f erve» „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen VOOJ? SGHimOAM FEUILLETON. fW eergeJkeerd. natuur en techniek 50ste Jaargang. Donderdag 9 Juni 1927. No. 14881 Bureau KOEMAltKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Postcheque- en girodienst No. 81440. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cent per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gekeele invaliditeit f 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duira;f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering wordt gewaarborgd door de N. Holl.Algem. Verz.bankSchiedam 't Is inderdaad buitengewoon, zooals de tech- mek in de jongste eeuw, maar in het bijzonder 111 de laatste tientallen jaren, gevorderd is.Men- schelijk vernuft boekt overwinning op over- Winning op de wetten der natuur groote vracht- Monsters doorklieven de lucht, die toch zooveel hchter is dan de gevaarten, die het dragen moet §een onweer of storm vermag die monsters tegen M gaan. Wel verzet de natuur zich hardnekkig 1:11 betwist ze den menschep de overwinning, doch voor een oogenblik slechts. Nóg zijn de i'jken van een Nungesser en Colli nietontbonden, °f over hut onbekende giaf van de pioniers Heven andere luchtmonsters, door andere men- schenhanden geleid en hun is de overwinning, midruchtig gevierd door een in spanning wacb-. lende menschheid. De techniek, product van Menschelijk vernuft, overwint de natuur. Ook op ónder gebied. Radio-golven doorkrui en in een nauw gevlochten, onzichtbaar j.et, den aardbodem en verbinden de menschep met e'kaar, die dooi diepe zeeën, hooge gebeigten M Woeste vlakten gescheiden zijn. Neen, we ®ten ons niet meer scheiden alle machten zullen wijken voor ons vernuftaan ons is de overwinning Zou hetwóar zijn la ieder geval is onze overwinning nog geen definitieve, want op sombere wijze laat de na tuur zich op de meest onverwachte oogenblik ken nog gelden. Terwijl de kreten van vreugde °Ver Lindbergh's succes door de luchtdaver- den, joeg een alles vernietigende storm over ons 'and, over een groote uitgestrektheid Alles ver roestende, wat door menschenhand was op gebouwd, dood en verderf zaaiende Op zulke momenten verzucht de mensch neen, re zijn er nog niet. Al is onze geest vernuftig, re kunnen nóch tegenhouden, nóch leiden de Hand, die geeft en tuchtigt, die of het goede bestiert of het kwade gedoogt. Wat meenen we in onze verwatenheid Dat we overwinningen behalen op de natuur. En blijken moet 't toch nog, of de vorderingen der techniek wel inderdaad een voordeel voor de Menschheid zijn. Elke natuurkracht is geweldig en op zich zelve in staat de menschheid te vernietigen. Dat deze niettemin aan zulk een lot ontsnapt, vmdt haar verklaring ten slotte slechts in net telt, dat de schepping een samenstel van allerlei Natuurkrachten is, die tegen elkander ingaan, Oleanders werking ten deele opheffen en te samen de sfeer vormen, die aan onze levens- v°orwaarden voldoet. Grijpen we nu met onze technische parktijken niet te eigenwijs in, in dat Hine raderwerk We weten het niet, slechts de Mtkornst kan het ons lceren. .Wat wij „vinden of „uitvinden" is tenslotte fiets nieuws, de natuur kende het al lang. IToe Wonderbaarlijk leek ons de vinding der elect ri Oteit. Toch leerden latere onderzoekingen, dat Mol de lucht als 't ware met electriciteit geladen Was, ja, dat electriciteit voorkomt in al wat leeft. Nu zijn we met deze natuurkracht aan spelen" gegaan. Met machtige machines Wrwekken we zelve die kracht en 't is ook met electriciteit, dat we de luchtgolvingen verster ken en voortstuwen, die het gesproken woord, Muziek enz. over de aarde ronddragen. Onze Proeven „lukken" schitterend en voort gaan We op den weg, dien we ingenieus Mbten. Denken we echter ons ingrijpen Mr natuur, het gevonden wel eens aan het gevaar, in de wetten en ordeningen evenwicht daarin verstoren kan En zal onze techniek de gevolgen daarvan kunnen voorkomen of herstellen Er zijn vele dingen, die ons doen afvragen, of er in de wereld nist veel aan het veranderen is. Een tijd geleden werden in onzen rustigen Nederlandschen bodem aardschokken waar genomen. Een cycloon was eertijds voor ons iets ongehoords, we kenden dat natuurverschijn sel slechts uit de boeken en wisten, dat bet zich in tropische gewesten soms voordeed Nu echter heeft een cycloon al