tusschen de politieke leiders duren voort, doch tot dusver hebben deze nog niet tot een resul taat geleid, ondanks de raadgevingen van niet- belanghebbende buitenlandsche diplomaten. Hier uit blijkt wel, hoezeer de extremistische politici den toestand beheerschen. DE VLOOTBEPERKINGSCONFERENTIE. Toch deelname van F r a n k r ij k. Volgens het „Petit Journal" is de Ouai d'Orsay voornemens naar de drie mogendhedenconferen- Lie betreffende de ontwapening ter zee, waar nemers te zenden, die in het geheel geen deel aan de conferentie zouden nemen, zich volkomen buiten de debatten houden en zich dus uitslui tend tot waarnemen zouden beperken. JOEGO-SLAVIE. De gezant uit Albanië, teruggeroepen. Aangezien de tolk van de Joegoslavische ambassade te Tirana, ondanks de toezegging van den Albaneeschen gezant te Belgrado, niet in vrijheid is gesteld, heeft de Joegoslavische gezant te Tirana met liet, geheele legatie-perso neel Albanië verlaten. De Albaneesche regeering deelt thans mede, dat zij van plan is de kwestie Voor den Volkenbond te brengen. Volgens den „Times"-correspondent te Tirana, zal de Albaneesche regeering haar gezant te Belgrado niet terugroepen en wanneer de Joego slavische regeering den Albaneeschen gezant toch zijn paspoort mocht overhandigen, dan zal Albanië waarschijnlijk van de gelegenheid ge bruik maken, om, zoodra het geschil opgelost is, bij de hervatting der diplomatieke betrek- hingen een minder Joegoslavisch-gezinden ge zant naar Belgrado te zenden. De algemeene opinie in Albanië is volgens dezen correspondent, dat zelfs wanneer de Al baneesche regeering juridisch gelijk mocht hebben, de toon van haar antwoord-nota aan Belgrado een fout is geweest, vooral nu de Joegoslavische regeering sterk onder den in- Hij volgde Donatienne's bewegingen, zon der den glimlach, den blos op haar gelaat, haar langzame gedoe om de wiegen op te merken hij volgde haar met een gedachte van wanhoop, als ware zij een reeds ver verwijderd beeld ge weest, door een afstand van uren en uren van hern gescheiden. Bij zeelieden vindt men denzelfden blik, a's aan den horizon een zeil opdoemt met koers uaar de eindelooze zee. „Jean riep zij „Jean Louarn Langzaam van de t afel gaande, trad hij nader l°t bij de wieg van Joël. Daar stond Doratienne onbeweeglijk. Hij nam hare hand en beiden beschouwden ze in het halfdonker de slapende hinderen, de naar elkaar gekeerde blonde kop- F's, half bedekt door de punten van het kussen, (üe zich over hem ombogen. „Zorg goed voor hen," zeide zij. „Ach hoe hlein nog 1 Lucienne is zoo teer Men kan er Seen oog op houden, zoo hard loopt ze en ik yen dikwijls bang geweest om den put. Druk haar, die in mijn plaats komt werken, goed vloed van de militairen schijnt te staan. Ook wanneer het incident geen ernstige consequen ties mocht hebben, wordt daardoor in Albanië opnieuw onrust gewekt. In Albaneesche krin gen wordt achter dit geval de invloed van Italië gezocht en de ontevredenheid onder Albaneezen, die den invloed van Rome reeds te groot achten, neemt dientengevolge nog toe. Toch een conflict Joegoslavi A 1b a n i De protestnota van. Joegoslavië aan Albanië, die een ultimatief karakter draagt, zal naar in toonaangevende kringen wordt aangenomen tot het afbreken der Joegoslavische-AIbaneesche be trekkingen leiden. Van Albaneesche zijde wordt verklaard, dat de koopman Cioeraskov'itsjdie wegens spion.nage gearresteerd is en wiens arrestatie tot deze protestnota aanleiding gaf, in het geheel geen tolk van het Joegoslavisch gezantschap was daar een dergelijke functie in Albanië niet bestaat. Cioeraskovitsj was slechts een vertrouwens man van het Joegoslavische gezantschap. TS JECIIO-SLO WAKIE. Een nieuwe strijd tegen den H. Stoel. Volgens het blad „Slovak" bevatte op den dag der aankomst van den zaakgelastigde der Praagsche nuntiatuur het offfcieele blad van de agrarische partij, het orgaan derhalve van den minister-president,'een scherpen en groven aanval op den H. Stoel. Men spreekt, er openlijk over, dat er een nieuwe scherpe campagne tegen den H. Stoel op til is, doch verwondert er zich over, dat juist de grootste partij van de regee- rings-coalitie die campagne heeft ingezet. ALLERLEI. Uit, Boekarest Van de partijleiders, die Za terdag allen in verband met de vorming van een nieuw kabinet Lol, een bijeenkomst waren uitgenoodigd, verschenen slechts de leidei der nat ionaIist.cn Jorga e,n de leider der christelijke liga, Kuza. De overige partijleiders waren weg gebleven omdat zij, naar zij verklaarden, par ticuliere besprekingen over een algemeene over eenkomst moesten voorbereiden. Uit Londen De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, sir Austen Chamberlain, is Zaterdag uit Londen naar Aix les-Bains vertrokken. Hij zal aldaar veertien dagen Ver blijven en vervolgens doorreizen naar Genéve De minister is van de gevolgen van zijn auto ongeluk nagenoeg hersteld. Uit, Santiago Het Cluleensche kabinet heeft de benoeming goedgekeurd van den oud president Figueroa tot vertegenwoordiger van Chili bij den Volkenbond. Uit Berlijn Den Duitschen Rijksdag is een wetsontwerp voorgelegd, beoogende de beperking van het alcohol-misbruik, vooral ter bescherming van de jeugd. Dinmenlund. De stormramp. Vrijdagavond vergaderde in het Patronaats gebouw te Lichtenvoorde het Plaatselijk Steun comité, waarbij zich een groot aantal belangstel lenden uit de gemeente en de buurtschappen had gevoegd. De Burgemeester bracht een uitvoerig verslag uit van al hetgeen tot nu toe was verricht en het bleek daaruit, dat zoowel door hem zelf als de ambtenaren een berg werk was verzet, waarvoor Z.E.A. dan ook zeer terecht namens alle ingezetenen door zijn voorganger, den heer Van Basten Batenburg werd gehul digd. Een geweldige energie was ook ontwikkeld door de Commissie van Herstel, die met be- hulp van alle beschikbare vakmenschen en der tig uiterst behulpzame en werkzame manschap pen van de Genie, karrevrachten hout en hon derden rollen asphalt reeds hadden bewerkt, om daken te vervangen, schuren en stallen in „woningen" om te zetten en loodsen te bou wen. Het moet voor deze Commissie wel een heerlijke gedachte zijn, wanneer zij morgen avond weet, dat aan alle daldoozen een voorloó- pig dak of noodwoning is bezorgd. Van verschillende plaatsen waren aanbiedin gen gekomen voor meel, brood, margarine en kleeren. Broodgebrek is er gelukkig niet, maar toch is bet voor de getroffenen een troost, dat zooveel om hen wordt gedacht, is het nóg meer voor de Commissie een bemoediging, dat al- lerwege in het land de grootheid van de ramp cenigermate wordt gevoeld. Dat woord ^eni germate" houdt in het geheel geen klacht, in, maar het moet worden gezegd, omdat niemand, die geen oog- en oorgetuige is, beseffen kèm, welk leed geleden wordt. Al waren dan ook sommige cijfers van dooden en gewonden en ingestorte huizen iets te groot, niemand in den lande behoeft bevreesd te zijn, dat overdrijving wordt aangewend bij de bede om hulp, die niet dringend genoeg kan worden herhaald. „Geen angst voor de toekomst" was bet bemoedigend woord van onze groote Lands vrouwe, die persoonlijk Vrijdagmiddag de ge troffenen kwam troosten. „Alles komt in orde" was het mannelijk woord, dat Z.K.H. de Prins gisteren tot de armen sprak. „Voortgaan, Bur gemeester Het Land zal helpenwas het krachtig woord, liet bevel van Z. Exc. Minister Kan. En de daldoozen zijn vol moed en het Comité is vol vertrouwen. Natuurlijk organiseerde het Comité dezen avond eerst de geldinzameling in eigen gemeente, waar huis aan huis niet alleen wordt gecollec teerd, maar ook inschrijvingen worden aan genomen, die in termijnen kunnen worden af betaald Maar om voort Le gaan en te blijven door werken tot verdere