twee maal ons land geteisterd. Wat winter is, weten we niet meer en zomers schijnen al evenzeer uit den tijd. Hagel en kou teisteren ons in een tijd, waarin we Vroeger zelfs geen strooien hoed op ons hoofd konden velen en in z.g. wintermaanden botten de boomen. Er zijn geleerden, die er om lachen, als er ge waarschuwd wordt, dat we met onze nieuwighe den de natuur trotseeren, maar er zijn ook zeer verdienstelijke mannen, die het wel erkennen willen, dat de wetenschap ten slotte nog te onwetend is om te kunnen uitmaken, in hoever re we met onze techniek de natuurlijke orde verstoren. Dat alles kan geen reden nog zijn om niet mede de menscheli.jke wetenschap te dienen. Maar nimmer mogen we hoovaardig worden op ons künnen en als we juichen over een nieuwe triomf, dan zullen we goed doen onze vreugdekreet te doen Vergezeld gaan van de stille beê, dat betgeen menschenhand gewrocht heeft,passen moge in het bestel van Hem, Die de machtige elementen leidt, terughoudt of voortstuwt, waar Hij ter wille der menschheid ontwierp en regelde. Een overmatig zelfvertrouwen zou wel eens kunnen voeren naar het tijdstip, waarop we tot de erkenning komen, dat we ierug moeten met onze wetenschap en techniek, omdat we te diep hebben ingegrepen in de wetten van het natuurlijk en goddelijk bestel. Bij of krachtcHs wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofüciecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Louarn scheen aan niets te denken dan aan heb jMard, dat hij mende en aan den weg waarove1- Jl!l reed. Zij gmgen naar het station 1'Hermitage, dat dichtst bij Ros Grignon lag in den morgen nevel, die nog zoo laag hing, dat de toppen der )0oinen en de uiteinden der takken blinkende z^vare druppels vertoonden, als na een regendag. °P een paar honderd meter voor het dorp bij Mn heuvelrug boog Jean Louarn zich over naar vrouw en kuste haar op 't voorhoofd. Ne schrijft toch, anders weet ik niet, waar je er't. Het zal mij erg vreemd zijn, Donatienne. ''Zeker," zei de vrouw, en jij schrijft ook, wat er zoo gebeurt Zij kuste hem niet, dat behoort Bretagne niet tot de gewoonten een ander ocht het eens zien. Het karretje bleef staan voor het station, J ist toen de trein van negen uur dertig van Ponti y aankwam.Zij hadden nog juist den tij domna ar °^et te loopen hij droeg het pakje en zij deed Ma hopelooze pogingen om de oude portemon- M Inet koperen knip open te krijgen. Zij gingen de wachtkamer door, stootten zich HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 7 Juni vergunning verleend aan de firma BARENTS en DE ROT tot uitbreiding van de fabriek voor het vervaardigen van cho colade en suikerwerken in het pand Warande 36, kadaster Sectie M. no. 3322. door bijplaat sing van een stoomketel van 40 M2 verwar mingsoppervlak voor verwarming van kook pannen en van de fabriek en door bijplaatsing van 6 electromotoren van resp. 10, 7^, 3, 2, en i P.K., drijvende een welpomp, een glaceerma- chine, een draaibank, drageerpannen en vouw- machines, zulks met verwijdering van 2 electro- motoren van resp. 1£ en 1 P.K. B. en W. van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat. zij bij hun besluit van 7 Juni 1927, krachtens artikel 17 der Hinderwet lo. aan de op 3 Februari 1927 aan J. D. HULSMANN verleende vergunning tot oprich ting van een rijwielfabriek in het pand Boter- straat 12, kadaster Sectie B. no. 1588, een twee tal nieuwe voorwaarden hebben toegevoegd ter vervanging van de voorwaarden d. en e. vervat in voornoemde vergunning zulks ter voof koming van brandgevaar en 2o. aan de op 23 November 1899 aan de firma E. C. Papenhuijzen (thans H. WIJSBROEK) verleende vergunning tot uitbreiding van de bakkerij in het pand Hoogstraat 22, kadaster Sectie B. nos. 62 en 63, een 4-tal nieuwe voor waarden hebben toegevoegd, zulks ter voor koming van hinder van neervallend roet. Schiedam, 9 Juni 1927. Bultenlandssh Nieuws. CHINA. Successen van Tsjang Kai-sjek. Na een veldslag, die 36 uur duurde, namelijk van Zondagavond tot Dinsdag, zijn de troepen van Tsjang Kai-sjek erin geslaagd Hantsjwang te veroveren, terwijl de Sjantoeng-troepeu ge dwongen werden van het Groote Kanaal terug te trekken op Lintsjeng. De nationalisten be- scbuld.gen den generaal der Sjantoengtroepen, Tsjang Tsoen-tsjang, ervan, dat hij zijn Rus sische bataljons laat plunderen