hulpverleening werden Com missies ingesteld voor het verstrekken van kleeding en meubelen, gaan de tuinlui, geholpen door boerenjongens uit de buurtschappen rond, om de jonge boomen weer te herplanten, worden ledikanten en beddegoed gedistribueerd, zoodat de allereerste en allerergste nood ten spoedigste wordt gelenigd en gered wordt, wat nog le redden valt. Wij steunen op liet Koninklijk woord, op de luilp van Nationaal Steuncomité in ver- eeniging met het R.K. Huisvestingscomité, op het Roode Kruis en op de liefdadigheid van heel Nederland. Giften v an H. M. de Koningin en Prinses Juliana. H.M. de Koningin heeft aan het Nalionaal Steuncomité „Stormramp 1925", dat thans ook ten bate van de slachtoffers van de jongste stormramp in den Achterhoek werkzaam zal blijven, een bedrag van 5000 doen toekomen. De prinses heeft voor hetzelfde doel aan dit comité een bedrag van 3000 geschonken. I-^e t S m e r o e f o n d s schenkt 5 0.0 0 0. Het Bestuur van den Kon. Nationalen Bond „Het Oranje Kruis" ontving van het Smeroe- fonds te Batavia telegrafisch reeds 50.000 voor de slachtoffers van de tamp. Op de vraag of verdere geldelijke hulp noodig is, werd be vestigend geantwoord, op 't hai-L De man knikte van ja. „Ik dacht er juist aan," hernam Dotiatienne. „Je zoudt morgen vroeg Annette Domerc te Ploeuc wel kunnen halen. Ik geloof, dat zij goed zou zijn om je te helpen. Vindt ge 'L goed Tonarn trok zijn hooge schouder nog hooger „Wat moet ik goed vinden," vroeg hij. „Ik zal 't probeeren." ,,'t Zal wel lukken, ik ben er zeker van. Trek er je niet te veel van aan...Ze gaan immers alle maal hier uit de streek net als ik." „Ik ben zelfs nog langer gebléven dan an deren Vier en twintig jaar, denk eens aan Zij zei nog meer heel vlug, allerlei aanbeve lingen, die hij niet hoorde, en woorden van be rusting, die geen troost, geven. Toen werd de hel dere slem der Bretonsclie dof sneller joeg haar hart onder het met fluweel omzette lijfzij ge voelde dat ze niet alles gezegd had, wat ze zeg gen moest en fluistere „En toch ben jé mijn arme Jean Met een arm nam hij haar om het middel en liet het kleine hoofdje zijner vrouw tegen zijn schouders leunen zooals hij, zij herinnerde 't zich, een der eerste avonden van haar huwlijk gedaan had. En evenals hij toen maar een woord kon vinden om zijn liefde uit té drukken, vond hij ook thans dat ééne woord maar om lucht te ge- De Nederlandschc Bank gcefL 5000. De penningmeester van het „Oranje Kruis" bericht, dat hij van de Nederlaïidsche Bank een bedrag van 5000 heeft ontvangen ten bate van de slachtoffers van de stormramp. Ook If. M. de K o n i n g i n-m o e d e r helpt. H. M. de Koning-Moeder heeft langs telegra- fischen weg een belangrijk bedrag beschikbaar ge steld aan het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis ten bate van de slachtoffers van de cycloonramp. Zware regenval vergroot de schade. De machineriën in de verwoeste fabriek der firma Ter Weeme te Neede waarvan vele nog gespaard gebleven waren, zijn thans door den zwa ren regenval ernstig beschadigd. Nederlands vertegenwoordiger in den Volkenbondsraad. Naar bet Corr. Bur. verneemt, zal Nederland in de zitting van den Raad voor denVolkenbojid welke 13 Juni a. s. aanvangt, worden vertegen woordigt door den minister van Buitenlandsche Zaken. Stads- en Gewestelijk Niewws. Cyeloonramp. Op Zaterdagavond j. 1. heeft hel „Plaatselijk Comité Hulpverleening Cyeloonramp" ten St.ad- huize vergaderd. Op voorstel van den burgemeester werd beslo ten een geldinzameling door middel van int.ee- kenlijsten te houden. De „wijkleiders" ontvangen ieder persoonlijk een oproep Lot de bijeenkomst van het. comité op a. s. Donderdagavond half acht in een der zalen Van gebouw, Eendracht, welke welwillend daarvoor is beschikbaar gesteld. Huis aan huis zullen daarna circulaires worden verspreid, waarna de intcekenlijsten zullen wor den aangeboden. Van de firma Cebrs. van Noor! wijk mocht het comité reeds de toezegging ontvangen, dat alle benoodigde exemplaren gratis zullen worden ge drukt. Ieder ingezetenen bereide, zich erop voor, dat zeer spoedig een gift ten bate van de slaehtotfers zal worden gevraagd. Men beware dus zijn gift voor deze inzameling, welke de eenige is, die te Schiedam zal plaats vinden. SPORTDAG R. K. ZIEKENHUIS. De Sportdag, gisteren door Excelsior georga niseerd ten bate van het nieuwe R.K. Ziekenhuis, heeft een saldo opgeleverd van circa 225 gulden. Een mooi resultaatware het weer beter ge weest, dan zou deze som zeker nog hooger ge weest zijn. Dank aan alle leden van Excelsior, die op een of andere wijze medegewerkt hebben dezen dag tot dit succes te brengen. Zaterdag reeds werd dit sportfestijn ingeluid. De belangstelling was matig. Eerst was het een treffen tusschen Excelsior B'ers en Leonidas- comb. Het was een aardige vlotte wedstrijd. Zwart-wit. won verdiend met 50. Vervolgens ontmoetten de turners en (voet) pseudo-junioren- vaders elkaar. De laatsten beten nog geducht van zich af. Het feit, dat zij echter met 42 verloren is aan de vlugheid en behendigheid der turners te danken. De dag van Zondag bracht echter de clou. 'n Succes is het geworden. Maar met de mede werking van de weergoden was bet nog uitbun diger geweest. Toen met tie afwerking van het ven aan zijn smart „Vrouwtje, vrouwtje hij kuste haar gelaat niethij trachtte zelfs niet het te zien hij rustte alleen aan haar hart enigafzich over aan dat innige afscheidsgevoel, waarvoor de t ijd nu zoo was afgemeten. „O vrouw?" herhaalde hij. En al zijn liefde lag in de klacht en al zijn bezorgd medelijden en al de deernis die de in t schemerlicht om hem heen verspreide dingen hem veroorzaakten de wiegen, het bed, de tafel, de kleerkist, tot de stal toe, waaruit bij tusschenpoozen het. geluid van een zware massa, stootend tegen de planken Wat zou dat alles er treurig uit zien zonder haar Boven hen rees de schouw omhoog, breed, zwart van roet, open voor de nevelen, die lang zaam naar beneden zakten. Donatienne bad getracht zich los te maken maar hij wilde L niet. Toen had zij op hare beurt zich overgegeven aan de vrees voor t onbe kende. „Kon ik maar eens zien waar gij heengaat had Louarn gezegd. Zij beiden wisten het niet de een zoo min als de ander. Zij ging weg, hij bleef, en hoe ze hun geheugen ook inspanden, al wat ze onthouden hadden van de gesprekken in de kazerne of van de praatjes der vrouwen van Ploeuc was niet in staat hun ook maar een onvol komen denkbeeld te geven van het geheimzinnige oord, waar Donatienne, de meder van Noël van Lucienne en Nëmi, morgen wezen zou. Lang hadden ze zoo gezeten, toen de brief, die op tafel was blijven liggen, door den tocht ge stuwd, voortwaaide. Door de opening van den schoorsteen zag Louarn, dat de hemel zandkleurig was. „De maan gaat boven de bosschen op, zeide hij. Het is over tienen, Donatienne. Beiden gingen onder den luifel uit, hij om zich te ontkleeden en te bed te leggen, zij om zicli be zig te houden met den kleinen Joël, die wakker werd. En weldra golfde de nacht over de vijf inge slapen wezens binnen de muren van Ros Grignon Een voor een gleden haar sterren over den heu vel achter het afgemaaide veld, en trokken naar andere velden, naar andere in de naamlooze heidevlakten verloren woningen. Volle nacht was 't, de wegen verlaten, de vensters gesloten, de dorpen tot zelfs te midden der landerijen als 't ware verbonden door het verre geruisch der dei ning. Alle menschelijke vreugde was ingeslui merd in de zielen, ook bijna alle smart en bittere zorg voor 't dagelijksch brood. Langs de kusten alleen rondom het Breton- sc.he schiereiland kruisten scheepsliehten elkaar in de duisternis. [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1