in de dorpen ten noorden van Hsoentsjaufoe. De Chineesche pers deelt mede, dat een aan Feng Joe-sjiang ondergeschikt generaal, Fong Tsjen-woe op drie Juni j.l. Feng's hoofdkwar tier te Kaifeng heeft verlaten en zich naar Kaotsjeng heeft hegeven, ten einde een aanval op Jentsjau voor te ber_iden. Daaruit zou blij ken, dat Feng Joe-sjiang met Tsjang Kai-sjek samenwerkt berichten uit Hankau melden echter, dat de minister van Justitie op weg is naar Feng ten einde dezen over te halen om voor de Hankau-regeering op re treden. BELGIE. Het amnestie-ontwerp. In de centrale sectie van de Belgische Kamer is gisteren het wetsontwerp behandeld betref fende het verleenen van amnestie aan personen, die wegens hun houding tijdens den oorlog ver oordeeld werden. De commissie slaagde er niet in tot overeenstemming ten aanzien van den tekst te komen. Het wordt thans steeds zeker der,dat de kwestie niet voor het recés door de Kamer behandeld zal worden. Het Antwerpsche tram personeel gestraft. De Antwerpsche trammaatschappij beeft een mededeeling doen aanplakken, waarbij het per soneel, dat Zondag 1.1. tijdelijk den tramdienst stop zette, voor een week wordt geschorst. Zware straffen worden verder aangekondigd, ingeval van verdere stopzetting. Uitbreiding van de haven van Antwerpen. In de Kamer is gisteren aangenomen het wets ontwerp in zake de overeenkomst tusschen den Belgischen Staat en de stad Antwerpen, strek kende tot overdracht aan deze gemeente van Rijksgronden ter grootte van 3179 H.A. Hierdoor zal de oppervlakte der Antwerpsche haventerreinen worden verdubbeld. Kaden en hangars zullen er worden ingericht. Een ander wetsontwerp regelt de annexatie door de stad Antwerpen van een aantal ter reinen, behoorende tot de gemeenten Merxem, Eeckeren, Hoevenen, Austruweel, Oorderen, aan de deur, aan een bank, nog aan een deur Donatienne stapte in den derdeklaswagen, waar van de conducteur het portier open maakte. „Adieu", zei Louarn. Zij verstond hem niet. Hij zag het lieve blo zende kopje met de bruine oogen gevat binnen twee losse slippen van de muts in het rijtuig Ver dwijnen onbeweeglijk bleef hij op 't perron staan tot de trein, die Donatienne meevoerde, uit 't gezocht was. III. Op weg naar Parijs. Hij kwam alleen terug, geheel vervuld van liaar. Donatienne daarentegen, die zich in een hoekje had neergezet haar hoofd naar de akkers gekeerd, de oogen vol tranen, werd spoedig afge trokken door de gesprekken in 't Fransch en in 't Bretonscli, die om baar been gevoerd werden en door de namen van de eerste stations, die bij elk stoppen van den trein werde afgeroepen. Er kwamen nieuwe menschen in den trein enkele ervan kende ze aan de kleedij van onbekenden aan de muts der vrouwen zag ze uit welke streek zij kwame. Een vrouw, die naast liaar zat en blijkbaar te oordeelen naar haar muts uit Lam- balle kwam, vroeg baar, of ze Ver moest reizen. „Naar Parijs," antwoordde Donatienne. Wilmarsdonek en Lillo. Over dit wetsontwerp zal morgen gestemd worden. Antwerpe nD o r d t. In de gisteravond gehouden Ministerraad is besloten, het gratis sleepen op het trajectAnt- werpenDordrecht en terug uit te breiden. RUSLAND. Veertien dagen rouw. De Poolsche gezant te Moskou beeft Litwinof uit naam van de Poolsche regeering zijn leedwe zen over den moord op Wojkof betuigd en mede gedeeld, dat de schuldige bestraft zal worden volgens de volle gestrengheid der wet. Het volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken heeft een rouw van veertien dagen voor geschreven. De hand der wrake! Volgens de „Morning Post" is het bericht, van den moord op Peter Lazarewitsj Wojkof, den Sovjet-gezant te Warschau, in Russische monarchistische kringen te Londen met stille voldoening ontvanger.. Sablin, de zaakgelas tigde van de vroegere Russische regeering, zeide na het Vernemen van den aanslag „Wij zien hierin de hand van het lot. Vroeg of laat moest de tsaar gewroken worden. In 1918 was Wojkof voorzitter van de sovjet te Jekaterinen- burg en hij was het, die als zoodanig mede het bevel tot de terechtstelling van de Tsaren familie teekende. Het bevel daartoe was welis waar uit Moskou gekomen,en Wojkof had slechts te gehoorzamen maar op eigen gezag kocht hij een groote hoeveelheid zwavelvuur, welke bij over de lijken uitgoot." Naar de „Daily Mail" nog meldt, was Wojkof een trouw aanhanger van Lenin in diens Zwit ser sch en tijd. In verband met Wojkofs rol bij de gebeur tenissen te Jekatermeuburg weigerden ver scheidene landen, zoo Canada en België, hem te ontvangen als vertegenwoordiger der Sovjets. Ook Polen weigerde aanvankelijk. In 1924 dacht men er te Moskou over, Wojkof te Londen te benoemen, maar van Engelsche zijde kreeg men een hint, dat hij in Engeland geen „persona grata" zou zijn. Bomaanslag te Leningrad. Door de Sovjet-autoriteiten wordt officieel medegedeeld, dat Dinsdagavond tijdens een conferentie in de communistische club te Le ningrad, waar ongeveer vijftig personen aanwezig waren, plotseling twee vreemdelingen de zaal binnentraden. Elk van hen gooide een bom, die ontplofte de bommenwerpers namen direct de vlucht, hun revolvers afschietende op hun achtervolgers. Van de aanwezigen moesten 25 ernstig gewond naar het ziekenhuis worden over gebracht, ettelijken moesten ter plaatse worden verbonden volgens de officieele mededeeling is echter niemand gedood. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Hevige storm boven W i t-R ualand. Gisteren woedde boven Wit-Rusland een hevige storm, welke zijn hoogtepunt bereikte in het Borissof-district. De Beresina trad buiten haar oevers, Ten gevolge waarvan de stad Bo- rissof gedeeltelijk overstroomd werd. De wegen werden onbruikbaar door het water en een deel van de spoorlijn MoskouWit-Rusland werd vernield. De treinenloop tusschen Minsk en Orsja staat stil. De orkaan duurde drie en een half uur. 1679 6 „Misschien om een kind te verzorgen „Ja, ik heb mijn kinderen moeten achterlaten ik heb er drie:.Noëmi, Lucienne en Joel. Het zijn nog kleine kleuters." Zij praatte over de kleinen met de vrouw, die medelijden toonde met de veriatenen. Het deed Donatienne goed, met een andere moeder, die haar begreep, te kunnen spreken. De nieuwheid van alles wat zij zag, boezemde baar belang in en telkens had zij iets om verwon derd over te zijn,want buiten een boekje land om Yffinac en Ploeuc had zij nog niets van de wereld gezien. Zij merkte bijvoorbeeld op, dat de .koeien er beter en flinker uitzagen, naarmate zij zich verder van Ros Grignon verwijderde en dat er minder brem groeide en meer doornheggen. Te Rennes moest zij drie uur wachten. Een medereizigster, die 't baar aanzag, hoe moe ze was van 't schokken van 't rijtuig, aam haar mee naai- één café dichtbij 't station,waar ze Voor eeni ge centimen een kop koffie kochten. Het was een grove oude vrouw met een vrolijk gezicht, al was 't wat gerimpeld, een van die vrouwen uit het volk, die gelooven aan de eerlijkheid van de menschen, die zij ontmoeten op haar weg en, waar behoefte spreekt, bereid is een dienst te bewijzen, zonder zich af te vragen of er een weder dienst zal volgen. Samen bezochten zij een kerk en een wandel park. Toen ze van elkaar gingen, gevoelden ze ROEMENIE. Proclamatie der regeering. De nieuwe Roemeensche regeering maakt wat voor elkaar, waren zij, zonder het uit te spreken, vriendinnen geworden. Donatienne kreeg een vaag gevoel, dat zij haar goede trouw hartig Bretagne vaarwel zei, toen ze afscheid nam van het oudje, dat tranen in de oogen had van medelijden met het jonge moedertje, dat in een anderen trein stapte, die haar zou wegvoeren, de wereld in, ver van het goede Bretagne. Spoedig had Donatienne de streek met kleine weidevelden, afgewissls door appelboomen, in gesloten door olmen en boekweit, achter den rug. De trein voerde haar langs de weelderige grondea van Mayenne en Sarthe. Zij keek er lang naar met gloeiend voorhoofd tegen het raampje verdiept in gedachten over het verschil tusschen deze streek en den schralen grond om Ros Grignon, de eenigen, dien zij ooit had gekend. Maar tweederde van den weg was afgelegd, en begon de avond te vallen. De mist, die van den morgen af lieel in de verte langs de horizon in violette en rose tinten had gehangen, leek dichter en dichter hij te komen en vormde weldra een nauwerdcr wordende grijpen kring, waardoor de trein in volle vaart lieenboorde. Toen voelde Donatienne dat alles buiten voor haar oogen en baar geest verloren ging. Eenigszins verschrikt zag ze om naar haar toevallige medereizigers, maar even spoedig zag ze weer over 't veld, dat meer en meer in duisternis werd gehuld. [Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1